Sjam Chatterpal op vrije voeten WD wil praten over derde net C Licht herstel voor coalitie CDA-WD Werkgevers willen vergoeding lasten Moeder verliest kort geding Bankemployé verdacht van verduistering Hutten bij vredeskamp Kabinet: dertig externe moeten weg adviesorganen opheffen CDA houdt vast aan afspraak met PvdA Voor sportieve, actieve mensen. MAANDAG 12 MAART 1984 Binnenland DEN HAAG (ANP) De Surinaamse jongen Sjam Chat terpal is afgelopen zaterdag voorlopig vrijgelaten. De jongen zat al op Schiphol te wachten op het vliegtuig dat hem naar Suriname zou brengen. Op het laatste moment kwam de opdracht van staatsecretaris Korte-Van Hemel (justitie) de 14-jarige op vrije voeten te stellen. Sjam is voorlopig bij familie ondergebracht. DEN HAAG - De ANWB heeft tij- dens de krokusvakantie een re-i cordaantal gipspatiénten uit de wintersportgebieden terugge haald. Vandaag worden twee chartervluchten uitgevoerd om 45 Nederlanders naar huis te brengen. De afgelopen week heeft de ANWB al 230 mensen met gebroken ledematen terug gebracht. Ook werden 80 kapotte auto's opgehaald. Niet eerder werd de ANWB-alarm- centrale in Den Haag in een zo korte tijd zo vaak te hulp geroe pen. F. Beems, hoofd van de alarmcentrale, wijst er echter op dat tijdens de krokusvakantie tussen de 60.000 en 70.000 men sen de sneeuw in zijn getrokken. Een aantal dat aanmerkelijk ho ger ligt dan in voorgaande jaren. „Het is daarom logisch dat er ook meer ongelukken zijn gebeurd", Record-aantal wintersporters in het gips zegt Beems die de indruk heeft dat velen hun wintersportvakan tie hadden verschoven van de dure kersttijd naar de goedkope re krokusperiode. In de Alpenlanden is de laatste week veel nieuwe sneeuw geval len. Dat is mede de oorzaak van het grote aantal valpartijen waar bij mensen letsel opliepen. Het skiën in vers gevallen sneeuw vereist een speciale techniek die vooral de beginners niet beheer- Opmerkelijk is het aantal ongeluk ken dat tijdens de weekeinden is gebeurd. Beems daarover: „Ve len willen de laatste dag van hun vakantie nog even alles uit de kast skiën waardoor de kans op een ongeluk toeneemt". In West-Duitsland hebben toeris tenorganisaties gezegd dat het aantal ski-ongevallen tijdens de weekeinden de laatste jaren me de toeneemt als gevolg van de steeds maar drukker wordende pistes, juist op zaterdagen en zondagen. Ook wordt melding gemaakt van het feit dat de aard van de ongevallen ernstiger wordt. Een tendens die de ANWB-alarmcentrale in Den Haag ook signaleert. Men komt steeds meer gecompliceerde breuken tegen, er doen zich zelfss ongevallen voor die ver lamming tot gevolg hebben. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft een 42-jarige medewerker van een plaatselijke bank aangehouden op verden king van oplichting, valsheid in geschrifte en verduistering in dienstbetrekking. De inmiddels ontslagen werknemer zou vol gens de opgave van de bank in de jaren 1980-1984 een half mil joen gulden hebben verduisterd. De politie is tot actie overgegaan nadat de bank, waarvan de poli tie de naam niet bekend heeft ge maakt. aangifte had gedaan. De verduistering is bij een interne controle aan het licht gekomen. De jongen is vrijgelaten omdat het niet mogelijk bleek zijn opvang in Suriname te regelen. De Ne derlandse ambassade in Surina me slaagde er niet in de vader van de jongen die in Suriname verblijft tijdig op te sporen. De bekendmaking van de vrijla ting van Sjam Chatterpal werd zaterdag bekend gemaakt na af loop van het kort geding dat de moeder van de jongen had aan gespannen tegen de Staat der Nederlanden tegen de uitwijzing van haar gezin. De president van de rechtbank in Amsterdam, mr H. van Breda, verklaarde een uit wijzing van de familie Chatterpal niet in de weg te staan. Mevrouw Chatterpal verblijft al en kele jaren illegaal in Nederland en blijft zich ook nu schuilhou den, aldus mr. Van Breda. De vrouw heeft al verschillende ke ren tevergeefs geprobeerd een verblijfsvergunning te verkrij gen. Ómdat zij is ondergedoken, heeft zij nog steeds geen beroep bij de Raad van State ingesteld tegen deze ongunstige beslissin gen. De rechter zei dat