"Aan alleen maar een buisje DNA zie je niets af' Hij past de realiteit bij zijn gedachtenwereld aan Open middag Manipulerende biologen en de reageerbuisplant LEZERS SCHRIJVEN Parkeergarage PAGINA 4 Leiden DINSDAG 6 MAART 1984 Een deel van de vakgroep moleculaire plantkunde is gehuisvest Bio-Chemisch Laboratorium aan de Wassenaarseweg. Bioloog Wullems werkt daar. Op de foto toont hij de kunstmatig gekweekte en genetisch gemanipuleerde planten. (foto Holvast» LEIDEN - Op woensdag 7 maart houdt het Botanisch Laborato rium van de Leidse universiteit, Nonnensteeg 3, vanaf 14.00 uur open huis. Tijdens de open mid dag zullen de verschillende ba sistechnieken van de plantecel- kweek worden gedemonstreerd en zal men proberen de bezoe kers een indruk te geven van de verschillende mogelijkheden die deze technieken voor funda menteel en op de praktijk ge richt onderzoek bieden. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de dienst interne en externe voorlichting van de universiteit, tel 148333, tst 3133/ 3665. door Saskia Stoelinga LEIDEN - In de vakgroep moleculaire plantkunde schrikt men niet terug van genetische manipulatie. Nog voordat de reageer buisbaby in zwang kwam, werd daar al gewerkt met de rea geerbuisplant. Met behulp van deze plantecelkweken kunnen de verschillende groei- en ontwikkelingprocessen in het laborato rium veel nauwkeuriger worden bestudeerd. Volgens professor Libbenga, hoogleraar in de algemene plantkunde, werkzaam op het Botanisch Laboratorium van de Leidse universiteit heeft men op dit gebied de laatste tien jaar enorme vorderingen ge maakt. Vorderingen die straks van groot belang kunnen zijn voor de land- en tuinbouw en de farmaceutische industrie. Een verhaal over bacterieën, cellen, geneesmiddelen en kweektech- niéken. In het kader van de 'open dagen' van de Leidse universiteit vielt dit keer de eer te beurt aan Lib benga en zijn medewerkers om belangstellenden op de hoogte te brengen van het wel en wee van de vakgroep moleculaire plant kunde. Libbenga vindt dit, on danks de dag die het hem kost, een hele goede zaak. "Ook het publiek moet weten wat wij met de belastingcenten doen. Geluk kig heeft de vakgroep prachtig demonstratiemateriaal. Aan al leen maar een buisje DNA waar aan weken is gewerkt, zie je im mers niets af', stelt hij al pijp-ro- kend vast. De vakgroep moleculaire plant kunde houdt zich vooral bezig met de bestudering van de groei en de ontwikkeling van planten. Om dit proces te ontrafelen wordt het gedrag van de levende bouwstenen (cellen) van de plant in reageer- of liever in kweekbui- zen, onderzocht. Het onderzoek is gegroepeerd rond twee hoofdthema's. De wissel werking tussen hogere planten en bacterieën spelen in beide thema's een grote rol. Zo houdt bioloog dr. G. Wullems zich be zig met de bacterie luisterend naar de naam: Agrobacterium, terwijl zijn collega dr. C.A. Wijf- felman zich heeft toegelegd op het 'zusje' van deze bacterie Rhizobium. Beide heren zijn evenals professor Libbenga boeiende vertellers. In twee uur tijd wordt er voor een leek heel wat overhoop gehaald. Kanker en knol De bacterie van Wullems veroor zaakt kankergezwellen. Als zich in de stengel een wondje open baart, nestelt de Agrobacterium zich daar. Gevolg: ongeremde celgroei. Een samenlevingsvorm die op den duur ten koste van de plant gaat. "Ze gaan er helemaal aan", benadrukt Wullems nog eens. "Dat mechanisme van kan kervorming hebben we nu rede lijk onder de knie. In de land bouw doet men er alles aan om deze infectie te voorkomen, want de schade die de bacterie aan richt, is enorm groot. Vooral de fruittelers met name in de Zuid- Europese landen hebben daaron der te lijden. Steeds zien zij een gedeelte van de oogst misluk ken. Hetzelfde geldt voor de ro zen- en de druiventelers". De bacterie van Wijffelman is vre delievender. Hier geen infectie en onbelemmerde groei. De Rhi zobium zorgt voor wortelknollen waar een stikstofverbinding, noodzakelijk voor de groei van de plant, kan worden aange maakt. Een belangrijk