Opnieuw acties douane Italië Van Willink naar beddemode SSSB Superbenzine en diesel goedkoper Tuinders zijn geharrewar om gasprijs meer dan zat Fong Leng in Textielgroep Twenthe Ook Fransen de straat op Gulf Oil van de hand voor 38 miljard 'Beslissing aanvraag ontslag binnen maand' Na 22 jaar ster kwijt DINSDAG 6 MAART 1984 ROME (DPA) De douane-beambten aan de Italiaanse grenzen willen vandaag opnieuw actie gaan voeren. Zoals tijdens de acties van februari zullen ze geen overuren meer maken en de loketten slechts open houden van 08.00 tot 14.00 uur. Voor zaterdag staat een algehele staking op het programma. Nogal verrassend maakten de vak bonden van de Italiaanse doua niers gisteravond in Rome be kend dat de staking, die twee we ken geleden was aangekondigd, doorgaat. Algemeen werd ver wacht dat ze niet zou doorgaan nadat de Italiaanse regering op het hoogtepunt van de wegblok kades door vrachtwagenchauf feurs op 25 februari gedeeltelijk aan de eisen van de douaniers te gemoetkwam. Zo zouden 850 nieuwe douane-beambten wor den aangenomen en wordt een toeslag verleend aan douaniers die ver van huis werken. In een verklaring zeiden de vak bonden gisteravond dat de oor spronkelijke voorstellen van het ministerie van financiën voor Moccona De Moccona-produktiegroep van Douwe Egberts in Joure verliest binnen afzienbare tijd 45 ar beidsplaatsen. Dat is het gevolg van een sterk teruglopende afzet van poederkoffie, zo heeft een woordvoerder van de dit week einde bekendgemaakt. Het aandeel van poederkoffie op de binnenlandse markt staat sterk onder druk van die uit Bra zilië. Mede door het relatief hoge kostenniveau in deze produktie- groep, is het rendement onder het gewenste peil geraakt. Het gevolg is dat ingekrompen moet worden. Naar verwachting zal de betrokken medewerkers binnen twee jaar een vervangende baan worden aangeboden binnen het bedrijf. De meesten zullen waarschijn lijk een plaats kunnen krijgen in de tabakssector. De interne over legorganen, de werknemersorga nisaties en de betrokken mede werkers zijn van de voorstellen op de hoogte gebracht. Olie Statoil, de Noorse staatsoliemaat schappij, zal vergunningen aan vragen voor proefboringen op het Nederlandse deel van het continentale plat. Dit is gisteren door het bedrijf bekendgemaakt. Een woordvoerder van de maat schappij verklaarde dat Statoil van de Noorse autoriteiten reeds toestemming had gekregen om mee te dingen naar blokaandelen in de vijfde Nederlandse conces sieronde. Deze loopt af voor eind maart. Statoil's enige andere belang op het Nederlandse plat is een aan deel van 7,5 procent per stuk in de twee olievelden Kotter en Logger, die worden geleid door Conoco. Scheepsbouw In het vierde kwartaal van het afge lopen jaar is het aantal schepen op werven overal ter wereld in aanbouw afgenomen maar hun tonnage toegenomen, zo blijkt uit het jongste kwartaaloverzicht van' Lloyds Scheepsregister in Londen. Ook het aantal bestelde maar nog niet in aanbouw zijnde schepen werd kleiner terwijl hun gezamenlijke inhoud toenam. In aanbouw waren eind december 1601 schepen met een inhoud van 14,86 miljoen bruto ton. Drie maanden eerder waren het er 1683 van 13,8 miljoen ton. In be stelling waren eind 1983 1173 schepen van 17,76 miljoen ton te gen drie maanden eerder 1147 van 17,58 miljoen ton. De inhoud van de schepen in aanbouw en in bestelling samen nam in het vier de kwartaal met 1,23 miljoen bruto ton toe tot 32,62 miljoen ton. Nedairco Internatio-Muller heeft haar werk maatschappij Nedairco in Ha- zerswoude verkocht aan de Ame rikaanse Carrier International Corporation. Nedairco heeft de alleenvertegenwoordiging voor Nederland van de klimaatbe- heersingsapparatuur van Car rier. De Amerikanen wilden Ne dairco kopen omdat zij de ban den met alleenverkopers in het buitenland willen verstevigen. Nedairco zal als zelfstandige Ne derlandse vennootschap worden voortgezet onder de huidige di rectie. De verkoop heeft volgens Internatio-Muller