LEIDSCH DAGBLAD Israël weigert Z.-Libanon te over praten Noodlijdend NSM zoekt 24 miljoen Zes vakbonden in actie Voor een tientje véél wijzer Italië sluit grenzen weer voor varkens Deetman wil toelage voor Surinaamse studenten 'Britten bij oorlog met chemische wapens betrokken' Garanties gevraagd Tien grote nationale verzuurders MINIMA Dollar zakt onder de 2,90 DINSDAG 6 MAART 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37338 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.rvs. zie colofon DEN HAAG (GPD) - Minister Deetman (onderwijs en weten schappen) wil Surinaamse stu denten, die in Nederland in fi nanciële problemen komen, een extra toelage verstrekken. Deze subsidie zou betaald moeten worden uit ontwikkelingsgeld voor Suriname, dat nu nog be vroren is. Deetman heeft zijn voorstel onlangs in een brief voorgelegd aan minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking). Een nog onbekend aantal Suri naamse studenten dreigt in fi nanciële problemen te komen omdat het bewind-Bouterse stu diebeurzen en toelages vanuit Suriname niet langer wil over maken. Beurzen worden alleen nog maar overgemaakt voor studenten aan een studierich ting, die niet in Suriname zelf gevolgd kan worden. Dat betekent dat studenten in richtingen zoals rechten, medi cijnen, agologie en economie niet langer door hun familie of kennissen onderhouden kunnen worden. De Surinaamse devie- zencommissie heeft de ouders van studenten van het besluit op de hoogte gesteld met een verwijzing naar het grote devie- zentekort van het land. In no vember werd hun meegedeeld, dat ze maximaal Sfl. 300 per maand mochten overmaken naar hun studerende kinderen. De Surinaamse welzijnsstichting Lalla Rookh juicht het initiatief van minister Deetman toe, maar wil de pot ontwikkelings hulp hiervoor niet aanbreken. Lala Rookh gelooft dat de hulp gefinancierd zou moeten wor den uit de rente, die het bevro ren Surinaamse tegoed ople vert. LONDEN (Reuter) - Volgens To ny Banks, parlementslid voor Labour is Groot-Brittannïe be trokken bij de chemische oorlog voering tussen Irak en Iran. Brit se ondernemingen hebben be schermende kleding en gasmas kers verkocht aan Irak en andere Arabische staten, aldus Banks. Banks zei over bewijzen te be schikken waaruit blijkt dat een Britse onderneming 100 tegen zenuwgas bestendige jassen di rect aan Irak had verkocht en een ander bedrijf beschermende kleding en gasmaskers aan niet met name genoemde Arabische landen. Hij zei van plan te zijn de kwestie in het parlement aan de orde te stellen. Radio-Teheran beschuldigde Groot-Brittannië er zaterdag van Irak internationaal verboden chemische wapens te hebben verkocht. Londen sprak dat te gen. De Verenigde Staten hebben giste ren bekendgemaakt bewijzen te hebben dat Bagdad chemische wapens heeft ingezet tegen aan vallende Iraanse troepen. In Te heran zijn diplomaten uit onder meer Engeland rondgeleid in een ziekenhuis waar volgens Iran 173 slachtoffers lagen van chemische oorlogvoering. Irak heeft tegengesproken chemische wapens te hebben ingezet. (zie verder pagina 7) Onderdirecteur Maze-gevangenis doodgeschoten BELFAST (AFP) - De onderdirec teur van de beruchte Maze-ge- vangenis in Belfast is vanoch tend doodgeschoten vanuit een voor zijn woning staande auto. De daders, die gebruik maakten van een machinepistool, hadden enkele uren tevoren de buren van het slachtoffer in gijzeling genomen. Vanuit dit huis hiel den zij de gevangenisfunctiona ris in de gaten. De aanslag had plaats in de voornamelijk door protestanten bewoonde wijk Hawthornden. Van de daders ontbrak vanochtend nog elk elk spoor. In de Maze-gevangenis zitten enke le honderden Noordieren opge sloten op beschuldiging van ter rorisme en gewapend geweld. De gevangenis kv/am drie jaar gele den in het nieuws toen er tien le den van de IRA en INLA na een maandenlange hongerstaking overleden. Het geweld in Noord- Ierland heeft dit jaar inmiddels aan dertien mensen het leven ge kost. Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur om het vriespunt, middagtemperatuur rond 6 graden. Matige, naar noord draaiende wind. 7 maart 1981 Zon op: 07.12 uur, zon onder: 18.31 uur Maan op: 09.03 uur, maan onder: 23.42 JERUZALEM (GPD/AFP) - Israël heeft een aanbod van Libanon om te onderhandelen over een nieuw akkoord over Zuid-Libanon van de hand gewezen. Israël zal eenzijdig de veiligheid van zijn noordelijke grens garan deren nu Libanon niet langer een onafhankelijk land is. In een re geringsverklaring geeft Israël Syrië de schuld van het opzeg gen van het akkoord door Liba non. De regering zal op korte termijn besluiten het Israëlische leger verder terug te trekken tot de ri vier de Zaharani om zich daar voor lange tijd in te graven. De stad Sidon, waar het Israëlische leger aan voortdurende guerrilla acties blootstaat, zal dan niet lan ger onder Israëlische controle staan. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington liet gisteren weten dat de Verenigde Staten de opzegging door Libanon van het op 17 mei vorig jaar gesloten akkoord met Israël betreuren. De Amerikaanse regering vindt dat de Libanese president Ge- mayel nu zelf een andere formule moet vinden die kan leiden tot terugtrekking van de Israëlische troepen uit Libanon. De VS zijn bereid daaraan een bijdrage te le veren, aldus een woordvoerder van het ministerie. Volgens Israëlische ministers is met het opzeggen van de over eenkomst de cirkel rond. Een cir kel die voor de Israëlische rege ring hoopvol begon met de inva sie in Libanon en het vooruit zicht - zo hoopte de regering - met een tweede Arabisch land een vredesverdrag te tekenen. Met de Israëlische terugtrekking tot de veiligheidszone die Israël bezet zal houden, is de situatie van vóór de invasie min of meer teruggekeerd, zo wordt in Jeru zalem gezegd. Het belangrijkste verschil is dat Israël de Palestijn se vijand heeft ingewisseld voor een Libanese vijand, de plaatse lijke sji'itische bevolking. AMSTERDAM (GPD) - De directie van de scheepswerf NSM te Amsterdam-Noord heeft 24 miljoen gulden no dig om het bedrijf overeind te kunnen houden. De werf is noodlijdend. Er werken 400 mensen, voor wie de sa larissen van de maand maart nog niet zijn gegaran deerd. Volgens directielid J. Bon wil de NSM geen subsidie, maar garan ties van de overheid om een le ning te kunnen afsluiten van 24 miljoen gulden bij de Nationale Investerings Bank of bij een par ticuliere bank. De directie zegt ervan overtuigd te zijn het be drag te kunnen terugbetalen. De NSM verwacht zeer binnenkort orders op het terrein van de off shore. De directie ontwikkelt daarnaast plannen voor produkt- diversificatie, om niet van een produkt afhankelijk te zijn. Bij NSM wil men nog niet zeggen in welke richting men daarbij denkt. Een meningsverschil tussen de di- AMSTERDAM In het jongerencentrum Paradiso in Amsterdam wordt vandaag en morgen de 'Tattoo-conventie' gehouden. Het is een beurs voor tatoeëerders en aetatoeëerden. Een van de meest opvallendse figu ren op de beurs is de uit Hamburg afkomstige Rocky, die al 12 jaar in deze uitmonstering rondloopt. (foto ANP) De Israëlische weigering om op hetzelfde niveau en op dezelfde plaats (in Libanon en Israël) als vorig