Londen waarschuwt Libische regering c Cv iZ&ï mr Moskou blijft Syrië steunen D 1 Parijs en Madrid blijven ruziën over visserij Na reeks bomaanslagen Aanslag op Frans vliegtuig in Tsjaad PI Sè* The Observer: 'Irak heeft fabriek voor zenuwgas' Hart wint ook in Wyoming Oostduitse leider komt naar Bonn MAANDAG 12 MAART 1984 LONDEN - De Britse regering heeft de Libische regering gewaarschuwd dat er een eind moet komen aan de reeks bomaanslagen op Arabische doelen in Engeland. Het afgelo pen weekeinde vielen bij dergelijke aanslagen in Londen en Manchester 25 gewonden. Buitenland De schuld voor deze aanslagen zoekt de Britse regering bij Libi sche extremisten. De Britse poli tie gaf enkele weken geleden al de waarschuwing, dat deze Li- biêrs een campagne aan het voorbereiden waren, gericht te gen in Engeland wonende land genoten die het oneens zijn met het bewind van Gaddafi. Zaterdagochtend ontploften twee bommen in Londen. Een daar van was bij een kiosk in west- Londen, waar veel Arabische door Henk Dam kranten en tijdschriften ver kocht worden. De tweede ont- fplofte in de dure Blue Angel Club, een nachtclub die erg po pulair is bij het Arabische volks deel in Londen. Bij die ontploffing vielen 23 ge wonden, van wie er drie gister avond nog ernstig aan toe waren. Bill Hucklesby, commandant van het anti-terreurteam van Scotland Yard, waarschuwde tijdens een persconferentie Libische ballingen in Londen, die hij verantwoorde lijk houdt voor de aanslagen op Arabische doelen in Engeland. (foto AP). PARIJS, N'DJAMENA (Reuter/ UPI) Twee bommen hebben zaterdag op het vliegveld van de Tsjadische hoofdstad N'Djame na een Frans passagierstoestel verwoest. Daarbij zijn 25 gewon den gevallen. De bommen waren geplaatst in het bagageruim van een toestel van de Franse luchtvaartmaatschap pij UTA. Het toestel was onder weg van Brazzaville naar Parijs en maakte een tussenlanding in N'Djamena. Er waren 100 men sen aan boord. De eerste bom ging om 13.30 uur af waarbij inzittenden licht gewond raakten. Onmiddellijk daarna werden de passagiers uit het vliegtuig gehaald. Twintig minu ten later ontplofte de tweede bom, die het vliegtuig verwoest te. In Parijs sprak een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken het vermoeden uit dat de aanslag te maken heeft met de stationering van Franse troepen in Tsjaad. Die troepen zitten er sinds augustus en moe ten voorkomen dat Tsjadische opstandelingen, die steun krij gen van Libië, heel Tsjaad onder hun controle brengen. De Tsjadische minister van infor matie, Soumaila, heeft gisteren de Libische leider, Gaddafi, er van beschuldigd verantwoorde lijk te zijn voor de bomaanslag. Eerder had in Parijs een onbeken de telefonisch de verantwoorde lijkheid voor de aanslag geno men namens een tot nu toe onbe kende groepering "Idriss Miski- ne", genoemd naar een minister uit de Tsjadische regering die be gin dit jaar aan malaria overleed. Volgens kringen van de Tsjadi sche ambassade in Parijs is het anonieme telefoontje slechts be doeld om de aandacht af te lei den van de werkelijke daders. Sleutel zoek van Downingstreet 10 LONDEN (Rtr/UPI) - Onbe- kenden hebben donderdag in een wijncafé in Fleet Street in Londen de handtas gesto len van Carol Thatcher, de dochter van premier Marga ret Thatcher van Engeland. De politie deelde vrijdag mee dat in de tas sleutels zaten van het privéhuis van de fa milie in Flood Street in Chel sea en van Downing Street 10, de ambtswoning van Ca rols moeder, maar in het ge val van de officiële residentie geeft het niet, omdat het huis permanent bewaakt