LEIDSCH DAGBLAD Fokker 800 miljoen Braks wijst Franse landbouwplannen af 4P Voor een tientje véél wijzer FNV verbijsterd over verklaring Damen PRÊi EN SPEKLAPJES Weer miljardeijfusie in olie-industrie VS Verzoenings conferentie overLibanon is begonnen Overheidssteun voor ontwikkeling nieuwe vliegtuigen 8Ms 6.98 Vergiftigde dadels uit vrachtauto gestolen DRUKKERIJ DEL1ABACH 'Mes fors in betaald voetbal' Videotheek "Haarlemmerstraat" extra voordeel 3 films Videotheek "ttaarlemnierstraat" LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 12 MAART 1984 Directeur: G. Koopman Hooldredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hooldredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37343 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Posttxrs 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon LAUSANNE (UPI/GPD) - Terwijl in Beiroet het afgelopen week einde de straatgevechten en artil leriebeschietingen weer oplaai den, begon vanmiddag in de Zwitserse stad Lausanne de Li banese verzoeningsconferentie. De bijeenkomst was enkele uren uitgesteld in afwachting van de Syrische delegatie. De Libanese leiders zijn inmiddels aangeko men in het zwaar bewaakte hotel aan het Meer van Genève. De Libanezen verschillen van me ning over de vraag hoe het met hun land verder moet. Grofweg geldt dat de islamieten hervor mingen willen en de christenen de huidige situatie willen hou den. Het leger staat ergens tus sen de twee groepen in, maar lijkt bereid tot enige concessies aan de islamieten. Verwacht wordt dat men in Lau sanne slechts een akkoord zal be reiken over een te vormen rege ring van nationale eenheid. Ook zal mogelijk een lijst van politie ke hervormingen worden opge steld die pas later in detail zullen worden uitgewerkt. Daarnaast zullen, aldus specula ties, de meeste deelnemers uit eindelijk kiezen voor een soort federale opdeling van Libanon, waarmee elke gemeenschap over een of meerdere kantons zal be schikken naar het voorbeeld van Zwitserland. Zeker de christe nen, die het afgelopen jaar steeds hevige militaire verliezen heb ben geleden, zullen hiermee in stemmen. Maar de islamitische sjiieten die nu al de grootste gemeenschap vor men en over twintig jaar waar schijnlijk over een algemene meerderheid zullen beschikken, zijn hier fel tegen gekant. Som mige waarnemers vrezen dat wanneer de sjiieten, net als in het verleden, te weinig krijgen aan geboden, de strijd weer wordt hervat - en dat onder leiding van minder gematigde leiders dan de huidige, advocaat Berri. Directeur K. Damen i kumse werf. SCHIEDAM (GPD/ANP) - De In dustriebond FNV zegt verbij sterd te zijn over de mededeling van de Gorkumse scheepsbou wer Damen dat de overname van het noodlijdende Wilton-Fij- enoord door zijn bedi^jf zo goed als rond is. Damen zei dit gister middag. Bij de overname zouden 1000 mensen van Wilton-Fij- enoord vrijwel zeker hun baan verliezen. Volgens Damen zou deze personeelsvermindering nog de enige hindernis zijn voor dat de transactie rond is. Woedende werknemers van de be zette werf Wilton-Fijenoord, waar het werk overigens gewoon doorgaat, kwamen gisteravond bijeen nadat ze de jongste uit spraken van Damen hadden ver nomen. Vertegenwoordigers van het personeel zeiden dat de Gor kumse scheepsbouwer blijkbaar in een vlaag van verstandsverbij stering tot de conclusie is geko men dat overname van hun werf zo goed als zeker is. "Als Wilton met 1000 man minder verder moet, dan zullen de achterblij vers de zaak molesteren", ver klaarde een geëmotioneerd on dernemingsraadslid. Een