waarschijnlijk geen gevolgen voor de werkgele genheid van de 117 werknemers. Rentedaling De rentedaling van de laatste we ken houdt aan. Opnieuw hebben veel banken maandagmorgen de afgiftekoersen van beleggings stukken zoals bank-, pand- en spaarbrieven verhoogd. Hier door zijn de effectieve rende menten gedaald van 8,37 tot rond 8,25 procent. Voor een,paar soor ten papieren is het rendement zelfs al gedaald tot iets boven 8 procent, zo blijkt uit opgaven die de banken gisteren hebben ver strekt. verbetering van de arbeidsvoor waarden achteraf door het minis terie van binnenlandse zaken zijn "verwaterd". Bovendien heeft de Italiaanse regering de vakbonden tot dusver niet de tekst van de wetsvoorstellen toe gestuurd. Eind februari blokkeerden Euro pese vrachtwagenchauffeurs uit onvrede met de douane-staking de grensovergangen in het Al pengebied. Net als in februari werd de staking gisteren afge kondigd door de zogenaamde au tonome vakbonden. De drie gro te Italiaanse vakorganisaties steunen de vakbondsstrijd niet. Maar onder de douaniers hebben de "autonomen" zoveel aanhang dat ze het verkeer kunnen stilleg gen. Als de langzaam-aan-actie door gaat, zal dat grote opstoppingen bij de grensovergangen met Oos- PITTSBURGH (RTR) - Gulf Oil heeft gisteren besloten zich voor meer dan 13 miljard dollar 38 miljoen gulden) te laten aanko pen door Standard Oil of Califor nia (Socal). Er is sprake van de grootste overneming van deze aard uit de Amerikaanse geschie denis. Gulf deelde mee dat de raden van beheer van beide maatschappij en de transactie hadden goedge keurd. Socal zal de uitstaande aandelen van Gulf kopen voor 80 dollar per stuk in baar geld. Socal, die onder meer het merk Chevron voert, neemt op de ranglijst van Amerikaanse olie maatschappijen de vierde plaats in en Gulf de vijfde. Door het sa mengaan van de twee zal een olieconcern ontstaan dat qua grootte alleen wordt overtroffen door Exxon. De overneming vloeit indirect voort uit een al maanden slepen de machtsstrijd tussen de raad van bestuur van Gulf en Mesa Petroleum, die een belang van dertien procent in de oliemaat schappij heeft. Het -voornemen van Mesa om haar deelneming te vergroten werd vorige maand door Gulf afgewezen en daarop verschenen verscheidene be langstellenden op het toneel, te weten Socal, de oliemaatschap pij Atlantic Richfield en de New- yorkse beleggingsmaatschappij Kohlberg, Kravis and Roberts. De raad van bestuur van Gulf koos gisteren voor Socal. Afgesproken is dat Socal binnen kort een bod van tachtig dollar per aandeel zal uitbrengen op de 165 miljoen uitstaande aandelen. Socal hoeft pas tot aankoop over te gaan als 51 procent van de aan delen wordt aangeboden. Als dat het geval is zal Gulf fuseren met een dochteronderneming van Socal. De transactie zal groten deels worden gefinancierd met een lening van 12,4 miljard dollar die is bijeengebracht door een Amerikaanse bankconsortium. Het resterende miljard komt uit de eigen middelen van Socal. De voorgenomen fusie zou alleen nog kunnen stuklopen op bezwa ren van de Amerikaanse anti trustwetgeving. De kans dat dat gebeurt wordt echter niet groot geacht, onder meer omdat dé on langs tot stand gekomen overne ming van Getty Oil door Texaco voor het Amerikaanse ministerie van justitie geen probleem was. tenrijk, Frankrijk, Zwitserland en Joegoslavië tot gevolg heb ben. Frankrijk Ook de aangekondigde protestac ties van Franse douaniers kun nen donderdag opnieuw tot op onthoud aan de grenzen leiden. Hoewel nog onduidelijkheid be staat over de omvang van de ac tie, die een groot deel van alle Franse staatsambtenaren omvat, wordt vermoed dat de actie aan de grens niet langer dan een paar uur zal duren; beperkte douane diensten zullen dan worden on derhouden. De rijksambtenaren zijn boos om dat de regering niet van plan is af te wijken van zijn besluit de ver hogingen van de salarissen voor dit jaar te beperken tot 5 procent. Het inflatiecijfer ligt bij ruim 9 procent. Tot de actie