Leopard-orders erg onvoordelig ■aDE digros slager j l 1—J LENS c Rundvlees elk 2e Pond halve prijs Braks geërgerd door boereneis 4250,- Britse begroting: economisch herstel Onderzoek naar compensatie tanks 3 Granaat ontvreemd doorregen 1 RUNDERLAPPEN InagltUNDER' 1 LAPPEN I I B/EFLAPPEH 1 1 500 gram voor 9,00 S 1 2e pond £50 1 slechts Hf? magere RUNDERGEHAKT GEHAKT halfom\ SLAGERS- LEVERWORST I MOgr £75 boterham- 1 WORST TSOgr £09 TONGEWORST I] 1 TSOgr £09 s—I KATWU':ssrrkt cassettes 50%Hl korting siKBCing ^Meubeltoonzalen Nieuwe Rijn 39 tel.071-126491 Leef nu mj>£zorqeloos teer WOENSDAG 14 MAART 1984 ROTTERDAM (ANP) De compensatie die de Nederlandse industrie kreeg voor de aanschaffing door de landmacht van 445 Leopard 2 tanks van de Westduitse fabrikant Krauss Maffei, was uitermate onvoordelig. Nederland heeft ruim een kwart miljard mark meer moeten betalen om een netto-compensatie (levering van onderdelen van de tanks) van 424 miljoen DM binnen te halen. Dat betekent een subsidie van ongeveer zestig cent per gulden toegevoegde waarde. Varia BRUSSEL - Minister Braks (land bouw en visserij) reageerde gis teren in Brussel geïrriteerd op de eisen van de Europese overkoe pelende landbouworganisatie COPA voor een verhoging van de landbouwprijzen met 3,9 pro cent. „Dat is idioot, ver van de werkelijkheid", zei minister Braks die net met zijn Europese collega's had afgesproken om in elk geval de Europese zuivelprij- zen te bevriezen en de melkpro- duktie aanzienlijk te beperken door Ferry Mingelen Voor de overige produkten zit de geëiste prijsstijging er ook niet De COPA, die in Brussel een de monstratief congres hield, zei verontwaardigd te zijn over de jarenlange uitholling van de koopkracht van de boeren. De Nederlandse boerenleider Schouten zei in Brussel: „De Eu ropese boeren moeten op een on gelooflijke zware manier op draaien voor de financiële beper kingen die sommige Europese lidstaten willen doorvoeren. Vele duizenden landbouwbedrijven dreigen hierdoor gedwongen te worden hun bedrijf te beëindi gen", aldus Schouten. Minister Braks gaat morgen met het Nederlandse Landbouw schap overleggen over de manier waarop de nu in Europa afge sproken beperking van de melk- produktie van zo'n 105 naar 97.2 miljoen ton per jaar moet wor den doorgevoerd. Voor Neder land betekent dit een beperking van de melkpr-oduktie van ruim 13 miljoen ton naar 12 miljoen ton. Dat kost de boeren geza menlijk zo'n 300 miljoen gulden Het principe is dat de boer over elke liter melk die hij meer pro duceert dan zijn hoeveelheid in 1981 vermeerderd met 1 procent, een zogenoemde superheffing betaalt. Die heffing is 75 procent zodat de boer voor elke liter meer nog maar een kwartje krijgt in plaats Ook de indirecte compensatie (or ders die niets met de tanks te ma ken hebben) van 914 miljoen gul den lijkt veel minder hard dan het bedrag doet vermoeden. Slechts 35 procent van de onder vraagde ondernemers die deze opdrachten hebben verworven, meent dat ze deze anders niet zouden hebben gekregen. Dat concluderen de studenten Van Alphen (economie), Van Ooijen (economie) en Huyssen van Kat- tendijke (rechten) van de Rotter damse Erasmusuniversiteit in hun gisteren gepresenteerde af studeerproject. De opdracht voor deze studie is afkomstig van de industriële stuurgroep ge vechtstank '80, waarin grote Ne derlandse bedrijven hebben sa mengewerkt om de compensatie binnen te krijgen. De GT '80 meende te weinig zicht te heb ben op de gang van zaken rond om de tankcompensatie en wilde LONDEN (GPD) - Alle Britten gaan er in het komende belas tingjaar iets op vooruit, maar het bedrijfsleven profiteert het meest van de begroting