Landbouwprobleem bedreigt EG-top Gedwongen ontslagen onvermijdelijk Braks pessimistisch gestemd Uitvoer koeien weer Dierenbescherniing wil verbod biggenbatterij Kok ziet kans voor milder 1-julipakket Meevaller bij giro? Ruding: stoppen met spreiding van PTT Ondanks winstherstel bij Unilever-bedrijven Al voor f395,- h krvon-ofbrugdeel! Cl Rehadent b.v. WOENSDAG 7 MAART 1984 BRUSSEL (ANP) "Een tweede Athene (dat wil zeggen het volledig mislukken van een Europees topgesprek) sluit ik zeker nog niet uit". Tot die uitspraak kwam gisteren in Brussel de Nederlandse minister van Landbouw, Braks, nadat hij met zijn collega's uit de andere EG—lidstaten opnieuw twee dagen had gesproken over nieuwe Europese landbouwprijzen en oplossingen voor de grote problemen waarvoor de Europese land bouw zich geplaatst ziet. Economie i Zijn pessimistische uitlating ba seerde Braks vooral op het feit dat de "standpunten van de EG-landen over de in de melk- sector te bereiken oplossingen er niet soepeler op zijn geworden" „Wat de melk betreft zijn we nog ver van huis", zo luidde zijn con clusie. Zondagmiddag om drie uur komen de Europese land bouwministers opnieuw in Brus sel bijeen voor wat dan lijkt een marathon-vergadering te zullen gaan worden. Wat de melk betreft is men het er in de landbouwraad nu wel over eens dat de totaal te produceren hoeveelheid teruggeschroefd moet worden tot 97,2 miljoen ton. Het grote probleem is dat nogal wat landen (Ierland voor op, maar ook Luxemburg, Italïe en Griekenland) uitzonderingen op de produktiebeperking wen sen die dan ten koste moeten gaan van de andere EG-lidsta- ten. Nederland wijst zulke uitzonderin gen radicaal van de hand. Neder land wil ook dat de toekomstige produktiebeperking per melkbe- drijf wordt vastgesteld. Die Ne derlandse eis doet op zijn beurt die lidstaten pijn, die een maxi male produktie per land (Frank rijk) of per regio (Denemarken) willen vaststellen. "Mijn hoogste prioriteit blijft, dat er geen discri minatie komt tussen producen ten in verschillende lidstaten", aldus Braks.(w.v.) Braks is over een goede afloop van het komende topgesprek ook nog lang niet gerust, omdat alle problemen in de EG nog steeds met elkaar verbonden zijn: die van de landbouw met het vraag stuk van de uitbreiding van de Gemeenschapsfinancïen en dat weer met de moeilijkheden die Warner Als het aan de Amerikaanse autori teiten ligt kunnen Warner Com munications Inc. en Polygram Records Inc. hun fusieplannen wel vergeten. In Washington vreest men dat de concurrentie op de markt voor grammofoon platen en muziekbanden in de VS teveel te lijden zal krijgen door het ontstaan van de groot ste maatschappij op dit gebied in en buiten de VS. De Federal Trade Commission (FTC), een instelling van de Amerikaanse regering die op de naleving van de anti-monopolie- wetten moet letten, heeft gister avond laten weten dat zij zich tot de rechter zal wenden met het verzoek om de fusie te verbie den. Vier van de vijf leden van de commissie verklaarden zich te gen de belangenbundeling. Al leen voorzitter James Miller had er geen bezwaar tegen. Gas en olie De oliemaatschappij Mobil zoekt in het gebied tussen Utrecht en de Loosdrechtsë plassen naar gas en olie. TNO zal in opdracht van Mobil tot 15 maart de bodem van dit gebied door middel van boringen en seismisch onder zoek onderzoeken op mogelijke gas- of olievoorraden, zo heeft een woordvoerster van Mobil gisteren meegedeeld. TNO zal onderzoek verrichten op het gebied van de gemeenten Maarssen, Maartensdijk, De Bilt en Baarn. Volgens Mobil zal bij het onderzoek zorgvuldig reke ning