Tk voelde me net Pinokkio' 5DT Bondscoach wijzigt beleid 'Het is altijd gezellig' Denen: "Kassa" cdntact- lenzen... Woudestein wellicht in 1986 thuishaven Excelsior en Sparta Fitzgerald minder slecht dan Schapers Kasparov accepteert remisevoorstel Smislov Rijvers doet beroep op 'buitenlandse' krachten Ivan Nielsen roemt sfeer in Deens elftal RBC strikt Hennie Hollink WOENSDAG 14 MAART 1984 ROTTERDAM (ANP) - Wanneer de plannen van de gemeente Rotterdam gerealiseerd kunnen worden, bespelen de eredivisie club Excelsior en Sparta met ingang van het seizoen 1986-1987 afzonderlijk of als fusieclub een vernieuwd Woudestein. Het terrein van Excelsior in het Rotterdamse Kralingen wordt volgens de plannen van de gemeente, die gisteren door wethou der Ries Jansen in een rapport aan de voorzitters van de clubs, Jaap Bontenbal (Excelsior) en Cor van Rijn (Sparta) werd aange boden, omgebouwd tot een stadion voor 16.000 toeschouwers. Van hen zullen 12.000 een zitplaats kunnnen vinden, 4000 zullen moeten staan. Het ligt in de bedoeling het huidige terrein een kwartslag tot ne gentig graden te draaien. Bovendien moeten er drie nieuwe overdekte tribunes worden gebouwd. De huidige overkapte zit- tribune zal volgens de plannen worden ingekort en op de kopse kant van het nieuwe terrein staan. Twaalf miljoen De totale kosten van het nieuwe stadion worden begroot op twaalf miljoen gulden. Van dit bedrag zal in het kader van het z.g. terugploegexperiment 40 procent voor rekening van het minis terie van WVC komen. Het resterende bedrag (zeven miljoen gulden) moet worden opebracht door derden, in casu de ge meente Rotterdam en de twee clubs. Sparta zal in elk geval in 1992 Spangen moeten verlaten, omdat de gemeente de huur overeenkomst niet verlengt. Het is de bedoeling dat op Spangen een wijkpark wordt aangelegd. Renovatie De voorzitters van de Twee Rotterdamse eredivisieclubs zullen binnen dertien dagen bij wethouder Jansen moeten terugko men met de standpunten van hun besturen. Als de plannen doorgaan wordt op 1 september van dit jaar begonnen met de renovatie van Woudestein. Waar Excelsior dan zijn thuiswed strijden zal spelen, is nog niet bekend. Het wordt het Feyenoord- stadion of Spangen. In de huidige plannen kan Excelsior met zijn amateurafdeling op Woudestein blijven spelen. Sparta houdt domicilie op Nieuw-Vreelust. Capelle Drs. Cor van Rijn deelde gisteren mee dat Sparta de onderhande lingen met de gemeente CApelle aan den IJssel, waar de club een eventueel nieuw te bouwen stadion zou kunnen gaan bespelen, zal voortzetten. Overigens heeft de gemeente Rotterdam Capelle aan den IJssel op de hoogte gebracht van de nieuwbouwplan- nen ten aanzien van Woudestein, dat minder dan vijf kilomter verwijderd ligt van de plaats waar Capelle een nieuw stadion wil bouwen. ROTTERDAM - De beste slag sloeg hij na zijn partij. Met zijn venijnige opmerking "Ik voelde me soms net Pinokkio", plaatste Michiel Schapers in zijn nabeschouwing in elk geval een fraaie voltreffer. Beter had niet kunnen worden uitgedrukt hoe de 24-jarige Rotterdammer gisteravond in Ahoy stond te tennissen tegen John Fitzgerald, die hem al in de eerste ronde uit het internationale toernooi van Rotterdam manoeuvreerde. VILNJOES (EFE) - De tweede partij van de match Kasparo- v-Smislov is gisteren zonder verder spelen op voorstel van Smislov in remise geëindigd. De stand in de finale van het kandi datentoernooi, die zestien partij en zal omvatten, is daarmee 1—1. De 62-jarige Smislov, die in de tweede partij de witte stukken voerde, verraste in de Tarrasch- verdediging van het Dame-In disch zijn tegenstander op de dertiende zet mei een konings