ROB GORRIS V.D. PLAS BMW Prestigemodel van Renault S AUTO BMW 524td: daverende diesel Fraaie limousine uit de Franse keuken 'Student' Proef ballon van VW VOENSDAG 14 MAART 1984 Varia PAGINA 13 Samengesteld door Koos Post Renault 25: sierlijke limousine. cabine als een cockpit. De 54ste Autosalon van Gerieve was aangekon digd als 'een etalage vol nieuwtjes'. Het viel bar tegen, in feite was de Re nault 25 de enig echte primeur. Wel vele min of meer nieuwe va rianten op allang bestaande modellen, enkele reeds ruim tevoren geïntroduceerde novi teiten en een fiks aantal fraaie staaltjes van exclusieve carros- seriebouw, maar alleen de Re nault 25 hoorde in de categorie 'primeurs' thuis. Een schrale oogst voor zo'n toch belangrij ke tentoonstelling. Overigens was ook de komst van het nieuwe topmodel van de Franse staatsfabriek ruim te voren aangekondigd. Hij neemt de plaats in van de ver dwenen Renault 20 en 30. De Renault-fabriek in Sandou- ville zal er vanaf juni zo'n zes honderd per dag gaan maken. In vijf dagen staat zo het aantal gereed dat men dit jaar in Ne derland denkt te slijten. Vol gend jaar hoopt men hier 5.000 Renaults 25 te kunnen verko pen. Dat is een stevige omzet, want de goedkoopste versie (met een viercilinder motor van 103 pk, goed voor 182 km per uur) kost toch altijd nog 31.500 gulden. In totaal zijn er drie benzine modellen (opklimmend in luxe en prestatie), een zescilinder injectie, twee diesels en een turbo-diesel. De duurste (V6 injection automatic) gaat in standaarduitvoering de halve ton te boven. Deze royale, comfortabele, rusti ge en sierlijke limousine is een ideale reiswagen, ook al in zijn 'goedkoopste' uitvoering. Het gemiddelde verbruik daarmee ligt rond de 1 op 12. De uitrus ting is zeer compleet, zeker in de wat duurdere versies, die een hele reeks elektronische snufjes aan boord hebben. Met digitaal dashboard en de 'ge luidsstudio' lijkt de cabine dan op de cockpit van een vlieg tuig. Opmerkelijk is wel, dat deze gro te Renault er eerder is dan de lang verwachte opvolgers van de bejaarde Renaults 4 en 5. Duidelijk een prestigezaak. Renault beweert dat het 'vijfje' in Frankrijk nog altijd erg po pulair is en het ook in Duits land bijvoorbeeld goed doet. In ons land is de populariteit dan wel wat minder, maar er is toch geen aanleiding om vóór september al wat te kunnen verwachten. Bovendien houdt de baas bij Re nault, de heer Hanon, vast aan zijn principe: elk jaar één nieu we model, één nieuwe of ver nieuwde fabriek en één nieuwe exportland. In Bilancourt wordt in de oude fabrieken nu druk gesloopt en gebouwd om de opvolgers van de Renault 4 en Renault 5 te kunnen gaan maken. De auto matisering zal er ver worden doorgevoerd. Dat betekent overigens wel, dat binnen af zienbare tijd 3.500 werkkrach ten - merendeels buitenlan ders - met een 'zilveren hand druk' naar huis zullen worden gestuurd. Hoewel de commerciële jongens van Volkswagen liever een gloednieuwe glanzende Jetta hadden zien staan op de draai schijf midden op de VW-stand van de Geneefse autosalon, hield de directie voet bij stuk: dus stond er het prototype van de 'Student'. Een auto, die nooit in produktie zal komen. Meer een proefbal lon om de markt te peilen en de wensen te noteren voor zo'n kleine stadskarretje uit Westduitse koker. Alle op- en aanmerkingen worden verza meld en in de computer ge stopt. De Japanners liggen op dit ter rein stevig voor. Ik denk daar bij aan de Alto van Suzuki, de Mini Jumbo van Subaru, de Cuore van Daihatsu, de Micra van