Miljoen werklozen in '87, zegt CPB Verdeeldheid in SER over benoeming commissarissen Winst stijgt bij Philips, daalt bij Ballast Definitief rapport Planbureau ilïHI Ambtenaren na 40 jaar in de vut FA V-bond: vóór 2000 25-urige werkweek itóSF' ïgfljtfsra Stakingen in Britse mijnbouw Macintosh durft strijd in kledingbranche aan VRIJDAG 9 MAART 1984 DEN HAAG (GPD) - Het Centraal Planbureau voorspelt dat de werkloosheid tot 1987 met nog eens 150.000 zal toenemen tot ongeveer één miljoen. Het CPB berekent voorts dat de economie de komende jaren met gemiddeld twee procent zal groeien. De collectieve lastendruk en het overheidstekort zullen in deze zelfde periode met enkele procenten dalen. Het CPB komt tot deze prognose in de definitieve versie van de middellange termijnraming, die is opgesteld ten behoeve van de ministerraad en de Centraal Eco nomische Commissie. Enige we ken geleden leidde het uitlekken van eerdere berekeningen (door het CPB afgedaan als 'vingeroe feningen') tot een politieke rel omdat de cijfers zouden aanto nen dat het kabinetsbeleid ave rechts zou uitwerken. In de definitieve raming, waaraan momenteel nog de laatste hand wordt gelegd, komt het CPB uit op een aantal van één miljoen werklozen in 1987. Daarbij gaat het CPB ervan uit dat het kabi net geen aanvullende maatrege len neemt. Zelfs met een flink in ternationaal herstel, waarbij de wereldhandel met vijf procent groeit, zou daar weinig aan ver anderen. In de eerdere versie van de raming kwam het CPB nog uit op 1,2 miljoen werklozen. Dat aantal, zo werd nadien verklaard, was bere kend door bij het aantal huidige werklozen het verwachte getal aan schoolverlaters op te tellen. Geen rekening was gehouden met de gevolgen van kabinetsbe leid. In de nieuwe cijfers daalt het over heidstekort in de komende drie jaar tot ongeveer 9 procent, in plaats van stabiel te blijven, zoals uit de 'vingeroefeningen' bleek. Deze betere uitkomst (maar: het kabinet wil het tekort terugbren- Havenwerkers De Vervoersbond FNV heeft het Rotterdamse stukgoed bedrijf Muller-Thomsen tot maandag de tijd gegeven een korting op de uitkeringen van ruim 150 vrijwil lig uitgetreden havenwerkers in te trekken. Gebeurt dat niet, dan spant de bond een kort geding aan tegen het bedrijf. De werkgevers in de haven vinden dat zij de drie procent overheids- korting op de sociale uitkeringen niet hoeven te compenseren door verhoging van de aanvul lende uitkeringen. De Vervoers bond wijst er echter op dat de ge troffen regeling de uitgetreden havenwerkers 90 procent van het laatstverdiende loon garandeert. Statiegeld op blik Zweden is het eerste land ter we reld dat een systeem heeft ont wikkeld om de ongeveer 600.000 aluminium blikken die dagelijks over de toonbank gaan opnieuw in roulatie te brengen. Doel is het milieu te beschermen en het alu- munium, waarvan de produktie tamelijk duur is, terug te winnen. Sinds 1 maart moet elke Zweed voor een blik met ongeacht wel ke inhoud tien cent statiegeld be talen. Dat bedrag ontvangt hij te rug bij inlevering bij speciaal daarvoor geconstrueerde appara ten. De eerste resultaten zijn naar verluidt veelbelovend. Wijnoorlog Een dreigende wijnoorlog tussen Europa en de VS is voorkomen doordat de Amerikaanse com missie voor internationale han del een klacht van de Californi- sche druivenkwekers heeft afge wezen. Volgens de Amerikaanse wijnboeren maken hun Franse en Italiaanse concurrenten zich schuldig aan dumping van tafel wijnen op de Amerikaanse markt. De commissie deelt ech ter de Europese opvatting, dat op de Franse en Italiaanse wijnex port niets is aan te merken. In het afgelopen jaar hebben de VS voor ongeveer 668 miljjoen dol lar aan Europese wijn geïmpor teerd, voornamelijk