manoeuvre, die ertoe leidde dat hij tot rond de 22ste zet overwe gend kwam te staan. Analyses moeten uitwijzen, of de oud-we reldkampioen in deze fase van de strijd ergens de winst heeft ge mist. Nu slaagde Kasparov erin met een tijdelijk pion-offer een verdediging op te bouwen, waar uit bij het afbreken op de 41ste zet een weliswaar dynamische, maar toch vrij gelijkwaardige stelling was ontstaan. Als een marionet liet Schapers zijn Australische tegenstander twee sets lang (de eerste en de derde) aan de touwtjes trekken; de hou terige wijze waarop hij zich in die reeksen over de baan bewoog, leidde als vanzelf tot de pijnlijke nederlaag van 0-6, 6-2, 1-6. "Ter wijl ik achteraf het gevoel heb dat ik van die jongen had kun nen winnen. Maar ik heb me het spel zo laten opdringen dat mijn wendbaarheid heel gering werd. Vooral aan het net", verbaasde Schapers zich later ook zelf. "En waar dat aan lag? Ik zou het niet weten. Ik vond het zelf ook merkwaardig. In de eerste set lukte me niks, in de tweede alles en in de derde gaf ik de eerste game weer zomaar weg. Door voorzichtigheid. Ik had kunnen winnen als ik het initiatief maar niet uit handen had gegeven". Dat had hij echter wel, waardoor in zijn terugblik de woorden "als" en "had" steeds vaker doorklon ken. Beter bewijs dat het minder gaat met een sportman is er zel den. Klinken die vaagheden, dan is de weg terug vaak ingeslagen, of de vooruitgang gestopt. Hoe wel hij het zelf bestrijdt ("Ik kijk niet naar mijn plaats, maar naar mijn spel"), lijkt van dat laatste zeker sprake voor Michiel Scha pers, die al eens bij de beste hon derd tennissers van de wereld behoorde en nog onbetwist de sterkste speler van Nederland is, maar die inmiddels wel is afge zakt naar de 118de plek. Omdat hij de laatste maanden interna tionaal maar weinig aanspreken de prestaties heeft neergezet. Wat dat betreft viel zijn vroege uit schakeling tegen de nummer 37 van de wereldranglijst niet uit de toon, alleen de manier waarop dat gebeurde moet de nationale buitenkampioen te denken heb ben gegeven. Die toonde over duidelijk aan dat Schapers nog ZEIST (GPD) - Vijf interlands heeft Kees Rijvers de vreemdelingen uit zijn selectie geweerd en gekozen voor een elftal dat z'n brood verdient bij Nederlandse clubs, maar vanavond in de gedevalueerde vriendschappelijke interland tegen Denemarken in het Ajax-stadion keren twee voetballers in buitenlandse dienst terug. Willem Kieft van Pisa en René van der Gijp van Lokeren, niet toevallig twee aanvallers. Niet alleen de blessures van Marco van Basten, Gerald Vanenburg, Willy van de Kerkhof, Erwin Koeman, Michel Valke en op het laatste moment ook nog Peter Boeve maakten die keuze nood zakelijk. De bondscoach moest afstappen van een Oranje zonder buitenlandse inbreng, omdat zijn speurtocht langs de Nederlandse velden geen aanvallende krach ten opleverde, of het moest And- ré Hoekstra zijn, de meest pro- duktieve Feyenoorder van dit moment. Hij debuteert op het middenveld met Frank Rijkaard als centrale figuur, Adrie van Tiggelen in de rol van Willy van de Kerkhof en Ruud Gulht als opschuivende libero. Rijvers kan kiezen voor de positie onder de lat, Schrijvers, Van Breukelen, Hiele. Hij heeft man- AMSTERDAM (GPD) - De Deense spelers die in juni in Frankrijk zullen deelnemen aan de eindronde van bet Europees kampioenschap voetbal weten zich nu al ver zekerd van een bedrag van 26.000 gulden per man. Twintigduizend gulden is verdiend tijdens de kwalifi catiewedstrijden en 6000 gulden is daar nog eens aan toegevoegd toen de plaat sing voor „Frankrijk" een feit was. Over de premies in Frankrijk is nog geen beslissing geno men. De spelers