9Gemeenteraad heeft geen lef Waterschap wil van laatste schutsluis af BAANVAK Rutges los van Pakhoed Sassenheimse wethouder Keijser stapt op met spijt Gemeente Alkemade in rep en roer WOENSDAG 14 MAART 1984 Streek PAGINA 23 SASSENHEIM - Wethou der E.C.R.M. Keijser (36) van Progressief Sassen- heim betrad gisteravond voor de laatste keer als be stuurder het politieke are na van het bollendorp. De socialist kapt er mee. De wil om in de politiek te blijven is er wel, maar de tijd ontbreekt, zegt Keij ser. "Mijn baan in Leiden dreigde onder het werk in Sassenheim te gaan lij den". "Ik heb onderschat dat ik mijn werk in Leiden niet kon min deren. Doordat ik enkele uren inleverde kon er een nieuwe medewerker worden aange trokken, maar dat gaf wel extra coördinatieproblemen. En daarin heb ik mij vergist". Vorige week hakte hij de knoop door en na een korte winter sportvakantie verraste hij poli tiek Sassenheim met de mede deling dat hij het niet niet meer kon bolwerken. Op dit mo ment doet hij het als hoofd van de directie economische zaken in Leiden wat rustiger aan. "Ik doe iets liever niet, dan dat ik het slecht doe", zegt hij. "Ik geef mijn wethouderschap ook op, omdat ik het inkomen van mijn gezin nooit aan de po litiek afhankelijk wil stellen. Dat is veel te onzeker. Ik wil zoiets niet laten afhangen van verkiezingsresultaten In zijn eengezinswoning aan de Baanbrekersweg komt Keijser door Thijs Jansen nu bij van achttien maanden besturen in het bollendorp. Om te illustreren hoe druk hij het daarbij heeft gehad trekt hij op de bank in de huiskamer zijn agenda en kiest daaruit een willekeurige werkdag: "Om half negen een werkbe spreking. Een half uur later weer een vergadering en dat gaat de hele dag maar door". "Totdat ik om een uur of zeven 's avonds thuis kom, even de kin deren zie en dan om acht uur weer vertrek naar een vergade ring in het gemeentehuis in Sassenheim. Dat gaat op den duur niet meer", aldus Keijser die wordt bijgevallen door zijn vrouw. Keijser: "Ik had geen tijd meer om bij te blijven, zoals het le zen van vakliteratuur en het bijwonen van congressen. Ook ontbrak de tijd om mijn perso neel in Leiden voldoende te stimuleren. Bovendien heb ik mijn werk als wethouder in Sassenheim en mijn werk in Leiden zoveel mogelijk ge scheiden gehouden". Als opvolger van Keijser is oud- raadslid H. Drenth voorgedra gen. Vanavond worden zijn ge loofsbrieven om toe te treden tot de gemeenteraad onder zocht. Drenth nam enige tijd terug afscheid van de gemeen teraad omdat hij het te druk had met zijn werk op een Kat- wijkse school. Die druk schijnt nu voor hem van de ketel. "Want", zo zegt Keijser, "hij zat toen midden in een opvol gingskwestie van de conrector. Dat is nu geregeld". De grote werkdruk blijkt echter niet de enige reden te ziin voor Keijsers vertrek. Evenals zijn partijgenoot Drenth eerder ér- vaarde, blijkt het steeds maar weer uitleggen aan de achter ban wat er bestuurlijk in het bollendorp aan de gang is een behoorlijke wissel te trekken op het enthousiasme. "Je hoeft geen begrip te ver wachten voor je werk. Boven dien is politiek te complex om het allemaal aan je achterban te kunnen uitleggen waarom je het zus of waarom je het zo doet. Het besturen wordt daar door echter wel moeilijker", zegt Keijser, die zich afvraagt of hij een sociaal-liberaal of een liberale socialist is. "Het scheelt maar zo'n klein stuk je", zegt hij terwijl hij met duim en wijsvinger ongeveer twee centimeter aangeeft. "De WD en het CDA hebben daar relatief minder last van. Maar die pressie van de achter ban heb je bij de PvdA altijd al gehad. Deze partij pretendeert te werken vanuit een bepaalde filosofie: het kader wordt steeds getoetst. De CPN zit bij voorbeeld met hetzelfde pro bleem". Marge "Je moet ook steeds beseffen gaan dat we bij Progressief Sassenheim te maken hebben met een samenwerkingsver band tussen D'66, PvdA en PPR. Dat betekent onder meer dat je als wethouder conces sies moet doen. PvdA-leider Den Uyl noemt dat de smalle marges van de politiek". Keijser zegt dat hij niet zal terug keren in de raad. "Dat zou pro blemen kunnen geven bij mijn opvolging". Hoewel hij het niet met zoveel woorden zegt ko men zijn twee partijgenoten in de gemeenteraad mevrouw Roos en mevrouw Kuijsten, niet in aanmerking komen voor het wethouderschap. Om als Progessief Sassenheim toch in het college te kunnen blijven moest er een accepta bele kandidaat worden gevon den. Dat is Drenth. Wat Keijser in de achttien maan den dat hij wethouder was het meest heeft geïrriteerd is dat de raadsleden in Sassenheim zo weinig bestuurlijk denken. "Ze vergeten vaak dat raadsbe sluiten langdurige en verre gaande verplichtingen inhou den". Een voorbeeld is de affai re rond het carillon. Als je dat bestuurlijk gaat bekijken, dan vergeten de raadsleden dat ze in het verleden goedkeuring hebben verleend aan een potje voor dat doel, aldus Keijser. Risico Volgens hem moeten de raadsle den ook meer aan duidelijk heid doen. "Bovendien is bij het gemeentebestuur naar vo ren gekomen dat er in Sassen heim niet echt de wil is om nieuwe dingen te doen. Bij voorbeeld door wat meer risico te lopen met de gemeente-fi- "Er wordt nu telkens met een sluitende begroting gewerkt. Daartoe worden bijvoorbeeld gemeentelijke belastingen ver hoogd. De gemeente zou ook eens kunnen afwachten of er geen meevallers zijn, zoals ambtenarensalarissen die da len. De belasting kan je later al tijd nog wel verhogen. Ik wil overigens niet zeggen dat er op dit moment een fout beleid wordt gevoerd in Sassenheim, maar ik zou als progressief wat meer risico willen nemen". Het college moet ook opener worden, vindt Keijser. "Daar mee zouden veel problemen kunnen worden voorkomen". Als voorbeeld voert hij de ves tiging van een woonwagen kamp in het dorp aan. "Er wa ren dertien mogelijke lokaties. Die werden door het college achter gesloten deuren bespro ken. Uiteindelijk kwam er één, aan de Kastanjelaan, naar vo ren. Iedereen in Sassenheim was boos". "Als het college de dertien loka ties direct in de openbaarheid had gegooid, dan waren er nu twaalf plaatsen in het dorp waar de mensen tevreden wa ren en was er maar één plek waar ze boos zouden zijn". Over zijn hoogtepunten in zijn kortstondige wethouderspe riode zegt Keijser onder meer: "Het klinkt misschien pedant, maar als we hetzelfde in vier jaar hadden gedaan zou ik ook tevreden zijn". "In de periode dat ik wethouder Wethouder E. Keijser: "Gemeente moet r, was is het winkelerf er geko men en is de markt verplaatst naar het centrum van het dorp. Er zijn twee hectaren indus trieterrein verkocht aan de Jagtlustkade. Daarbij ligt één hectare nog in de week en is er nog nooit zoveel nieuwbouw ter hand genomen als in de af gelopen tijd". Het dieptepunt voor Keijser is dat hij moet opstappen als wet houder. dat hij moet constate ren dat het niet samengaat met zijn werk in Leiden. "Ik had het graag willen blijven doen". ROELOFARENDSVEEN De plannen van het Wa terschap De Oude Veenen om het sluisje aan het eind van het Noordeinde in Roelofarendsveen te slui ten zijn bij het grondover- slagbedrijf Dobbe uit Roe lofarendsveen als een bom ingeslagen. "Desnoods gaan we naar de Raad van State om dat te verhinde ren", aldus Dobbe. Met name in het najaar wordt door het bedrijf druk gebruik gemaakt van de sluis. Met platbodems wordt grond van het Braassemermeer via het sluisje naar de kwekers in de polder gebracht. In die druk ke tijd wordt door Dobbe wel tien keer per dag van de sluis, de enige