Voorschotense CDA bepleit 250 extra bej aardenwoningen Tolwoning ten prooi aan verval Verkeersdrukte vervijfvoudigd 'Mijn honden ongevaarlijk' 'Familie en wijk meer inschakelen bij hulp' 'Oegstgeester voetbalclubs fuseren niet' Huurder roept ten einde raad gemeente Oegstgeest te hulp Aanlijn- en muilkorfplicht aangevochten Gewonde bij vechtpartij MAANDAG 12 MAART 1984 PAGINA 2 A 1 Stad en rand VOORSCHOTEN - Er moeten in Voorschoten meer woonvoorzieningen komen voor bejaarden. Vooral aan bejaarden woningen en aan aanleunwoningen (woningen vlakbij een bejaardentehuis) is grote behoefte. Bovendien moet worden onderzocht of er in de nieuwe wijk Starreburg een dienstencentrum kan komen met in de nabijheid bejaar denwoningen. Omdat de bejaarden hierdoor langer thuis kunnen blijven wonen, moet er een ruimte komen in het Cultureel Centrum. Daar zouden de diverse bejaardensocië teiten onderdak kunnen vinden. Dit zijn enkele aanbevelingen uit het rapport 'Zorgen voor later' dat zaterdag werd gepresenteerd door het bestuur van de Voor schotense afdeling van het CDA. Het rapport moet een aanzet ge ven tot een discussie over het ou derenbeleid dat in Voorschoten moet worden gevoerd. In de ko mende weken zal het rapport bij alle verenigingen en instellingen die met bejaarden te maken heb ben, in de brievenbus vallen. Over anderhalve maand wil het CDA-bestuur dan een discussie avond aan het ouderenbeleid wijden. Volgens voorzitter De Klerk Wol- ters van de plaatselijke christen democratische afdeling bevat het rapport "een totaal nieuw elan". "Geef de mensen zoveel mogelijk de kans om thuis te kunnen blijven wonen, eventu eel met steun uit de bejaardente huizen", vertelt hij de achterlig gende gedachte. Het rapport is niet bedoeld als kritiek op het huidige beleid, aldus de voorzit ter. Vooral op het gebied van de wo ningbouw is nog veel werk te verzetten in Voorschoten. Het CDA-raadslid Ten Have, die de redactie over het rapport voerde: "Het aantal positief geïndiceer- den (mensen die in aanmerking komen voor plaatsing in een be jaardentehuis-red.) neemt toe. In Voorschoten mag geen nieuw bejaardentehuis worden ge bouwd. Maar de wachtlijsten worden steeds langer. Dan moet je wat anders gaan doen". In de eerste plaats wordt gedacht aan de bouw van 250 woningen voor bejaarden. Snelle realise ring van 50 bejaardenwoningen in Bijdorp langs de Molenlaan, waar nu houten barakken staan, is gewenst. "Landelijke richtlijn is dat een kwart van de bejaar den zelfstandig moet kunnen wonen. Die 250 woningen zijn gebaseerd op die richtlijn. De woningen zouden op de lange termijn, als er geld voor is, moe ten worden gebouwd", aldus Ten Have. Aanleunwoning Veel aandacht is er in het rapport ook voor zogenoemde aanleun woningen, woningen die in de nabijheid van of zelfs tegen een bejaardentehuis aan worden ge bouwd. Dergelijke woningen zijn er al nabij bejaardentehuis Adegeest, maar het CDA-bestuur vindt dat er meer moeten komen. Gedacht wordt aan het terrein van de voormalige Nutskleuter- school bij Adegeest en van de Robbedoes bij het verzorgingste huis Forescate. Met Forescate zal overigens wel overleg nodig zijn, want dat is een particulier be jaardentehuis. Bejaarden die in aanleunwoningen wonen, kun nen dan gebruik maken van de voorzieningen van het bejaar dentehuis. Een dergelijke opzet stelt het CDA- bestuur ook voor in de nieuwe wijk Starrenburg. Daar zouden bejaardenwoningen kunnen worden gebouwd met een aantal centrale voorzieningen bijvoor beeld in een dienstencentrum. Een belangrijk punt in dit geheel is de 24-uursopvang in noodsitua ties. Als meer bejaarden zelfstan- Van links naar rechts de CDA-raadsleden Francken, Ten Have en de bestuursleden De Klerk Wolters en Vellema. "Een totaal nieuw elan". (foto Holvast) dig blijven wonen lijkt het lo gisch dat er goede opvang