hij alleen uitspraak over haar verblijf kon doen, als de vrouw in beroep was gegaan. Daartoe had mevrouw Chatterpal zich afgelopen- vrij dag bij de vreemdelingenpolitie moeten melden. Dat heeft ze niet gedaan, uit angst opgepakt te worden. De rechter zei echter ook dat haar kans op succes gering zou zijn geweest, ook als mevrouw Chat terpal wel in beroep was gegaan bij de Raad van State. Zo gering dat er, gelet op de hele voorge schiedenis, geen reden is van de staat te verlangen de vrouw als nog toe te staan de uitslag van haar beroep in ons land af te wachten. Op de publieke tribune werd heftig gereageerd op de uitspraak van de rechtbankpresident. 'Wordt er dan niet meer met menselijke maten gemeten?', riep iemand uit. Mr. van Breda zei dat hij be grip kon opbrengen voor de hef tige reacties. Mevrouw Chatterpal was niet aan wezig bij de uitspraak. De Am sterdamse politie heeft het afge lopen weekeinde zonder succes verschillende invallen gedaan om de moeder en de twee zusjes van Sjam op te sporen. Zaterdag werd nog een inval gedaan in de woning waar Sjam na zijn vrijla ting was heengebracht. De poli tie had gehoopt dat de moeder daarheen was gegaan om zich met haar zoon te verenigen. Sjam zal zich wekelijks bij de politie moeten melden. Het Leidse PSP-raadslid De la Mar wil vanavond de inval in de Me- renwijk van afgelopen vrijdag morgen in de gemeenteraadsver gadering aan de orde stellen. 'De mensen in Leiden hebben er niets mee te maken en voelen zich belazerd', aldus De la Mar. HILVERSUM (GPD) - De regeringscoalitie lijkt zich iets te herstellen van de lage waarderingscijfers van afgelopen herfst. Uit een VARA-Rooie Haan enquête blijkt dat CDA en WD 75 zetels in de Tweede kamer zouden kiijgen, indien er nu verkiezingen gehouden worden. De PvdA valt iets terug, maar kan altijd nog rekenen op 56 zetels (nu 47). Volgens de jongste cijfers zou het CDA 41 zetels krijgen, een verlies van 4 zetels vergeleken met de verkiezingen van 1982. Maar rekening hou dend met de afscheiding van de groep-Scholten Dijkman bedraagt het verlies slechts 2 zetels. Ook de VVD zou moeten rekenen op een verlies van 2 zetels om op 34 uit te komen. Deze tendens blijkt ook uit een nog niet gepubliceerde TROS-NIPO en quête. Een woordvoerder van het NIPO zei zaterdag bij de TROS dat ook volgens hun onderzoek de PvdA langzaam iets van haar winst verliest. Het CDA zou min of meer stabiel blijven terwijl de WD weer wat omhoog klimt vergeleken met de herfstcijfers. De verschillen voor klein links, klein rechts en D'66 blijven miniem. Zo moeten de Democraten nog steeds rekenen op een verlies van 3 zetels. De PSP wint licht, terwijl PPR en CPN achteruit gaan. Klein rechts blijft gelijk. Alleen voor de Centrumpartij wordt een lichte winst voor spelt, maar deze is geringer dan voorheen. Zaterdag maakte de VARA ook de resultaten bekend van een onderzoek naar de wenselijkheid van het houden van een referendum over de nieuwe kernwapens. Daaruit bleek dat 73 procent van alle ondervraag de Nederlanders voorstander is van het houden van een volksraadple ging over dit onderwerp. 63 procent zou in dat geval tegen de plaatsing van nieuwe kruisvluchtwapens zijn. De helft van alle ondervraagden vindt dat de uitslag van een dergelijk referendum door de politici moet worden opgevolgd. Verzwaring door 1-jiüi-operatie Inbrekers door slaap overmand STEENWIJK (ANP) - Een werknemer van een tapijtfa- briek in Steen wijk deed gis teren een niet-alledaagse ont dekking toen hij bij een routi necontrole in de fabriek twee tussen de tapijtrollen slapen- aantrof. Volgens de politie was het tweetal de fabriek binnenge komen door een ruit in te slaan. Zij waren echter tij dens hun rondgang door de tapijtfabriek in slaap geval len als gevolg van alcoholge bruik. DEN HAAG (ANP) - De werkge versorganisaties VNO en NCW willen dat het kabinet zorgt voor compensatie vanweg de lasten verhoging die voor de werkge vers optreedt als per 1 juli de daglonen in de wao en ww met drie porcent naar beneden zou den gaan. De werkgevers zijn er niet voor dat wordt ingegrepen in de cao's. Zij denken aan een verlaging van de