worden gehouden met het vogelbroedgebied in deze regio. Het onderzoek moet voor 15 maart klaar zijn, omdat vanaf die datum de rust in het broedge bied moet zijn gewaarborgd. BRUSSEL (ANP) - Begin volgen de week zullen er geen beper kende maatregelen meer zijn voor de export van Nederlandse koeien naar andere EG-landen. In het permanent veterinair co mité van de EG is namelijk giste ren unaniem ingestemd met het opheffen van alle beperkende de Britten maken over hun bij drage aan de EG-kas in Brussel. Michel Rocard, de Franse raads voorzitter, maakte er op zijn persconferentie geen geheim van dat hfj meent dat de landbouw problemen „niet binnen het hui dige begrotingskader op te los sen vallen". Met andere woorden wat men op landbouwgebied ook tracht te bezuinigen, er zal altijd meer geld nodig zijn dan de rond 42 miljard gulden die men dit jaar voor de Europese land bouw heeft voorzien. Als men weet dat Duitsland en het Ver enigd Koninkrijk weigeren om meer geld voor de EG ter be schikking te stellen indien er geen rêele landbouwbezuinigin- gen komen, dan ziet het er voor het aanstaande Europese topge sprek somber uit. Ondanks uitspraken van Braks was hij niet alleen maar pessi mistisch. In de landbouwraad had hij ook "een grote mate van bereidheid om tot conclusies te komen, geproefd". Ook zei hij „we zijn nog nergens, maar het is niet de eerste keer dat ik zoiets moet meedelen vlak voordat er toch besluiten vallen". Artsenstaking zijn sinds vandaag in staking. De actie geldt voorlopig 24 uur. In januari waren de ziekenhuis artsen ook al in staking gegaan. Deze actie duurde toen 12 dagen. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse vereniging tot bescher ming van dieren vindt dat op korte termijn de zogenoemde batterij-kooien voor jonge big gen moeten worden verboden. In plaats daarvan wil zij dat dieren die net bij de moeder zijn wegge haald, 'gespeende biggen', wor den ondergebracht in hokken met stro en voldoende licht. In het kader van de nieuwe gezond heids- en welzijnswet voor die ren kan de overheid regels stel len aan de huisvesting van jonge biggen. Dat is de mening van de studie commissie intensieve veehoude rij van de dierenbescherming. Zij heeft haar bevindingen neer gelegd in haar gisteren gepubli ceerde rapport gespeende big gen. Het is het negende rapport van de commissie over de inten sieve veehouderij. In die rappor ten werd onder andere de situa tie in de varkens-, kalver- en pluimveemesterij en de melk veehouderij doorgelicht. In de commissie hebben zowel des kundigen op het gebied van die renwelzijn als landbouwecono mie zitting, ook maakt een offi cier van justitie deel uit van de commissie. De commissie komt tot de conclu sie dat er geen reden is biggen te spenen op een leeftijd van min der dan vijf weken. Vlakke batte rij-kooien waarin de dieren ver volgens worden ondergebracht zijn voor hun welzijn onaan vaardbaar. "Typerend voor dit systeem zijn de roostervloeren, duisternis, ruimtegebrek en het ontbreken van stro". De commis sie adviseert drie alternatieve huisvestingssystemen. Het in het donker houden van biggen noemt zij ontoelaatbaar. Alle stallen voor biggen moeten voor zien zijn van voldoende ramen. Bij het trekken van haar conclu sies heeft de commissie niet al leen gekeken naar het welzijn saspect, maar ook rekening ge houden met de economische ge volgen voor de varkenshouderij. Gezien de grote economische be langen die op het spel staan is er volgens de dierenbescherming bij de invoering van nieuwe huis vestingssystemen grote behoed zaamheid vereist. Er zou een overgangsregeling