Riiii van Bracht bij laatste vier Misrekening van Van der Velde Schapers treft het ditmaal iets beter -c Lairanertink uit het slop naar de top Rotterdam-toernooi in trek Smid in halve finale Leen Looyen trainer RKC Ceulemans en Dielis uitgeschakeld Deen Jesper Worre profiteert en wint Selectie Oranje ongewijzigd ZATERDAG 11) MAART 1984 ROTTERDAM (ANP) Michiel Schapers speelt in de eerste ronde van het elfde interna tionale tennistoernooi van Rotterdam tegen de Australiër John Fitzgerald. Dat was het resultaat van de loting, die actrice Linda van Dijck gisteravond in sportpaleis Ahoy verrichtte. Het hoofdtoernooi begint maandag en duurt tot en met zondag 18 maart. Sport Als Schapers die eerste ronde doorkomt moet hij optornen te gen de als zesde geplaatste win naar van het vorig jaar, Gene Mayer. Vorig jaar trof Schapers de Amerikaan in de openings ronde. De Nederlander verloor toen na een imponerende start in drie sets: 6-0 5-7 1-6. Overi gens is Schapers in elk geval ze ker van een bedrag van 1937,50 dollar (ongeveer 5500 gulden), zijnde de premie voor een verlie zer in de eerste ronde. Schapers, die twee weken geleden in de eerste rond van het toer nooi in Madrid verloor en vervol gens het kwalificatietoenooi van Brussel niet doorkwam, staat momenteel als 118e op de we reldranglijst geplaatst. Hij kreeg van de organisatoren een "wild BRUSSEL (ANP)- Tomas Smid heeft opnieuw de naam van een Zweedse deelnemers doorgestreept in het tennis toernooi van Brussel. Nadat WAALWIJK (ANP) - RKC, ama teurvereniging met professione le ambities, heeft zich voor het komende seizoen verzekerd van de diensten van trainer Leen Looyen. De oefenmeester komt in dienst indien de Waalwijkse club met ingang van het voetbal- jaar 1984/85 tot de betaalde regio nen toetreedt. Looyen werkte de laatste twee seizoenen bij Vites se, vier jaar was hij trainer van NEC. de Tsjechoslowaak in de tweede ronde Mats Wilander uitschakelde, werd hij giste ren halve finalist ten koste van Henrik Sundstrom. Smid won met in twee sets met 6-0, 6-4. Thomas Hogstedt hield de eer van het Scandinavische ten nis hoog door de beste Belg, Bernard Boileau, in drie sets te elimineren. Ook Ivan Lendl, nummer één geplaatst straks in het toernooi van Rotterdam, bereikte de laat ste vier. Vrij gemakkelijk kwalificeerde hij zich ten koste van de Amerikaan Ge ne Mayer, die er volgende week in de Maasstad ook bij is. Lendl won met 6-3, 6-4. Laat op de avond verzekerde favoriet John McEnroe zich van een halve finale plaats. Hij klopte zijn landgenoot Jo- han Kriek met 6-3, 6-1. card" toebedeeld, evenals de Zweedse jeugdwereldkampioen Stephan Edberg en de Amerika nen Vitas Gerulaitis en Fritz Bühning. Moesten de organisatoren vorig jaar bij de loting bekendmaken dat één van de trekpleisters. Jim my Connors, zich had afgemeld, deze keer bleven de afzeggingen beperkt tot de wat mindere go den. Wegens blessures of ziekte moesten de namen van Chris Le wis (Nwz), Heinz Gunthardt (Zwi), Paul McNamee (Aus), Henri Leconte (Fra) en Brad Gil bert (VSt) worden geschrapt. Voor hen in de plaats kwamen Pat Cash (Aus), Fritz Bühning (VSt), Chip Hooper (VSt), Christophe Roger-Vasselin (Fra) en Tom Gullikson (VSt). Jimmy Connors heeft deze keer aangekondigd wél de reis naar Rotterdam te maken, al zal hij in verband met het huwelijk van een broer pas woensdag voor het eerst in actie komen. De nummer vier van de wereldranglijst is als tweede geplaatst, achter de Tsje choslowaak Ivan Lendl. De Zuidafrikaan Kevin Curren is derde gerangschikt, de Ameri kaan Eliot Teltscher vierde. Vooral Lendl krijgt een bijzon der gemakkelijk aanvangspro- gramma. Hij speelt in de eerste ronde tegen de Amerikaan Scott Davis en een andere qualifier. LEUVEN (ANP) - Rini