Roche, of Kelly wéér 3 Bos: 'Ik voelde me in de steek gelaten' Synodebestuur contra dominee Geluk C SCOREBORD Titel voor LSG 2 Bestuur Fides Pacta staat achter trainer Hinault verbijt pijn Last drukt op schouders van Visentini RVC: langste adem Rummenigge op schot 'Ongeoorloofde' kritiek op 'Samen op weg' WOENSDAG 14 MAART 1984 LEIDEN - De gebeurtenissen bij Fides Pacta sleepten zich voort als in een klassiek drama. On- weerstaanbaar was het noodlot nadat een drietal selectiespe lers een grap uithaalden, die grandioos uit de hand liep. Pa tricia Gottmer, Wilma Neute boom en Ronald van der Vel den werden op aanraden van coach Gerard Bos door het be stuur geschorst en de zondag erop ging het hoofdklasser- schap verloren. Geweeklaag alom, maar de koers blijft on gewijzigd. "Wanneer je in een dergelijk ge val niet optreedt als trainer, kun je beter vertrekken". Het klinkt hard uit de mond van Fi- des-coach Gerard Bos, die het allemaal liever als een interne zaak van de vereniging wil zien. Aanleiding voor deze uit spraak was het gebeuren voor de oefenwedstrijd tegen Trek vogels. Bij wijze van grap be sloten Patricia Gottmer, Wilma Neuteboom en Ronald van der Velden, in de roes van het car navalsfeest, het aanvangstijd- stip maar een uurtje te vervroe gen en iedereen te bellen, de coach incluis. Gerard Bos kon er, na vergeefs te hebben gewacht langs de snel Sport weg, echter allerminst om la chen en nam de zaak hoog op. Wijzend op eerder gemaakte afspraken over de discipline binnen de selectie verzocht hij het bestuur maatregelen te ne men. Een schorsing van drie wedstrijden luidde het harde oordeel dat werd geveld over het drietal. "Wat kan ik anders, het is een amateur sport", verdedigt Ge rard Bos zich, toch wel dege lijk aangeslagen door de hele affaire. "Ik kan toch moeilijk honderd strafregels laten schrijven van 'ik mag m'n trai ner niet langs de weg voor jo ker laten staan'. Ik weet echt niets anders dan schorsen. Ik voelde me in de steek gelaten door een gedeelte van m'n ploeg. Een jaar samen keihard werken is volledig naar de knoppen gegaan". Toch koos Bos "ik ben hier als korfbaltrainer en niet als maat schappelijk werker" aan de vooravond van het beslissende duel tegen Ons Eibernest, die de ploeg moest winnen om nog een degradatieduel af te dwin gen, voor die harde lijn. On danks mogelijke consequen ties. "Natuurlijk kenden we de risico's van een ingrijpen voor de beslissende wedstrijd. Maar die hebben we aanvaard. De interne discipline gaat voor al les, want we moeten nog ver der. Als er nu niets gebeurt, wie kan mij garanderen dat het niet nog een keer gebeurt. Als je niet op de mensen kunt ver trouwen". Steun Het bestuur van Fides Pacta, door Bos geconfronteerd met de gebeurtenissen rond het oe fenduel, steunde de coach vol ledig en bepaalde uiteindelijk de strafmaat op drie wedstrij den. Hetgeen voor Ronald van der Velden bovenop de straf komt van twee wedstrijden, die hij opliep tijdens het duel tegen Rohda. Gezien het aantal van zeven nog te spelen veld- duels een wel heel vergaande consequentie. Dat het drietal uit de selectie zal worden ver wijderd lijkt onwaarschijnlijk, hoewel bestuur, trainer en technische commissie officieel nog niet op een lijn zitten. Hun positie in het eerste team staat echter nog zeker ter discussie staat. Bos heeft van bestuur en