werd door agenten. Intussen zijn de sloten van beide huizen veranderd. De 30-jarige Carol Thatcher, tweelingzuster van Mark, is free-lance journaliste. Elders in Londen werden zater dagochtend nog eens drie bom men, elk met ongeveer een kilo aan explosieven, ontdekt die door de politie tijdig onschade lijk konden worden gemaakt. Gisterochtend was het de beurt aan Manchester, toen een auto bom ontplofte in een gedeelte van de stad waar veel mensen van Libische herkomst wonen. Daarbij vielen geen gewonden, maar toen de politie een tweede bom in Manchester zelf tot ont ploffing bracht, raakten een vrouw en haar kind, die zich in een nabijgelegen kelder bleken te bevinden, gewond. De Britse ambassadeur in Tripoli heeft de autoriteiten in Libië la ten weten, dat het voor zijn land onaanvaardbaar is, dat het Britse grondgebied wordt gebruikt voor terroristische activiteiten. Als er geen eind aan de aansla gen komt, zal dat ernstige gevol gen hebben voor de relaties tus sen onze landen, aldus de Britse waarschuwing. Gisteren zijn vertegenwoordigers van de Libische ambassade in Londen naar het Britse ministe rie van buitenlandse zaken ge roepen, waar zij eenzelfde bood schap in ontvangst hebben moe ten nemen. De Britse politie denkt, dat een groep van drie of vier Libische extremisten enkele weken gele den in Engeland is aangekomen om er terreurdaden te plegen. De politie is bang voor een herha ling van de gebeurtenissen van 1980, toen drie in Engeland wo nende Libiërs door landgenoten werden gedood. 'A "vT - it- u* - J w. Iraanse soldaten gebruiken gasmaskers in de strijd tegen de Irakezen. LONDEN (GPD/Reuter) - De regering van Irak heeft enke le jaren geleden een geheime ondergrondse chemische fa briek laten bouwen, die bij uitstek geschikt is voor de fa bricage van zenuwgassen. Dat bewijzen documenten die in het bezit zijn van de Britse zondagskrant The Ob server. Volgens The Observer heeft een groep Irakese weten schappers in 1975 eerst ge probeerd een Amerikaans be drijf, Pfaudler Compagny, te interesseren in de bouw van de chemische fabriek die vol gens hen bedoeld was voor de aanmaak van chemicaliën voor de landbouw. De Amerikaanse regering stak echter een spaak in het wiel, en daarop benaderden de Ira kezen de Britse chemische reus ICI. Onderhandelaars van dat bedrijf kregen arg waan toen bleek welke ui terst giftige stoffen er in de fabriek moesten worden ge maakt. ICI lichtte het Britse ministerie van buitenlandse zaken in, en daarop trok de Irakese onder- handelingsdelegatie zich te rug. Vervolgens namen de Irakezen kontakt met het Ita liaanse chemische concern Montedison. Volgens de door The Observer geraadpleegde bronnen accepteerden de Ita lianen het aanbod, en werd in 1976 met de bouw begonnen. Irak gebruikt naast strijdgas sen stroom in de oorlog met Iran. De felste strijd woedt om het kunstmatige olie-ei land Madjoen, 100 kilometer ten noorden van de eveneens omstreden havenstad Basra. Daarbij gebruikt Irak ook stroom om Iraanse troepen te isoleren. Bij een Iraanse doorbraak door de moeras sen zou Irak ook dijken wil len doorsteken om het hele gebied onder water te zetten, aldus diplomatieke kringen. Irak heeft een laatste strook moeras naar het eiland Mad joen onder stroom gezet. Iraanse troepen zijn daar in gesloten. Harde aanwijzingen voor het gebruik van mosterdgas en de giftiger mycotoxine 'gele regen' waren zaterdag ge meld door het toxicologische instituut van de universiteit in Gent. Sporen waren aangetroffen in bloed en urine van voor be handeling naar Europa ge zonden Iraanse