LEIDSCH DAGBLAD TOPPER EG-akkoord: zeven procent minder melk Levenslang schietpartij 't Koetsiertje voor in Voor een tientje véél wijzer Kritiek op zoekactie politie Iraanse gewonden zijn hier welkom SJAM Politie- kliiis gekraakt NS willen 600 woningen langs spoorbaan slopen DINSDAG 13 MAART 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37344 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voof tel.nrs. zie coloton Anderhalve ton weg AMSTERDAM (GPD) - Uit een kluis op het hoofdbureau van po litie in Amsterdam is vorige maand een bedrag van ruim 150.000 gulden gestolen. Het geld was eerder in beslag genomen bij een man die was aangehouden op verdenking van handel in ver dovende middelen. Een uitge breid onderzoek van de rijksre cherche heeft nog niets opgele verd. Wel is er een politieman verhoord, maar deze is weer vrij gelaten omdat hem niets ten las te kon worden gelegd. De man aan wie het geld toebe hoorde, werd op 24 februari in Amsterdam aangehouden omdat hij heroïne zou hebben verhan deld. Hij bleek een kleine hoe veelheid heroïne bij zich te heb ben. Bij een daarop volgende huiszoeking vond de politie het bedrag van 150.000 gulden in baar geld. De verdachte ging achter slot en grendel, het geld in een poli- tiekluis. In het zogeheten fouille- ringsboek werd genoteerd om hoeveel geld het ging en de sleu tel van de kluis kwam in een lade van de wachtcommandant van de recherche te liggen. De vol gende middag bleek de envelop pe waarin het geld zat, te zijn ver dwenen. De dienstdoende wachtcommandant had de enve loppe 's morgens nog zien liggen. Een onderzoek door de rijksre cherche leidde tot de aanhou ding van een politieman, die be last is met het overbrengen van verdachten. Maar het verhoor le verde geen enkele aanwijzing op;, de man doet dan ook inmiddels weer gewoon dienst. Volgens een woordvoerder van de Amsterdamse politie is het niet zeker dat de inmiddels vrijgela ten verdachte zijn geld terug krijgt. Niet omdat het uit het hoofdbureau is verdwenen, maar omdat het in beslag is genomen. Eerst zal Justitie zich erover moeten uitspreken of het geld al of niet met heroïnehandel is ver diend. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Leidse bur gemeester Goekoop heeft gisteravond afstand geno men van het politie-optre- den vorige week in de zaak van de veertienjarige Surinaamse jongen Sjam Chatterpal. De verant woordelijkheid voor de in vallen in vier woningen in de Merenwijk, afgelopen vrijdag, ligt volgens hem bij het rijk en de Amster damse politie. Burgemeester Goekoop (WD) omschreef in de vergadering van Burgemeester: Leiden voert ander beleid de gemeenteraad het optreden als een hard opsporingsbeleid. "Het Leidse beleid is een ande re". De burgemeester wees erop dat Leiden geen actief opspo ringsbeleid voert als het gaat om illegaal in Nederland verblijven de buitenlanders. "Dat heeft geen prioriteit. Ik neem in die zin afstand van wat vorige week is gebeurd. De Leidse politie zou er ook moeite mee hebben om een veertienjarige jongen zo langdu rig op te sluiten". De burgemeester zei dat het een routine-verzoek om assistentie betrof, zoals dat wel vaker wordt gedaan. Door de landelijke pu bliciteit die aan de kwestie rond de Surinaamse jongen is gege ven, aldus Goekoop, heeft ook ring het poitie-optreden in Leiden zo veel bekendheid gekregen. Maar op zichzelf was er geen sprake van grootschalig politie-optre- den. Bij de zoekactie waren vier Amsterdamse en zes Leidse po litieagenten betrokken. Het be vel tot binnentreding, geen huis zoeking, is gegeven door de dienstdoende hulpofficier van justitie, die hiertoe bevoegd is. De burgemeester is bij de uitvoe- de vreemdelingenwet niet betrokken, zo ging Goekoop verder. "Het onderzoek is nu af gesloten. De Leidse politie neemt geen enkel initiatief'. (Zie verder pagina Leiden) BRUSSEL (GPD) - De ministers van landbouw van de EG-landen zijn het vannacht eens geworden over een drastische inkrimping van de geldverslindende Europe se zuivelproduktie voor de komende vijf jaar. De melk- produktie moet jaarlijks teruggebracht worden van zo'n 105 miljoen ton nu naar 97,2 miljoen ton. 20 PAGINA'S DEN HAAG (GPD/ANP) - De Haagse rechtbank