LEIDSCH DAGBLAD Schiedam schiet Wilton te hulp siSHOW 16 17 HALLEN OCCASION Voir een tientje Téél wijzer Moeder van Sjam meldt zich niet Meer wapens naar India 15 Maandag besluit over bezette werf Marcel van Dam meest gewenste PvdA- voorman Niet ziek uit vrees voor baanverlies BIOGARDE Vienam trekt troipen terug MET GARANTIE MRT gevelreiniging Eredoctoraat voor Walesa 071-896595 LEIISCH DAGBL ZATERDAG 10 MAART 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37342 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon Bordelen in Leiden. Bijna onopgemerkt verschijnen ze in het stadsbeeld. En zolang ze geen overlast veroorzaken, mag het allemaal politie en omwonenden. Een reportage. De oude machthebbers in Engeland - kroon, kerk en adel - zijn nog immer de belangrijkste grootgrondbezitters. Een blik in het leven van de rijkste man van het Verenigd Koninkrijk, de hertog van Westminster. Dorothy Hoogstraten, van Hollandse komaf, leek enkele jaren geleden een grote filmcarrière in de VS tegemoet te gaan. Totdat een drama zich voltrok. Deze week ging een film over haar in première. SCHIEDAM (GPD) - De Schiedamse scheepswerf Wilton-Fijenoord is gistermiddag door het vrijwel voltallige personeel bezet. Dit is onder gematigd verzet van de directie gebeurd op voorstel van de Industriebond FNV naar aanleiding van de plannen van de Gorkumse scheepsbouwer Damen om de werf bij overname te halveren. DEN HAAG (GPD) - Het PvdA-ka- merlid Marcel van Dam is vol gens een onderzoek van het NI PO de meest gewenste opvolger van Pvd A-fractieleider Joop den Uyl. Uit een enquête ten behoeve van TROS-radio onder ruim 1000 kiezers kwam oud-ombudsman Van Dam met 36 procent als meest genoemde kandidaat-op volger naar voren. Twee andere kandidaten, het kamerlid Van Kemenade en FNV-voorzitter Wim Kok, kregen slechts de steun van 26 en 19 procent van de ondervraagden. Uit het onderzoek bleek verder dat een meerderheid van alle onder vraagden in elk geval de voor keur geeft aan een andere lijst trekker dan Den Uyl. Zelfs onder PvdA-stemmers is een meerder heid tegen een nieuwe kandida tuur van Den Uyl, en wel met een marge van 55 tegen 42 procent. Bij niet-PvdA-stemmers liggen de verhoudingen nog ongunsti ger: 63 om 23 procent. Opmerkelijk is dat uit het onder zoek blijkt dat Van Dam ook ho ge ogen gooit als mogelijk minis ter-president. Voor die functie verkreeg hij de steun van 39 pro cent van de ondervraagden. Van Kemenade en Kok volgden met respectievelijk 32 en 18 procent. Onder PvdA-kiezers was zijn voorsprong groter dan onder niet-PvdA'ers. Zelfs FNV'ers ge ven de voorkeur aan hem boven een minister-president die Wim Kok zou heten. Winters weerbeeld Het weer heeft dit weekeinde een win ters karakter. Veel bewolking en wat regen of sneeuw. In de nacht kan het kwik tot om het vriespunt dalen, in de middaguren ongeveer zes gra den. Tot matig toenemende zuidoos tenwind. In de loop van morgen en kele opklaringen. 