LEIDSCH DAGBLAD 'Tien miljard bezuinigen' De Graaf: plan voor opheffen pensioenbreuk Papoea's mogen weg uit Indonesië Voor een tientje véél wijzer 12,50 Weer grote zege voor Gary Hart Ds. Martin Niemöller overleden Raad ICAO veroordeelt Sowjet-Unie Voorstel van minister Ruding (financiën) voor 1985: RUST TEMIDDEN VAN DE PUINHOPEN Franse Boeing gekaapt Instorten dak dug-out door constructiefout SPELEN LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 7 MAART 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37339 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB leiden Voor tel.nrs. zie colofon WASHINTON (Reuter) - Senator Gary Hart heeft ook de Democra tische volksraadpleging in de Amerikaanse staat Vermont glansrijk van zijn rivaal, voorma lig vice-president Walter Monda- le, gewonnen. Met 71 procent van de stemmen tegen Mondale 20 ging Hart voor de derde maal met de winst strijken. Hart is ook favoriet voor de over winning in de bergstaat Wyo ming aanstaande zaterdag. In Massachusetts, waar volgende week de Democratische kiezers worden gepolst over hun kandi daat voor het Amerikaanse presi- Gary Hart (foto ANP) dentschap, gaat de zege, volgens opiniepeilingen eveneens naar Hart. Mondale deed nogal smalend over zijn verlies in Vermont: "We heb ben niet echt gevochten. We heb ben er weinig of geen geld tegen- WIESBADEN - De Duitse domi nee Martin Niemöller is gisteren op 93-jarige leeftijd overleden. Dominee Niemöller was tijdens het Derde Rijk een van de voor aanstaande figuren in de 'Beken nende Kirche', de beweging van evangelische christenen die dui delijk stelling namen tegen het Hitler-regime. In 1937 werd hij gearresteerd en verbleef tot 1945 als Hitiers 'per soonlijke gevangene' in de con centratiekampen Sachsenhau sen en Dachau. Na de oorlog zette hij zich tegen de Duitse her bewapening en ijverde voor be Ds. Niemöller (foto anp» tere contacten tussen Oost en West. Jarenlang was hij praeses van de Evangelische kerk in Hessen en Nassau en voorzitter van de Oe cumenische raad van kerken. Ook was hij lange tijd voorzitter* van de Wereldraad van Kerken. MONTREAL (AFP/RTR) - De Raad van de Internationale Orga nisatie voor de Burgerluchtvaart ICAO heeft gisteravond Rusland veroordeeld wegens het neer schieten van een Zuidkoreaans lijnvliegtuig op 1 september van het vorig jaar. Alle 269 inzitten den verloren daarbij het leven. De raad aanvaardde een rapport van de ICAO-staf dat vaststelt dat de Russen niet genoeg moei te hebben gedaan om het toestel thuis te brengen alvorens het met raketten neer te schieten. In het rapport staat ook dat geen bewijzen zijn gevonden dat het vliegtuig aan het spioneren was, zoals Moskou heeft beweerd. Ij, - DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding (financiën) wil vol gend jaar tien miljard gulden bezuinigen op de over heidsuitgaven, drie miljard meer dan in het regeerak koord voor 1985 is afgesproken. Ook stelt de bewinds man voor in 1986 acht miljard gulden te bezuinigen in plaats van de afgesproken zeven miljard. Ruding schrijft dit in een gisteren uitgelekte brief aan het kabi net. BEIROET - De hoofdstad van Libanon kent na de laatste wapenstilstand weer enige rust. Vanuit haar door kogelinslagen gehavende huis kijkt een bejaarde inwoonster van Beiroet uit over de zogenaamde "groene lijn". Het vormt de scheidslijn tussen de twee delen van Beiroet waar de afgelopen maanden zwaar gevochten werd. (foto anp) SER komt in zomer met advies DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken) wil nog dit jaar met voorstellen