heeft de 28— jarige Delftenaar, die vorig jaar bij een schietpartij in het Delftse café 't Koetsiertje 6 mensen doodde en 4 verwondde, veroor deeld tot levenslange gevange nisstraf. Officier van justitie mr. H. J. den Osch had dit ook geëist. De vice-president van de Haagse rechtbank, mr S. F. Kootte, zegt in zijn vonnis dat de Delftenaar tijdens de schietpartij mogelijk verminderd toerekeningsvatbaar was. Maar dat pleit hem volgens de rechtbank niet vrij: er is niet bewezen dat de dader de draag wijdte van zijn daad niet heeft kunnen overzien. De rechtbank achtte moord op een van de slachtoffers, de 31-jarige Ton S., bewezen. De andere doden wa ren het gevolg van doodslag in voortgezette handeling. Als bewijs voor die stelling haalde de rechter de verklaring van de schutter vlak na zijn arrestatie aan. De Delftenaar zei toen dat S. hem had gesard door te zeggen dat hij als genaturaliseerde Turk misschien wel Nederlander, maar geen Hollander was. Omdat de psychiaters hadden ge zegd dat de man zeer gevaarlijk is, vond de rechtbank een lang durige vrijheidsstraf op zijn plaats. Mr. Kootte zegt dat de rechtbank de Delftenaar geen tbr (ter be schikkingstelling van de rege- Zonnige perioden Droog weer en zonnige perioden. Mini mumtemperatuur ongeveer min twee graden. Middagtemperatuur omstreeks acht graden. Matige oos tenwind, in het Waddengebied af en toe vrij krachtig. 14 maart 1984 Zon op: 06.57 uur, zon onder: 18.43 uur. Maan op: 14.23 uur, maan onder: 06.05 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 00.12 en 12.57 uur, laagwater 08.01 en 20.54 uur. ring) wilde opleggen, waarbij hij onder psychiatrische behande ling komt. De dader zou dan na ongeveer vier jaar weer vrij zijn. Dat noemt de vice-president on aanvaardbaar. Een langdurige gevangenisstraf met tbr achtte hij evenmin zinvol. De advocaat van de Delftenaar, mevr. C. L. van de Puttelaar, zal zeer waarschijnlijk in hoger be roep gaan. Ze zei in een reactie op het vonnis het onbegrijpelijk te vinden dat de rechtbank wel bewustzijnsvernauwing erkent, maar daaraan geen tbr koppelt. De schietpartij in 't Koetsiertje was de bloedigste in de Nederlandse misdaadhistorie. Agent voelt zich bedreigd: man neergeschoten ROTTERDAM (ANP) - Een nog onbekende man is de afgelopen nacht zwaar gewond geraakt door twee schoten uit het dienst pistool van een Rotterdamse po litieman. Volgens een politie woordvoerder vuurde de agent twee gerichte schoten af op de van diefstal verdachte man, na dat deze hem met een wapen had bedreigd. Later is gebleken dat het om een alarmpistool ging. Het slachtoffer is met ernstige verwondingen in buik en rech- terbovenbeen opgenomen in het Dijkzigtziekenhuis. Volgens de politiewoordvoerder werd de politie tussen drie en vier uur te hulp geroepen door twee timmerlieden, die in een winkel bezig waren met het in zetten van een nieuwe ruit, om dat uit hun auto gereedschap was gestolen. Twee agenten volgden de dief tot op het Mathe- nesserplein. Toen één van hen de man staande wilde houden, trok deze zijn alarmpistool. Daarop vuurde de agent de gerichte schoten af. „Hij voelde zich be- dreigd", aldus de politiewoord voerder. BEIROET - Terwijl in het Zwit serse Lausanne over de toe komst van Libanon wordt on derhandelt toont een moeder tijdens een protestbijeenkomst voor de Zwitserse ambassade in Beiroet foto's van haar vermis te zoons. De terugkeer van de tienduizenden vermisten staat op de agenda van de onderhan delingen. Overigens lijkt in Lausanne een akkoord over een staakt-het-vu- ren in zicht. De commissie van adviseurs die het eigenlijke overleg tussen de leiders van de strijdende partijen moet voor bereiden, is na een nachtelijke vergadering in principe ak koord gegaan met een bestand, zo viel vanmorgen in goedinge- lichte kringen te beluisteren. Verwacht wordt dat de leiders van de strijdende partijen van daag, na hun ochtendzitting en na hun achterban in Beiroet te hebben geraadpleegd, officieel het bestand zullen bekendma ken. Daarmee komt een eind aan de beschietingen in de Bei roet die al zes weken aan de gang zijn. Bij die gevechten zijn de afgelopen 24 uur zeker 23 mensen gedood onder wie 12 kinderen. (foto anp> De Nederlandse