'Er zijn hier geen echt grote verkeersproblemen 'Te weinig aandacht voor fietsverkeer' 'Geen golfbaan op tracé Leidse Baan' Boeren en inilienbeschermers eendrachtig in brief aan provincie en gemeente Enige burgerlid verlaat Oegstgeester politiek Stoplichten op Ericalaan Kritiek ENFB op verkeersknelpuntemiota Bezwaren afgewezen tegen zwembadgeluiden Bouwverkeer Haaswijk vaak te zwaar beladen Stad en rand J PAGINA 2 VOORSCHOTEN/W ASSE NAAR - Er mag hoe dan ook geen openbare golf baan komen aan de Pape laan in Voorschoten. De aanleg van een golfbaan is 'een regelrechte aanslag' op de in dit gebied aanwe zig veehouderij en de na tuurwaarden van het open agrarisch gebied tussen Leiden en Den Haag. Dat schrijven de Hollandse maat schappij voor de landbouw afde ling Wassenaar-Voorschoten, de Land- en tuinbouwbond Voor schoten, de Werkgroep milieube heer Leiden en het Centrum voor landbouw en milieu in een brief aan het provinciebestuur en de gemeente Voorschoten. In de brief beklagen de vier organi saties zich erover dat de bestem ming van de grond in de Papen- wegse polder en de aangrenzen de Duivenvoordse-Veenzijdse polder, die was bestemd voor een autoweg tussen Leiden en Den Haag (de Leidse baan), nooit goed is geregeld nadat de plan nen voor deze weg definitief van de baan waren. De grond wordt, in sommige gevallen al meer dan tien jaar, op basis van éénjarige contracten verhuurd aan vee houders. Die kunnen echter geen langlopende huurcontracten sluiten of de grond, die eigen dom is van provincie en de ge meente Voorschoten, kopen. Daardoor verkeren deze boeren al geruime tijd in de onzekere omstandigheid dat zij hun be drijfsvoering op lange termijn niet kunnen afstemmen op het gebruik van deze gronden, aldus de brief. De landbouw- en milieuorganisa ties pleiten voor meer duidelijk heid over het gebruik van de gronden. In beleids- en bestem mingsplannen van rijk, provin cie en gemeente wordt steeds ge sproken over agrarische gebruik van de grond en becherming van de natuurwaarden. De gemeente Voorschoten stelt in haar be stemmingsplan 'buitengebied en natuurgebieden': "Deze bedrij ven (veehouderijen, red.) zijn de beheerders van het waardevolle weidegebied. De rundveeweide- tak dient dientegenvolge verant woorde toekomstmogelijkheden te worden geboden". Dat voorne men is voor het Leidse-Baange- bied echter nog nooit in een be stemmingsplan concreet vastge legd. Golfbaan Het ontbreken van die harde garanties betekent, aldus de brief, dat er ruimte is voor 'aller lei ongewenste ontwikkelingen'. Eén daarvan is de aanleg van een openbare golfbaan aan de Pape laan. Een provinciale werkgroep noemde deze plaats eind 1982 als een van de mogelijke vestigings plaatsen. Hoewel later de voor keur werd uitgesproken voor een golfbaan in de Zoetermeerse Driemanspolder, zijn de plannen voor een baan aan de Papelaan toch weer opgedoken. De Stich ting openbaar golf Wassenaar noemde deze lokatie als alterna tief voor een door haar aan te leg gen golfbaan in het Wassenaarse bestemminsplan Weteringpark. Het plan Weteringpark is niet haalbaar vanwege mogelijke wo ningbouw in te toekomst. Een baan aan de Papelaan kan ech ter, zo blijkt uit de brief van de landbouw- en natuurbescher mingsorganisaties, rekenen op felle weerstand van deze zijden. In alle overheidsvisies wordt uit gegaan van agrarisch gebruik van de Leidse-Baangrond, aldus de brief. En deze vervolgt: "Wil de landbouw ook op langere ter mijn zijn dragende functie in de ze bufferzone kunnen blijven vervullen, dan zullen de bedrij ven daartoe in ieder geval over voldoende grond moeten be- DINSDAG 6 MAART 1984 schikken. Een golfbaan vormt voor deze functie van de land bouw dan ook een