van Bracht heeft bij de Europese titelstrijd driebanden zijn gezichtsverlies van de eerste dag goedgemaakt. De Nederlandse kampioen bereikte gisteren als eerste van de zestien deelnemers in Leuven de laatste vier. Michiel Schapers Connors begint met een duel te gen zijn landgenoot Brian Tea cher. Het kwalificatietoernooi, waaruit vier spelers zich voor het hoofdtoernooi kunnen plaatsen, is vandaag en morgen in sport centrum Tingenijssel in Krim pen aan de IJssel. Hier komen spelers als de Indiër Vijay Amri- traj, de Fransman Pascal Portes, de Australiër Rod Frawley en de Amerikaan Butch Waltz in actie. Als enige Nederlander kreeg Menno Oosting een "wild card". Het prijzengeld voor het hoofdtoernooi bedraagt 265.000 dollar op de winnaar ligt 50.000 dollar te wachten, nummer twee krijgt 25.000 dollar. De winnaars van het dubbelspel moeten een bedrag van 15.000 dollar delen. De publieke belangstelling is nu al enorm. Gisteren waren in totaal al 51.000 kaarten aan de man ge bracht, slechts 5.000 minder dan het totale bezoek van vorig jaar. Voor woensdag, donderdag en zondag zijn geen kaarten meer te krijgen. Van Bracht deed dat via een goede partij tegen de zwakke Zwitser Burgener, waarin hij zijn voor sprong op moyenne ten opzichte van zijn enige concurrent in pou le C, de Belg Dielis, uitstekend verdedigde (1.185 om 1.111). Van Bracht eindigde in wedstrijd en spelpunten gelijk met Dielis, maar dankte uiteindelijk aan zijn sterke start van het toernooi, te gen de Zweed Noren, zijn sprong naar de halve eindstrijd. Van Bracht herstelde zich gisteren mentaal van de met veel tumult en ruzie beladen partij tegen Lu- do Dielis. Was de Brabander tij dens de openingsavond zijn con trole kwijt, gisteren was dat niet meer aan de orde. Van Bracht speelde geconcentreerd en gooi de er in de eerste set een blik- semstart tegen aan, waardoor hij niet werd overdonderd door het nog het royalere serie-geweld van Dielis. Na zeven beurten stond de wereldkampioen van 1982 op vijftien punten. Concurrent Dielis had er op de an dere tafel op dat moment twintig en leek aardig op weg zijn nadeel in moyenne uit te wissen. Zover kwam het in die eerste set echter niet. De zorgvuldige Van Bracht produceerde in de laatste vier beurten twee keer zoveel caram boles als Dielis, waardoor beiden na elf kansen eindigden. In de tweede set ging het zowel bij Van Bracht als Dielis moeiza mer. Toen de Nederlander ten slotte na 28 beurten de benodig de 25 caramboles had verzameld, was het voor Dielis gedaan. Hij was in zijn 20ste beurt nog niet aan de finish en staakte zijn ach tervolging. Dielis versloeg Noren tenslotte in 27 beurten. „Ik heb geprobeerd de strijd om de poulewinst met Van Bracht op sportieve wijze te beslissen. Dat conflict van donderdagavond met hem is voorbij. Ik heb er niet meer aan gedacht. Al blijft het een feit, dat zoiets tussen ons twee niet had mogen gebeuren. We kennen elkaar al twintig jaar en hebben altijd respect voor el kaar gehad. Van Bracht had zijn moeilijkheden met de arbiters nooit op mij mogen afreageren. Dat weet hij. Het is uitgespro ken", aldus Dielis. De Belg is de grote verliezer van het Europese biljartseizoen tot nu toe. In Franeker haalde hij als regerend wereld- en Europees kampioen bandstoten niet eens de halve finales. In Leuven, voor eigen publiek, ging het met de Belg in een volgens setsysteem gespeeld toernooi opnieuw mis. De ramp voor de Belgische organi satoren werd nog groter toen la ter op de avond ook de veelvou dige Europese en wereldkam pioen Raymond Ceulemans het loodje legde. Hij moest een set afstaan tegen de Westduitser Muller en dat maakte de Mechel- se zaalhouder meteen kansloos. De excentrieke Muller (lang haar, baard en afgetopte hand schoenen) pakte