Titel gewonnen, goodwill kwijt HZC brengt spanning terug in waterpolowedstrijd Neem een biertjemeneer Nijboer Leids bedrijf sponsor Oranje Rini van Bracht wint EK driebanden Zijl/LGB zeker van derde plaats Vandaag in de sportkrant Ajax mist mentaliteit Ten Cate klopt Nijboer John McEnroe snel klaar AMSTERDAM - De Nederlandse Basketbal Bond heeft een spon sor voor het nationale herenteam dat in mei deelneemt aan het pré- Olympische kwalificatie-toer nooi in Frankrijk. Het Leidse bouwbedrijf IBB-Kondor steekt voorlopig 50.000 gulden in de ploeg die in april een achttal oe fenwedstrijden speelt tegen twee Amerikaanse universiteitsteams. Na afloop van het pré-Olympische toernooi (waarbij de eerste drie zich kwalificeren voor de Spelen in L'os Angeles) gaan vertegen woordigers van de Bond en het Leidse bedrijf opnieuw rond de tafel zitten om te zien of het con tract tussen de partijen eventu eel verlengd kan worden. Zonder vooruit te willen lopen op de feiten achtte ir. Maas, de di recteur van het bouwbedrijf, de kans op een duurzame relatie met de Basketbalbond groot. "Hoewel we met sportsponso ring in het verleden redelijk goe de ervaringen hebben opgedaan bij ondermeer de Tour de Fran ce, windsurfen en UVS is dit voor ons een stap in het onbe kende. De Basketbalbond klopte bij ons aan, wij hadden net plan nen om iets te gaan doen en de contacten verliepen zo prettig dat we op hun voorstel zijn inge gaan. Voorlopig geldt de over eenkomst tot en met 1 juni. Maar als het ons bevalt gaan we door" Daar hoopt de Bond, die in ruil voor de financiële injectie in de oefenduels tegen de universitei ten van Michigan en Hofstra het nationale team met shirtreclame laat spelen, ook op. In november neemt de ploeg van Vladimir He- ger namelijk deel aan het wereld kampioenschap "en", benadruk te bondsvoorzitter Adriaan Hei mig, "de financiële situatie is nu niet bepaald rooskleurig te noe men. We kunnen, als middelgro te bond, eigenlijk niet zonder sponsor en vandaar dat we erg blij zijn met deze steun uit het bedrijfsleven. We rekenen op een goede samenwerking". Intussen maakte bondscoach He- ger zijn selectie voor de oefen duels, die vanaf 15 april voorna melijk in de provincie worden gespeeld, bekend. Het zijn: Mitch Plaat, Dan Cramer, Jelle Esveldt, Jos Kuipers (Den Bosch), Emill Hagens, Randy Wiel (Leiden), Herbert Camero, Cock van de Lagemaat (Werkendam), Al Faber (Haaks bergen), Rob van Essen (Urk), Erik Griekspoor (Weert), Ronald Schilp (Amsterdam), Peter van Noord (Den Helder), Tom van der Mars (Montana College), Henk Pieterse (Kentucky), en Rudi Kuiper (Chaminade Uni versity). AD VAN KAAM TER AAR - Een Ter Aarse slijter heeft zaterdagmiddag, uit woede over het feit dat de route van de 'Twintig van Alphen' langs zijn winkel aan de Westkanaalweg voerde, een steekkarretje met vijf kratten pils over de straat gekieperd. Door snel ingrijpen van de aanwezige politie en een omstander kon worden voorkomen dat de juist aankomende kop groep, waarin de bekende Nederlandse marathonloper Gerard Nijboer meeliep, letsel zou oplopen door het rijkelijk over de weg verspreide glas. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt. De slijter had eerderzij het in woorden, aan de gemeente kenbaar ge maakt niet zo gelukkig te zijn met de route van de hardloopwedstrijd. Hij vreesde dat zijn handel in gevaar kwam wanneer zijn winkel als gevolg van de loop slecht bereikbaar zou zijn. Daarop is overleg geweest tussen de burgemeester van Ter Aar, de politie en de slijter en enkele andere middenstanders die ook bezwaar tegen de route hadden. De middenstanders werd uitgelegd dat de wedstrijd, niet in het minst door de deelname van een aantal kopstukken uit de atletie- kwereld, bijzonder belangrijk was. Hen werd gevraagd hiervoor begrip op te brengen, ook al zouden de zaken op de dag van de ronde wat minder gaan. Martin ten Kate won de 20 km loop binnen het uur. Robert Maus werd tweede en marathonspecialist Gerard Nijboer eindigde als derde. LEUVEN (GPD) - Een Eu ropees kampioenschap gewonnen, maar een hoop good will ver speelt. Het is maar de vraag wat op den duur voor Rini van Bracht zwaarder zal wegen. Na de „schandaalpartij" tegen Dielis, zoals ze nu België zeggen, zal Van Bracht zijn titel daar wel niet ten gelde kun nen maken. Want de woede is er erg groot, even groot als de teleur stelling nu de Belgische suprematie in het Euro pese driebanden einde lijk is doorbroken. Doorbroken door een impopulaire Nederlan der: Rini van Bracht. Hoe impopulair Van Bracht zich heeft gemaakt bij het Belgi sche publiek bleek gisteren tij dens de finalepartij tegen de Fransman Vierat. Van Bracht was sterker maar kwam men taal toch in de problemen na een foutieve arbitrale beslis sing in de tweede set en nadat het publiek zich begon te roe ren en zich openlijk tegen de Nederlandse kampioen keer de. Ommekeer Dat moment, bij de stand 10-10 in de tweede set, bracht de om mekeer. Voor de zoveelste keer dit toernooi protesteerde Van Bracht heftig nadat een deze maal duidelijke driebander als tweebander werd ingeschat. Van Bracht werd weliswaar in het gelijk gesteld, maar wond zich weer zo op dat hij zichzelf uit zijn ritme haalde. Hij was aangeslagen, Van Bracht, en het publiek in Leu ven rook bloed. Vooral toen Vierat de tweede set won en er „strafschoppen" van acquit af genomen moesten worden. En juist op dat cruciale moment, bewees de sympathieke Vierat geen winnaarstype te zijn, zo als ook al in het verleden was gebleken. Toen hij voor de tweede keer van acquit moest, miste de Fransman en was Van Bracht voor de eerste maal in zijn carrière Europees kam pioen geworden, nog wel in het hol van de leeuw. De eindstand van het toernooi om de Europese biljarttitel driebanden is: 1. Van Bracht, 8 wedstrijdpunten, 16 setpunten, 1.193 moyenne, 8 hoogste se- 2.6 Vierat 8 14 7 0.978 3. Siebert 7 12 9 1.054 4. Muller 6 12 9 1.066 Een titel waarmee Van Bracht ook zelf een beetje omhoog zit. „Ik had liever op een andere manier gewonnen", gaf de 36- jarige Waalwijker toe, „maar als het zo moet dan moet het maar. Dat me het kampioen schap me nog bijna ontglipte, kwam door die arbiter. Zo'n man is toch niet capabel om zo'n belangrijke partij te tel len". Het is in Leuven een historische overwinning voor Van Bracht geworden. Hoe dan ook, sinds gisteren staat de Brabander in elk geval te boek als de eerste Nederlander die er in slaagde ooit Europees- en wereldkam pioen in het driebanden te worden. Beide keren kwam er geen direc te confrontatie met Raymond Ceulemans aan te pas. In Guayaquil in '82 niet, en in Leuven niet, de afgelopen da gen. In de Equadoriaanse hoofdstad waren Ceulemans en Dielis niet van de partij en in het eigen Vlaander gingen de beide Belgische biljartleeu wen ten onder aan het set- en poule-systeem. Roodenburg klimt op Degradatie Fides Pacta Wraakactie van LMHC Alle