Mouter: blij, maar nog niet tevreden D- Noordwijk wint afvalwedstrijd Standard beleeft ongekende opleving Dahrs kan RCL niet inspireren SJC kan weer adem halen na2-2 -C Roodenburg wint met 4-1 bij Hilversum De Groot traint weer Verdiend verlies Anderlecht op eigen veld verslagen MAANDAG 12 MAART 1984 NOORDWIJK - In al zijn uitbun digheid flonkerde zaterdag het werkvoetbal op Duinwetering, waar het competitievoetbal bij na vier maanden had geschit terd door afwezigheid. Arbeid adelde in de ontmoeting Noord- wijk-Bennekom die van begin tot einde boeide. Weliswaar scheen het voer voor fijnproe vers opgediend door de in deze magere jaren zo driftig met de pollepel zwaaiende keuken meester Schraalhans, de 1300 toeschouwers lieten zich de met eerlijk zweet geserveerde voet- balpot goed smaken. Inzet, e hartstocht en bezieling vormden de smaakvolle surroga ten voor het gemis aan een tech nisch verfijnde afwerking van het duel, dat als beloofd in het programmablad de fortuinlijkste ploeg als winnaar opleverde. In dit geval Noordwijk, dat zich met de 1-0 winst meldde voor een achtervolgingsrace op koploper Rijnsburgse Boys. Noordwijk zat verlegen om de 1-0, door de hardwerkende midden velder Andries Wendt na twintig minuten tot leven geroepen. Te lang had de immer met de keu ring van sportpark Duinwetering belaste consul zich ongewild als extra-tegenstander van het elftal i John Eelman opgeworpen. Waar het telkens wèl spelende Sport RB als een in bonus geraakte Jan Splinter door de winter kwam, moest Noordwijk vanuit de leun stoel lijdzaam toezien hoe de achterstand op de concurrent uit het naburige dorp groter en gro ter werd. Wanhoop Los van twee uitbeurten (1-0 ver lies bij RB, 2-0 winst bij Volen- dam) raakte Noordwijk tot eigen wanhoop uit de maat in de dans om de punten. Rijnsburgse Boys vergaarde tot zaterdag 24 punten uit 15 wedstrijden, Noordwijk 'liep' 14 op 11 duels. In theorie een verschil van twee wedstrijd- punten, in de praktijk zagen de Noord wij kers zich na de 0-3 winst van Rijnsburgse Boys bij Nunspeet belast met de plicht al les te winnen wat er te winnen valt. Tegen die achtergrond had de bot sing met lotgenoot Bennekom (16 punten na 12 speeldagen) zo ongeveer het karakter van een af- valwedstrijd. Meer nog dan an ders was zowel Noordwijk als Bennekom zaterdag bezeten van de wil om te winnen. Zeker nu RB de uitreis naar het Edese DTS'35 zag geschrapt, werd juist dit treffen in beide kampen ge zien als springplank naar een plek met uitzicht op de succes najagende Rijnsburgers. Noordwijk èn Bennekom droegen zaterdag hun ambities in positie ve zin uit. Aan weerskanten werd het accent op de aanval gelegd. Het 4-4-2 systeem diende daarbij als basis, eenmaal in balbezit waaierden er beurtelings opmer kelijk veel spelers in voorwaart se richting uit. Menigmaal telde Noordwijk zodoende een vuurli nie van vier of vijf man. Was Ben nekom in het offensief, dan werd al evenzeer niet geschroomd minstens een trio aanvallers in de strijd te gooien. Op grond van de geleverde arbeid had zowel Noordwijk als Bennekom zater dag twee winstpunten verdiend, maar dat is in de voetballerij nu eenmaal niet mogelijk. 