de helft van de partij middels series van 7,9 en 5, waarna Ceulemans grommend zijn keu kon opbergen. Als geen ander vervloekt de superkam pioen het set-systeem. Hij denkt er zelfs serieus over om maar te stoppen omdat er voor hem geen eer meer te behalenis zo. Naast Van Bracht en Muller kwali ficeerden zich ook Vierat en Sie- bert. FROSINONE (GPD) - Voor Johan van der Velde werd hef jachtseizoen dit jaar al heel vroeg geopend. Vanaf de allereerste trainingskoers jaagt hij uiterst verbeten een over winning na, terwijl de klassementsrenner eigenlijk pas op het hoogtepunt van de vorm moet zijn als in mei de Ronde van Italië begint. Maar de Rijsbergenaar heeft er een reden voor om nu al zo fanatiek te zijn. Als nieuwkomer in een Italiaanse ploeg (Metautomobili) wil hij via een zege op Italiaans grondgebied zo snel mogelijk het vertrouwen van zijn ploegmaats winnen. In die opzet is hij nog altijd niet geslaagd en ook giste ren tijdens de eerste rit van de Tirreno-Adriatico greep hij er naast. Een gevolg van zijn te gro te gretigheid. Nu ging de winst zowaar naar dt 24-jarige Deen Jesper Worre, die tevens de leiderstrui om de schouders kreeg. „Ik heb ver keerd gespurt", recapituleerde Van der Velde de zenuwslopen de laatste kilometer, „want ik kwam veel te snel op kop. En als je die fout eenmaal hebt ge maakt, moet je wel doorgaan. Jammer, want ik was er enorm op gebrand en ik dacht tot op dat moment dat ik gebeiteld zat" ben een allrounder", karakteri seerde hij zichzelf, „die ook na een rit van 200 kilometer nog re- Dejiltslag delijk kan sprinten". i de eerste etappe Belang Dat was ook zo, maar Worre speel de het spel niet mee. In de kop groep van vier renners had hij het grootste belang op een zo ruim mogelijke voorsprong, waardoor zijn leiderspositie rian ter zou worden. Het was dan ook te verwachten dat de blonde Deen de medevluchters Van der Velde, Tommi Prim en Gerhard Zadrobilek vooral zou aansporen mee te werken om zich vervol gens als dank voor de getoonde medewerking afzijdig te houden in het gevecht om de dagprijzen. Worre opereerde echter niet vol gens de wetten van wielerlogica. Zoals een huisdammer het de grootmeester in een simultaan- wedstrijd door de onvoorspel baarheid van zijn zetten lastig kan maken, zo doorkruiste Wor re het strijdplan van de snellere en geroutineerde Van der Velde. „Ik wilde alles", zei de enige bui tenlander uit de equipe van de Italiaanse kampioen Moreno Ar- gentin. „En nu ik de trui heb is dat ook goed voor Argentin. Be ter twee mensen in de top van het klassement, dan één", vertel de hij na zijn derde profoverwin ning. Als neo-prof won hij vorig jaar de Ronde van Venetië en een criterium in Frederikshaven. „Ik ADVERTENTIE Doorzetter In elk geval is hij vooral een zelfbe wuste doorzetter. Twee jaar gele den vestigde hij zich als amateur in Italië, reed sterk in de Giro delle Regioni en won zes wed strijden waaronder een rit in de „baby-Giro", de Italiaanse tegen hanger van de Ronde van de Toe komst. Daar werd hij ontdekt door Waldemaro Bartolozzi, die hem een profcontract aanbood. Worre, die donderdag in de pro loog verrastte met een tweede plaats achter Guido Bontempi, bewees dat vertrouwen waard te zijn. In de eerste rit van Pozzuoli naar Frozinone over 189 kilome ter was hij niet alleen een sterke aanvaller, maar tevens een sluwe winnaar. De etappe startte vrij dagochtend onder de rook van Napels met een half uur vertra ging. De bootttocht, met zijn cha otische in- en ontscheping, en een demonstratie van ontvreden grutters zorgden voor een opge wonden stemming, alsof er een spaghetti-western werd opgeno men. Een schot uit het startpi stool bracht de rust echter weer terug. Ook in het peloton dat ge heel volgens de Italiaanse tradi