technische commissie de vrij heid gekregen om daarover te beslissen. Ook het bestuur betreurt de gang van zaken, maar blijft niette min pal achter de door haar ge nomen maatregelen staan. "Gegeven de omstandigheden konden we ook niet anders", meent woordvoerder Peter van der Velden. "Er waren vorig jaar afspraken gemaakt en daar konden we niet onderuit. Bos signaleerde een exces en drong aan op sancties... Duide lijkheid van beleid was voor ons toen belangrijker dan een plaats in de hoofdklasse. Een prestatief gerichte vereniging verwacht, dat de selectie de trainer waard is. Op dat mo ment bleek dit niet het geval, dus moesten er maatregelen getroffen worden". Dilemma Aanvoerder Robin Sommeling verkeert evenals de rest van het team in een bijzonder moeilijke positie. "De selectie heeft het er erg moeilijk mee. We willen niemand afvallen, onze medespelers niet, maar de trainer zeker ook niet. Het algemene gevoel was toch ook wel dat ze fout waren geweest en gestraft moesten worden, maar de mensen vinden het wel een erg zware straf. Het hoofdklasserschap is op het spel gezet, maar nu kan ook de veldcompetitie, waar we toch bovenaan staat, nog in gevaar komen. Daarom willen we er toch graag eens allemaal over praten Gepraat wordt er in elk geval aanstaande vrijdag, wanneer de verenigingsraad van Fides Pacta bijeenkomt. Het be stuursbeleid in deze kwestie zal daar zeker onderwerp van gesprek zijn en dat daar ten minste enige kritiek op gele verd zal worden ligt eveneens voor de hand. De afweging tus sen de belangen op korte- (hoofdklasse) en lange termijn zal niet voor iedereen een gelij ke uitslag geven. En de betrokkenen zelf? Zij wil len de hele zaak maar liever snel vergeten en ontwijken vragen. Zoals Patricia Gott mer, die benadrukt geen breuk met Bos te willen en bang is te veel te zeggen "Iedereen vraagt maar naar het waarom, elke keer weer. Maar op het moment zelf denk je er echt niet bij na, anders doe je zoiets toch niet". Ze rekende wel op straf, maar dat deze zo zwaar uit zou vallen. De wedstrijd te gen Ons Eibernest heeft ze ge zien vanaf de tribune, gekweld door schuld. "Ik kon wel jan ken bij die wedstrijd. Ik heb al maar gehoopt, dat ze zouden winnen en het toch nog zouden redden...". BRAM VAN GENT MANDELIEU LA NAPOULE (GPD) - De laatste dag van Parijs-Nice wordt waarschijnlijk een Iers onderonsje tus sen de winnaar van 1981 (Stephen Roche) en Sean Kelly, die de laatste twee edities van de (Rit naar de Zon) op zijn naam schreef. Na de opnieuw zware etappe over onder meer de Tanneron reduceerde ritwinnaar Roche de ach terstand op zijn leidende landgenoot tot 11 seconden. In een rechtstreekse confrontatie in de afsluitende klimtijd- rit (11 km) tegen de col d'Eze moeten de twee Ieren het vanmiddag onderling uitvechten. dan driekwart minuut moet goedmaken op Kelly, behoort theoretisch nog tot de kansheb bers. Maar de Breton verscheen gisteren allesbehalve fit aan de streep, hoewel dat eigenlijk nau welijks te rijmen viel met zijn ge leverde prestatie. Onmiddellijk na de aankomst in het zonnige Mandelieu la Napoule werd Hi nault door een van zijn helpers opgewacht en zo snel mogelijk naar het ziekenhuis gebracht Daar wilde Hinault zich, alvo rens hij de beslissing nam of hij de laatste dag nog zou starten, eerst laten onderzoeken. Na de vechtpartij met stakende mijn werkers (maandag) klaagde Hi nault over hevige pijn in de rib ben. Vierentwintig uur later wees het onderzoek uit dat Hi nault tijdens de worsteling met de demonstranten een van zijn zwevende ribben licht had be schadigd, maar de blessure bleek MONTEPADRONE (AFP/ANP) - Op de schouders van Roberto Vi sentini rust vandaag een zware taak. Hij is de enige die het pro fessionele Italiaanse wielercorps m de Tirreno-Adriatico voor een afgang kan behoeden. Daarvoor zal hij op de laatste dag zijn slag moeten slaan in de twaalf kilo meter lange tijdrit. De eindzege wacht op hem, als hij meer dan 23 seconden goed maakt op de Zweedse leider Tommy Prim. De finale van de Tirreno belooft een spectaculaire ontknoping te worden. Niet alleen Visentini loert op de eindoverwinning. Ook Adrie van der Poel en Johan van der Velde liggen nog goed in de markt. Van der Poel, die gis teravond met ploegleider Gis- bers het parkoers verkende, is vol zelfvertrouwen. Zijn achter stand op Prim bedraagt negen tien tellen. Voor Van der Velde komen er daar twee bij. De in Ita liaanse dienst rijdende Braban der geeft zichzelf tegen Visentini evenwel weinig kans. Gisteren leden de Italianen op de voorlaatste dag hun vierde ne derlaag in vijf dagen. De vijfde etappe naar Montepadrone, die door het slechte weer omgeleid en verlengd werd met zestien ki lometer tot 211, leverde een zege op voor de Fransman Mare Ma- diot. Op 300 meter van de streep sprong hij weg uit het vrijwel complete peloton. Hij kreeg ge zelschap van de Spanjaard Ma- gro (tweede) en de Italiaan Bec- cia (derde). Het peloton met alle kanshebbers op de eindzege volgde op zes seconden. Zaterdag 2A: ARC 2-Spirit2 8-l 3B: FC Lisse 2-Vitesse Delft 4 4-0, Sport- lust'46 2-Katwyk 3 2-3 4B: FC Lisse 3-Zwaluwen V1.5 1-2 Zondag 2A: SJC 2-RVC 2 2-0 3A: Blauw Zwart 3-ARchipel 2 3-1, RKDEO 2-Wassenaar 2 1-3 3B: VEP 2-UNIO 2 0-0, Scheveningen 2- Delfia 2 1-2, Quick 2-Alphense Boys 2 6-0 4A: Tonegido 2-Docos 2 0-2, Altior 2-FC Lisse 2 1-1 4B: ODB 2-VUC 3 1-1, Rijswijk 2-Crom- vliet 2 0-1, Docos 3-Quick 3 2-3, HBS 2- RAVA 2 7-1 4D: Woerden 2-ONA 2 0-0, Lekkerkerk 2-WSE 2 0-0, Moordrecht 2-Nieuwer- kerk 2-0, Haastrecht 2-Nieuwkoop 2 0-1 Afd. Leiden Bernard. Hinault bekijkt de foto's die zijn gemaakt geval voor de afsluitende tijdrit in Parijs-Nice. zijn pijnlijke rib. De Fransman start vandaag i niet van dien aard dat hij niet meer verder kan. Gelukkig maar voor Roche en Kel ly. De twee Ieren spanden zich in de zesde etappe, die lange tijd in het teken stond van een ontsnap ping van de onbekende Frans man Alain Dithurbide, samen te gen Hinault. De Ieren, wiens vrouwen op dit moment samen vakantie vieren in Parijs, zijn na melijk dikke vrienden. Hoewel zij voor verschillende ploegen fietsen hadden zij onderling af gesproken dat ze elkaar in de rit naar Mandelieu la Napoule niets in de weg zouden leggen. Hun LEIDEN - Op toch nog vrij eenvoudige wijze heeft LSG 2 gister avond het teamkampioenschap van de Leidse schaakbond voor zich opgëeist. Nadat het duel tegen rivaal Voorschoten 1 vorige week bij een 5-2 stand ten gunste van LSG was afgebroken, sleepten de LSG-reserves in tweede zitting met uiteindelijk 6-4 de cruciale winst uit het vuur. In eerste instantie leek alles om het treffen Mieremet-Fritschy te draaien. Voorschotenaren Erwich en Brouwer beschikten im mers over