moeten ko men. Bestaande bedrijven zou den binnen tien jaar aan de nieu we eisen moeten voldoen. Als die hun stallen vernieuwen zou een termijn van vijf jaar moeten gel den. Voor nieuwe bedrijven zou den de regelingen moeten gelden een jaar na afkondiging via een algemene maatregel van bestuur in het kader van de gezondheids wet. Op de foto (ANP) is duidelijk te zien hoe de biggen als het ware op elkaar worden gestapeld in hun kooien. bepalingen die er bestonden als De artsen b t h sta{jng Cfpvnltr van hpt unnrlfnmen van 6 het inkrimpingsplan voor de ge nationaliseerde ziekenhuizen te gen te gaan. De regering wil de gezondheidszorg in Griekenland decentraliseren en het aantal art sen in de provincie uitbreiden. Dat laatste zou ten koste gaan van de grote staatsziekenhuizen. AMSTERDAM (ANP) - FNV- voorzitter Wim Kok meent dat er binnen het kabinet enige bereid heid bestaat om de bezuinigin gen op de sociale uitkeringen per 1 juli zo te wijzigen dat ze voor de vakbeweging aanvaardbaar wor den. Hoewel het volgens hem "moeilijk te taxeren is" wat het kabinet uiteindelijk zal besluiten heeft de. FNV op basis van het gesprek dat vorige week met een kabinetsdelegatie plaatsvond wel de indruk gekregen dat een "pragmatische invulling" van het 1-julipakket bespreekbaar is. Dit zei Kok gisteren op een pers conferentie in Amsterdam, [et kabinet heeft volgens hei kend dat de alternatieven die de FNV heeft aangedragen voor de 1-juli bezuinigingen voor in ieder geval 400 mihoen gulden hard zijn. De vraag is nu of de regering ook bereid is om van dit alterna tief gebruik te maken. Daar zal nog voor het eind van deze maand over besloten worden, zo heeft de FNV vernomen. De 400 miljoen gulden alternatieve bezuinigingen bestaan voor 260 miljoen uit een eenmalige bezui niging op de werkwijze van de sociale fondsen, en voor de rest grotendeels uit het aftoppen van ziekteuitkeringen die hoger zijn dan het normaal verdiende net to-loon. De FNV heeft uit de contacten met de regering ook de indruk over gehouden dat het niet de bedoe ling van het kabinet is om het half procent, dat van de bezuini gingsoperatie op de ambtenaren, trendvolgers en uitkeringen per 1 januari jongstleden werd afge haald, per 1 juli weer te verhalen op de uitkeringen. Het kabinet heeft volgens Kok oog voor de koopkrachtproblemen, die zou den ontstaan door het extra kor ten van dit bedrag - het gaat om 170 miljoen gulden - alleen op de uitkeringen. De FNV baseert de hoop dat er een redelijk alternatief voor het 1-ju lipakket op tafel komt voor een belangrijk deel op de opstelling van het CDA. De vakcentrale heeft deze maand nog een ge sprek met een zware delegatie van de grootste regeringspartij. Het CDA is er niet van overtuigd dat de kortingen op de uitkerin gen per 1 juli koste wat kost moe ten doorgaan, en ook binnen het kabinet is dit geen dogma meer, zo is de indruk van Kok. Het CDA is er zelf nog niet uit hoe een nieuw uitkeringenstelsel er uit moet komen te zien, aldus de FNV-voorzitter. Een ingrijpend "voorschot" op de stelselherzie ning als het huidige 1-julipakket maakt het onmogelijk om tot een zorgvuldige benadering van de stelselherziening te komen, niet alleen voor de FNV, maar ook voor het CDA, zo meent Kok. De FNV-voorzitter stelde nog eens met nadruk dat het ongewijzigd doorvoeren van het 1-juhpakket voor de FNV onaanvaardbaar is. De kortingen hebben vooral voor mensen met langlopende uitke ringen "catastrofale" gevolgen, aldus Kok. KLM De KLM en de Argentijnse lucht vaartmaatschappij Aerolineas Argentinas zijn het in principe eens geworden over een hervat ting