werkgeverspre- Volgens een woordvoerder van het NCW zaterdag kost de 1 juli-ope- ratie de werkgevers 360 miljoen gulden vanweg de bovenwettelij- ke aanvulling op de uitkeringen DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is van plan meer dan dertig ex terne adviesorganen op te hef fen. Bestaande adviesorganen zullen in de toekomst regelmatig aan hun werking worden onder worpen. Instelling van nieuwe adviesorganen zal nog slechts ge beuren na een zorgvuldige beoordeling van de wenselijk heid daarvan. Dit schrijft minis ter Rietkerk (binnenlandse za ken) in een brief aan de Tweede Kamer. In deze brief zet de mi nister het kabinetsstandpunt uit een inzake het tweede rapport De projectgroep heeft in het kader van de reorganisatie van de rijks dienst tot taak alle externe ad viesorganen van de overheid door te lichten en een algemeen beleid op dit gebied te formule ren en uit te werken. Op grond van het eerste rapport van de groep heeft het kabinet vorig jaar besloten ongeveer honderd ad viesorganen op te heffen. Vol gens het tweede rapport moeten er nog eens dertig verdwijnen. DEN HAAG (GPD) - Minister Ru- ding (financiën) acht de onder linge verdeling van de door hem voorgestelde 10 miljard bezuini gingen voor 1985 'bespreekbaar' Maar het bedrag zelf is het mini mum van wat nodig is om de Ne derlandse economie weer op het rechte pad te zetten. Minder dan 10 miljard bezuinigingen kan niet, zei hij zaterdag voor de VA- RA-radio. De bewindsman zei dat het voorge stelde pakket maatregelen zijn voorkeur weergeeft. Het kabinet kan echter besluiten tot een an dere invulling, maar dan zullen de verschillende ministers zelf met alternatieve voorstellen moeten komen, zei hij. Ruding vindt dat de voorgenomen bezuinigingen, zoals aangegeven in het regeerakkoord, moeten ddorgaan. Als dat gebeurt heeft het kabinet de mogelijkheid om in 1985 te kiezen voor een lasten verlichting voor het bedrijfsle ven, belastingverlaging voor par- Ruding acht verschuiving in 10 miljard 'bespreekbaar' ticulieren of terugdringing van het overheidstekort. Maar, zei Ruding, als de belastin gen extra verlaagd moeten wor den, zal er ook extra moeten wor den omgebogen. Een geringe be lastingverlaging kan daarente gen nog worden betaald via een verschuiving van de voorgeno men lastenverlichting voor het bedrijfsleven. Volgens premier Lubbers en vice- premier Van Aardenne is het be drag van 10 miljard door minis ter Ruding niet zo maar naar vo ren gebracht. Beide bewindslie den wezen er dit weekeinde op dat het regeerakkoord al bezuini gingen van 7 miljard in 1985 voorschrijft. Daar komen nog eens 2 miljard bij, die vorig jaar niet zijn uitgevoerd en doorge schoven naar de komende begro ting. Ook zijn er nog enkele te genvallers, die worden geschat op ongeveer 1 miljard gulden. WD-minister Van Aardenne gaf verder aan dat een deel van de tegenvallers mogelijk wordt ge compenseerd door een meevaller bij de aardgasopbrengsten. Maar daar staat dan weer tegenover dat de economische groei over de gehele kabinetsperiode waar schijnlijk wat lager uitkomt dan in 1983 nog werd verwacht. Net als WD-fractieleider Nijpels zei de vice-premier dat de lasten verlichting voor het bedrijfsle ven zal moeten doorgaan. Maar dat hoeft beslist niet in alle om standigheden via een verlaging van de vennootschapsbelasting. WOENSDRECHT (ANP)- Het col lege van B en W van Woens- drecht is voorlopig niet van plan het vredesactiekamp bij Woens- drecht te sluiten, maar wil wel dat een aantal opgetrokken hut ten voor 20 maart wordt afgebro ken. Volgens het gemeentebe stuur is bij de vergunning voor het kamp wel toestemming gege ven voor het optrekken van ten ten, maar niet voor plaggenhut ten en houten keten. Ook heeft het college bezwaar tegen een windmolen die op het terrein staat om het kamp van electrici- teit te voorzien. Het gemeentebestuur van Woens- drecht ziet nog geen aanleiding om het kamp te sluiten. Dat luid de het antwoord aan Woens- drechtse ondernemers die bij het college om sluiting hadden ver zocht. De fabrikanten van wie de bedrijven vlakbij het vre deskamp liggen, vrezen dat zij de komende maanden last