regelrechte bedreiging", aldus de organisa ties. Om de natuur- en landbouwbelan gen veilig te stellen willen de mi lieu- en landbouworganisaties dat het gebied de bestemming 'landschappelijk en/of natuurwe tenschappelijk waardevol agra risch gebied' krijgt. De veehou ders moeten óf langdurige huur contracten (voor tenminste zes jaar) krijgen óf in staat worden gesteld de gronden aan te kopen. Om de natuurwaarden in het ge bied te verzekeren kunnen in het huur- of koopcontract bepalin gen daarover worden opgeno men. Ze verzoeken daarom het provinciebestuur om via het streekplan Zuid-Holland West de aanleg van een golfbaan onmo gelijk te maken. De gemeente Voorschoten moet in haar be stemmingsplan Buitengebied- Dobbewatering hetzelfde doen. *Westerduin: "Halve verkeersmaatregelen gevaarlijker dan geen" OEGSTGEEST - "Zijn er nu cijfers die aantonen dat het Oegstgeester verkeersplan echt wat heeft opgeleverd?". Het voormalig burgerlid van de raadscommissie verkeer en vervoer, ir. B. Westerduin, beantwoordt de vraag zelf: "Nee, want er wordt veel te weinig nagemeten. Echte ob jectieve cijfers zijn er niet". Ondanks de onzekerheid kijkt Westerduin, zeven jaar adviseur/ burgerlid van de Oegstgeester commissie verkeer en vervoer, tevreden terug: "We hebben een hoop gezaaid, maar nog niet alle verkeersmaatregelen geoogst. Maar er zijn tendensen dat men die goede koers wil verlaten. Dat is mijn waarschuwing voor de gemeente Oegstgeest. Maar god zijdank gebeuren er weinig onge lukken in Oegstgeest. We heb ben hier geen echt grote ver keersproblemen, maar kleine zijn er wel". Onlangs stapte Westerduin uit de commissie, omdat hij van werk kring veranderde en "niet omdat ik dacht dat het hopeloos was", zegt hij. De rijksambtenaar nam een unieke positie in bij de ge meente Oegstgeest. Hij was als enige burger lid van een raads commissie. De rest van de leden bestaat uit raadsleden en is dus duidelijk politiek gebonden. "Je hebt twee groepen in zo'n com missie: B en W met het ambtelijk apparaat en de politiek. Daar zat ik dus tussen als niet-gebonde- ne", aldus Westerduin. Brief Terugblikkend is hij vooral tevre den over het verschijnen van het verkeersplan met daarin een to- taalaanpak van de verkeerspro blemen. "Toen ik binnenkwam werd er elke keer adhoc een pro bleem aangepakt. Iemand stuur de een brief rnet een probleem en dat werd opgelost. Maar dan was er als gevolg van die oplossing ergens anders wel weer een pro bleem ontstaan", vertelt Wester duin. Waar zijn we mee bezig, wat willen we bereiken, waren de vragen die uiteindelijk hebben geleid tot het verkeersplan. De knelpunten werden geïnventariseerd, moge lijke oplossingen werden ont worpen. Een tijdrovend karwei: het maken van het verkeersplan heeft ruim vijf jaar geduurd. "Dat is niet te lang", meent Wes terduin desondanks. Vooral de inspraak van de Oegstgeestena- ren heeft veel tijd gekost. Wester duin: "Ik denk dat dat een hele goede zaak is geweest. Een ver keersplan moet een maatschap pelijk draagvlak hebben. Ik denk dat we in redelijk overleg, ook met de actie/werkgroep verkeer, de plannen hebben opgebouwd. In een soort harmoniemodel. Er kwam dan ook een plan dat voor Oegstgeest haalbaar was, ook in financiële zin". Volgens Westerduin is het grote Oegstgeester verkeersprobleem het vele (sluip)verkeer dat veel te hard rijdt door de woonwijken. "Mensen die in zo'n straat wonen ervaren dat als bedreigend. Ze klagen dan over het vele verkeer en de hoge snelheden. Dat moet je in de gaten houden en zonodig maatregelen nemen. Het is voor de bewoners een combinatie van hinder, veiligheid, geluid en be dreiging. En er ontstaat actie als de bewoners denken: het wordt LEIDERDORP - Er komt