ko men die uiteindelijk moeten lei den tot het einde van het ver schijnsel van de „pensioen- breuk", waarbij pensioenaan spraken verloren gaan omdat men van baan veranderd is of werkloos wordt. De Graaf heeft de Sociaal-Econo mische Raad om een advies over dit probleem gevraagd. Dat ad vies wordt in de komende zomer verwacht. Hij zei vandaag in de Tweede Kamer binnen drie maanden daarna hij in staat te zijn om op basis van dat'advies wetsvoorstellen in te dienen. Wat die voorstellen zullen inhouden kon De Graaf vandaag nog niet zeggen. Ook een invoeringsda tum wilde hij nog niet noemen. Op een pensioenplicht, waarbij el- Droog weer Wisselend bewolkt en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur om streeks min twee graden, middag- temperatuur omstreeks 6 graden. Matige noordwestelijke wind. 8 maart 1984. Zon op: 07.09 uur, zon onder: 18.33 uur. Maan op: 09.21, maan onder- uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 06.38 en 18.45 uur, laag- water 02.15 en 14.42 uur. ke Nederlander verplicht een pensioenverzekering moet slui ten, zal veel langer op zich laten wachten. Aan die kwestie zitten volgens De Graaf zoveel haken en ogen dat daarvan pas in de ja ren '90 sprake kan zijn. „Ik kan daar geen optimistische geluiden over laten horen", zei de be windsman. De Graaf wilde nog niet uitvoerig ingaan op het verzoek van de D'66'er Nypels om de overrente, die de pensioenverzekerings maatschappijen boeken, ook aan de pensioengerechtigden ten goede te laten komen. Hij wil dit punt wel meenemen naar het overleg met de sociale partners in de Stichting van de Arbeid. PRIJS-RECORDS ^xHalfofds 20W50 Zelf olie verversen: veel goed koper (zie onze spe ciale Raad en Daad folder). ivium graoe one zuvvou Alphen a/d Rijn - Leiden De bezuinigingsvoorstellen van Ruding zijn door PvdA-leider Den Uyl 'extreem hoog' ge noemd. Volgens de oppositielei der is het kabinet 'horende doof en stekeblind' voor de steeds grotere aantasting van de koop kracht.. Regeringspartner WD noemt de plannen van Ruding 'realistisch'. Het CDA wilde gis teren nog niet reageren. CNV-voorzitter Van der Meulen zei echter gisteren op een spreek beurt in Middelburg te verwach ten dat het CDA deze extra om buigingen niet zal accepteren. Volgens de bondsvoorzitter drui sen de plannen regelrecht in te gen de laatste opvattingen van de meeste economen, die er juist voor pleiten het financieringste kort in een lager tempo terug te dringen. Van der Meulen bena drukte dat ook CDA-fractieleider De Vries van mening is dat het overheidstekort best wat langza mer kan worden teruggebracht. In zijn brief schrijft Ruding dat er geen enkele reden is om het wat kalmer aan te doen met de bezui nigingen, ondanks alle verhalen dat de economie weer wat aan trekt. Wel is de financiële situatie momenteel zo dat dit jaar niet ex tra hoeft te worden bezuinigd. Het blijft daarom dit jaar bij de in de Miljoenennota vastgelegde 11,5 miljard gulden aan ombui gingen. Eigenlijk had Ruding dit jaar 14 miljard gulden willen be zuinigen. De 10 miljard aan bezuinigingen voor volgend jaar worden door Ruding in zijn brief als volgt ver deeld: 3,3 miljard op de begrotin gen van de ministeries, 2,7 mil jard op de ambtenarensalarissen, 2,7 miljard op de sociale zeker heid en 1,3 miljard op de volks gezondheid. In zijn brief doet Ruding een aantal voorstellen: (opnieuw) school geld voor 16- en 17-jarigen (op brengst 140 miljoen), een nieuwe verhoging van het collegegeld (28 miljoen), een vertraging van de bouw van nieuwe schepen voor de marine, een bezuiniging