die zicb tij dens de onderhandelingen met de Deense bond laten vertegenwoordigen door Morten Olsen hebben een be drag van 4000 gulden ge vraagd voor iedere gewon nen wedstrijd. dekkers voldoende die er rond li bero Ruud Gullit kunnen func tioneren, naast de uitverkorenen van heden (Wijnstekers, Ophof, Silooy) ook nog Michel van de Korput en ook Sjaak Troost ziet de bondscoach als mogelijkheid. Hij heeft een redelijk aantal mid denvelders, zit op rechts ruimer in het materiaal dan op links waar Michel Valke (nu gebles seerd) aan bod is, nadat eerder Erwin Koeman als linkermid denvelder onvoldoende gefunc tioneerd heeft. Maar aanvallers zocht Kees Rijvers in de Neder landse competitie tevergeefs. Noem ze me, Rijvers heeft zijn collega-trainers en sportjourna listen om raad gevraagd, het le verde Wout Holverda en Wim Balm, twee linkse voetballers, een plaats bij de reserves op. Nood „Ze horen niet tot de groep van twintig die ik in mijn hoofd heb, ik heb ze uit nood moeten oproe pen", zei Rijvers. Dat geldt niet voor André Hoekstra, voor Wil lem Kieft en René van der Gijp. „Die jongens had ik meegeno men als we ons voor Frankrijk gekwalificeerd hadden". Over de vorm van Hoekstra be staan geen twijfels, over Van der Gijp en vooral over Kieft zijn de goede berichten schaars. De Pi- sa-speler is gekozen op grond van zijn spel tegen Italië met het olympisch elftal, René van der Gijp trekt het Oranje aan omdat goede berichten over hem geko men zijn van Lokeren-manager Alois Derijcker. Rijvers: „Ande ren, die minder in vorm waren heb ik ook laten staan, René krijgt nog een kans". Het krediet dat Van der Gijp bij de bonds coach heeft is echter bijna op, hij zal tegen Denemarken moeten bewijzen dat hij een veelbelo vend talent is. Dat Willem Kieft matig presteert in Pisa, waar hij onlangs zijn twee de doelpunt scoorde, wijt Rijvers niet zozeer aan zijn kwaliteiten dan wel aan het tactisch concept dat aan de voet van de Scheve Opstelling Nederlands elftal: Doel: Schrijvers (PEC Zwolle). Achter: Wijnstekers (Feyenoord), Gul lit (Feyenoord), Ophof (Ajax) en Si looy (Ajax). Midden: Hoekstra (Feyenoord), Rij kaard (Ajax) en Van Tiggelen (FC Groningen). Voor: Van der Gijp (FC Lokeren), Hout man (Feyenoord) en Kieft (Pisa). Wisselspelers: Hiele (Feyenoord), Ro nald Koeman (Ajax), Balm (Haar lem) en Holverda (Sparta). Toren gedicteerd wordt. Kieft: „Het is verschrikkelijk, vooral in uitwedstrijden. Een uitwedstrijd winnen is in Italië bijna onmoge lijk, zeker voor een kleine ploeg als Pisa. We spelen uit voor een punt. Puur countervoetbal en daarvoor ben ik niet de meest ge schikte spits. Thuis gaat het mo menteel gelukkig beter. Ik heb nog een contract voor twee jaar en ik heb van de club begrepen dat ze niet van plan zijn mij eer der van de hand te doen" ADVERTENTIE ANVC - contactlensspecialist Katwijk - Voorstraat 80; Heemstede - Binnenweg 114; Lelden - Haarlemmerstraat 58; Sassenheim - Hoofdstraat 253; Vlaardingen - Hoogstraat 209; Wassenaar - Langstraat 7; Voorschoten - Schoolstraat 116. Daarmee is het opstellen van Wil lem Kieft in het vervolg proble matisch. Rijvers roept zijn selec tie acht dagen voor de WK-kwali- ficatiewedstrijden bijeen, heeft daarvoor de toestemming van de clubs en de competitieleider. Omdat Nederland drie kwalifica tiewedstrijden samen speelt met de Belgen en ook Guy Thijs zijn selectie ruim op tijd rond zich verzamelt, geeft dat drie keer geen problemen voor Van der Gijp en Tahamata. Voor Kieft ligt dat anders. „Ik denk niet dat Pisa me laat gaan om in Zeist acht dagen voor een interland een beetje te pielen. De wedstrij den zelf zijn geen probleem, in mijn contract is