uitslagen Conflict waarop Van Bracht uiteindelijk Europees kam pioen is geworden, heeft veel stof doen opwaaien. Al voor het toernooi gespeeld werd ontstond er een conflict rond Van Brachts eventuele deelna me in Leuven en dreigde de Brabander, als hij zijn zin niet kreeg, niet naar het EK te ver trekken. Maar uiteindelijk koos Van Bracht eieren voor zijn geld, en hield het bondsbestuur voet bij stuk. Hij trok zijn dreige ment in, zoals hij dat tijdens het Europees kampioenschap ook deed. Opnieuw was Van Bracht niet consequent, op nieuw liet hij zich overhalen, in de partij tegen Dielis toen hij uit woede om een arbitrale be slissing zijn keu al uit elkaar had geschroefd en gedreigd had het toernooi voortijdig te verlaten. Door een vreemde speling van het lot, won de ongeinterres- seerd spelende Van Bracht de tweede set van Dielis. Vanaf dat moment rook de Nederlan der zijn kansen en was er van gebrek aan concentratie geen sprake meer. Vanaf dat mo ment ook liet bondsvoorzitter Jan Lageweg zo trots als een pauw te verkondigen dat hij er voor had gezorgd dat Van Bracht in de race was gebleven door de zaak tijdig te sussen. Lageweg: „Je kunt dan toch zien dat je niet iedereen als be geleiding kan meesturen". Na de poule-zege op Dielis en de uitschakeling van Ceulemans en Bitalis in de andere groe pen, kon Van Bracht door niets en niemand meer worden ge stopt. Hij was op slag ook de voornaamste favoriet gewor den en beet zich in die rol hele maal vast. Mentaliteit In het slotweekeinde ontbrak het Van Bracht niet aan de goede mentaliteit. Hij toonde vooral zijn klasse tegen de Westduit ser Siebert in de halve finale en in de eerste set van de eind strijd tegen Vierat. Want on danks zijn impopulaire gedrag kan niemand er onder uit: Van Bracht was gewoon de beste van de overgeblevenen. De Nederlander toonde aan de sterkste van de Europese sub top te zijn. Een subtop voor wie het set-systeem vriendelijk was. Het is bekend dat onder die speelvoorwaarden de iets mindere goden meer kans heb ben tegen spelers van het for maat Ceulemans. Van Bracht heeft daarvan kunnen profite ren, maar heeft aan de andere kant ook sterk gebruik ge maakt van de geboden moge lijkheden. Zijn eindmoyenne van 1.193 is zonder meer goed, ook al moet er tien jaar terug gegaan worden om een Euro pees kampioen te vinden met een lager moyenne. Maar ook toen heette die kampioen voor de verandering eens geen Ray mond Ceulemans. LEIDEN - Waar in Hilversum de spanning in de waterpolocompe- titie werd teruggebracht, stelde de Zijl/LGB gisteravond de der de plaats in de eindrangschik king veilig. Dat gebeurde in een redelijk gespeelde wedstrijd te gen VZC, dat met een niets aan duidelijkheid te wensen 14-6 ne derlaag werd geconfronteerd. De wrange smaak, die na het kans loze verlies tegen HZC/de Rob ben was achtergebleven, werd daarmee enigszins weggespoeld. Het Leidse team toonde in tegen stelling tot vorige week meer agressie en ging in aanvallend opzicht gedurfder te werk. De te genstander uit Veenendaal, vori ge week nog met 22-4 afgedroogd door AZC, kwam het aan de weet en kon nimmer een antwoord vinden op het aanvalswerk van de Kooiclub, die Stan van Bel- kum als uitblinker in de gelede ren had. De ruim uitgevallen overwinning 'pinde' de Zijl/LGB vast op de derde plaats van de ranglijst. Daarmee is de Leidse club nau welijks gelukkig, nu die positie geen uitzicht biedt op internatio naal polo. Evenals vorig