v* Explosieve groei criminaliteit Leidse stads vernieuwing voor keerpunt <3V IflCHTERGROHDI Tekort aan cellen, frustreert werk Leidse recherche Brand verrast man in keet Motorboot uitgebrand Wassenaarse poedel winnaar bij Rijnland CDA: eerst nagaan of bouw sporthal mogelijk is in Stevenshofpolder Blessures bij rugbywedstrijd Vijf Meibad viert lustrum Vorige week werd in de Tweede Kamer het wetsontweip op de stads- en dorpsvernieuwing behandeld. Het ziet er naar uit dat een kamermeerderheid (CDA en PvdA) in grote lijnen akkoord zullen gaan met deze wet, waarin het opknappen van de oude wijken nauwgezet is geregeld. Voor Leiden is de nieuwe wet evenwel van beperkte beteke nis. Aan de totstandkoming van het wetsontwerp is bijna twaalf jaar gewerkt. In die tijd werden zijn de meeste Leidse stadsvernieuwingsgebieden voorzien van bestemmings- dan wel verbeteringsplannen. Daarmee zijn belangrijke toe komstige ontwikkelingen en verbeteringen al vastgelegd. Bovendien mag het Leidse ge meentebestuur zich er op be roepen de uitvoering van tallo ze mooie plannen reeds voort varend te hebben aangepakt. door Jan Rijsdam Op de vraag wat Leiden op schiet met de nieuwe wet valt daarom weinig zinvols te mel den. Uitgekleed De voormalige staatssecretaris van volkshuisvesting, Schae- fer, diende acht jaar geleden het eerste wetsontwerp op de stadsvernieuwing bij de Twee de Kamer in. Stadsvernieu wing stond toen nog in de kin derschoenen en de gemeenten hadden een groot gebrek aan juridische en financiële midde len om de problemen in de ou de wijken de baas te worden. Sindsdien is er door tal van be windslieden aan het wetsont werp gesleuteld. Tal van goede voornemens zijn aan de kant geschoven, zodat van de oor spronkelijke bedoelingen van Schaefer heel weinig is overge bleven: de leegstandswet, meer mogelijkheden voor ont eigening tegen een lagere prijs, het voorkeursrecht voor ge meenten waren in de periode Schaefer onverbrekelijk met elkaar verbonden, maar spelen in het huidige wetsvoorstel nauwelijks meer een rol. De conclusie is gerechtvaardigd dat het oorspronkelijke wets voorstel tot op het bot is uitge kleed ofwel als mosterd na de maaltijd komt. Een leefmilieuverordening, die tegelijk met de nieuwe wet wordt ingevoerd, is bijvoor beeld voor een stad als Leiden van theoretische betekenis. Deze verordening moet er voor zorgen dat een wijk, in afwach ting van een stadsvernieu wingsplan, niet verder verpau pert. De maatregel is door de Leidse praktijk, de totstandko ming van de vele bestem- mings- en verbeteringsplan nen, evenwel achterhaald. Eén van de weinig overgebleven belangwekkende elementen in de nieuwe wet, het voorkeurs recht voor gemeenten, dreigt door staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting op de lange baan te worden gescho ven. Het voorkeursrecht zou de gemeenten het eerste recht geven op het kopen van grond, woningen of oude fabrieks complexen in de stadsvernieu wingsgebieden. Speculatie zou daardoor op doeltreffende wij ze kunnen worden tegenge gaan. Brokx verzet zich even wel tegen de wens van een meerderheid in de Tweede Ka mer om het voorkeursrecht per 1 januari 1985 in de voeren. Als de kamermeerderheid niet in haar wens volhardt, zou ook de laatste angel uit de wet worden getrokken. Financiën Van meer betekenis dan de wet op de dorps- en stadsvernieu wing is, voor Leiden, het nieu we financiële regime dat met ingang van volgend jaar geldt. In de afgelopen jaren heeft Lei den samen met dertien andere gemeenten waar de stadsver- nieuwingsproblematiek het grootst is, geprofiteerd van de zogenaamde Interim Saldo-Re geling (ISR), de voorloper van de wet op de stads- en dorps vernieuwing. In feite was er sprake van een graaisysteem. Dat wil zeggen: wie het eerst komt, wie het eerst maalt. En omdat Leiden steeds haantje de voorste was, heeft de ISR deze gemeente geen windeieren gelegd. Daar naast sleepte Leiden ook nog via talloze andere subsidiere- gelingen tientallen miljoenen guldens in de wacht, bijvoor beeld voor de restauratie van grote monumenten. Op 1 