is opgeroe pen door de FEN, de grootste bond van onderwijzend perso neel, door de communistische CGT en door de partijloze Force Ouvrière. Zoals gewoonlijk in Frankrijk be staat er tussen de bonden onder ling verschil van mening, die er toe zal leiden dat de acties op uit eenlopende manier worden ge- voerd. De aanhangers van Force Ouvrière hebben opgeroepen tot een staking van 48 uur, terwijl de beide andere bonden een pro testbetoging in de straten van Parijs hebben georganiseerd. Van de socialistische CFDT doet aan de acties alleen de sectie pos terijen mee. De bonden eisen een indexatie van de salarissen op de prijzen en de regering is daartoe niet bereid. Woensdag vindt tussen de bon den en regeringsvertegenwoor digers een onderhandelingsron de plaats, die louter als een to neelstuk wordt ervaren. Van ho gerhand zal niet worden toegege ven en de betrokken bonden hadden al tot acties opgeroepen voordat de voorspelbare uit komst van de gesprekken be kend zal zijn. ROTTERDAM (ANP/GPD) - De oliemaatschappijen en de vrije pomphouders verlagen morgen de prijzen van superbenzine met 1 cent en van dieselolie met 2 Een andere belangrijke factor is dat de afzet van benzine zeer constant is. Bij dieselolie is van meer schommelingen sprake (prijs daalt nu 2 cent). blijft dezelfde. Huisbrandolie wordt 1,7 cent goedkoper. Aan de zelfbedieningspompen moet woensdag gemiddeld 178,8 cent voor super, 175,8 voor nor male benzine en 117,8 cent voor dieselolie worden betaald. De prijs van huisbrandolie varieert van 76,2 tot 79,1 cent per liter. De prijsverlaging is het gevolg van de sterk ingezakte dollarkoers. Tot dusver hebben de consumen tenprijzen voor benzine, althans in ons land, de capriolen die de dollar de laatste tijd maakt nogal "rustig" gevolgd. Een van de oor zaken is dat de benzineprijs in feite iets te laag was toen de dol lar boven de drie gulden deed. Nu worden de verhoudingen iets beter, omdat de dollar bleef in zakken. De aangekondigde acties van de Italiaanse èn de Franse douane zullen w j omnoHÏliil, loiJL tnt nmto nnstnwinarn hii Hp nrensoveraanaen. Vers Wat ms] °P de markt is zowel goed voor de consument als voor ons, cent. De prijs van normale benzi- Men spreekt nu van een "normaal vermoedelijk leiden tot grote opstoppingen bij de grensovergangen. Vers in het geheugen liggen nog de acties van Franse vrachtwagenchauffeurs boos over de eerdere acties van het Italiaanse douanepersoneel), die het verkeer in het Alpengebied dagenlang platlegden. Op de foto (AP) een deel van de wegblokkades van vorige week. verklaart men in oliekringen. De cent verlaging die morgen voor superbenzine wordt doorge voerd is een kleine aanpassing. gemiddelde". Daarbij wordt op gemerkt dat de benzineprijs be gin dit jaar wat "doorgezakt" Voorspellingen voor de nabije toe komst zijn moeilijk; alles hangt af van de dollar. Zou die niet zo slingeren, dan gebeurde er ook niets met de poryipprijzen. De vermelde consumentenprijzen zijn in "zelfbediening" en met de bekende opmerking dat plaatse lijk zowel hoger als lager kan worden aangetroffen, zoals bo ven de 180 voor super, maar ook ruim beneden de 170 cent. Vorig jaar is het gebeuren leerzaam geweest. Omdat de overheid geld nodig had maakte de benzine prijs een forse sprong. Tussen 1 april en 1 juli 1983 kwam er bijna 15 cent bij. De dollar zat in de lift en de vrees bestond dat de prijs voor een liter super naar de twee gulden zou doorschieten. De 190 cent per liter werd overschreden, maar daarmee was het dan ge beurd: de dollar daalde en de prijzen ook weer. DEN HAAG (GPD) - De Zuidhol landse tuinders bereiden harde acties voor als de minister van economische zaken per 1 april opnieuw de aardgasprijs met 1,7 cent per kubieke meter zal ver hogen tot 45 cent. „We zijn het geharrewar om de aardgasprijs nu meer dan zat. Als die prijs nog verder omhoog gaat dan gaan aan de lopende band bedrijven kapot", aldus een van de tuin ders die in het comité ter voorbe reiding van de