Zigeuners blijven een 'apart' volkje Reportage Veel reacties op besluit raketten Kloof met Nederlandse burgers is nauwelijks te overbruggen VRIJDAG 9 MAART 1984 Varia PAGINA 17 door Ron Kragten en Anton Oosting Ik houd van reclameproza dat als een sluipschutter op je afkomt. Gis termiddag om half vier deed Björn Borg zijn intrede in de personeels- kantine van de Bijenkorf, waar hij zijn Menswear collection presen teerde. „Menswear collection" is noch Nederlands noch Zweeds (noch Hongaars), maar blijkbaar het latijn van de herenmode all over the world. „De eerste mannenmode onder de naam Björn Borg is tot stand geko men door een nauwe samenwer king van hem en de stylist Rhodi Heintz. Het zal duidelijk zijn dat de collectie die exclusief in de Bijenkorf te koop zal zijn de sfeer ademt van een sportieve non chalance". Twee opmerkingen. „Onder de naam Björn Borg" met twee pun tjes op de eerste o is in feite onjuist, want uiteraard heeft de ontwerper van het logo (wat men in een vreemde ongesproken taal het 'woordmerk' noemt) voor de ge bruikelijke gimmick c.q. afwijking gezorgd die het oog blijvend moet treffen: op de o van Björn staan niet twee puntjes, maar staat een liggend streepje. Het is spijtig dat slechts zeer weinig kranten en tijd schriften in de wereld zo'n streepje boven de o zullen kunnen produce ren, vandaar dat ik u er even in woorden op wijs. Hetzelfde pro bleem geldt trouwens voor de a—ty pische B's in het logo, want die zijn NIET in hun middel ingesnoerd tot de linkerstaander, waardoor ze de ponteneur van een buikje krijgen. Dat klopt overigens wel met de ideologie die achter BB's MM (Man- nenMode) schuilt, namelijk de sfeer te ademen van een sportieve non chalance. He, dacht ik blij verrast, dat spor tieve kende ik wel van Björn Borg, maar dat nonchalante niet! „Dat is altijd een van zijn verbor gen kwaliteiten geweest," zei Claartje van Jules Farber Produc tions die altijd zulke perspromotio- nele bijeenkomstenn organiseert. Iedere journalist kreeg van haar als aandenken een Björn Borg menswear collection-herenonder- broekje in maritieme kleur, ver pakt in (het duurde toch nog ruim tien seconden voordat ik dat besef te) een doorzichtige plastic tennis bal. Ook dé dames journalisten kre gen zo'n herenonderbroekje, want baat het niet het schaadt ook niet. Thuis pas dorst ik het aan te trek ken om te controleren of het wel de sfeer van sportieve nonchalance ademde die ons beloofd was, en of dat ook tot uiting was gekomen „in de belijning van de collectie: ruim., maar met een duidelijk volgen van de contouren van het lichaam". En jawel, daar was geen woord mee miszegd... En toen kwam hij dus de perso- neelskantine binnen, op gympies maar zo noem je ze tegenwoordig niet meer) en in een ruim zittende, nonchalante trui (maar zo noem je die tegenwoordig niet meer). Hij bleek zijn haar nog steeds lang te dragen, tot over de boord zoals bij een zuidwester, een sympathiek trekje voor iemand die mannenmo de komt presenteren in een tijd waarin lang haar allang geen mo de meer is. Misschien vindt hij het gewoon lekker, of past het zo bij zijn image (datzelfde heeft prins Bemhard met die anjer), dat hij er niet meer vanaf kan zonder in het niets op te lossen. Borg werd verwelkomd door Bijen korf-directeur Samren, die een landgenoot van hem is maar met ware doodsverachting er toch in slaagde Björn geheel in het Engels toe te spreken zonder ook maar een zinnetje Zweeds te'gebruiken. Hij verried zich alleen even door Borj te zeggen in plaats van Borg. Na die begroeting ontstond even een kleine Zweedse coterie, waarbin nen ik mij even gewaagd heb om Björn de enige vraag te stellen die mij werkelijk interesseerde, en die ik ook niet 'en plein public' wilde stellen: „Wat is je allereerste herin nering als kind?" Dat kon hij zo een-twee-drie niet zeggen, zei hij, maar ik stelde hem gerust en zei dat ik over een half uurtje