71 WD bekritiseert plannen Ruding Voorstellen Biesheuvel te simpel voor politiek 'Derde net kost kijker 40 gulden Ook Nijpels wil belastingverlaging Centrumpartij begint weer kort geding Bladen NDU verschijnen weer Geen scherpe aanpak loon in natura door fiscus Kabinet ziet af van prijs op Postgiro 1 el ed 1 O 4 /O EfFektief8,57% leidse spaarbank s ZATERDAG 10 MAART 1984 HEINKENSZAND (GPD/ANP) - De WD houdt geeft de voorkeur aan belastingverla ging boven verder terugdringen van het financieringstekort en heeft grote bezwaren tegen een aantal door CDA-minister Ruding geopperde bezuinigingen. Dat zei frac tieleider Nijpels gisteravond in het Zeeuwse Heinekenszand. Hij noemde het voorstel de sprei ding van de PTT niet te laten doorgaan onaanvaardbaar en pleitte voor een andere invulling van het 1-julipakket, waarin voorstellen worden gedaan tot bezuinigingen op de uitkeringen. "De last van het pakket mag niet eenzijdig op de langdurig ar beidsongeschikten worden ge schoven", aldus Nijpels. Hij voegde daar wel aan toe er van uit te gaan dat er niet minder be zuinigt mag worden. De WD- leider gaat er vanuit dat het door Ruding genoemde bedrag van 10 miljard gulden extra in 1985 op 'reële gronden' berust. Nijpels maakte voorts duidelijk dat niet getornd mag worden aan de toegezegde lastenverlichting voor het bedrijfsleven. Nog steeds zijn de reserves van de be drijven te laag, zei hij. Vergroting van de reserves is nodig om de investeringen weer te laten groeien. De WD-leider zei dat zijn wensen tot gevolg hebben dat het tempo van het terugdringen van het fi nancieringstekort (nu circa 12 procent van het nationaal inko men) moeilijker gehaald kan worden, verlaging tot 7,5 procent blijft nog wel uitgangspunt, maar is niet langer heilig. Zoals bekend heeft het kabinet ook ALMERE (GPD) - Nauwelijks had gistermiddag de president van de rechtbank in Zwolle, mr. F. C. Fliek, vonnis gewezen in het kort geding dat de Centrumpartij had aangespannen tegen het Almeer- se raadslid Ben Fresco, of de Centrumpartij kondigde al weer aan bij monde van het Tweede- Kamerlid Hans Janmaat, nieuwe rechtszaken te zullen beginnen. Fresco werd gisteren verboden leden van de Centrumpartij zwart te maken. De Anne Frank Stichting een pro ces in verband met de uitlatin gen die Joke Kniesmeyer gister middag voor de radio deed naar aanleiding van het kort geding tegen Fresco. Deze zal nogmaals voor de rechter gesleept worden en wel door de partijsecretaris van de CP, dr. Mart Giessen, arts bij de Gemeenschappelijke Me dische Dienst in Leiden. Mr. E. ter Hark verklaarde gister middag onmiddellijk na de uit spraak van de Zwolse president, dat uit dit vonnis duidelijk blijkt dat de president de uitlatingen van Fresco over de banden van de CP met extreem rechtse orga nisaties bewezen acht. „Alleen had Fresco de uitlatingen niet mogen doen op de wijze waarop hij dit gedaan heeft. Als de Anna Frank Stichting de uitlatingen had gedaan, dan was het proces zonder meer gewonnen", aldus Ter Hark. Ook Joke Kniesmeyer van de An na Frank Stichting voelt de uit spraak van Fliek zo aan. Zij ver waarde gistermiddag voor de ra dio dat de CP een schijnoverwin ning op Fresco heeft behaald Veel belangrijker zaken heeft, in haar ogen, de CP verloren. Zo staat nu volgens de woordvoer ster van de Anna Frank Stichting het onomwonden vast dat de CP banden heeft met extreem rechtse organisaties. voor dit jaar gekozen voor lasten verlichting in plaats van vermin dering van het tekort. Daarmee moet de consumptie in de ko mende jaren op peil gehouden worden. Met zijn uitspraken heeft Nijpels hetzelfde standpunt ingenomen als CDA-fractieleider De Vries eerder deze week. Beiden pleit ten voor doorvoering van de voorgenomen bezuinigingen, maar willen de neerdrukkende werWng hiervan op de economi sche groei beperken. Nijpels betreurde het dat inmid dels de discussie