Nissan en de Jazz van Honda. En Opel stond met een soortgelijk experimenteel model ('Junior*) al in Frank furt. Nu dus ook Volkswagen. Al zal de 'Student', zoals hij in Genè- ve te zien was, nooit op de lo pende band worden gezet (het prototype is met de hand ge maakt), veel ervan zal men ongetwijfeld te zijner tijd te rugvinden in een modelletje dat onder de Polo zal komen. Deze 'Student' is voor twee per sonen en wat bagage bestemd, meet 3,13 meter in de lengte (een halve meter minder dan de Polo) en net anderhalve meter in de hoogte. De achter- stoelen zijn meer bedoeld voor korte ritten en zijn onaf- RIJ- IMPRESSIE BMW heeft ruimschoots de tijd genomen voor de ontwikke ling van een diesel. Hoewel tal loze automerken allang pre sent waren op de dieselmarkt liet het blauwwitte merk uit München zich niet opjagen. Het wilde pas dan met een die sel op de proppen komen als deze zou passen in het image van kracht, snelheid en presta tie, dat BMW in de laatste jaren heeft opgebouwd. Het merk is in die opzet volledig "*n" geslaagd. Dat is mijn stellige overtuiging na een tijdlang de 524 turbo-diesel ter beschik- king te hebben gehad. Het is geen goedkope wagen. Verre van dat. Men moet er erg stevig voor betalen, minimaal een halve ton. Maar men krijgt er wel een dijk van een auto voor terug. Een auto, die slechts af en toe herinnert aan de prutte laars die vroeger de diesel zo'n slechte naam hebben bezorgd. Alleen direct na de start, bij het stationair draaien en bij het rij den met lage toerentallen in ]het stadsverkeer kan de be stuurder nog horen dat hij met een diesel op weg gaat of is. Eenmaal goed op gang ver raadt niets meer de aanwezig heid van die diesel. Om goede vergelijkingen te kun- nen maken zal men in de ben- zinehoek moeten zoeken. Om dat men alleen daar de zescilin der krachtbronnen vindt, die met 115 paardekrachten ook een wagen van tegen de 1400 kilo binnen de 12 seconden uit stilstand naar een snelheid van 100 km per uur kunnen slepen en deze kunnen opjagen tot de voor een diesel onvoorstelbare topsnelheid van tegen de 180 km per uur. Die snelheid haalde ik niet met mijn testexemplaar, omdat die was uitgerust met een voortref felijke automaat van vier ver snellingen. (Niet de enige extra overigens, ook de dure, maar wel praktische centrale ver grendeling en het getinte glas waren niet standaard). En zelfs bij een technisch geavanceerd merk als BMW moet men bij de aanschaffing van een auto maat iets aan fut en snelheid inleveren. Daardoor leek het leek alsof deze diesel wat min der pittig uit de startblokken kon komen, maar het was slechts schijn. BMW heeft deze, voorlopig eni ge, diesel afgeleid van de ben zinemotor die men kan vinden in de neus van de 320 of 520. Het grote vermogen van de diesel schuilt natuurlijk in de turbo. De constructeurs heb ben die heel ingenieus al effec tief weten te maken bij een laag toerental. Dus geen abrup te ruk, maar een nauwelijks voelbaar, heel geleidelijk inko men van de turbo. 'Kracht op afroep'. En dat al bij gering aantal toeren, men krijgt er wel een grote souplesse van de mo tor mee. Niet alleen een soepele, maar ook een formidabel stille die sel. Zoals gezegd: bij lagere snelheden - zoals in het stads verkeer - kan men het diesel geluid nog horen. Niet storend wel herkenbaar. Maar bij hoge re snelheden laten we zeg gen boven de 60 km per uur - hoort men eigenlijk helemaa niets. Geen motor, geen band en zelfs geen windgeruis. Een schitterend stille auto. En voor zo'n toch tamelijk zware bak ook nog