1 Weeksp n af t ti c Thron knap vervelend Boudewijn de Groot als jukebox Werkmans Wilskracht weer af op promotie Spontane troubadour Johnny G. vertedert Stad en rand REDACTIE HANS BONDERS JL Angst OEGSTGEEST - Het gebeurt niet vaak dat er in Oegstgeest wordt gedemonstreerd. Zeker niet tegen zaken als kernwa pens en het leger. Daar lopen de toch overwegend christe- lijk-conservatieve inwoners van het mooie dorp nooit zo voor warm. Het was dan ook opvallend dat er afgelopen donderdag een de monstratie werd gehouden bij de legerbunker aan de Oegst- geester Kwaaklaan. Zo'n twin tig 'Vrouwen voor Vrede' (en een paar mannen) toonden zich daar ongerust. Want zij weten niet wat er allemaal in die bunker gebeurt en zijn bang dat er op die plaats aan "oorlogsvoorbereiding" wordt gedaan. Op zich is zo'n demonstratie niet zo opvallend. Overal in het land lopen mensen te hoop te gen kernwapens, het leger en wat dies meer zij. Tenslotte vindt 63 procent van de Neder landers dat er geen kruisraket ten moeten worden geplaatst. Een demonstratie hier en daar is dus niet zo vreemd. Wel vreemd is hoe de autoritei ten op dergelijke vreedzame activiteiten reageren. Neem afgelopen donderdag nu eens. De demonstratie zou om half twee beginnen, een vreed zaam karakter hebben en slechts een kwartier duren. Een vergunning was netjes aangevraagd en verleend Niets aan het handje dus. Maar de demonstranten zijn op de Kwaaklaan niet alleen. Nog vóór de demonstratie begint, staat er al een klein autootje met een als burger geklede man verdekt opgesteld bij de ingang van het terrein van ge meentewerken, dat tegenover de bunker aan de Kwaaklaan ligt. Rustig sigaretten rokend slaat hij het geheel gade. Na vraag leert dat we hier hebben te maken met een rechercheur van het overkoepelende dis trictsbureau van de rijkspolitie in Leiderdorp. Even later rijdt een burgerwagm van de rijkspolitie langs net daarin de hoogste politiebias van Oegstgeest, adjudant Cel- derblom. Hij parkeert zijn aito naast die van zijn collega en overlegt even. Na nog Wee keer langs de vrouwen te Aeb- ben gereden gaat hij bueau- waarts. Weer even later ver schijnt een gewone politewa- gen. Demonstratief langaam rijdt die langs de demonstre rende vrouwen. En of di alle maal nog niet genoeg isstaan achter het hermetisch g6loten hek van de bunker bovindien nog een paar met geweèn be wapende soldaten om |et ter rein te bewaken. Wie is er nu eigenlijk bag voor wie? Dat die angst er bij de buikerbe wakers diep inzit, be\ees de scène die zich aan he einde van de demonstratie afoeelde. Terwijl enige vrouwende be wakers een roos en eé pam flet wilden overhadigen, kwam er een in burger jeklede man op hen af die van en van de dames zelfs de naai wist. Of ze niet de moeder tas van die en die. Dat moest',e bea men. En ook dat haar jon als dienstplichtig militair ftstatio- neerd was geweest bij je bun ker. "De man insinue^de dat wij onze informatie vji hem hadden ontvangen", z(vertel- de even later een varjde de monstranten nog duidiijk ge schrokken. "Dat ze zcriaar je naam weten en daaraarallerlei conclusies verbinden.Terwijl we onze informatie helemaal niet van die zoon hebben. Zo dadelijk krijgt hij er nog last mee ook, dat zijn moeder hier demonstreert". Angst roept angst op en uiteinde lijk leidt die spiraal tot wapen tuig als kernraketten die op hun beurt weer vredesdemon- stranten op de been brengen. Oorzaak en gevolg bij het toe gangshek naar een NAVO-ver- bindingsbunker aan de Kwaaklaan in Oegstgeest. Het ;en notedop. Trucje WASSENAAR - De truc die een Wassenaarder heeft bedacht om een flat in zijn woonplaats te bemachtigen, namelijk door de naam van zijn broer aan te nemen die de woning was toe gewezen, mag begrijpelijk zijn, want de lijst woningzoekenden wordt in die gemeente alleen maar langer, maar is gedoemd om uit te komen. Bovendien zit er een facet aan de zaak dat steekt: de betrokkene heeft ge durende een jaar een flat bezet die door een urgentere wo ningzoekende had kunnen worden bewoond. In één ding heeft hij gelijk, door