jaar moet de Leidse formatie zijn meerdere erkennen in AZC en HZC. Een tegenvaller, omdat de Zijl had gehoopt de positie van de Hilversumse tegenstrever te ondermijnen. Keihard Daar zag het, na de eerder dit sei zoen behaalde zege op HZC, aan vankelijk naar uit, maar de oppo nent uit het Gooi sloeg vervol gens keihard terug en bracht de Zijl weer terug in werkelijkheid. De derde plaats dus, en eerlijk gezegd mag de ploeg niet op meer aanspraak maken. Te vaak worden goed gespeelde wedstrij den door slechte afgewisseld. Die onevenwichtigheid weer houdt de Leidse equipe van een definitieve doorbraak, al heeft men de beste speler van Neder land in het bezit. Stan van Belkum wilde na het ge ruisloze optreden van vorige week revanche en kreeg die ook. Wel dient er onmiddellijk bij ver meld te worden dat de Veenen- daalse verdedigers niet alles in het werk stelden de blonde Lei- denaar van het scoren af te hou den. Zesmaal schoot 'de witte' raak. Alex van Belkum, Henk Harteveld en John van der Bosch deden met elk twee tref fers vervolgens ook een duit in het zakje. Doelman Johan Uit- tenhout tenslotte stelde broer Theo niet teleur door een uitste kende wedstrijd af te werken, al liet de jonge 'Ui' in de laatste mi nuut een makkelijk schot gelijk een hete kroket door de handen glippen. Zijl-VZC 14-6 (2-2, 5-0, 4-1, 3-3) Scores Zijl: Stan van Belkum (6), Alex van Belkum (2), John van der Bosch (2), Henk Harteveld (2), Edwin Redegeld, Albert Spij ker. VZC: Ton Schoeman (2), Ronald van Noord (2). Bert Witters (2). ROB ONDERWATER Het bier vloeide zaterdag rijkelijk in Alphen. Niet door de kelen van de dorstige deelnemers aan de twintig kilometerloop, maar over de straat. De lopers met Gerard Nijboer links) hadden er geen belangstelling voor HILVERSUM De waterpolocompetitie krijgt, onver wacht, een heel spannend slot. HZC/De Robben draagt daarvoor de verantwoordelijkheid. Deze Hilversumse ploeg, die drie weken geleden in de normale competitie door de gedoodverfde kampioen AZC/Microlife met 7-3 werd afgedroogd, revancheerde zich zaterdagavond door in eigen bad het eerste play-off-duel tegen de Alphenaren met 7-5 te winnen. De achterstand op AZC werd daar door teruggebracht tot één punt. Over vijf weken zal het laatste treffen tussen de eeuwige rivalen in Alphen de doorslag moeten geven. Met die mogelijkheid was vóór de wedstrijd in het zwembad De Lieberg praktisch geen rekening gehouden. AZC werd ongenaak baar geacht. Als er al sprake van een onzekere factor was, dan be trof dat de vraag hoe de afwezig heid van Ton Buunk door de Al- phense ploeg zou worden opge vangen. De AZC-aanvoerder kon niet spelen vanwege een vorige week opgelopen ontsteking in het linkerscheenbeen. "Ik hoop dat ik er tegen Zijl/LGB weer bij kan zijn, maar zeker is dat niet. Voorlopig heb ik voor een week pillen gekregen om die pijnlijke blessure te laten genezen", kon Buunk toen al melden. Wie het weet, mag het zeggen. Wat de Alphense ploeg zaterdag zon der Buunk mankeerde, is een groot vraagteken. Van de tot nu toe superieure, in alle toonaar den opgehemelde formatie bleef in Hilversum weinig tot niets over. Zonder het werklustige De Robben tekort te willen doen, moet gezegd worden dat AZC onherkenbaar was, zo beroerd verliep de organisatie binnen de Alphense ploeg. "Verliezen is niet erg, maar op deze manier is het wel erg onbevredi gend. Drie weken terug vormden we tegen De Robben nog een team. Nu werd