woordvoerder van Damen zei gisteravond dat de Gorkumse scheepsbouwer het afgelopen weekeinde in principe een nieu we reparatie-order voor Wilton- Fijenoord heeft geboekt ter waarde van 45 miljoen gulden. Het gaat om de reparatie van een veetransportschip die zou kun nen worden uitgevoerd als de overname van de werf op korte termijn doorgaat. Met de reparatie-order zou de werkgelegenheid voor 250 men sen gedurende een jaar zijn gega randeerd. Volgens FNV-bestuurder Dick Nas heeft Damen met zijn medede ling gebluft en zal hij niet door de bond worden gesteund als hij bij zijn eis van een 'simpele af slanking' blijft. "Wij hebben re delijk harde cijfers over winst en winstprognoses gekregen die door de accountant van Wilton- Fijenoord gedekt zijn", aldus Nas. Vandaag zouden de industriebond, de gemeenten Schiedam die Wilton met 40 miljoen wil steu nen) en Rotterdam, het Open baar Lichaam Rijnmond en de provincie Zuid-Holland over die cijfers gaan praten met minister van Aardenne (economische za ken). De Tweede-Kamerleden Van Iersel (CDA) en Van der Hek (PvdA) hebben de minister in het weekeinde gevraagd zijn besluit over de voorwaarden voor de toegezegde 40 miljoen gulden overheidssteun voor Wilton nog even uit te stellen. Zij vinden de situatie op dit moment nog niet duidelijk genoeg om voorwaar den te stellen. DEN HAAG (GPD) - Fokker krijgt 800 miljoen gulden overheidssteun voor de ontwikkeling en bouw van twee nieuwe vliegtuigen, de Fokker-50 en de Fokker- 100. BERGH - Leden van de organi saties van de Nederlandse en Westduitse land- en tuinbouw hebben vanochtend bij de Neder lands-Duitse grensovergang bij Bergh geprotesteerd tegen de be zuinigingsoperatie van de Euro pese Gemeenschappen. Behalve pamfletten deelden de Ne derlandse boeren ook pakjes kaas en worst uit. Duitse colle ga's gaven narcissen aan de grenspassanten. (foto ANP) BRUSSEL (GPD/ANP) - Onder zware politieke druk zijn de Eu ropese landbouwministers gis termiddag een driedaagse zitting begonnen om een akkoord te vinden over het nieuwe land- bouwpakket voor het seizoen 1984-'85. Ter tafel liggen voor stellen de exportsubsidies af te schaffen en een superheffing in te voeren ter beperking van de melkproduktie. Minister Braks moet het daarbij namens Nederland opnemen te gen zijn Franse collega Rocard, die ter beperking van de melk produktie voorstelt bedrijven die per hectare meer dan 8000 kilo gram melk produceren onder een speciale heffing te laten val len. Volgens Rocard is die hef fing gerechtvaardigd omdat die bedrijven te veel kunstmest en bijvoeding gebruiken. Volgens Braks echter zou 90 pro cent van alle Nederlandse melk veehouderijen onder deze spe ciale intensieve heffing vallen. „Dat is volstrekt idioot en onaan vaardbaar", zo zei hij. Nederland aanvaardt wel de invoering van een superheffing ter beperking van de totale melkproduktie, maar over de uitwerking daarvan zijn de ministers het nog niet eens. In de plannen van de Rocard valt verder op dat suggesties ontbre ken voor de verlaging van de ex portsubsidies die met name West-Duitsland en Nederland krijgen om hun harde nationale munten te compenseren. Juist over die exportsubsidies hebben Wolkenvelden Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur rond min 1 graad. Middagtemperatuur onge- 13 maart 1984 16.59 uur, zon onder: 18.41 uur. 12.59 uur, maan onder: 05.23 de landbouwministers de afgelo pen weken een flink robbertje met elkaar gevochten. Nederland, West-Duitsland en het Franse voorzitterschap hebben vannacht wel in kleine kring ge probeerd een mogelijke