Steeds Renovatie huizen aan Lage Morsweg mag van gemeente JAC mag naar Noordeinde, maar is niet enthousiast Bewoners in twee kampen verdeeld Leiden tegen fascisme' denkt aan conferentie Rijden onder invloed Sen met btaefaheeld Man wil poes redden en valt van dak DINSDAG 6 MAART 1984 LEIDEN Het Jongeren Advies Centrum (JAC) krijgt van de ge meente een nieuwe ruimte aan geboden in de Witte Poortkazer ne aan het Noordeinde. Het JAC moet de huidige huisvesting aan de Caeciliastraat verlaten omdat de Boerhaavezalen aldaar gere noveerd moeten worden. Het centrum is echter niet bepaald enthousiast over de alternatieve huisvesting die de gemeente nu heeft aangedragen. Zo zouden bezoekers van het JAC in de Witte Poortkazerne een in gang moeten delen met andere instellingen. Het centrum is bang dat dit voor sommige be zoekers een beletsel zal vormen om binnen te komen. Bovendien ligt de Witte Poortkazerne vol gens het JAC te ver van het cen trum af. De huur en energiekos ten van de nieuwe ruimte, onge veer elfduizend gulden, vormen ook een probleem. Het JAC vindt dat het daarmee te weinig geld overhoudt voor de activitei ten. De ruimte die de gemeente in de Witte Poortkazerne op het oog heeft voor het JAC, beslaat overi gens zo'n 140 vierkante meter. Volgens ambtenaar Vervest, van LEIDEN - Wethouder Tesselaar (PvdA) van volkshuisvesting heeft het groene licht gegeven voor de renovatie van 110 woningen aan de Lage Morsweg en omgeving. De plannen geven de bewoners ruime keuzemogelijkheden in de mate van woningverbete ringen. Die keuze loopt uiteen van het wegwerken van achterstallig onderhoud tot uitgebreide renovatie. beheer gemeentelijke gebouwen, kan het JAC de ruimte zo betrek ken. Aan het JAC is het nu om definitief te beslissen of het de ruimte wel of niet aanvaardt. Busstroken B reestraat met beton volgegoten LEIDEN - De opstelstroken van de bussen in de Breestraat zijn van morgen volgegoten met beton. Het betonnen wegdek komt in de plaats van de klinkers die er tot voor kort lagen. Deze klinkerbe strating bleek nauwelijks be stand tegen de zware bussen die vele malen per dag hun passa giers oppikken.Daardoor wer den de klinkers vrijwel wegge drukt. De uitvoering van het karwei zal nog twee weken in beslag ne- ADVERTENTIE --'-'nlGlNG Op 6 maart opent i Modehuis Stam I vele jaren een groot sukses in Rotter- j damhaar winkel in Leiden. Goed (nieuws voor prijs- en modebewuste dames die kennis J. willen maken met f een gevarieerde kollektie in de l maten 36 t/m 52! Van dinsdag t/m zaterdag, f open huis. Maak kennis met 'Stam I onder het genot van een drankje. LEIDEN - Het comité 'Leiden tegen fascisme' is van plan begin juni een werk-conferentie te wijden aan de bestrijding van discriminatie en ra cisme. Het accent zal komen te liggen op de bijdragen die de gemeente Leiden en veie andere instellingen in Leiden kunnen leveren. De werk-conferentie dient gericht te zijn op concrete beleidsaanbevelin gen en initiatieven. Het comité ziet dit keer niets in uitgebreide ge sprekken, die alleen resulteren in open deuren en gemeenplaatsen. 'De werkconferentie moet een directe impuls te geven aan de beweging in Leiden tegen discriminatie en racisme', aldus het comité. De eerste opzet voor de conferentie is klaar. Het comité 'Leiden tegen fascisme' gaat nu met een groot aantal vertegenwoordigers uit de Leid- se gemeenschap rond de tafel te zitten om de plannen nader uit te werken. LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond en vannacht vijf keer een automobilist van de weg gehaald wegens rijden onder invloed. Op de Vondellaan werd een 29-jarige Leidenaar aangehouden. Hij bleek al vier maal veroordeeld te zijn voor dit vergrijp. De politie nam daarom onmiddellijk zijn auto in beslag. Later op de avond, op de Lammer markt, kreeg een 32-jarige Leidenaar een rijverbod opgelegd. Op de Molenwerf kreeg een 39-jarige man een proces-verbaal omdat hij het afnemen van een bloedproef weigerde, 's Nachts om kwart voor drie hield de politie in de Morsstraat een 27-jarige Leidenaar aan, die - onder invloed - in Noordwijk een ongeval had veroorzaakt en was doorgereden. Om kwart voor zes ten slotte werd op het Rapenburg een eveneens 27-jarige Leidenaar een rijverbod opgelegd. Maandenlang werkte