Nederland: sterfhuis of filiaal van de VS? Fraaie bedrijfscijfers redden Damrak p| Economie Extra Beursweek Risicokapitaal en koudwatervrees (1) Computer Aided Development en Computer Aided Manufactoring. Ofwel ontwerpen en produceren met behulp van de computer. Het is een 'must' geworden voor de Westerse onderneming die zichzelf nog serieus neemt. Want met de computer gaat het alle maal sneller, goedkoper, precie zer en vooral beter. Want daar gaat het allemaal om. Betaalbare Kwaliteit. Hét redmiddel voor de geïndustrialiseerde wereld, dus ook Nederland. Het gaat hier om een razendsnelle ontwikkeling. De salarisadmini stratie, de verkeerslichteninstal latie, de brei- of de typemachine. Niets blijft uit de greep van dat stukje silicium, de chip. Philips ontwerpt zijn scheermachines echt niet meer op de tekentafel. De computer heeft dat overgeno men. De architect zal vanzelf vol gen. Geen bedrijf dat zichzelf niet een op maat gesneden streepjescodepak aanmeet of aan zal meten. Wat de computerindustrie zelf be treft heeft het Nederlandse be drijfsleven niet veel in de melk te brokkelen. Philips draait natuur lijk wel mondiaal mee met tekst verwerkers; de compact-disc - niet alleen geschikt voor 'ruislo- ze' muziek - is zelfs een speciali teit van dit bedrijf op het gebied van computergeheugens. Maar de echte producenten van micro- mini-, super- en homecompu ters komen vrijwel allemaal uit de Verenigde Staten en Japan Nederland profiteert op dit ter rein voornamelijk doordat be kende merken als Hewlett Pac kard, Apple, Wang, Digital en vooral IBM een deel van de Eu ropese markt vanuit Nederland se vestigingen bedienen. Binnen bereik Die buit is dus toch een beetje bin nen. Belangrijk voor de werkge legenheid (IBM bijvoorbeeld houdt in Nederland zo'n 6000 mensen aan het werk), maar niet minder omdat daarmee de ken nis en de apparatuur binnen be reik is. De chip staat immers ook aan de basis van vernieuwingen in de landbouw, de communica tie, de Rotterdamse haven, de medische wereld, het milieu. Terreinen waarop Nederland iets te verdedigen heeft. Met de lessen van Schumpeter in het achterhoofd poogt het kabi- net-Lubbers de zaken te force ren. Bezuinigingen verlagen de loonkosten en moeten het be drijfsleven geld opleveren voor investeringen in technieken van de toekomst. Het exporterende bedrijfsleven, voor een goed be grip. Want aan de andere kant versnelt het terugdraaien van de binnenlandse consumptie de af braak. De enige 'thuismarkt' die nog tot creatie van nieuwe be drijvigheden kan leiden zijn die exporterende en investerende bedrijven zelf. En inderdaad. Waar de koopkracht van de consument en de over heidsuitgaven blijven dalen, ne men de bestedingen van de in dustrie weer toe. Slechts daar lig gen nu kansen voor het Neder landse midden- en kleinbedrijf. Het is om meer dan een reden van levensbelang om die kansen te grijpen. Van de drieduizend bedrijven met meer dan 50 werknemers die zit land telt, zit ruim 95 procent tus sen de 50 en 500 personeelsleden. Naar schatting 80 procent van al le werkgelegenheidsverlies in de afgelopen twee jaar (250.000 ar beidsjaren) is ontstaan bij die kleinere ondernemingen. Er is een weg terug, zoals blijkt uit Amerikaanse cijfers: daar zijn het deze bedrijven die zorgen voor tachtig procent van de in de afgelopen jaren gecreëerde ar beidsplaatsen. Multinationals De uitgangspositie is goed met de aanwezigheid van vijf grote mul tinationals Shell. Unilever, Heel wat bedrijven met hoogwaar dige technologische kennis en produkten zijn Minihouse al ge volgd of voorafgegaan: Techno- vation en Synterials (kunststo fonderdelen voor computersys temen), ASM (apparatuur voor chip-produktie), Vitatron (pace makers). Pas de afgelopen week werd die