over de begro ting voor 1985 is opgelaaid. Ook waarschuwde hij 'individuele be windslieden' om niet in het openbaar te rammelen met por tefeuilles. Wel gelooft hij begrip kan bestaan voor de geweldige problemen op sommige departe menten. Zoals bekend hebben minister Deetman (onderwijs) en staatsse cretaris Scherpenhuizen (ver keer en waterstaat) geweigerd te voldoen aan door minister Ru ding (financiën) voorgestelde ex tra bezuinigingen. HILVERSUM (GPD/ANP) - „Een verhoging van de omroepbijdrage met zes of zeven gulden per jaar voor een derde net, waar het CDA nu over praat, is ten ene male onvoldoende", aldus NOS-programmacommissa- ris Spaan gisteren in de vergadering van het NOS-bestuur. „Dat zou misschien net genoeg zijn voor de financiering van de technische facili teiten, maar als er ook nog kwalitatief verantwoorde programma's voor gemaakt moeten worden, zou zo'n verhoging minstens 20, maar ver moedelijk eerder 40 gulden per jaar moeten bedragen", zo verklaarde de programmacommissaris. Hij waarschuwde zijn collega's voor het accepteren van een zendtijduitbreiding zonder dat daar voldoende fi nanciële middelen voor bestaan. De twijfels van de NOS-bestuurder werden onderstreept door zijn collega Van Wijk, de verantwoordelijke commissaris voor het facilitair bedrijf. Deze benadrukte, dat zowel het landelijke zendernet, het PTT-distribu- tienet als de „uitzendstraat" in Hilversum, nodig voor een derde net, nog in z'n geheel gebouwd moeten worden. Met wat kunstgrepen, zoals het in functie laten van reeds afgeschreven zenders, zou mogelijk sneller begonnen kunnen worden dan nu ver wacht wordt, maar Van Wijk noemde begin '87 de vroegste termijn waarop aan een derde net te denken valt. Dit terwijl het CDA in ieder geval in '86, voor het einde van de zittingsperiode van dit kabinet, een begin wil maken met het derde net. Ook commissaris Van Wijk wees op de hoge kosten van investeringen die met een derde net gepaard gaan. Abonnee-tv Het kabinet houdt intussen vast aan zijn standpunt dat de omroepen niet thuishoren op de komende abonnee-tv. Het "door elkaar klutsen" van publieke omroeporganisaties en bedrijfsleven wijst het kabinet van de hand. Premier Lubbers zei dat gisteren na afloop van het kabinetsbe raad. PvdA en CDA zijn donderdag overeengekomen om een derde tv-net (CDA-wens) in het leven te roepen in ruil voor toegang van de omroep organisaties tot de abonnee-tv (PvdA-wens). Premier Lubbers vindt desondanks dat het derde net in de visie van de PvdA/CDA-motie het compromis van donderdag minder pijnlijk is dan wat het CDA eerst wilde, namelijk louter een derde net dat bediend zou worden door de omroeporganisaties en de NOS. GROOT AMMERS - Het ooievaarsechtpaar uit Groot Ammers heeft aan één nest kennelijk niet genoeg. Boven op de giek van de hijskraan is het tweetal druk bezig een tweede nest te bouwen. Vogelkenners noemen de uitgekozen plaats uniek. (foto ANP) ROTTERDAM (GPD) - De dagbla den Algemeen Dagblad, NRC Handelsblad, Vrije Volk, Rijn en Gouwe en Dordtenaar zijn van daag weer verschenen. Gisteren kwamen deze kranten niet uit als gevolg van een conflict tussen het grafisch personeel en de di rectie van de Nederlandse Dag blad Unie (NDU), waar deze kranten worden uitgegeven. De grafici en ander technisch per soneel onderbraken donderdag avond en gisteren het werk om te discussiëren over de gevolgen van de invoering van een tekst- verwerkend systeem (beeld schermen en zetcomputers). Vijf tig arbeidsplaatsen zullen daar door moeten verdwijnen. Met na me het personeel van de afdelin gen teletype, correctie en op maak vrezen ontslagen. De nota die de directie daarover had opgesteld, leidde tot grote onrust onder het technisch per soneel. Klaas de Jong, voorzitter van de ondernemingsraad: „De mensen die een andere baan bin nen het concern krijgen aange boden, lopen het risico dat hun