11 maart 1984 Zon op: 07.03 uur, zon onder: 18.38 uur. Maan op: 10.52 uur, maan onder: 03.24 12 maart 1984 Zon op: 07.01 uur, zon onder: 18.40 uur. Maan op: 11.48 uur, maan onder: 04.29 De gemeente Schiedam heeft Wil ton inmiddels meegedeeld 40 tot 45 miljoen gulden beschikbaar te willen stellen voor de redding van de werf. Daarmee zouden de gebouwen kunnen worden over genomen. B en W stellen wel als -voorwaarde dat de minister van economische zaken de al eerder toegezegde steun van 40 miljoen gulden op tafel legt. Dan worden de sluiting van de nieuwbouw- werf en faillissement voorko men. De werknemers zeggen liever zelf de werf te willen overnemen dan overname door Damen toe te staan. Deze wil van Wilton-Fij enoord namelijk alleen de ge bouwen en machines overnemen en daarmee een zogenaamd Wil ton-Fijenoord II opzetten. Tege lijkertijd moeten 900 tot 1000 man afvloeien. Volgens waarnemend voorzitter Van Schellebeek van de Onder nemingsraad van de Schiedamse werf wil Damen daarbij nog geld toe hebben. Hij zegt uit betrouw bare bron te hebben vernomen dat de Gorkumse bouwer van kleinere vaartuigen uit de RSV- pot 67 miljoen gulden wil heb ben naast de 40 miljoen afkom stig van het ministerie van ecno- mische zaken. Daarmee wil hij de zieke reus Wil ton-Fijenoord wel onder zijn hoede nemen. Damen is dan ook genegen de risico's zoals het be talen van een afvloeiingsregeling voor degenen die worden ontsla gen en de crediteuren over te ne men, waarmee zeker 100 miljoen gulden zijn gemoeid. Het ministerie van economische zaken hecht zijn goedkeuring Westduits onderzoek: BONN (GPD) - Ongeveer twee procent van alle mensen die dagelijks in de Bondsrepu bliek Duitsland aan het werk gaan, hoort eigenlijk ziek in bed te liggen. Duitse werkne mers melden zich niet te vaak maar juist te weinig ziek. Re den daarvan is de angst om de arbeidsplaats te verliezen. Een en ander blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van de Duitse vakbond DGB is uitgevoerd door een weten schappelijk team van de uni versiteit van Bremen, onder leiding van de hoogleraar in de bedrijfsgeneeskunde, Rai- ner Müller. De wetenschappers spreken van een „verborgen ziekte- stand". Integendeel, vorig jaar bedroeg het ziektever zuim in de Bondsrepubliek 4,4 procent. Dat was de laag ste stand sinds de Tweede Wereldoorlog. ADVERTENTIE 1/2 liter ƒ1,65 Geen stunt, n prijs verlaagd. De Oorsprong 106 ALPHEN A.D. RIJN aan Damens constructie, waar mee de Gorkumse scheepswerf tegelijkertijd het aandelenpak ket van WF uit RSV, de moeder maatschappij van weleer, zou kunnen houden. Directeur Sluis van Wilton ver klaarde tegen de bezetting te zijn, maar legde zich neer bij de uitkomst van de vergadering. "Als jullie het doen, doe het dan zo dat de klanten zien dat wij goed werk blijven leveren en laat ze niet weglopen", aldus Sluis. Evenals van Schellebeek denkt ir. Sluis dat de bezetting van de werf Damen wel eens geheel bui tenspel zal kunnen zetten, zeker nu Schiedam bereid is om het onroerend goed voor een bedrag van 45 miljoen gulden te willen kopen om het daarna weer in erf pacht aan de werf uit te geven. De gebouwen zullen vervolgens voor het symbolische bedrag van 1 miljoen aan Wilton-Fijenoord te koop worden aangeboden, waardoor het mogelijk is hierop opnieuw hypotheek te vestigen. Gesteund door deze toezegging van 40 miljoen van de Schiedam se B en W en de wetenschap dat Wilton-Fijenoord verleden jaar na aftrek van belastingen zo'n 15 miljoen gulden winst heeft ge maakt, hebben de vakbonden en de werknemers de bezetting aan gedurfd. „Voor dit jaar kunnen we weer op zo'n groot winstbe drag rekenen", meldde Sluis al. Van Schellebeek voegt daar aan toe dat het bedrijf in maart nog miljoenen aan achterstallige be talingen binnen moet krijgen voor