Raas komt moeilijk op gang m 'Ventoux' kwelt renners van Ten Kate wint 'Twintig' c Italië Rijnland: nieuwe wielerploeg Alleen Anderson nog bij eerste tien Bernardeau na val in ziekenhuis Atleet laat Nijboer en Lok achter zich DIOK sluit seizoen geheel in stijl af Yivax nog volop in de race MAANDAG 12 MAART 1984 Sport LEIDEN - In een tijd dat ook de wielersponsoring aan het te ruglopen is, zal de Leidse regio voor het eerst, onder de naam Rijnland, over een volwaardige nationale amateurploeg be schikken. Vrijdagavond maak ten Joop Riethoven en Mattijs Koornstra tijdens een informe le bijeenkomst met reeds ge contracteerde renners bekend, dat de sportcommissie van de KNWU zijn fiat over de 13de landelijke A-ploeg had gege ven. Oorspronkelijk had de KNWU besloten het aantal zogenaam de gastrennersverenigingen tot 12 te willen beperken, het geen een gesloten deur voor de ploeg van het Leidse-duo zou betekenen. Gezien de buiten gewone omstandigheden (Riethoven en Koornstra kon den met Swift niet tot overeen stemming komen omtrent de oorspronkelijk bedoelde club- sponsoring, waardoor hoofd sponsor Du Prie voor de wie lersport teloor dreigde te gaan), besloot de wielerunie echter alsnog een uitzondering te maken. Eerste wedstrijd van de nieuwe amateurploeg zal begin april de Limburgse-klas sieker de "Hel van het Mergel land" zijn. Voordien zal op 29 maart in het Leidse Holiday- Inn de voorstelling van de nieuwe ploeg plaatsvinden. Opzet van de équipe is om in eer ste instantie talentvolle eerste jaarsamateurs uit de Leidse re gio (met als belangrijkste nieuwkomers Richard Ippel en Jan Hendrik Lagerweij) de kans te bieden om zich verder te ontplooien. Ook meer erva ren goede renners uit de Leid se omstreken, onder hen Piet de Groot, Michel Meere, Jan van Straaten en Paul Kooij- man, werden inmiddels al bij Rijnland onder contract ge steld. Hetzelfde gebeurde met enkele dames-renners en cros ser René Guyt. Om de ploeg nog wat meer gewicht te geven kijkt men daarbuiten naar niet gebonden landelijke renners van naam uit. Koornstra en Riethoven hopen daarbij on dermeer Peter Hogervorst, Gerrie Groenewegen en Nap Hage te kunnen contracteren. Als ploegleider zal Harry van der Horst (ex-Mako) optre den. Gisteren werden op de parkoer sen van de diverse verenigin gen uit de regio de eerste ritten uit de Rijn-en Bollenstreek competitie verreden. Bij Ex- celsior-Gouda toonde Leen Janszen (Avanti) zich onder de amateurs de rapste, voor me devluchters Jan van Straaten (Swift), Rien van der Sloot (Ex celsior) en Ad Slingerland (Ex celsior). André van Reek (Bol lenstreek) won bij de nieuwe lingen voor Swift-renner Ro land de Munck. Bollenstreker Peter Uittendael won op zijn nieuwe "thuisparkoers" bij de junioren, met clubgenoot Ad Hogervorst op de tweede plaats. Arie van der Burg was in Lisse de snelste veteraan. Op het parkoers van Swift be toonde Pieter Evelein (Swift) zich de rapste van een drietal vluchters. Els Koolloos won bij de dames. MONTE SAN PIETRANGELI (GPD) - Nederlandse ritsuccessen zijn in de 19e Tirreno- Adriatico even schaars als zonneschijn. Onder koelkasttemperaturen werkt het peloton naar de eerste Italiaanse klassieker, Milaan-San Remo toe, maar hartverwarmende re sultaten hebben de twaalf Nederlandse deelnemers nog niet kunnen boeken. Gister middag greep Jacques Hanegraaf naast de winst, toen hij uitermate knap de peloton- spurt won maar pas daarna ontdekte dat er al voor hem een renner gefïnished was. Hanegraaf lijkt een patent te heb ben op die vergissingen. Vorig jaar overkwam het hem in de Franse rittenwedstrijd Dauphine Liberé, waar hij beteuterd moest vaststellen dat hij de aanval van een Franse