van de vijf kamers van de wo ning er uit geldnood twee te verhuren, werd deze wel effi ciënt bewoond, zoals hij deze week de krant vertelde. De wo ningnood zou inderdaad voor het grootste deel zijn opgelost indien de gemiddelde woning bezetting niet steeds maar af neemt. Maar, hoe begrijpelijk ook - het verweer van de illega le huurder lijkt op Robin Hoods heldendom - is echter niet meer of minder dan een rechtvaardige verdeling van het schaarse goed, woning, on mogelijk maken en de verde ling in eigen hand nemen. ZOETERWOUDE - Zonder twijfel als een reactie op een wel erg actieve raadscommssie voor de straat- naamgeving hebben 'onverlaten' deze week. recht tegenover het Zoeierwoudse gemeentehuis eigenhandig het benoemen van straten en pleinen ter hand genomen, 't Braamstruiksebinnenpad is de volstrekt onzin nige naam waarmee nu een stuk straat is getooid. De overijverige commissie straatnaamgeving kreeg tijdens de raadsvergadering vorige week een felle aanval van een christen-democraat en een liberaal te verduren, die de commissie overdrijving verweten door elk brandgat in de gemeente te willen benoemen. Hoewel de raad later, zonder de steun van de christen-democraat, toch de voorstellen van de commissie overnam, vinden enige Zoeterwoudenaren blijk baar dat hun kritiek terecht is. Als ze de ludieke actie doorzetten kunnen we de komende weken nog aardig wat uitingen van creatief protest aan de Zoeterwoudse muren verwachten. <f0to Holvast) Op die manier kunnen alleen de sluwsten onder ons verzekerd zijn van een deel van de koek. Deze hele geschiedenis wijst echter wèl weer eens op de schrijnende huisvestingspro blemen voor jongeren in het Wassenaarse. De bestuurders daar hebben er overduidelijk niet voor kunnen zorgen dat zelfs maar aan de vraag kan worden voldaan van de eigen, in Wassenaar geboren of geto gen jongeren naar voor hen be taalbare huisvesting. Juist die groep woningzoekers is door de afgenomen particulie re verhuur van kamers of eta ges (een welvaartsverschijnsel) in de klem gekomen. Maar, ook al is hun financiële draag kracht zodanig dat ze op de normale woningmarkt nog niet meekunnen, waardoor ook de bouwers weinig brood in hen zien, hun aantal zou de HH-po- litici toch moeten aanspreken. Want dat is een niet gering ge tal aan te winnen stemmers. Het blijft daarom hoe dan ook een raadsel dat zovele gemeen tebestuurders aan jongeren huisvesting zo'n lage prioriteit lijken toe te willen kennen. Want bouwen voor jongeren is niet alleen voor de kiezers van de toekomst, maar al voor die Potentiële stemmers letterlijk in de kou laten staan, dat klinkt behoorlijk onlogisch. En dat terwijl de noodkreet van kra kers al jaren half Nederland horen en zien bijna doet ver gaan. Furieus VOORSCHOTEN - Het zal je maar gebeuren. Heb je een aar dig lopende winkel in een van ZATERDAG 10 MAART 1984 de mooiste straten van Neder land, de Voorschotense Voor straat, maakt het gemeentebe stuur die moeilijker bereikbaar voor je publiek. Geen wonder dat de neringdoenden aan de lindenallee furieus zijn op de bestuurders die voor hun straat eenrichtingsverkeer hebben ingesteld. Nu al, na luttele maanden, con stateren ze een omzetdaling tot 30 procent en vijf personeelsle den moesten ze inmiddels al de deur wijzen. Ze zijn zo kwaad dat ze het verkeersbord dat het inrijden verbiedt, wel uit de grond kunnen trappen. Ze noemen de maatregel des te onbegrijpelijker omdat die ge nomen zou zijn om de ver keersveiligheid in de inder daad smalle Treubstraat te ver groten. Maar, terwijl ze zich niet kunnen herinneren dat daar vroeger ongelukken zijn gebeurd, de laatste maanden lijken die bijna aan de orde van de dag. Volgens de midden standers juist omdat de men sen door de getroffen verkeers maatregelen de situatie niet meer begrijpen. De al eerder geuite, maar toen niet gehonoreerde protesten van de middenstanders tegen de toen voorgenomen maatre gel, lijken nu meer kans van slagen te hebben. Ongelukkig genoeg snelt de slechte werk gelegenheidssituatie ze hierbij te hulp. Geen