oplos sing voor de exportsubsidies te vinden. Het probleem is dat de gewenste verlaging van deze subsidies leidt tot een ongewenst sterke prijs- en dus inkomensverlaging voor de Nederlandse en Duitse boeren. De Westduitse minister Kiechle overweegt daarom de boeren te compenseren door de door hen te betalen btw met drie procent te verlagen. Zo'n maatre gel zou de Nederlandse overheid zo'n 100 miljoen gulden kosten, terwijl West-Duitsland er haast 2 miljard voor op tafel moet bren gen. Positief oordeelde minister Braks over het Franse voorstel om een groot aantal prijzen van ondermeer granen, wijn, vlees, olijfolie te verlagen met één procent. Na zich aanvankelijk zeer somber over de mogelijkheden van een akkoord over het landbouwpak- ket te hebben uitgelaten, geeft hij de operatie toch een schijn van kans. "Er zit toch beweging in de Franse voorstellen. OCCASION-SPECIALIST ^UT^heemsTER^I |j]| een vol jaar garantie mogelijk. n— Mill I 1 II Keuze uit Alkemadelaan 1Roeiotarent 100 stuks tel. 01713-2866 - Elke dinsdag cn woensdag hebben wc groente cn vlees in de aanbieding. Prei, kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie speurt naarstig naar de personen die vannacht drie dozen da dels hebben gestolen uit een geparkeerde vrachtwagen. De dadels bevatten zinkfos- fyde, een bestrijdingsmiddel voor ratten en muizen, dat bij consumptie levensge vaarlijk is. Uit de vrachtwagen, die ge parkeerd stond op de par keerplaats De Bijlen nabij de Oranje Nassausingel, ver dwenen in totaal 48 plakken van 250 gram. De dadels zijn bestemd voor veevoer, maar moeten daarvoor eerst een bepaalde behandeling on dergaan. Direct na de ontdekking wer den alle Alphense huisartsen geïnformeerd. Organisatie, handels- en reklamedrukwerk is bij ons in goede handen Snelle levertijden zijn mogelijk doordat wij fotozetsel, litho's loodzetsel en clichés zelf vervaardigen Bovendien hebben wij een eigen binderij-afdeling Oranjelaan 37 2382 PK Zoeterwoude-Rijndijk Telefoon 071 -89 92 41 Het bedrijf krijgt deze week een schriftelijke toezegging van mi nister Van Aardenne (economi sche zaken). Een deel van het geld is de afgelopen jaren door Fokker zelf opgebracht in de vorm van royalty's op verkochte F-27 Friendships. Het ministe rie van economische zaken heeft dat geld vastgehouden voor nieuwe projecten. Een woordvoerder van het minis terie bevestigde vanochtend dat Fokker voor de ontwikkeling van de twee nieuwe vliegtuigen in november vorig jaar om onge veer één miljard gulden had ge vraagd. Fokker zal later het res terende bedrag (200 miljoen) krij gen. De nu toegezegde 800 mil joen worden niet volledig naar Fokker overgeboekt. Een deel ervan betreft overheidsgaranties. De Fokker-50 wordt een sterk ge moderniseerde versie van de F-27 Friendship, het propeller- vliegtuig dat sinds 1955 wordt gebouwd. Het nieuwe toestel is bedoeld voor 50 tot 58 passa giers. De nieuwe Fokker-100, met een capaciteit van 107 tot 120 passagiers, komt in de plaats van de F-28, die 85 passagiers kan vervoeren. Zowel de F-27 als de F-28 is met overheidssteun gebouwd. In het geval van de F-27 is dat een voor delige investering gebleken, om dat het geld na het 125ste toestel Van der Reyden: DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Van der Reyden(wvc) zet al volgend jaar fors het mes in de uitkeringen aan het betaalde voetbal. De subsidie van het rijk in de exploitatie zal via 1,2 mil joen in 1985 worden terugge bracht tot nul in 1986. In dat jaar zal ook de zes ton die nu jaarlijks beschikbaar is voor accommoda tieverbetering