soldaten. Van hen zijn er tot dusverre vijf overleden. WASHINGTON (GPD) - Gary Hart is ook in de staat Wyoming zijn voornaamste Democratische me dedinger in de strijd om de presi dentskandidatuur Walter Mon- dale ruimschoots voorgebleven. Opiniepeilingen wijzen uit dat hij op nationaal niveau nu onge veer gelijk moet liggen met pre sident Reagan. In Wyoming kreeg Hart de stem men van 61 procent der Demo craten. Mondale had 36 procent. Late opiniepeilingen in de voor naamste staten waar morgen voorverkiezingen worden gehou den wijzen er op dat Hart ruim zal winnen in Massachusetts, maar dat Walter Mondale in Flo rida, Alabama en Georgia sterk terugkomt. Broer president Assad nu vice-president MOSKOU (DPA/AFP/UPI) - De Russische vice-premier en Polit- burolid Geidar Alijev heeft giste ren in Damascus de Syrische president, Hafez Assad, ontmoet na een tweede ronde van bespre kingen met Syrische functiona rissen. In een tafelrede zei Alijev dat de Sowjet-Unie onveranderlijk de anti-imperialistische politiek van Syrië steunt. De broer van de Sy rische president Hafez Assad, Ri- faat Assad, is bij presidentieel besluit benoemd tot vice-presi dent van de republiek. Nog twee Syrische persoonlijkhe den zijn tot vice-president be noemd. Het zijn de vice-premier en minister van buitenlandse za ken, Abdel Halim Chaddam, en Mohammed Zouheir Macharka. Van officiële zijde in Damascus is vernomen dat premier Abdel Raouf al Kassm een nieuwe rege ring heeft gevormd. De regering was vrijdag afgetreden. Farouk al Chareh, die minister van staat voor buitenlandse zaken in de vorige regering was, is benoemd tot minister van buitenlandse za ken als opvolger van Abdel Ha lim Chaddam, die een van de drie vice-presidenten is gewor den. Generaal Moustafa Tlass blijft op defensie. Arabische diplomatieke kringen zeiden eerder dat het aftreden van het Syrische kabinet vrijdag bedoeld was om een machts strijd binnen het regime te ver doezelen. De voornaamste stro- r STRAATSBURG Meer dan 400 motorrijders protesteerden zaterdag i verhoging van hun verzekeringspremie. het Franse Straatsburg tegen de mingen binnen het bewind stre den enkele weken openlijk om de macht met het oog op de op volging van de president die in november door een hartaanval werd getroffen. Hoewel er ver scheidene versies werden gege ven van de jongste ontwikkelin gen in Syrië was men het er over eens dat de strijd om de invloed geen bedreiging vormt voor de positie van de aan de macht zijn de Alawieten. Tot deze religieuze sekte, een minderheid in Syrië, behoren de president en de meeste autoriteiten. Maar de strijd om de invloed zou wel het evenwicht in de machtsverde ling tussen de Soennitische ge meenschap en de Alawieten kun nen wijzigen. Bij de machtsstrijd ging het naar verluidde tussen de jongere broer van de president, Rifaat, en de minister van buitenlandse za ken, Abdel Halim Chaddam, en de stafchef van het leger, gene raal Hikmat Chebadi. Beide laat- sten zijn Soennieten. Rifaat As sad, de leider van de 25.000 man sterke defensiebrigades, die wor den gevreesd om hun meedogen loosheid, was verantwoordelijk voor het neerslaan van de op stand van aanhangers van de moslimbroederschap in de noor delijke stad Hama in 1982, waar bij duizenden doden vielen. De sterke positie die Rifaat tijdens de ziekte van de president wist in te nemen werd nadat het staats hoofd zijn werk kon hervatten, tenietgedaan ten gunste van ge neraal Chehabi en Chaddam, zo verluidde dezer dagen. Maar onlangs besloot Rifaat de si tuatie naar zijn hand te zetten. Hij liet zijn eigen troepen