moet zijn, ook in de avonduren en in de weekeinden. De professionele hulpverlening voldoet in Voor schoten wel, maar die is niet 24 uur per dag bereikbaar. Volgens het CDA-bestuur moet er een on derzoek komen naar de behoefte dergelijke hulp en de manier waarop die moet worden inge vuld. Volgens CDA-fractieleider Offringa zal die invulling voorna melijk moeten worden gezocht bij de familie of in de wijk. "Geen professionele hulpverle ning, dat wordt te duur", aldus Offringa. Gedacht wordt aan een centraal punt waar bejaarden in nood terecht kunnen. Cultureel centrum Een belangrijk punt in het rapport vormen ook de activiteiten voor bejaarden. Het CDA-bestuur vindt dat bij de komende ver bouwing van het Cultureel Cen trum er een speciale ruimte moet komen voor bejaarden. "Het ge val moet toch worden opge knapt. In dat kader dachten wij dat je met een betrekkelijk klei ne investering het gebouw veel meer functies kunt geven dan het nu heeft in het plan van de gemeente", aldus CDA-raadslid Francken. Hoeveel de extra ver bouwing gaat kosten is niet be kend, maar het zal zeker enkele honderdduizenden guldens zijn. Maar voor de investering valt mis schien subsidie te krijgen, meent raadslid Ten Have. "Er is geld voor werkverruimende maatre gelen in de bouw. Juist voor dit soort sociaal culturele voorzie ningen. Als het gemeentebestuur snel een plan maakt, kan er mis schien nog subsidie worden ge kregen". Subsidie zou de gemeente ook moeten geven voor kleine evene menten die in bejaardentehuizen worden georganiseerd. Bij het CDA bestaat de vrees dat door de rijksbezuinigingen juist op dit soort kleine activiteiten zal wor den gekort. Ten Have: "We zyn bang dat die bezuinigingen juist ten koste gaan van die kleine dingetjes die van belang zijn. Zo als een bingo-avond, daar kij ken die mensen naar uit. En wat kost dat nu eigenlijk? Voor 50 gulden kun je een leuke bingo organiseren. Het zou heel triest zijn als de bejaarden juist dit zou den moeten missen". De nota van het CDA-bestuur wordt de komende weken niet alleen besproken met instellin gen en verenigingen, maar ook in de CDA-fractie. "De fractie staat in beginsel niet afwijzend tegen over onze voorstellen", weet CDA-voorzitter De Klerk-Wol- ters al. OEGSTGEEST - Het plan van het Oegstgeester PVDA-raadslid Haasnoot om de Oegstgeester voetbalclubs ASC, UDO en oegstgeest te laten fuseren heeft geen enkele kans van slagen. Haasnoot had dit idee gelan ceerd tijdens de laatst gehouden gemeenteraadsvergadering waarin het veldenprobleem van ASC bij de behandeling van de sportnota ter sprake kwam. Alle voorzitters van de plaatselijke voetbalverenigingen hebben na melijk desgevraagd laten weten geheel niets te voelen voor het plan van de Oegstgeester PvdA. Voorzitter Van der Star van UDO reageerden zelfs heel veront waardigd. "Gekke praat is geen praat. Ik weet niet wat Haasnoot bezielde toen hy in de raad mel ding maakte van een gewenst on derzoek naar een mogelijke fu sie. Die fusie komt er gewoon niet, want de clubs verschillen totaal van elkaar. Elke vereni ging heeft zo'n eigen gezicht, qua opbouw, karakter en milieu. Nee, het zou nog wat anders zyn als de drie clubs echt noodlij dend waren, maar ze zijn toch goed draaiend, aldus Van der Star. Zwijgzamer, maar toch dui delijk tegenstander toonde zich ook ASC-voorzitter Splinter. "Niemand heeft ooit over een fu sie gesproken. De club is hier ook nooit over benaderd. Dus leg ik de hele kwestie naast my neer. Ik weet van niks. Trouwens de argumenten zyn me ook niet. be kend", zei Splinter. Niet minder afwijzend is ook zaterdagclub Oegstgeest. Voorzitter Mieremet noemt daarbij een aantal rede nen op. "Elke vereniging heeft zijn eigen identiteit, is bovendien erg gezond en qua grootte onge veer gelijk. Financieel gezien is zo'n fusie .ook niet noodzakelijk. Kortom, dit