uit Italië. Metaalarbeiders De Europese federatie van metaalarbeiders gaat actie voe ren voor invoering van een 35- urige werkweek met behoud loon in deze tak van nijverheid. Volgens woordvoerder Rijkse van de Industriebond FNV kan dit worden beschouwd als een doorbraak. De actie start met een op 30 maart te houden demon stratie in Parijs (Frankrijk heeft tot eind juni het voorzitterschap van de EG). In Nederland be staan al afspraken over invoering van een 38-urige werkweek in de metaal, waar zo'n 700.000 men sen werken. Faillissementen Het aantal faillissementen is in fe bruari gedaald met twee procent ten opzichte van een jaar gele den. De aantallen zijn 658 in fe bruari 1984 tegen 673 in februari '83. In de afgelopen twee maan den werden 1227 faillissementen uitgesproken (vorig jaar 1399). Koploper Zuid-Holland werd ge confronteerd met 320 faillisse menten (vorig jaar 359). gen tot zeven procent in 1987) heeft te maken met de voorgeno men verschuiving van de finan ciering van de uitkeringen voor langdurig werklozen. Deze WWV-uitkering wordt nu nog betaald via de belastingen. In de toekomst wil het kabinet de WWV laten financieren door werkgevers en werknemers. De ze wijziging maakt bij de rijks overheid geld vrij voor een ver mindering van het tekort. Volgens het CPB zal de consump tie de komende jaren niet stijgen. Dat komt door de voorgenomen bezuinigingen en de inkomens matiging voor korter werken. Wel verwacht het CPB een stij ging van de druk van de sociale premies (onder meer als gevolg van de verschuivingsoperatie), maar de druk van de belastingen zal fors dalen. Op deze manier komt de totale collectieve lasten druk uit op 50 procent (nu 54 pro cent). Volgens de Stichting '40-'45 han- DEN HAAG (ANP) - Ambtenaren mogen na veertig dienstjaren met vut. Minister Rietkerk (bin nenlandse zaken) stapte gisteren ifi het staartje van het debat over de wettelijke regeling van de ambtenaren-vut over zijn finan ciële bezwaren tegen die eis van WD, CDA en PvdA heen. De ambtenaren die na veertig dienstjaren nog voor hun 61ste (de gebruikelijke vut-leeftijd) zullen afzwaaien leggen een ex tra beslag op de fondsen van het algemeen burgerlijk persioen- fonds (ABP) van 35 miljoen gul den per jaar, zo raamt minister Rietkerk. Alle andere wijzigingsvoorstellen van de kamer, zoals een verla ging van de vut-leeftijd voor overheidspersoneel van 61 naar 60 jaar, zullen het niet halen in de kamer. Rietkerks dreigement dat hij het hele wetsontwerp zal in trekken als de kamer nog meer versoepelingen van de vut-rege- ling zou aannemen die handen vol geld kosten, was derhalve overbodig. delt het actiecomité uit i omdat onder meer actievoerder Eleveld is afgewezen als kandi daat voor een verzetspensioen. De stichting zegt een eventueel justiteel onderzoek 'met vertrou wen' tegemoet te zien. UTRECHT (ANP) - De Dien stenbond FNV vindt dat er voor het jaar 2000 een 25-uri- ge werkweek moet gelden in ons land, bij voorkeur in de vorm van 5 werkdagen van 5 uur. Dit zou betekenen dat de werkweek de komende 15 jaar ieder jaar ongeveer met een uur moet worden ver kort. Deze arbeidstijdverkor ting mag geen extra kosten met zich meebrengen voor de werknemers, maar ook de werkgevers zullen ontzien moeten worden, aldus de bond. Alleen de prijscompen satie en meevallers in de pre mies voor de sociale zeker heid mogen worden ingezet voor de betaling van de 25- urige werkweek. Dit staat in een discussienota van de Dienstenbond FNV. Volgens de bond zal het hui dige bruto-loon de komende vijftien jaar niet omlaag mo gen gaan, omdat dit te grote gevolgen voor de koopkracht heeft. Naast prijscompensa tie en premiemeevallers wor den ook boetes voor bedrij ven die geen arbeidstijdver