proces. Hier is echt sprake van een sym biose. "Het is alleen jammer" zegt Wijffelman, "dat deze bacte rie dit alleen doet bij vlinderbloe migen. Daarom hebben we voor veel gewassen mest en kunst mest nodig. Het zou voor de Der de wereldlanden een hele verbe tering zijn als dat bemesten ach terwege zou kunnen blijven. En daar zijn we nu naar op zoek". Manipulatie Libbenga springt in, want nu komt de grote truc ter sprake, die bei de onderzoeken met elkaar ver bindt: het manipuleren met ge nen ofwel de stoffelijke dragers van de erfelijke eigenschappen (DNA). Heel simpel probeert de professor uit te leggen waar het nu allemaal om draait. "Rhizo bium heeft als goede eigenschap dat hij een geschikte stikstofver binding kan maken. De genen, die daar zorg voor dragen, liggen op een klein stukje DNA (plasmi- de), die gemakkelijk kunnen worden gemanipuleerd. De ge nen van Agrobacterium, die ver antwoordelijk zijn voor de kan kergezwellen, liggen ook op klei ne stukjes DNA, die in het ge zwel op natuurlijke wijze naar de plantecel worden overgedragen. Hiermee biedt de natuur ons sys temen om te manipuleren met genetische eigenschappen van planten". De drie biologen zijn het er over eens: binnen niet al te lange tijd kan dit in de praktijk worden toegepast. Libbenga noemt de moleculaire biologie en genetica van planten een ui termate complexe materie, die pas de laatste tién jaar een enor me impuls heeft gekregen. "Wij slaan op dit gebied beslist geen gek figuur. Onze vakgroep - ja dat mag ik wel zeggen - staat in ternationaal goed aangeschre ven. Wil je iets bereiken dan kan dat alleen door een goede en in- tensieve samenwerking". Wullems beaamt dat: "Biologen vormen daarom alleen al een hechte gemeenschap". Om dat nog eens te bewijzen, verklapt hij dat uit zijn jaar bestaande uit 50 personen, zeven huwelijken zijn voortgekomen. Geneesmiddelen De professor mompelt wat in de trant van dat dat heel goed kan kloppen en gaat dan over op het volgende onderwerp. "Hoewel deze twee poten de 'body' vor men binnen de vakgroep", zegt hij weer rustig lurkend aan zijn pijp, "is er ook nog een derde, vrij gespecialiseerde, poot. In dit onderzoek gaat het om manipu latie vanuit de plant en niet van uit de bacterie. Plantencellen en weefsels zijn in cultuur te bren gen. Elke afzonderlijke cel is in staat een plantje te maken; een principe dat veel wordt gebruikt in de bloementeelt voor het ver meerderen van planten. Als je zo'n cel of celklomp in een kweekbakje hebt, kun je met ge netische materiaal gaan stoeien". Een gegeven voor de vakgroep is dat het plantenrijk één van de belangrijkste producenten van hoogwaardige chemicalieën is. De Westerse geneeskunde haalt vijftig procent van de stoffen (chemicalieën) die in geneesmid delen zitten uit de planten. Dat gaat soms heel moeizaam. Lib benga komt met een voorbeeld: de planten produceren veel te weinig. Daarom kosten bepaalde kankerremmende geneesmidde len kosten op dit moment zo'n 4000 dollar per kilogram. Veel te kostbaar. De vraag is nu of je die geneeskrachtige stoffen niet door een plantecel-cultuur kunt laten maken. Immers, de win ning uit verzamelde wilde plan ten of uit plantage gekweekte planten, tot op heden de normale praktijk, stuit vaak op bezwaren Gestoord tijdens het onderzoek. Toch kijken professor Libbenga (links) en Carel Wijffelman graag even op voor de fotograaf. (foto Holvast» plantkunde hiervoor een oplos sing te vinden. "Kijk", zegt Libbenga, "kweken op grote schaal is een heel ander pakkie-an. Wil je het economisch doen, dan zul je in hele grote va ten moeten gaan kweken. En niet in kleine flesjes zoals wij dat nu nog doen. Het is toch jam mer", mijmert hij, "dat die cellen de onhebbelijke gewoonte heb ben dat ze zich pas na 24 uur te delen. Een bacterie doet het in 20 minuten". De bioloog moet tot zijn grote spijt bekennen dat de Japanners op dit gebied al wat verder zijn. "Wij moeten de sleu tel nog vinden", zegt hij zeer ge dreven. Sleutel Maar voordat het zover is zullen er eerst