jaar over een nieuw ak koord te onderhandelen, is overi gens niet definitief. Israëlische functionarissen zeiden gisteren dat Israël bereid is met Libanon, Syrië of met de verschillende Li banese groeperingen te onder handelen over nieuwe regelin gen voor Zuid-Libanon. Het liefst onderhandelt Israël daar over met Syrië. In Jeruzalem wordt erop gewezen dat Syrië de Israëlische invloedssfeer in Zuid-Libanon sinds 1975 stil zwijgend heeft erkend. (zie verde pagina 7) UTRECHT (ANP) - Tien be- drijven in ons land waaron der olieraffinaderijen in het Rijnmond-gebied, met kolen gestookte elektriciteitscen trales en grote chemische be drijven zijn gezamenlijk ver antwoordelijk voor meer dan de helft van luchtvervuiling met zwaveldioxyde. Zwavel- dioxyde is met stikstofoxy- den en ammoniak de oorzaak van zure regen. De doeltref fendste en minst kostbare maatregel om de verzuring van bodem, bossen en water te stoppen is een stevige aanpak van de luchtvervui ling door deze tien bedrijven. Dit blijkt uit een berekening van de stichting Natuur en Milieu. Volgens ir. J. Fransen van de stichting, is de Shell-raffina- derij in Rijnmond de grootste vervuiler. Deze loost in haar eentje een zesde deel van alle zwaveldioxyde die jaarlijks wordt uitgestoten. Nummer twee en drie zijn de met ko len gestookte elektriciteits centrales in Geertruidenberg en Nijmegen, waar de rook gassen uit de schoorstenen niet of niet afdoende worden gereinigd. Vervolgens komt het staatsbe drijf DSM in Limburg, waar volgens Natuur en Milieu tachtig tot negentig procent van alle verontreinigde gas sen kan worden gezuiverd voor ze de lucht ingaan. Om de uitstoot van stikstofoxy- den te verminderen, die voor meer dan de helft wordt ver oorzaakt door het verkeer, pleit Fransen voor een stren ge controle op de maximum snelheid. Bij een snelheid van 120 km per uur is de ont wikkeling van stikstofoxy- den zestig procent hoger dan bij 90 km per uur. rectie van de werf en de onderne mingsraad is er tot dusver oor zaak van geweest dat garanties nog niet waren aangevraagd. De directie wilde wachten totdat zij zekerheid zou hebben over een order van de Britse onderneming Howard Doris in Londen. Nu die order uitblijft, kan de directie van NSM niet langer wachten. Mede onder druk van de bonden en de ondernemingsraad neemt de directie nu haar toevlucht tot het aanvragen van overheids steun om uit de problemen te ra ken. Volgens directielid Bon is 24 miljoen gulden voldoende om de zaak te redden. NSM ziet nog kansen in de nabije toekomst op het gebied van de off-shore. Een mogelijke order van Howard Doris ligt ook op dat gebied. De Engelse firma wacht met het aanbieden van een con tract aan NSM, omdat Howard Doris op haar beurt wacht op een order van de oliemaatschappij Sun Oil. Het gaat hier om de bouw van een boorplatform op het Balmoral-olieveld in de Noordzee. NSM zou daarvoor be langrijke staalconstructies kun nen verwerken. Van de droomorder van Bonna Trading heeft de NSM al sinds lang niets meer gehoord. 20 PAGINA'S Ria Beckers (PPR): (foto ANP) Sportboycot Zuid- Afrika tweeslachtig PAGINA 11 Minimabeleid niet gewijzigd PAGINA 5 Rel rond reünie van oud SS'ers PAGINA 7 Superbenzine en diesel goedkoper PAGINA 9 Uit Brabant en Gelderland DEN HAAG (ANP) - Italië heeft opnieuw zijn gren zen gesloten voor levende varkens en varkensvlees- produkten) uit de pro vincies Noord—Brabant en Gelderland. Als reden hebben de Italianen de uitbraken van varkenspest in de ze provincies opgegeven. Het Permanent Veterinair Comité in Brussel bespreekt vandaag de Italiaanse maatregel. Als het Co mité