solist over het hoofd had gezien. Nu begreep hij on middellijk na het passeren van de eindstreep dat hij in elk geval MONT VENTOUX-MIRAMAS (GPD) - Na de eerste serieuze kennismaking met de ber gen staat de ploeg van Peter Post weer met beide benen op de grond. Tot nu toe maakte de ploeg in de vlakke aanloop van Parijs-Nice volledig de dienst uit, maar na de beklim ming gistermorgen van de Mont Ventoux had Post nog welgeteld één man (Phil Ander son) bij de eerste tien in het algemeen klassement over. En zelfs de Australiër kijkt na de erg boeiende korte bergrit in middels tegen een achterstand van ruim twee minuten aan op de nieuwe leider Robert Millar, die op de flink besneeuwde Mont Ventoux alleen de ritzege moest laten aan zijn mede-vluchter Eric Caritoux. „We zullen deze week nog wel eens een keer door het ijs zakken", zei Peter Post aan het begin van Pa rijs-Nice al. Tijdens de eerste se rieuze beklimming, waarin trou wens ook Bernard Hinault nog geen honderd procent fitte in druk maakte, bleek dat de klas sementsrijders van Panasonic hun grote vorm nog lang niet te pakken hebben. Phil Ariderson kon niet met de besten mee, Ste ven Rooks (die vorig jaar in deze etappe de basis legde voor zijn derde plaats in het eindklasse ment) kwam zelfs een minuut na Anderson binnen. Voor het teleurstellende optreden van Rooks had Post dan ook geen goed woord over. „Hij is een van de renners die al een MIRAMAS (GPD) - De aankomst van de derde etappe van Parijs- Nice verliep zaterdag in Saint Etienne tamelijk chaotisch. Een paar honderd motorrijders,, die protesteerden tegen de fors ge stegen verzekeringspremie, na men voor en na de finish de hele weg in beslag. Met veel moeite kon de politie een gedeelte van het parcours net op tijd vrijma ken voor het spurtende peloton binnenkwam. In deze'chaos ge beurde wonder boven wonder geen ongelukken. Wel deed zich op een halve kilome ter voor de aankomst een massa le valpartij voor, waarbij een twintigtal renners (onder wie Phil Anderson, Jos Lammertink, Eric Vanderaerden en de Neder landse amateur Abel Keizer) wa ren betrokken. De Fransman Jean-René Bernaudeau was er het ergst aan toe. Voor hem ein digde Parijs-Nice met een zware hersenschudding. Bernaudeau werd overgebracht naar een zie kenhuis in Saint Etienne en moet daar voorlopig nog enkele dagen blijven. paar weken bezig is. Van hem had ik toch wel het een en ander verwacht, maar hij heeft in mijn ogen volledig gefaald", zei Post geirriteerd. Op Steven Rooks had de ploeg de hoop helemaal gevestigd. Hij werd binnen het team als de voornaamste kandidaat gezien om de leiderstrui van Jos Lam mertink over te nemen. „Ander son rijdt hier pas zijn eerste grote koers. De vorm is er, maar het rit me nog niet helemaal. Daarom gokten we vandaag op Rooks" aldus Post. Maar Rooks kon die favorietenrol geen moment waarmaken. Net voor het begin van de beklim ming reed hij lek, maar Eric Van deraerden wachtte hem op en bracht hem terug vooraan in het peloton. Die lekke band mag geen excuus zijn", aldus Post. „Hij was op tijd terug. De klim moest nog beginnen". Steven Rooks trok zich later overigens niet zoveel aan van de kritiek van zijn ploegleider. „Ik begrijp best dat Post ontevreden is, maar ik kan er ook niets aan doen. Ik ben ook teleurgesteld over mijn ei gen prestatie. De grote vorm is er nog niet. Klaar uit!" wezen. Planckaert werd keurig gehuldigd, maar kreeg na enkele minuten later te horen dat het feest niet doorging. Na het bestu deren van de finish-foto kwam de jury tot het oordeel dat de Fransman Kastaing net iets snel ler was. „Ook dat nog", zei Post. Jos Lammertink verdween giste ren geruisloos naar de achter