verontrustende trend doorbro ken door DOC Data, dat zich sterk in de markt lijkt te prijzen met computertoepassingen van de door Philips en Sony ontwik kelde compact-disc. Een belang rijke rol op de achtergrond speelt Amro-dochter Pierson, Heldring en Pierson, die de uitgifte van de 250.000 aandelen begeleidt. Daarmee is één schaap over de dam. Want Pierson erkent de noodzaak wat meer risico's te aanvaarden op nieuwe terreinen. Tien miljard Vooral banken en grote beleggers vormen die zo weerbarstige kapi taalmarkt, waarop (zo moet wor den gevreesd) al tal van veelbelo vende ondernemingen zijn stuk gelopen. Geld is er genoeg. Pen sioenfondsen en verzekeraars weten soms van gekkigheid niet wat ze er mee moeten doen. Denk aan de de escapades van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds met Hoog Catharijne en Babyion; denk aan de hard nekkige pogingen van dat ande re pensioenfonds, PGGM, om beleggingsfonds Wereldhave over te nemen; denk aan de Amerikaanse avonturen van de verzekeraars. En denk vooral aan ruim tien miljard gulden die ze afgelopen jaar met elkaar in het buitenland hebben belegd. De vraag dringt zich op waarom zij zo weinig aandacht besteden aan het Nederlandse aandeel. Het antwoord ligt deels bij de ban ken zelf, die met hun handelstra ditie aarzelend staan tegenover het verschaffen van risicodra gend kapitaal. Deels is het de Ne derlandse staat, die met haar le ningen een fors beroep doet op de kapitaalmarkt en de pen sioenfondsen. Maar daarnaast speelt zeker een rol, dat de klei nere Nederlandse ondernemin gen niet erg open staan voore het aantrekken van kapitaal op de ef fectenbeurs. Nieuwe ondernemers willen wel, maar vooral oudere (familie)be- drijven laten de mogelijkheden om via participatiemaatschappij en of aandelenuitgifte kapitaal aan te trekken vaak onbenut, bang als zij zijn voor pottekij- kers. Het adviesbureau Hollander en Van der Mey, dat kort geleden op onderzoek uitging, meldt dat het bedrijfsleven bij investeringen niet veel verder wenst te kijken dan de eigen portemonnee en de bank. Uitgifte van aandelen wordt nauwelijks overwogen; het aantrekken van venture- (waagstuk)kapitaal bij de ppm's stuit bij zeven van de tien onder nemers op weerstand. Of er is vrees voor 'verlies van zelfstan digheid' of het 'past niet in de be- drijfspolitiek'. Koudwatervrees Betreurenswaardige koudwater vrees, want zy missen kansen om de 'creatieve destructie' van Schumpeter binnen het eigen bedrijf en dus land te houden. Zo loopt de achterstand alleen maar op. Zonder tijdige creatie res teert alleen de vernietiging en wordt Nederland op zijn best een filiaal van de Verenigde Staten en Japan Van cruciale betekenis bij dit alles is de vraag of de overheid nu maar af moet wachten of het kli maat zich verbetert, nu zij alle kaarten op de economische ver nieuwing heeft gezet en de inter nationale kwetsbaarheid heeft verhoogd door de binnenlandse markt te verwaarlozen. De initia tieven met participatiemaat schappijen en MIP zijn aardig, maar ontoereikend; de belang stelling voor (uitgifte van) aande len nog te gering. Volgende week meer daarover. Extra De opkomst van revolutionair nieuwe technologie betekent niet zelden de dood voor veroude rende ondernemingen, geheel volgens de wet van de 'creatieve vernietiging' van de Oosten rijkse econoom Alois Schumpeter (1883-1950). Het sterfproces - denk aan de scheepsbouw, de smederijen - vindt duidelijk plaats. De vraag is of er wel genoeg creatie tegenover staat, zowel in bestaande als door opkomst van nieuwe bedrijven. In Nederland, wel te verstaan. Veel bestaande ondernemingen buiten de verbeterde mogelijkheden op de kapitaalmarkt onvol doende uit, terwijl de 'starters', actief op nieuwe markten, in dit land juist