de bewoners commissie in betrekkelijke stilte aan de plannen. De zeer uiteenlo pende wensen van de bewoners maakten het onmogelijk dat één, voor elke woning geldend reno vatieplan werd gemaakt. Met be hulp van een technisch bewo nersadviseur ontwierp de bewo nerscommissie een gevarieerd plan. De afgelopen weken werd hierover overleg met de wethou der gepleegd. Hoewel dat over leg nog niet helemaal is afge rond, heeft de commissie inmid dels de buurtbewoners geïnfor meerd over de stand van zaken. De gemeente berekende dat met het achterstallig onderhoud een bedrag per woning van ongeveer 19.000 of 25.000 gulden (beneden- of bovenwoning) is gemoeid. Over deze opknapbeurt hoeft geen huurverhoging te worden betaald. Wel wil de gemeente te gelijkertijd de woningen isoleren en van dubbele beglazing voor zien. Hieruit komt een huurver hoging voort van circa 19 gulden per maand. Maar daar staat vol gens de gemeente een lagere gas- rekening tegenover. De bewonerscommissie is het op dit punt niet met de wethouder eens geworden. De commissie wil ook deze goedkope verbete ring niet opleggen, maar aan de keuze van de bewoners overla ten. De bewoners die voor verbeterin gen aan de woning kiezen, zullen gemiddeld 56.60 meer huur gaan betalen. De verbeteringen kunnen onder meer bestaan uit het aanbrengen van douches, nieuw sanitair, nieuwe plafonds, schilder- en behangwerk. De bo venwoningen krijgen een aparte voordeur. Wat het 'verhelen' van woningen betreft, het samenvoegen van bo ven- en benedenwoningen, be staat nog geen duidelijkheid. De kosten ervan komen in een vol gende vergadering aan bod. Bo vendien moet de gemeenteraad zich erover uitspreken, omdat het volkshuisvestingsbeleid juist gericht is op uitbreiding van het aantal kleine woningen in Lei den. Het verhelen van woningen is daarmee in tegenspraak. Oppositie De lange duur van de voorberei ding van de renovatieplannen heeft ertoe bijgedragen dat er in de buurt veel onrust is ontstaan. Een groep bewoners onder aan voering van Morslaan-bewoner Aad Nieuwkerk wijst de plannen resoluut af. Nieuwkerk, die aan vankelijk deel uitmaakte van de bewonerscommissie, maar eruit is gestapt, toog vorige week met acht medestanders naar het Stadsbouwhuis. Daar waren op dat moment wethouder Tesse laar en de bewonerscommissie in vergadering bijeen. De groep overhandigde bij die gelegen heid de wethouder een petitie. In de petitie wordt gesteld dat tweederde van alle bewoners geen renovatie willen, in welke vorm dan ook. De vrees bestaat dat de huurverhoging maande lijks minimaal 100 gulden zal be dragen en dat zou veel bewoners men. Tijdens deze periode heb ben de bussen andere stopplaat sen in de buurt van het stadhuis. De tijdelijke stopplaatsen zijn met borden aangegeven. Van de werkzaamheden aan de opstel- stroken wordt tevens gebruik ge maakt om de blauwe steen in de Breestraat steviger in het weg dek te plaatsen." De steen wordt tijdelijk verwijderd en krijgt een vaste fundering. Vrijdag 16 maart zal het karwei zijn geklaard en worden de ver nieuwde bushalten weer in ge bruik genomen. DIEFSTAL Tien computers en bijbehorende apparaten zijn dit weekeinde gestolen uit een leslo kaal van de MTS aan de Dieper- poellaan. De toegang tot de school werd verschaft door het forceren van een ruit. De totale waarde van de apparatuur be draagt circa 70.000 gulden. Gerommel We zijn de tel kwijt geraakt. Ach ter 'Gerommel' had een cijfer moeten staan dat aangaf voor de hoeveelste keer echte marktkooplieden en romme laars ruzieënd door onze ko lommen rollen. Maar we weten het niet meer. De voorgeschiedenis nog wel: in november 1982 blokeerden woedende marktkooplieden de ingang van de Groenoord- hallen om te voorkomen dat daar een snuffelmarkt zou wor den gehouden. Actieleider Jan Verplancke riep uit dat zo'n markt allerlei kooplieden trekt en de warenmarkt oneerlijk beconcurreert. Wethouder Jos Fase van economische zaken riep uiteindelijk terug dat "dit de eerste en de laatste snuffel markt" was. Ook particulier Simon Platteel, die met een aantal vrienden vlooienmarkten wil organise ren in de Pieterskerk, haakte af onder druk van Verplancke, die voorzitter is van de afde ling Leiden van de Centrale Vereniging voor de ambulante handel. De vrede in de