grond, nadat anderhalve dag de leiderstrui om zijn schouders hing. De voornaamste kandidaat voor de eindzege in Parijs-Nice lijkt toch weer Sean Kelly. De Ier, die zowel in 1982 als in 1983 deze wedstrijd al won, sloeg net als vorig jaar met zijn ploeg zijn slag op de Mont Ventoux. Een jaar geleden kwam Kelly met vier ploeggenoten boven, deze keer was het er dan eentje min der. (Uitslagen: zie scorebord) niet voor de hoofdprijs had ge sprint. „Ik zag Mario Beccia een paar honderd meter verder al omdraaien en richting finish rij den. Pech gehad", stelde de Westbrabander. Toch dwong Hanegraaf respect af met zijn tweede plaats. Na een vreselijk lastige etappe tussen Montenero di Bisaccia en Monte San Pietrangeli, waar menig gro te renner sneuvelde, liet hij in een eindsprint wereldkampioen Greg Lemond het achterwiel zien. Ondanks de bewondering, die hij oogstte bij ploegmaat Hennie Kuiper, was Hanegraaf niet zo blij. „Het is zo jammer dat we niet kunnen winnen. We heb ben er al een paar keer dicht bij gezeten, maar dan gaat het toch steeds net mis", liet hij weten. Toch is het zeker niet zo dat de for matie van Driessens slecht zou presteren. Gisteren in de lood zware rit langs de Adriatische kust waren zeven van de tien renners in de eerste groep te vin den. Overigens is een etappe winnen in de Tirreno-Adriatico voor Nederlanders kennelijk niet gemakkelijk. Ook de klasseploeg van Peter Post die drie jaar aan die wedstrijd heeft deelgenomen kon nooit een „rit in lijn" win nen. De enige zeges kwamen tot stand in de tijdritten. Schrik Daar komt nog bij dat niet ieder een van de Driessens ploeg in beste doen in. Jan Raas bijvoor beeld moet tot zijn schrik erva ren dat de klassieker Milaan-San Remo sneller dichterbij komt dan zijn grote vorm. Gisteren kon hij tot negentien kilometer van het einde aanklampen bij de eerste grote groep, maar in de slotfase verloor de Nederlands kampioen - in gezelschap van de Belgische en Italiaanse titelhou ders Lucien van Impe en Moréno Argentin - het contact om bijna zeven minuten na de winnaar de streep te passeren. Teleurgesteld sloeg de Zeeuw na afloop zonder een woord te zeg gen dan ook de deur van de ploegleidersauto dicht om ver volgens zo snel mogelijk naar Verrassing De beklimming van de Mont Ven toux bracht echter ook een klei ne verrassing aan het licht voor Peter Post. Eddy Planckaert reed lange tijd in zijn eentje naar boven. De Belgische sprinter was vanuit het vertrek in Orange met een groepje van vier renners weggesprongen uit het peloton. Haex, Chaurin en Lecrot (zijn drie medevluchters) sneuvelden stuk voor stuk. Alleen Planc kaert, ook geen echte klimmer, hield het dus verrassend lang vol. Hij had op tien kilometer van de top zelfs nog een voor sprong van drie minuten, maar op drie kilometer voor de finish was zijn avontuur plotseling over. „Hij heeft zich uitstekend ge weerd, maar het is nu eenmaal geen echte specialist op dit on derdeel. Daarom was het ver standig van hem dat hij niet meer heeft geforceerd toen hij werd ingelopen. De komende da gen zal hij toch weer het man netje moeten worden in de spurt", zo Post. Dat was Planckaert trouwens bijna enkele uren na de Mont Ventoux alweer. In het tweede gedeelte van de vierde etappe, van Sault naar Miramas, werd hij in eerste instantie ook als winnaar aange- LEIDEN - DIOK heeft ook de laatste wedstrijd van het seizoen niet kunnen imponeren. Tegen degradatiekandidaat DSRC werd het in een bar slechte ontmoeting een kansloze 8-14 nederlaag. DIOK speelde een futloze partij rugby tegen de Delftenaren, die de pun ten nog wel nodig hadden en bereid waren er zeer hard voor te knok ken. Harder in ieder geval dan DIOK, dat