plan hoeven we niet serieus te nemen, want het leeft momenteel niet". Overigens is het nog heel onduide lijk of de veldenruil tussen de korfbalverenigingen Fiks en KNS met voetbalclub ASC nog door zal gaan. Mieremet: "Ik heb zo de indruk dat deze hele zaak kan afketsen". H. Rozeboom: "Een beetje stopverf konden we krijgen, dat was alles". OEGSTGEEST - "Als u uw auto daar neerzet is dat volle dig voor eigen risico hoor, dat raamluik kan er zo afval len, zo rot is het". Aldus waarschuwt H. Rozeboom de verslaggever die zyn voertuig vlak naast de voormalige tol- gaarderswoning aan de Haar- lemmertrekvaartweg bij het Warmonder tolhek parkeert. "Er is al een van de luiken naar beneden gekomen, ge woon spontaan", verduide lijkt hy. Het illustreert de slechte staat van onderhoud waarin het uit 1701 stammende monumentale pand verkeert. Bewoner Rozeboom en zijn medehuurder kloppen al ja ren tevergeefs bij eigenaar ge meente Leiden aan de bel om haar tot zorgvuldiger onderhoud te bewegen. "Er is nu al zo'n vijf jaar helemaal niets meer aan ge daan", vertelt Rozeboom. "De kozynen zijn op veel plaatsen verrot en. als het regent, regent het in de keuken net zo hard als buiten. Al met een beetje wind wapperen de gordijnen, zoveel kieren de ramen". Ten einde raad heeft Rozeboom nu bij de afdeling bouw- en woning toezicht van de gemeente Oegst geest, op wier grondgebied het pand staat, aangeklopt en B en W van die gemeente hebben hem toegezegd met Leiden over de si tuatie te zullen praten. "Ik was het vorig jaar november echt zat. De heer Schaap, van de afdeling grondzaken van Leiden, die voor het onderhoud verantwoordelijk is, had mijn klachten weer eens afgewezen. Een beetje stopverf, meer is er niet nodig, zei hij. Nu, dat kon ik zelfs van de gemeente krijgen. Maar verrotte kozijnen kun je toch niet oplappen met een beetje stopverf. Dat gaat ge woon niet meer". Remedie Schaap bevestigt het onderhoud met Rozeboom en ook dat hy als remedie tegen de rammelende ramen stopverf heeft aangera den. Ook verklaart hij dat Leiden in vergevorderde onderhande ling zou zijn met een koper voor het monument. "Maar dat zeiden ze al toen we hier twaalf jaar ge leden kwamen wonen", aldus Rozenboom. "Bovendien is dat geen reden om het pand maar te laten verrotten". De koper van het historische woonhuis zou de maatschappij zijn die de zandontgronding in de. aanpalende 'Put van Menten' exploiteert. Volgens de woord voerder van de gemeente Leiden zou de eigenlijke verkoop nog slechts hangen op de definitieve versie van het koopcontract. Ju ridische adviseurs buigen zich hier nu over. Intussen weet de familie Roze boom van niets, ook niet over hun toekomstige woonsituatie. Zullen ze er kunnen bly ven wo nen als het pand is verkocht? En zo ja, voor hoe lang? "Omdat we daarover niets weten doen wij evenmin meer iets aan het huis. Hoewel het eigenlijk ook van binnen nodig een lik verf móet hebben. Maar dat is op verrotte kozynen natuurlijk ook Het is niet een en al klaagzang wat de bewoners van de tolgaarders- woning laten horen, 's Zomers vergeten ze in de grote tuin hun winterse leed. "De huur is na tuurlijk ook erg laag, 140 gulden per maand. Maar daar staat te genover dat we hoge energiere keningen hebben als gevolg van de vele tochtkieren". LEIDERDORP - Een inwoonster van Leiderdorp heeft bezwaar gemaakt tegen het besluit van B en W van die gemeente om haar twee bouviers als gevaarlijk aan te merken. De vrouw stelt in haar bezwaarschrift dat haar honden niet gevaarlijk zijn. Een twee we ken durend verblijf op de Hon- deschool van Martin Gaus (be kend van het televisieprogram ma 'Dierenmanieren') in Lely stad zou dat hebben aangetoond. B en W van Leiderdorp besloten onlangs dat de honden alleen nog aan de lijn en gemuilkorfd de openbare weg op mochten. Het college nam dat besluit