wel weer terugkwam. De rest van de tijd liep hij met een ge kwelde uitdrukking op zijn gezicht rond, maar dat kan ik mij ook ver beeld hebben. De pers mocht vragen stellen. Er waren gelukkkig vra gen. De jongen die het meeste vroeg, besloot met te zeggen dat hij nog een vraag had, maar dat hij die zO- meteen wel stelde, tijdens het onge dwongen glaasje-heffen. Toen maakte Björn Borg een merkwaar dige fout. Dat deed hij niet, zei hij, wie wat te vragen had moest het nu doen. Terwijl hij toch had kunnen weten dat elke rechtgeaarde jour nalist nooit in het openbaar een vraag stelt waarop het antwoord hem werkelijk interesseert, zoals de kaarter zijn troefkaart nooit met het plaatje naar zijn tegenstander vasthoudt. Die jongen wou bijvoorbeeld weten of Rotterdam als tennisstad inder daad zo'n slechte naam heeft bij de toptennissers. Hij heeft het later toch gevraagd, het antwoord was heel pikant, maar zal ik niet ver klappen, want het was zijn vraag en dus ook zijn antwoord. Ik ben, zoals beloofd, trouwens ook nog even naar Björn toegestopt om mijn antwoord te halen op de vraag naar zijn eerste herinnering. „Ik was zeven jaar, ik stond op de trap van de school in het dorp waar ik toen woonde, een half uur van Stockholm af'. Dat was zijn eerste herinnering, meer kon hij er niet van zeggen. UTRECHT - De Tweede Kamer heeft zich de afgelopen weken bij de behandeling van de Nota Minderheden intensief beziggehouden met de problemen van de buitenlanders in ons land. Over één groep is tijdens die debatten nog met geen woord gesproken: de zi geuners. De problematiek van de naar schatting 2500 in Neder land levende zigeuners is van dien aard en omvang, dat de Tweede Kamer over deze minderheidsgroep een speciale vergadering van de commissie minder heden heeft belegd. Sinds eind jaren '70 een eerste groep van 500 zigeuners toe stemming kreeg in Nederland te blijven, zijn er nog maar bit ter weinig vorderingen ge maakt met de integratie van deze minderheid in de Neder landse maatschappij. Ambtenaren van het voormalige ministerie van CRM meldden nog maar anderhalf jaar gele den in hun evaluatienota over de groep van 500, dat de toela ting en huisvesting van deze zi geuners per saldo positief is verlopen. De resultaten van de onderwij sge wenningsproj ec- ten en de deelname van de jeugd aan het reguliere onder wijs zijn boven de verwachting van velen uitgestegen. Verder constateerden de rijks ambtenaren hier en daar wat problemen, maar er was goede hoop op een oplossing. Ander half jaar later is dit soort opti misme van politici en ambte naren geheel verstomd. Het in tegratieproces van de zigeu ners is in vrijwel alle opvang- gemeenten op een mislukking uitgedraaid. De eerste duidelijke aanwijzin gen in de pers dat de integratie van de zigeuners toch niet zo vlot verliep, dateren van een jaar geleden. Uit Ede kwam een nota over de opvang van een zigeunergezin met de veel zeggende titel: „Niet alle zigeu ners spelen mooi viool". Nadat al eerder was verklaard dat de opvang was mislukt, zocht het gemeentebestuur van Ede in augustus vorig jaar zijn toevlucht tot een nood maatregel met een verhuispre mie voor twee Nederlandse ge zinnen die het naast een zigeu nerfamilie niet meer konden harden. Nadat in Nieuwegein al eerder een zigeunergezin wegens wanbetaling uit zijn huis was gezet, kwam het college van burgemeester en wethouders in mei vorig jaar met een ui terst somber gestemde nota over de zigeuneropvang. In no vember vorig jaar volgde een tweede huisuitzetting. Maar anders dan in Ede ging in Nieuwegein niet het Neder landse gezin "weg, maar werd het overlast veroorzakende zi geunergezin op straat gezet. Een rondgang langs diverse in stanties en gemeenten waar zi geuners zijn gehuisvest levert een triest beeld op. Menig ge meentebestuurder zit met de handen in het haar over de vraag wat men met de zigeu ners moet beginnen. „Wie 't