worden ge schrapt. De plannen gaan veel verder dan eerdere plannen om het betaald voetbal weer gezond te maken. In die plannen zou de exploita tiesubsidie in vier jaar worden teruggebracht van 1,4 miljoen naar acht ton. Wat na 1985 voor het betaald voetbal nog aan sub sidie overblijft is zes ton voor zo genaamde landelijke taken. Wat de voetbalaccommodaties be treft zegt Van der Reyden dat de stap niet zo dramatisch is. In het kader van de stimulering van de werkgelegenheid moet het mo gelijk zijn werklozen in te scha kelen bij de verbetering van de voetbalstadions. Behalve een vermindering van de rijkssubsidie krijgt het betaald voetbal vrijwel zeker ook minder geld uit de toto- en lotto-pot. De opbrengsten lopen terug en de Nederlandse Sportfederatie vindt het betaalde voetbal meer zal moeten inleveren dan andere sportorganisaties. Een vermin dering met 2 miljoen tot 5,6 mil joen noemt de NSF redelijk. a.pieterse ALUMINIUM PUIEN tel. 071-890387 was terugverdiend. De ontwik kelingskosten van het straalver- keersvliegtuig F-28 zijn nog niet terugverdiend, maar volgens Fokker kan dat in de loop van dit jaar nog gebeuren. Fokker heeft Economische Zaken ervan kunnen overtuigen dat er voor de Fokker-50 en de Fokker- 100 grote belangstelling is, voor al in de VS. Het bedrijf verwacht in de loop van dit jaar de eerste bestellingen. Voor het ministerie was dit een belangrijke voor waarde voor de overheidssteun. Als de Fokker-100 eenmaal in pro- duktie is, zal de F-28 vrijwel ze ker niet meer worden gebouwd. Bij de F-27, waarvan er inmid dels zo'n 750 zijn verkocht, ligt dat anders, omdat dit toestel be halve voor hjnvluchten ook voor andere (bijvoorbeeld militaire) doeleinden wordt gebruikt. Rini van Bracht verlegen met titel PAGINA 3 Sjam Chatterpal op vrije voeten PAGINA 5 Londen waarschuwt Libische regering Nacht van Poëzie: Büch uitgefloten NEW YORK (Reuter) - Mobil Oü, op Exxon na de grootste olie maatschappij van de Verenigde Staten, wil de de op vijf na groot ste oliemaatschappij Superior Oil kopen voor 5,7 miljard dollar. Het is de derde keer dit jaar dat in de Amerikaanse olie-industrie een miljardenfusie op stapel staat. Nog geen week geleden het Standard Oil of California weten Gulf Oil te willen kopen voor 13,4 miljard dollar, een recordbe drag voor een overneming. In ja nuari lijfde Texaco Getty Oil in voor 10,1 miljard dollar. Als de transactie tussen Mobil en Superior doorgaat wordt het de op vier na grootste in de geschie denis van het Amerikaanse be drijfsleven. Superior Oil, de grootste onafhankelijke produ cent van olie en gas in de VS, heeft geen verkooporganisatie of raffinaderijen. De maatschappij houdt zich bezig met de opspo ring en winning van olie en gas en heeft belangen in de agrari sche sector, de mijnbouw en in onroerend goed. Superior Oil produceerde in 1983 gemiddeld per dag 167.000 vaten (van 159 liter) olie en gas, minder dan één procent van de totale Amerikaanse produktie. De ge middelde produktie van Mobil bedroeg vorig jaar nog geen drie procent van het totaal. De winst van Superior bedroeg vorig jaar 241,8 miljoen dollar, 8,7 procent meer dan in 1982. De omzet ver minderde van 2,04 tot 1,79 mil jard dollar. De netto winst van Mobil bedroeg vorig jaar ander half miljard dollar en de omzet kwam uit op 58,52 miljard dollar. op de eerste dagen van de week. Zondag t/m woens dag voor 1 0,- voor 3 dagen Haarlemmerstraat 139a - Leiden Zondag open van 12.00-19.00 uur Maandag t/m zaterdag open van 10.00 tot 21.00 uur. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1