W.J. ZIRKZEE b.v. Aantal woonboten moet weg uit Leidsevaart Beter wonen begint met Hatéma tap()t A Hatéma Economy Nieuwkoper De Koker maakt plaat met Verdeeldheid over invullen INTERIEURVERZORGING Rijn en Rail Eerste aanschrijving bij provincie de deur uit Bijvoorbeeld Fraai slijtvast bouclé-tapijt in 6 kleuren. Sterke foamrug. 400 cm breed. 7 jaar schriftelijke garantie. Prijs 99,— Nel Drieduite van de Alphense Dierenbescherming: "Sommige men sen willen hun dierwanneer het wordt gevonden, niet eens meer te rug". (foto Wim Dijkman) DINSDAG 6 MAART 1984 Streek Zeemanlaan 22 Leiden. Tel. 071-142627 HAZERSWOUDE - Politiek Ha- zerswoude is zeer verdeeld over het invullen van het gebied tus sen de Oude Rijn en de spoor baan. Vooral over de vraag of er op de grens met Zoeterwoude een bedrijfsterrein moet komen en ten westen van de Gemene- weg een bouwlokatie, denken de partijen verschillend. Het is duidelijk dat het gebied na het afronden van de ruilverkave ling, het verdubbelen van de spoorbaan en de aanleg van rijksweg 11 zijn agrarische karak ter zal verliezen. Een en ander zal worden vastgelegd in het be stemmingsplan Rijn en Rail voor dit gebied. CDA en WD bleken tijdens een onlangs gehouden vergadering van de commissie planologie grote voorstanders van een actief stimulerend beleid van de ge meente ten aanzien van het vesti gen van kleinschalige bedrijven door het aan het bierconcern Heineken grenzende gebied aan te wijzen als toekomstig bedrijfs terrein. De progressieven daar entegen voelen meer voor een voorzichtiger beleid. PPR-raads- lid C.A.M. van Putten merkte in dit verband op dat er elders in de regio nog een groot aanbod aan wezig is aan kantoor- en bedrijfs ruimten en dat het geen zin heeft om op dit gebied nu het etiket industrieterrein te plakken om het daarna tien of twintig jaar te laten liggen. Voorzitter J.W. van der Sluijs kon zich voorstellen dat zo'n bedrijfs terrein door de uitstraling van Heineken enig nut heeft, waarbij bovendien niet moet worden ver geten dat dit bedrijf aan een be langrijke verkeersader ligt. Van der Sluijs had daarentegen wei nig behoefte om al in de rij te gaan staan van gemeenten die een leeg bedrijfsterrein hebben. Motel Over de vraag van Van der Voort (eigenaar van hotel Groenendijk) of in Hazerswoude een vestiging van een wegrestaurant-motel in de nabijheid van rijksweg 11 mo gelijk zou zijn, hebben rijkswa terstaat en Gedeputeerde Staten zich negatief uitgesproken. CDA en WD voelen er principieel veel voor om als alternatief het motel een plaats te geven langs de Gemeneweg. "Het zal die wijk verlevendigen en is goed voor de werkgelegenheid", aldus CDA- raadslid E. van Elderen. Over de-' ze mogelijkheid werd echter door tal van commissieleden kanttekeningen geplaatst. Vol- gens de progresieven kon men een motel beter vergeten. Dek ker (D'66) verwachtte een gigan tisch lawaai-overlast vanwege het vrachtverkeer richting rijks weg 11 en langsdenderende trei nen. Volgens Van Putten was er tevens nog te weinig bekend hoe en of er een aansluiting zou wor den gerealiseerd vanaf de rijks weg. Dekker waarschuwde de commis sie het open karakter van gebied tussen Rijn en Rail niet te laten dichtslibben door het invullen van een woonbestemming, be drijfsterreinen en een motel. Vol gens Dekker is de Rijndijk dan snel weer net zo druk als vóór de aanleg van rijksweg 11. CDA'er Van Elderen leek het verstandi ger om met beide benen op de grond te blijven staan. Wel leek het hem eerlijker tegenover de huidige grondeigenaren om zich alvast uit te spreken over de toe komstige bestemming. Vporzitter Van der Sluijs conclu deerde een uiterst verdeeld ad vies te kunnen meenemen naar het college. De suggestie van Van Elderen en Dekker om het gebied van de Rijnoever attrac tiever te maken voor recreatieve doeleinden nam hij daarbij niet genoegen mee. NIEUWKOOP - Volautomatisch slaat het orgel op hol. De ritme sectie hapert perfect, wanneer er een frats met de melodielijn wordt uitgehaald. De zware bas klinkt pompeus, alsof hier een compleet orkest speelt. Toch staan er maar enkele vingers op het klavier, de vingers van de in Nieuwkoop welbekende Simon de Koker (50). Muziekle raar, handelaar in muziekin- stumenten en artiest. Hij neemt deze week een langspeelplaat op in een Bredase studio. En bijna helemaal in zijn eentje. Dat is nu juist het leuke", zegt De Koker. "Met dit orgel zijn de studiomuzikanten overbodig. Behalve de producer en de ge luidstechnicus heb ik niemand bij de opnamen nodig". Behen dig tipt hij enkele toetsen aan, schakelt in een lagere versnel ling en plots klinkt een zwaar maar bekend klassiek werk. Computer-gestuurd, zo lijkt het wel. "Het grote misverstand bij het publiek is dat een elektronisch orgel vanzelf mooi klinkt. Dat is dus niet waar. Er moet zeker worden gewerkt, en voordat je een orgel beheerst, is nogal wat studie nodig", aldus de Nieuw- koopse artiest. Het heeft hem twee maanden gekost voodat hij een