van de KLM-vluchten naar en van Buenos Aires. Het is nu aan de Argentijnse autoriteiten een beslissing te nemen over de overeenkomst die tussen de maatschappijen is bereikt. Dit heeft een woordvoerder van de KLM gisteren bevestigd. Aange nomen wordt dat de Argentijnse overheid de goedkeuring aan de KLM niet zal onthouden. Op 30 juni 1982 moest de KLM stoppen met de vluchten van en naar de Argentijnse hoofdstad. De Argentijnse militaire regering schortte de landingsrechten van de KLM op, wegens wat werd ge noemd "de herhaalde steun van Nederlandse zijde binnen de EG boycot-actie tegen Argentinië", waarmee de EG in het Falkland- conflict de kant van Groot-Brit- tannië koos. Staking In het zuiden van Yorkshire (Enge land) zijn gisteren 14.000 mijn werkers in staking gegaan. Vrij dag volgen de overige 42.000 mijnwerkers in Yorkshire. Ook de leiders van de Schotse mijn- werkersbond hebben hun 14.000 leden opgeroepen het werk vrij dag neer te leggen. De leider van de mijnwerkers, Ar thur Scargill en de nationale uit voerende raad van de nationale mijnwerkersbond (NUM) komen morgen bijeen om over een alge hele staking in de mijnbouw te praten. De afgelopen tweeëneen half jaar hebben zij al twee maal aangedrongen op een algehele mijnwerkersstaking, maar beide keren stemden de leden tegen. gevolg van het voorkomen van mond- en klauwzeer in ons land. Bij de varkens ligt de zaak nog an ders. Op 12 maart is er weer een bijeenkomst van het comité en daar zal bezien worden hoe het er dan bij staat met de varkenspest in ons land. Dat betekent dat Ita lië, dat begin deze week zijn grenzen sloot voor Nederlandse varkens uit geheel Gelderland en Noord-Brabant, die maatregel nog minstens tot volgende week zal handhaven. In het veterinair comité vond men gisteren dat de mond- en klauw- zeersituatie in ons land zich zo gunstig heeft ontwikkeld dat alle beperkende maatregelen in de Gemeenschap ten aanzien van Nederland opgeheven kunnen worden. Dat besluit moet nog ad ministratief verwerkt worden. Maar in Brussel aanwezige Ne derlandse deskundigen waren van mening dat de beperkingen begin volgende week zeker zul len zijn opgeheven. DEN HAAG (ANP) - De Twee de-Kamerleden Engwirda (D'66) en Van der Doef (PvdA) hebben staatssecretaris Scher- penhuizen gevraagd of het waar is dat er sprake is van een finan- nue— "prf^l'rodicnsf6enRfiks Enveloppen die meestal niet meteen worden geopend" De inhoud is bekend: een aangiftebiljet van de belasting. postspaarbank Dit zou het ge VooT velen is de invullin9 daarvan een jaarlijks terugkerende verschrikking. Vandaar dat er deze maand op volg zijn van onder meer meeval enkJle P.'aatsen inatracliebije. lende rente-ontwikkelingen en ander uit de doeken doen. Ook een daling van het personeelsbe stand. Indien van een verlies bij de PCGD over 1983 geen sprake is ontvalt wellicht de door de regering ge hanteerde argumentatie aan het besluit om voor het gebruik van de blauwe betaalkaart 12,50 gul den per jaar te gaan heffen, me nen deze kamerleden, die deze vragen beantwoord willen zien tijdens het mondelinge vrage nuurtje in de Tweede Kamer. Middenstanders en banken, ook ROTTERDAM (ANP/GPD) - Bij DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding van financiën wil dat honderd miljoen gulden bezuinigd wordt door te stoppen met de PTT-spreiding naar Groningen. Hij heeft de ministerraad voorgesteld om de spreiding te schrappen van de begroting vanaf volgend jaar. Dat levert in 1985 dan 50 miljoen gulden op. In 1986 kan eveneens 50 miljoen gulden worden bezuinigd als van de PTT-spreiding wordt afgezien. Het schrappen