zeer waarschijnlijk een verkeerslich teninstallatie op de Leiderdorpse Ericalaan nabij de Engelendael- school. De installatie komt van de Mauritssingel. Al jaren wordt om een beter bevei ligde oversteek op de Ericalaan gevraagd. Met name voor school gaande kinderen is het overste ken gevaarlijk. De installatie wordt geplaatst nabij de kruising Acacialaan/Ericalaan/Hoogma- deseweg. Overigens moeten de raadscom missies voor financiën en voor ruimtelijke ordening, verkeer en milieu de verplaatsing eerst nog goekeuren. me hier te link, niet pas als ernstige ongevallen zijn ge beurd". Een goed verkeersbeleid moet vei ligheid bieden voor fietsers en voetgangers, maar het autorijden moet mogelijk blijven. "Alle ver keersproblemen zijn opgelost als je het autorijden verbiedt. Maar de vraag is: hoe kun je die twee groepen (de fietsers en de voet gangers en de auto's) een beetje veilig combineren", aldus Wes terduin. Maatregelen tegen de overlast van het doorgaande verkeer zijn hei en der in Oegstgeest al genomen Zo werd de Emmalaan afgeslo ten, waardoor de zware bloemen wagens niet meer dwars doo Oegstgeest naar Rijnsburg den. "Verkeer is geven en men. Als je iets afsluit dan moet je een stukje omrijden, maar je kinderen zijn wel veiliger", is het commentaar van Westerduin. Brede wegen die uitnodigen tot hard rijden werden versmald, zo als de Lange Voort, de Lijtweg en de President Kennedylaan waar middengeleiders werden aangelegd. "Het oude deel van Oegstgeest is bochtig en smal, het nieuwe deel heeft veel brede wegen waarop hard wordt gere den. Wat ze vroeger in een tijd van luxe te breed hebben ge maakt, zijn we nu aan het inper ken". Terweeweg Andere verkeersmaatregelen wer den doorgevoerd op de Terwee weg. Verhoogde stukken weg, plateaus genaamd, moeten de snelheid van het verkeer afrem men. Drie zijn er al aangelegd, maar de vierde (ter hoogte van de Terweeschool) staat toch weer ter discussie. "Dat plateau staat wel in het verkeersplan. Nu zit ten ze te discussiëren over het wel of niet aanleggen van het pla teau. Die discussie heeft natuur lijk een financiële achtergrond, maar is een politieke keuze, vooral van CDA en WD. Ze zit ten dan wel tegen het plan aan te duwen, maar als je dit plateau niet aanlegt zal de automobilist daar snelheid vermeerderen om de opgelopen vertraging bij de LEIDERDORP - Een Leiderdorp- se werkgroep van de Echte Ne derlandse Fietsersbond (ENFB) vindt dat er in de verkeersknel puntennota van de gemeente Leiderdorp te weinig aandacht wordt besteed aan fietsers. De ENFB-werkgroep onderschrijft overigens wel de hoofdlijnen van de nota, die door Molkenboer en Van der Zande (leden van de raadscommissie ruimtelijke or dening, verkeer en milieu), is op gesteld. andere plateaus in te halen". Een halve verkeersmaatregel kan volgens Westerduin de veilig heid juist verminderen. Hetzelf de geldt voor onrealistische maatregelen. Westerduin: "Een maatregel die je niet kunt hand haven biedt alleen maar schijn veiligheid. Dan ben je nog verder van huis". Twee zaken zouden in de gemeen te Oegstgeest extra aandacht moeten krijgen, vindt Wester duin. De eerste is de Haarlem- mertrekvaartweg. Zolang die is afgesloten voor het autoverkeer zal er sluipverkeer zijn op de Lange Voort, de President Ken nedylaan en vooral in de smalle Dorpsstraat. Het wachten is op de aanleg van een vrijliggend fietspad en verbetering van de oude weg. "Zolang dat niet is ge realiseerd gaat het verkeer door het dorp heen. Dat moet worden gerealiseerd". Het tweede punt is Haaswijk, de Oegstgeester nieuwbouwwijk. Westerduin: "Ik denk dat de commissie verkeer en vervoer zich nadrukkelijker zou moeten bemoeien met Haaswijk. Men loopt te vaak