Uitvinder rijdende gaskamer voelt zich veilig bij Pinochet Kleurendoka is vernieuwd Seringen brengen de lente in huis Dun hardplastic laat zich heel goed verwerken HOBBY VRIJE TITD Eenhands schaaf machine van AEG ZATERDAG 10 MAART 1984 De Chileense dictator Pinochet heeft vele duizenden mensen het land uitgezet, maar één onderdaan houdt hij al meer dan tien jaar angstvallig de hand boven het hoofd: Walter Herman Julius Rauff, een van de beruchtste nazi-misdadigers uit de Tweede Wereldoorlog. Rauff, die verantwoordelijk is voor de moord op zeker honderddui zend joden (sommige bronnen noemen zelfs het dubbele aan tal), wordt in Chili niets in de weg gelegd. De 78-jarige woont in een van de betere buitenwij ken van de hoofdstad Santiago. Een verslaggever die onlangs bij hem aanbelde, beschreef hem als kalend en gezet. „Hij ziet er uit als iedere andere gepensioneer de zakenman die geniet van een zomermiddag. Hij had een shirt en een groene bermuda aan en droeg sandalen". Recente pogin gen van nazi-jaagster Beate Klarsfeld om, via uitlevering of uitzetting, Rauff alsnog te laten boeten voor zijn misdaden, heb ben zo te zien geen indruk op hem gemaakt, noteerde de ver slaggever. Hij kreeg Rauff overi gens niet aan de praat. Veilig Walter Rauff voelt zich veilig in Chili. Eind 1962 - hij woonde er toen al een jaar of vijf kwam men hem op het spoor. Op ver zoek van de Westduitse justitie werd de voormalige SS-kolonel aangehouden in Punta Arenas, in het uiterste zuiden van Chili. „Ik was slechts een kolonel ach ter een bureau. Ik tekende papie ren die mij gebracht werden, maar ik heb nooit bevel gegeven joden te doden en ben daarvan ook nooit getuige geweest", zëi hij na zijn arrestatie. Uit een groot aantal documenten en ge tuigenverklaringen bleek even wel dat Rauff wel degelijk ten nauwste betrokken was bij de massamoord. Het Chileense hooggerechtshof bepaalde ech ter dat hij niet kon worden uitge leverd, omdat de misdaden vol gens de Chileense wet waren ver jaard. Rauff dook onder, kennelijk uit vrees dat hij - zoals Eichmann - zou worden ontvoerd. Simon Wiesenthal wist hem tien jaar la ter weer op te sporen. Sindsdien is herhaaldelijk gepoogd zijn uit levering of uitwijzing te bewerk stelligen, maar zonder resultaat. Enkele weken geleden reisde Extra door Jan de Roos Walter Rauff in 1963. In Santiago staat hij journalisten te woord nadat het Chileense hooggerechtshof heeft besloten hem niet uit te leveren. (foto ANP» Beate Klarsfeld zelf naar Chili om voor het paleis van Pinochet te demonstreren voor aanhou ding van Rauff. Zij werd zelf gearresteerd door de Chileense politie wegens verstoring van de openbare orde. Over Rauffs leven voor de Tweede Wereldoorlog is niet veel be kend. Hij werd geboren in 1906 in Kothen bij Dessau, ging op school in Maagdenburg en maak te vervolgens carrière in de Duit se marine. Hij bracht het tot lui tenant ter zee eerste klasse. Simpel In 1941 werd hij gestationeerd op het Reichssicherheitshauptamt (RSHA) in Berlijn. Daar werkte Rauff als SS-Obersturmbann- führer aan de ontwikkeling en perfectionering van een even simpele als misdadige vinding: de rijdende gaskamer. De Duit sers waren in de zomer van dat jaar de Sowjet-Unie binnenge vallen en liquideerden in de be zette gebieden onder meer joden, zigeuners en communisten. Om dat de 'gewone' executies door de Duitsers als een te grote psy chische belasting werden erva ren, gingen de gedachten in de richting van een veel efficiëntere methode: vergassing. In september 1941 riep Walter Rauff, hoofd van afdeling II D van het RSHA, Friedrich Pradel bij zich, een medewerker die ver antwoordelijk was voor de afde ling transport. Rauff legde hem een plan voor om grote vracht wagens te voorzien van een her metisch afgesloten laadruimte. De uitlaatgassen van deze auto's moesten via een slang op betrek kelijk eenvoudige wijze aan de onderkant de laadruimte worden binnengebracht. Binnen een paar weken was het proefmodel van de rijdende gaskamer klaar. In het concentratiekamp Sach- senhausen werden daarmee de eerste Russische krijgsgevange nen omgebracht. In de maanden die volgden werden nog wat 'ver beteringen' aangebracht. Een kijkglas, waarmee de gruwelijke verstikkingen in de