verbinding met het Braas semermeer, gebruik gemaakt Het waterschap heeft het sluisje in beheer. Het is, sinds de sluizen bij Rijpwetering, Oude en Nieu we Wetering in de loop der jaren zijn opgeruimd, de enige verbin ding tussen de Braassem en de achterliggende polder. De sluis heeft volgens het waterschap geen functie meer. voor de water huishouding. In de polder wor den 's winters honderden ple ziervaartuigen gestald, die de sluis voor de route naar de Braas sem gebruiken. Daaraan heeft het waterschap echter geen boodschap. Het heeft er alleen maar last van, want er gaat nogal eens wat kapot, aan de sluis, als de recreanten de (zelf)bediening op zich nemen. Bovendien is, aldus het water schap, de sluis aan een opknap beurt toe en dat zou nog eens 250.000 gulden moeten kosten. Wat het bestuur van De Oude Veenen betreft mag de gemeente Alkemade de sluis overnemen, maar die neemt vooralsnog een afwachtende houding aan. Het waterschap ontvangt van de pol derbewoners een jaarlijkse bij drage en daar krijgt de gemeente niks van. Laat het waterschap dan ook maar voor de sluis zor gen, vindt de gemeente. De gemeente is nog aan het uitzoe ken of het waterschap zomaar de sluis kan sluiten. De provincie zal in ieder geval ook haar mede werking moeten verlenen terwijl ook de Domeinen (het rijk) er als eigenaar van de Braassem bij be trokken zijn. De firma Dobbe is het enige grond bedrijf, dat door een sluiting van de sluis zal worden gedupeerd. Het bedrijf baggert grond uit de Braassem en brengt dat naar de ongeveer 250 kwekers in de pol der. Per seizoen wordt zo'n 7000 tot 8000 kubieke meter grond per boot vervoerd. Als de sluis geslo ten zou zijn, zou de grond van de boot in vrachtwagens moeten worden overgeladen, hetgeen voor de kwekers erg kostbaar wordt. Bovendien is een aantal kwekers alleen per boot bereik baar. Een woordvoerder van het water ALPHEN AAN DE RIJN (ANP) - Het transport—en expeditiebe drijf Rutges, dat tot nu toe heeft behoord tot Pakhoed, gaat een zelfstandig bestaan leiden. De onderneming zal Rutex BV gaan heten. Rutex heeft, aldus een mededeling van Pakhoed, voldoende finan ciële middelen en commercïele mogelijkheden om alle activitei ten, waaronder internationaal auto—en containervervoer, op slag en distributie met succes te kunnen voortzetten. Het sluisje wordt door de waterrecreanten gebruikt en is niet meer nodig voor de waterhuishouding. Reden waarom het waterschap De Oude Veenen van het sluisje afwil. (foto will Dijkman» schap verwacht wel overeen stemming met de gemeente Al kemade te bereiken over de over dracht van de sluis. De gemeente wil het sluisje graag in tact hou den omdat het een uniek dorps gezicht is. Ook zou de recon structiecommissie voor de tuin bouw bereid zijn geld bij te dra gen, zodat de kwekers van de sluis gebruik kunnen blijven ma ken. Overigens blijft Rutges Gespeciali seerd Vervoer, gevestigd in Rot terdam, haar activiteiten onder- anderd binnen Pakhoed voort zetten. Sport overdag redelijk succes 'Sport, goed voor u'. Een waar heid als een koe, maar voor veel werklozen is sport ook 'duur voor u'. De hoge contri buties zijn vaak niet op te bren gen en een goedkope, maar eenzame vorm van sport als joggen of fietsen trekt lang niet iedereen. De Alphense Sportstichting is vorig jaar oktober met het ini tiatief gekomen om, in navol ging van steden als Leiden, Rotterdam en Den Haag, het project 'Sport Overdag' op te zetten. Niet speciaal, maar wel ideaal voor werklozen. Tegen het luttele bedrag van één gul den per gespeelde wedstrijd kunnen zij meedoen aan een zaalvoetbalcompetitie. Het project is afgelopen vrijdag af gesloten, maar krijgt naar alle waarschijnlijkheid een ver volg. John Henderson, de activiteiten- leider van de Sportstichting over