leuk zuinig. Ik haalde een gemiddelde van 1 op 12. Maar ik ben ervan over tuigd dat het met rustiger rij den nog voordeliger kan. Het kan echter ook duurder, want als men het gaspedaal heel diep ingedrukt houdt (zeg tot boven de 140 km per uur) dan kost dat onevenredig veel brandstof. Ik zal hier niet meer ingaan op de verdiensten van de wagen op zichzelf. Deze 5-serie is al jaren een bij automobilisten zeer ge waardeerde verschijning op de Nederlandse wegen. Geen bij zonder gestroomlijnde auto. BMW zoekt de zuinigheid trou wens niet in de eerste plaats in hogelijk aërodynamische vormgeving. In München zoekt men het eer der in de techniek, zoals nog niet zo lang geleden bleek toen de 525 Eta de vijf-serie kwam versterken. Een auto, waarin het door technische verbete ringen mogelijk is geworden ook bij lagere toerentallen doelmatiger met de beschikba re krachten om te springen. Daardoor wordt de motor in zijn geheel zuiniger. En nu ook weer in deze daveren de diesel. Onder de wagen (voor de achteras) hangt een kolossale brandstoftank. Met een inhoud van maar liefst ze ventig liter. Als men daarmee een beetje bedachtzaam om springt ligt een actieradius van ver boven de 800 kilometer binnen het bereik. Dat gevoegd bij de voortreffelij ke rij-eigenschappen, het grote comfort en bovenal de weerga loze rust en de conclusie kan niet anders luiden dan: een su blieme wagen voor het 'grote werk'. hankelijk neerklapbaar. De motor is nu nog de 37 kW krachtbron uit de Polo, die een snelheid van toch altijd nog 157 km per uur kan halen bij een gemiddeld gebruik van 1 op 20. Er is ook een mo tor goed voor een topsnelheid van 175 km per uur. De lucht- weerstand is voor zo'n kleine auto met een Cw van 0,30 op vallend laag. AUtO rMlegaar Charade turbo De kleine driecilinder Charade van Daihatsu (993 cc motor) is nu ook verkrijgbaar met turbo compressor. Daardoor krijgt deze driepitter maar liefst der tig procent meer vermogen en komt aan 58 pk bij 5500 toeren per minuut. Natuurlijk moesten motor, on derstel en remmen van deze 'kleinste turbo van Europa' de nodige aanpassing ondergaan. De prestaties zijn uitstekend: van 0 tot 100 km in 11,5 secon den en een topsnelheid van 165 kilometer per uur. En dat alles bij een verbruik dat de 1 op 13 nog te boven gaat. Het wagentje, dat 21 mille gaat kosten, is zeer compleet uitge rust met o.m. een gelaagde voorruit, getint glas, twee van binnen uit verstelbare buiten spiegels, interval op ruitenwis sers, achterruitwisser met sproeier en sportstuur. Wegen en banden Slechte wegen èn afgesleten ban den kunnen leiden tot meer en ernstige ongelukken. Tot deze op zichzelf niet verbijste rende conclusie komt het blad 'Kunststof en Rubber' van TNO. Opvallender is de opmer king dat de juiste bandenspan ning in feite belangrijker is voor de veiligheid dan de juiste profilering van de banden. De onderzoekers zijn weinig ge lukkig met de verschillen van inzicht over de noodzakelijke profieldiepte. Justitie heeft ge noeg aan één millimeter, de ANWB adviseert minimaal het dubbele, maar eigenlijk gaat de voorkeur uit naar vier milli meter. TNO meent dat de over heid te weinig controle uitoe fent op de staat, waarin de 20 miljoen banden onder het Ne derlandse autopark verkeren. Ook wat het geluid betreft is TNO niet tevreden over de huidige banden. 