Opnieuw beschieting Spaans vissersschip De Oman-affaire, de zaak die maar niet in de doofpot wil Strijd overschaduwt Libanonconferentie Golf van anti-Franse sentimenten Grieks-Turks incident gesust Merkwaardige en onfrisse zaken van Mark Thatcher DEANTI- INBRAAK- PEN. Houdt monden fris en mensen monter. PAGINA 7 ZATERDAG 10 MAART 1984 MADRID - De Golf van Biscaje is vrijdag wederom het toneel geweest van een visserij incident. Op 50 mijl ten westen van de plaats waar woensdag een Frans marinefregat twee Spaanse vissersboten onder vuur nam met een saldo van negen gewonden, vuurde een andere Franse oorlogsbodem vrijdagmiddag opnieuw op een vissersboot, eigen dom van een Spaans-Britse firma. Dit keer raakte geen van de 16 opvarenden gewond, omdat de schoten vlak voor de boeg in zee sloegen. Volgens een Spaanse bron viste het schip buiten de 200-mijlszone. Spaanse jongeren werpen vuilniszakken over de hekken van de Franse ambassade in Madrid, naar aanleiding van eerdere beschietingen woensdag. (foto ap». BRUSSEL (Reuter/UPI) De Na- voraad heeft vrijdag een speciale vergadering gewijd aan het inci dent in de Egeïsche Zee, waar donderdag een Turks marine schip een Griekse onderzeeboot zou hebben beschoten. De raad, bestaande uit de ambassadeurs van de 16 lidstaten, drong er bij Griekenland en Turkije op aan "de uiterste terughoudendheid' te betrachten, aldus een woord voerder van de NAVO. Turkije heeft de Griekse beschul diging inmiddels tegengespro ken. De Griekse regering heeft volgens Ankara geprobeerd iets aan te tonen dat niet heeft plaats gehad. Daarmee probeerde zij "een kunstmatige crisis" te scheppen, aldus Turkse woord voerders. In de verklaring wordt toegegeven dat Turkse marineschepen ver schillende schietoefeningen heb ben gehouden tussen het (Griek se) eiland Samothraki en de (Turkse) baai van Saros. Gezegd wordt dat het hier om een routi ne-operatie ging. Griekenland en andere betrokken landen zijn vooraf op de hoogte gesteld, aldus de Turkse verlda- ring waarin ontkend wordt dat de schietoefeningen in Grieks territoriaal water werden gehou den. Griekenland is vrijdag teruggeko men op het besluit zijn ambassa deur in Turkije terug te roepen. Het verklaarde een bevredigen de uitleg te hebben ontvangen over het incident in de Egeïsche Zee van afgelopen donderdag. BEIROET (AFP/Reuter) - De strijd in en rond Beiroet tussen islamitische milities enerzijds en christelijke milities en het gere gelde leger anderzijds is vrijdag in alle hevigheid opgelaaid. De gevechten overschaduwden de voorbereidingen die de Libanese leiders maken voor de verzoe ningsbesprekingen die begin volgende week in Lausanne wor den gehouden. Vrijdagochtend deden zich nog sporadische vuurgevechten voor, maar de strijd breidde zich in het stadscentrum snel uit tot een volledige veldslag. Volgens Radio Beiroet werden bij be schietingen over de "groene" scheidingslijn tussen het islami tische West- en het christelijke Oost-Beiroet granaatwerpers, zware artillerie en automatische wapens ingezet. De politie meld de dat bij de gevechten van vrij dagochtend zeker drie mensen, onder wie een Libanese journa list, zijn omgekomen en 27 wer den gewond. De gevechten ver spreiden zich later van de "groe ne lijn" naar de zuidelijke sji'iti- sche buitenwijken van de stad. Ondanks de gevechten zetten de vertegenwoordigers van de Liba nese partijen gisteren de voorbe reiding van de conferentie voort. De oppositionele sji'itische lei der Nabih Berri en druzenleider Walid Joumblatt reisden over de weg - het vliegveld van Beiroet bleef gesloten - naar Damascus en ontmoetten er vertegenwoor digers van hun Libanese bond genoten. Ook de Saoedische be middelaar Rafic Hariri woonde het overleg bij. Berri, Joumblatt en de andere oppositieleiders, de voormalige president Suleiman Franjieh en ex-premier Rashid Karame, zullen hun christelijke tegenstanders confronteren met een gezamenlijke strategie. Op het programma van de opposi tie staan onder