twee problemen moeten worden opgelost. Het eerste pro bleem is dat de cellen langzaam groeien en het tweede is dat ze naar de zin van de onderzoekers te weinig van de gewenste che micalieën produceren. In nauwe samenwerking met de vakgroep farmacognosie van de Leidse universiteit en de vakgroep bio- procestechnologie in Delft, pro beert de vakgroep moleculaire In de raadsvergaderingen van 20 en 22 februari jl. heeft de ge meenteraad van Leiden weer iets besloten waar de inwoners en middenstanders van Leiden nou juist geen behoefte aan hebben: het bouwen van een parkeerga rage met winkelruimte (een soort broodje halfom). Sanderspar- keergarage gaat het heten! Waarom is deze gemeenteraad al tijd bezig met dingen te creëren waar de burgerij niet om vraagt? Voorbeelden: afsluiten van de Stationsweg, bomen op het Kort Rapenburg, busbanen op wegen die zo smal zijn dat er nog niet met een bakfiets op gereden kan worden, bruggetjes waar nie mand het nut van inziet, terwijl het bestaande bruggenbestand niet eens onderhouden kan wor den, waalpalen en mogelijk een T-kruising bij het belastingkan toor. Nu weer een parkeergarage, omwonenden zullen er zeker niet blij mee zijn en de middenstand heeft er geen behoefte aan an ders waren zij wel met het plan Du Prie in zee gegaan. De men sen uit de regio kunnen er geen gebruik van maken, sinds Lei den zijn stadspoorten heeft ge sloten, getuige de lege parkeer plaatsen rondom molen de Valk. Trouwens de belangstelling op de publieke tribune, tijdens de raadsvergaderingen was niet al te groot, om precies te zijn twee bezwaarmakers en twee omdat de koffie gratis is. Dan vraag je je af: waarom doen onze raadslie den zo hun 'best', voor hun eigen belang, partijbelang of is het nu echt gemeentebelang? Wethou der Waal was tot voor kort van mening dat ons winkelapparaat te groot was en besloot een uit- stervingsbeleid te voeren, maar wat blijkt nu? Door de bouw van de parkeergarage komt er 2000 m2 winkelruimte bij! Na al de onzin die hij heeft verteld, be gint wethouder Waal nu ook aan afwijkingen te lijden. Marietje van der Molen (PvdA) be gint kapitalistische neigingen te krijgen want zij zei: "Anderhalf miljoen gulden (door de verkoop van de grond) zo in het handje is toch mooi meegenomen", zal bij de volgende verkiezingen wel bij de WD op de verkiezingslijst staan, kunnen ze Kuijers daar van afvoeren. Dan Hoekema (D'66), twee maan den geleden nog bezorgd over de economische positie van onze middenstand, zegt nu dat de con currentiepositie sterk genoeg is. De halve middenstand ligt op zijn reet, daar kan een bekend makelaarsbureau over mee pra ten. Walenkamp (CDA) was be zorgd dat er een supermarkt in zou komen, toch aardig dat hij aan die kleine middenstanders denkt. Bakker (WD) kon ik niet goed volgen (die man praat ook zo zachtjes net of je niet mag ho ren wat hij zegt), maar ik kreeg de indruk dat het hem weinig kan schelen wat erin komt als er maar een parkeergarage komt (typisch VVD). En dan onze burgemeester die zit daar maar in zijn eentje tussen, zijn vrouw wil nog steeds niet naar Leiden komen, ze schijnt eens gezegd te hebben: "Maak er eerst maar een echte stad van". En wethouder Fase (WD), daar zie je de economische teruggang nog niet van af, mengde zich in de discussie door te beloven: "Ik probeer de dagelijkse goederen sector, in goed overleg, binnen de perken te houden". Maar de beloften van wethouder Fase daar kun je ook niet van op aan, daar kunnen de middenstanders van Stationsweg en omgeving over mee praten. Dan maar De la Mar (PSP), die wilde helemaal geen parkeergarage, dus ook geen supermarkt, want als er een supermarkt zou komen dan zou het wel eens geen Sanderspar- keergarage gaan heten maar Co- di- of Aldi garage, waar ze bij de PSP zich al zorgen over maken. Zou het niet veel eenvoudiger geweest zijn het Sandersterrein te asfalteren en er parkeerplaat sen op te maken? A.H. Hendriks, Nieuwe Beestenmarkt 26, Leiden. LEIDEN - "Het dreigt een don kere dag te worden voor het openbaar