geen moment de indruk wekte de competitie waardig af te willen sluiten. De Leidenaars begon nen aan het duel zonder de grieperige Gideon van der Born en na zes minuten spelen moest ook nog Eric Jan Berendsen met een scheurtje in zijn neus het veld verlaten. Invallers zijn niet toegestaan, zodat DIOK met veertien man verder moest. Toch kwam de thuisploeg aan de leiding. Via een try van Pieter Korver werd het 4-0. De aan zijn dijbeen geblesseerde Albert Huisman miste de conversie. Deze blessure verhinderde Huisman zuiver te trappen en hij zou later in de wedstrijd geen enkele van de vier toegekende penal ty-kicks benutten. Nog voor de pauze namen de Delftse studenten eén 4—6 voorsprong. In de tweede helft bouwde DSRC de voorsprong in een rap tempo uit naar 4-14. Even sloeg bij DIOK de vlam nog in de pan en via een push-over try werd het 8-14. Dick Altink nam voor deze ene keer de conversie van Huisman over, maar ook Altink gaf het ovaal niet de juiste richting mee. Daarmee had DIOK zijn kruit verschoten en verde digden de studenten met succes de voorsprong. De Leidenaars waren niet in staat nóg een vuist te maken en met deze smadelijke nederlaag kwam er een passend eind aan een troosteloze competitie, waar ëen half jaar geleden nog zo veel van werd verwacht. ALPHEN AAN DEN RIJN - Mar tin ten Kate, de kleine 'karak terloper' van Fortis, is zaterdag een uitstekende winnaar gewor den van de 'Twintig van Al phen', de jaarlijkse wegwed strijd over twintig kilometer tussen Alphen en Ter Aar. Door zijn sterke optreden verwees Ten Kate samen met Nijboer en ook Lok alle negatieve verhalen over de Nederlandse atleten, na de Belgische suprematie tijdens de halve marathon van Egmond aan Zee, naar het rijk der fabe len. Baanatleet Klaas Lok zette na tien kilometer koers als eerste een se rieuze aanval in. Echt ver kwam de man uit Utrecht niet want col lega baanatleet Ten Kate bracht de kopgroep, welke door Lok's actie was uitgedund tot acht man, weer vrij snel bij elkaar. Een van de atleten die in dit sta dium van de strijd reeds moest afhaken was Cor Vriend. "Ik ben naar Alphen gekomen om hard te lopen, maar niet om tot het ui terste te gaan. De marathon blijft tenslotte mijn hoofddoel", aldus de man die te kennen heeft gege ven in principe naar Los Angeles te willen. Ook de goed lopende Theo van der Veer, die de eerste tien kilometer prima mee kon, haakte af. "Ik wilde mijzelf niet over de kop lopen", verklaarde de Leidenaar. Van der Veer wil zich voorlopig evenals Klaas Lok gaan concentreren op de tien ki lometer op de baan. De strijd om de overwinning ging vanaf dat moment nog tussen vier Nederlanders en vier Bel gen. Even leek het erop dat deze goed georganiseerde wedstrijd verstoord zou worden door een boze middenstander, die zijn om zet zag dalen. Gelukkig onder vonden de koplopers geen last van de vijf kratten bier die plot seling voor hun voeten werden geworpen. Met nog vier kilome ter te gaan probeerde de verras send goed lopende Belg Robert Maus een beslissing te forceren. Maus, een atleet die in eigen land in felle strijd verwikkeld is om het derde en laatste te vergeven ticket voor de Olympische mara thon, zag zijn voorsprong groeien tot een twintigtal meters. De derde man van de Belgische marathonkampioenschappen werd onder leiding van Gerard Nijboer teruggehaald. Ten Kate moest een gat laten vallen. Nij boer, die zijn aandeel in het ove rigens goed afgewisselde 'kop- werk' ("Ik vind dat een gezonde zaak") niet schuwde wilde graag dat een Nederlander zou winnen in Alphen. Hiermee wilde de Eu ropese marathon-kampioen aan tonen dat de Nederlandse lange afstand-lopers helemaal niet hoe ven onder te doen