op de warmte—isolatie van wo ningen (116 miljoen), het verla gen van de bijdrage aan de EG op grond van de suikerregeling PARIJS (DPA) - Een onbekende heeft vanochtend een vliegtuig op weg van Frankfort naar Parijs gekaapt. Het vliegtuig, een Boeing 737 van de Franse lucht vaartmaatschappij Air France, werd gedwongen naar Genève te vliegen. Daar landde het vanoch tend om kwart over negen. Aan boord van het toestel bevonden zich 62 passagiers en zes beman ningsleden. De kaper heeft zevc passagiers, zes vrouwen en kin deren en een zieke man, vrijgela ten. De nationaliteit van de kaper is nog niet bekend. Hij heeft om nieuwe brandstof gevraagd en zou naar Libië willen vliegen. (80 miljoen), het afzien van de splitsing van de provincie Zuid- Holland (20 miljoen), het heffen van rente op belastingschulden (13 miljoen) en het stopzetten van de overplaatsing van de cen trale directie van de PTT van Den Haag naar Groningen (50 miljoen). De brief van minister Ruding zal volgende week vrijdag in het ka binet voor het eerst worden be sproken. Piet Kleine tegen Bernard Hinault PAGINA 13 Sjam Chatterpal nog niet uitgezet Syrisch kabinet neemt ontslag PAGINA 7 Landbouwprobleem bedreigt EG-top JAKARTA (AFP) - De vier Papoea's die in de Neder landse ambassade in Ja karta zijn gevlucht mogen wat Indonesië betreft ver trekken. Er rust geen enkele beschuldiging meer op hen. Hun vertrek hangt nu af van de Nederlandse ambas sade, zo zei een woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken vandaag. Minister van buitenlandse zaken Mochtar Kusumaatmadja zei te genover het dagblad "Jakarta Post" dat er een persoonswisse- DEN HAAG (ANP) - Een con structiefout in het dak van de dug-out van de Haagse voet balclub HMSH was de oor zaak van het instorten ervan op 30 januari. Ajax penning meester Bartels en hulptrai ner Van Wijk kregen het dak op hun tenen. Volgens B en W van Den Haag is gebleken dat de wapening van het betonnen dak "zeer ondeskundig" was uitge voerd. Daarvoor was de aan nemer verantwoordelijk. Ter vergoelijking voeren B en W in een antwoord op schrif telijke vragen uit de gemeen teraad aan dat ontwerper en bouwer geen rekening kon den houden met een "exces sieve belasting van vele dan sende personen" op het dak. De spelersbank ernaast is kort na het ongeluk op last van bouw— en woningtoe zicht gesloopt. ling had plaatsgevonden en dat de Papoea's niet meer onder be schuldiging staan. Hij doelde daarmee op eerdere aantijgingen dat een van de Papoeés geld zou hebben verduisterd. Diplomaten in Jakarta verwacht ten dat de vier mannen "binnen enkele dagen stilletjes" uit het land zullen mogen vertrekken "als de zaak wat op de achter grond is geraakt". De Papoea's hadden vorige week: hun toevlucht gezocht tot de am bassade en politiek asiel ge vraagd uit vrees voor een arresta tie na de recente onrust op Irian Jaya waar een onafhankelijk heidsbeweging actief is. Twee doden bij aanslag op bus TEL AVIV (AFP/REUTER) - Een bomaanslag op een bus in de Is raëlische stad Ashdod, ten zuiden van Tel Aviv, heeft van daag aan twee mensen het leven gekost. Er zijn negen gewonden. De bom ontplofte toen de bus het busstation verliet. De Olympische Spelen in Nederland, het is een gedachte bijna te groot voor woorden. Kan ons kleine landje een dergelijke onderneming nog wel aan? Is het niet te hoog gegrepen? Er is veel aan te merken op de Spe len zoals het achterhaalde ideaal van de verbroedering der volken, het schi|namateurisme en de krachtige greep van de commercie. Maar dat alles neemt niet weg dat de