ministerie", sprak de officier van justitie na de twee eerste in het openbaar behan delde zaken. De politie was twee keer uitgegleden in de dagvaarding, dus twee keer vrijspraak. De officier werd er in elk geval niet inhalig van, hij bleef mild. Neem die man die 's nachts op het Utrechtse Veer een Dafte over het hoofd zag. Een Dafje dat dus wel voorrang had. "De auto reed zonder verlichting", pleitte de verdachte zich vrij en een andere inzittende pleit te met hem mee. Wel verlichting liet de Daf-be- stuurster zich in de dagvaar ding niet uit het veld slaan. Ook zij voerde een passagier als getuige van haar gelijk op. Gelijk spel dus: 2-2. De officier moet ook zoiets gedacht heb ben, want hij deelde de boete. Eiste niet de geplande 150 gul den, maar slechts 75 gulden. "Een redelijk uitgangspunt", vond ook kantonrechter Mors huis. Rijbewijs of geen rijbewijs, het opstandige mannetje kon het de kantonrechter niet duide lijk maken. Volgens de twee agenten had hij op 9 december '82 zonder gereden. Ze hadden hem op de Haagweg zien rij den en kenden de man als ie mand die wel vaker zonder de vereiste papieren achter het stuur kroop. "Dus gaven ze hem het stopteken", las de kantonrechter hardoD voor. Niet voor de 23 ste keer, om pre cies te zijn. Toch zei de bozige verdachte: "Ik heb altijd een rijbewijs ge had, dus dat klopt niet". Maar even later had hij het al weer over "agenten die lazarus in het café zaten, toch de auto in- door Bart Jungmann stapten en tegen hem hadden gezegd: jij mag ook wel blijven rijden". Echt duidelijk was hij dus niet in zijn verweer. "Ver dachte vertelt veel", vond ook de officier van justitie, "hij past de realiteit aan bij zijn ge dachtenwereld". Hij vond daarom dat er maar een stok achter de deur moest komen en kwam uit op 190 gulden boete. Rekening houdend met 's mans sociale toestand trok de kantonrechter er 115 gulden af, op z'n tijd ook een mild mens. Juridisch verschil van mening kregen beiden over een tafel. Een man bracht zijn tafel ter reparatie naar de winkel en parkeerde zijn auto voor een paar minuten op een parkeer- strook voor de bus. Even vlug op en neer. En dan? Er stond toch ook een bordje dat laden en lossen was toegestaan. Maar de politie was vlugger en had geen boodschap aan het laad- en losbordie. De officier vond het maar een beetje flauw en concludeerde vrijspraak. Nee, vond de kan tonrechter: dit is wel strafbaar. Hij wilde echter niet roomser zijn dan de officier en parkeer de zijn vonnis in het vak 'ont slag van rechtsvervolging'. In de praktijk werd de verdachte er dus geen cent armer van. Leienaar De categorie parkeren leverde nog twee krenten op in het ver der flauwe nagerecht. Bekakte krenten zijn per definitie altijd leuk. Zo één tje die het niet heeft over Leidenaar, maar Leienaar. Hij zei dus: "Elke Leienaar ontkomt niet aan het betalen van parkeerbonnen". Hij ook niet en vond van zich zelf: "Mijn betalingsmoraal is zeker niet slecht". Maar deze van de Hogewoerd, nee, dat was toch te gek. Na een "uitbundig feestje" had hij zijn wagen wijselijk laten staan, verzwikte op de terug tocht ook nog eens zijn voet en had toen volgens zichzelf wel een beetje uitslapen verdient. Dus zat er de volgende dag wel een bon klem tussen wisser en ruit. Het recht liet zich door een ver zwikte voet niet vermurwen: 35 gulden boete vonden offi cier en rechter eensgezind. Als laatste trad de slager uit de Haarlemmerstraat aan. Die sla ger die altijd klaagt over te wei nig parkeerplaatsen in de bin nenstad. Nu zelf het slachtof fer. Niet in Leiden, maar in Voorhout. De slager met zijn nimmer uitgekomen politieke dromen legde omstandig uit dat hij zijn auto met twee wie len op het trottoir had gezet om het verkeer niet te hinderen. Trouwens, het was niet eens een stoep, het was een fiets pad. De spraakmakende slager had gelijk. Kon er weer een dagvaarding verscheurd wor den. Vrijspraak. Watje noemt: een donkere dag voor het openbaar ministerie. Concert Harmoniekapel Werkmans Wils kracht geeft vrijdagavond haar