politicus kan het zich he den ten dage nog veroorloven dat als gevolg van door hem of haar gettoffen maatregelen de werkgelegenheid juist keldert waar alle hens aan dek is gebo den om die op te vijzelen. Indien het winkelbestand in de Voorschotense Voorstraat in zijn in het vooruitzicht gestel de brief aan het gemeentebe stuur inderdaad kan hardma ken dat het door het eenrich tingsverkeer forse omzetdaling lijdt, lijkt geheel of gedeeltelijk terugdraaien van de maatregel onvermijdelijk. Want als zelfs het belangrijkste argument van de gemeente om de maatregel te treffen, het be reiken van een grotere ver keersveiligheid in de Treub straat, op het tegenovergestel de uitdraait, dan ligt toch niets anders voor de hand. ZATERDAG Leiden Het Kaisertje Kaiserstraat, Pop Poézie, 17 uur. LVC - Breestraat 66, open café, bier- middag, 14-17 uur. LVC - optreden de Leidse groep Next Crisis, 21 uur. Filmhuis LVC - The Getaway' van Pe- kinpah, 21 uur. Hut van Ome Henne St. Aagtenstraat, optreden The Hotrocks, 22 uur. Kantine LFC Boshuizerkade, bingo, 20 uur. Stadhuisplein openluchtconcert de Vlaardingse gospelgroep The Light- bearers, 14 uur. Schouwburg - blijspel 'Momentopna men'. 20.15 uur. Stadsgehoorzaal - folkloristische dans en muziekavond, 20 uur. Kijkhuis Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'Glut' van Thomas Koerfer, 20 en 22.15 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café-- avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caecüiastraat 18. disco. 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, vanaf 22 uur, tel. 149987 Gezondheidswinkel - Herenstraat 64, 10-12 uur, tel. 144112. Gezondheidswinkel - Lage Morsweg 14a, 10-12 uur, tel. 761494. Voorschoten Poppentheater Wellus Nietus Chur- chillweg, 'Wie niet blauw is, is gezien,' 14.30 uur. ZONDAG Leiden Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 uur Breestraat 56 - Bhagwancentrum, Bhagwan op video, 20 uur, vanaf 21 uur, disco. Groenoordhallen - clubmatch Kynolo- genvereniging Rijnland, 10—17 uur. Stadsgehoorzaal koffieconcert, 11.30 Lak—Theater kindervoorstelling Theater de Poppenkeet. 15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17. 'Glut' van Thomas Koerfer. 20 en 22.15 uur De Branderij Middel weg, folkduo Kees Ouwejan en Peer v.d. Burg, 16 Evangeliecentrum - Zijlsingel 2, go spelconcert, 22 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 9 tot vr 17 mrt door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Lei den. tel. 120502; Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7. tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af spraak. De danseressen van Hst den en glad geplakte hctn. 'Thron' door dansgroe'Kristina de Chètel, choreografie an Krisztina de Chètel, muziekfan Patricio Wang. Gezien in het tK-theater te Leiden op 9 maart, /laar ook van avond. LEIDEN - Krisztina I Chêtel is de enig overgeblevei choreografe van minimale dan die haar be ginselen nog trouws. Terwijl al le anderen de rhimale dans hebben aangeleng en verleven digd met andere idoeden, blijft zij een puriste. Nu zijn puristen nt altijd de ge makkelijkste meen. Ze kun nen nogal eens hsstarrig zijn en met een strenggezicht steeds hetzelfde standmt herhalen. Dan gaan ze onlrroepelijk ver velen, hoe vaara ze hun stand punt ook verkofigen. Dat is precies wajr in 'Thron' ge beurt. Technist is het een ra zend knappe virstelling, waar aan alles lijkt tëloppen. Dat be gint al met hejiecor: een sym metrisch patrch van metalige drempels op ddansvloer, elk in een smalle bai licht. Daartus sen bewegen dvijf danseressen, met als belangjke regel dat ze niet op of oveijo'n balk mogen. Van de bewegijspatronen gaat een onontkoobare logica uit. Keurig worde veranderingen met voorbodesangekondigd en vloeit de ene p ir. een net iets andere over. Iter \et is tegelijk zo steriel als ei couveusekind je; één stofje eigans het mecha niek staat stil. 