laadruimte konden worden gadegeslagen, Douchen De speciale gaswagens werden in hoog tempo geproduceerd. Me dio juni 1942 waren er al twintig afgeleverd en nog tien in bestel ling. Er waren twee types: de kleine 'Diamand', waar 25 tot 30 mensen in konden, en de grote 'Saurer' (50 tot 60 mensen). Een document van het Reichssicher heitshauptamt van 5 juni 1942 meldt trots dat in de periode de cember 1941-juni 1942 met drie gaswagens 97.000 mensen wer den 'verwerkt', „zonder dat zich daarbij defecten aan de voertui gen voordeden". De chauffeurs van de wagens gingen, blijkens een ander document, voortva rend te werk; een zekere dokter Becker uit Kiev beklaagde zich er althans in een brief aan Rauff over, dat er te hard op het gaspe daal werd gedrukt, waardoor de mensen in plaats van 'rustig' be wusteloos te raken, op afgrijselij ke wijze stikten. De slachtoffers werden de vracht wagens ingedreven, zogenaamd voor ontluizing of omdat zij zich moesten douchen. Waren de wa gens, die soms waren gecamou fleerd als Rode Kruis-auto's, een maal propvol met mannen, vrou wen en kinderen, dan gingen de deuren dicht en deed het uitlaat gas binnen een half uur zijn do delijk werk. De lijken werden vervolgens in kuilen gestort. De rijdende gaskamers zijn op gro te schaal ingezet in Wit-Rusland, de Oekraine, Polen en Joegosla vië. Het bewijsmateriaal voor de ze massamoord is omvangrijk. Zelfs is er een getuigeverklaring van de enige man die, voor zover bekend, de mobiele gaskamers van Rauff heeft overleefd. Over de rol van Rauff in dit alles be staat geen twijfel. De documen ten zijn voor hem zeer belastend en ook zijn voormalige medewer ker Pradel, die na de oorlog werd gearresteerd, heeft een boekje opengedaan over de opdrachten die hij van Rauff kreeg. Vaticaan Walter Rauff zelf wist de dans te ontspringen. Hij werd in de loop van de oorlog overgeplaatst naar Milaan, waar hij SS-Standarten- führer werd bij de Sicherheitspo- lizei. Op 30 april 1945 werd hij door de Amerikanen gevangen genomen. Eind 1946 wist hij, wellicht met hulp van de nazi-or ganisatie Odessa, te ontsnappen. Volgens een verklaring die hij la ter voor het Chileense hoogge rechtshof aflegde, verbleef hij anderhalf jaar in kloosters op Va ticaans grondgebied. Hij gaf daar naar verluidt les in Frans en wis kunde aan weeskinderen. Dit roept de al vaker gestelde vraag op, welke rol het Vaticaan heeft gespeeld in de vluchtroute van veel nazi-misdadigers na de oor log; volgens een onlangs gepu bliceerd geheim rapport uit 1947 van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft het Vaticaan daarbij een belangrijke rol gespeeld. Hoe dan ook, Rauff dook na enige tijd weer op in Syrië, waar hij als militair adviseur van de regering optrad. Hij slaagde er vervolgens in zijn gezin in Italië op te pikken en kwam uiteindelijk, als zoveel andere nazi-misdadigers, terecht in Latijns-Amerika: Ecuador, Bolivia en ten slotte Chili. In Punta Arenas zou hij zelfs in dienst zijn geweest van een jood se firma... Mogelijk heeft hij ook in Chili zich nog schuldig ge maakt aan misdadige praktijken; begin 1963 wist een Chileens blad althans te melden, dat er aanwijzingen waren, dat hij be trokken is geweest bij de moord op de joodse verpleegster Nora Eldoc. Zij werd in april 1959 in Chili omgebracht door een nazi- organisatie omdat zij de verblijf plaats wist van Josef Mengele, de beruchte kamparts van Ausch witz. Volgens eigen verklaring heeft Rauff in de ruim 25 jaar dat hij in Chili verblijft, drie keer een be zoek gebracht aan West-Duits- land, zonder dat de autoriteiten zich realiseerden met wie zij te maken hadden. Als het waar is, is dat al even macaber als het feit dat de uitvinder van de mobiele gaskamer al een kwart eeuw on gestoord kan genieten van de Chileense zon. Eén van Rauffs 'gaswagens': voorzien van een hermetisch afgesloten laadruimte i zen slang werden afgevoerd. i de uitlaatgassen i Een aantal takken van seringen in een vaas doet heel de kamer naar de lente geuren! Zet ze tegen een donkere achtergrond met 's avonds een lichtje er op gericht. De bloemist doet er altijd een of meer zakjes heesterchrysal bij. Verzuim vooral niet dat spul in het water te doen, dat blijft dan helder en de takken worden