KITS 'Ik nooit meer dik' Afslanken kan wel eens een ziekte worden De ene dag wel, de andere dag niet op dieet lm ^1' ik d\#JL aarv't woord j WOENSDAG 28 MAART I I W Leidsc Special van Leidsch Dagblad Alphens Dagblad Akkoord inLausanne over bestand Libanon Van 82 kilo naar 67 kilo WOENSDAG 14 MAART 1984 Varia PAGINA 19 Jochen Gerz is een Duitse, in Parijs wonende kunstenaar die in 1977 op Documenta VI een kunstwerk ten toonstelde dat hij 'Der Transsibiri- sche Prospekt' had gedoopt. Het was verzekerd voor DM 40.000 en bestond uit 18 leistenen platen van 50 x 50 centimeter die op de grond lagen. Achter elke leisteen stond een stoel. De expositieruimte was geblindeerd, maar daar stond te genover dat de bezoekers via een luidspreker continu treingeluiden hoorden. De stoelen bleken, aan het einde van Documenta VI, te uitno digend te zijn geweest, want som mige bezoekers waren erop gaan zitten en hadden hun plompe schoe nen op de leistenen platen gezet, waardoor enkele daarvan gebro ken waren. Jochen Gerz wilde 40.000 Mark van de verzekering hebben, want die leistenen waren niet zomaar leistenen, maar leiste nen met een Diepere Bedoeling. Hij was met die achttien leistenen in de Transsiberie Expres gestapt, en had de hele reis dwars door de Sovjet—Unie in een geblindeerde coupe doorgebracht, met zijn blote voeten op een leisteen. Elke 24 uur een nieuwe leisteen. De vochtaf- scheiding van zijn blote voeten in de kunst spreekt men ongaarne van zweetkakkies, maar het zal wel warm zijn geweest in die geblin deerde coupe, en als de militia kwam vragen wat hij uitspookte zal de vochtafscheiding ook aan zienlijk zijn geweest) tekende ie dere keer een ander patroon op de leisteen. Ik kan daar inkomen, zoals ik er ook in kan komen dat Jodeph Beuys, de befaamde Duitse kunste naar die een aangekoekte badkuip exposeerde met een pleister erop, de volle mep van de verzekering wilde hebben toen iemand die pleister bleek te hebben meegenomen om hem thuis (vermoedelijk) in te lij sten en als een 'echte Beuys' te kijk. te hangen. Het aanbod om de aan schafkosten van een nieuwe pleis ter te vergoeden sloeg Joseph Beuys af, omdat die oude pleister onver vangbaar was. Zij pleister is vrou welijk, net als Florence Nightinga le) had de wond bedekt die hij ajs soldaat in de Tweede Wereldoorlog had opgelopen. Het was dus een Be tekenisvolle Pleister, een pleister met een geschiedenis, zo'n pleister vervang je niet door bij de apothe ker een nieuwe hansaplast te ko pen. De' verzekering betaalde dus het volle bedrag van 180.000 DM uit waarvoor de badkuip met pleister verzekerd was, omdat die prijs in dertijd geaccepteerd was voor het Totale Kunstwerk. Ik heb een zwak voor dit soort on zinnige en zinneloze projecten, en daarom zal het u niet verbazen dat ik geen nee zei toen men mij vroeg om in het gezelschap van Bert Bom mels van Het Parool, Victor Haf kamp van het Algemeen Dagblad en de Wereldomroep, ANP-foto- graaf Steinmeier, ontwerper Karei Martens, mevrouw L. G. Schoor—- Tempelaar van de PTT persdienst en de staatssecretaris voor Verkeer en Waterstaat, drs. J. F. Scherpen- huizen maandagmiddag even met een gecharterde straaljager de eer ste postzegel ter gelegenheid van de Europese verkiezingen aan Piet Dankert, de voorzitter van het Eu ropees parlement in Straatsburg te gaan brengen. Vertrek van vlieg veld Zestienhoven 14.00 uur, aan komst Straatsburg 15.10 uur, aan komst bij Europees parlemen t 15.30 uur, ontvangst Staatssecretaris door heer Dankert 16.15 uur, pre sentatie postzegel door Staatssecre taris 16.30 uur,.einde presentatie, gebruik drankje 16.50 uur, vertrek naar vliegveld 18.00 uur, aankomst vliegveld 18.20 uur, vertrek uit Straatsburg 18.30 