van oordeel is dat ons land voldoende maatregelen tegen de varkenspest heeft genomen, kan Italië zijn grenzen niet langer ge sloten houden. Eind vorig jaar sloten de Italianen hun grenzen voor Nederlandse varkens. De Fransen namen kort daarna een soortgelijke maatre gel. Dat gebeurde na een toene ming van het aantal varkenspest- gevallen in december. Tijdens de Raad van Landbouwmi nisters van de Europese Ge meenschap op 9 en 10 januari werden de maatregelen die ter bestrijding van varkenspest moeten worden genomen aange scherpt. Frankrijk en Italië wer den daardoor gedwongen hun grenzen weer te openen. Om wat zij noemden 'administratieve re denen' gebeurde dat pas bijna een week later. Sindsdien heeft zich in ons land een groot aantal nieuwe gevallen van varkenspest voorgedaan. Tot begin maart waren bij het minis terie van Landbouw en Visserij 46 gevallen gemeld. Staatssecretaris Ploeg heeft de af gelopen weken voor Brabant, een deel van Gelderland en Twente maatregelen afgekon digd om een verdere uitbreiding te voorkomen. Het betreft onder meer vervoersverboden en ver plichte entingen. Deze maatrege len moeten het Comité er van overtuigen dat ons land er alles aan doet de ziekte onder de knie te krijgen. Behalve de varkenspest staat op de agenda van het Comité ook de mond— en klauwzeer. Om het verlies aan koopkracht voor de minima op te vangen, is sinds 1981 een nieuw middel in zwang geraakt: de eenmalige uitke ring. Maar wat is hieraan eenmalig als deze uitkering jaar op jaar wordt uitgekeerd? Omdat het einde van de bezuinigin gen, ook op de uitkeringen, nog lang niet in zicht is, neemt het leger uitkeringsgerechtigden nog steeds toe en onder hen ook diegenen die het moeten stellen met het mini mum. In 1981 kwamen zo'n 315.000 mensen in aanmerking voor de reparatie van hun al te zeer aangetaste koopkracht, dit aantal komt drie jaar later op zo'n 700.000 Allerlei reeds lang bestaande volks verzekeringen en subsidiemaatre gelen, denk bijvoorbeeld aan de in dividuele huursubsidie, staan on der zware druk van het toenemend aantal mensen dat binnen deze re gelingen valt. De dalende inko mens leiden automatisch tot een groter beroep op deze wetten en regelingen, waarvan de kosten, on danks bezuinigingen per uitkering of subsidie op die manier toch nog fors kunnen oplopen. Het snoeien op de individuele uitke ringen heeft nu echter ook tot ge volg, dat via de eenmalige uitkering steeds meer mensen, honderddui zenden, in het totale systeem van loketten en papieren worden opge nomen. Een vorige minister-presi dent, Van Agt, kon roerend verha len over 'de klemmende hand van de overheid' en met een woordspe ling aan het adres van de toenmali ge minister van sociale zaken Albe- da, repte hij over de overheid als Heer Albedil. De eenmalige uitkering gaat intussen een zodanig eigen leven leiden, dat nu een woordvoerder van de WD in de Tweede Kamer, De Korte, zich al sterk maakt voor het potje waaruit deze uitkering in 1985 zal moeten worden betaald. Dat we hier te maken hebben met een nieuw en blijvend beleidsinstru ment blijkt ook uit de verdere verfij ning van de maatregelen terzake. Deskundige politici maken nu al on derscheid tussen gewone minima, echte minima en echte echte mini ma. De laatste zijn dan de mensen die al langer dan een jaar tot de minima behoren. Je zal maar een 'gewone' minimumlijder zijn; over de echtheid van je lot wordt dan toch maar de nodige twijfel gezaaid omdat er lotgenoten blijken te zijn die nog echtere minimumlijders zijn dan jij. In zijn nieuwe toenemende omvang is het systeem van de eenmalige uit kering gewoon