achter de proble- menaan. Er zou meer overleg moeten zijn tussen stedebouw kundigen en verkeersdeskundi- gen. Nu met nieuwbouw heb je daar alle kans toe. Want anders zit de volgende commissie ver keer en vervoer over tien jaar ge bogen over het probleem Haas wijk". DINSDAG Leiden Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Les Petites Fugues' van Yves Yersin, 20 en 22.15 uur. Hotel Nieuw Minerva - Vrouwensteeg, algemene afdelingsvergadering van de afdeling Leiden van D'66, 20 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, lezing mevr. drs. J.L. Blok-v.d. Boogert over de jongste archeologische opgraving in Jeruzalem. Kapelzaal K&O - film The turning point' van Herbert Ross, 20.15 uur. Schouwburg - Adèle Bloemendaal 'Adè- le's keus', 20.15 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14-16 uur, di ook van 20-21 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - raadscommissie finan ciën, 19.30 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - raadscommissie wel zijn, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr tot 9 maart door: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Apotheek Beker, Lytweg 4, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma. woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Waardering is er voor de bescher ming van de zwakkere verkeers deelnemers, de fietsers en de% voetgangers. De nota is volgens' de ENFB een goed uitgangspunt voor een verdere discussie over het verkeersbeleid. Punt van kri tiek is de eenzijdigheid. "Waar in de nota sprake is van verkeer gaat het in heel veel gevallen om gemotoriseerd verkeer. Aan het fietsverkeer wordt te weinig aparte aandacht besteed", aldus de werkgroep in een commen taar op de verkeersknelpunten- nota. De werkgroep vindt de ge ringe aandacht voor de fietsers in het zogenoemde bestemmings verkeer (verkeer in Leiderdorp) een grote rol speelt, evenals op de wegen van en naar andere ge meenten. Veel kinderen gebrui ken de fiets om naar school te gaan. In het commentaar pleit de werk groep voor een veiliger fietsroute naar het centrum van Leiden. Vooral de Van der Valk Bouman- weg en de kruising bij de Span- jaardsbrug is onveilig. Overleg met de gemeente Leiden om het geheel veiliger te maken is no dig, aldus de werkgroep. De Engelendaal is een hoofdstuk apart De in de nota voorgestelde verbeteringen (onder andere aparte voorsorteerstroken voor auto's) zyn onvoldoende. "Hoe wel wij van de voorgestelde maatregelen enige verbetering verwachten mehen wij dat geen enkele oplossing ideaal kan zijn, omdat de weg nu eenmaal op de verkeerde plek ligt. Alleen de aanleg van een of meer fiets- en voetgangerstunneltjes kan werkelijk verbetering brengen", aldus de werkgroep. Bovendien vindt de werkgroep dat de fiets paden langs de hele Engelendaal voor verkeer in beide richtingen geschikt moeten worden ge maakt. Uitschakeling van de ver keerslichteninstallaties buiten de spitsuren, een van de voorge stelde maatregelen, wijst de ENFB van de hand. Fietsers en voetgangers moeten ook buiten de spitsuren van de verkeerslich ten gebruik kunnen blijven ma ken. Behalve wijzigingen op de ver keersknelpuntennota stelt de werkgroep een aantal aanvullin gen voor. Zo pleit de ENFB voor bewaakte fietsenstallingen bij het zwembad 'De Does' en het winkelcentrum 'Winkelhof. Bij het winkelcentrum is overigens een "uiterst fietsonvriendelijke" verkeerssituatie. "Alle fietsen rekken staan op onoverdekte plaatsen aan de rand van de par keergarage. Na het boodschap pen doen kan men alleen via de langst mogelijke weg weer bij de fiets komen", staat in het com mentaar. Een fietsenstalling in de parkeergarage zou een oplos sing zijn. Bovendien wil de werkgroep dat de fietspaden beter worden ver licht. Met name het fietspad langs de Persant Snoepweg ter hoogte van het park 'De Hout kamp' en de bocht aan het eind van de Engelendaal nabij Pro vinciale weg 5 zijn niet goed ver licht. Geluidsapparatuur wel verboden WOENSDAG Gulden Vlies - Breestraat 125, Inspraak- Volkshuis - Apothekersdyk, Leidse Kinderfestival, 11 uur. Breestraat 19 - open huis vegetarisch eethuis Repelsteel, 13.30-16.