zuivelboeren zul len evenals hun Westduitse colle ga's hun melkproduktie met zo'n 7 procent moeten inkrimpen. De Franse boeren moeten 3 procent minder gaan produceren. Deze produktiebeperking per land houdt in, dat er geen 'strafhef- fing' komt voor intensieve be drijven, die vooral Nederland zou treffen. De beperking moet nu door elk land afzonderlijk per boer worden afgedwongen. In principe zal elke teveel geprodu ceerde liter melk worden belast met een heffing van 55 cent. Om de beperking niet al te dras tisch door te voeren, geldt er een overgangsperiode van een jaar waarin de produktie nog 1 mil joen ton meer mag bedragen. Om dat te financieren gaat voor een jaar de zgn. medeverantwoorde lijkheidsheffing, die boeren moe ten betalen om de extra kosten van de zuiveloverschotten te dekken, naar 2,25 cent per liter. De maatregel gaat per 1 april aan staande in op voorwaarde dat de landbouwministers het ook eens worden over andere onderdelen van het totale landbouwpakket. De ministers hebben vannacht ook afgesproken dat de EG-zui- velprijzen in het volgende sei zoen worden bevroren, maar zijn het nog niet eens over het tweede hoofdonderdeel: de afbraak van de zogeheten monetaire compen serende bedragen ofweg export subsidies. In Nederlandse veeteeltkringen is men niet gelukkig met de afspra ken die afgelopen nacht in Brus sel zijn gemaakt. De Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuin- dersbond vindt dat het verdelen van de EG-melkproduktie over de verschillende lidstaten in strijd is met de opzet van de EG. Het Landbouwschap ziet nog veel onduidelijkheden wat er naast de beperking van de melk produktie nog eens ten laste van de boeren komt. Minister Braks (landbouw) gaf vannacht toe dat het gaat om "harde maatregelen". „Ze zijn in de geschiedenis van de Europese Gemeenschap ook nog nooit no dig geweest, maar ze waren nu absoluut noodzakelijk. De kos ten vlogen zodanig de pan uit, dat het voortbestaan van de Ge meenschap in het geding was". Hij benadrukte de maatregelen te kunnen verdedigen omdat alle boeren in de Gemeenschap er even hard door worden getrof- Staatssecretaris Korte 'zacht beleid' verweten. (foto ANP) Hardere aanpak drugs in cellen PAGINA 5 Verdachte in Japan geheel rechteloos PAGINA 7 Akzo dankzij VS naar recordwinst PAGINA 9 Dansmusical in '87 in première PAGINA 19 Ontzettend leuk instappertje. In naturel, rood, zwart en azuro leer. Maten 36 t/m 41. Normaal 89,90. DEN HAAG (GPD) - Nederland is bereid Iraanse oorlogsslachtof fers in ziekenhuizen op te ne men. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken laten weten in antwoord op een verzoek van de Iraanse ambassadeur. Het mondelinge verzoek van de ambassadeur spitste zich toe op door chemische wapens verwon de Iraanse soldaten. Iran heeft Irak herhaaldelijk beschuldigd van het gebruik van chemische wapens. Dat Nederland zich be reid heeft verklaard gewonde Iraniërs te verplegen, betekent echter niet dat deze Iraanse be schuldigingen gegrond worden verklaard. „Onze bereidheid is ingegeven door humanitaire overwegingen. Nederland neemt om die reden Iraanse oorlogsslachtoffers op. Als Irak eenzelfde verzoek zou doen en we hebben voldoende capaciteit, zou het ook worden ingewilligd", aldus de woord voerder van het ministerie. In politiek Den Haag bestaat de in druk dat de Nederlandse terug houdendheid is ingegeven door de vrees dat Iran propagandisti sche munt wil slaan uit de affai re. De Iraanse ambassade heeft al laten weten dat het verplegen van Iraanse gewonden in Euro pese ziekenhuizen (ook andere Europese landen - Iran spreekt van 'de beschaafde wereld' - heb ben medische hulp geboden) be wijst dat het 'misdadige regime' in Irak chemische wapens heeft ingezet. Volgens Iran zijn dui zenden soldaten en burgers het slachtoffer. Blijvende en tijdelij- Vrachtwagens in brand gestoken SAN SEBASTIAN (Reuter, AP) - Boze Baskische vissers hebben gisteravond en vannacht bij de Frans-Spaanse grens een aantal vrachtwagens met Franse kente kenplaten in brand gestoken en de lading vernield. Het was een protest tegen de beschieting door Franse schepen van Spaan se treilers vorige week woens dag. Bij dit incident raakten ne gen