jaarlijkse concert in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Onder leiding van A. Vulperhorst worden di verse stukken gespeeld, waar onder de werken van Jan de Haan (Fryske variatiesen Pa tience van SullivanIMellema. Met deze twee stukken promo veerde Werkmans Wilskracht in november tijdens het na jaarsmuziekfeest in de Stads gehoorzaal van afdeling A naar B. De majorettes van de vereniging verlenen vrijdag avond onder leiding van Coby Reijken medewerking aan het optreden, evenals de tamboers onder leiding van W. Hanno de Jeu. Het concert begint om acht uur; de zaal gaat een halfuur eerder open. Overigens heeft Werkmans Wils kracht een gift ontvangen van het Anjerfonds. Dit geld zal worden besteed aan de aan koop van mellophones. Repelsteel De voorlichtingsgroep van het ecologisch vegetarisch eethuis Repelsteel houdt woensdag en donderdag open middagen met video. Aanleiding is het éénja rig bestaan van de winkel in zijn huidige vorm. De winkel is vorig jaar verhuisd naar de eerste etage van het pand Bree- straat 19. Op dit adres kan men woensdag en donderdag van half twee tot half vijf te recht voor een hapje, een kopje thee en voor videovertoningen van de Katwijkse weckerij Gaiapolis en van een program ma over vegetarisch eten. Breehuys Het Breehuys, het jongerencen trum aan de Breestraat 19, is de hele week voor scholieren ge opend, wegens de Krokus vakantie. Het programma: woensdag zwemmen, 15-17 uur, disco 19-23 uur; donder dag een hard-rockfilm (Easy Rider), 15-17 uur; vrijdag een kwis over seks, drugs en rock roll, 15-17.30 uur en een hard rockavond, 20-24 uur. Godsdiensten Bij K&O aan de Oude Vest 45 be gint donderdag een serie lezin gen met dia's, gewijd aan an dere godsdiensten dan het Christendom. Een kenmerkend feest voor de desbetreffende godsdienst geldt steeds als in valshoek. Mevrouw drs. Span jaard opent donderdag de se rie met een lezing over het hu welijk in het Hindoeisme, zo- wél.in India als bij de Hindoes tanen in Nederland. Zaterdag ochtend wordt er een bezoek ge bracht aan de Hindoe-Javaan se collectie van het museum voor volkenkunde. Donderdag 22 maart spreekt rabijn Liliën- thai over het Joodse geloof en op donderdag 5 april is er in aansluiting daarop een Seder- avondmaaltijd. Donderdag 29 maart spreekt drs. Slomp, Isla moloog, over de Moslimse fees ten in het algemeen en de ach tergronden van de Islam. De le zingen beginnen steeds 's avonds om kwart over acht. Voor meer informatie: K&0, tel. 141141. Shiatsu et vegetarisch centrum Repelsteel organiseert een Shiatsu maas- sagecursus. 'Shihatsu' betekent 'vingerdruk'. Het is een combi natie van klassieke Japanse massage, westerse sportmassa ge en de Chinese acupunctuur theorie. In de cursus gaat het om de Shiatsu handgrepen. El ke avond wordt besteed aan een bepaald lichaamsdeel: rug, buik, schouders en armen, be nen en hoofd. Begeleider van de cursus is Ray Broersma. Na dere informatie is 's middags telefonisch te verkrijgen (tel. 071-121296) of op het adres Breestraat 19. De eerste cursus avond is dinsdag 13 maart. Carnaval Het Dienstencentrum Binnen stad/Zeeheldenwijk organi seert voor mensen van 55 jaar en ouder donderdag een ca- valsochtend in clubgebouw Ons Eiland aan de Kortenaer- straat, van tien tot twaalf uur. Kinderfilms K&O organiseert woensdag in de Kapelzaal aan de Hazewind- steeg de wekelijkse kinderfilm middag met veel bekende strip figuren en een hoofdfilm. Aan vang half drie. Massagecursus In het Vrouwenhuis wordt bin nenkort een massagecursus voor vrouwen gegeven (rug- en voetmassageop de woensdag ochtend. Op 12 maart is er het Vrouwenhuis aan de Hooi gracht een informatie-avond, van acht tot tien uur. Bingo Het Woonlastencomité organi seert vrijdag een bingo-avond, met rad van avontuur, buurthuis 't Spoortje aan Bemhardkade. Aanvang acht Hegt De LeidslZoeterwoudse popgroep Hegt treedt woensdagavond op in The Jam (2e Binnenvest gracht) met 'etalagepopmu- ziek'. Aanvang half elf.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4