korting willen invoeren ge noemd als financieringsbron voor de 25-urige werkweek. De Dienstenbond vindt dat er in het algemeen geen flexibe le arbeidstijden moeten ko men. Een beperkte verlen ging van de bédrijfstijd - tus sen 7 en 19 uur en niet in het weekend is wel mogelijk, als dit werk oplevert. Deel tijdarbeid mag geen alterna tief worden voor algemene arbeidstijdverkorting, aldus de bond. k Pj£S$.IJS Gisteren hebben duizenden Franse ambtenaren gestaakt uit onbehagen met het beleid van president Mitterand. De opkomst was weliswaar massaal, maar viel de organiserende bonden toch enigszins tegen. Trein- en vliegverkeer lag voor het grootste gedeelte plat, evenals de métro. (foto anp> AMSTERDAM - In de Amsterdamse Bijenkorf heeft de voormalige tenniskampioen Björn Borq zijn eerste collectie w^ijetijdskledinggepresenteerd. Een bewonderaarster nam haar kans waar om een handtekening te (foto ANP) vragen en Borg tegelijkertijd op de foto te zetten. DEN HAAG (ANP) - De Sociaal Economische Raad (SER) is sterk verdeeld over de manier waarop leden van raden van commissarissen moeten worden benoemd, zo blijkt uit een ont- werp-advies dat de SER op 16 maart zal vaststellen. De werkge vers kiezen voor het huidige sys teem waarbij zittende commissa rissen nieuwe collegós zelf uit kiezen (coöptatiestelsel). De vak beweging vindt dat de onderne mingsraad en de aandeelhouders ieder zelf (een deel van) de com missarissen moet aanwijzen. En kele onafhankelijke deskundi gen (kroonleden) in de voorbe reidende commissie kiezen voor een tussenvorm: een systeem waarbij ondernemingsraad en aandeelhouders een bindende aanbeveling kunnen doen voor de benoeming van commissaris- Raden van commissarissen zijn verplicht in zogenaamde struc tuurvennootschappen. Dat zijn de grotere naamloze en besloten vennootschappen met een ge plaatst kapitaal van tenminste 20 miljoen gulden en met tenminste honderd werknemers. Bij het huidige benoemingssysteem kunnen ondernemingsraad en vergadering van aandeelhouders personen als commissaris aanbe velen en kunnen zij bezwaar aan tekenen tegen een benoeming. De SER kan hierover een uit spraak doen. De vakbeweging kiest op gronden van medezeggenschap en mede verantwoordelijkheid van de werknemers voor een stelsel van rechtstreekse benoeming. Dit stelsel is ook beter dan het huidi ge omdat het tot een groter ver trouwen in individuele commis sarissen leidt en tot betere con tacten tussen or en de raad van commissarissen en omdat het beter vorm geeft aan de vermaat schappelijking van de raad van commissarissen, aldus de werk nemersvertegenwoordigers. Volgens de werknemers is geen zins aangetoond dat de onafhan kelijkheid van de commissaris sen in een stelsel van recht streekse benoeming wezenlijk gevaar loopt. De vakbeweging kiest voor een systeem waarbij or en aandeelhouders ieder een even groot aantal commissaris sen benoemen die dan zelf de resterende commissarissen kie- De werkgevers vinden dat het hui dige coöptatiestelsel beter beant woordt aan een aantal uitgangs punten waardoor de SER—com missie het eens is. Die uitgangs punten zijn de onafhankelijke positie van de commissarissen, de eenheid binnen de raad, de spreiding van deskundigheden en de maatschappelijke verbre ding van de samenstelling van de raad en het vertrouwen in de raad en zijn leden. Verder vinden de werkgevers dat tegen het hui dige stelsel maar weinig bezwa ren zijn ingebracht, waarvan vol gens hen bij kritische beschou wing maar weinig overblijft. De nadelen aan een systeem van rechtstreekse benoeming kun nen volgens de ondernemersle den niet worden vervangen door een stelsel zoals de vakbeweging wil te voorzien van het recht van bezwaar. Dat zou een ingewik