meer ver gaande hervormingen van de grondwet en de vorming, naast het be staande parlement, van een se naat waarin de diverse geloofsge meenschappen naar verhouding zijn vertegenwoordigd. Het rechtse en christelijke kamp, geleid door Pierre Gemayel van de falangistische Kataeb en ex- president Camille Chamoun, neigt ernaar "decentralisatie" feitelijke kanonisering, in Liba non voor te stellen. Over het af staan van macht om de christelij ke overheersing binnen het over heidsapparaat te beëindigen ten gunste van de islamieten, zeiden Gemayel en Chamoun vrijdag in een verklaring: "In geen geval zullen wij deze kwestie bespre ken onder politieke en militaire druk". "De beide kampen bieden geen ge meenschappelijke punten, be halve mogelijk de nodzaak van een breder coalitiekabinet, maar zelfs dat is onzeker", verwoordde een regeringsfunctionaris het groeiende pessimisme. IWat u hiernaast ziet, is de Anti-inbraak-pen. Niets bijzonders: gewoon een willekeurige pen, waarmee u de onder staande bon invult en aan ons opstuurt. U ontvangt dan alle mogelijke informatie over electronische inbraak beveiliging van Chubb Lips. Informatie waarin wij vertellen wat onze filosofie isoverbeveiligen. Wat onze manier van den ken, van handelen is. Het aandragen van oplossingen die zijn toegespitst op uw specifieke situatie, vanuit onze optiek als Neder lands grootste expert in beveiliging. Want in prin cipe verkopen wij geen losse produkten, maar systemen. Maatwerk. En omdat Chubb Lips voor elke situatie de juiste apparatuur voorhanden heeft, is 't mogelijk om tegelijkertijd de meest economische en vooral efficiënte beveiliging te leveren. Bovendien heb benwij een naam SalBÜ 'n Vertrouwde naam. CHUBB LIPS. BEVEILIGT ALLES TEGEN ALLES. BON Informeer mij omtrent de anii-inbraak I systemen van Chubb Lips Nederland B V. g Naam: I Postcode: Plaats:Tel.: Stuur deze bon in een ongefrankeerde envelop naar CHUBB UPS NEDERLAND BV t.a.v. Ard. Verkoop 156. Antwoord- nummer 17.3300 VB Dordrecht of 1 I bel 078-136144, toestel 395. De Franse premier Mauroy, die in zijn hoedanigheid van burge meester van Lille een tweedaags bezoek brengt aan een steden- symposium van de Verenigde Naties in Madrid, weigerde bij aankomst in de Spaanse hoofd stad commentaar te geven op de incidenten in de Golf van Bisca je. Het visserij-incident van woensdag en het bezoek van Mauroy aan Madrid hebben een golf van verontwaardigde reac ties en anti-Franse sentimenten in Spanje veroorzaakt. door Gerrit Jan Hoek In Ondarroa, het Baskische vis sersdorp waar de twee beschoten boten vandaan kwamen, ver schenen vrijdag enkele duizen den demonstranten op straat die de leuzen „Fransen moorde naars" en „Ja tegen de visserij, nee tegen de oorlog" scandeer den. De Franse ambassadeur Guidoni werd langdurig uitge jouwd en uitgefloten tijdens zijn voordracht op een symposium over de EG. Sommige kranten stelden het be schieten van de twee vissersbo ten zelfs op één lijn met het neer schieten van de Zuidkoreaanse Boeing op 1 september vorig jaar, waarbij 269 passagiers om kwamen. De voorzitter van de Baskische redersorganisatie eis te dat de Verenigde Naties het Franse optreden op identieke gronden veroordelen als destijds het neerschieten van de KAL- Jumbo, en drong er bij premier Gonzalez op aan de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk te verbreken. Na het dreigement van de Franse staatssecretaris voor de zeevisse rij, Guy Lengagne, dat Frankrijk niet zal schromen identieke maatregelen te nemen in geval van herhaling door Spaanse vis sersboten, die zonder licentie in de Franse EG-wateren vissen, is het eind van de incidenten nog niet in zicht. De kern van het pro bleem ligt echter bij de omvang van de Spaanse vissersvloot en het gebrek aan visgronden. Terwijl de EG-landen hun vissers vloten de laatste jaren aanzien lijk gereduceerd hebben, is de Spaanse vloot met de helft toege nomen. Met ruim 13.000 vissers boten, waarvan er ongeveer 3900 buiten de