fuseren met de "speciale eenheden", een uit Alawieten bestaand elite korps van het leger. Naar ver luidde was de weer toegenomen invloed van Rifaad Assad begin vorige week te merken in het stadsbeeld van Damascus waar zijn troepen en gemotoriseerde patrouilles hun aanwezigheid toonden. Vogel in Moskou MOSKOU (DPA) De fractielei der van de Westduitse sociaalde mocraten in de Bondsdag, Hans- Jochen Vogel, is gisteren voor een tweedaags bezoek op uitno diging van leden van de Opper ste Sowjet in Moskou aangeko men. Naar verluidt zal hij ook de nieuwe partijleider, Konstantin Tsjernenko, ontmoeten. Vogel zei na aankomst dat hij by de Sowjetleiding behalve bilate rale kwesties mogelijkheden ter sprake zal brengen om de ver snelde wedloop van stationering van nieuwe kernwapens in Oost en West te beëindigen. Op de terugreis zal hij in Oost-Ber- lijn staats- en partijleider Erich Honecker van de DDR ontmoe ten. BONN (GPD) - De Oostduitse staats- en partijleider Erich Ho necker komt 'graag' naar de Bondsrepubliek Duitsland. Dat zei hij gisteren tijdens de ope ning van de voorj aars beurs in Leipzig in de DDR. Het was voor het eerst dat Honecker dit in het openbaar bevestigde nadat hij vorig jaar zijn bezoek aan West- Duitsland had afgezegd wegens de omstreden dood van een Westduitse 'doorgangsreiziger' in een Oostduits grenskantoor. De Oostduitse partijleider noem de geen tijdstip voor zyn bezoek, maar waarnemers gaan ervan uit dat hy in de herfst komt. Nooit eerder stond de beurs in Leipzig zo in het teken van de Duits-Duitse betrekkingen als nu het geval is. Het behoorde al tijd tot de Duitse werkelijkheid van na de oorlog dat de politieke betrekkingen tussen West- en Oost-Duitsland in Leipzig achter de economische belangen hink ten. Daar is nu, verbazingwekkend ge noeg onder de huidige conserva- tief-liberale regering in Bonn, verandering in gekomen. Hele kolonnen Wetsduitse politici rei zen naar Leipzig, van de Beierse ministers-president en CSU- voorzitter Franz Josef Strauss via minister van economische za ken. Otto Graf Lambsdorff, tot SPD-oppositieleider Hans-Jo- chen Vogel. Dit alles illustreert dat de Bondsre publiek en de Duitse Democrati sche Republiek alle moeite doen om een ijstijd in de betrekkingen tussen beide Duitslanden te voorkomen. De vrees daarvoor ontstond nadat West-Duitsland besloot het NAVO-dubbelbesluit van december 1979 uit te voeren en vorig jaar begon met de statio nering van Pershing 2-raketten op zijn grondgebied. Hoe zeer de verhouding tot de DDR betekenis heeft voor de Bondsrepubliek maakt Franz Jo sef Strauss duidelijk. Nadat hij al vorig jaar een krediet van één miljard mark voor de DDR had georganiseerd en uitgebreid met Honecker had gesproken is hij nu voor het eerst naar Leipzig ge reisd om wederom met de Oost duitse staats- en party chef te pra ten. Strauss gold overigens tydens de periode van de sociaal-liberale coalitie in Bonn als één van de hardste tegenstanders van de door Helmut Schmidt voorgesta ne Duitsland-politiek. „Voor wat, hoort wat", zei hij destijds. Dat „hoort wat" heeft hij trouwens geluegen. Niet genoeg, volgens zijn eigen woorden, maar vol doende om voor de tweede keer Honecker te ontmoeten. „Datge ne wat de DDR mij toegezegd heeft, is uitgevoerd", aldus Strauss. Daartoe behoren onder meer het begin van de demonta ge van de zogenaamde „zelfdo- dings-apparaten" in het ijzeren gordijn en het feit dat de DDR veel meer mensen naar het Wes ten laat gaan dan vroeger het ge val was. Sinds enige tijd kunnen ongeveer 100 tot 150 mensen per dag de DDR verlaten. Dat