vissers gewond. De actievoerders koelden hun woede eerst op een vrachtwagen die met een lading vis uit Neder land kwam. Een andere vracht wagenchauffeur wist maar net uit zijn cabine te ontsnappen toen die in brand werd gestoken. ke blindheid, ademhalingspro blemen, steriliteit en blaarvor- ming zouden veelvuldig voorko- Een woordvoerder van het minis terie van volksgezondheid zei gisteren dat wordt nagegaan wel ke ziekenhuizen in Nederland voldoende zijn ingericht voor de opvang van patiënten met dit soort verschijnselen. (Zie ook pagina 7) Met de veertienjarige Surinaamse jongen - Sjam Chatterpal is de laatste weken onfatsoenlijk gesold en in het voetspoor van deze affai re hebben zich nog enkele andere onverkwikkelijke zaken voorge daan. Het siert de burgemeester van Leiden, Goekoop, dat hij gister avond met de nodige omzichtigheid toch afstand heeft genomen van de inval die tien agenten ondernamen in een woning in de Leidse Meren wijk, vorige week vrijdag. Kennelijk op zoek naar verwanten van Chatterpal waren Amsterdam se en Leidse politiemensen om ze ven uur 's morgens aan de Leidse voordeur verschenen die zij vervol gens intrapten toen er niet vlug ge noeg werd opengedaan. Omkleed met de nodige juridische waarbor gen zijn huiszoekingen en binnen tredingen soms helaas noodzake lijk, maar in het geval Chatterpal hebben de initiatiefnemers terzake, zoals de hulp-officier van justitie, nogal overspannen gereageerd. Het hoofd van de plaatselijke politie, de burgemeester, komt bovendien in een lastig parket. Hij speelt geen rol bij de tenuitvoerlegging van de vreemdelingenwet, maar politie mensen voor wie hij zich verant woordelijk houdt, worden wel even uitgenodigd om dit beleid mede te helpen uitvoeren. Het is een ge ruststellende gedachte dat burge meester Goekoop openlijk afstand heeft genomen van een hard op sporingsbeleid zoals dat in deze zaak, en binnen de Leidse ge meentegrenzen, gestalte heeft ge kregen. Maar daarmee is het pro bleem de wereld nog niet uit. Het vertrouwen van de burgers in de politie, zeker op het gelukkig nog overzichtelijke niveau van een mid delgrote gemeente, is niet gediend met overhaaste en al te drieste stappen die even later door de bur gemeester zelf worden betreurd. Het mag niet zo zijn dat de burge meester laat staan de gemeente raad, het opsporings- en vervol gingsbeleid aan zich trekken. Dat zou pas echt onze democratische rechtsstaat ondermijnen en ook een griezelige doorkruising beteke nen van de scheiding der machten. Maar diezelfde waarden worden op het spel gezet als de uitvoerende macht wordt ingezet voor taken die het hoofd van de politie achteraf openlijk betreurt. Met de plotselinge vrijlating lijkt de zaak Chatterpal voorlopig in rusti ger vaarwater beland, zodat er nu hopelijk gelegenheid is om wat rus tiger over de hele zaak na te den ken. Niet alleen hier in Leiden, zo als gisteravond in de gemeente raad, maar vooral ook in Amster dam en, op rijksniveau, in Den Haag. Het voorval in de Merenwijk, hoe pijnlijk ook, kan ons voor de toekomst dan misschien nog iets nuttigs leren. WAT WAAR LENTESPEL Hebt u gisteren uw eerste puzzelstukje al uitgeknipt? Let vandaag weer goed op. Zie pagina 7. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Nederlandse Spoorwe gen willen bijna tweederde van hun bestand aan dienstwonin gen langs spoorbanen slopen. Het gaat hier om bijna zeshon derd woningen, verspreid over heel ons land, die dermate oud zijn dat ze niet meer voldoen aan de huidige normen voor geluids hinder en woongenot. Bewoners die deze woningen voor 31 de cember ontruimen is een ver huispremie van 4000 gulden in het vooruitzicht gesteld. De vraag of NS voor vervangende woonruimte zullen zorgen kon een woordvoerder vanochtend niet met ja of nee beantwoorden. De bewoners - merendeels gepen sioneerde NS-werknemers die de lasten van een nieuwe, dure woning niet denken te kunnen opbrengen - hebben intussen een comité gevormd ter behoud van de onderhavige woningen. Volgens een NS-woordvoerder is dit laatste wel wat voorbarig om dat de bewoners die de huizen niet willen verlaten, dat van NS ook niet hoeven. Ja, ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1