zullen krijgen van demonstraties tegen de plaatsing van kruisraketten. Volgens wethouder Lenselink hebben de bewoners van het kamp tot nu toe niet voor proble men gezorgd. Zodra dit wel het geval is, zal het college van B en W ingrijpen, aldus de wethouder tot de ondernemers. Het gemeentebestuur heeft het ter rein van het vredeskamp voor veertig weken aan de actievoer ders verhuurd. TWEE DODEN - Een frontale bot sing tussen twee personenauto's op de weg tussen Niezijl en Grijpskerk (Gr.) heeft gister avond het leven gekost aan beide bestuurders. Het zijn de 39-jarige U. van Straten uit Munnekezijl (Gr.) en de 41-jarige H. Veenboer uit Zuurdijk (Gr.). die in veel cao's zijn afgespro ken. Op het moment dat een uit kering wordt gekort, moet de werkgever, als dat in een cao is afgesproken, die uitkering aan vullen. De werkgevers vinden het niet juist dat het kabinet de gevolgen van de kortingsoperatie op het bedrijfsleven afwentelt. "De drie-procents-korting van 1 ja nuari op de uitkeringen heeft ons al 700 miljoen gulden gekost. Dit kabinet heeft het over lastenver laging voor het bedrijfsleven maar het draait uit op lastenver zwaring". Een ingreep in de cao's wijzen de werkgevers af. "Wij en de vakbe weging hebben altijd gepleit voor vrije onderhandelingen. Dus nu kunnen we niet opeens vragen of de minister wil ingrij pen in dat wat door die vrije on derhandelingen tot stand is ge komen". Het is waarschijnlijk dat de werk gevers in het vrijdag vast te stel len advies van de Sociaal-Econo mische Raad (SER) ook een pas sage zullen opnemen over de las tenverzwaring vanwege de bo venwettelijke aanvulling en de daarvoor gevraagde compensa tie. Het avies dat de SER vrijdag uitbrengt, is slechts een deelad- vies. Het betreft alleen de 1 juli- operatie. Het SER-advies over een totale stelselherziening voor de sociale zekerheid zal pas in de zomer klaar zijn. De NCW-woordvoerder wilde ver der niet ingaan op de inhoud van het advies. "In de tekst die er nu ligt, is nog geen rekening gehou den met het voorstel van minis ter De Koning (sociale zaken) de daglonen in de wao en ww te ver lagen in plaats van de uitkerings percentages terug te brengen. De komende week zal nog het een en ander gesleuteld moeten wor den in de tekst. Dat het een zeer verdeeld advies wordt staat wel vast". Pap oea s mogen weg JAKARTA (AFP) - Vier papoea's die twee weken geleden de Ne derlandse ambassade in Jakarta zijn binnengevlucht, mogen In donesië verlaten. Dit heeft minis ter van buitenlandse zaken Mochtar Kusumaatmadja zater dag verklaard. De minister kwam tot deze verkla ring na een bespreking met pre sident Suharto. Met de medede ling maakte hij een eind aan de geruchten dat het Indonesische leger en het ministerie van bui tenlandse zaken het oneens wa ren over het vertrek van de vier naar Nederland. De vier zijn af komstig van Irian Jaya, het voor malige Nederlands Nieuw-Gui- DEN HAAG (GPD) - De WD-frac- tie in de Tweede Kamer wil op nieuw praten met het CDA over de uitvoering van de Medianota. Bij dat overleg is de fractie be reid met de coalitiegenoot over alle zaken waarover de menin gen uiteen lopen te onderhande len. Dat betekent dat de liberalen ook willen praten over de moge lijke invoering van een derde te levisienet. Een woordvoerder van de WD be vestigde dit gisteren. Hij zei dat bij een dergelijk gesprek mag worden verwacht dat beide par tijen streven naar een compro- Tussen CDA en WD bestaat een diepgaand verschil van mening over de komst van een derde te levisienet. Tot nu toe heeft de WD elke suggestie in die rich ting afgewezen. Voor de chris ten-democraten is een dergelijk nieuw net echter een voorwaarde om in te stemmen met de Media nota, omdat de fractie vreest dat de omroepen anders niet goed kunnen concurreren tegen het bedrijfsleven, dat ruimte krijgt via abonneetelevisie. Na het mis lukken van de gesprekken met de WD heeft het CDA inmid dels overeenstemming bereikt Het CDA heeft de suggestie van de WD om opnieuw te praten, af gewezen. Een woordvoerder liet weten dat de fractie voorlopig vasthouden aan de afspraken met de PvdA. „De WD had dit eerder moeten bedenken. We