het project: "We hebben Sport Overdag opgezet voor mensen die tijd en zin hebben om overdag aan sport te doen. We dachten daarbij niet alleen aan werklozen. Bij het eerste project was 40 procent van de deelnemers werkloos, de overi gen werkten part-time of heb ben om andere redenen over dag tijd over". De keuze van de sport, (zaal voetbal, lag volgens Hender son vrij voor de hand omdat dat de sport is die de meeste mensen trekt. Geen verkeerde veronderstelling want maar liefst acht volledige teams had den zich aangemeld. Boven dien bleek ook de animo onder de 'passieve' voetballiefheb bers groot: de. tribunes van dc Rijnstreekhal waren iedere vrijdag steevast bezet door zo'n 50 supporters. Als het aan Henderson ligt gaat Sport Overdag door, maar zo als bij vrijwel alle activiteiten vormen de financiën het grote struikelblok. Voor het eerste project heeft de Sportstichting van de gemeente Alphen een stimuleringssubsidie gekre gen, terwijl het ministerie van WVC (welzijn, volksgezond heid en cultuur) via de afdeling Leiden van de KNVB ook een steentje heeft bijgedragen. Het is nog onzeker of deze twee in stanties opnieuw bereid te zijn het project, dat gezien de res pons beslist in een behoefte heeft voorzien, financieel te ondersteunen. Werklozen in Alphen die niet van voetbal houden, maar wel van tafeltennis, kunnen terecht bij de Alphense Tafeltennisver eniging (ATTC). Deze is half ja nuari, in navolging van de Sportstichting, begonnen met 'Tafeltennis Overdag'. Iedere dinsdagmiddag kunnen tafel- tennisliefhebbers in het club huis van ATTC terecht om een balletje te slaan. De belangstelling is redelijk. Na een moeilijke start - de eerste keer kwamen slechts twee mensen - kan ATTC nu reke nen op zo'n twaalf tot vijftien deelnemers. Het project loopt dan ook naar tevredenheid, vindt coördina tor Dick dc Graaff. "Het kan natuurlijk altijd beter", zegt hij. "We hebben ruimte voor een man of twintig, vijfentwin tig. Maar er zijn wel genoeg mensen om te zeggen: we gaan ermee door". Het tafeltennisproject zou aan vankelijk duren tot 1 april. De kans dat ATTC doorgaat is echter niet uitgesloten. De Sportstichting gaat, naar aan leiding van het zaalvoetbalpro ject, een enquête onder de Al phense bevolking houden om de behoefte aan sportprojecten overdag te peilen. Uit een en- qüete die is gehouden onder de deelnemende teams van 'Sport Overdag' bleek dat de animo voor tafeltennis ruimschoots aanwezig is. Het vervolgproject krijgt overi gens wel een meer serieuze op zet. Vrijblijvend een balletje slaan kan nog steeds, maar daarnaast kunnen de deelne mers ook tafeltennislessen krijgen. Overigens is 'Tafeltennis Over dag' niet alleen voor werklo zen. De deelnemers vormen volgens De Graaff een geva rieerd gezelschap: zowel wa- o'ers, huisvrouwen als werklo zen doen mee. In Alphen kunnen sportprojec ten voor werklozen, gezien de resultaten van 'Sport Overdag' en 'Tafeltennis Overdag', goed van de grond komen. Dit in te genstelling tot een plaats als Katwijk, waar een initiatief voor een sportproject op een fiasco uitdraaide. Slechts één of twee mensen hadden be langstelling. De geringe animo is wellicht te wijten aan de op zet: in plaats van een concreet project, gericht op één of twee Elke dinsdagmiddag kunnen tafeltennisliefhebbers in het clubhuis van de Alphense tafeltennisclub ATTC terecht om een balletje te slaan. (foto Nanno Bioupot» bepaalde vormen van sport, bood Katwijk de werklozen een complete sporthal zonder werkelijk iets te organiseren. Studeren met uitkering De sociale diensten in Leiden en omgeving geven onvoldoende voorlichting over de mogelijk heden te studeren met behoud van uitkering. Dat conclude ren de Leidse Rechtswinkel en het comité Vrouwen in de Bij stand na een klein