uitstekende winst-papieren tegen hun respectievelij ke opponenten Van Tooren en Barendse. Erwich won conform de verwachtingen vlotjes, maar bij Fred Brouwer ging het voor Voorschoten reeds mis. Leo Barendse toverde hem, met een pion achterstand in een toreneindspel, een taai verdedigings plan voor. Het eerste de beste foutje van Brouwer was vervol gens voor zijn opponent voldoende om de kostbare remise bin nen te slepen: 5Vfe-3Vfe voor LSG. Frits Fritschy restte toen niets anders dan clubgenoot Brouwer van een mogelijk schuldcom plex af te helpen. Hij kweet zich uitstekend van zijn taak, daar er tegen Mieremet daadwerkelijk geen doorkomen aan bleek: re mise en 6-4 voor LSG 2. LSG 2 mag als LSB-kampioen nu voor de derde achtereenvolgen de maal proberen via de promotiewedstrijden terug te keren naar de landelijke KNSB-competitie. doel was alleen maar dat Ber nard Hinault niet aan de leiding zou komen. Die opzet slaagde. Nadat Dithurbi de aan de voet van de Tanneron was teruggepakt door een vrij omvangrijke groep met o.a. Phil Anderson en de steeds beter rij dende Steven Rooks, ging Roche er in de lange afdaling van de Tanneron alleen vandoor. „Toch weet ik niet of ik in de klimtijdrit nog een werkelijke bedreiging kan zijn voor Kelly", aldus Ro che die aanvankelijk in de veron derstelling verkeerde dat hij al leider was. („Kelly heeft vanmid dag het voordeel dat hij achter mij vertrekt"). Maar ook een Bernard Hinault in goede doen is nog lang niet kans loos. De viervoudige Tourwin naar, die net als Jan Raas de af gelopen winter een nieuwe ploeg rond zich formeerde, begint steeds beter te rijden. Als van ouds bepaalt hij het tempo tij dens de beklimmingen. De con currentie kan met moeite volgen, maar het ontbreekt Hinault nog aan de macht om zich alleen los te maken. Voor de rest lijkt hij na zijn ernstige knieblessure van vorig jaar weer helemaal op de weg terug. „Dat klopt", zegt Hi nault die vorige maand al een wedstrijd in Spanje won. „Ik mis alleen de scherpte nog, maar dat is een kwestie van tijd". In augustus werd Hinault, midden in de periode van de criteriums, geopereerd aan een ontstoken knie. Pas in december klom hij voorzichtig weer op de fiets. „Ik heb drie crossen gereden om te kijken hoe mijn knie zich zou houden". Pas daarna kon hij zich nadrukke- ANP) lijker gaan bezighouden met zijn nieuwe ploeg. Net als bij Jan Raas rust ook bij hem een flink deel van de organisatie op zijn schouders. „Op dit moment vind ik het veel belangrijker dat mijn jongere ploeggenoten zich op hun gemak voelen", aldus Hi nault die door enkele renners uit zijn vorige ploeg (Renault) werd gevolgd. Na een inwerkperiode in Spanje wordt het nu tijd dat Hinault weer aan zichzelf gaat denken. „Ik heb mijn nieuwe baas vorig jaar beloofd dat ik er in de eerste belangrijke etappekoers weer zou staan. Dat was voor ons Pa rijs-Nice en die belofte begint op dit moment aardig uit te ko- Zaterdag 2A: FC Lisse 4-Woubrugge 2 2-0 2B: Noordwyk 4-FC Lisse 5 2-0 3A: RCL 5-Woubrugge 3 1-3, Ter Leede 3B: ARC 7-FC Lisse 8 4-1, Ter Leede 6- Oegstgeest 4 2-2 3C: ARC 8-SVOW 2 1-0 3D: GWS 3-KRV 5 3-2, ARC 6-Quick Boys 10 5-1 4A: FC Lisse 9-Noordwijk 6 0-0, RCL 6- Leiden 4 2-1 4B: RCL 7-Oegstgeest 5 0-0 4C: Ter Leede 8-ARC 10 4-0, SVOW 4- RCL 8 3-0 4D: ARC ll-Kickers'69 2 2-4 4E: Noordwyk 9-Quick Boys 13 0-2 4F: Alphia 3-Noordwyk 10 1-0, Katwijk 9-RCL 10 2-8 5A: Ter Leede 10-Oegstgeest 8 1-2 5C: ARC 16-Ter Leede 12 8-5 5F: LSW'70 5-SVLV 3 3-9 5G: Quick Boys 17-Oegstgeest 11 9-1, FC Lisse 21-RCL 13 5-2 5H: Alphia 6-Bemardus 2 1-0 5J: Noordwijk 15-Katwyk 12 5-3, Quick Boys 18-SVOW 7 3-1 Junioren HB: RCL Bl-Lugdunum BI 4-0, Noord- wijk Bl-Alphia BI 8-1, FC Lisse Bl-Do- 2A: SJC 3-Bernardus 3 1-8 RIJSWIJK - De voetballers van RVC en Quick Boys moesten gisteravond in Rijswijk overwerk verrichten om uit te maken wie de derde ronde van de districtsbeker met succes zou doorkomen. Na de reglementaire 90 minuten wees het scorebord 2-2 aan, de verlenging bracht gezien de 3-3 al evenmin uitkomst, zodat de beslissing moest worden gevonden in een wedstrijdje elfmeter trappen. RVC won pas in de tweede serie, nadat beide partijen elkaar in de eerste strafschoppensessie nogmaals in evenwicht (4-4, zowel de Rijswijkers als de Katwijkers lieten één misser noteren) hadden gehouden. RVC-Quick Boys, er leek gisteravond geen einde aan te komen. Tot vreugde van het publiek, overigens. Want het bekerduel leverde van begin tot eindsignaal aantrekkelijk voetbal op. Quick Boys kon bij rust bogen op een 1-2 voorsprong. PÏoor van Duyn en Mart van der Plas verzorgden de treffers, voor de thuisploeg scoorde in de eerste periode René Bierhuizen. Herman Knoppert bracht RVC in de tweede helft op gelijke hoogte. Ook in de verlenging deden de bekervechters niets voor elkaar onder Frans Ludwig (RVC) en Sis-tu Pan (Quick Boys) reikten de toeschou wers met hun goals een toetje aan in de vorm van een strafschoppen- wedstrijd, ook nu weer een loterij. Quick Boys had de pech aan het kortste eind te trekken. 2B: SJC 4-SVLV 3 1-2 3B: AJphense Boys 4-SVLV 3 4-0 3C: Teylingen 4-Bemardus 4 4-2 3D: Warmunda 3-UDO 3 3-5 4A: Teylingen 5-Roodenburg 5 0-2 4C: Alphia 2-Lugdunum 6 3-5 4F: Lugdunum 7-ROAC79 7 1-1 5A: Docos 9-Foreholte 7 2-3 5B: SJC 10-WSB 7 1-3, Alphense Boys 9-Lugdunum 8 5-2 5D: SJC 11-Randstad Sport 5 5-2 5J: WSB 11-UDO 10 1-1 5N: Lugdunum 12-Unitas Leiden 6 6-0 DUSSELDORP (DPA, SID) - Karl-Heinz Rummenigge heeft gisteren zijn afscheidstoernee bij Bayern Munchen produktief in gezet. Met vier treffers had de 28- jarige aanvoerder een fors aan deel in de monsterzege (9-0) op Kickers Offenbach. De overige doelpunten in de inhaalwed strijd voor de bundesliga kwa men op naam van Michael Rum menigge (2), Pfluger, Hoeness en Nachtweih. bij de rust leidde Bayern reeds met 5—0. Domper op de vreugde was de blessure van international Dremmler, die waarschijnlijk dit seizoen niet meer in actie zal ko men. In Bremen speelden Werder en VFB Stuttgart voor een plaats bij de laatste vier in het bekertoer nooi. De thuisclub won door een treffer van Sidka in de laatste mi nuut. Stuttgart-doelman Roleder stopte in de eerste helft een straf schop van Reinders. Het aangekondigde vertrek van Karl-Heinz Rummenigge. de aanvalsleider van Bayern Mun chen, naar Internationale Milaan, heeft een stroom van publiciteit en geruchten opgeleverd over op handen zijnde transfers van an dere Westduitse internationals. De Italiaanse clubs hebben de jacht op buitenlands talent met extra enthousiasme voortgezet. Briegel en Schuster Lijken de be langrijkste kandidaten om Rum menigge te volgen. Het verst lijkt AC Napoli met de poging verdediger Hans-Peter Briegel