een onderdeel van het totale pakket geworden, zonder dat dit als zodanig wordt erkend. Terwijl CDA en WD zich verzetten tegen het voorstel van de oppositie om de kinderbijslag te koppelen aan het inkomen, worden vanuit het CDA ideeën aangedragen om bij de eenmalige uitkering wel reke ning te houden met het aantal kin deren. Wat binnen het verband van de bestaande politieke coalitie blijk baar is uitgesloten, wordt op die manier misschien toch nog binnen gesmokkeld. Mevrouw Kraaijeveld-Wouters (CDA) wil graag wat meer 'vastigheid' voor de minima, maar het uiteinde lijke resultaat is vooral een jaarlijks terugkerende onzekerheid over de ontwikkeling van de koopkracht en over de financiële (on)mogelijkheid om de schade daaraan al dan niet te herstellen. Door zich vast te klampen aan het idee van de eenmaligheid, komen Kamer en kabinet niet toe aan een blijvende oplossing, die noodzake lijk is. Tegen aanwijzing nieuwe trendvolgers DEN HAAG - Zes bonden van de FNV, het CNV en de vakcentrale voor middelbaar en hoger perso neel MHP bereiden gezamenlijk acties voor tegen de kabinets plannen om per 1 juli personeel van omroepen, ziekenfondsen, apotheken en bedrijfsverenigin gen aan te wijzen als trendvolger. In een reeks van vijftien bijeen komsten in evenzovele steden zullen zij oproepen tot verzet. De bonden achten de plannen ir. strijd met de onderhandelings vrijheid tussen werkgevers en werknemers, die is vastgelegd in internationale verdragen. Zij worden in die opvatting ge steund door de Sociaal-Econo mische Raad en de werkgevers organisaties. De Internationale Arbeidsorganisatie is inmiddels verzocht de mogelijkheden van een juridische procedure tegen de kabinetsplannen na te gaan. De Dienstenbonden van FNV en CDA, de Nederlandse Vereni ging voor Journalisten, de Kun stenbond FNV, de Unie BLHP en de Nederlandse Centrale voor Hoger Personeel NCHP wijzen er op dat de betreffende bedrijfs takken, waar zo'n 500.000 men sen werken, zijn opgericht op ini tiatief van het bedrijfsleven. Het geld voor deze niet op winst ge richte bedrijfsgroepen komt niet uit de overheidskas, maar wordt opgebracht door particulieren in de vorm van premies en omroep bijdragen. Het gegeven dat de rijksoverheid de hoogte van deze premies en bijdragen vaststel geeft volgens de bonden niet het recht om rechtstreeks in te grijpen in lo nen en arbeidsvoorwaarden. Aanwijzing als trendvolger zou betekenen dat de kortingen op overheidssalarissen ook voor het personeel in deze zogeheten kwartaire sector gaan gelden. Dat maakt vrije onderhandelin gen tussen werkgevers en werk nemers over arbeidsvoorwaar den in deze sectoren onmogelijk, aldus de bonden. Na de regionale bijeenkomsten gaan de samenwerkende bonden een landelijke manifestatie hou den, waarvoor ze leden van de Tweede Kanfer willen uitnodi gen. De verwachting is dat mi nister De Koning (sociale zaken) het omstreden wetsvoorstel dit voorjaar zal indienen. Als alle ar gumenten en politieke druk niet voldoende helpen dan zullen vol gens de bonden ook andere mid delen worden gebruikt. AMSTERDAM (ANP) De dollar is vandaag met een koers van ruim 2,88 voor het eerst sinds lange tijd onder de 2,90 gezakt. Gisteren was de officiële middenkoers vastgesteld op 2,9050. De dollar stond voor het laatste lager dan 2,90 op 11 oktober 1983, toen de koers 2,89 was. Ja, ik wil deze komplele krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10.- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (t 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis NaamTel. Adres U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1