salaris in het meest extreme ge val met 30 tot 40 procent achter uit gaat. Ze verliezen namelijk hun ploegentoeslag en een extra garantieloon". Met de werkonderbreking, die niet werd gesteund door de grafische bonden, wilden de werknemers van de directie de garantie af dwingen dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. De direc tie heeft vrijdagmiddag na lang durig overleg de nota ingetrok ken. Het technisch personeel be sloot daarop weer aan het werk te gaan. De directie zal nu een nieuwe nota opstellen. Het overleg daarover met de ondernemingsraad zal volgende maand plaatsvinden. DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Koning (financiën) ontkent dat de belastingdienst een ver scherpte controle uitvoert op het verstrekken van kostenvergoe dingen en loon in natura door werkgevers. Er bestaan ook geen richtlijnen aan de belasting dienst om deze vergoedingen harder aan te pakken. Koning schrijft dit in antwoord op vragen van het WD-Tweede-Ka- merlid De Grave. Volgens de staatssecretaris is in het alge meen sprake van een verscherp te controle van de belasting dienst op aangiften. Omdat in toenemende sprake is van het onbelast verstrekken van voor delen aan werknemers, komen ook meer van dergelijke gevallen aan de oppervlakte. Veelal gaat het daarbij om niet als inkomen opgegeven bedragen van 500 gulden of meer, zowel in de vorm van kostenvergoedin gen als van loon in natura. Ko ning zegt toe een onderzoek te zullen instellen naar de wense lijkheid en de mogelijkheid voor het verstrekken van dergelijke vergoedingen nieuwe normen op te stellen. Daarbij zou ook worden bezien of het zinvol is een bepaald bedrag aan kostenvergoedingen of loon in natura belastingvrij te laten. Koning wijst er wel op dat een algemene vrijstelling van bij voorbeeld 500 gulden de schat kist te veel geld zal kosten. Koning benadrukt dat een werkge ver die een naheffing krijgt om dat hij heeft nagelaten loonbelas ting of kostenvergoedingen in te houden, die belasting alsnog op zijn werknemers mag verhalen. Doet hij dat niet, dan kunnen de werknemers worden aangespro ken, omdat zij een loonvoordeel hebben gehad waarover toch be lasting en premies verschuldigd zijn. Effectenhandel Het kabinet wil vanaf 1 januari 1985 de handel in dubieuze effec ten en termijncontracten beper ken. Dit blijkt uit een nieuwe versie van de tijdelijke wet effec tenhandel, die inmiddels voor advies naar de Raad van State gezonden is. De wijzigingen zijn aangebracht na advies van de Raad en de commissie Geelhoed, die deze week haar eindrapport uitbracht. Uit berekeningen van het ministe rie van financiën bfijkt dat de af gelopen twee jaar in totaal f 100 miljoen gemoeid is geweest met beleggingen met een frauduleus karakter. In deze periode werd ook een sterke groei geconsta teerd van het aantal bedrijven dat het publiek benadert met min of meer dubieuze beleg gingsaanbiedingen. DEN HAAG (ANP) - Op voorstel van staatssecretaris Scherpen huizen van verkeer en waterstaat heeft de ministerraad vrij dag middag besloten af te zien van een tariefheffing voor het ge bruik van girobetaalkaarten. Dit heeft het ministerie van verkeer en waterstaat vrijdagmiddag meegedeeld. Het besluit is, aldus de mededeling, genomen op grond van de zeer recent bekend geworden cijfers over het ver moedelijke verlies van de post cheque- en girodienst in 1983. PRIJZEN De prijzen zijn van midden januari tot midden fe bruari met een half procent ge stegen. Het prijsindexcijfer ging in deze periode van 118,2 naar 118,8. ADVERTENTIE De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort Looptijd 5 of 10 jaar. Min storting f15.000,- Rente: 010/ DE DICHT BIJ HUISBANK DEN HAAG - Na elke kabinets formatie klinkt weer de kritiek op over de gang van zaken in de voorbije periode. De formatie duurde te lang, het regeerak koord is te gedetailleerd, en er gebeurt - ondanks de toegeno men openbaarheid - nog teveel in rokerige achterkamertjes. Die kritiek is altijd vrij alge meen, en de deze week gepresen teerde voorstellen van de staats commissie-Biesheuvel om het formatieproces korter en over zichtelijker te maken, lijken daarom op het eerste gezicht sympathiek. Geen maandenlange formaties meer, de politici worden al na een paar weken gedwongen de door Hans de Bruijn binnenkamertjes te verlaten, de formateur verschijnt in het parle ment om publiek verantwoor ding voor zijn daden af te leggen. En het volk kan alles direct mee- volgen. Biesheuvel en zijn commissie vinden het vreemd dat in ons land, waar zoveel aan regeltjes is gebonden, juist dit belangrijkste politieke proces volgens het vrije spel der krachten kan verlopen. Met alle - in veler ogen nadelige - gevolgen vandien. Zo'n voorstelling van zaken heeft de charme van de eenvoud. Alsof alles beter zal gaan als het formatieproces aan een aantal wettelijke regels wordt gebon den. Maar politieke zeden, en daar hebben we het over, laten zich niet zo gemakkelijk veran deren. De kern van wat we maar even Biesheuvels voorstel zullen noe men, is dat de nieuwgekozen Tweede Kamer al drie weken na de verkiezingen (één week na eerste samenkomst) een forma teur, tevens beoogd premier voordraagt bij het staatshoofd. Op dat moment moeten de sa menstelling van de coalitie en de hoofdlijnen van het te voeren be leid al vaststaan. Daarover moet in de voorafgaan de drie weken onderhandeld zijn door de fractieleiders van de par tijen. Zonder leiding van een in formateur weliswaar, maar daar tegen mag geen bezwaar be staan. Politici zijn geen kleu terklasje en wat zij het hele jaar door zonder leiding kunnen zijn Oud-premier Biesheuvel: 'par lement geen kleuterklas', (foto anpj zij niet ineens na verkiezingen verleerd. De formateur moet vervolgens in korte tijd het definitieve rege ringsprogramma opstellen, liefst in nauwe samenwerking met (de) kandidaat-ministers. Daarna legt hij voor zijn werkzaamheden verantwoording af aan de Twee de Kamer. Objectief gezien biedt dit sys teem tal van voordelen. Zo ver dwijnt het ondoorzichtige insti tuut van de aan niemand publiek verantwoording verschuldigde informateur. Zijn het immers niet de informatieperiodes die de kabinetsformaties het meest hebben vertraagd? Vroeger was er zelden meer dan één informateur, in 1981 opereer den er zelfs drie tegelijk. De be langrijkste reden daarvoor is het gebrek aan vertrouwen tussen de grote politieke partijen. Elke fractie wil zijn eigen waakhond. Het is hetzelfde wantrouwen dat telkens weer leidt tot die tot in detail geregelde regeerakkoor den. Maar dat wantrouwen verdwijnt natuurlijk niet ineens door een nieuwe procedure voor de kabi netsformatie af te spreken. En daarmee zijn we meteen bij de kern van het punt waarom Bies heuvels ideëen misschien toch niet zo goed zijn. Biesheuvel gaat er immers van uit dat de verantwoordelijke po litici in de drie weken na de for matie inderdaad overeenstem ming weten te bereiken over de samenwerking en over de hoofd lijnen van een programma. Dat kan best voorkomen (de formatie in 1982 verliep redelijk snel), maar een andere gang van zaken is, de luimen van onze politici kennende, niet moeilijk voor te stellen. Biesheuvel heeft zich bijvoor beeld niet druk gemaakt over de vraag wat er gebeurt wanneer de partijen er na drie weken nog niet uit zijn. Dat is toch denk baar, nietwaar? Biesheuvel rede neert simpel: dat mag niet, ze móeten er uit zijn. Maar hij, zeker hij, zou toch moe ten weten dat politici zich niet graag dit soort beperkingen op (laten) leggen. En dat houdt in dat dan óf de periode van drie weken - in strijd met de wet die Biesheuvel wil - wordt verlengd, óf dat - omdat het nu eenmaal moet - toch maar een formateur wordt aangewezen. Het is allerminst denkbeeldig dat die persoon