uur, aankomst Zestienhoven 19.40 uur. Niet-kunstenaars zullen nu mis schien zeggen: waarom plakte die Scherpenhuizen die postzegel niet gewoon op een envelop om deze aan de Weled. Heer P. Dankert, Straats burg te adresserenDat is toch niet ongebruikelijk als je een poststuk van punt A naar punt B wilt ver voeren? Bovendien gaat het wel zo snel, geeft het veel minder romps lomp, en was het misschien nog goedkoper geweest ook! Maar wie zo denken, verliezen uit het oog dat het transporteren van zo'n postze gel van 70 cent van Nederland naar Frankrijk per straaljager on der escorte van een zevental te goe der naam en faam bekend staande Nederlanders als een vorm van Process Art of Project Art niet on derdoet voor die leistenen van Jo chen Gerz of die bepleisterde bad kuip van Joseph Beuys. Zij vergeten bovendien, dat deze postzegel niet ten onrechte wees de Staatssecretaris er op dat de post zegel een informatiedrager is, af hankelijk van wat er op afgebeeld is) evenzeer een Diepere Betekenis heeft als die pleister en die leiste nen, want met zijn stippeltechniek heeft ontwerper Karei Martens al die stippen op de stembiljetten waardoor de structuur van het Eu ropees parlement wordt bepaald willen symboliseren. Het zou dan ook van weinig takt hebben ge tuigd om zelfs de allereerste zegel van de totale oplage van 1.700.000 eerst aan de achterkant een likje te geven en hem daarna door een PTT-machine dood te laten stem pelen, alvorens hij (postzegel is mannelijk, net als Albert Schweit zer) bij een zo hooggeplaatste va derlander en een zo direkt betrok kene als Piet Dankert terecht zou komen. En wat die kosten betreft: ach, de straaljager werd weer ruimschoots gecompenseerd door de bescheiden borrelnootjes na af loop van de uitreiking. Maar dat leg ik u morgen wel uit... Redactie: Anneloes Timmerije. Bijdragen en vragen: Postbus 54, 2300 AB Leiden. Telefoonnummer: 071-144941, toestel 245. Het begint zo onschuldig. Je volgt een dieet om wat af te slanken. Maar soms gaat dat zover dat slank worden en blij ven een obsessie wordt, je bent er dag en nacht mee bezig. In plaats van een mooi slank fi guur te krijgen, verandert je li chaam op den duur in een wan delend skelet. Lijnen tot - in sommige gevallen - de dood er op volgt. De ziekte, want daar gaat het in dit geval om, heet anorexia nervosa. Zij komt meestal bij vrouwen voor en bij meisjes in de puberteit. Het gevaar schuilt vooral in het feit dat de patiënte angstvallig ver zwijgt waar zij mee bezig is. In tussen knaagt de maag van de honger. Af en toe wordt het de patiënte te machtig en grijpt zij alles wat eetbaar is. Van cro- quetten, tot slagroomtaart, au gurken, droog brood. Soms zelfs moet het voer van hond of kat eraan geloven. Kotsmisse lijk van deze schrokpartij braakt de patiënte vervolgens alles weer uit. Dus noodzakelij ke stoffen krijgen geen kans in haar lichaam hun goede werk te doen. Een welvaartsziekte wordt ano rexia weieens genoemd. Toch zijn er gevallen bekend uit de veertiende en vijftiende eeuw Er bestaan nog meer misver standen over de ziekte. Zo zou een dominerende vader of een (over)bezorgde moeder oor zaak kunnen zijn van het ont staan ervan. Maar dat is nooit onomstotelijk vastgesteld. In tussen zitten al veel ouders met een schuldcomplex opge zadeld. Valt de ziekte te voorkomen, kun je van jezelf zeggen: "Ik moet oppassen, want ik ben rijp voor zoiets"? Psychiaters ont kennen dat. De oorzaak is niet bekend. Vaak kun je achteraf wel zeggen: toen ben ik de ver keerde kant opgegaan. Maar dat is een verklaring met terug werkende kracht. Vaak is de anorexia dan al in een ver gevorderd stadium. Zo ver dat sommige lichaamsfuncties verstoord zijn geraakt. Zo kun je, als je