acties zitting heeft. Welke acties de tuinders op stapel hebben staan, willen ze nog niet kwijt. Volgens de tuinders - en daarbij worden ze gesteund door hun landelijke organisaties - is de gasprijs 5 cent per kubieke meter te hoog. Omdat de aardgasprijs heeft tot nu toe tevergeefs bij zijn collega van economische zaken gepleit voor de opschoning van de aardgasprijs. Braks werd bij dat overleg gesteund door een door het parlement aanvaardde motie, waarin ook werd gepleit voor het opschonen van de aard gasprijs voor tuinders. De tuinders achten het on rechtvaardig dat tuinders in an dere landen de gelegenheid krij gen goedkoper te stoken omdat met name de milieuverordenin gen daar veel minder ver gaan dan in ons land. „Bovendien be talen wij via de aardgasprijs nog mee aan de opslag van ruwe olie", aldus de tuinders, die er op wijzen dat hun bedrijfstak nog steeds een grote bijdrage levert onze economie. gekoppeld aan die van de olie, zit Het comité dat nu acties aan het in die prijs ook een milieuhef fing. De tuinders zijn van me ning dat die er uit moet, omdat aardgas milieuvriendelijk is. De minister van landbouw, Braks, voorbereiden is verwacht een ac tiebereidheid van 100 procent onder de 8000 Nederlandse tuin ders. Dit is het comité duidelijk geworden na peiling van de stemming onder de tuinders. Een groot deel van de Nederlandse tuinders hee(t ervaren, dat de gasrekening over de afgelopen maanden flink is tegengevallen. Niet alleen door de recente prijs verhogingen, maar ook door het stormachtige weer in januari hebben veel tuinders over die maand een rekening gekregen van hun gasbedrijf die vele tien duizenden guldens boven het ge middelde ligt. De Nederlandse tuinders wijzen naar Frankrijk, waar thans 60 vierkante kilometer warenhui zen wordt gebouwd die ver warmd zullen worden met de af valwarmte van kerncentrales. Zij wijzen ook naar Belgie, Duits land en Denemarken, waar tuin ders wordt toegestaan kolen- stookinstallaties te bouwen. "Daar moet je in Nederland om komen. Je bent dan al zo een ton kwijt om een zuiveringsinstalla tie b(j je kolenstookinstallatie te bouwen", aldus de tuinders. PARIJS (Rtr/DPA) - De "Gui de Michelin", de Franse bij bel van de gastronomie, heeft "Lasserre", een van de gere- nommeerdste drie-sterren restaurants van Parijs, in zijn volgende week verkrijgbare editie van 1984, een ster afge nomen. Lasserre, naast de ambassade van de Bondsrepubliek aan de Franklin-Rooseveltlaan, heeft 22 jaar de hoogste waar dering van Michelin genoten. Niettemin is het aantal drie sterren-restaurants in de Franse hoofdstad met vier gelijkgebleven, omdat Mi chelin "Jamin" in het 16e er een heeft bijgegeven. De Tour d'Argent, Taillevent en l'Archestrate zijn de andere. Buiten Parijs is "l'Esperance" in de kathedraalstad Vezelay ten zuiden van de hoofdstad een drie-sterren-restaurant geworden. In de gids staan nu 18 drie-ster ren- en 90 twee-sterren-res- taurants en 534 restaurants met een ster voor geheel Frankrijk. DEN HAAG (ANP) De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau (GAB) moet binnen maxi maal vier weken tot een uit spraak over een ontslagaanvraag komen. In uitzonderingsgevallen moet van deze termijn afgewe ken kunnen worden. De ontslag procedure moet zoveel mogelijk tot een ronde beperkt blijven. In het geval dat de directeur van het GAB tot een tweede ronde be sluit moet de uitspraak binnen vijf weken worden gegeven in dien een of beide partijen wor den gehoord en binnen twee maanden als nadere schriftelijke raadpleging van partijen nodig is. De genoemde termijnen zijn maxima. Het moet mogelijk zijn om aanzienlijk binnen de termij nen te blijven. Deze aanbevelingen heeft de Stich ting van de Arbeid (het overleg orgaan van werknemers en werkgevers) gedaan aan de mi nister van sociale zaken en werk gelegenheid om de procedures bij ontslag te versoepelen en te versnellen. Aanleiding tot de aanbevelingen vormt het toene mend aantal klachten vanuit het bedrijfsleven