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, soos en sport, 15-17 uur. KapelzaaJ K&O - kinderfilmmiddag. 14.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Les petites Fugues' van Yves Yersin, 20 en 22.15 uur. Kapelzaal K&0 - lezing door dr. A.F. van Gemert 'De Griekse auteur en zijn verleden', 20.15 uur. Lak-Theater - Ro-Theater speelt 'Jac ques de fatalist en zijn meester', 20.30 Warmond Gemeentehuis - raadscommissie finan ciën en economische aangelegenhe den, 20 uur. DEN HAAG/WASSENAAR - De Raad van State heeft de bezwa ren afgewezen van ruim dertig Wassenaarders tegen een door B en W van Wassenaar verleende hinderwetvergunning voor de modernisering en uitbreiding van het zwembad aan de Prin- senweg. De Wassenaarders, allen nenden van de zweminrichting die een naast een overdekt en een openluchtbad ook een sauna en een speel/ligweide omvat, zijn zeer beducht voor geluidshinder. Zij vinden de voorwaarden van de gemeente om die hinder te be perken niet ver genoeg gaan. in hun bezwaarscnnlt by de Raad vaii State stelden zij dat er ge luidmetingen moeten worden verricht na het gereedkomen van het bad, er moet informatie wor den verschaft over de te plaatsen geluidschermen, de geluidinstal latie mag niet worden gebruikt op. het buitenterrein en bij ge bruik van het binnenbad moeten de buitenramen en deuren wor den gesloten. De Raad van State is de Wasse naarders enigszins tegemoet te komen door te bepalen dat op de speel/ligweide geen draagbare radio's, cassetterecorders, mu ziekinstrumenten e.d. in gebruik mogen zijn. OEGSTGEEST - Er worden spoe dig maatregelen genomen tegen het bouwverkeer dat te zwaar be laden en met hoge snelheid door de Oegstgeestse nieuwbouwwijk Haaswijk rijdt. Wethouder Van Hazel van openbare werken zeg de dat gisteravond tijdens een commissievergadering toe aan D'66-raadslid Wuisman, die deze kwestie aan de orde stelde. maar zijn ze ook vaak veel te zwaar beladen. "Dat is een ge vaar voor de kinderen en heeft ook tot gevolg dat de geparkeer de auto's onder de modder ko men te zitten", aldus Wuisman. Wethouder Van Hazel beloofde Wuisman de klachten door te ge ven aan de politie, maar wees er daarbij wel op dat de klachten over het bouwverkeer niet nieuw zyn, en dat de ondernemer al eens eerder door de politie op de ze problematiek is gewezen. LEI DSC H DAGRLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tuss«n 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag v 16 30-18 00 u Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is met toegestaan. Bij automatische o geen administratie incassokosten. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 tnv Dam.ate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Losse n A. A. van Brussel Rubnekchefs: J. Kroon (stad) B. W T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H v d Post (plv) F J. Wirtz Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941, t« 219 (bin./t RU Paauw Alg. redactiechef A. van Leeuwen Plv. Alg redactiechef. J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) Aangesloten bij de Gemeenschappeli|ke Persdienst met eigen correspondenten o.a in Bonn, Brussel, Londen. Parijs. Washington. Caïn Rome. Madrid. Mexico

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2