lang aan anorexia lijdt, ophouden met menstrueren. De behandeling van anorexia-pa- tiënten is erg moeilijk. Het ge nezingsproces duurt dan ook erg lang. Wie eenmaal genezen is, loopt echter het gevaar op latere leeftijd anorexia weer te rug te krijgen. Bijvoorbeeld in de menopauze of na een zwaar verlies. De psychiaters, want het is een ziekte van de geest en geen li chamelijke kwaal, zitten vaak met de handen in het haar. Want het aantal gevallen is zeer groot en elke dag komen er nog patiënten bij. Nu moet je niet denken: ik ga maar niet lijnen, want dan krijg ik ook anorexia nervosa. Want zo is het niet. Dat lijnen is maar een aanleiding. De oor zaak ligt veel dieper verbor gen. Wil je meer over anorexia nervosa weten, dan kun je schrijven naar de stichting anorexia nervosa, postbus 67, 2880 Velp. Veel (jonge) mensen zijn te dik. Het andere uiterste, te dun, komt ook voor, maar veel minder. De jongerenrubriek KITS besteedt deze week aandacht aan 'het gewicht'. Ten eerste een voorbeeld van een van de vele dieëten, het brood-dieet, dat de laatste tijd erg in trek is. Een gesprek met Veronica Ulijn uit Leiden over dik zijn en afvallen en tenslotte 'anorexia nervosa': lijnen tot - in sommige gevallen - de dood er op volgt. Om misverstanden te voorkomen: Veronica N I" (Illustratie: Bert Bijlage) heeft veel succes gehad met de Weight Watchers, een vermageringsinstituut dat over de hele wereld cursussen geeft. Maar zoals voor veel dingen geldt: de een heeft er wel baat bij en de ander niet. Er zijn talloze manieren om af te vallen. Het belangrijkste is, dat je je gezondheid in de gaten blijft houden. Huisartsen zijn van de meeste methoden op de hoogte en het is dus nooit weg om eerst even bij de dokter langs te gaan voor je je stort in het gevecht met de kilo's. Het lijkt wel alsof half Nederland bezig is aan het zogeheten brood-dieet. Het is zelfs zo'n rage geworden dat de bakkers in ons land zich glunderend in de handen wrijven, want het brood vliegt de winkel uit. Kassa! Maar wat houdt dat brood-dieet nu precies in? Moet je alleen maar droog brood (en water) eten om het extra vet kwijt te raken? Nou, zo is het niet pre cies. Je moet bij dit dieet de ene dag alleen maar volkoren brood eten en de volgende dag gewoon weer alles wat je lek ker vindt. Waarschijnlijk heeft het dieet zoveel succes omdat je steeds maar één dag hoeft te lijnen en je dan weer kunt vol proppen. Maar pas op, want er zijn wel wat spelregels aan ver bonden. Die ene dag mag je dus ook niets anders eten dan volkorenbrood. Niet smokke len als je wit brood lekkerder vindt, en ook niet stiekum een stukje kauwgum of een glas cola naar binnen slaan. Een kopje thee of koffie mag, maar dan zonder suiker. Bronwater kan natuurlijk wel onbeperkt worden gedronken. Volgens de uitvinder van dit dieet, een zekere dokter C.M. de Vos uit Sliedrecht, kun je er twee kilo per week lichter mee worden. De Vos zegt dit brood- dieet te hebben 'uitgevonden' omdat mensen, die van lekker eten houden, nooit via een echt dieet tot een andere eetstiil ko men. Met andere woorden: als je gewend bent om elke dag een zak koekjes te eten hou je het toch niet vol om alleen maar groente en fruit te nutti gen. Het voordeel van het brood-dieet is datje nooit hon ger hebt (je mag immers zoveel volkorenbrood eten als je wilt) en de ellende steeds maar een dag duurt. De volgende dag kun je rustig weer gebakjes eten, zegt De Vos. Maar dan eet je al het verloren vet er toch zo weer by? Nee, zegt hij, het ge wicht datje tijdens zo'n brood- dag verliest wordt er die dag niet bij gegeten, want de erva ring leert dat je het voedsel meer gaat waarderen en beter proeft. Een handig dieet dus. Noch de uitvinder, noch