opgenomen dat ze me vrijaf moeten geven". Concurrentie De interland van vanavond is door de afzeggingen in beide kampen gedevalueerd, niettemin hoopt Kees Rijvers positieve zaken mee te pikken. Meer concurren tie binnen de selectie bijvoor beeld. Bij goed functioneren van Kieft, Van der Gijp en Hoekstra. „En dat kan geen kwaad", zegt Rijvers die ook weer een van zijn befaamde cryptische opmerkin gen lanceerde. „Het is te hopen dat de afzeggers van nu, niet de finitief afhaken". De coach schijnt te vrezen dat Gerald Van enburg en Marco van Basten de ze zomer de Nederlandse compe titie vaarwel zeggen. Bondscoach Rijvers presenteert zijn 'nieuwkomers' André Hoekstra, Wim Kieft, René i Holverda v.ln.r.). De laatste mag vanavond plaatsnemen op de reservebank. OUD-BEIJERLAND (GPD) - Ivan Nielsen wil de complimenten die hem twee weken geleden na de wedstrijd Feyenoord-Ajax ten deel vielen, niet aan wenden om beide top clubs tegen elkaar uit te spelen. In de onderhandelingen met zijn huidige werkgever, Feyenoord, over een nieuw contract spelen dan ook niet zozeer de financiën een rol, alswel het feit of hij om privé-redenen naar Denemarken zal terugkeren. „Het is zo dat mijn zoon straks naar de lagere school moet. De vraag is nu of we hem hier in Oud-Beijerland op school zullen doen, of in Dene marken. We twijfelen een beetje". De 27-jarige Deen, die al vijfjaar in Rotterdam voetbalt, neemt daar mee afstand van alle berichten als zou hij geen genoegen willen nemen met minder geld bij Feye noord. De voorstopper, die het gewoonlijk vooral met voetbal zegt, maar ditmaal voor zijn doen erg spraakzaam is, ziet zijn optre den met het Deense nationale team vanavond tegen Nederland op het veld van Ajax dan ook be paald niet als een sollicitatiege sprek: „Ik heb het uitstekend naar mijn zin bij Feyenoord, ze ker nu Johan Cruijff er bij is. Een fantastische speler. Met hem is Feyenoord weer een topclub. Daarom wil ik als het er op aan komt ook best wat inleveren. Als ik in Nederland blijf, blijf ik bij Feyenoord". Na alle loftuitingen aan zijn adres zou het voor Nielsen niettemin heel wat gemakkelijker zijn om voor zijn financiële belangen op te komen. Trainer Aad de Mos verbaasde zich er over dat Niel sen ook in De Meer is afgetest. Nielsens eigen chef, Thijs Li- bregts, ging veertien dagen terug zelfs nog verder door over een „ontdekking" te praten: Nielsen zelf verwondert zich nog steeds over die meerstemmige lofzang en vooral over het mo ment waarop die ode aan hem werd gebracht: „Het was alle maal een beetje overdreven. Ik snap het ook niet helemaal. Daarvoor had ik nog beter ge speeld tegen Haarlem. Voor mij was dat misschien wel de beste wedstrijd van het jaar. Die vent, die ik tegenover me had, Keur, had ik bijna helemaal in mijn zak. Mijn passes waren toen goed. Alles ging lekker. Tegen Ajax was dat anders. Van Basten heeft tenminste nog een paar duels van mij gewonnen". „Het is niet het sterkste elftal dat wij tegen Nederland hebben", al dus Nielsen, „maar het is natuur- Ivan Nielsen lijk altijd goed om samen te spe len. Vooral ook omdat we elkaar zo weinig zien. Ik zou best vaker met het Deense elftal willen voetballen. Het is altijd gezellig. Dat is ook onze kracht". Opstelling van Denemarken: doel: Ole Kjaer (Esbjerg). Achter: Jon Sivebaek (Vejle), Jan Mölby (Ajax), Ivan Nielsen (feyenoord) en Ole Madsen (bronby). Mid den: Jens Jorm Bertelsen (Se- raing), Allan Simonsen (Veyle), John Lauridsen (Espanol) en Mi chael Laudrup (Lazio Roma). Voor: Kenneth Brylle (Ander- lecht) en Breben Elkjaer Larsen (Lokeren). Uitslagen: Eerste ronde herenenkelspel: John Fitzgerald (Aus)-Michiel Schapers 6-0,2-6,6-1Tomas Smid (Tsj, 7)-Hank Pfister (Vst) 6-2, 6-0; Johan Kriek (Vst, 5)-Wojtek Fibak (Pol) 2-6, 6-1, 6- 4; Mell Purcell (Vst)-Tom Gullikson (Vst) 6-2, 7-5; Fritz Buhning (Vst)-Pat Cash (Aus) 3-6, 6-4, 7-6 (7-5); Ivan Lendl (Tsj, l)-Jakob Hlasek (Zwits) 6- 0. 