dat de huidige ont slagprocedures te lang duren en vaak ondoorzichtig zijn. De Stichting beveelt aan om over de gevallen waarin de werkne mer zich pro-forma verweert te gen het ontslag (verweer niet zo zeer tegen het ontslag zelf als wel om de ww-uitkering veilig te stellen), sneller advies te laten uitbrengen door de ontslagcom missie van het GAB en deze snel ler door de directeur van het GAB te laten afhandelen. INFLATIE In de eerste maand van dit jaar heeft de gemiddelde inflatie in de tien EG-landen 0,7 procent bedragen. Daarmee wijkt zij praktisch niet af van het gemiddelde van vorig jaar. Uit gegevens die de EG-commissie in Brussel gisteren verspreid heeft blijkt dat, gemeten over een geheel jaar, de gemiddelde inflatie in de Gemeenschap nu op acht procent is gekomen. Nog steeds echter lopen de inflatie percentages van de EG-landen sterk uiteen. Nederland doet het goed met 3,2 procent per jaar. Fusie Polygram Warner nu vrij NAARDEN/BAARN (ANP) - Uit- geversmaatschappij Strengholt en platenmaatschappij Poly gram hebben de strijdbijl begra ven. Dit betekent dat Polygram (een dochter van Philips en Sie mens) de fusiebesprekingen met het Amerikaanse concern War ner Communications (ook eige naar van Atari) kan voortzetten, evenals het plan om de muzie kuitgeverij belangen af te stoten. Dit was Polygram op 11 februari door de rechter verboden. De twee partijen willen geen bij zonderheden kwijt over de be reikte overeenstemming. Een woordvoerder van Polygram voegde zei wel dat de draad van de onderhandelingen met War ner weer wordt opgepakt. Wan neer de fusie kan worden be klonken is volgens hem nog niet te zeggen, omdat de betreffende trustorganen er hun goedkeu ring aan moeten hechten. Strengholt was het aanvankelijk niet eens met de plannen van Po lygram omdat zij bang was er door te worden benadeeld. Nog geen jaar geleden stond de Chinees-Nederlandse mode ontwerpster Carla Maria Fong Leng Tsang in het middelpunt van de belangstelling, toen be kend werd dat haar ontwerp- studio in ernstige financiële moeilijkheden verkeerde. Het had er alle schijn van dat een faillissement als een zwaard van Damocles boven het hoofd hing van de couturière, wier naam jarenlang in één adem werd genoemd met die van haar bekendste klant, Mathilde Willink. Daarna werd het geruime tijd stil rond Fong Leng, maar sinds door Kitty van Gerven enkele dagen staat zij opnieuw in de schijnwerpers. Ditmaal echter omdat er weer hoop voor haar gloort aan de hori zon. Haar bedrijf in Amster dam werd ondergebracht in de Textielgroep Twenthe als nieu we werkmaatschappij, de Stu dio Fong Leng BV. Fong Leng maakt thans deel uit van een onderneming met ze ven werkmaatschappijen, waaronder Wisselink's Textiel fabrieken in Enschede en Aal tan, Koala Tricotagefabrieken in Aalten en Lobith en Stilo Print in Tilburg, een groep die met name de afgelopen twee jaar duidelijk in de lift zit. „En daar past die studio Fong Leng prima in", zo wordt van de zij de van de Textielgroep Twen- the opgemerkt. Directeur H. J. Hesselink van de Textielgroep Twenthe ver wacht een flinke creatieve im puls van de jongste loot aan de stam van de textielgroep. Via de werkmaatschappij Stilo Print die voor Fong Leng werkte, kwam de Textielgroep Twenthe in contact met de stu dio van Fong Leng, hetgeen uiteindelijk tot de fusie leidde. „Wij troffen een bedrijf aan met een grote mate van creati viteit, maar dat oganisatorisch en financieel niet erg stevig op de benen stond. Onder de orga nisatorisch krachtige paraplu van de textielgroep denken wij dat er goede groeimogelijkhe den zijn voor de studio", aldus Hesselink. Levi's De eerstkomende tijd zal het be drijf van Fong Leng voortgaan op de reeds ingeslagen werd. De mode-ontwerpster zal blij ven werken voor Levi Strauss, waarvoor zij al geruime tijd spijkerpakken ontwerpt, en voor Kreymbog, terwijl ook vervaardiging van couturekle- ding - Fong Leng staat bekend om haar monumentale kunst werken van