zijn getallen die vroeger per maand of soms zelfs per jaar geboekt werden. In die zin is de verhouding tussen West- en Oost-Duitsland zeer veel beter dan die tussen de hoofdsteden Washington en Moskou van de militaire blokken waartoe beide landen behoren. ADVERTENTIE MADRID - Het drie uur durende onderhoud zaterdag in Madrid tussen de Franse premier Mau- roy en zijn Spaanse collega Gon zalez, heeft voorlopig geen oplos sing gebracht voor de gespannen situatie na het visserij-incident in de Golf van Biscaye van afge lopen woensdag. Felipe Gonza lez noemde na afloop de Franse verklaring onbevredigend. door Gerrit-Jan Hoek De kritiek, die de Spaanse regering van diverse kanten te slikken heeft gekregen als zou de reactie van Spaanse zijde op het be schieten door de Franse marine van twee Spaanse vissersboten te slap zijn geweest, noemde Gonzalez onterecht. „De Spaan se regering valt moeilijk verant woordelijk te stellen", aldus Gonzalez, „als blijkt dat de visse rijreglementen niet zijn nage leefd". Desalniettemin herhaalde Gonzalez zijn ongenoegen over het buitensporig harde optreden van Frankrijk. In zijn communiqué, dat Mauroy na zijn onderhoud met Gonzalez voorlas, betreurde de Franse pre mier, die persoonlijk toestem ming had gegeven voor de be schieting, het gebeurde. „De ge wonden zijn de slachtoffers van de omstandigheden geworden, niet alleen van woensdag, maar al van maanden en zelfs jaren". Daarmee probeerde Mauroy de Franse actie te rechtvaardigen door te verwijzen naar de 1195 overtredingen, die in de laatste jaren door illegale vispraktijken in de EG-wateren zijn gepleegd. Mauroy deed echter het incident verder af als een „storm van voorbijgaande aard". „De inter nationale wetten moeten echter gerespecteerd worden zonder confrontaties of drama's", zei de Franse premier vergoelijkend. Het enige resultaat van het con tact tussen de twee premiers is de afspraak om binnenkort een bijeenkomst te beleggen tussen Spaanse en Franse visserij-auto riteiten en Spaanse reders om de stroperij en de gewelddadige in cidenten naar aanleiding daar van aan banden te leggen. Intussen zijn de gemoederen in Spanje nog steeds niet tot rust gekomen. Vrijdag en zaterdag werden de Franse ambassade en de ambtswoning van de Franse ambassadeur in Madrid beko geld met eieren, vuilnis en uit werpselen. Vooral in het vissers dorp Ondarroa, waar de twee be schoten vissersboten vandaan kwamen, heerst de anti-Franse hysterie nog volop. Dit weekeinde probeerden piket ten van boze vissers te beletten, dat koelwagens met vis uit de EG-landen bij Irun de Frans- Spaanse grens over kwamen. De Guardia Civil moest er zelfs aan te pas komen om de konvooien van koelwagens te bewaken, om dat sommige vissers gedreigd hadden uit represaille de Franse koelwagens in brand te zullen steken. Desondanks ging een Franse trailer bij Ondarroa in vlammen op. Het anti-terreurcommando GAL, dat de laatste maanden bloedige acties uitgevoerd had tegen le den van de Baskische afschei dingsbeweging ETA, dreigde in een communiqué Franse bezit tingen en goederen met geweld te zullen aanvallen, indien de Franse marine nogmaals een Spaanse vissersboot onder vuur neemt. A WAT Wéér een stukje dichter bij een prijs in hel Grute Wal Waar Lentespel. Knip uit en plak het op uw wedstrijd- formulier en wel op de Wat Waar-spaarkaart met hetzelfde weeknummer. Bent u hel wedstriidformulier kwijt? Haal een nieuwe op ons kantoor. EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. OMR ViERELD ST\D EN LAND.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7