reparaties die verleden jaar juni al zijn verricht. „De gemeen te Schiedam heeft nu de door braak naar andere mogelijkhe den gegeven", aldus Van Schel lebeek. Maandag wordt beslist of het doek definitief valt voor Wilton-Fij enoord. Vandaag plegen directie, vakbonden en werknemers over leg met de PvdA-kamerleden Den Uyl en Van der Hek en mi nister Van Aardenne. Vaidaag uitspraak in geding AMSTlRDAM (ANP) - De moe der vn de 14-jarige Surinaamse jongo Sjam Chatterpal heeft zich jsteravond niet gemeld bij de Veemdelingendienst. Ze is terugekomen op de belofte dat ze dd wel zou doen, aldus haar raadsian mr. A. Willems. Deze heeftnmiddels de Vreemdelin- gendinst, alsmede de president van d rechtbank in Amsterdam van fet besluit van mevrouw Chattrpal op de hoogte gesteld. De predent zou vanmorgen uit- spraa doen in het kort geding dat lEvrouw Chatterpal heeft aangepannen tegen de staat. Mr. Willeis hoopt dat de president toch it een voor het gezin gun stige itspraak zal komen, hoe wel revrouw Chatterpal niet bij digde uitwijzing hedenmorgen niet zal doorgaan omdat die op onjuiste gronden zou geschie den. Het gezin is indertijd een verblijfsvergunning onthouden omdat de huisvestingsnormen niet juist zijn gehanteerd door de overheid en verkeerd zijn uitge legd door de rechtbank en het gerechtshof in Den Haag. Vol gens die normen zou het gezin een te kleine woning hebben ge had. Maar, aldus mr. Willems, dat mag wel zo zijn geweest volgens de zogenaamde woonruimtever ordening, maar niet volgens de bouwverordening die had moe ten worden toegepast. Volgens de bouwverordening was de woonruimte van de familie Chat terpal ruim voldoende. de Viemdelingendienst is ver- Mr. Willems gaat er van uit dat schem. Mr. Wilms eiste dat de aangekon- lang de beroepsprocedure loopt, het gezin niet het land kan wor den uitgezet. Landsadvocaat mr. Wijkerslooth vocht het huisvestingsverhaal van zijn tegenpleiter aan. Boven dien verklaarde hij dat er nog he lemaal geen beroepsprocedure op gang is. Dat kan ook niet, om dat mevrouw Chatterpal de stuk ken op grond waarvan die proce dure in gang moet worden gezet niet in ontvangst had kunnen ne- omdat zij ondergedoken is. ST.HUGH Het huwelijk van de door een ongeluk verlamde 29—jarige Stephen Rugby en zijn 31-jarige verpleegster Ilona Eradhun is gisteren toch kerkelijk ingezegend. Het kerkje van St. Hugh was stampvol o.a. met veel persmensen. De rk autoriteiten in het bisdom Nottingham hadden aanvankelijk toestemming voor het huwelijk geweigerd omdat Stephen door zijn verlamming volgens kerkelijke normen het huwelijk niet 'volle dig' zou kunnen maken. Na een storm van protest werd het vonnis inge trokken. BANGWK (AFP) Vietnam is van ph tussen april en novem ber ee deel van zijn troepen- Io machtiit Cambodja terug te De Nederlandse ambassade trekkeiMaar op voorwaarde dat ramaribo heeft intussen de veilheid van Cambodja dit toelaat^) zei de Vietnamese mi nister in buitenlandse zaken, Ngueye Co Thach, gisteren in de Thae hoofdstad Bangkok. Thach z niet hoeveel militairen er zulleworden teruggetrokken noch wee gebieden zullen wor den ontimd. Pa- het adres gevonden van de vader van de met uitzetting bedreigde Suri naamse jongen. De man woont in Nickerie (700 km van Paramari bo). De vader is echter nog niet getraceerd, zodat het zoeken naar hem wordt voortgezet. Russisch antwoord op leverantie