nog gevoed bovendien. Daardoor blijven ze veel langer mooi dan vroeger het geval was. Vul het water regelmatig bij, dus niet verversen! Vooral in Aalsmeer en omgeving worden deze 'trekseringen' in de kas geteeld. De bloei wordt dus vervroegd, want in de tuin bloeit Syringa vulgaris pas in juni. De ze gewone sering komt in het wild in Zuidwest-Europa voor en in Oost-Azië. De Arabieren brachten de planten mee om ze m Spanje, dat lang onder Moorse overheersing heeft gestaan, in de door hen gestileerde tuinen aan te planten. Dat was in 902 en het heeft tot het midden van de zes tiende eeuw geduurd voordat de eerste sering in Wenen ver scheen. Weer later waren het Vic tor Lemoine en zijn zoon Emile die in hun kwekerij te Nancy aan het eind van de vorige eeuw vele cultivars kweekten die hun weg o.a. naar ons land hebben gevon den. Enkele van die cultuurvariëteiten waren namelijk voor het trekken van snijbloemen te gebruiken. Mont Blanc heeft zuiver witte bloemtrossen, die lang en welge vuld zijn. In de knop is de bloem groenig. Andere witte seringen, die wat vroeger bloeien zijn Ma dame Legraye, Monique Lemoi ne en Madame Florent Stepman. Blauw-purperen trossen van wel zo'n 30 cm lang levert Andenken an Ludwig Spath, die niet alleen prima als 'trekheester' voldoet, maar ook in vele tuinen wordt aangeplant. Hij is donkerder van kleur dan de paarse gewone se ring, die echter ook witte of lila- rose bloemen kan dragen. Dertig soorten Het geslacht Syringa telt zo'n der tig soorten en wel 900 geregi streerde cultuurvariëteiten, waaronder vroege en late bloeiers. Over het algemeen is die bloei van korte duur, maar in grote tuinen en plantsoenen kan men door het aanplanten van bo tanische seringen de bloeiperio de rekken van mei tot half juni. Dat is over enige tijd o.a. te zien in het seringenpark te Aalsmeer, niet ver van het proefstation. Be kend is ook de seringenberg in het Wassenaarse Raaphorst, dat in die periode speciaal voor het publiek wordt opengesteld. Dat zal echter nog wel even duren. Winterhard Stel u derhalve nu tevreden met zo'n bos bloeiende seringen, in één kleur of gemengd. Bekijk de bloempjes ook eens van dichtbij en u zult tot de ontdekking ko men, dat de volksnaam in het zuiden, 'kruidnagels' niet zo gek gekozen is, want de kroon van elk bloempje lijkt daar inder daad op. Voor de tuin is er een ruime keus aan soorten, daar vele goed win terhard zijn. De wilde sering kan tot een boom uitgroeien van zo'n 5 meter hoog, maar er zijn voor de kleine tuin lager blijvende cultivars, zoals Syringa microp- hylla Superba, die de twee meter nauwelijks haalt. Deze struik bloeit in mei en vaak ook nog eens dunnetjes in oktober. Hoger groeien de Chinese of koningsse- ring op, evenals de zgn. Hongaar se. Fraai is ook de parelsering (S.x swegiflexa) die zuiver rose bloemen krijgt in wel 30 cm lan ge pluimen. Tot april Wie zo'n struik in zijn tuin wil plan ten kan dat nog tot in april doen, tenminste, als het niet vriest en de grond ook niet bevroren is of met sneeuw bedekt. Onderge spitte sneeuw smelt nl. heel lang zaam, met het gevolg dat de grond lang koud blijft, zodat de groei van de wortels geremd wordt. Maak een ruim plantgat en werk mest door de grond waarmee u dat gat weer vult. Se ringen zijn u dankbaar voor een jaarlijkse kalk- en mestgift. Vooral op kleigrond wil de se ring goed groeien. Op zure en natte grond blijft de struik staan 'kwarren', d.w.z. dat hij lang zaam wegkwijnt. Men doet er goed aan de uitgebloeide bloe men weg te knippen, daar de struik anders zaad gaat vormen wat veel k^^ht eist. Bovendien staat 't ni a zo* aai. Seringen komen van oorsprong uit Oost-Azié. Hardplastic, dat gewoonlijk met het tot soortnaam geworden 'for mica' wordt aangesproken, is een voor veel doe-het-zelvers wat lastig verwerkbaar materiaal. Za gen of snijden, kanten afwerken e.d. vergen toch heel wat handig heid. Een materiaal van dezelfde samen stelling, maar in een heel dunne uitvoering, is sinds de beurs Kar wei in de handel gekomen. Het heet 'Trend 2000'. Het is kwalita tief evenwaardig aan het norma le 'dikke' formica (krasvast, hit tebestendig en ongevoelig voor de meeste chemicaliën) maar zó dun dat er geen speciale gereed schappen of ervaring voor