6-4; Kevin Curren (Zaf)-Jan van Langendonck (Belg) 6-3, 6-4. Herendubbelspel, eerste ronde: David Graham/Laurie Warder (Aus)- Brian Teacher/Scott Davis (Vst) 2-6,7- 6 (7-5). 7-5. te licht is voor dit soort grote toernooien en dat het nog maar de vraag is of hij daar 'zwaar' ge noeg voor wordt. Toegelaten met een zogenaamde 'wild card', kon hij zich in elk geval niet manifes teren in Rotterdam, waar de top pers (Lendl, Smid, Kriek, Cur ren) dit keer anders dan vorig jaar stevig overeind blijven. Voor Schapers geldt het tegen overgestelde. Vorig jaar ging hij nog eervol tenonder tegen de la tere winnaar Gene Mayer; dit maal vocht hij met John Fitzge rald geen strijd uit waarin de bes te zou overblijven, maar de minst slechte. Schapers dus te licht voor het zwaardere werk? De regerend Nederlandse buitenkampioen bestreed het hevig. "Ik vind ik dat ik dit soort toernooien wèl moet spelen", betoogde hij. "En dat ga ik in de zomer ook doen, want ik houd niet van sprokkel- werk. Op de grote evenementen moet je het maken. Je schiet er weinig mee op de beste spelers te mijden". Dat hij er veel mee opgeschoten is door ze op te zoeken, kan echter ook niet worden gezegd. Wel won hij in het recente verleden Johan Kriek en van Barazutti, maar dat waren uitschieters. Zijn grootste sprong maakte hij toch door resultaten in kleine toer nooien, in de grote kregen die geen vervolg. "Ik leer het meest van partijen die ik win", weet Schapers zelf. Hij leek er gisteravond weinig te hebben bijgeleerd. Toch nog 5500 gulden rijker, want de belo ning in de tenniswereld blijft on gekend hoog, wist hfj zelf abso luut niet waar het aan lag. "Ik had me goed voorbereid, maar ik stond erg onwennig op de baan en ik stoorde me aan het geroeze moes van het pubhek dat steeds binnenkwam. Dat maakte echt een hels kabaal". Hij kon het niet aanvoeren als ex cuus en deed dat ook niet ("Fitz gerald had er natuurlijk evenveel last van"), maar stak de hand in eigen boezem en weet dat hij weer het nodige bij zal moeten schaven aan zijn spel. Dat gaat hij doen bij zijn persoonlijke trai ner Martin Simek in Italië, waar hij zich op gravel gaat inspelen op de grote zomertoernooien. "Ook voor Wimbledon, als ik ten minste de tijd heb me daarop voor te bereiden". "Je moet je natuurlijk niet laten ontmoedigen als je een keertje verliest in een mindere periode", aldus Schapers. "Je moet het al lemaal op de lange termijn zien. Ik ga door zolang er vooruitgang in mijn spel zit. En ik heb goed gespeeld in de Kings Cup, daar na een paar keer net aan verloren en hier een prima les geleerd", keek hij nog eenmaal achterom. "Veel van mijn slagen waren te hef en misten diepte. Maar mijn grootste fout was dat ik het ini tiatief aan Fitzgerald liet. Ik heb hier dan ook van geleerd dat ik mijn eigen spel altijd moet blij ven spelen en me niets moet la ten opdringen. Toen ik zelf het initiatief nam ging het goed, toen ik dat prijsgaf ging het volkomen mis. Toen voelde ik me net Pi nokkio". PAUL DE TOMBE ROOSENDAAL (ANP) - Hennie Hollink zal tot het einde van dit seizoen de traininersfunctie bij RBC vervullen. De Roosendaal- se debutant in het betaalde voet bal was op zoek naar een tijdelij ke kracht, omdat het Tiny van Vught tussentijds op non-actief stelde. Voor het volgende sei zoen contracteerde RBC FC Den Bosch-trainer Hans Verèl.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15