struikelen over het gebrek aan mogelijkheden. Pas deze week werd met DOC Data het eerste Nederlandse compu terbedrijf op de beurs in Amsterdam begroet. Een doorbraak? Voorlopig overheerst de wrange constatering, dat nog steeds grote sommen kapitaal het land uitgaan om elders hun vernieuwende werk te doen. Nederland gaat verkeerd met zijn geld om. De industriële vernieuwing dreigt te blijven steken in 'innovatie' van de Nederlandse taal met de opmars van allesbehalve fraaie clichés als Flexibele automatisering en CAD/CAM. DSM, Akzo en Philips en wat kleinere internationalen als Wes- sanen en Gist-Brocades. Blijft evenwel de omschakeling in het midden- en kleinbedrijf uit, dan valt de bodem uit de Nederland se economie en zullen ook zij verdwijnen. Het is, zeker nu, niet de afzet van produkten die ze hier houdt. Het zijn andere facto ren die daarvoor moeten zorgen: het belastingklimaat, de arbeids- rust en vooral het aanbod van hoogwaardige kennis en technie ken. Dat is de bron waaruit zij putten. Er zijn cijfers die dat benadrukken. Blijkens een Amerikaans onder zoek ontwikkelen kleine onder nemingen gemiddeld 24 maal zo veel toepasbare ideeën als grote. Er zijn andere cijfers, die aanto nen dat het in Nederland de ver keerde kant uitgaat. Al die klei nere ondernemers, die toch voor de helft van de werkgelegenheid zorgen, geven slechts 800 mil joen gulden uit aan technolo gisch onderzoek en ontwikke ling. Dat bedrag steekt schril af bij de 3,5 miljard die de overheid (hogescholen, TNO) en de 2,8 miljard die de vijf multinationals spenderen. Grote industrie heeft kleine hard nodig. En omgekeerd. Vaak gaat het zo, dat werknemers van ho gescholen of grote concerns voor zichzelf willen beginnen, omdat zij meer (verkoopbare) ideeën ontwikkelen dan ze bij hun baas kwijt kunnen. Uit een onderzoek van het ministerie van economi sche zaken is gebleken dat der gelijke 'spin-off een toenemend verschijnsel is. De laatste tien jaar zijn op die manier ongeveer 1500 bedrijven opgericht. Philips bijvoorbeeld stimuleert dat ook. Veel geld Kleine bedrijven die in een grote, nieuwe markt springen hebben gemeen dat ze geweldig veel geld nodig hebben. Eerst om te begin nen, later om de enorme groei te kunnen bijhouden. Steekt ener zijds het 'tradionele' midden- en kleinbedrijf te weinig geld in de ontwikkeling van nieuwe pro dukten, anderzijds ontbreekt het op de Nederlandse kapitaal markt aan mogelijkheden voor nieuwe, veelbelovende onderne mingen. Neem Multifunction, leverancier van complete automatiserings pakketten - van beeldscherm tot computerprogramma, inclu sief onderhoud, training en bege leiding. De onderneming werd in 1977 opgericht met een particu lier startkapitaaltje van 60.000 gulden. Nu, in 1984, werken er bijna 100 mensen en loopt de om zet naar de 20 miljoen. Tot 1990 wordt op nog eens een omzet groei van jaarlyks 20 procent ge rekend. Multifunction heeft in die snelle opgang het geld soms bijeen moeten schrapen. De eerste keer dat het bedrijf in geldnood kwam (doordat de Amerikaanse leverancier de snelle groei niet kon bijbenen en de wachttijden opliepen) gaf de bank al niet thuis. De moeilijke periode, in 1978 was dat, werd overbrugd dankzij een door het personeel bijeengeharkt kapitaaltje. De bank leende weliswaar 100.000 gulden, maar dan met het huis van de directeur als onderpand. Ook vorig jaar bleek geen bank bereid te voldoen aan de vraag naar meer eigen vermogen, gro tere kredieten, nodig om de om zetgroei van 20 tot 30 procent per jaar te kunnen financieren. Mul tifunction kwam uiteindelijk na veel verlies van tijd en geld te recht bij een particuliere beleg ger, die bereid was 3,5 miljoen - zeven maal het eigen vermogen - op te hoesten. Venturekapitaal Onder aanvoering