hebben twee weken onderhan deld. In die periode mocht er niets", zei hy. Er ontstaat volgens hem pas een andere situatie indien de PvdA- fractie morgen de afspraken met het CDA van de hand wijst. De PvdA wil een besluit over de overeenkomst met het CDA ne men slechts enkele uren voordat de Tweede Kamer begint met de stemmingen over de 40 moties, die bij het debat over de Media nota zijn ingediend. PvdA-mediaspecialist Kosto toon de zich gisteren optimistisch over de komende beslissingen van zijn fractie. Hij wees erop dat de fractie hem al toestemming had gegeven de onderhandelin gen met het CDA voort te zetten. Op dat moment was duidelijk in welke richting een eventueel compromis zou gaan. Hij wees er overigens op, dat de po sitie van de PvdA niet in gevaar komt. Afgesproken is dat het CDA de wens van de PvdA om omroepen ruimte te geven op de abonneetelevisie zal steunen in ruil voor PvdA-steun voor een motie over het derde net. Maar de kwestie rondom de abonnee televisie moet dit najaar worden geregeld, terwijl pas over enkele jaren de beslissingen over de in voering van een derde net zullen vallen. Dat betekent dat de PvdA haar de steun aan de wensen van het CDA kan intrekken. 'Dringend beroep' Op een jubileumbijeenkomst van de JOVD deed WD-leider Nij pels zaterdag in Rotterdam nog een keer een „dringend beroep" op het CDA om de plannen voor een derde net te laten varen. In een toelichting tegenover journa listen zei Nijpels na afloop dat zijn fractie achter wel bereid is mee te werken aan een onder zoek door het kabinet naar de haalbaarheid van een derde net. Nijpels verwacht echter dat het re sultaat van die studie negatief zal uitpakken voor de introductie van een nieuwe televisienet. Een dergelijke uitbreiding van de mogelijkheden via de ether zal tussen de 20 en 40 gulden per jaar kosten, maar zal slechts wei nig kijkers trekken, verwacht hij. Net als het kabinet heeft de WD vooral bezwaar tegen de hogere lasten die de kijkers worden op gelegd. De liberalen geloven in elk geval niet in de berekeningen van de omroepen dat het nieuwe net slechts zo'n tien gulden per jaar per gezin extra zal kosten. CDA-fractieleider De Vries doet dat wel. In een radio-interview bij de AVRO zei hij gisteren de verzekering te hebben gekregen dat de omroepbijdragen slechts maximaal tien gulden omhoog hoeven te gaan. Een forsere stij ging wijst ook het CDA van de hand. In zijn ogen is de oprich ting van een derde net overigens niet in strijd met de Medianota. Geen waterscheiding Kosto zei dat de PvdA geen volle dige waterscheiding wil laten ontstaan tussen abonneetelevisie en de omroepen. Hij kan zich voorstellen dat de huidige om roepen bijvoorbeeld de beschik king krijgen over bepaalde uit zenduren of -dagen via de kabel. Ook ziet hij mogelijkheden dat omroepen samen met het be- dnjtsleven een gemeenschappe lijke onderneming stichten om uitzendingen te verzorgen. Voor op staat in elk geval dat de om roepen hun eigen identiteit kun nen behouden. Volgens Abonnee Televisie Neder land zet deze opvatting het gehe le project op losse schroeven. De directeur van Deltakabel Dake, die met het uitgeversbedrijf VNU samenwerkt in Abonnee Televisie Nederland, ziet geen enkele mogelijkheid om in com binatie met de omroepen abon neetelevisie te maken. Dat zou ertoe leiden dat abonnee-tv mo gelijk niet rendabel zou worden. Dake wees erop dat abonnee-tv geheel afhankelijk is van de smaak van de kijker. Komt de nieuwe zendgemachtigde niet te gemoet aan de wensen van de kijkers, dan is het project finan cieel niet haalbaar. Ook vice-premier Van Aardenne voelt niets voor betrokkenheid van de omroep bij abonnee-tv. Hij biedt echter wel een opening voor het derde net. Voor de TROS zei hij zaterdag dat indien bepaalde moties worden aange nomen het kabinet zal bekijken welke elementen het kan overne men. De uitspraak van Van Aar denne past in de opvattingen van Nijpels en premier Lubbers. ROTTERDAM De vergaderzaal van de werf Wilton-Fijenoord i de actievoerders kantoor houden. De kranten met het i scheepswerf worden druk gelezen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5