die mi nister Lawson (financiën) giste ren in het Lagerhuis heeft gepre senteerd. De nieuwe landsbegroting weer spiegelt het vertrouwen dat de Britse regering heeft in de econo mie. Het bedrijfsleven is volop en aanhoudend bezig zich te her stellen van de recessie, aldus Lawson, die voor het komende jaar een economische groei van 3 procent verwacht. De inflatie blijft laag, en zal aan het eind van dit jaar ten hoogste 4,5 procent bedragen, zo verwacht de minister. Die geringe geldont waarding schreef hij in zijn La gerhuisrede toe aan de politiek van bezuiniging, die de regering- Thatcher sinds 1979 heeft ge voerd. Sr is dan ook geen enkele reden wijzigingen in die algemene fi nanciële strategie aan te bren gen, aldus Lawson, en dus zal ook in de komende jaren de rem stevig op de publieke uitgaven blijven Het voordeel dat de ver wachte economische groei brengt, zal worden gebruikt voor verdere belastingverlaging, zo kondigde hij aan. De belasting zal al in het komende belastingjaar (april '84 tot april '85) voor alle Britten iets minder zijn. Dat komt omdat Lawson de belastingvrije voet met 12 pro cent heeft opgetrokken, twee keer zo veel als nodig zou zijn om de inflatie goed te maken. Dat betekent voor het modale ge zin een besparing van 500 gulden per jaar. De laagstbetaalden zijn helemaal goed af, omdat velen van hen nu onder de inkomens grens, vanwaar belasting moet worden betaald, komen te vallen. Goed nieuws had de minister ver der voor de wijndrinkers. De be lasting op wijn was in Engeland altijd hoger dan die op andere dranken. Tegen deze vorm van economische discriminatie is de Europese Commissie in het ge weer gekomen, en het resultaat is, dat een fles wijn nu 80 cent goedkoper wordt. Dat verlies aan belastinginkom sten heeft Lawson gecompen seerd door bier extra te belasten, dat met ingang van heden 9 cent per pint duurder wordt. De niet erg gezonde Schotse whisky-in dustrie heeft van Lawson een steuntje in de rug gekregen: een fles whisky wordt 45 cent duur der, minder dan nodig zou zijn om het verlies door inflatie goed te maken. Sigaretten worden ex tra belast, en worden 90 cent per pakje duurder. Het bedrijfsleven heeft van Law son een aantal ferme opstekers gekregen. De belangrijkste daar van is de „nationale verzekerings heffing", een soort premiehef fing die 1 procent van de totale loonsom bedroeg, maar nu ge heel verdwijnt. Dat scheelt de ge zamenlijke Britse werkgevers bijna 4 miljard gulden. Een woordvoerder van de Britse werkgeversvereniging CBI toon de zich „zeer tevreden" over het pakket maatregelen. dat in kaart laten brengen. Volgens de Rotterdamse studen ten had Nederland zich 130 mil joen DM kunnen besparen door deel te nemen in het projekt. Nu is de Nederlandse industrie bo vendien in een afhankelijke posi tie terechtgekomen: Kraus Maf fei bepaalt wat hier gemaakt wordt en dat zijn zeker niet de meest interessante onderdelen. De Nederlandse bedrijven die aan de compensatie deelnemen, zeg gen gemiddeld geen winst te ma ken op het werk en dit in grote meerderheid te hebben aange trokken om machines die anders stilstaan, te laten draaien (capaci teitsopvulling). Volgens de onderzoekers is er in het geheel geen sprake van 'spin off, nieuwe activiteiten die een direct gevolg zijn van de com pensatie. Weliswaar heeft tachtig procent van de ondernemers nieuwe kennis verworven, maar die kennis hadden andere onder nemingen al in huis. Sleuteltech nologie, waardoor een voor sprong zou zijn verkregen, bleef uit. Wel is het kwaliteitsniveau door de deelneming aan de Leo- pard-bouw verhoogd. Als in 1986 de laatste tank van de band rolt, weet tachtig procent van de