kelde en bij conflicten tijdroven de zaak worden.De werkgevers vinden dat bedrijven zeker in de huidige economische omstan digheden niet moeten worden gedwongen tot een ingrijpende omschakeling die van de invoe ring van zón stelsel volgens hen het gevolg zou zijn. Zij wijzen ook het tussenvoorstel van de kroonleden voor een recht van bindende aanbeveling af. Daar mee wordt feitelijk ook het recht van rechtstreekse benoeming in gevoerd, aldus de werkgever. Het SER-advies is bestemd voor de ministers van justitie, econo mische zaken en sociale zaken en werkgelegenheid. De adviesaan vraag dateert uit 1978. Daarin wordt in het bijzonder gevraagd hoe de SER denkt over een sus- teem waarbij de benoeming van commissarissen voor eenderde geschiedt door de ^onderne mingsraad en voor eenderde door de vergadering van aan deelhouders en voor eenderde door de aldus genoemde com missarissen. De SER-commis- sie heeft zich echter niet tot een strikte keuze tussen dit systeem en het bestaande willen beper ken. LONDEN (GPD) Meer dan 70.000 mijnwerkers in Schotland en het noord—Engelse Yorkshire zijn gisteren in staking gegaan. Het bestuur van hun vakbond, de National Union of Minewor- kers (NUM), heeft hieraan giste ren zijn fiat aan de staking gege ven. De NUM heeft bovendien mijn werkers in andere streken die het voorbeeld van de stakers zouden willen volgen, al bij voor baat verzekerd van financiële steun. Het conflict in de Britse kolenindustrie, dat nu al vier maanden sluimert, dreigt daar mee stevig te escaleren. Vier maanden geleden vaardigde de NUM een verbod op het ma ken van overuren voor zijn leden uit, uit protest tegen het loonaan- bod van de directie van de gena tionaliseerde kolenindustrie, de National Coal Board (NCB). Bo vendien was het verbod bedoeld om te protesteren tegen de door de NCB gewenste sluitingen van improduktieve mijnen. Het verbod op overuren heeft de NCB inmiddels naar schatting 600 miljoen gulden gekost. Niet temin weigert de NCB het loon- aanbod van 5,2 procent salaris er bij ter discussie te stellen. Bo vendien heeft Ian MacGregor, voorzitter van de NCB, nog woensdag verdere mynsluitin- gen aangekondigd. Hij wil dat het komende jaar 20 niet winstgevende mijnen dicht gaan. Daarmee zullen 21.000 ar beidsplaatsen verloren gaan. Het afgelopen jaar zijn ook al 23 mij nen gesloten bij een verlies van 21.000 arbeidsplaatsen. Het af slankingsprogramma is in de ogen van de NCB nodig omdat de Britse mijnindustrie al jaren lang zwaar verliesgevend is. Tot dusver kon worden bezuinigd zonder dat gedwongen ontslagen nodig waren, maar dat gaat ver anderen als nog meer mijnen dicht moeten. En dat moet, want MacGregor wil uiteindelijk naar een situatie toe, waarbij van de 171 mijnen die nu nog operatio neel zijn, er 100 overblijven. Dat betekent een totaal verlies van 84.000 arbeidsplaatsen. De sluitingen en ontslagen dreigen met name in Yorkshire en Schot land. Dat is reden waarom de mijnwerkers daar de afgelopen maanden zich steeds militanter zijn gaan opstellen, en onlangs stakingen van onbeperkte duur hebben aangekondigd. Die sta- kingsroep is nu door de NUM overgenomen. Verwacht wordt dat de mijnwer kers in traditioneel militante streken als zuid-Wales zich bij hun stakende collega's zullen aansluiten. En de stakers hebben al laten weten er niet voor terug te deinzen de mijnwerkers in meer gematigde streken door middel van blokkades te dwin gen ook het werk neer te leggen. STEIN (ANP) - Tien middelgrote Nederlandse steden zullen vanaf 15 maart een confectiesuper- markt onder de naam Supercon- fex herbergen. Die gemeenten zijn Apeldoorn, Bergen op Zoom, Enschede, Etten-Leur, Maastricht, Nijmegen, Stein (L), Tilburg, Weert en Zutphen. Macintosh