weet mag 't zeggen", meldt wethouder Van den Bosse uit het Brabantse Berkel-Enschot bij Tilburg. Zijn collega Joosen in Gilze-Rij- en vertelt dat leden van de Tweede Kamer zich geschrok ken toonden tijdens hun be zoek aan de zigeuners in zijn gemeente. De zigeuners in Gil- ze-Rijen leven volkomen ge desintegreerd, buiten de sa menleving van deze gemeente. Volgens Joosen zijn de zigeuners doodongelukkig in hun wonin gen. „Ze vliegen tegen de mu ren op", zegt de gemeentebe stuurder. Contact met buren is er niet en hoewel er nog geen sprake is geweest van echte es calaties moet het niet lang meer zo doorgaan. Joosen con stateert dat de tolerantie van de burgerbevolking tegenover de zigeuners duidelijk minder wordt. Sussen En zo gaat het vrijwel overal. Het wonen tussen Nederlandse bu ren gaat veel zigeunergezinnen slecht af. De politie moet er re gelmatig aan te pas komen om de gemoederen te sussen en waar de woon- en leefsituatie uit de hand dreigt te lopen worden gezinnen op straat ge zet zoals in Nieuwegein en Ede. Op vrijwel elk gebied gaat het met de integratie van de zigeu ners ronduit slecht. Voor zover bekend is er geen enkele zigeu nerman bij een bedrijf in loon dienst. Daar waar streng de hand wordt gehouden aan de leerplicht volgt de jeugd tot 13, 14 jaar regelmatig onderwijs, maar als de zigeuneijeugd vol wassen en huwbaar is, stokt het onderwijs. Zigeunerkinde ren die voortgezet onderwijs volgen zijn een zeldzaamheid. Een erg pijnlijk vraagstuk is dat van de criminaliteit onder de zigeuners, waarover alle be trokken instanties het liefst hun mond houden. Gemeente bestuurders geven echter toe dat zigeuners in hun gemeente geregeld met justitie in aanra king komen en in de wandel gangen willen politiefunctio narissen wel loslaten, dat ze hun handen vol hebben aan de bestrijding van de criminaliteit onder de zigeuners. Zelfs is hier en daar al sprake van toepassing van het zo verfoei de „snelrecht" voor de berech ting van door zigeuners begane vermogensdelicten. Uit alles blijkt dat keer op keer het waarden- en normenpatroon van de zigeuners botst met dat van de Nederlandse burger maatschappij. Lichtpuntjes Ook de bij het minderhedenbe leid betrokken topambtenaren in Den Haag ontkennen niet langer dat de problemen van en met de zigeuners uitermate groot zijn. Het hoofd van de di rectie minderheden van het ministerie van WVC, Bothe, zegt de problemen niet te wil len bagatelliseren, maar vol gens hem zijn er toch wel de- geijk lichtpuntjes. Een heel belangrijk succes is vol gens Bothe, dat vrijwel alle Wonen tussen Nederlandse buren gaat veel zigennergezinnen slecht af. kinderen tot 12 jaar I derwijs volgen. Het van school wegblijven van de oudere jeugd noemt Bothe „een heel reëel probleem", waarvoor in derdaad de leerplicht strenger zou moeten worden gehand haafd. „Als je met de paplepel ingego ten hebt gekregen dat onder wijs eigenlijk niet voor je is weggelegd, en je komt dan in een Nederlandse samenleving en je accepteert dat de jonge kinderen naar school gaan, dan is dat al een enorme omme zwaai in hun hele leefpatroon. Voor deze mensen is een trek kend bestaan altijd norm ge weest", zegt Bothe. Plaatsvervangend directeur coördinatie minderhedenbe leid van het ministerie van bin nenlandse zaken, Kapsenberg, vindt dat een ieder moet be denken dat de periode waarin de groep van 500 over opvang- gemeenten verspreide zigeu ners, 1977-1984, te kort is om nu al tot conclusies te komen. Wel achten beiden de tijd geko men dat de zigeuners, in het kader van het systeem van ge lijke rechten en plichten voor alle Nederlandse ingezetenen, sterker dan voorheen op hun verplichtingen moeten worden gewezen. Kapsenberg wijst daarbij op het beleid van de ge meente Nieuwegein: „Wij moe ten hier niet de indruk wekken dat hier alles kan, alles mag, dat is heel schadelijk, dus moe ten we duidelijk maken dat, in dien men het