na een voorval in het park 'De Hout kamp', waarbij de twee bouviers Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Roeland Herman zv. H.W. van Ark en 8.C. van Staden ten Brink, Esther dv. D. van der Plas en W. Kuijt, Pieter-Paul Charles San- der zv. P.A.C. Heijkoop en J.C. Meu- ter, Hilde dv. W. Remmelzwaal en A.A.M. Gouka, Geertje dv. R. Danger- man en C.G. van Wijck, Sjoukje dv. J. Klinkenberg en D. van der Plas, Ta mara dv. B. de Roo en J.E. Flippo, Da vid Robert Ruben zv. H.J. van Bijle- veld en A. Bakker, Tom Michael zv. J.M. Fikkers en M.E.L. van der Spek. Andy zv. A. van der Meulen en E.M.W. Clasener, Saskia dv. J. Scho- neveld en H. van der Plas, Michael zv. G.J. Negenman en M.J. van Dyk, Jo- dy zv. G C. Vrolijk en M.N. de Rooy, Michon Henryk Johannes zv. F.H.M. Obreski en H.J. Niewzwaag, Teuna dv. J Guijt en N. Meijvogel. Stenlly Carlos Cornelia zv. V.D. van den Oord. Cédric Patrick Gilbert Marcel zv. P.'S.E. Plancke en B.G.C. Com- mien, Jan-Paul zv. P. Fransen en A R. van den Berg. Sarah JiU dv. F.J.M. Hüferink en J.W. de Ruiter, een andere hond verwondingen zouden hebben toegebracht, waaraan deze later overleed. Ook de begeleidster van de overleden hond zou daarbij gewond zijn ge raakt. Het voorval had volgens B en W plaats op 1 november. Er waren overigens al eerder klach ten binnengekomen over de hon den. De vrouw bestrijdt dat. Op die da tum heeft zij haar honden uitge laten, met ze gespeeld en ge traind op het zogenaamde 'hon develdje' in 'De Houtkamp, maar daar is ze niemand tegengeko men. "Mogelijk berust uw beslis sing ten dele op een zéér tragisch en ongelukkig voorval wat op zondag 9 oktober heeft plaatsge had", aldus de vrouw in het be zwaarschrift aan B en W. Op die bewuste zondag werd een van haar bouviers, "een jonge en zeer speelse hond", in de keel gegre pen door een pekinees. Na enig rukken en trekken aan de lijn liet de pekinees los, maar die werd op zijn beurt door de bouvier ge grepen. In de schermutselingen kwamen de twee begeleidsters ten val en liepen daarbij schaafwonden op. De andere, oudere bouvier wilde zich ook in de strijd mengen, maar dat werd door haar voorko men door de hond het comman do 'lig' te geven, hetgeen de hond ook deed. Als gevolg van de tij dens de vechtpartij opgelopen verwondingen overleed de pekf- nees later. De vrouw, wiens naam om privacy- redenen door de gemeente Lei derdorp niet bekend is gemaakt, benadrukt dat het een ongeluk was. Zij schrijft tevens dat naar aanleiding van het ongeval de bouviers twee weken iy de Hon- deschool in Lelystad zijn onder gebracht. Uit observaties van mensen van de Hondeschool is gebleken dat de honden abso luut geen gestoord gedrag verto nen ten aanzien van andere hon den en mensen, aldus de vrouw.. Volgens de Hondeschool zijn de honden absoluut niet gevaarlijk en luisteren ze goed naar hun ei genares, staat in het bezwaar schrift. De vrouw verwijt B en W overigens dat andere klachten over haar honden die bij de rijkspolitie zouden zijn ingediend, "niet wer den gespecificeerd" ondanks haar verzoeken. De Leiderdorpse commissie be roep- en bezwaarschriften buigt zich volgende week dinsdag over deze zaak. LEIDERDORP - Een 26-jarige Leidenaar is zaterdagnacht zwaar gewond geraakt bij een vechtpartij in een Leiderdorps café met een even oude stadge noot. Een flinke ruzie mondde omstreeks vier uur uit in de knokpartij, waarbij de dader, al dus de politie "in blinde woede" op het slachtoffer intrapte. Hij werd met ernstige verwondin gen aan het gezicht naar het AZL overgebracht, waar men na een óperatie constateerde dat de Lei denaar buiten levensgevaar was. De dader meldde zich later uit zichzelf bij de politie in Leiden. De Leiderdorpse politie heeft de zaak verder in onderzoek. Kapelzaal K&O - Wiktor Liberman, viool en Alexander Warenberg, piano. Rijksmuseum