'aar het telkens wèl spelende valwedstrjjd. Meer nog dan an- eigenlijk Geert Jan Bakker: in vorm groeiend. (archiefroto) Vooropgesteld: er ging zaterdag het een en ander mis, daar op Duinwetering. Maar al te vaak volgden in deze 'vier punten- strijd' de vergissingen elkaar op. Op het sportpark aan de Van Panhuysstraat belandden nogal wat passes op onbedoelde be stemming. Bij tijd en wijle werd de Noord wij kse defensie over vallen door paniek, terwijl daar eigenlijk helemaal geen reden voor was. Soms ook was de strooptrage Gelderse verdedi ging het toonbeeld van onrust, zodra het bliksemsnelle aanvals- duo Klaas Vink en René van Hensbergen achter een geslaag de dieptepass mocht aanhollen. De foutenlast drukte de amuse mentswaarde van Noordwyk- Bennekom nooit naar een onder maatse waarde, maar behoorde integendeel tot het pakket van voetbalattracties die de 1300 toe schouwers in ruil voor hun geld kregen aangereikt. Noord wijk- Bennekom was een tweekamp vol emoties en hartstocht, waarin geen plaats was voor de in zovele andere wedstrijden getoonde angst om een nederlaag op te lo pen. Het aantal scoringskansen dat beide elftallen zaterdag zelf creeërden of zich door een flater van de tegenstander zagen ge- creeërd, was legio. Een uitslag in de orde van grootte van 5-5 had tot de mogelijkheden behoord, zoals merkwaardig genoeg ook een 4-0 winst voor Noordwijk of een 1-3 zege voor Bennekom geen bevreemding zou hebben gewekt. Noord wyk-Bennekom wentelde zich zaterdag kortom in een strak spanningsveld naar alle denkba re richtingen. De 1-0 van Andries Wendt, binnengekopt na voorbe reidend werk van in de vorm groeiende Geert Jan Bakker die na een misser van rechtsback Roy Evers vrij baan kreeg naar de achterlijn, bleef tot het laatste fluitsignaal overeind. Maar een beeld van de drukte voor beide doelen gaf die score niet. Namens Noordwijk miste René van Hensbergen bijvoorbeeld in de eerste helft een penalty die overigens hevig was aangevoch ten door de Bennekommers. Li bero Wim IJkhorst had de door hem in buitenspelpositie ver moede Van Hensbergen onregle mentair van een vrije loop naar doelman Drost onthouden. De immer glimlachende arbiter Van Beek stelde in samenspraak met zijn vlaggenist Kerpel vast dat "heel Bennekom" zich op de helft van Noordwijk had bevon den. Even later 'slofte' Noord wijk, toen de nooit om de 'voor- deelregel' malende Van Beek floot voor een overtreding van Siem van Beveren jegens de so lerende IJkhorst, terwijl Leo Gardien de pass van die struike lende libero al met een doelpunt had bekroond. Stoet Van Hensbergen (in de tweede helft na een botsing met zijn mandekker Van Dreven gebles seerd uitgevallen) en Gardien, zij behoorden tot de lange stoet van doelpunteryagers. Zoals aan het slot ook Klaas Vink en John Ma- rijt die er niet in slaagden het vol le rendement te halen uit drie te gen twee situaties, die waren ont staan nadat libero IJkhout zich ook met frontdiensten was gaan bemoeien. Noordwijk zat er achteraf niet mee, de 1-0 had Bennekom aangewezen als afval ler in de achtervolging op koplo per RB. Dat deze uiterst boeien de tweekamp feitelijk geen win naar verdiende, staat over een week of twee nog slechts in het vergeetboek vermeld. GERARD VAN PUTTEN HILVERSUM - Roodenburg speelt in de eerste klasse A (West 1) dit seizoen een uiterst merkwaardi ge rol. Het ene moment lyken de voetballers uit Leiden Noord vol komen uitgeteld; een paar we ken later mengen ze zich weer nadrukkelijk in de strijd om de titel in de vertekende competitie. Na de derde achtereenvolgende zege by Hilversum heeft de for matie van Laurens Mouter nog volop kans op het kampioen schap. Hoe leuk dat uitzicht ook is; Roo denburg moet zich maar niet al te veel illusies maken. De ploeg lijkt nog niet rijp voor bevorde ring naar de hoogste klasse van het amateurvoetbal. Het klinkt tegenstrijdig, maar juist dèt werd gisteren keihard bewezen in Het Gooi. In omroepland was trainer Mouter wel blij met de overigens "zwaar geflatteerde" 4-1 over winning, echt