van de Nationa le Investeringsbank en met steun van het rijk zijn er inmid dels door banken en pensioen fondsen participatiemaatschap pijen (ppm's) opgericht, die naar Amerikaans voorbeeld 'venture capital' (risicokapitaal) verschaf fen aan kleine ondernemers. Evenals de Maatschappij voor Praktijkvoorbeeld van 'spin-off in het Haags ondernemerscentrum: tien jaar kennis en ervaring op de techni sche hogeschool omgezet in gespecialiseerd ondernemerschap. Aad Zeelenberg (links) en Wim van Westing teken den ervoor. (foto Peter Sen tear) Industriële Projecten (MIP) moe ten die ppm's hen de weg wijzen naar de effectenbeurs, die sinds twee jaar ook toegankelijk is voor wat kleinere bedrijven door Wim Fortuyn dankzij de introduktie van de pa- rallelmarkt. Zij kunnen nu ook, tegen minder strenge eisen, aan delen uitgeven en zo kapitaal in de wacht slepen dat anders in postzegels, obligaties, gebouwen of in het buitenland wordt be legd. In theorie ziet dat er goed uit: parti cipatiemaatschappijen, die star tende ondernemers, mits kans rijk, van kapitaal en deskundig heid voorzien en ze vervolgens doorschuift naar de aandelen markt (zodat de ppm zich weer op de volgende klant kan rich ten). Maar het is nog lang niet ge noeg. Ook participatiemaatschappijen en MIP boden Multifunction vo rig jaar niet voldoende soelaas. Ondanks 'constructieve' bespre kingen bleef een overeenkomst uit, omdat de ppm's zich nog te veel moeten richten naar de risi- coveperkende normen van de bankwereld, zeker zolang ze zelf niet genoteerd staan op de paral- lelmarkt. Multifunction, dat nu zo langzamerhand rijp is voor uitgifte van aandelen op de beurs, staat nu voor de volgende horde. Opnieuw luidt de vraag of de mogelijkheden op de Neder landse kapitaalmarkt toereikend zijn. Minihouse Het Goudse Minihouse, een stap verder dan Multifunction, was eind vorig jaar een van de eerste ondernemingen die de Amster damse parallelmarkt links liet liggen en naar de beurs in Lon den stapte. De successtory van dit computer-systeemhuis is vrij wel dezelfde als die van concur rent Multifunction: een omzet stijging van 5,4 miljoen in 1978 via via 16,6 miljoen in 1982 naar zo'n 40 miljoen in 1983 Een groeiverwachting van 35 tot 40 procent per jaar, waarbij de werkgelegenheid navenant zal toenemen, dit jaar met 50 pro cent tot 150 personeelsleden. Om die groei te kunnen financie ren, wilde Minihouse zo'n 800.000 aandelen uitgeven tegen een zo hoog mogelijke koers. In Londen zouden de groei van de onderneming en de winstkansen hoger worden ingeschat dan door de Nederlandse bank- en beleggerswereld. Minihouse raakte de aandelen kwijt tegen bijna 12 per stuk en sleepte ruim negen miljoen gulden in de wacht. In Nederland zou dat nog niet de helft zijn geweest. door C. Wagenaar Zonder opmerkelijk fraaie winst cijfers van enkele multinatio nals en meer nationaal gerichte ondernemingen zou het Dam rak opnieuw zwaar op dé proef zijn gesteld. Want wederom liet de Newyorkse effecten beurs het volledig afweten, al thans de eerste drie dagen. De Dow-Jonesindex voor indus triële waarden liet toen 28 pun ten vallen na de forse herstel- ontwikkeling van vorige week. De index begon weer in de richting van de 1100 te bewe gen. Maar in dezelfde periode wisten de meeste beursgroe- pen in Amsterdam overeind te blijven en het slotniveau van vorige week vrijdag te behou den. Wel bleef ook deze wéék het om zetniveau ver beneden dat van januari, de topmaand allertij- den. Wall Street had angst voor het grote begrotingstekort, angst voor minder gemakke lijk krediet en dus hogere ren tetarieven. Angst voor con juncturele oververhitting en angst voor het opleven van de inflatie. Angst is een slechte raadgever en geen wonder dus dat de beurs een punt