januari 1985 wordt dat alle maal anders. Dan zal per jaar ongeveer 1 miljard gulden voor de stadsvernieuwing worden uitgetrokken en volgens een bepaalde sleutel over de vier grote, de middelgrote en de kleine gemeenten worden ver deeld. Nieuw is ook dat de ge meentebesturen de hun toege dachte bedragen voor de stads vernieuwing naar eigen goed dunken mogen besteden. Dat wil zeggen: zonder dat ze voor elke cent die ze uitgeven toe stemming aan de rijksoverheid moeten vragen, zoals tot op de dag van vandaag het geval is. De 1 miljard gulden, die jaarlijks beschikbaar komt, is volgens staatssecretaris Brokx meer dan tot dusver aan de stadsver nieuwing werd uitgegeven. Volgens de Leidse wethouder van stadsvernieuwing, Waal, is evenwel sprake van "optisch bedrog". Vele kleintjes maken weliswaar één grote subsidie- pot, maar van een verhoging van het budget is niet of nau welijks sprake. Van het beschikbare miljard zul len bovendien nog eens hon derden miljoenen guldens worden afgetrokken voor het inlossen van reeds aangegane verplichtingen. En dat maakt de situatie voor Leiden wel heel zorgelijk. Decimering Een eenvoudig rekensommetje leert dat Leiden de afgelopen tien jaar, via de ISR en andere subsidieregelingen, tussen de vijfentwintig en dertig miljoen gulden per jaar heeft opgestre ken. Het waarnemend hoofd van de directie stadsvernieu wing van de gemeente, L. Meij er, meent dat niet eens sprake zal zijn van een halvering maar van een decimering van de gel den die de komende jaren naar Leiden zullen toevloeien. Verwacht wordt dat het totale subsidiebedrag voor het op knappen van de oude wijken volgend jaar beneden de tien miljoen zal komen te liggen. Gevreesd wordt dan ook dat de stadsvernieuwing in Leiden voor een grote sprong achter waarts staat. Dat een en ander ook funeste gevolgen zal heb ben voor de Leidse werkgele genheid is duidelijk. Voor de zomer zal in de Tweede Kamer nog een overgangsrege ling worden behandeld die kan voorkomen dat de verbetering van de oude wijken in de ge meente Leiden volledig in het slop raakt. Het gemeentebe stuur zal niet nalaten de be windsman op volkshuisves ting en kamerleden te probe ren ervan te overtuigen dat via deze overgangsregeling extra geld naar Leiden moet toe vloeien om het stadsvemieu- wingsproces op gang te hou den. Ondergang Terugkijken op de praktijk van tien jaar toont aan dat deze ge meente er wonderwel in is ge slaagd een slagvaardig stads vernieuwingsbeleid te voeren. Dat wil niet zeggen dat de wet op de stads- en dorpsvernieu wing geheel overbodig is. Een aantal gemeenten zal ongetwij feld zijn voordeel kunnen doen met de nieuwe wet. Van we zenlijk belang is evenwel dat de komende jaren voldoende geld voor het opknappen van de oude wijken beschikbaar moet zijn. De genoemde over gangsregeling zal voorlopig in een aantal gevallen uitkomst kunnen bieden. Maar, wanneer geen definitieve oplossing wordt gevonden voor de Leid se problemen, dan dreigt de overgangsregeling voor deze gemeente uit te draaien op een ondergangsregeling. LEIDEN - De criminele golf die Leiden het afgelopen jaar overspoelde, is aange zwollen tot een vloedgolf. Het aantal aangiften van misdrijven dat de eerste twee maanden van dit jaar bij de Leidse politie is ge daan, ligt maar liefst 43 procent hoger dan vorig jaar. Ten opzichte van 1982 is dit aantal met 58 procent toegenomen. De staf van het Leidse politiekorps roept al jaren tevergeefs om ver sterking. Minister Rietkerk van binnenlandse zaken heeft vorig jaar weliswaar toestemming ge geven voor de bouw van een nieuw politiebureau aan de Lan- gegracht, maar de noodkreet om meer personeel heeft hij on beantwoord gelaten. Rietkerk overweegt op korte termijn al leen de korpsen van de vier grote steden te versterken. Politievoorlichter D. Graveland betreurt dat niet alleen, maar noemt een eventuele keuze voor het versterken van de korpsen van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zelfs oneer lijk: "De vier grote steden gillen moord en brand, maar niet zij maar de middelgrote steden zit ten het