tie pas in het laatste uur, wan neer de mobiele camera's van de RAI zich in die kleurige kluwen mengen, gaat haasten. Dertig kilometer voor het einde ontsnapte in de afdaling van de Muro di Ferentino de Fransman Pierre Henry Mentheour, die Worre, de Zweed Prim en de Oostenrijker Zadrobilek als ge zelschap kreeg. Vier niet-Italia- Tirreno - Adriatico is: 1. Jesper Worre (Den), 189 km van Poz zuoli naar Frosinone in 5 uur 14 mi nuten en 53 seconden, met tijdsver- goeding 5.14.48, 2. Tommi Prim (Zwe) 5.14.53, 3. Johan van der Velde (Ned), 4. Gerhard Zadrobilek (Oos) zelfde tijd als Prim. Het algemeen klassement luidt: 1. Worre (Den) 5.20,57,2. Prim (Zwe), op acht seconden, 3. Bontempi (Ita), op 23 seconden, 4. Van der Velde (Ned), z.t., 8. Van der Poel (Ned) op 26 secon den, 9. Visentini (Ita), z.t., 10. Fignon (Fra) z.t. nen aan de leiding en daar veran derde niets aan toen op de steile klim Morolo de benen van Men theour blokkeerden en Van der Velde met een spetterende ach tervolging zijn plaats in kwam nemen. Een kwartet dat uit de greep bleef van een eerste groep, waarin Guiseppe Saronni, Jan Raas en Hennie Kuiper (gevallen en geblesseerd aan het sleutel been) de belangrijkste afwezigen Van der Velde reageerde in de laat ste honderden meters te snel op een aanval van Zadrobilek, waar door Worre hem kon verschal ken. De Brabander bleef daar door zonder Italiaanse winst en de zege van afgelopen dinsdag in een kermiskoers in Wanzele zal weinig indruk op zijn ploeggeno ten maken. „Ik probeer nu nog maar een zo goed mogelijk eind klassement te rijden. Winnen zit er waarschijnlijk niet meer in. Daarvoor heb ik in de proloog te veel tijd verspeeld. En dit is per slot van rekening een wedstrijd van seconden", aldus Van der Velde. ZEIST (ANP) - Kees Rijvers heeft de groep van veertien spelers, die woensdagavond te Lisse hebben bijgedragen tot de overwinning van 2-1 door de Leidse amateurselec tie in een oefenwedstrijd, ge handhaafd voor het duel van het Nederlands elftal woens dag met Denemarken. Na de competitiewedstrijden van het weekeinde zullen nog twee spelers aan de groep, die dinsdag in Zeist bij elkaar komt, worden toegevoegd. De groep van veertien spelers bestond uit: Doel: Schrijvers (PEC/Zwolle) en Hiele (Feye- noord). Verdediging: Wijstekers en Gullit (Feyenoord), Ophof, Silooy en Boeve (Ajax). Middenveld: Vanenburg, Rij kaard en Ronald Koeman (Ajax), Van Tiggelen en Er- win Koeman (Groningen). Aanval: Houtman (Feyenoord) en Van Basten (Ajax). Door een overwinning van 4-0 op Kickers Offenbach heeft de Westduitse kam pioen Hamburger SV de lei ding genomen in de Bundes- liga. De Hamburgers, die 32 punten uit 23 wedstrijden verzamelden, verdrongen VFB Stuttgart van de eerste positie. De Stuttgarters en Bayern München, die op 30 uit 21 staan, kunnen de ploeg van trainer Ernst Happel van daag opnieuw passeren. ADVERTENTIE U least reeds een Goll '84 voor 496,- p. mnd. en Audi 100 voor 959,- p. mnd. Kamsteeg Auto Lease B.V. Hoorn 174 - Alphen a/d Rijn 01720-29313 De Deen Jesper Worre is blij met zijn zege. Tommy Prim en Johan van der Velde r) zijn geklopt. (foto anp» Waterpolowedstrijd ZIJL LGB - V.Z.C. zondag 11 maart aanvang 17.30 uur Zwembad "De Zijl" Aangeboden door Mercasol MOULINS (ANP) - Een half jaar geleden geloofde Jos Lammer- tink niet meer in een vervolg van zijn wielerloopbaan. Na drie dagen koersen in Parijs-Ni- ce was hij de man in de witte leiderstrui. Als amateur was Lammertink een talent dat een grote toekomst wachtte. Pas vier jaar bij de profs begon voor hem de zon te schijnen. Vorig jaar september klopte Peter Post op de deur van Lammer- tinks dure huis in Wierden. De ploegleider-zonder-renners na het afscheid van Raas en co trof een renner-zonder-geld. Lam