onderzoekje bij een aantal sociale diensten in de regio. In de meeste ge meenten wordt wel wat mon delinge informatie gegeven aan cliënten; alleen in Rijns burg en Oegstgeest was een folder beschikbaar. De Rechtswinkel, gevestigd aan de Ketelboetersteeg 10, gaat nu zelf voorlichting geven over studeren met een bijstandsuit kering. Het gaat er dan vooral om duidelijk te maken dat de opleidingsmogelijkheden voor mensen met een bijstandsuit kering de laatste jaren twee maal versoepeld zijn. Zo kun nen vrouwen met bijstand sinds 1980 meedoen aan VOS- cursussen. Open School, Ou ders.op Herhaling en Moeder- Sinds 1982 zijn daar ook LBO- en MBO-opleidingen bijgekomen en, met toestemming van de sociale dienst, havo- en VWO- studies. Voor HBO- of univer sitaire studies wordt er overi gens vanuit gegaan dat de stu dent een studiebeurs aan vraagt. Meer informatie is te krijgen bij de Rechtswinkel, Ketelboeter steeg 10, telefoon 130775. "Studeren met behoud van een uitkering is aan landelijk vast gestelde regels gebonden. Maar de sociale diensten van verschillende gemeenten ge ven een nogal uiteenlopende interpretatie aan de regels. Vanuit onze partij zouden wij naar mijn idee moeten aan dringen op een zo ruim moge lijke uitleg van de regels. Dat is in het belang van de mensen die zich door verdere studie willen ontplooien en zo hun positie op de arbeidsmarkt ver beteren". Dat schrijft het Leid se gemeenteraadslid Anneke Boot (PvdA) in het maart-num mer van het partijblad De Par tijgenoot. Boot is in de socialistische frac tie de specialiste op het gebied van het welzijnsbeleid. Het ge meentelijk beleid ten aanzien van studeren met behoud van uitkering komt binnenkort in de raadscommissie voor maat schappelijke aangelegenheden aan de orde. Het raadslid schrijft verder dat bij een aan tal van ruim 7000 Leidse werk lozen en nog geen 100 vacatu res de actieve sollicitatieplicht als zinloos en demotiverend wordt ervaren. Op initiatief van de PvdA is aan staatssecretaris De Graaf ge vraagd om een proef te nemen met het tijdelijk opheffen van de sollicitatieplicht. De ver plichting om op arbeidsbemid deling door het arbeidsbureau in te gaan blijft bestaan. Op dit moment vinden er over dit voorstel gesprekken plaats tus sen de gemeente Leiden en het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid ODI wacht nog steeds op hulp Het wil maar niet lukken. Al meer dan een jaar zoekt de Noordwijkerhoutse toneelver eniging ODI een manusje-van- alles. Maar nog steeds heeft geen werkloze gemeld die dat werk, voornamelijk het opbou wen en afbreken van decors, wil doen. De toneelvereniging was een van de eerste verenigingen die met een 'vacature' kwam voor een werkloze. Werken met behoud van uitkering - als die baantjes zijn getoetst door de zoge naamde toetsingscommissie voor de vrijwillige arbeids- planning - mag in de duin- en bollenstreek al anderhalf jaar. De toneelvereniging nam haar toevlucht tot die mogelijkheid omdat het steeds moeilijker wordt een hulpje te krijgen. Het hoeft trouwens niet persé een werkloze te zijn. Het mag uiteraard ook iemand zijn die bijvoorbeeld gepensioneerd is. Maar voorwaarde is wel dat het een persoon is waarop de to neelvereniging kan rekenen en die dus een beetje handig is. Want drie keer per jaar brengt ODI een toneelstuk op de plan ken en elk stuk wordt zeker drie keer uitgevoerd. Uitvoe ringen die worden gegeven in Noordwijkerhout en De Zilk. Het is echter niet van belang dat de werkloze uit een van Hl plaatsen komt. Die mag uit de hele regio komen. Dat levert voor de uitkering geen pro bleem op als het maar via de officiële kanalen wordt ge speeld. Voor informatie: me vrouw Duivenvoorden, tel. (02523) 3470.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23