van 1. FC Kaiserslautern te lokken als mogelijke opvolger van Ruud Krol. Briegel zelf hield zich op de vlakte en liet weinig los over het interessante aanbod uit Napels, waar hij 1,3 miljoen gulden per jaar zou kunnen gaan verdienen. "Ik kan er nog niets over zeggen", vertelde de 28-jan- ge voormalige tienkamper, die 225 bundesügawedstrijden op zijn naam heeft staan en 47 inter lands. "Maar ik kan me voorstel len. dat ik me bij een bepaald be drag laat verleiden". Fiorentina, dat het touwtrekken om Rummenigge verloor, heeft nu zijn zinnen gezet op Bernd Schuster, die momenteel nog op de loonlijst prijkt van FC Barce lona. Het dagelijks bestuur van de her vormde synode bestrijdt de op vatting van dominee L. J. Geluk (Woerden), voorzitter van de Ge reformeerde Bond in de Neder landse Hervormde Kerk, dat een verenigde hervormd-gerefor- meerde kerk innerljk vreemd zou zijn aan het 'geloof van de kerk der eeuwen' en 'buiten de ene heilige, katholieke en apostolische kerk' zou staan. "Als dit het geval zou zijn, dan is dat een volstrekt af te wijzen ont wikkeling". Het hervormde moderamen schrijft dat in een reactie op de toespraak van ds. Geluk tijdens een onlangs in Zeist gehouden predikantenvergadering. "Van zo'n ontwikkeling is echter geen sprake". "Als de ganse Hervorm de Kerk in al haar verscheiden heid geacht wordt tot de ene hei lige, katholieke en apostolische kerk te behoren, dan zien wij niet in, hoe dit bij samenvoeging met de Gereformeerde Kerken niet meer het geval zou zijn". Het synodebestuur vindt het 'on geoorloofd', dat ds. Geluk geen theologische argumenten geeft 'voor zulk een zwaar wegende uitspraak'. "De inhQud van vele publikaties over het samen op weg gaan met de gereformeer den geeft geen enkele aanleiding tot de vermoedens die de voorzit- de Gereformeerde Bond heeft uitgesproken". Verwonderd is het moderamen over de mededeling van ds. Ge luk, dat toetreding van twee hoofdbestuursleden van de Ge reformeerde Bond tot de raad van 'Samen op weg' geen princi piële bereidheid tot deelneming aan het samen-op-weg-proces in houdt. "Het hoofdbestuur van de Bond doet hiermee tekort aan wat het zelf heeft verklaard bij de toetreding van ir. Van der Graaf en professor Graafland. De Bond wilde zich blijven inzetten voor het voortbestaan van de Her vormde Kerk als vaderlandse kerk en voor een duidelijke nor matieve plaats daarin van de klassieke belijdenis der Refor matie". Het hervormde modera men beschouwt dat als een kriti sche bijdrage aan de totstandko ming van de vernieuwde kerk. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Colijnsplaat A. J. de Bue Nijver- dal, te Ferwerd kandidaat G. J. van der Togt Maarssen, te Heus- den G. A. van de Weerd Opheus- den, te Onstwedde B Ph. C. Looijen Kinderdijk, te Sas van Gent en Sluiskil kandidaat me vrouw I. Spiering-Lodewijk Utrecht; bedankt voor Tricht R. S. Brandenburg Fijnaart-Stand- daarbuiten. Gereformeerde Kerken: beroepen te Ede R. Kiers Alkmaar. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Almelo H. J. Th. Velema Dokkum. Zending. Er is op dit ogenblik geen sprake van een fundamen tele wijziging in het belijden en de orde der kerk. Zo'n koerswij ziging komt pas ter sprake, als er concrete voorstellen worden ge daan in de richting van de be leidsnota over de zending, die de synode vorig jaar november heeft aangenomen. Het hervormde synodebestuur schrijft dit in antwoord op een open brief van zeven synodele den, onder wie de Leidse predi kant dr. Meijers. Volgens hen be tekent het besluit een koerswen- ding in het belijden en het beleid van de kerk. Zending zou minder verkondigend, minder geestelijk worden en meer maatschappe lijk. "Daarmee verwijdert de kerk zich van de gedachten die aan het belijdend spreken in on ze kerk ten grondslag liggen", schreven de opstellers van de open brief. Zij vroegen om een nieuwe principiële discussie. Het synodebestuur antwoordt daarop, dat de synode alleen haar waardering voor de nota heeft uitgesproken. Die wordt gezien als 'uitgangspunt voor verder denken'. De synode gaf de Raad voor de Zending de op dracht, de bezinning op een aan tal punten in de nota voort te zet ten en daarbij rekening te hou den met de visies die in de ge meenten op de zending bestaan. Militairen Het bestuur van de Algemeen Christelijke Organisatie van Mili tairen meent, dat de gerefor meerde synode vorige week, toen zij zich uitsprak tegen plaat sing van kruisraketten in dit land, onvoldoende heeft stilge staan bij de positie van het mili taire personeel. Dat blijkt uit een brief van het verenigingsbestuur aan de synode. In december 1982 heeft het bestuur de synode al gewezen op de 'toe genomen intolerantie', "die bij individuele militairen leidt tot persoonlijk leed, spanningen in gezinnen en gevoelens van maat schappelijke eenzaamheid". In haar antwoord op deze brief zeg de de synode een intensievere pastorale begeleiding van be roepsmilitairen toe, "maar daar van is op het niveau van de plaat selijke gemeente niets geble ken". Doodkisten. "Als de tendenzen van egoisme zich verder zouden vastzetten in structuren en wet ten, moet men niet verwonderd zijn, dat de levenswil uit een mensengemeenschap wegvloeit en de samenleving op den duur verwordt tot een plaats waar meer doodkisten dan kinder wiegjes staan". Schrijft aartbis schop Simonis in zijn Vasten brief over 'huwelijk en gezin'. Huwelijk en gezin staan momen teel onder grote druk, zegt mgr. Simonis. Velen pleiten voor af wijzing van het gangbare gezins model. In zijn brief vestigt de aartsbisschop de aandacht op de 'genade van het sacrament van het huwelijk'. "Bij onderlinge moeilijkheden kunnen man en vrouw terugvallen op een trouw, waarvoor God zelf borg wil staan". "Bij een sterker geloof in de gena de van het huwelijkssacrament zouden mensen meer opgewas sen zijn tegen crises en moeilijk heden, en zou er minder slordig worden omgesprongen met de huwelijkstrouw. Dan zou ook minder snel getolereerd worden, dat echtscheiding een werkelijke oplossing is". Geen subsidie meer. Het Leger des Heils in New York verliest f 13 miljoen aan gemeentesubsi die voor dagverblijven, een weeshuis en gezinshulp, nu het weigert te voldoen aan een de creet van de burgemeester over het niet discrimineren van men sen wegens hun sexuele aanleg of voorkeur. In een verklaring zegt het Leger, dat het nooit zal discrimineren in zijn dienstverlening. Maar het kan, zoals de burgemeester wil, onmogelijk alle bestuursposten voor iedereen openstellen, on geacht hun sexuele aanleg. Dat zou in strijd zijn met de visie van het Leger op de waarden en doel stellingen van het christelijk ge loof.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17