'Thron' heeft de ietr van een lood zware plechtiged. De danseres sen zien er ze: gesoigneerd en bijna onzijdig i: wijde broeken, gesteven oveemden en glad geplakte har6 Op hun gezich ten de dodelijke ernst van ie mand die meer weet dan goed voor hem is. Zelfs op het eind verraadt niets dan rondvliegend zweet dat ze de uitputting nabij zijn. Ook dan laten ze maar zel den een steekje vallen. Al ver raadt een krampachtige stijfheid in de armen de inspanning die het allemaal kost. Wat Krisztina de Chatel maakt is esthetische krachtpatserij. De imponerende perfectie van een goed lopend uurwerk, waarin elk radertje z'n plicht doet. En net als een goed horloge: het loopt maar door. Gelukkig dat voor danseressen nog geen quartz- batterijtjes zijn uitgevonden. ARIEJAN KORTEWEG Boudewijn de Groot. Gehoord 9 maart, Stadsschouwburg. Met: Jan Riet man (piano), Jan Vermeulen (bas). Hans Hollestelle (gitaar), Louis De- bij (drums) en Hans Janssen (synthe sizers). LEIDEN - Wat hem voor de pauze met nieuwe nummers van zijn in de steigers staande elpee 'Maal stroom' niet lukte, ging hem te gen het einde perfect af ioen hij klassiekers als 'Het land van Maas en Waal', 'Malle Babbe' (be kend van Rob de Nijs) en 'Tante Julia' speelde. De Leidse Stads schouwburg stond toen geheel op zijn kop, er werd carnavalesk gehost, meegeklapt, gedeind- en -gezongen. Boudewijn de Groot had toch zijn zin gekregen. Hoe wel, het leek er meer op dat de 39-jarige, reeds grijzende, chan sonnier met enige tegenzin tege moet kwam aan de smeekbede van de meute om toch vooral uit zijn oude repertoire te putten. En zo mondde het aanvankelijk ui terst boeiende en droefgeestige concert van 'Bo' uit in een met goedkoop effectbejag tot stand gebracht feest der herkenning. Al dient opgemerkt te worden dat een oudje als 'Testament' nog niets aan actualiteit heeft inge boet. Nieuw waren 'De laatste vrouw', een fraai nummer met als thema de dreiging van "de allerlaatste wereldoorlog", en 'Vreemde ge luiden' dat leuk was totdat toet senman Janssen een hoop elek tronische rimram uit de hem om ringende Moogs meende te moe ten persen. Janssen was trou wens gedurende het hele concert een plaag wiens kitscherige bij dragen gemist konden worden als kiespijn. Bo zelf was uitste kend bij stem en had vooraf gaand aan elk lied een onderhou-" dend praatje in petto. Veel ruim te kreeg ook Hollestelle die in sa menwerking met de wonder schoon spelende Rietman van de ingelaste instrumentaleinter mezzo's spannende avontuurtjes maakte. Aan een schreeuwerig deel van het publiek was al dit fraais niet be steed. Er werd dan ook zeer lauw gereageerd op het hoogtepunt van de avond, 'Tranen', een broeierig lied over een Vietnam- veteraan. Jammer dat een groot artiest als De Gróót zich neerlegt bij de wil van het publiek om voor juxebox te spelen. Het zou van meer lef hebben getuigd wanneer hij zijn publiek veel ver der in zijn nieuwe 'Maalstroom' had meegesleurd. Nu was het tweede deel van zijn concert te veel geënt op het principe 'u vraagt en wij draaien'. WIM KOEVOET Harmoniekapel "Werkmans Wils kracht", met drumband en majoret tes. Dirigent: André Vulperhorst. Concert in het Antonius Clubhuis. Gehoord op vrijdag 9 maart. LEIDEN Bij zón concert in klein formaat: een halve zaal, een be scheiden toneeltje, een honderd toehoorders, gezellig rond een open vlak gegroepeerd, een twin tig spelers, moet men liever niet terug denken aan de massós, die vroeger de gehoorzaal bevolkten. Ook de naam, ofschoon piëteit vol gehandhaafd, is historie. Het tegenwoordige ensemble bete kent gewoon een nieuw begin. De kapel bevat veel jeugd. Een goede zaak, omdat die jongelui de toekomst veilig kunnen stel len. Een r r begin dus, met een jon- Gehoord: Johnny G. vrijdag 9 maart in het Leids Vrije tijds Centrum (LVC). Band bestaat uit Johnny Gotting, gi taar en zang, Richard Stevens, drums. Steve Greetham, bas. "Whis pering" John Every, mondharp, mondharmonika etc. LEIDEN - Weinig artiesten wek ken bij het publiek de indruk dat ze willen blijven staan op het po dium. De Engelse muzikale zwerver Johnny G. was gister avond niet van het plankier te slaan. Bijna twee uur lang speel de hij met zijn