Spaanse territoriale wateren vissen, is de Spaanse vissersvloot - na die van de Sow- jet-Unie en die van Japan - de grootste ter wereld. In de visserij zijn in Spanje maar liefst 110.000 mensen werkzaam, ruim twee derde van het totale aantal vis sers in alle tien landen van de EG samen (160.000). Diverse traditionele visgronden zijn de laatste jaren sterk geslon ken voor de Spaanse vissers. Voor de EG-zone is het aantal visserijlicenties van 300 in 1980 teruggebracht tot 106 in 1984. De toegelaten hoeveelheid heek, een van de favoriete vissoorten op de Spaanse markt, is van 45.000 ton in 1976 gedecimeerd tot 7900 ton voor het lopende jaar. Elders kampt Spanje met identie ke problemen. Ook Marokko, Portugal en Canada hebben hun viswater slechts mondjesmaat opengesteld voor de gulzige Spaanse vloot, die niet alleen 1,1 miljoen ton vis per jaar produ ceert, maar die het bovendien niet zo nauw neemt met de regle mentaire afmetingen van de ma zen van de netten. Het enige alternatief voor de Spaanse vloot om aan beschie ting door Franse marine of het aan de ketting leggen door Ma rokko of Portugal te ontkomen, is een sterke reductie van het aantal schepen, of uitwijken naar verre visgronden in de Indische of Stille Oceaan. Want in de hui dige internationale omstandig heden is geen land gevoelig voor het Spaanse humanitaire argu ment, dat de gezinnen van de 110.000 Spaanse vissers toch ook moeten eten. BONN (DPA/AFP) - De Westduit- se schrijver Heinrich Böll wil zijn archief verkopen aan de ge meente Keulen. Behalve zijn complete werk bevat Bölls ar chief manuscripten, aantekenin gen en ongeveer 50.000 brieven, onder andere van de ex-presi- denten Walter Scheel en Gustav Heinemann, ex-bondskanselier Willy Brandt en de schrijver Günther Grass. aanleiding van een stuk dat het afgelopen weekeinde ver scheen in de zondagskrant The Sunday Times. Daarin stond onder meer dat niet alleen Mark Thatcher, de zoon van de premier, geld heeft verdiend aan de Oman—affaire, maar dat geld is gestort op een bankre kening die hij deelt met zijn va der Denis. Het antwoord van mevrouw Thatcher was evenzeer karak teristiek. Ze zei, dat er niets on behoorlijks aan de hand is met de gemeenschappelijke bank rekening, en dat het hier bo vendien om een privé—zaak gaat. Daarna viel ze uit naar The Sunday Times, die bedrog zou hebben gebruikt om ach ter het geheim van de rekening te komen. Alweer een hoofdstukje in de Oman—affaire, de zaak die maar niet in de doofpot wil. Sinds de zeer respectabele zon dagskrant The Observer op 15 januari met de eerste onthul ling over de merkwaardige za- kenaffaires van Mark Thatcher begon, heeft diens moeder geen rustige dag meer in het Lagerhuis gehad. De feiten. In 1981 was de Britse premier op officieel bezoek in de oliestaat Oman. Tijdens dat bezoek pleitte ze bij de sultan onder meer ten gunste van het bouwbedrijf Cementation In ternational, dat in de slag was voor de opdracht een universi teit ter waarde van 1,4 miljard te bouwen. Vlak voor ze in Oman aankwam, en in Oman zelf, kreeg ze be zoek van haar nu 30-jarige zoon Mark. Wie erg naief is, zegt dat hij daar toevallig tege lijkertijd moest wezen. Hij was namelijk door Cementation In ternational als commercieel adviseur aangetrokken, juist met het oog op de opdracht voor de universiteit. Het bedrijf kreeg de order en me vrouw Thatcher werd, weer te rug in eigen land, uitgebreid gefêteerd omdat ze weer zo'n mooie order voor het vader land had weten binnen te sle pen. Dat Mark Thatcher ermee te maken had, wist op dat mo ment niemand. The Observer kwam er evenwel in januari van dit jaar achter, en ging, voor de gegevens ge publiceerd werden, met een lijstje vragen naar Downing Street 10. De belangrijkste vraag daarbij was uiteraard: „Wist de premier dat haar zoon financieel voordeel zou kun nen hebben bij het door haar binnenhalen van de opdracht voor Cementation?" Maar de premier wilde geen ant woord geven. Ze zei dat ze niet van plan