van deze post gedurende twee jaar wordt door Ruding voorgesteld in een geheime brief van de bewindsman aan de collega's in het kabinet. Onder de post verkeer en waterstaat staat „beëindiging van de spreiding van de Centrale Directie van de PTT" opgevoerd als een suggestie. Vorig jaar heeft de werkroep van ambtenaren van het ministerie van financiën eveneens voorgesteld om af te zien van de spreiding van de PTT. Na discussies in het kabinet werd toen echter juist geld voor de PTT-spreiding opgevoerd en ook extra geld uitgetrokken voor de bouw van rijksdiensten in Veendam en Winschoten. Het voorstel van Ruding om de PTT-spreiding te stoppen is nu dan ook een herhaling van het geen zich een jaar geleden manifesteerde. In de brief van Ruding aan het kabinet dat een conceptvoorstel is, aldus het ministerie, staat overigens nog een post bezuinigingen opgevoerd die de spreiding van rijksdiensten in algemene zin betreft. Het gaat over de post van 6 miljoen per jaar die minder uitgegeven zou kunnen worden door de minister van binnenlandse zaken. Het schrappen van deze 6 miljoen per jaar is mogelijk omdat minder aan wachtgelden en aan herplaatsing zou worden uitgegeven. Acties douane Italië beperkt RIJSWIJK (ANP) - De nieuwe stakingsactie van de Italiaanse douane wordt alleen gevoerd aan de grensovergangen bij Aosta en de Mont Blanc. De nationale or ganisatie beroepsgoederenver- ring. Deze vakorganisatie is een van de kleinste, zegt de NOB. De Italiaanse regering stelt een aan tal maatregelen voor dat het werk van de douane vloter moet doen verlopen. voer wegtransport (NOB) heeft Aan de actieoproep van de vakbon- den van de Italiaanse douaniers wordt voorlopig beperkt gehoor gegeven. Uit navraag aan de be langrijkste grensovergangen is gebleken dat de douane in Ponte Chiasso en de Mont Blanc giste ren vanaf 14.00 uur "volgens voorschrift" hadden gewerkt. Volgens deze organisatie van transportondernemers is slechts een van de zes Italiaanse vakbon den van douanebeambten tegen de wetsvoorstellen van de rege- wel zakelijke rekeninghouders genoemd, moeten opdraaien voor de heffing op girobetaal kaarten. Laat hen per overge boekte girobetaalkaart een kwar tje betalen. Daarmee wordt voor komen dat de particuliere reke ninghouders met 12,50 gulden worden belast. Dat is de mening van de AbvaKabo, de grootste vakbond voor werknemers bij de PTT. Unilever Nederland zullen dit jaar 700 tot 800 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. Dit een een en zal dit jaar dus nog verder af nemen. Dit bleek gisteren tijdens de presentatie van de jaarcijfers van het Unilever-concern. Unilever overweegt de bouw van een fabriek voor kunststofemul sies, grondstoffen voor onder an dere de verf— en lijmindustrie. gevolg van op stapel staande Unilever heeft vorig jaar over de Die laatste fabriek zou in Geleen reorganisaties. Volgens directie voorzitter Mogendorff van de Nederlandse Unilever Bedrijven valt er niet te ontkomen aan een beperkt aantal gedwongen ont slagen. Het aantal personeelsle den in Nederland daalde vorig jaar met circa 1075 tot ruim 12000 ADVERTENTIE Uw natuurlijk gebit behouden: Het wordt nu voor bijna iedereen mogelijk zijn eigen tanden en kiezen met kronen te behouden. Rehadent BV levert u in samenwerking met'ervaren Nederlandse tandartsen een kroon-of brugdeel voor slechts 1.395,-. Ook in uw omgeving kunt u zich kosteloos en geheel vrijblij vend door één van deze tandartsen laten adviseren over een eventuele behandeling. Informatief en Adm >f Centrum. Postbus 45.2665 ZG BleiswijkTel.. 