'Te luidruchtig boven de 70 km per uur', aldus het on derzoek. Een geruisarme band is de voor de hand liggende op lossing, maar die is er nog niet. Dan maar het lawaai bestrij den door middel van betere wegdekken, minder rumoerige motoren en uitlaten. Al heb ben de fabrikanten in het verle den veel gedaan, TNO meent dat er nog veel meer kan wor den verbeterd. Goodrich-band Goodrich heeft zijn aanbod uit gebreid met een HR-serie ra- diaalbanden, bruikbaar op standaardvelgen en bestemd voor auto's die een topsnelheid tot 210 kilometer per uur kun nen halen. Volgens de fabri kant zijn de banden zowel voor droog als nat wegdek geschikt, hebben een lange levensduur en veroorzaken niet te veel ge luid. Seat-motor Seat toonde op de persdag van de autosalon in Genève geen au to's, alleen een nieuwe genera tie viercilinder motoren. Ont wikkeld in samenwerking met Porsche in het technisch cen trum van Seat in Martorell. Op zichzelf niets schokkends, want wie werkt niet met Porsche als het er om gaat goede motoren in zijn auto's te krijgen? De nieuwe Seat-motoren (1193 en 1461 cc) zullen vermoedelijk al te vinden zijn onder de kap van de Seat Ibiza, die zijn pre miere gaat beleven op de na jaarshow in Parijs. Ford. cabriolet Voor het eerst sinds een kwart eeuw biedt Ford Europa weer een cabriolet aan. Afgeleid van de driedeurs Escort met een 1,6 liter motor (79 pk). Desgewenst ook leverbaar met een 1,6 liter injectiemotor van 105 pk. Steeds met vijfbak. Topsnel heid respectievelijk 170 of 185 km per uur. De prijslijst begint bij 35 mille. ADVERTENTIE al 20 jaar een dijk van een dealer Hoge Rijndijk 278 2314 AL Leiden Tel. 071-896000 Ambachtsweg 14 2222 AL Katwijk aan Zee Tel. 01718-26161 - 'Een dagje ouder' heet het boekje, waarin Marijke Bakkers onder meer recepten geeft voor borrel hapjes, longdrinks, voorafjes en dergelyke, waarvan ook kan wor den gesnoept door personen.die op een zoutarm, vetarm of suikervrij dieet staan. Van Dishoeck, prijs 16,90. - 'Ik doe het lekker toch'. Nannie Kui per, die in 1982 de Gouden Griffel kreeg, heeft een nieuwe bundel kinderversjes geschreven. Met te keningen van Carl Hollander. Leo pold, prys 17,90. - 'De laatste termijn'. Deze in 1970 ver schenen roman van wellicht Rus- lands populairste schrijver van dit moment, Valentin Raspoetin, is wel eens 'hard en teder tegelijk' ge noemd. Het boek legt op nietsont ziende wijze eenzaamheid en ar moede bloot. De Arbeiderspers, prijs 38,50. - 'Grafschrift voor een spion'. In de befaamde serie Crime de la crime een herdruk van een al meer dan dertig jaar geleden door Eric Am bler geschreven, voortreffelijk - 'De gratie Gods', roman van Bernard Malamud. Tijdens een onderzoek op de bodem van de oceaan ont komt Calvin Cohn aan een allesver woestende atoomoorlog. Terug in de lege wereld vindt hij op een ei land een gezelschap mensapen, waarmee hij een nieuwe samenle ving wil opbouwen. Bittere ernst, licht en luchtig gebracht. Meulen- hoff, prijs 29,50. - 'Het meer der herinnering' (anathe ma's 5) door Rudy Kousbroek. Een aantal essays over herinneringen, literatuur en metamorfoses. Meu- lenhoff, prijs 24,50. - 'Karius en Baktus', geschreven en getekend door T.Egner, aanbevo len door de Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Tand heelkunde. Voor kleuters om te kij ken, voor te lezen oi zeite lezen. Ploegsma, prijs 14,90. - 'De vlooienmarkt van Anno', door Mitsumasa Anno. In tekeningen eengebracht. waarin kinderen r hartelust kunnen grasduinen. Ploegsma, prijs 24,90. - 'Kijk, Madieke, het sneeuwt!', pren tenboek van Astrid Lindgren, weer geillustreerd door Ilon Wikland. Ploegsma, prijs 19,90. - 'Chuapi punchapi tutayaca'. verha lenbundel over Indianen, een uitga ve in de Derde