tevreden kon hij onmogelijk zijn. Daarvoor had zijn team in de eerste helft te slecht gespeeld, daarvoor was er ook na de pauze organisa torisch nog te veel mis gegaan. De royale marge aan het eind was dan ook niet alleen het ge volg van de wederopstanding van Roodenburg, maar typeerde eigenlijk nog meer het wel zeer plotseling verval van de oppo nent, die na de rust geen schim meer was van de gretige équipe die voordien over de partner was heengelopen. Met de constatering: "Wij hielden de bal wat beter in de ploeg en zij stopten opeens met voetballen", illustreerde Mouter treffend hoe het eraan was toegegaan. Toege geven: zijn overwegend jonge pupillen profiteerden uitstekend van de totaal gewijzigde rolver deling en draaiden zo ongeveer 1 op 1 bij het benutten van de mo gelijkheden, maar dat wilde alle maal niet zeggen dat het liep zo als' het lopen moest. Er werden nogal wat fouten gemaakt. Organisatie Die lagen gisteren op het gebied van de organisatie en die liggen vaker in het verlengde daarvan, op het terrein van het inzicht en het leiderschap. De jonge groep van Roodenburg is nog niet zover dat ze zelf gemaakte fouten kan ontdekken of de tactiek kan bijstellen. Er is niemand die al zoveel routine heeft dat hij 'zwemmende' spelers op de goe de plaats zet, kortom de leider ontbreekt. Niet erg, omdat het voornamelijk jeugdige spelers betreft, maar nu de kern al drie jaar samenspeelt, zou dat toch in ontwikkeling moeten zijn. Dat is nog niet het geval. In Hilver sum bleek Roodenburg nog al tijd zeer afhankelijk van correc ties vanaf de bank, maar omdat hij de groep graag "zo volwassen mogelijk" wil achterlaten als hij straks naar RCL gaat, liet Mouter zijn spelers aanvankelijk bewust tobben op sportpark Crailoo. Omdat Hilversum daar tegen de verwachting in slechts met twee vleugelspitsen speelde, gingen met name voorstopper Henri Pouw en middenvelder Cees Verver in de regen 'zwemmen'. Pouw omdat hij de steeds ver te rugvallende Van Oosterom (op papier was de ex-Vitessespeler centrumspits) wel enigszins, maar niet echt volgde en Verver omdat hy met de hem toegewe zen Ronald Smid meeging als die van plaats wisselde met Bert van Lunteren of Erik Assink om hun aanvallende uitstapjes mogelijk te maken. Het gevolg was dat de voorstopper en de laatste man van Hilversum, niet gehinderd door centrumspits Peter Ciere, steeds vrijuit konden opkomen. LEIDEN - Aad de Groot heeft de training hervat. Voor het eerst na tien maanden betrad de voorstopper van Roodenburg zaterdag weer het gras van sportpark Noord voor een lich te oefensessie. "En dat ging re delijk, ik heb bijna geen last gehad", aldus De Groot, die op 9 juni van vorig jaar een zware knie-operatie onderging. De ingreep aan zijn rechterknie (meniscus en kruisbanden) was zodanig dat aanvankelijk gevreesd werd dat De Groot nooit meer zou kunnen voet ballen. De voorstopper, die sa men met Henri Pouw als laat ste man "een koningskoppel kan vormen" (de uitdrukking is van Roodenburg-trainer Laurens Mouter) denkt echter zelf aan een rentree in het nieu we seizoen. "Dat is tenminste de bedoeling en daar werk ik naar toe". Aangezien Arno Lancel bij zijn rentree ten koste van Jurgen Kok zijn handen vol had aan André van Galen, Hanny Burg man de toen zwakke spelmaker Hennie Koet ver achteruit drong en linksback Willem Klooster man aan die kant ook nogal eens oprukte werd Roodenburg zwaar uit z'n verband gerukt. Teke nend was dat Ronald Jansen als snelste aanvaller mee moest gaan verdedigen en dat de trage re Peter Ciere 'scherp' bleef staan. Kortom, de verkeerde mensen werden