voor hun Bel gische collega's. Deze kritiek, zo als gezegd, was ontstaan na Eg- mond aan Zee. Kopgroep De latere winnaar Ten Kate was in middels weer genaderd tot op vijftien meter van de kopgroep, die toen nog bestond uit vier man. Nijboer koos op dat mo ment voor de aanval. Maar ook de Daventria-atleet, van wie be- Kend is dat hij niet over een al te grote basissnelheid beschikt, kon de concurrentie niet lossea Robert Maus was in eerste in stantie de enige die de tempover snelling van Nijboer kon beant woorden, terwijl Ten Kate vóór het opdraaien uit de laatste bocht de Belgen Parmentier en Wijns reeds te pakken had. De achterstand op het leidend duo bedroeg nog enkele meters. De zich van zijn eigen beperkingen in de eindsprint bewust zijnde Nijboer zag Ten Kate komen. Nijboer, die op dat moment al ge noegen nam met de derde plaats, spoorde zijn landgenoot zodanig aan dat deze vleugels kreeg. Op het laatste rechte stuk sprintte Ten Kate dan ook nog voorbij de 32-jarige Belg Maus. De, door zijn aparte loopstijl eens met Charlie Chaplin vergeleken win naar, finishte in een goede tijd van 59.48 min. Maus had zes se conden meer nodig. Het par- koersrekord, dat met 57.40 min. op naam van de door griep gevel de Cor Lambregts staat, kwam zaterdag door de slechte weers omstandigheden geen moment in gevaar. De zielsgelukkige Ten Kate, die vorig jaar achter Lam bregts nog tweede werd, ver klaarde na afloop zijn eigen tem po te hebben gelopen. "Ik kon niet meegaan met de verschillen de demarrages. Bovendien had ik behoorlijk last van pijnen over mijn hele lichaam. Maar geluk kig is alles toch nog goed ge gaan", aldus de winnaar. Hy wil zich dit jaar vooral gaan richten op het baanseizoen. Medio au gustus zal hij zich dan in Etten- Leur in een marathon-avontuur storten. Duel Achter Nijboer, die derde werd in 59.57 min., werd door Armand Parmentier en Luc Wijns ge sprint om de vierde plaats. Wijns won dat duel. Behalve het optreden van Theo van der Veer was ook het lopen van de Ter Aarder Aart Stigter opvallend. Beide 'niet-selectie' leden eindigden in het deelne- mersveld van zeshonderd atleten Vivax verstevigde zijn tweede po MA~ J;- sitie door een duidelijke 10-6 zyn hotel af te reizen. Een dag eerder nog had Raas in de etappe die werd gewonnen door de Zwitser Erich Maechler gepro beerd alleen weg te komen uit het peloton, maar zijn poging startte aan de voet van een be klimming en leed daardoor schipbreuk. Gisteren was zo'n rol echter niet voor hem wegge legd en dat stemde hem tot grote ontevredenheid. Hij was niet de enige die reden had om terneergeslagen te zijn. De Deen Jesper Worre verloor zon dag bijna anderhalve minuut en moest zijn leiderstrui afstaan aan de Zweed Tommi Prim en voor Guiseppe Saronni wordt het dra ma steeds groter. De wereldkam pioen van 1982 werd zaterdag in de barre tocht door sneeuw, mist en bijtende kou al op byna twee minuten achterstand gereden en gisteren kwamen er daar nog eens ruim zestien bij.Na de rit van zondag heeft het er alle schijn van dat het klassement tot aan de afsluitende tijdrit van woensdag in San Benedetto del Tronto wel gemaakt is, mits er voor die tijd nog erg vreemde dingen gebeuren. Twee Neder landers hebben nu nog een theo retische kans op de eindzege. Jo- han van der Velde staat al derde met een achterstand van 21 se conden en Adrie van der Poel staat met drie seconden meer als vijfde geklasseerd. (Uitslagen: zie scorebord) AMERSFOORT In de waterpo- locompetitie verloor LZ'86 in Amersfoort van AZPC met 8-6. Vivax won in Katwijk van de Zeekanters met 6-10. DKD be haalde in de derde klasse na een tumultueus treffen in Rotterdam tegen SVH twee belangrijke