bedrijven niet wat het personeel dan moet gaan doen, maar tweederde van deze bedrij ven "hoopt op een nieuw pro ject". Zeventig procent van de bedrijven weet niet wat ze in 1986 met de dan vrijkomende machines aan moet en nog eens zeventig procent weet niet hoe ze de in huis gehaalde techniek zal gebruiken. Twintig procent heeft vervolgorders voor de Leopard in huis, tien procent andere de fensie-orders, als gevolg van de compensatie-deelneming. Volgens begeleider prof. dr. P.A. Moerman hebben de overheid, die een order van 2,5 miljard gul den plaatst, industrie, banken en wetenschap een kans laten lig gen om 'spin-off uit te lokken en de infrastructuur van de Neder landse industrie te verbeteren. Prof. Moerman is slecht te spreken over het feit dat de grote bedrij ven (RSV, VMF/Stork, DAF, HSA, Hollandia) de compensatie hebben binnen gesleept en klei nere bedrijven buiten spel lieten staan. De 'b.v. Nederland'-ge- dachte, waardoor de totale Ne derlandse industrie van dit pro ject vruchten had kunnen pluk ken. is uitgebleven. - DEN HAAG Gisteren werd het definitieve ontwerp voor de nieuw- en verbouw van de Tweede Kamer gepresenteerd, afkomstig van de Amsterdamse architect ir. P B. de Bruijn. Als alles volgens plan verloopt zal het project in 1996 gereed zijn. De kosten bedragen ongeveer 160 miljoen gulden. Op de foto: een luchtopname van het Binnenhof met daarin gemonteerd de nieuwbouw van de Kamer. <f0to anp> Bommelding? Eerst 'evalueren'! DEN HAAG (GPD) - Bij bommeldingen moet snel worden gehan deld. Maar als op een Haags departement een bommelding bin nenkomt, mogen de ambtenaren niet zo maar wegdraven. Het is onontkoombaar dat eerst een evaluatiecommissie wordt be noemd die zich in dit aspect verdiept. Vervolgens moet deze commissie een advies uitbrengen „aan de hoogste ambtenaar". Dat zijn er heel wat, als de secretaris-gene raal er zelf niet is. Pas als de hoogste ambtenaar instemt met het advies - en er is een bom gevonden - zijn de ambtenaren gerech tigd om desnoods door de ramen naar buiten te springen. Zo staat het in de richtlijnen die Binnenlandse Zaken voor dit soort gevallen voor alle departementen heeft uitgevaardigd, want orde en regel moet er zijn. Verkeer en Waterstaat kreeg op 17 januari een bommelding. Voor de redactie van Profiel, het maandblad voor medewerkers van dit departement, aanleiding dieper op deze materie in te gaan. „Volgens de richtlijnen van Binnenlandse Zaken hebben wij toen een evaluatiecommissie samengesteld", zegt beveiligingsambte naar R. E. Bronsgeest. „Na overleg kwam de de evaluatiecommissie op grond van allerlei redenen tot de conclusie dat dit een valse bom melding was. Nadat de EC tot deze conclusie was gekomen, moest de commis sie advies uitbrengen aan de hoogste ambtenaar. In dit geval dus secretaris-generaal De Man". „Hij volgde het advies van de commissie op: geen ontruiming van de gebouwen, geen ruchtbaarheid aan de bom-melding, alleen rustig met enkele mensen de twee gebouwen doorzoeken". TERMUNTEN (ANP) onbeken den hebben een zwaar explosie ve brisantgranaat uit de Tweede Wereldoorlog, van vermoedelijk Duitse makelij, ontvreemd. De granaat lag in de kwelders bij het Groningse Termunten en zou door de Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) onschadelijk worden gemaakt. De granaat werd vorige week ge vonden. De EOD uit Culemborg kon pas maandag naar Termun ten komen. Bij aankomst was op de door gemeentewerken gemar keerde plaats geen granaat te vinden. Volgens de rijkspolitie moeten on bekenden, die van de vondst wis ten, de granaat hebben meegeno men. Zoekacties hebben tot nu toe niets opgeleverd. "Iedere ver plaatsing van