belangrijk ge maakt, Roodenburg maakte Hil versum zelf sterk en moest mas saal achter die tegenstander aan lopen. Mouter liet zijn spelers bewust be tijen. "Ik vond dat ze nu eens zelf moesten zien wat er moest veran deren". De voetballers zagen het niet, werden daar compleet moe deloos van en dwaalden zonder overtuiging en inzet over het veld, met de idee dat alles tegen zat nu ook scheidsrechter Van der Made inconsequent de fluit hanteerde. De trainer greep pas echt in nadat Guus van Ooste rom de 1-0 had gevonden (na een kwartier), Van Galen drie kansen had gehad en laatste man Assink nog op de kruising had gescho ten namens het steeds gretiger Hilversum. De bepaald niet zachtzinnige mon delinge correcties die Mouter in de pauze aanbracht zorg den voor een metamorfose. "Veel strakker op de man" werd Roodenburg daarbij geholpen door de tegenstander die opeens alles vergeten leek, zwaar condi tie tekort kwam, met lange bal- LEIDERDORP - Nu het voorjaar in aantocht is en de ge wassen weer volop in bloei komen, is er op sportpark De Bloemerd een verrottingsproces begonnen. Oorzaak is de samenwerking tussen Jan Dahrs en RCL die niet be paald optimaal is te noemen. De oefenmeester kan de Leiderdorpse eersteklasser niet meer inspireren. De man die de selectie nieuw leven moet inblazen (Laurens Mou ter) is al aangetrokken, maar kan pas in juli met de werk zaamheden aanvangen. Tot die tijd moet RCL het met Dahrs doen. (archieffoto Holvast) len ging spelen en de felheid in de kleedkamer had achtergela ten. Het jagen op het trage cen trumduo dat Mouter als op dracht had meegegeven kwam er ook na de pauze echter nog niet uit, het liep alleen door andere oorzaken allemaal wat beter. Vizier Dat bleek voldoende, omdat het vi zier van Cees Verver (twee schit terende goals) en Hennie Koet (twee keer na één tweetjes met Ronald Jansen) ongewoon scherp stond afgesteld nu het team met groot enthousiasme het gebrek aan inzicht en routine compenseerde. De vier doelpun ten uit vijf kansen brachten on willekeurig de gedachten aan een titel terug, maar het zwaar geflatteerde van die zege onder streepte tevens dat Roodenburg daar nog niet echt rijp voor is. "Nu nog niet, maar dat komt nog wel als die jongens bij elkaar blij ven", aldus Mouter. PAUL DE TOMBE Gisteren werd weer eens duidelijk dat beiden op elkaar zijn uitgeke ken. De motivatie is totaal weg en pas wanneer de ploeg op ach terstand is gezet, ziet de ploeg in dat verliezen eigenlijk niet zo leuk is en trachten de Leiderdor pers er alsnog wat van te maken. Afgelopen zaterdag tegen Vallei vogels lukte dat in ieder geval niet. De 4-2 nederlaag was volko men verdiend, waardoor RCL zich vaster in de staart groep nestelde. Jan Dahrs: "We hebben de wed strijd in de eerste helft verloren. Vooral in de eerste vijfentwintig minuten was de inzet ver te zoe ken. Na die periode kregen we meer vat op het spel. Die tweede tegengoal vlak voor rust deed ons de das om". Beide elftallen lieten in de vooraf gaande wedstrijden zien, zoals in de stand viel at te lezen, gemak kelijk doelpunten om de oren te krijgen. Het beloofde dus een leuke pot te worden. Dat werd het inderdaad. Niet voor RCL, wel voor de gasten uit Scherpen- zeel. De Leiderdorpers openden veel te laks, waardoor de ploeg al snel tegen een achterstand moest aankijken. Balverlies van aan voerder Dick van der Bijl leidde ertoe dat 'Valleivogel' Aard van Ginkel, na een pass van Harry Valkenburg, alleen op het RCL- doel mocht afgaan. Handig om speelde hij doelman Peter van der Heyden en schoof de 0-1 bin nen. Het tegendoelpunt veran derde niets aan