meest krap in hun jasje. Uitgaande van de huidige ver deelsleutel voor de korpssterkte, die is gebaseerd op het aantal in woners, komen wij tientallen mensen tekort wanneer je onze korpssterkte met die van bij voorbeeld Utrecht vergelijkt. Leiden heeft op ruim 100.000 in woners een dikke tweehonderd korpsleden. Utrecht heeft onge veer 250.000 inwoners en geen 450 maar ver in de negenhonderd korpsleden". Irritatie Door de explosieve groei van het aantal misdrijven en de krappe 'bemensing' van het Leidse poli tiekorps wordt vooral op de afde ling recherche onder hoogspan ning gewerkt. Extra handicap voor de zeventien rechercheurs, vijf kaderleden en adjudant, die op deze afdeling werkzaam zijn, is dat zij uit bezuinigingsoverwe gingen slechts een beperkt aan tal overuren mogen maken. Was de justitiële dienst' in 1980 nog goed voor 7.887 overuren, vorig jaar draaide deze afdeling slechts 4.756 overuren. Het zal duidelijk zijn dat het werk op de recherche-afdeling zich in een hoog tempo opstapelt. Vol gens afdelingschef E. van der Somme is de werkdruk op zijn afdeling dan ook onvoorstelbaar groot. "De sfeer is gelukkig nog goed, het ziekteverzuim niet merkbaar toegenomen, maar we moeten er wel kei en keihard aan trekken". Cellen vol De criminele uitbarsting in de eer ste maanden van dit jaar heeft onder andere tot gevolg dat de negen cellen op het hoofdbureau aan de Zonneveldstraat elke dag vol zitten. "Dikwijls moeten we zelfs nog uitwijken naar buiten gemeenten omdat we te veel ver dachten in huis hebben. Het is al een paar keer gebeurd dat een re chercheur een verdachte aan het verhoren was, even weg liep en bij zijn terugkeer bemerkte dat een collega zijn plekje had inge pikt om een andere verdachte te horen. Dat veroorzaakt natuur lijk wel de nodige irritatie", al dus Van der Somme. Naar een oorzaak van de schrikba rende groei van de criminaliteit in Leiden kunnen Van der Som me en voorlichter Graveland slechts gissen. "De stijging zit 'm vooral in de vermogensdelicten, dus ligt een verbinding met de toename van het gebruik van harddrugs voor de hand. Echt hard maken kunnen we dit met, maar met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kun je wel stellen dat er een rela tie is. In elk geval hebben we een keer vastgesteld dat het aantal verdachten dat aan het bureau komt voor 56 procent uit gebrui kers van harddrugs bestaat". Frustrerend Het celprobleem, waar niet alleen de Leidse politie mee worstelt, maar ook justitie, is niet bepaald bevordelijk voor het rechtsge voel van de burger. Van der Somme: "Het is inderdaad nogal frustrerend dat je iemand die wordt verdacht van een serie in braken na verhoor weer op vrije voeten moet stellen. Vaak ge beurt het dat je een verdachte vrijlaat en 'm twee dagen later weer moet oppakken voor een nieuwe serie inbraken". Graveland voegt daar aan toe: "Even op adem komen is er voor de rechercheurs tegenwoordig niet meer bij. Nog niet zo lang ge leden was het vaak wekenlang betrekkelijk rustig in de stad wanneer een groepje verdachten was aangehouden en de zaken waarvan zij werden verdacht, waren afgehandeld. Die tijd is voorbij. De meeste rechercheurs zijn vandaag de dag met meer za ken tegelijk bezig. Alles loopt door elkaar heen. Vorig jaar heb ben zeventien rechercheurs 7333 mutaties afgehandeld. Uitgaan de van tweehonderd werkdagen per jaar zijn dat meer dan twee mutaties per rechercheur per dag. En als je weet dat in de regel twee man op één zaak worden gezet, kun je begrijpen dat de boel op een zeker moment vast loopt". Graveland wijst er op dat de huidi ge gang van zaken niet alleen fru strerend is voor het publiek en de rechercheurs zelf, maar ook voor de 'achterban'. "Dikwijls moeten de rechercheurs hun vrije weekeinden opofferen om bepaalde zaken af te handelen. En als de verdachten waar zij zich het hele weekeinde intensief mee hebben beziggehouden op maandag weer vrij op straat lo pen, dan is het duidelijk dat de gezinsleden zich wel eens har dop afvragen wie er nu eigenlijk worden gestraft". Speurneuzen Het ziet er niet