stoffen, waarvan sommige reeds in musea zijn te bewonderen - zal voortgaan. De boutique van Fong Leng in de PC Hooftstraat in Amster dam blijft dan ook gehand haafd. Daarnaast zal getracht worden opnieuw met een confectiecol- lectie op de markt te komen en zal de export naar onder meer de Arabische landen en de Ver enigde Staten worden gesti muleerd. Wanneer dit alles is gerealiseerd, zo veronderstelt directeur Hes selink, dan kan de studio Fong Leng ook een uitstralend effect krijgen op de andere werk maatschappijen van de Tex tielgroep Twenthe. „Ik denk bijvoorbeeld dat het mogelijk is dat Fong Leng zich in de toe komst ook gaat bezighouden met ontwerpen van stoffen voor vrijetijdskleding, van bij voorbeeld beddemode en gor dijnstoffen, die bij andere werkmaatschappijen worden vervaardigd". Vooralsnog be gint Fong Leng met het ont- laatste tijd doende om wat af te dalen naar een wat minder ex travagant publiek. Dat blijkt wel uit ht feit dat zij ook spij kerbroeken ontwerpt". Daar komt by dat Hesselink een groot vertrouwen heeft in de capaciteiten van de couturière. „Je moet in de textiel een zekere bezetenheid hebben voor het vak en dat heeft zij in grote ma te. Ze werkt vreselijk hard en is bovendien zeer begaafd en creatief. En daar verwachten wij veel van", aldus Hesselink. Uitdaging Fong Leng: uitdaging. werpen van vrijetijds- en sport- kleding voor Stilo Print in Til burg. Is Fong Leng, die in het verleden toch meermalen blijk heeft ge geven van een voorliefde voor extravagantie nu de meest aan gewezen ontwerpster om te worden toegevoegd aan een onderneming die zich richt op het doorsnee publiek? Direc teur Hesselink is ervan over tuigd, dat er een goede keuze is gemaakt. „Laat ik het zo zeggen", merkt hij op, „Fong Leng is juist de Dat geldt trouwens ook voor de ontwerpster zelf. Zij heeft er duidelijk zin in en merkt dan ook op: „Ik verwacht een erg leuke samenwerking. Een van de dingen, die ik ga doen is ontwerpen voor Stilo Print en voor Koala. Beddemode ont werpen of gordijnstoffen is iets dat ik nog nooit eerder heb ge-' daan en daarom lijkt het me een leuke uitdaging". Dat er veel zal veranderen aan de van Fong Leng zo bekende stijl, valt te betwijfelen. „Het imago dat ik heb, ben ik zelf. Ik ben niemand anders en kan niet anders werken. Dat is mijn natuur", zo merkt de ontwerp ster op. Als reden voor haar besluit om haar studio te fuseren met de Textielgroep Twenthe („Ik spreek liever van een fusie dan van een overname", zo merkt de ontwerpster op) noemt Fong Leng de groei, die haar bedrijf heeft doorgemaakt. „Ons bedrijf is flink wat groter geworden en de leiding ervan rust helemaal op mijn schou ders. Dat kan ik niet langer al leen dragen en daarom is een sterke zuster of broeder of hoe je het ook wilt noemen, zeer welkom. Die is nu gevonden en daar ben ik heel blij om". Dat de fusie is aangegaan vanwe ge de financiële problemen van de studio ontkent Fong Leng daarmee. Wel geeft zij toe te hopen dat er een einde zal zijn gekomen aan de proble men, nu het personeel, en de activiteiten alsmede de voorra den zijn ondergebracht in de nieuwe BV. De vroegere BV zal blijven voortbestaan, maar Fong Leng weet nog niet wat daarmee zal worden gedaan. Of deze BV eventuele schul den zal aflossen is een vraag die de couturière niet wenst te beantwooden. Veel liever spreekt zij over haar vele plannen voor de toe komst. Het ontwerpen van kle ding bevoorbeeld voor de ex port naar de Arabische wereld. „Ja, daar is mijn kleding erg aangeslagen. De kleuren, de lij nen spreekt de mensen daar aan. De ontwerpen passen ook een beetje in de sfeer van de sprookjes van duizend-en-één nacht", zo meent Fong Leng. Maar er is nog een andere reden, waarom zij zo vol enthousias me is. „Ik vind dat Nederland sterker naar voren moet ko men op modegebied. En ikzelf wil daar alles aan doen. Want ik ben nu eenmaal Nederland se en ik houd van dit land", al dus Fong Leng.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9