de bom kan een ontploffing veroorzaken", aldus de riikspolitie. van 75 cent. Wordt de beperking, wat ook mogelijk is. geregeld via de zuivelfabrieken dan is de su perheffing 100 procent, dan wordt er voor elke liter meer he lemaal niets meer uitgekeerd. Die zwaardere heffing is nodig omdat een regeling via de zuivel fabrieken meer ruimte laat om de produktiebeperking te ver zachten. De Consumenten Commissie voor Europa, een samenwerkingsver band tussen Consumentenbond en Konsumenten Kontakt, heeft kritisch gereageerd op het maan dagnacht in Brussel bereikte ak koord over het EG-zuivelbeleid Volgens de CCE biedt de nu ge kozen weg van de quotering hoe genaamd geen lange-termijnop- lossing, en wordt ermee voorbij gegaan aan de kern van de pro blematiek. Alleen via prijsverla ging kan op den duur eem struc tureel marktevenwicht worden bereikt, schrijft voorzitter Hil- kens van de organisatie in een of ficiële reactie Surinaamse be vrij dingsraad 'bezint zich' AMSTERDAM (ANP) - De raad voor de bevrijding van Suriname bezint zich op zijn positie. Het is mogelijk dat de raad als zodanig verdwijnt en er een andere vorm voor terug komt. De vorming van een regering in ballingschap blijft de bevrijdingsraad afwij zen. Dat heeft de voorzitter van de raad, ex-president van Surina me Chin A Sen, gisteren ver klaard op een persconferentie in Amsterdam. Volgens Chin A Sen zullen binnen twee maanden beslissingen wor den genomen. Overigens blijft de strategie van de bevrijdingsraad, die precies veertien maanden be staat, erop gericht het interne verzet in Suriname te stimule ren. De raad wil zelf geen geweld gebruiken om het regime-Bou- terse te doen verdwijnen, maar wyst gebruik van geweld door andere verzetsgroepen niet af. Volgens Chin A Sen wordt mo menteel met name gesproken over de samenstelling en de in terne organisatie van de bevrij dingsraad en de vorm van het verzet tegen het regime-Bouter- Chin A Sen, die tijdens de perscon ferentie de balans opmaakte van de activiteiten van de raad in het afgelopen jaar, constateerde dat de raad er in de afgelopen veer tien maanden niet in is geslaagd grote groepen mensen in Surina me "uit de passiviteit" te halen. Ook is van Nederland en de Ver enigde Staten niet de verwachte steun gekomen. Tegelijk is de bevrijdingsraad er wel in ge slaagd het verzet in Suriname zelf beter te organiseren, aldus Chin A Sen. Hij zei dat er nu di recte contacten zijn met groepen binnen het leger, de politie en de vakbeweging. Het raadslid Wijngaarde zei te ver wachten dat binnen enkele maanden opnieuw stakingen zul len uitbreken in Suriname als ge volg van de economische crisis situatie. Aanbiedingen alleen in Digros Leiden en Katwijk 500 gram voor 6,90 I 2e pond 1 slechts 500 gram voor 8,50 g 2e pond j slechts 11 500 gram voor 5,50 2e pond ^7C slechts 500 gram voor 4,50 1 2e pond i slechts far j TARTAAR 500 gram voor 7,00 2e pond A C»ff slechts *5» 1 VOOR DEBOTERHAM Ij VOOR DE BOTERHAM j||l| Kralen Houtsnijwerk - Fineer Ravensburgerdozen Glasgraveren - glasverf Volksschilderverven Talens - Zuidema 9 beschilderen - Lampenkappenframes Houtwaren HUISHOUD KADOSHOP Schoolstraat 46 - Voorschoten Teletoon 01717 - 31 44 LANARTE voor het aparte Handwerkpakketten lijsten Wol (Lanarte - Neveda) Stramiens D.M.C. Eksklusief bi] uw Woonkompas- zaak. Bankstel CORALL. Top klasse bankstel voor een betaal bare prl)s. Rondom bekleed met een unieke, supersterke leer- kwaliteit, dat door z*n bijzondere eigenschappen gemaakt is om "in te leven". Te leveren in diverse kleuren. een unieue, supersierKe ieer- Twee- en drlezits bank al voor

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13