zette achter het technische herstel van eind vorige week en de weg terug insloeg. Deze ontwikkeling werd nog in de hand gewerkt door een nieuwe kruistocht van topman Paul Volcker van het Ameri kaanse Centrale bankwezen te-, gen het forse begrotingstekort. Dat moet terug, zo betoogde hij want anders blijven er geva ren bestaan voor de rente. Ook waarschuwde hij tegen over verhitting van de conjunctuur nu de conjunctuurcijfers over januari zo bijzonder gunstig zijn uitgevallen. Brede kringen in Amerika legden deze uitval len tegen Amerika's financieel- economische politie uit als een teken dat de FED, het Centrale bankwezen, er voorlopig niet over zal peinzen de kredietteu gels enigermate te laten vieren. Over een breed front begonnen vele onofficiële rentetarieven te stijgen en het overheidspa- pier kwam op niveaus die wat laagte betreft in vele maanden niet meer zijn voorgekomen. Gevreesd werd zelfs dat als de ze ontwikkeling niet spoedig wordt gestopt, de banken op korte termijn gedwongen zul len zijn hun officiële rente te verhogen. Dat zou dan een wij ziging zijn sinds een vol jaar, want het Amerikaanse finan ciële bestel was in 1983 geken merkt door juist een zeer hoge mate van stabiliteit op echter een relatief hoog renteniveau. Het lijkt niet uitgesloten dat, in dien deze ondergrondse rente ontwikkeling doorgaat, en een officiële rentewijziging tot ge volg zal hebben, de val van de dollar zal worden beëindigd. Ook deze week hield de waar dedaling nog aan, maar wel viel het op dat juist door de te kenen van rentestijging op de Amerikaanse valutamarkten de daling steeds weer werd ge stopt. Maar buiten de Verenig de Staten, in Europa en vooral Japan, bleef de dollar deze week aanvankelijk nog fors te ruglopen. Ook een aantal door de dollar be paalde prijzen, zoals olie en benzine, konden enigermate worden verlaagd. Maar voor de internationale fondsen van on ze beurs was de sterk teruglo pende dollar een tegenvaller. Want hier wordt in Wall Street de koers gemaakt en als de dol lar goedkoper wordt ten op zichte van de gulden, gaan de internationals in Amsterdam zakken. Dat was met name dui delijk te zien bij aandelen Ko ninklijke Petroleum die bo vendien nog last hadden van de aangeslagen oliehoek van Wall Street. Dreigementen dat een stokje zou worden gesto ken voor de al te ijverige po gingen om tot mammoetfusies in de olie-industrie te geraken deden hier de speculatie om slaan en vele koersen flink zak ken. Het laatste nieuws is nu dat de ook in Europa bekend staande Gulf en Chevron zul len fuseren. Desniettemin moest Koninklijke Olie deze week f 8,- terug. Daarentegen redden zeer fraaie winstcijfers van Unilever en Philips beide aandelen voor meeglijden naar de diepte. Eerstgenoemde steeg f5,- op het resultaat en Philips f4,- Daarentegen hadden eveneens zeer gunstige resultaten van Ahold een averechts effect op de beurs die er f 10 door terug moest. Maar hier was op de zelfde dag fors op de cijfers vooruitgelopen. Positief beant woordde de beurs de uitkom sten over 1983 van Wereldhave en Otra. Westland-Utrecht die vorige week vrijdag van f124 op f94 inzakte door de sane ring met Nationale Nederlan den, verwisselde dit diepte punt na enkele dagen met koersen rond f 100. Ook de Europese optiebeurs liet zien hoe rustig het beurswezen weer geworden is na de tome loze vaart in januari. De week- omzet aan contracten viel ver der terug tot 80.000 tegen 84.500 vorige keer en nog 170.000 een maand geleden. Een uitschieter was donderdag Philips die direct na het be kend worden van de jaarcijfers voor de hausse 8000 call-con- tracten zag afgesloten Op som mige dagen bleek ook voor calls in staatsfondsen goede belangstelling.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 25