01692-7280. hele wereld een nettowinst be haald van f 1686 miljoen, wat ze ven procent meer is dan in 1982 (f 1579 miljoen). Per aandeel van f 20 steeg de winst van f 28,34 tot f 30,26. Voorgesteld wordt een ho ger slotdividend uit te keren van f 8,58 (f 7,60) per aandeel. Eerder werd een onveranderd interimdi vidend uitgekeerd van f 4,44, waardoor het totale dividend over 1983 f 13,02 (f 12,04) be draagt, zo heeft het concern be kendgemaakt. De verkopen van Unilever zijn met 6 procent gestegen tot bijna f 60 miljard (f 59.434 tegen 55.903 mil joen). Het verkoopvolume was 2 procent hoger. Unilever slaagde erin om in 1983 in alle produkt- groepen haar marktposities 4e handhaven en zelfs in veel geval len te verstevigen, dank zij een sterk merkartikelenbeleid en de steeds snellere internationale overdracht van succesvolle nieu we produkten binnen het con cern. kunnen komen direct naast het complex van DSM, waarvan Uni lever de grondstoffen wil betrek ken. Het gaat om een investering van 30 miljoen die in eerste in stantie circa 25 arbeidsplaatsen zal opleveren. Een belangrijk deel van het geld gaat verder in projecten die al vo rig jaar gestart zijn, zoals de bouw van een nieuwe afdeling voor het raffineren van eetbare oliën en vetten in Rotterdam. Daarmee is een bedrag van 40 miljoen gulden gemoeid. De Nederlandse bedrijven van Unilever draaiden het afgelopen jaar beter dan in 1982. Bij een omzet van 5,4 miljard (plus 5 pro cent) werd een winst behaald van 76 miljoen gulden vergele ken met 20 miljoen gulden in 1982. Dat is bijna 1,5 cent op ie dere gulden verkoop tegen een 0,5 cent in voorgaande jaren. Tijdens een toelichting op de jaar cijfers van Unilever werd duide- saties die de afgelopen jaren bij de Unilever-bedrijven in Neder land werden doorgevoerd bij een aantal bedrijven tot zichtbaar be tere resultaten hebben geleid. Bij de vleesgroep werd het verlies aanzienlijk teruggedrongen, evenals bij het mengvoederbe- drijf UT Delfa. Iglo maakt nog steeds aanzienlijke verliezen, hoewel ook die het afgelopen jaar verminderden. De bedrijven die zich bezighouden met consumentenartikelen (Unox, Calve) verbeterden hun resultaten. Het aantal perso neelsleden verminderde vorig jaar met 1075 tot 12.000. Wereldwijd zag Unilever het afge lopen jaar de omzet met 6 pro cent stijgen van 55.903 miljoen naar 59.434 miljoen. De netto winst steeg met 7 procent van 1.579 miljoen naar 1.686 miljoen. Die ontwikkeling was vooral te danken aan een goed vierde kwartaal. „We zijn", aldus de voorzitter van de Raad van Be stuur H. F. van der Hoven, „zwak begonnen, maar sterk geëin digd". De Verenigde Staten worden steeds belangrijker voor Unile ver. De omzet daar maakt nu 16 procent van de totale omzet uit; de bedrijfswinst 19 procent. In de Verenigde Staten profiteert Unilever duidelijk van de ople ving van de economie. In Europa was daar nog weinig van te mer ken, hoewel in Engeland en Duitsland tekenen van opleving waren. Unilever is voorzichtig optimistisch over een verdere verbetering van het economisch klimaat. Het concern ziet dan ook goede mogelijkheden voor verdere groei. Volgens Van der Hoven is de ver betering van de resultaten te danken aan de nu al een aantal jaren doorgevoerde verbetering van de efficiency in de gehele or ganisatie. De produktiviteit steeg het afgelopen jaar met 6 procent, daarnaast boekte Unile ver succes met een aantal nieuwe produkten, maar vooral ook een sterk merkartikelenbeleid heben ertoe bijgedragen dat in vrijwel alle produktgroepen de positie gehandhaafd bleef en in vele ge vallen zelfs verbeterd werd.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9