de Stichting Voorlichting Brood (die zoveel propaganda maakt over het dieet) rept erover hoe (on)ge- zond het brood-dieet is. Laten we er maar van uitgaan dat er in volkorenbrood een heleboel nuttige stoffen zitten en dat de vitaminen die je op de ene dag niet binnenkrijgt de volgende dag wel weer in je lichaam be landen. Wil je meer weten over het brood-dieet, dan kun je bij je bakker langsgaan voor een fol der. De Stichting Voorlichting Brood verstrekt deze gratis fol der ook als je een briefje schrijft naar Postbus 88000, 2508 BR Den Haag. f Aiohen Alles over cosmetica, kleding, schoenen, sieraden, lingerie.... En natuurlijk zullen ook de toonaangevende modezaken weer ruimschoots vertegenwoordigd zijn. Makkelijk voor u, want u kunt in één keer uitzoeken wat u kopen wilt én waar u het kunt kopen. In deze jaarlijkse special, LAUSANNE (GPD/Reuter) - Op de Libanese verzoeningsconfe rentie in Lausanne is gister avond na een dag van grote ver warring, opwinding in de confe rentiezaal en talloze tegenstrijdi ge verklaringen van dé verschil lende delegaties, uiteindelijk toch nog een akkoord bereikt over een nieuw bestand, om pre cies te zijn bestand nr. 180. Nu de kwestie van een bestand, in Libanon meer een teken van goe de wil dan een besluit dat ver dere ongeregeldheden uitsluit (er zijn sinds 1975 al 179 bestan den uitgeroepen en verbroken), uit de weg is, konden de verza melde krijgsheren vandaag se rieus aan het werk over de cen trale kwestie die in Lausanne be handeld zal moeten worden - po litieke en sociale hervormingen. Voor het eerst nam gisteren ook de Syrische waarnemer aan de con ferentie, vice-president Abdel Haüm Chaddam, aan de bespre kingen deel. Verwacht wordt dat Chaddam een centrale rol bij de conferentie zal spelen nu Syrië weer de belangrijkste macht in Libanon in handen heeft na de terugtrekking van de Amerika nen. Chaddam zei dat hij niet uit Lausanne zou vertrekken totdat een akkoord bereikt was, al zou de conferentie „twee weken of twee maanden duren". In Beiroet was het gisteravond, twee uur na het ingaan van het bestand, rustig. Afgezien van een enkel schot langs de zogenaam de groene lijn tussen oost- en west-Beiroet was het rond mid dernacht stil in de Libanese hoofdstad. Een grocD christelij ke leiders in Libanon, allen aan hangers van de harde lijn, heb ben gisteren de oprichting van een nationale verzetsraad be kendgemaakt. De raad wil de Sy rische invloed in Libanon terug dringen en een federaal Libanon stichten. Woordvoerders van de raad verklaarden in Beiroet dat de deelnemers ontevreden zijn met de Syrische overheersing van de verzoeningsconferentie in Lausanne. Bovendien heefl de nieuwe christelijke groepering bezwaren tegen het beleid van de regering van president Gemaycl. "In de Libelle stond op een goed moment een verhaal van een vrouw die vijftig kilo was afge vallen. Er stond een telefoon nummer bij dat artikel. Toen zei een collega van mjj:Hier is de telefoon en nou bel je op' Dat heb ik toen gedaan. Zon der het aan iemand te vertellen (zelfs mijn man wist nergens van) ben ik daar naar binnen gestapt" Denk je dat het helpt om samen met anderen af te slanken? "Ja, je stimuleert elkaar enorm en je controleert elkaar ook een beetje. Maar zonder me vrouw Smolders (cursusleid ster Weight Watchers, red.) had ik het nooit gered. Zij staat het hardst te glunderen bij elk on sje dat er af is. Sommige men sen aanbidden de Baghwan, nou ik aanbid mevrouw Smol ders". "Het goeie van deze methode is, dat je niet op dieet bent. Je kunt gewoon eten en je hebt nooit honger. Je moet het meer zien als een verandering van eetgewoonte. Je eet alleen nog maar gezonde dingen. Maar je mag alles eten hoor! Brood en