ene niet doet, het andere echter ook niet kan" Nieuwegein Dat Nieuwegeinse beleid ken merkt zich sinds vorig jaar door een actie-reactiepatroon, waarbij zigeuners consequent worden geconfronteerd met de gevolgen van hun handelin gen: wie zijn buren het leven zuur maakt wordt net als ande re Nederlanders het huis uitge zet, leerplichtige zigeunerkin deren moeten naar school, wie een uitkering heeft moet werk- briefjes invullen en wie over tredingen of misdrijven begaat wordt zo snel mogelijk ver volgd. „Gelukkig hebben wij in Neder land een justitie, en daar ben ik buitengewoon trots op, die kijkt naar grensoverschrijdend gedrag van mensen en niet naar dat van Nederlanders, Su- rinamers, woonwagenbewo ners of zigeuners. Ze houden geen zigeuners in de gaten, maar criminelen, die toevallig zigeuner zijn en niet anders", verklaart Kapsenberg van bin nenlandse zaken. Zielig Kapsenberg zet zich dan ook af tegen mensen die zigeuners in alle gevallen de hand boven het hoofd willen houden om dat het zigeuners zijn. „Nu zijn er vertegenwoorigers van ac tiegroepen die iedere keer wanneer zigeuners Nederland binnen komen er ogenblikke lijk vanuit gaan dat ze geen na tionaliteit bezitten, statenloos zijn en dus zielig. Daar verzet ik me sterk tegen". Met die vertegenwoodigers van actiegroepen doelt Kapsen berg onder anderen op Paul van Eeuwijk, de grootste criti cus van het overheidsbeleid voor de zigeuneropvang. Over het tot nu toe door de opvang- gemeenten en de rijksoverheid gevoerde zigeunerbeleid zegt Van Eeuwijk al in 1977 te heb ben gewaarschuwd dat 't zo niet kon. Volgens Van Eeuwijk had de overheid de zigeuners eerst op goed geoutilleerde standplaat sen moeten huisvesten om ze de kans te geven langzaam in de Nederlandse samenleving te groeien, in plaats van, zoals nu is gebeurd, al na een paar jaar in huizen onder te bren gen. ..We hebben 't zien gebeuren. De zigeuners hadden destijds na een jaar lang in de bagger op een camping in Laren te heb ben gestaan geen enkele keus. Het is onbegrijpelijk dat men blijft volhouden dat de zigeu ners zelf om huisvesting in wo ningen hebben gevraagd", zegt Van Eeuwijk. Trendsetter Met name de wijze waarop de zi geuneropvang in Ede is verlo pen noemt Van Eeuwijk teke nend voor het falende opvang beleid. „Ede is, door zich als eerste gemeente voor de op vang van de zigeuners aan te melden, trendsetter geworden. Maar er is verder geen fluit aan gedaan. In 1980 riep Ede dat het de zigeuners kwijt wilde omdat het experiment met de integratie was mislukt Heel te recht dat toen binnenlandse zaken heeft gezegd: Ede, ga nu maar door ook". Maar ook Nieuwegein doet het volgens hem volkomen ver keerd. „Het actie-reactiemodel komt neer op uithongeren en uitroken. Men wil ze gewoon kwijt", zegt Van Eeuwijk. De zigeuneropvanggemeenten zouden volgens hem een voor beeld moeten nemen aan 01- denzaal, waar het integratie proces wel voorspoedig zou verlopen. Die gemeente heeft uit het Euro pees Sociaal Fonds een extra subsidie gekregen waarmee een programma van activitei ten voor de zigeuners op touw is gezet. Zigeuners hebben daar net als in de andere ge meenten vormingscursussen gevolgd, maar daarnaast ook stages gelopen bij bedrijven of in de bosbouw. Sinds septem ber volgen de zigeunermannen daar opleidingen van het Cen trum voor Beroepsoriëntatie en Beroepsbegeleiding, een vervolg op handenarbeidcur- sussen en het omgaan met ge reedschappen als vooroplei ding voor een echte vakgerich te cursus. Een zigeuner heeft zich daar in middels aan ontworsteld en volgt zelfstandig in Rotterdam een cursus lastechniek. Twee kinderen zitten met een specia le begeleiding op de mavo. Volgens wethouder Oosting van Oldenzaal is de opvang van de zigeuners in zijn ge meente redelijk geslaagd: „Door de bank genomen vallen de problemen met bijvoor beeld het wonen erg mee. Alle woonlasten betalen ze zelf, er zijn geen