VS aan Rkistan NEW DELHI (UPI/DPA/AFP) - Rusland en India zijn overeenge komen dat Moskou moderne wa pens aan zijn Aziatische niet- communistische bondgenoot zal leveren. Moskou zal geavanceerde techno logie voor de Indiase luchtmacht vervaardigen en de Indiase mari ne uitrusten met verkenningsap- ADVERTENTIE toegang gratis parkeergelegenheid 19.00-22.00 uur 19.00-22.00 uur 10.00-17.00 uur paratuur. Dit als antwoord op de groeiende Amerikaanse aanwe zigheid in de Indische Oceaan. Een en ander staat in het Com muniqué dat werd verstrekt na besprekingen tussen de Russi sche minister van defensie, maarschalk Dmitri Oestinov en de Indiase premier Indira Gand hi. Oestinov kwam maandag met een zware delegatie voor een zes daags bezoek in India aan. De- Bij scheiding niet meer voor rechter DEN HA^G (GPD) - Het kabinet heeft gisteren ingestemd met het voornemen van minister Kort hals Altes om partijen, die in een scheidingsprocedure zijn ver wikkeld, niet meer automatisch voor de rechter te laten verschij nen. De maatregel zou de partijen in een scheidingsprocedure aanzienlij ke reis- en verblijfkosten bespa ren. Voor de rechterlijke macht leidt de nieuwe wet tot een aan zienlijke vermindering van de werklast. Op dit moment moeten in 40.000 gevallen scheidende partijen nog verplicht bij de rechter verschijnen. ADVERTENTIE tails ovehet akkoord zijn offi cieel niebekendgemaakt. Maar in de Inase hoofdstad was te horen, d;de Sowjet-Unie India de modeiste versie Mig-29 ge- vechtsvlitfuigen zal leveren, alsmede '-72 tanks, raketten, oorlogsscjpen en elektronische afweersysmen. De Migs en de tanks zoien in een later sta dium in Iria zelf in licentie wor den gebovd. Aangenomewordt dat het bezoek van de de?atie is bedoeld om de aanvahracht van India te versterkenm het hoofd te kun nen biedenan de dreiging van het buurlal Pakistan, dat on langs een apenovereenkomst sloot met nerika. Hoewel de Sowjet-Uniilndia's voornaam ste wapenlcrancier is, kocht New Delhi e afgelopen jaren ook in het W,ten wapens. Oesti nov wilde varschijnlijk herha ling voorkom. Dode bij brand in Leidse keet (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN Op het voormalige ter rein van de sociaal medische dienst van de koninklijke marine aan het Noordeinde is vannacht rond twee uur een werkkeet af gebrand waarbij een man om het leven is gekomen. De politie kon vanmorgen nog niet meedelen hoe de brand is ontstaan. Evenmin zijn mededelingen ge daan over de leeftijd en identiteit van het slachtoffer omdat zijn fa milie nog niet kon worden inge licht. PARIJS (DPA) De universiteit in St. Denis bij Parijs heeft de Poolse vakbondsleider Lech Wa lesa gisteren een eredoctoraat verleend. Walesa zelf was bij de uitreiking niet aanwezig. De ver tegenwoordiger in het buiten land van het in Polen verboden vakverbond Solidariteit, Jerzy Milewski, nam de oorkonde aan. Ja. ik wil dezkomplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10,- cproef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abciement. Noteer tij voeen kwartaalabonnement (f 63,10); vóór het abonnement ingaat, ontvai ik de krant 2 weken gratis. Tel. Milieu Technische Service/ Leiderdorp Naam Adres PostcodePlaats U kunt dez» bi opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnimer 10050. 2300 VB Lelden In plaats vat obon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1