vlooienstrijd lijkt dan getekend. Maar de vrede is slechts een wapenstilstand. Begin dit jaar kondigde Simon Platteel strijdlustig aan nieuwe vlooienmarkten te organiseren in de Pieterskerk en zich door niets en niemand tegen te laten tegenhouden, nog door geen duizend Verplanckes... Afgelopen zaterdag werd inder daad de eerste Platteel-markt in de Pieterskerk gehouden. "Het was helemaal te gek", blikt de huidige eigenaar van café de Twee Spieghels terug. "We hebben meer dan twee duizend mensen in huis gehad. We gaan dan ook zeker door. De volgende markt wordt op 30 april gehouden en ik heb goede hoop dat we het aantal kraampjes dan van 75 kunnen uitbreiden tot pakweg twee honderd". Ook Pieterskerk-manager Joche- mus vond de markt van zater dag een groot succes, maar hij meldt ons dat de markt van 30 april voorlopig wél de laatste is. Er waren dit jaar vier data geprikt waarop Platteel in de Pieterskerk vlooienmarkten mocht houden, maar de laatste twee data, 5 mei en 29 septem ber, zijn geschrapt. Jochemus: "Ja, want we hebben begrepen dat er bij de ambu lante handel toch overwegen de bezwaren blijven bestaan. Ook al is de markt goed voor bereid en het controlesysteem dat handelaren moet weren nog zo streng. Dat betreur ik oprecht omdat er volgens mij in een stad als Leiden behoefte is aan één flinke vlooienmarkt in de maand. Ik heb zaterdag echt verrukkelijke zolderuit stallingen gezien en nauwe lijks artikelen die in meervoud voorkwamen. Ik heb dan ook tegen de afgevaardigde van de ambulante handel gezegd: 'Va dertje, je kan hier alleen maar tevreden over zijn'. En de goe de man beaamde dat er inder daad opmerkelijk weinig han del viel te ontdekken". Toch gaat de door burgemeester Cees Goekoop voorgezeten Stichting Pieterskerk dus op nieuw door de knieën voor Jan Verplancke. Voor manager Jo chemus rest de hoop dat de ambulante handelaren zelf tot kerkbezoek overgaan. "Ik heb Verplancke in elk geval duide lijk gemaakt dat de kerkdeu ren wagenwijd voor hem open staan", aldus de koster nieuwe stijl. Volgens Verplancke is het best mogelijk dat hij en zijn mede bestuurders een eigen markt in de Pieterskerk gaan opzetten. "We hebben Jochemus in elk geval beloofd dat we hem zul len helpen. We moeten alleen nog bekijken in welke vorm we zoiets gieten. Duidelijk is in elk geval dat een particuliere vlooienmarkt écht niet kan. Want heus, ook afgelopen za terdag lag het percentage han del weer tussen de twintig en dertig procent. Handel op slinkse manier aan de man ge bracht. Niet door professionele handelaren, maar door kennis sen of familieleden". Arme Simon Platteel, zal hij die vlooienmarkt na april in z'n ei gen kroeg moeten gaan hou den. J.V. Luchtalarm "Zelfs voor de meest nuchtere politieman een aangrijpend ge geven". Politievoorlichter Dick Graveland heeft het over de melding die vrijdagavond op het bureau binnenkwam. Een Frans vliegtuig zou als een aangeschoten vogel de Neder landse grens hebben bereikt. 'Groot alarm voor Leiden en omgeving', luidde de kop bo ven het bericht in de krant van afgelopen zaterdag. Maar wat houdt zo'n groot alarm eigenlijk in? Gezagvoerder Graveland maakt een onder scheid: een melding dat een vliegtuig is neergestort of een melding dat een haperend vliegtuig door het luchtruim cirkelt. "In het eerste geval moet al het beschikbaar perso neel worden opgetrommeld om de belangrijkste wegen vrij te houden voor hulpgevende instanties als brandweer en GG en GD en om bovendien een rampgebied af te zetten. Want je kunt het je niet voor stellen, maar er zijn onmiddel lijk dieven en lijkschenners", tovert Graveland zich een beeld voor ogen. Het tweede geval typeert de poli- tie(zegs)man als: "Een melding met veel vraagtekens. Dan gaat het om het zo snel mogelijk waarschuwen van de al ge noemde hulpverlenende in stanties, een soort vooralarm. Dat gaat dus razendsnel, maar na een paar minuten kwam ge lukkig het verlossende belletje dat het vliegtuig veilig was ge land. Er zijn toen heel wat zuchten van verlichting ge slaakt, want je moet er toch niet aan denken". Voorlichter Ruud Wever van Schiphol roept ons onmiddel lijk tot de orde wanneer we de woorden 'onbestuurbaar vlieg tuig' laten vallen. "Er waren besturingsmoeilijkheden en omdat uit het gesprek met