vlees en aardappelen, groenten en fruit, melk en kwark, enz. Zelfs af en toe een glaasje wijn. Alleen snoepen is uit den bo ze". "Ik was zó enthousiast over de resultaten, dat ik nergen an ders meer over kon praten. De laatste tijd merk ik wel dat sommige mensen daar een beefje genoeg van krijgen. Vreemd genoeg is er ook veel jaloezie, vooral bij meisjes. Vroeger was ik altijd die dikke. Ik werd op school al bolletje genoemd, of kamerolifantje. Nu zie ik er natuurlijk veel leu ker uit en sommige mensen kunnen dat niet hebben. Maar ik krijg ook heel veel leuke reacties". Veronica Ulijn, getrouwd, 20 jaar, 1,70 lang, was verslaafd aan snoepen. Als kind "altijd al flink geweest", begon zij op haar 17e behoorlijk uit te dijen. Acht jaar lang heeft Veronica geprobeerd haar overtollig vet kwijt te raken. Zonder succes. Zo'n vijf maanden geleden woog zij nog 82 kilo en 2 ons, nu is daar 15 kilo van af. "Je moet jezelf haten om te kunnen af vallen". "Bij de snackbar at ik rustig ach ter elkaar een patat met dubbe le pindasaus, een patat met dubbele mayonaise èn een fri kadel-speciaal. Ik kan nooit één koekje eten, nee ik ga net zo lang door tot ze allemaal op zijn. Als je dan voor de spiegel gaat staan, kan je wel huilen van ellende. Dan dook ik maar weer die ijskast in, op zoek naar iets eetbaars. Een alcoho list verdrinkt z'n verdriet en ie mand die verslaafd is aan snoe pen eet z'n verdriet weg". Het begon bij Veronica allemaal toen ze een jaar of twaalf was. Haar ouders hadden een brood- en banketzaak in Lei den. Er schoot voor de kinde ren natuurlijk altijd wat over. Van het een kwam het ander en op een goed moment kon ze het snoepen gewoon niet meer laten. Het was een verslaving geworden. Veronica: "Ik heb van alles ge probeerd. Ik begon aan allerlei dieëten, maar ik hield het nooit langer dan een paar dagen vol. Weet je hoe dat gaat? Je valt een paar kilo af, maar na een dag of wat lijnen eet je weer als een gek. Het komt er op neer, dat je dan zwaarder bent dan toen je begon. En zo gaat dat maar door. Je wordt er in feite dus alleen maar dikker van, van al dat lijnen". Denk je datje het volhoudt? Want dat is natuurlijk het moeilijk ste. "Ik weet het zeker. Alleen al om dat ik me veel beter voel, veel gezonder. Je hebt veel meer energie. Ik ben bijvoorbeeld veel minder ziek en ik sta 's morgens vroeger op. Je bent écht een ander mens. Ik zou het wel van de daken willen schreeuwen. Nee, ik wil nooit meer dik worden". Vroeger zeiden ze wel eens: "kijk daar heb je Miss Piggy". (foto's Holvast) Is er veel veranderd nu je slank bent? Ze zeggen immers wel eens 'dikke mensen zijn gezelli ge mensen'. Veronica: "Ik denk dat je jezelf een bepaalde houding geeft als je dik bent. Je wilt toch een beetje opvallen. Ik hing bij voorbeeld altijd de clown uit. Nu merk ik van mezelf, dat ik een stuk rustiger ben gewor den. Nu zeggen sommige men sen: 'Goh, die ziet er toch leuk uit'. En vroeger kwam ik wel eens in een een café en dan zei den ze: 'Kijk, daar heb je Miss Piggy'. Die gezelligheid is vol gens mij ook een houding. Ik denk dat veel dikke mensen zich helemaal niet gelukkig voelen. Ik had er tenminste vreselijk veel last van. Kwaad op mezelf, omdat ik er niets aan deed en schuldgevoelens" Waarom is het na acht jaar in eens wel gelukt om af te slan ken? "Op een dag kwam ik een oude vriendin van me tegen. Ik wist niet wat ik zag. Ze was ook al tijd behoorlijk dik geweest en nu had ze maat 38! Zij vertelde, dat ze naar de Weight Watchers was geweest. Nou dat leek me ook wel wat. Maar toen heeft het nog een jaar geduurd voor ik er aan begon. Je moet jezelf eerst haten voordat je kunt af vallen"

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19