vervolgens, for mateur zijnde, gaat functioneren als een informateur om het werk voort te zetten dat de fractielei ders in de voorgaande drie we ken niet hebben kunnen afma ken. En omdat Biesheuvel de formateur géén tijdslimiet wil opleggen, kan daarna het aloude (in)formatiespel weer in volle he vigheid losbarsten. De kans dat zo'n formateur dan al informerende mislukt is aller minst denkbeeldig. Maar niet al leen mislukt dan de formateur, maar ook de beoogde premier. Het lijkt teveel gevraagd van po litieke partijen om hun leiders aan dat risico bloot te stellen. Een duidelijke verkiezingsuit slag hoeft bovendien lang niet al tijd een steuntje in de rug te zijn. Kijk maar naar 1977 toen de PvdA een grote verkiezingsover winning boekte en iedereen - van links tot rechts - het er over eens was dat Joop den Uyl meteen formateur moest worden. De ver kiezingen wezen immers slechts naar één coalitie. De geschiedenis is bekend: het resultaat was de langste en moei zaamste formatie uit de geschie denis. En de oorzaken, een arro gante houding van een winnaar, een dwarsliggende partijraad of de tegenzin van een verliezer, kunnen niet worden wegge poetst door beide te dwingen het binnen drie weken eens te wor den. Het gevolg zou zijn een in de haast in elkaar getimmerd, mo gelijk instabiel kabinet, waarvan de levensverwachtingen niet hooggespannen kunnen zijn. Bo vendien kan door het ontbreken van goede programmatische af spraken tussentijds politiek overspel een stuk gemakkelijker worden. Biesheuvel noemde zijn voor stellen deze week „second best". Best noemde hij de gekozen mi nister-president of de gekozen formateur en verkiezingen vol gens het districtenstelsel. Daar zou veel voor te zeggen zijn, maar dat betekent een zo ingrij pende wijziging van ons staat kundige stelsel dat daar voorlo pig niet aan te denken valt. Volgens Biesheuvel zijn de poli tici er „niet rijp" voor. Gezien de reacties geldt dat echter ook voor zijn voorstellen. Dat is niet ver rassend als we weten dat Bies heuvels rapport niet de eerste vingeroefening op dit terrein is. De staatscommissie Cals-Donner adviseerde vijftien jaar geleden al in die richting en in 1971 nam de Tweede Kamer zelfs een mo tie-Kolfschoten aan waarin werd voorgesteld een formateur voor te dragen. Het kwam er echter niet van, omdat de partijen te veel van mening verschilden over het simpele „wie?" Biesheuvel zei deze week het „bedenkelijk" te vinden als de politici zijn voorstellen nu af doen met alleen maar een „nee" zonder alternatieven aan te dra gen. In elk geval mogen we niet op de oude voet verder gaan, zei hij. Een opvatting die voor be strijding vatbaar is. Het systeem zoals wij dat nu ken nen is misschien toch zo slecht nog niet, al zijn natuurlijk altijd verbeteringen mogelijk. De ver vroeging van de verkiezingsda tum naar eind maart bijvoor beeld, om het nieuwe kabinet de kans te geven zelf de nieuwe be groting op te stellen. Alleen die mogelijkheid zal voor veel politi ci al aantrekkelijk genoeg zijn om te willen proberen vóór de zomer klaar te zijn met de forma tie. Ook het betrekken van kandi daat-ministers bij het opstellen van het regeerakkoord kan een verbetering zijn. Voorts kan de verantwoording van (informa teurs aan de Tweede Kamer be ter worden geregeld, zodat infor mateurs niet alleen via de pers publiekelijk hun bevindingen mededelen. En waarom zou bijvoorbeeld niet ook een informateur door de Ka mer kunnen worden voorgedra gen? Ook dat kan de positie van de koningin wat vergemakkelij ken, zoals Biesheuvel nu met zijn voorstel voor afschaffing van de informateurs beoogt. Er zijn dus nog heel wat andere mogelijkheden om het formatie proces te stroomlijnen. Het is in elk geval te simpel om, zoals Biesheuvel deed, kritiek op zijn voorstellen af te doen met de kwalificatie „behoudzucht".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5