naar uit dat er op korte termijn een einde komt aan het 'dweilen met de kranen open' waar de Leidse recherche zich nu mee bezig houdt. Personeelsuitbreiding is voorals nog een utopie. Hoewel. Grave land en Van der Somme wachten met spanning op de nieuwe cij fers van het gemeentelijk statis tiekbureau. "Misschien dat de bevolking van Leiden weer wat is toegenomen en kunnen we er nog een paar mensen bij krij gen". Verder hoopt de staf van het Leid se korps door een nieuwe priori teitstelling voor wat minder druk op de rechercheketel te zorgen. Van der Somme: "Van de hon derd zaken die we binnenkrij gen, kunnen we ermisschien twintig in behandeling nemen. We bekijken nu welke zaken we echt in behandeling moeten ne men en welke we kunnen laten liggen. Dat vereist natuurlijk flink wat overleg en onderzoek". Ook hoopt Van der Somme dat het publiek een deel van de admini stratieve taak van de politie kan overnemen. "De rechercheurs zijn nu vaak puur administratief bezig. Misschien kunnen we wat meer speelruimte vinden door de burgers een deel van die taak over te laten nemen. We denken bijvoorbeeld aan uitgebreide aangifteformulieren voor dief stallen van fietsen en bromfiet sen, zodat de rechercheurs die aangiften in elk geval niet zelf hoeven op te nemen". Of een minimale personeelsuit breiding, een veranderde priori teitstelling en het verschuiven van wat administratieve taken de hoogspanning daadwerkelijk zal verminderen, moet worden be twijfeld. In elk geval rest een schrale troost voor de Leidse re chercheurs. Hun speurneus lijkt niet verstopt te raken door de hoog opgelopen werkdruk. In te gendeel, het oplossingspercenta ge van het aantal geregistreerde misdrijven is vorig jaar met drie procent toegenomen, van 16,1 naar 19 procent. LEIDEN - De 28-jarige J. Ravens- bergen is in de nacht van vrijdag op zaterdag door verstikking om het leven gekomen bij een brand in een keet op het voormalige terrein van de sociaal medische dienst van de koninklijke marine aan het Noordeinde. De Leidenaar, zonder vaste woon- of verblijfplaats, was via een raamopening de keet binnenge gaan om er te slapen. Het ver moeden bestaat dat de man in de keet heeft liggen roken waardoor een smeulend vuur is ontstaan dat een enorme rookontwikke ling tengevolge had. Onderzoek heeft uitgewezen dat de man door verstikking om het leven is gekomen. Gasleiding stuk, rotonde afgezet MAANDAG 12 MAART 1984 Leiden LEIDEN - De rotonde op het Sta tionsplein, nabij het belasting kantoor, is zaterdagochtend en kele uren afgezet geweest nadat onder het wegdek een kapotte gasleiding was ontdekt. Het energiebedrijf Rijnland heeft het gaslek in de loop van de ochtend kunnen dichten. LEIDEN - In de Trekvliet nabij de Vijf Meilaan is vannacht, om streeks één uur, een motorboot uitgebrand. De oorzaak van de brand, die ont stond na een luide knal, is onbe kend. Volgens de politie moet de motorboot, waarvan de eigenaar nog niet is gevonden, als verlo ren worden beschouwd. LEIDEN - Meer dan vierhonderd honden en circa vijfduizend hon denliefhebbers namen gisteren bezit van de Groenoordhallen. Voor het 38ste achtereenvolgen de jaar hield de kynologenver eniging Rijnland er haar jaarlijk se clubwedstrijd. Winnaar werd Castle Yard's Kelly, de zwarte dwergpoedel van mevrouw Bus- ser uit Wassenaar. Vroeger werd de jaarlijkse wed strijd gehouden in de Stadsge hoorzaal, de afgelopen acht jaar zijn de Groenoordhallen de gast heer van het jaarlijkse evene ment. Een evenement dat vol gend jaar grootser wordt opge zet. Volgens bestuurslid Ver meulen wordt er op 5 mei 1985 een internationale show gehou den, waarbij gerekend wordt op een deelname van tweeduizend honden. Voor het eerst in 38 jaar maakte gisteren ook een gehoorzaam heidstest deel uit van de wed strijd. Dit onderdeel werd ge wonnen door de Duitse herder van de familie Dolk uit Uden. De elfjarige Diana Engel uit Rijns- burg won met haar pekingees de kind-hond show. In de andere categoriën waren de winnaars: Concours d' elegance, de bobtail van de familie Koelewijn uit