de speelwijze van de thuisploeg. Zonder zich echt druk te maken, koos men te vaak voor een moelijke oplossing. Zo werden de twee spitsen Pierre van Gemerden en Eric van Doe selaar geregeld de diepte inge stuurd (wat meestal inleveren betekende), terwyl zy het liefst de ballen in de voeten aange speeld willen hebben. Verder steunden de vier middenvelders de spitsen onvoldoende. De mo gelijkheden waren in de eerste helft dan ook op één hand te tel len. Eric van Doeselaar schoot, nadat de buitenspelval bij Vallei- vogels niet op tyd was dichtge klapt, van ver tegen doelman Blauwendraat op en mikte even later met een volley net iets te hoog. Cees Ruis deed met een kopbal hetzelfde. BRUSSEL (Belga/ANP) - Het omkoopschandaal in de Belgische voetbalwereld heeft een verrassende uitwerking op het competitieverloop in de hoogste divisie. Direct- betrokkene Standard Luik doorleeft een ongekende opleving, waarvan Anderlecht op eigen veld de dupe werd (1—3). Standard overvleugelde de thuisploeg in alle linies en won door doelpunten van Plessers en Wintacq. Een collectief zwak Beveren slaag de er niet in Gent te imponeren. De thuisploeg was het gehele duel sterker, schiep vele kansen, maar benutte er slechts één. Qui- por trof in de 68ste minuut doel en werd matchwinnaar. West-Duitsland Lijstaanvoerder Beveren, wiens naam niet gevallen is, wordt met de week nerveuzer. Het verloor gisteren voor de tweede opeen volgende keer. Nu bij hekkeslui- ter AA Gent (0-1). Door het ver lies van Anderlecht bleef de voorsprong evenwel geruststel lend: vijf punten met nog negen wedstrijden te gaan. Anderlecht verzuimde de competi tie weer open te breken door op eigen veld te verliezen van Stan dard. Daar zag het er in de eerste helft niet naar uit. De technisch bedrevener thuisploeg opende na zes minuten al de score door Czerniatinsky, die een voorzet van Brylle verzilverde. Daarna legde Anderlecht een rustig meesterschap aan de dag, dat wel oogstrelende combinaties tot gevolg had, maar geen doelpun ten. In het tweede bedrijf speelde de vermoeidheid bij Anderlecht een grote rol. Het Europese beker duel van afgelopen woensdag te gen Spartak Moskou had kenne lijk zoveel energie gevergd, dat de ploeg het tempo niet meer kon bijbenen. Standard rook zijn kans en kwam in de 72e minuut langszij door Vandersmissen. Van dat moment speelde Ander lecht een verloren wedstrijd. Na het vrije carnavalsweekeinde heeft de Bundesliga in het voor deel van Hamburger SV ge speeld. Het landskampioen zelf won vrijdag al van Kickers Of fenbach met 4-0 en Werder ver loor op hetzelfde tijdstip van Eintracht Frankfurt. Zaterdag liepen Stuttgart, door een neder laag van 0-2 bij Borussia Mon- chen-Gladbach, en Bayern Mun- chen, 0-0 bij Waldhof Mann heim, uit de pas. Fortuna Dusseldorf werd door zijn vierde achtereenvolgende neder laag 1-5 thuis tegen Kaiserslau- tern, uit de kopgroep gestoten. In de staartgroep kreeg Frank furt door zijn overwinning in Bremen, de eerste uit-zege van het seizoen, weer zicht op de kleine middenmoters Bochum, Borussia Dortmund en Waldhof Mannheim. VFB Stuttgart heeft vier weken stil gelegen. Het heeft de club geen goed gedaan. In Monchen-Glad- bach werd het krachtsverschil slechts zuinig vastgelegd in de uitslag door Borussia: 2-0. Engeland Everton dat in zijn laatste zeven tien wedstrijden slechts één keer heeft verloren, zette zijn opmer kelijke serie voort in de kwart finales van het toernooi om de FA-cup. De ploeg uit Liverpool, al zeker van een plaats in de eindstrijd van de League-beker tegen de grote stadgenoot, won zaterdag in Nottingham met 