begeleiders voor een (ten onrechte) halfvolle zaal. Het was net druk genoeg om de sfeer te creeëren waarin trouba dour Johnny G. het best tot zijn recht komt: aandacht, ruimte, rook en een glas bier. Daarom was het ook niet verwonderlijk dat de liefhebbers van de origi nele muziek van G. twee keer om meer 'smeekten'. En Johnny kwam graag nog eens terug. Een mengsel van reggae, ska, blues, rock en soul serveer de hij de dansgrage bezoekers van het LVC. Het was feest aan de Breestraat. Als gevolg van de swingende uitvoering van het nummer 'Call me Bwana (the educated monkey)' gingen de beentjes van de vloer. Daarvoor had G. al meer juweeltjes ge toond. Een prachtige melodische voordracht die hij slechts met een sigaret in de mond leek te kunnen vertolken. Wit licht op een bezweet gelaat met daarom heen kringelende sigarettedamp die de rand van zijn gleufhoed passeerde. Een wonderschoon gezicht bij een wonderschone ballade. Johnny G.'s muziek, de G-beat, verrast en vertedert. De Britse anti-held komt het best op dreef wanneer hij contact krijgt met zijn toehoorders. Dat gebeurde gisteravond zeker. Niet vreemd wanneer je de spontaniteit van zijn aanwezigheid ziet druipen. Fris van de (waarschijnlijk ver schrompelde) lever slingert hij zijn duidelijk verstaanbare tek sten uit de luidsprekers. Veelvul dig gebruik makend van dub en echo komen de composities van G. veel beter uit de verf dan wan neer hij solo optreedt. Van oor sprong spelend als 'one-man- band' blijkt hij met begeleiders veel beter in staat te zijn een zaal op zijn kop te zetten. Dat zoiets gebeurt met ska (sinds de op komst van Doe Maar irritant ge worden) valt te betreuren. Een onvervalste rocker erna maakt echter veel goed. Het bezoek van G. aan Leiden is mede veroorzaakt door het uit brengen van zijn nieuwe LP 'Sand Dance Ska'. Anderhalfjaar geleden was hij in het LVC ter gelegenheid van de plaat 'Water into Wine'. Het is te hopen dat hij na het uitbrengen van zijn vol gende album weer langs komt. Onvervalst en goudeerlijk amu sement is tegenwoordig immers dun gezaaid. DIRK-JAN ROELEVEN. ge dirigent, die, we wisten het reeds, de muzikanten de goede weg wijst. Op het laatst gehou den concours was W.W. de enige deelnemer die promoveerde (van I naar II). Als het 'zo doorgaat, loopt men kans bij een volgende gelegenheid weer een niveau ho ger te komen. Het spel gaf name lijk blijk van goede wil, van op rechte toewijding, van discipli ne. De dirigent leidde kundig, Stimuleerde een passende voor dracht, hield het spel voldoende gebonden. Men is er nog niet; hier en daar liep een toon niet gaaf, mankeerde er iets aan de samenwerking. Het viel mij op, dat de vluggere delen vaak muzikaler overkwamen dan de langzame. Het was alsof men dan ineens de geest kreeg. Afgezien van de kleinere gebreken klonk bijvoorbeeld de bekende "Marche militaire" van Schubert vlot en in goede stijl. Van de bei de successtukken op het con cours slaagde nu Sullivans "Pa tience" heel goed, beter althans dan de "Fryske variaties", van Jan de Haan. Verder kregen "John Peel", "Dance with me" (Beck) en "The lazy Trumpeter" verdienstelijke vertolkingen. In het laatste blies Angela Vonk een uitstekende solo—partij. "Folies Bergères" van Paul Lincke had nog wat luchtiger moeten klin ken. De drumband, onder Wil Hanno de Jeu en de majorettes onder Coby Reyken wisselden met succes af. Beide groepen worden bekwaam geleid. JOHAN VAN WOLFSWINKEL. LEI DSC H -SL DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); lentsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Bij automatische o geen administratie incassokosten verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging V Directie: G Koopman Adj.dirN. Qüakernaat Hootdredacteur: Drs J W E Metselaar Adj. Hooldredacteur Rubriekchels J. Kroon (stad) B W. T. Jungman (plv) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941.1st 219 Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs, Washington. Cairo, Rome. Madrid. Mexico

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2