mertink had al maanden geen sa laris meer ontvangen van zijn Italiaanse ploeg. De handteke ning onder het contract voor Pa nasonic-Raleigh was gauw gezet. Lammertink maakte eindelijk zijn opwachting in een grote ploeg. Hij kwam hangend aan de reddingsboei die Post hem had toegeworpen binnen. De ploeg leider reserveerde slechts een knechtenrol voor de man, die veel meer kon, maar geen eisen durfde te stellen. Het wielerseizoen was nog geen maand oud of Lammertink be wees wel degelijk nog een stukje te kunnen fietsen, te weten in de Ster van Bessèges, zevende in de Omloop Het Volk, winnaar van Kuurne-Brussel-Kuurne en op de achtergrond van Oosterbosch, Planckaert en Van der Aerden ook uitblinker in Paris-Nice: ze vende in de proloog, vierde in de eerste etappe, zevende in de tweede. De witte trui eigende De uitslag van de ploegentijdrit is: 1. Ploeg Post, 34 km met vertrek en aankomst in Mouins, in 41 minuten en 59 seconden. Tijdsvergoeding 1 minuut en 20 seconde voor alle ren ners, met uitzondering van Ooster bosch (Ned) en Vanderaerden (Bel), 2. Ploeg Berland 42.26. 3. Ploeg van Vaerenbergh 43.06 Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Lammertink (Ned) 7 uur 23 minuten en 23 seconden, 2. Eddv Planckaert (Bel) op 11 seconden, 3. Anderson (Aus), 4. Lubberding (Ned) op 0.12, 5. Nulens (Bel) op 0.24 6. Rooks (Ned) op 0.25, 7. Le Crocq (Fra) op 0.27, 8. Peiper (Aus) op 0.35. Lammertink zich toe door de al lerbeste te zijn in de ploegentijd rit over 34 kilometer op een glooiend parkoers rond Moulins, in het hart van zonnig maar bit ter koud Frankrijk. "Leuk voor een dag, die trui", zei de introverte Tukker. "Het liefst ben ik knecht, ik kan de druk van een kopman niet dragen". Inwendig juichte Jos Lammer tink. De eerste plaats in het alge meen klassement van Parijs-Ni- ce was een stap uit het slop naar de top. Al is het maar voor een of twee dagen, het moet een enor me genoegdoening voo,r hem zijn. "Morgen moeten we de Mont Ventoux beklimmen, ik weet niet of ik daar nog boven aan kan staan". Lammertink was zich gistermor gen een ongeluk geschrokken. Aan het eind van de tweede etap pe over 103 kilometer tussen Chalon-sur-Saóne hadden nijve re cijferaars hem meegedeeld, dat hij de man in de witte trui zou worden als de Post-ploeg de tijdrit zou winnen. "Dat is Van deraerden toch zeker?" ant woordde Lammertink. Hij had niet gezien dat de Belg, net als Bert Oosterbosch, het contact met het koppcloton had verloren tijdens de enige beklimming na zestig kilometer. Vanderaerden liep bijna negen minuten achter stand op. Zo werd Lammertink voor de ploegentijdrit de gele genheidskopman. Post praatte op hem in en Lammertink schit terde. Post had, met andere ren ners, weer de bekende geoliede machine de weg opgestuurd. Met een gemiddelde snelheid van 48,5 kilometer per uur bleef zijn formatie als enige onder de 42 minuten, zelfs nadat tempobeul Oosterbosch na 22 kilometer met een defecte achteras had moeten afhaken. Belangrijk voor Post was ook dat hij in de persoon van Lammer tink een nieuwe bliksemafleider in het klassement had. Zijn kop mannen in Parijs-Nice bleven de Australiërs Phil Anderson en Steven Rooks. Die twee behoef den zich de eerste dagen alleen in vorm te rijden en bij te blijven. Anderson en Rooks slopen naar de top-tien van het klassement. Zo bleef de formatie van Post het wedstrijdbeeld in Parijs-Nice na drukkelijk bepalen. In drie dagen koers kleefde er slechts één smetje op het optre den: in de massasprint van de tweede etappe werd Eddy Plan- kaert verslagen door de Ier Sean Kelly. Het was diens eerst neder laag in dit seizoen, nadat hij elf sprints voor de eerste plaats glansrijk had gewonnen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11