nodig is om het te verwerken. Daar door is het afwerken van bijvoor beeld tafelblade, kastdeurtjes, aanrechtbladen enz. met hard plastic haalbaar gemaakt voor de amateur. Het materiaal kan vooraf (iets te ruim) met een gewone schaar op maat geknipt worden. Na het lij men (het best doet men dat met lobbige contactlijm) is het afwer- gpdi ken van de overstekende randjes heel eenvoudig... zonder schaaf of frees, maar bijvoorbeeld met een mesje en verder met schuur papier. De geringe dikte van 'Trend 2000' maakt het ook mo gelijk oppervlakken met een lichte ronding te bekleden. Daar voor hoeft het alleen maar met een strijkijzer, een elektrische haardroger of verfstripper, enigs zins warm gemaakt te worden. Dit nieuwe hardplastic materiaal is verkrijgbaar in wit, eiken, teak en grenen, op rollen van 250 cm lang en 65 cm breed (adviesprijs f36,90) of 'aan de rol' (per strek kende meter ca f 12,50). Binnen kort zullen wellicht oök grotere breedten leverbaar zijn, handig voor grote oppervlakken zoals deuren. Fabrikant is MacLean in Dordrecht, tel. 078-139500. In de reeks van elektrische houtbe werkingsmachines heeft AEG een nieuwe met één hand be- dienbare schaaf opgenomen, een machine van groot vermogen (900 Watt), maar gemakkelijk te hanteren, ook door zijn betrek kelijk geringe gewicht (3,4 kg). De schaafbreedte bedraagt 82 mm, de schaafdiepte is regelbaar van 0 tot 3 mm, en in de uit alumi nium vervaardigde bodemplaat is een gleuf voor snelle spaanaf- voer aangebracht. Dit laatste is vooral van belang wanneer de schaafbeitels op grote afname zijn ingesteld. Als extra zijn spe ciale proiielbeitels verkrijgbaar, Een groot vermogen en een klein gewicht. (fotoGPD» geprofileerde boven vlakken geschaafd kunnen wor den. Met een hulpstuk kan de schaaf ook als stationaire machi ne worden gebruikt. Een professionele 'bouwschaaf dus, die voor doe-het-zelvers die hoge eisen aan hun gereedschap stellen. Het afdrukken van kleurenfo to's en -dia's is sterk vereen voudigd. In een paar avond en kan iedereen leren zelf een prima kleurenfoto af te druk ken. Het kleurnegatief of de dia wordt met behulp van een vergroter op elke gewenste maat geprojec teerd. Op het projectievlak legt u het nog onbelichte vel fotopa pier. Het licht is dan uit. De spe ciale klok wordt gebruikt om het licht van de vergroter gedurende een bepaalde tijd te laten bran den. Die tijd bepaalt u met een rneter of door eerst een proef- strookje met verschillende tijden te belichten. Een kleurnegatief moet gefilterd worden. Dit kan met behulp van losse filters die in de vergroter passen, maar het kan ook met de reeds in een kleurvergroter inge bouwde filters. De kleuren van een negatief zijn opgebouwd uit drie verschillende tinten: geel, magenta (een soort paars) en cyaan (een lichtblauwe tint). Dit zijn ook de kleuren van de drie filters in de vergroter. Met een kleurenanalyser of een setje los se kijkfilters (zie foto) bepaalt u na een testfoto de juiste filtering. Na de belichting volgt de behande ling met chemische vloeistoffen (ontwikkelaar en het bleek- en fi- xeerbad). Daarna spoelen met water en drogen. Dit gaat het eenvoudigst wanneer u een zoge naamde drum gebruikt. Een drum is een koker voorzien van een lichtdicht deksel met ïngie- topening. Nadat u het belichte vel hierin hebt gedaan kan het gewone licht weer aan en hoeft u de verdere handelingen niet in het donkter te verrichten. Vernieuwing Filmfabrikanten hebbe nu syste men op de markt gebracht waar bij slechts één vloeistofbad no dig is om de foto te ontwikkelen. Dit gaat sneller en eenvoudiger. Bij deze vloeistof hoort een spe ciale soort fotopapier die dc hoge zuurgraad (pH) ervan kan ver dragen. De activator, zoals de vloeistof genoemd wordt, is niet erg kritisch wat de temperatuur betreft, het proces werkt binnen de 18 en 25 graden Celsius. Ka mertemperatuur is dus voldoen de, u heeft geen extra verwar ming nodig zoals bij andere sys temen. Een ander voordeel van dit systeem is dat de activator en lange levensduur heeft. Over het algemeen gaat hij een jaar lang mee. Na het afdrukken giet u de vloeistof terug in dc fles, dop er op en een maand later gebruikt u hem opnieuw

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15