de Franse piloot niet duidelijk bleek wat er aan de hand was, hebben we de politieposten in de omliggende gemeenten ge waarschuwd". Achteraf viel het dus wel mee. "Dat vliegtuig had een klein probleempje aan de linker vleugel, maar dat was snel ver holpen. Al vrij vlug is het vlieg tuig ook weer opgestegen". Wever wil niet zeggen dat het allemaal wat turbulentie in een glas water was, maar "zo'n groot alarm komt zeker twee drie keer per jaar voor". Daar hoort Graveland van op. Hij weet bijna zeker dat het de eer ste keer was dat de Leidse poli tie hiermee werd geconfron teerd. "Ik kan me werkelijk geen eerder geval herinneren". Hoe dan ook: als het niet de eer ste keer was, misschien kan het dan wel de laatste keer zijn. in financiële problemen bren gen, aldus de petitie. De groep wijst op het wettelijk recht van de huurder om woningverbete ring te weigeren. De groep-Nieuwkerk voert al ge ruime tijd oppositie tegen de door de gemeente erkende en door de Stichting Welzijn onder steunde bewonerscommissie. In een pamflet hekelt het AkTiE kommite Bewoners Plan 5, zo als de groep-Nieuwkerk zich noemt, ook gemeente-ambtenaar Akse. Hij zou mensen van het ac tiecomité gebeld hebben met het advies om uit het comité te stap pen en in de bewonerscommissie zitting te nemen. "Beste mensen, er worden allerlei listen bedacht om u met hun rechterhand iets aan te bieden (hapklare brokken). Met hun lin kerhand graaien ze uw porte monnee leeg", aldus het pamflet. De bewonerscommissie, door de groep-Nieuwkerk uitgemaakt voor renovatie-fanaten, is inmid dels fel in de tegenaanval ge gaan. In een schrijven aan de be woners waarschuwt de commis sie voor de actie van Nieuwkerk. De felle bewoordingen van dat schrijven en persoonlijke aanval len over en weer maken duide lijk dat het renovatie-proces in de Lage Morsweg en omgeving de bewoners in twee kampen heeft verdeeld, die onverzoenlijk tegenover elkaar staan. Te grabbel Voorzitter Herman Metselaar van de bewonerscommissie schrijft: "Aan zijn onleesbare circulaires is meestal geen touw vast te kno pen, maar Nieuwkerk heeft in ie der geval wel bereikt dat er grote onrust in de buurt is ontstaan. Door middel van laster en ver dachtmakingen probeert hij de bewonerscommissie, de Stich ting Welzijn en de technisch be wonersadviseur in een kwaad daglicht te stellen". De commissie vreest dat als Nieuwkerk zijn zin krijgt er hele maal niets gebeurt: geen renova tie en geen achterstallig onder houd. De gemeente mag immers maar een beperkt aantal wonin gen per jaar opknappen. De actie van Nieuwkerk en de zijnen is volgens Metselaar ook gevaarlijk voor mensen die graag willen verhuizen of die een verheelde woning willen. Zolang er geen huizen worden opgeknapt, aldus de bewonerscommissie, wordt er ook niet verhuisd en evenmin verheeld. "Door zijn ordinaire scheldpartijen in brieven en pamfletten bereikt Nieuwkerk slechts dat de naam van onze buurt te grabbel wordt gegooid. Als bewonerscommis sie beloven wij met de hand op ons hart dat u straks uitmaakt wat er met uw woning gebeurt. Laten we goed beseffen dat we voor onze klachten als lekkages, vocht, tocht en schilderwerk straks niet behoeven aan te klop pen bij de woning van Nieuw kerk. Hij is dan vast niet thuis", aldus de brief van de bewoners commissie. De onenigheid in de buurt lijkt overigens voorbarig. Het overleg tussen de bewonerscommissie en de gemeente wordt op 14 maart voortgezet. Dan zal er on der meer gesproken worden over de renovatiepremie en over het verhelen van woningen. Pas daarna gaan de renovatieplan nen een beslissende fase in. VECHTPARTIJ Bij een vecht partij op de Stationsweg, voor de deur van Club '70, is vannacht een man gewond geraakt. Hu werd met een hersenschudding naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. LEIDEN - Een 24-jarige Leide naar is gisteren van het dak van een woning aan de Hogewoerd gevallen en acht meter naar be neden gestort. Hü viel dwars door het dak van een schuurtje heen en raakte daar bekneld. De brandweer moest eraan te pas komen om hem uit die benarde positie te bevrijden. De jonge man, die volgens de politie een poging deed om zijn poes van het dak te halen, raakte slechts ücht gewond.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3