schulden en het on derwijs aan de jeugd levert geen enkel probleem op". De wethouder van Oldenzaal te kent hier wel bij aan dat hy in zijn gemeente te maken heeft met een gemiddelde jonge zi geunerbevolking waarvan ook de mannen blijkbaar gemakke lijker te motiveren zijn voor het volgen van onderwijs. Maar ook hy denkt dat de grootste kansen voor de zigeu ners liggen in de tweede gene ratie. Die conclusie trekt ook WVC- ambtenaar Bothe: „Het is bijna onmogelijk om in één genera tie de enorme culturele kloof tussen de zigeuners en de Ne derlandse samenleving te over bruggen. Dat kan niet van de ene op de andere dag en zelfs niet in de periode waarin de zi geuners nu in Nederland zijn". Volgens gereformeerde synode naar Gouda Het bestuur ('moderamen') van de gereformeerde synode heeft de kerkeraad van de gerefor meerde kerk in Gouda gevraagd, de volgende synode samen te roepen. Verwacht wordt, dat de Goudse kerkeraad positief op dit verzoek zal reageren. Het verzoek heeft tot gevolg, dat de volgende zitting van de synode (mei 1985) in Gouda zal worden geopend en de synode naar deze stad wordt genoemd. Na de ope ningszitting zijn er over een pe riode van twee jaar zes zittingen, die alle in Lunteren worden ge houden. Op de afwijzing door de synode van de kruisraketten is gisteren druk gereageerd. De kerkelijke bureaus in Leusden kregen heel wat telefoontjes te verwerken. Ze behelsden zowel instemming als afkeuring. Velen hebben be hoefte aan nadere informatie over de besluiten. Kerkleden die daarom vragen krijgen de lijst van besluiten toegezonden. Ook de zusterkerken in de wereld zullen over de diverse opvattin gen binnen de synode en de uit eindelijke besluitvorming wor den geïnformeerd. De commissie ('deputaten') voor de bestude ring van het oorlogsvraagstuk zal de besluiten laten vertalen. In een onmiddellijke reactie op het synodebesluit noemde de fractieleider van het CDA in de Tweede Kamer, Bert de Vries, de uitspraak 'gewichtig'. Maar, zo voegde hij eraan toe, "de poütiek heeft een eigen verantwoorde lijkheid". "Ook binnen het CDA bestaat grote zorg over de kern bewapening. Onze partij staat voortdurend open voor wat de kerken zeggen". Voor de NCRV-radio zei De Vries gisteravond, dat hij zich niet ge lukkig voelde met de uitspraak van de synode. Hij had het beter gevonden als de kerk zich iets te rughoudender had opgesteld. "Zulke uitspraken moeten zich door een zekere bescheidenheid kenmerken. De politici moet een eigen verantwoordelijkheid wor den gelaten. Nü lijkt het erop, dat de kerk politici instructies geeft". Minister De Ruiter van defensie - ook voor de NCRV-radio - ziet de uitspraak van de synode als een teken van grote bezorgdheid over de toestand in de wereld, en met name over de rol van de kernwapens. "De uitspraak heeft toch wel een snaar aangeroerd, die zeker ook bij mij in beweging komt". Maar de minister is niet in alle op zichten even gelukkig met de uit spraak. "Vanuit mijn verant woordelijkheid als minister zet ik hier en daar toch wel een vraagteken". De Ruiter ver wacht, dat de uitspraak zal door werken in de politieke besluit vorming". Op 21 maart is er een gesprek tussen leidinggevende CDA- mensen en het gereformeerde sy- nodebestuur. Dan zal de raket- tenkwestie uitgebreid aan de or de komen, zo liet De Vries weten. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Bleiswijk kandidaat B. C. Carp Wilrijk (Antwerpen), te Rinsu- mageest-Sybrandahuis (Fr.) kan didaat G. W. Smith Woerden, te Westerhaar (Ov.) J. L. Ravesloot Heemse; benoemd tot bijstand in het pastoraat te Vlaardingen (deelwerk, herv.-geref. 'Samen op weg') A. J. Uitenweerde Naaldwijk. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Fort Macleod (Cana da) A. Moerkerken Nieuw-Beij- erland, voor Goudswaard J. Ka rens Opheusden, voor Hilversum P. Blok Capelle aan de IJssel. Samen. Met ingang van zondag 20 mei zullen de diensten van de hervormde gemeente en de gere formeerde kerk in de Bevrij dingskerk in Leiden-Zuidwest alle gemeenschappelijk worden gehouden. Appèlmiddag. Het Confessio neel Gereformeerd Beraad in de regio 'Rijn en Gouwe' houdt morgen om 2 uur in de Goede Herderkerk aan de Ten Harm- senstraat in Alphen aan den Rijn een 'appèlmiddag'. Het onder werp is: 'Bijbelse prediking in deze tijd'. Ds. J. Winter uit Den Haag spreekt erover. Er is ook een forum. Daarin zitten onder anderen dr. R. Femhout en me vrouw ds. T. H. Attema-Roosjen. Orgelconcerten. Morgenavond kwart over 8 bespeelt Klaas Jan Mulder het Batz-orgel in de gere formeerde Vredeskerk aan de Voorstraat in Katwijk aan Zee. Hans van Nieuwkoop zit dinsdag 13 maart om kwart over 8 aan het Franse orgel in de gereformeerde Open Hof-kerk van Katwijk aan den Rijn. Arie van den Berg, André de Jager en Guus Korpershoek verzorgen volgende week zaterdag, 17 maart, om 8 uur een concert in de hervormde kerk van Koude kerk ^an den Rijn. Op het pro gramma staat een orgelwerk voor vier handen en vier voeten. Radio. De IKON zendt zondag morgen de dienst uit in de her vormde kerk van Koudekerk aan den Rijn. Voorganger is de Hilversumse radiopastor A. Kla- mer. Na de dienst trekt ds. Kla- mer zich terug in de pastorie van Koudekerk om telefonische vra gen uit het land te beantwoor den. Concours in Leiden. De stichting Orgelstad Leiden houdt op 23, 24 en 25 augustus van dit jaar een landelijk orgelconcours voor stu denten van het conservatorium. In de categorieën barok, roman tiek en modern treden elk zeven kandidaten op. In de jury zitten Charles de Wolff en de Leidse or ganisten Joop Brons, Ben Fey, Wim van der Reyden en Jan Schmitz. Het concours is in de Hooglandse kerk, de Marekerk en de Hartebrugkerk. Nicaragua "De regering in Nicaragua onder drukt op geen enkele manier de godsdienst De oppositie en de bisschoppen maken op grove manier gebruik van geruchten in hun strijd tegen de sandinisti- sche regering. Als er al sprake is van kerkvervolging, dan gebeurt dit door de bisschoppen, die priesters vervolgen". Tot deze conclusie zijn zeven Ne derlandse religieuzen - vier zus ters en drie paters - gekomen bij hun bezoek van een maand aan dit land. De kerk is daar zo vrij als een vogel, zo hebben zij van rooms-katholieken en van pro testanten gehoord. De religieuzen, die er gisteren na hun terugkeer in Utrecht over vertelden, wijten de verdeeld heid in de Rooms-Katholieke Kerk van Nicaragua aan de ver schillende houding tegenover de strijd voor de armen. Enerzijds ontdekken de gelovigen, dat de sandinistische revolutie van 1979 christelijke waarden, zoals naastenliefde en solidari teit, opnieuw aan de orde stelt, waarden "waarover de kerk eeu wen heeft gezwegen". Ander zijds weigeren de bisschoppen een dialoog, waarvoor de rege ring hen bij herhaling heeft uit genodigd. "Met behulp van Amerikaans en Westduits geld gebruiken de bis schoppen alle machtsmiddelen om de kerk van de armen te knechten", zegt de Nederlandse delegatie. "De agressie uit het buitenland en de armoede als ge volg van de onderdrukking on der Somoza brengen de Nicara- guanen bij elkaar". De religieuzen hebben de indruk, dat de militaire agressie tegen het land toeneemt. De defensie uitgaven zyn daardoor fors ge stegen. Dit jaar is er geen geld voor scholenbouw. De regering wil in het hele land betaalbare prijzen voor de eerste levensbe hoeften. De delegatie zal er bij de vaste commissie van de Tweede Ka mer op aandringen, dat Neder land met de hulp aan Nicaragua doorgaat. Vrij. De zwarte secretaris van de rooms-katholieke bisschoppen conferentie van Zuidelijk Afri ka, pater Smangaliso Mkhatsh- wa, is gisteren vrijgesproken. De rechtbank in het Zuidafrikaanse thuisland Ciskei achtte niet be wezen, dat hy zich had schuldig gemaakt aan het aanzetten tot terreur.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17