2-1 van het in degradatiegevaar le vende Notts County. Met Ever- ton kwam ook Watford bij de laatste vier. Watfort versloeg Bir mingham City met 3-1. De twee kleintjes uit het laatste achttal, Plymouth Argyle uit de derde divisie en het in financiële zorgen verkerende Derby Coun ty uit de tweede, moeten nog een keer aan de slag in Derby. Hun eerste wedstrijd eindigde zonder doelpunten. In de top van de eerste divisie ver anderde weinig. Zowel Liver pool als Manchester United won- Doelman Coton van Birmingham faalt, even later is de eerste treffer van Watford een feit. Het doelpunt kwam op naam van John Barnes. (foto anp) Dreun Cees Valkenburg deelde namens Valleivogels voor de pauze een mentale dreun uit. Een goedlo pende aanval rondde hij met een onhoudbare poeier af: 0-2. Na de thee ging RCL verder met drie spitsen. Vreemd genoeg niet met Van Doeselaar. In de rust had trainer Dahrs namelijk besloten om de in Engeland spelende Sie- to Schalkers (deze week vertrekt hij weer naar Middlesbrough) in te zetten. Onder aanvoering van Schalkers ging RCL feller spelend op zoek naar de aansluitingstreffer. Door foutief uitverdedigen van Cees Ruis gingen de goede voorne mens al snel de mist in. Harry Valkenburg lobde het leder van zo'n vijfendertig meter over doel man Van der Heyden op de paal. De terugkaatsende bal kon door Van Ginkel worden binnenge- tikt: 0-3. Dat de eindstand uitein delijk 2-4 werd, was te wijten aan persoonlijke fouten. Schalkers strafte een fout van doelman Blauwendraat af (1-3) en een mis verstand tussen Daaf Brandt en Van der Heyden werd door Van Ginkel in dank afgenomen (1-4). Scheidsrechter Slikkerveer ten slotte had het laatste woord. In een correcte sliding zag hij een penalty. Van Gemerden kon zo doende zyn negende competitie- doelpunt maken: 2-4. HENRY POUW T .fTniTM - Q TC (Tictn rM .n n AAM .tl.ni a. J n T 1 J1 4 .i 1A 1 1. A LEIDEN - SJC zorgde gistermiddag voor een stunt door Gouda een punt af te snoepen: 2-2. Een goede prestatie van de Noord- wykers, die door deze deling weer wat 'lucht' hebben. "Ik ben natuurlijk dik tevreden', aldus trainer Arie Duijndam. "Maar misschien had er zelfs meer ingezeten voor ons. We zijn in deze wedstrijd nauwelijks in de problemen gekomen. Gouda viel mij tegen". In de eerste helft viel er weinig te beleven op het veld van Gouda. De thuisclub was weliswaar meer aan de bal, maar kon doelman Ted van der Meer nauwelijks in de problemen brengen. Aan de andere kant moest de Gouda-doelman in de tiende minuut wel handfelend optreden toen Maarten Plug een schot loste. De kee per kreeg de bal niet onder controle, waarop Ben van der Zalm het leder maar net naast schoot. In de dertigste minuut kwam Gouda aan de leiding. Die stand bleef tot de rust gehandhaafd. "Toen heb ik de ploeg verzoent meer inzet te tonen", aldus Duijndam. Zy verzoek vond gehoor, want SJC stond binnen acht minuten met 1-2 voor. Na een goe de combinatie legde André Zonneveld van ongeveer dertig me ter aan. De bal sloeg als een kanonskogel achter de verbouwe reerde Gouda-keeper: 1-1. Twee minuten later al zette Ben van der Zalm zyn ploeg op voorsprong. Erg lang mocht SJC hier niet van genieten van 20 minuten voor het einde bracht oud-FC Den Haag-speler Joop Korevaar Gouda op 2-2. Hierna stelde de thuisploeg alles in het werk om alsnog een overwinning binnen te halen. De beste kans was evenwel voor SJC. Uit een counter verscheen Jos Alders alleen voor de vijandige keeper. Hij ver zond een goede lob, die echter net geen doel trof. Daardoor bleef het 2-2.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15