heeft nog enkele vesti gingsplaatsen in gedachten, waaronder Oegstgeest, maar hierover werden gisteren geen nadere mededelingen gedaan. Macintosh denkt over een jaar of vijf over vijftig filialen in Neder land te beschikken. President-directeur G.J. Beijer van Macintosh, het confectieconcern dat deze supermarkten in Neder land vestigt, toonde zich gisteren zeer optimistisch over de toe komst van deze winkels, on danks de moeilijke situatie waar in de kledingdetailhandel zich op het moment bevindt. Volgens Beijer kan Superconfex haar artikelen gemiddeld twintig procent goedkoper aanbieden dan "andere bekende aanbie ders" omdat de Superconfex-za- ken worden gehuisvest in rela tief goedkope huisvesting. Die ligt veelal buiten de drukke win kelcentra en de Superconfex biedt een breed assortiment, van kruippakjes voor baby's tot en met smokings in vele maten en kwaliteiten, aan. Zij besteden minder dan de helft aan reclame dan de meeste bedrijven in de branche omdat de Superconfex- zaken werken met een pasje waarop naam en adres van de klant staan. Overigens kan eenie der die zijn of haar naam niet be kend wil maken met een pas waarop alleen een codenummer staat inkopen doen. Marktonderzoek heeft volgens de topman van Macintosh uitgewe zen dat dit een formule is die de consument de eerstkomende ja ren zal aanspreken. Door de lage kosten kan een vestiging al snel kosten en baten in evenwicht brengen. Wat de minimaal nood zakelijke omzet moet zijn wilde hij niet zeggen, maar die ligt vol gens hem ver onder de jaarlijkse omzet van vijf- a zesduizend gulden per vierkante meter die gemiddeld in de kledingbranche noodzakelijk is. Macintosh, die al superketens heeft in Belgïe, Portugal en Spanje, heeft vroeger nooit in Nederland met dergelijke ketens willen beginnen omdat zij vrees de de afzet van een aantal doch termaatschappijen die kleding produceren of verkopen aan Ne derlandse concurrerende bedrij ven, in het gedrang zou komen. Nu die afzet, die vorig jaar in Ne derland ongeveer f 100 miljoen bedroeg, toch in elk geval onder druk staat heeft Macintosh het roer omgegooid en het risico van dat afzetverlies genomen om daarvoor in de plaats alles te gooien op de supermarkten. Overigens zijn er volgens het lid van de raad van bestuur van Ma cintosh J.J. Nijhuis tot nu toe geen afnemers die Macintosh aan de kant hebben gezet. Wel is hun houding wat afwachtender geworden en hebben enkelen hun orders verkleind. „Maar on ze werkmaatschappijen probe ren er alles aan te doen om hun afzet te behouden", aldus Nij huis. Die werkmaatschappijen kunnen overigens ©ok aan Su perconfex leveren, maar zo ver zekerde men, uitsluitend op marktcondities. In de praktijk komt ongeveer eenderde van het Superconfex-assortiment van eigen produktie— en handelsbe drijven. Hier en daar zijn er nog wat pro blemen met gemeentelijke over heden als uit de bestemmings plannen niet helemaal duidelijk wordt of in een pand dat Macin tosh op het oog heeft, detailhan del mag worden bedreven. Ma cintosh is op het moment in vier AROB-procedures verwikkeld om daarin klaarheid te krijgen. In het distributiecentrum zijn met het oog op de vestiging van twin tig filialen al tachtig extra men sen aangenomen. Per filiaal zul len ongeveer vijftien volledige arbeidsplaatsen worden gescha pen. Overigens is het niet on denkbaar dat die bij kledingza ken in de buurt van een Super- confex-filiaal weer even snel verdwijnen. Beijer sprak niet te gen dat die kans bestaat. De omzet van het Macintosh-con cern bedroeg vorig jaar f 527 mil joen, wat iets minder was dan in 1982. De nettowinst was f 22,7 miljoen tegen f 16,2 miljoen in 1982. Er werken ruim vierdui zend mensen bij het bedrijf, van wie ruim duizend in Nederland. Frankrijk vergoedt schade stakingen DEN HAAG (GPD) De schade die Franse boeren in januari en februari hebben toegebracht aan de Nederlandse export door de vrachtwagens open te breken en de inhoud levende en geslach te varkens over straat te smij ten, zal worden vergoed door de Franse overheid. Het is voor het eerst dat Frankrijk hiertoe be reid is. Volgens COG-secretaris drs. R. M. Enthoven gaat het om een bedrag van tien miljoen gul den. Of de schadevergoeding even hoog is, moet worden afge wacht. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft de Neder landse ambassade in Parijs laten weten bereid te zijn tot een mo- lestvergoeding. In beginsel wordt daarmee gedoeld op ver goeding van de vracht die verlo ren is gegaan. EINDHOVEN (ANP) - Philips heeft vorig jaar de nettowinst met bijna de helft zien stijgen. De nettowinst van het elektro- concern is met 49 procent gestegen, van 433 miljoen over 1982 tot 647 miljoen over 1983. Per gewoon aandeel bedroeg de nettowinst 3,45 over 1983 vergeleken met 2,38 over 1982. Philips acht de gang van zaken in 1983 be vredigend. Op het gebied van verlichting, elektronische bouwelementen en profes sionele produkten en systemen werden de omzetten aanzienlijk hoger. De omzet in guldens van beeld en geluid voor con sumententoepassingen daalde enigszins maar in volume stegen de verkopen. Deze ontwikkelingen vielen ook waar te ne men bij de huishoudelijke apparaten en de produkten voor persoonlijke verzor ging. Geografisch gezien droegen vooral de Ver enigde Staten en Canada bij aan de om zetstijging in 1983. Van het duidelijke herstel van de economie in Amerika en van de hoge dollarkoers ging een positie ve invloed uit. In Europa groeide de omzet vier procent. Zonder wisselkoerswijzigingen en nieu we consolidaties zou de toeneming acht procent hebben bedragen. Vooral in Groot-Brittannië en West-Duitsland ont wikkelde de omzet zich gunstig. In de sector beeld en geluid voor consu mententoepassingen was het bedrijfsre sultaat negatief, onder meer als gevolg van de prijsconcurrentie op de markt voor traditionele produkten en van on derbezetting van de produktiecapaciteit voor videorecorders. Doordat de medede- dinging op de markt voor grote huishou delijke apparaten steeds scherper werd kon het resultaat van de sector huishou delijke apparaten en produkten voor per soonlijke verzorging niet op het gunstige peil van 1982 worden gehandhaafd. Ballast-Nedam De nettowinst na belastingen van het aan nemingsconcern Ballast-Nedam Groep i6 vorig jaar blijkens voorlopige gegevens uitgekomen op 16,5 miljoen vergeleken met 29,0 miljoen over 1982. Dat heeft de raad van bestuur gisteren meegedeeld. Het dividend wordt verlaagd. Het be stuur voorziet voor dit jaar een herstel van omzet en winst. De kasstroom (netto winst plus afschrijvingen) daalde van 100 miljoen tot 68 miljoen. De winst per aandeel van 20 nominaal zakte van 19 tot 10,80 en de kasstroom per aandeel van 65,75 tot 44,50. De omzet verminderde van 2,52 miljard tot 2,10 miljard. Darentegen nam de or derportefeuille toe van 2,9 miljard tot 4,5 miljard. De onderneming investeer de verleden jaar veel minder dan in 1982, namelijk 37 miljoen tegen 140 miljoen. In het tussentijds bericht van november jl. deelde de vennootschap mee dat vertra gingen bij het verkrijgen van nieuwe op drachten in het tweede halfjaar hebben geleid tot onderbezettingsverliezen, voor al in de buitenlandse vestigingen en hun ondersteunende afdelingen in Neder land. Inmiddels is de orderportefeuille zowel kwantitatief als kwalitatief zodanig verbeterd dat het bestuur voor het lopen de jaar een herstel van omzet en winst verwacht.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9