er niet voor el kaar gewerkt, werd er in de ver- HZCIDe Robben-AZC: 7-5. Een van de vijf Alphense treffers in beeld Jan Evert Veer (witte cap, 3) passeert ook doelman Wouly de Bie, nadat hij met een weergaloze actie de niet zichtbare Hans Blankenstein had geklopt. Dick Nieuwenhuizen kan er ook niet meer bij. (foto Nanno Bioupon dediging niet over genomen, niet als eenheid en we knokten werd er niet terug gezwommen er niet voor. Daar schuif ik alles en noem maar op. We speelden op", oordeelde Ed van Es, die door de grillige arbitrage vroeg tijdig met 3 p's aan de kant zat. AZC-coach George Geurtsen, die in de malaise van zijn ploeg deel de door weer ouderwets luid ruchtig te reageren op de arbitra le fratsen van Teilegen en Jan sen, was kort en bondig in zijn commentaar. "We hebben slecht gespeeld. Natuurlijk misten we de inbreng van Ton Buunk. Maar we hebben ook kansen laten lig gen". In die drie regels verklaar de Geurtsen globaal de neder laag. Ton Buunk vond overigens zijn af wezigheid niet van beslissende invloed. "Dat AZC vanavond zonder mij moest spelen, is geen excuus. Als de Zijl zonder Stan van Belkum speelt is dat wèl een excuus. AZC beschikt echter over zoveel talent, dat ze mij moeten kunnen missen. Maar misschien heerste er toch wel angst in de ploeg dat ik er niet bij was. Vooral bij de jonge jongens zag je de lef wegzakken. Na de derde periode waren ze al moe. Voor mij onbegrijpelijk". Hoe vreemd het ook klinkt, De Robben was AZC volledig de baas. Van meet af aan nam de ploeg van de scheidende coach Wim Hermsen het initiatief. Daar viel voor AZC vrijwel niets meer op af te dingen. Jan Evert Veer probeerde de leidinggevende functie van Buunk wel over te nemen, maar de Hagenaar in Al phense dienst kreeg geen steun. Ed van Es werd al snel met een foutenlast geconfronteerd en Eric Noordegraaf bleef ander maal in een belangrijke wed strijd onzichtbaar. Op Veer en Misdorp na verzuimden de routi niers hun klasse te etaleren en de 'jonkies' konden dat, goed be doelde pogingen van Remco Pielstroom te spijt, niet onder vangen. De Robben voelde zich temidden van de Alphense malaise in haar element. Via 2-0 en 4-3 halver wege werd het 6-3. Dat was in het begin van de derde periode. De naaste belager van AZC kon toen al niet meer stuk. Wim Hermsen: "Vorig keer gebeurde het niet, maar als de jongens wil len spelen hebben ze tegen AZC een kans. Dat is nu weer geble ken. Natuurlijk speelt de afwe zigheid van Buunk èen rol. Maar dat kan net zo goed tot onder schatting aan onze kant leiden. Dat is gelukkig niet gebeurd. De competitie is gered". De Robben maakte het importante karwei zonder risico's te nemen af: 7—5 na de te harde wedstrijd, waarin schoppen en slaan getole reerd werd. Omdat aan het einde van de rit het doelsaldo van min der belang is, heeft De Robben in de onderlinge confrontaties met AZC nu een kostbare 2-1 voor sprong. Bij gelijk eindigen is dat van doorslaggevende betekenis. De spanning is dus volledig te rug. Scoreverloop De Robben - AZC: le periode: 1-0 Hans Blikslager, 2-0 Nico Landeweerd, 2-1 Ewoud van Winsen (man meer), 2-2 Remco Pielstroom 2e periode: 3-2 Nico Landeweerd, 4-2 Hans Blikslager (man meer), 4-3 Ene Noordegraaf. 3e periode: 5-3 Aad van Mil, 6-3 Hans Blankenstein (man min der), 6-4 Jan Evert Veer. 4e periode: 7-4 Ronald Hermsen, 7- 5 Ene Noordegraaf (man meer). WIM VAN WANROOY

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13