Olympische Spelen onbetwist het belangrijkste sportevenement ter wereld zijn waar aller aandacht naar uitgaat. Op grond van deze laatste overweging is het meer dan een prikkelend idee, het is een enorme uitdaging. De bedrijvigheid in Nederland zal een sterke impuls krijgen, het bedrijfsle ven zal wel gedwongen worden grote investeringen te doen, al met al kan de Jan Saliegeest worden doorbroken. De keuze tussen Amsterdam en Rot terdam, waarvan de beide burge meesters nu in een komische partij sparring verwikkeld zijn, is eigenlijk onzinnig. De steden liggen zo dicht bij elkaar, en met elkaar verbonden via een uitgebreide en gevarieerde infrastructuur, dat ze de Spelen ei genlijk samen zouden moeten or ganiseren. Als de keuze bijvoor beeld op Rotterdam zou vallen, zou die stad dan een nieuwe roeibaan moeten aanleggen terwijl op een afstand van een uur sporen de fraaiste roeibaan van Europa ligt, de Bosbaan? De vraag stellen is hem beantwoorden. Het Olympisch reglement stelt echter de eis dat de Spelen worden toege wezen aan een stad en niet aan een land of een streek. Het Interna tionaal Olympisch Comité zou deze regel, die zo absurd is voor kleinere landen, eens moeten wijzigen. Het grootse plan heeft echter ook een paar 'maren'. Amsterdam en Rot terdam denken nu wel over 'finan cieel verantwoorde' Spelen, maar sinds 1936 heeft zo'n beetje elke stad gestreefd naar sobere Spelen. Met uitzondering van Londen 1948, zo vlak na de verwoestende Twee de Wereldoorlog en midden in de wederopbouw, is men echter steeds veel duurder uitgekomen dan men dacht. Als er zowel in Rotterdam als in Am sterdam nieuwe stadions moeten worden gebouwd, wordt het alle maal heel begrotelijk. En wie moet er in Amsterdam na de Spelen dat nieuwe stadion gaan gebruiken? Het oude vertrouwde Olympisch stadion staat nu zondag aan zon dag leeg. Over de kosten, de zeer hoge kosten, van de helaas nood zakelijke veiligheidsmaatsregelen wordt in dit stadium ook nogal luch tig gedaan. Er wordt door de plannenmakers ver der tamelijk royaal gedacht over de mogelijke opbrengsten. De rappor ten vermelden een weelde aan mil joenen die moeten komen uit de extra omzetten van het bedrijfsle ven en uit de diverse belastingen. De vraag is of daarmee niet een te grote wissel wordt getrokken op de toekomst, 1992 is nog ver weg. Misschien kan de oud-topman van de Shell, de heer Wagner, wat pre ciezer aan het rekenen slaan. Duidelijk is wel dat de Olympische Spelen zonder steun van de over heid niet haalbaar 2ijn. Maar die zelfde overheid houdt zich nu nog even op de vlakte. Het zou immers slecht kunnen vallen bij grote groe pen van de bevolking als het bezui nigen en het snoeien ineens ge paard gaat met enorme investerin gen ten behoeve van een sporteve nement. Het bouwen van gloed nieuwe en kostbare sportaccom modaties is mooi. Het kan echter ook tot grote spanningen leiden als de prijs daarvoor moet worden be taald in bij voorbeeld het doorzie ken van de woningnood. De kansen van Rotterdam en Am sterdam staan niet slecht, in dit sta dium is het daarom goed om se rieus verder te studeren en dit plan niet al meteen in de wieg te smo- INVITATIE - De Russische am bassadeur in Nederland Belets- ky heeft het gemeentebestuur van het Twentse Losser uitgeno digd voor een achtdaags bezoek aan de Sovjet-Unie om op die manier contact te leggen met een gemeente. De uitnodiging vloeit voort uit een mislukte poging van Losser om een ontmoeting te arrangeren tussen de president van de VS en Rusland. Ja, ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1