was de privé—zaken van haar zoon te bespreken, 's Avonds herhaalde ze dat nog eens een keertje in een tv—in- door Henk Dam terview, voegde daar aan toe dat ze in het buitenland „altijd in de slag" was voor Engeland, en daarmee was voor haar de kous af. Maar niet voor de Labour-partij. Parlementsleden daarvan vroegen de volgende dagen tij dens het vragenuurtje om op heldering. Ook zij kregen steeds weer de kous op de kop, want mevrouw Thatcher hield steeds weer haar verhaal over privé—zaken waarover ze niet wilde praten, en dat er niet ge zeurd moest worden omdat de opdracht tenslotte naar een Brits bedrijf was gegaan. Ze kreeg enkele weken later steun van de 'Speaker' (voor zitter) van het Lagerhuis die zei dat de reglementen van het Lagerhuis haar niet dwingen opening van zaken te geven. Daarmee leek een eind aan de potentieel voor mevrouw That cher nogal schadelijke affaire te komen. Dat was niet zo, en wel om twee redenen. In de eerste plaats wilde Labour dit buitenkansje om ten koste van de vrijwel on aantastbaar lijkende premier te scoren, niet voorbij laten gaan. De zaak werd zelfs van 'back-bench' naar 'front-- bench' overgeheveld, met an dere woorden: het waren nu de grote kanonnen van de partij die tijdens het vragenuurtje de premier onder vuur namen. Bovendien lieten de Britse kran ten, vooral de zondagsbladen, de zaak niet los. Er kwamen steeds meer verhalen. Over het feit dat Denis misschien ook wel financieel gewin bij de Oman—affaire had behaald. Over het gegeven dat ook an dere Britse bedrijven hadden geprobeerd de opdracht te krij gen. En over de duistere han del en wandel van Mark in het algemeen. Op dat laatste veld is het goed oogsten. Mark immers was al tijd een halve mislukkeling ge weest tot het moment waarop zijn moeder premier werd. Tot die tijd (mei 1979) had hij zijn leven gevuld met het niet af maken van de universiteit, het niet afmaken van een oplei ding tot accountant, en wat au toracen (daarbij gesponsord door vrienden van zijn vader in de olie—industrie). Maar vanaf '79 braken de gouden jaren voor hem aan. Hij kreeg het ene sponsor—contract na het andere (van lieden die eensdeels goede sier wilden maken met zijn naam, en an derzijds bij zijn moeder in een goed blaadje wilden komen), ging tv-reclames doen waarbij hij onder meer whisky, ten- niskleding en overhemden aanprees, en begon bovendien zelf met een bedrijf. Dat bedrijf, Monteagle Marke ting, richtte hij samen met een vriend uit de race—wereld op, en bestaat nog steeds. Het houdt zich bezig met 'advise ren', commercieel werk in de breedste zin des woords. Hoe wel, breed? Wat Mark te verko pen heeft, is in feite maar één ding: de achternaam die hij ge meen heeft met de Britse pre- Tegen een vriend heeft hij eens gezegd dat hij maar één grote ambitie in het leven heeft: voor z'n 35e miljonair te zijn. Dat is hem aardig aan het lukken ook. Niemand weet precies wat hij bijvoorbeeld aan zijn bemoeienissen met de order in Oman heeft verdiend, maar in die branche zijn commissies in de orde van enkele tonnen heel gewoon. Wat Mark verweten kan worden, is dat hij zo geheimzinnig over zijn zaken doet, temeer, omdat hij zich in een aantal commer ciële avonturen heeft gestort die, gezien de positie van zijn moeder, op z'n minst op het randje moeten worden ge noemd. De Oman—affaire is daar nu een schoolvoorbeeld van gewor den. Maar wat moet men daar naast bijvoorbeeld denken van het feit dat Mark financiële be langen heeft in de goudhandel in Hongkong, terwijl iedereen weet dat de goudprijs daar sterk afhankelijk is van de (ge heime) onderhandelingen tus sen de Britse en de Chinese re gering over de toekomst van de kroonkolonie? Dit soort zaken, het feit dat Mark vrienden erop na houdt die zich niet ervoor schamen zijn naam bij louche praktijken als wapenhandel te gebruiken, de bedrijfjes in Hongkong, Zuid- -Afrika en Cyprus waar hij en zijn vader belangen in hebben, het ruikt allemaal niet erg fris. Dat mevrouw Thatcher