Ha- zerswoude. Puppies, de bouvier van mevrouw Gotmer-Stremler uit Poeldijk. Veteranen, de Sibe rian husky van de Hazerswoude- naar Den Ouden. Kampioenen, de witte dwergpoedel van mej. Hagen uit Leidschendam en bij de Stamboomlozen won het Vier van de ruim vierhonderd honden die gisteren in de Groenoordhallen waren te zien. (foto Holvast) huisdier van de Noordwijker Buis. De kynologenvereniging Rijnland zelf won ook: de ongeveer 900 le den tellende vereniging van hon denliefhebbers kon gisteren zo'n dertig nieuwe leden inschrijven. De club organiseert niet alleen het jaarlijkse clubkampioen schap, maar houdt ook openbare lezingen, zwemwedstrijden, ral ly's, film- en dia-avonden, cur sussen gedrag en gehoorzaam heid, een jonge hondendag etc. Tevens brengt de vereniging zes maal per jaar het blad 'de hondse hobby' uit. Raad vergadert over kunstgrasveld Kruisraketten Het Leids Platform 'Kruisraket ten Nee!' komt vanavond om acht uur bijeen in het gebouw Plantage 16. Hier wordt verder gewerkt aan de voorbereidin gen voor de (landelijke) actie week tegen de kruisraketten van 6 tot en met 12 mei. Belang stellenden zijn welkom. Buitenlanders Hoe denken Turkse en Marok kaanse jongeren zélf over hun leven in Nederland, nu en in de toekomst? Dat is het thema van een tv-programma dat onlangs door de VPRO-televisie werd uitgezonden (een discussie on der leiding van Ad 's Grave- sande) en vanavond wordt her haald door de werkgroep TV- issue van de Leidse Studenten Ekklesia in het Trefcentrum Rapenburg 100. Om acht uur. LEIDEN - Tijdens de rugbywed strijd, gistermiddag op het ter rein van DIOK aan de Smaragd- laan, zijn twee spelers ernstig ge blesseerd geraakt. Eén van de rugbyspelers liep tij dens het spel een verschoven rugwervel op. Bij een ander raak te de arm uit de kom. Beide spe lers moesten worden overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis. LEIDEN - Nog vóór de zomer moeten B en W duidelijk maken of de bouw van een sporthal in de Stevenshofpolder haalbaar is. Alleen op die voorwaarde gaat het CDA akkoord met de aanleg van een kunstgrasveld ten be hoeve van hockeyclub Room burg. De CDA-fractie in de ge meenteraad heeft hierover een motie ingediend. De kwestie staat bovenaan op de agenda van de raadsvergadering van van avond. "De financiering van een dergelijk kunstgrasveld mag niet los ge zien v/orden van de hoge priori teit die de raad toekent aan zo spoedig mogelijke realisering van een sporthal", aldus de mo tie. CDA-fractieleider Walen kamp zegt "op zich wel over tuigd te zijn van de wenselijk heid, dat het veld een keertje wordt aangelegd. Dat is allemaal mooi en aardig, maar het gaat wel langer duren voordat die sporthal er komt". De CDA-er wil dat de raad zich goed bewust is van de financiële gevolgen. Volgens de christen-democraten zal er bij de opstelling van de be groting opnieuw geld gereser veerd moeten worden voor sportaccommodatie. 'Het is niet alleen voor de Stevens hofpolder. De oude wijken in het zuiden van de stad zitten al jaren om een hal te springen", aldus Walenkamp. De fractieleider zegt ervan uit te gaan dat de mo tie door de raad wordt aangeno men. Zo niet, dan zal de partij zich opnieuw gaan beraden of het akkoord kan gaan met de uit gave van een half miljoen gul den, die de gemeente hiervoor op tafel moet leggen. Walenkamp neigt dan naar een negatief oor deel, maar de fractie is verdeeld. Zijn fractiegenoot en sportspe- cialist Biegstraaten is wel over tuigd van de noodzaak van het kunstgrasveld. LEIDEN Ruim honderd personen bezochten zaterdag het feest Moon light Swimming, dat ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het Vijf Meibad werd gevierd. Onder het genot van de muziek van de band The Runaway en opgefleurd door modeshows van de boutiques Bon Heur en Sloos werd het, aldus directeur Jan Duivesteijn van de gemeen telijke directie sport en recreatie, "een uitermate plezante avond". De organisatie van de feestavond was volgens Duivesteijn "voor ons ook maar een sprong in het diepe"... (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3