voor Volkenkunde - le zing door drs. Fred Ros: 'Turkije's nieuwe toekomstperspektief, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Malevil' van Christian de Cha- longe, 20 en 22.15 uur. Kantine HCG - Vijf Meilaan, veiling- ruil- contactavond van De Postzegel vrienden, 20 uur. De Valkenier - Valkenpad 7, 't Reigertje. ien huis, 18.30 tot 20.30 zaken, 20 i Voorschoten Ambachtzaal - raadscommissie ruimte lijke ordening en volkshuisvesting, 20 Leiderdorp De Muzenhof - lezing Ir. G.A. Leepel over het onderwerp offshore, 20.15 DINSDAG Leiden Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor bui tenlandse jongeren, 19-20.30 uur, aan sluitend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14-16 uur, di ook 20-21 uur. Restaurant Nieuw Minerva - lezing Dr M.J. Raven over Egypte, 20 uur. Openbare bibliotheek Zuid-West - open middag voor leerkrachten van scho len en medewerkers van club- en buurthuizen, 15-17 uur. LAK-cincema - Cleveringplaats, films 'Heat' en 'Frankenstein' van Andy Warhol. 20 en 22 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 9 tot vr 17 mrt door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Lei den, tel. 120502; Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753 Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7. tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma bm vr 9-10 uur en op af- Op Zoeterwoudse Noordbuurtseweg ZOETERWOUDE - In vergelijking met de periode vlak na de openstel ling van de Burgemeester Detmersweg (de provinciale weg 17) is de verkeersdrukte op dé Zoeterwoudse Noordbuurtseweg vervijfvoudigd. Recente tellingen (op maandbasis) hebben aangetoond dat er nu 3500 auto's per etmaal in beide richtingen over deze plaatselijke 'verkeers- slagader' rijden. Vlak na de openstelling van de randweg was dit 700 auto's per etmaal. Directeur openbare werken, Tj. van Wijk, kan geen oorzaak van de toena me van het verkeer geven. Hij benadrukt dat het om een eerste indruk gaat "waar niet al teveel waarde aan moet worden gehecht". "Over een maand weten we meer, dan weten we hoe het verkeer zich in Zoeter woude beweegt", aldus Van Wijk: De tellingen worden verricht in het kader van het verkeersveiligheids- plan. Hieraan wordt al geruime tijd gewerkt. Momenteel wordt het ge drag van het snelverkeer binnen de Zoeterwoudse grenzen geobser veerd. Over het langzaam verkeer is vorig jaar al een rapport versche nen. Stagiairs van de Tilburgse Verkeersacademie doen het meeste onderzoek voor het verkeersveiligheidsplan dat in het derde kwartaal van dit jaar moet zijn afgerond. Wanneer het uiteindelijke verkeersveiligheidsplan wordt gemaakt zal het adviesrapport van de bewoners van de wijk 'Vogelweide' worden mee genomen. Hierin staan aanbevelingen om de bestaande verkeerspro blemen in de wijk te verhelpen. Ook de op handen zijnde reconstructie van de Dorpsstraat en de invloed van rijksweg 11 (mogelijk minder sluipverkeer tussen de Hoge Rijndijk en Zoetermeer) zullen in het eindrapport worden verwerkt. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30u< zaterdag v 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. Bi) automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 32035711 n v Dam.ate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Losse r Directie: G. Koopman Adj.dir.: N Quakernaat Hootdredacteur Drs J W E Metselaar Adj Hoofdredacteur Paauw Alg redactiechef i Commentaren W F J Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs J Kroon (stad) B. W. T Jungman (plv) H. v.d. Post (plv) W F J W.rfc. (bin /buit./ec J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H Schrama (feature) tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappeli|ke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington, Cairo. Rome. Madrid. Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2