steeds zo hardnekkig geweigerd heeft opening van zaken te geven, maakt het alleen nog maar er ger. Men kan zich afvragen waarom ze zo geheimzinnig, doet en daarmee zelfs grote groepen in haar eigen partij en haar tot dusver door dik en dun steunende kranten als de Daily Telegraph van zich ver vreemdt. Omdat ze iets te verbergen heeft? Om haar zoontje te be schermen voor wie ze, om The Observer te citeren, „altijd een zwak plekje heeft gehad, mede uit schuldgevoel omdat ze, druk in de weer als ze was met haar loopbaan, onvoldoende tijd voor hem had toen hij klein was"? Of zien we hier de karaktertrek die zich toch al steeds meer bij haar lijkt te ontwikkelen: het feit dat zij in toenemende mate alleen nog zichzelf „als maat staf aller dingen" beschouwt, haar gevoel dat zij geen verant- Verbod op media in Suriname weer opgeheven PARAMARIBO (ANP) - Het ver schijningsverbod voor het Suri naamse dagblad De West wordt per 1 mei opgeheven. Met ingang van dezelfde datum zullen ook de twee particuliere radiosta tions, 'Apintie' en 'Rapar' (Radio Paramaribo) weer mogen uitzen den. Dat heeft de Surinaamse premier Udenhout bekendge maakt op een persconferentie in Paramaribo. Premier Udenhout zei niet onder welke voorwaarden de genoem de media hun activiteit kunnen hervatten. Wel zei hij dat de maatregel is genomen vooruitlo pend op een mediacode, die in voorbereiding is. Het dagblad De West en de beide radiostations moesten na 8 de cember 1982, toen vijftien critici van het bewind-Bouterse wer den doodgeschoten, hun activi teiten staken. Op diezelfde da tum werd ook aan andere kran ten een verschijningsverbod op gelegd. ADVERTENTIE TRESLONG organiseert vrijdag 16 maart a.s. FEEST VAN DE MAAND! inclusief: 4-gangen feestdiner gezellig dansen artiesten-optreden met CORRY KONINGS De dansmuziek wordt verzorgd door: HET LION COMBO entreeprijs 9Q50 slechts: fcWNp.p. De bar is open vanaf 17.00 uur. Aanvang 19.30 uur. Voor reserveringen: PARTYCENTRUM TRESLONG Vosselaan 15, Hillegom tel.: (02520) 15347 Dat zou te begrijpen zijn. Be scheidenheid is toch al nooit de meest opvallende eigen schap van de Britse premier geweest, en daar komt nu bij dat ze met overgrote meerder heid de verkiezingen heeft ge wonnen, en bovendien alleen nog maar omgeven is door ja—knikkers. De manier waarop ze de Oma n-affaire heeft aangepakt, de echt arrogante wijze waarop ze het vakbondsverbod voor het personeel van de afluistercen- trale in Cheltenham erdoor heeft gedrukt, het wijst op een toenemend isolement, en op een afnemend gevoel voor wat politiek opportuun is. Niet voor niets heeft een van de meest invloedrijke Conserva tieve parlementsleden, Ed ward du Cann, onlangs in een interview gezegd dat mevrouw Thatcher eens wat minder hard zou moeten werken, en een vice—premier zou moeten aanwijzen. En niet voor niets heeft de La bour-partij de afgelopen we ken in twee peilingen hoger ge scoord dan de Conservatieve partij, iets dat sinds de Falk- landoorlog niet meer gebeurd was. Het Britse volk krijgt er wat genoeg van, door twee ko ninginnen bestuurd te worden. Willie Hamilton, Lagerhuislid voor de Labour—partij, heeft in de loop der jaren de reputatie verworven een belediging meer of minder niet uit de weg te gaan. Toen hij dinsdag de Britse premier mevrouw That cher enige vragen over de 'Om an-affaire' stelde, ging hij er op voor hem karakteristieke wijze tegenaan. „Vindt u ook niet dat u uw hoge ambt misbruikt en van Dow ning Street 10 een nogal ob scuur en vunzig familiecasino maakt?", vroeg hij. En: „Elk lid van uw familie, hoe beperkt van vermogens ook, schijnt het goed voor zichzelf te doen. Wilt u daarover nu eindelijk eens opheldering geven?" Hamilton stelde zijn vragen naar Mark en Margaret Thatcher: privézaken ADVERTENTIE Munt uit in zuiverheid. woordelijkheid over haar da den hoeft af te leggen, haar, om de Britse kranten na te schrij ven, „presidentiele neigin gen"?

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7