punten: 5—6. LZ'86 speelde in de play-offs geen enkele rol van betekenis meer. Men zou nog een stukje kunnen spelen voor de promotieplannen van Rotterdam maar deze ploeg heeft na de 7—6 overwinning op Polar Bears 4 punten voorsprong op datzelfde Polar Bears en het ziet er dus naar uit dat Rotter dam volgend seizoen zijn debuut mag maken in de ere klasse. LZ'86 heeft geen uitzicht meer op de ereklasse. En dat was tegen AZPC danig te merken. AZPC, ook uitgescha keld, had nog duidelijk de 14-6 nederlaag van enkele weken ge leden in het achterhoofd en trok fel ten aanval om deze schande uit te wissen. De schande werd wel uitgewist door een Amers- foortse overwinning maar op overtuigende wijze gebeurde dat niet. In het Amersfoortse sport- fondsenbad ontspon zich een tamme wedstrijd die door de meest gelukkige formatie werd gewonnen. LZ'86 had het geluk in dit treffen zeker niet aan zijn zijde, want Ruud Muusse pres teerde het om in kansrijke posi tie maar liefst vier keer het hout werk te raken. Bij AZPC, dat trainer Hans Hoog veld ziet vertrekken, werden de kansen beter benut. Hierdoor is de Leidse nederlaag voor een groot deel verklaard. Wilco v.d. Zeeuw vestigde nog wel de aan dacht op zich door drie maal de roos te treffen waarbij één hele fraaie. Van een meter of 10 joeg hij de bal met een onderhands schot diagonaal in de kruising. De beslissing viel enkele minu ten voor tijd toen bij de stand 7—6 Fried Elzenga uit het water werd gestuurd. De numerieke meerderheid buitte AZPC goed uit en bepaalde de eindstand op 8-6. Leidse doelpunten: Wilco v.d. Zeeuw 3, Wim Klumper 2 en Frans v.d. Brink. Met de gebroken flessen bier op de achtergrond haasten de atleten zich in de 'Twintig van Alphen'op weg naar de finish. V.l.n.r. John Vermeulen, Armand Parmentier, Gerard Nijboer, Robert Maus, Max Wersch, Klaas Lok, Ken Hunter en Martin ten Kate, de latere winnaar. (joio Bioupotj. goed voorin. Van der Veer, die zich onderweg nog tijd gunde voor een sanitaire stop werd keu rig twaalfde, terwijl de zich goed voelende Stigter na een behou den start beslag legde op de acht tiende plaats. Bij de dames ging de overwinning op de vijftien kilometer zoals verwacht naar de superieure Car- la Beurskens. Beurskens ("Ik voelde my gewoon goed") lever de in Alphen eigenlijk de beste prestatie. Deze meervoudig na tionaal kampioene verpulverde het parkoersrekord (51.21 min.) dat op naam stond van Magda Ilands en bracht het op 50.01 min. Ook Beurskens wil graag voldoen aan de limiet voor de Olympische marathon: "Maar ik ga mij zelf daarvoor niet over de kop lopen". By de veteranen I ging de overwin ning naar Vic Zonneveld, terwyl Piet van Alphen bij de veteranen II wederom een klasse apart vormde. JOS BOSMAN (Uitslagen zie scorebord) overwinning op het bijna gede gradeerde Katwijk. Vivax, dat nog steeds een redelijke kans heeft op promotie naar de eerste klasse, nam tegen Katwijk direct het heft in handen en kwam via de periodestanden 1-3,2-6,3-7 en 6-10 geen moment in gevaar. Alleen in het laatste part liet Vi vax de teugels wat vieren, waar door Katwijk de stand een draag lijk aanzien kon geven. Goals: Vivax: D. v.d. Bosch 3, R. Worm- goor 2, L. Onderwater 2, J. Pias meier, F. Welling en J. Frauenfel- der. Katwijk: M. Jonker 2, A. v.d. Plas, D. v. Leeuwen, E. Hoek en A. Guyt. DKD heeft gewonnen van SVH. Een belangrijke zege die de Lei derdorpers wat uit de degrada tiezonen heef! geholpen. De 5-6 zege kwam tot stand in de laatste periode toen DKD met een man meer speelde, een Rotterdam mer was wegens slaan uit het wa ter gestuurd. Uitslag 5-6, top scorer Frank Dreef 2. WIM SIERA.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17