Spreker-serie van Het Wereldvenster. Prijs 19,50. - 'Leven en muziekwerken van de dichter-musicus J.S.Corsen' door A.M.G.Rutten. Bijdrage tot de ken nis van de muziekgeschiedenis der Nederlandse Antillen in de periode 1853 tot 1911. Van Gorcum, prijs 57,50. - 'De Israëlitische stad', een rijk geïl lustreerde 'wandeling' door Israëli sche stadjes aan de hand van dr.C.H.J.de Beus, verbonden aan het Instituut voor Semistiek en Ar cheologie van het Nabije Oosten van de Groninger universiteit. Kok, prijs 27,50. - 'Zij moest eerst...'. Het dossier-van Bemmelen, zoals het is samenge steld door Wibo van der Linde. Een verslag van de geruchtmakende te levisie-uitzending van Wibo van der Linde en meer bijzonderheden. Strengholt, prijs 24,50. - 'Beurs en efTecten'. S.C.Lettinga- Vegter was een van de eerste vrou wen, die zich in de financiële jour nalistiek begaven. Zij geeft in dit boekje een uiteenzetting beurshandel leggen. Handig de _jï be- ieder, die daarmee te maken heeft. Kluwer, prijs 27,75. - 'Vogelvrij'. M.Moscou-de Ruyter geeft een beschrijving van het moeilijke leven buiten de kampen in Malang (oost-Java) in de jaren 1942-1945. Nooit aflatende angst om te worden opgepakt beheerste dat bestaan. Fibula-Van Dishoeck, prijs 26,50. - 'Waarom schrijven?'. W.F.Hermans geeft een in een dun boekje gego ten antwoord op deze altijd intrige rende vraag. De Harmonie, prijs S 8,90. 'Nederlandse architectuur en stede- bouw '45 - '80'. Een breed scala van achtergronden van het naoorlogse bouwen in ons land. In zeven op stellen samengevat. Uitgeverij Bert (Spectrum) zijn enkele prentenboe ken verschenen: 'Drie vrienden gaan op reis' door Eugen Sopko 18,60), 'De gelukkige prins' door Oscar Wilde Cf 29,90). 'De herberg in Bethlehem' 15,50), 'Kleine mannetje heeft geen huis' 15,50), 'Rosetto en de goochelaars' door Jeannette B.Flot 15,50), 'Senna, Bolletje en de kat Flora' door Susi Bohdal 15.50). 'Bergers oplossing', het eerste boek van J.N.Meijsing draait om een moord aan de Amsterdamse Bos baan. Een medewerker van een on gewone afdeling van binnenlandse zaken wordt daar neergeslagen. Het is geen gewone moord en een gewoon onderzoek is uitgesloten. Sythoff, prijs 16,90. 'Nomaden van het noorden', tweede druk van een in 1970 verschenen boek van James Oliver Curwood over het zwartebeertje Niwa. Leo pold, prijs 18.75. 'Gedichten' van K.P.Kavafis. Het verzamelde werk van de Griekse dichter is bij Bert Bakker versche nen in een gebonden tweetalige editie voor een prijs van 69,50. De vertaling is van Hans Warren en Mario Molegraaf. De paperback met alleen de vertaling kost 34,50. Kinderpockets van Querido. 'Snoe- delboedel bouwt een huis' en 'Wel terusten Snoedelboedel' door Ja- nosch Cf 7,75 per stuk). Verder: 'An dere kinderen wonen ook by hun ouders' door Paul Maar. 'Na elke bocht ontdek je wat' door Mario Puzo, 'De schuilplaats' door Johan na Reiss en Tamtam in Circus Tamtini' door Elisabeth Stiemert Cf 9,90 per stuk). - 'De oudste zoon', het vierde van de zeven boeken waarin Barbara Wil- liard opkomst en ondergang van de personen, die bij het landgoed Mantlemass in de bossen ten zuiden van Londen horen. Elk van de zeven romans kan overigens op zichzelf worden gelezen. Querido. prijs 19,95. - Twee weken in mei', roman uit het Wenen van kort na de tweede we reldoorlog. Christine Nöstlinger vertelt erin over een meisje dat haar best doet zichzelf te vinden in een grote mensenwereld zonder vrede. Querido, prijs 19,75.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11