beetje de weg wist op zijn van de fabriek geleende Hohner D98. Het is dan ook een theaterorgel met de nieuwste snufjes. De nagebootste toontjes (presets en synthistemmen) zijn bijna niet van echt te onderscheiden en zitten keurig opgeslagen in het geheugen van het digitale orkest-gebeuren. "Het is een ware uitdaging voor mij om met dit theaterorgel een plaat te maken. Het was eerst de be doeling dat een heel combo aan de opnamen zou meewerken, maar nu speel ik alle partijen zelf', vertelt de Nieuwkoper. Sommige van de twintig num mers heeft hij zelf geschreven, maar het meeste werk is van andermans hand en door De Koker gearrangeerd. "Nu ben ik pas echt tevreden. Zo komen mijn eigen stijl en het orgel goed uit de verf. Want dit orgel is echt geen muziekma chine", zegt de Nieuwkoper. "Niets gaat vanzelf. Voordat er geluid uitkomt, moet dat er wel van tevoren zijn ingestopt. Ik ben altijd op zoek naar de mooiste klanken. Die heb ik nu gevonden en de mogelijkheden zijn werkelijk enorm". Sinds zijn vijfde jaar bespeelt Si mon de Koker al een muziekin strument. Hij begon met een simpele trekharmonica en zo dra de eerste elektronische or gels in ons land werden geïn troduceerd wierp hij zich op die vernuftige instrumenten ("Ik ben gek op de Amerikaan se sound"). De langspeelplaat die De Koker donderdag en vrijdag zal opnemen, begint en eindigt met de tune van de or gel-legende Cor Steyn. Verder zullen er onder meer een Engel se- en een Musettewals op te ho ren zijn, evenals rag-time en country-achtige melodieën. De Koker:" Het is een luisterplaat, maar je kunt er ook nog wel een dansje op maken." Nadat de Nieuwkoper in zijn muziekwinkel nog even het bij na magische orgel heeft gede monstreerd, laat hij ook nog kritische geluiden horen: "De techniek staat bepaald niet stil. Er zal zeker een moment ko men, dat het orgel helemaal kan worden voorgeprogram meerd. Nou, dan is er voor mij geen lol meer aan. Dat heeft dan niets meer met muziek ma ken te doen." Simon de Koker uit Nieuwkoop achter zijn wonderbaarlijke orgel. "Er zal zeker een moment komen, dat het orgel helemaal kan worden voorgeprogrammeerd" (foto Will Dijkman) Belangstelling voor 'verkoop' van vuurtoreri Schepen in een deel van de Haarlemmertrekvaart ontsieren het landschap en moeten daarom verdwijnen. In totaal moeten zes illegale boten vertrekken. (foto Holvast) In dat schrijven wordt hem meege deeld die boot binnen een maand te verwijderen. Dat geldt niet al leen voor hem, maar ook voor vijf andere eigenaren van woon boten in de Leidsevaart. De pro vincie wil ook bewerkstelligen dat die schepen op korte termijn verdwijnen. Woonboten in de Leidsevaart mo gen er alleen liggen als de eige naars een ontheffing van het pro vinciebestuur hebben gekregen. Die ontheffingen worden alleen gegeven voor het gedeelte tussen de brug bij Piet Gijs en de brug nabij de Pilarenlaan. De Leidse vaart dient verder, voornamelijk om landschappelijke redenen, vrij te blijven van woonboten. De zes boten waarom het gaat lig gen volgens de afdeling voorlich ting van de provincie Zuid-Hol land al een kleine twee jaar in de Leidsevaart. Lissenaar Van der Lans is vorig jaar in beroep ge gaan bij de provincie tegen de aanschrijving om zijn boot weg te halen. Maar hij heeft volgens de provincie geen steekhouden de argumenten op tafel gelegd om de zienswijze van de provini- cie te veranderen. Van der Lans meent dat er meer illegale woonschepen liggen die nog nooit door de provincie zijn aangeschreven. Maar daarvan zegt het provinciebestuur dat ook die de komende maanden een schrijven kunnen verwach ten waarin vertrek wordt aange zegd. Schepen in dat gedeelte van de Haarlemmertrekvaart (Leidse vaart) zijn een ontsiering en aan tasting van het landschap ter plaatse. Het beleid is er dan ook op gericht woonschepen in het gedeelte Leidsevaart na de Pila- renbrug te weren. Nota Thans wordt bij de provincie ge werkt aan een nota over woon schepen. Daarin zal worden gere geld waar wel en waar geen sche pen mogen liggen en op welke plaatsen die woonboten moeten verdwijnen. Daartoe moet de provincie nog zogenaamde sane- ringsgebieden aanwijzen. Wat er precies met de overige woonboten in de Haarlemmer- trekvaart, de boten dus die wel een ontheffing hebben van het provinciaal bestuur, gaat gebeu ren is vooralsnog niet duidelijk. Dat er thans zo'n zeven woonbo ten te koop liggen in de Leidse vaart heeft overigens niets te ma ken met het feit dat die schepen binnenkort zouden moeten ver dwijnen. De overwegend jonge bewoners zien na gezinsuitbrei ding uit naar een huis in Noord- wijkerhout omdat de schepen te klein zijn geworden. Verschillen de schepen liggen al maanden te koop. valt erg tegen NOORDWIJK - De 'verkoop' van de Noordwijkse vuurtoren, een stunt van de carnavalsvereniging de 'Noortukkers' trok gisteren niet veel publiek. Op het Vuurto renplein wachtten wel vertegen woordigers van de carnavalsver eniging reacties af. Zij waren niet helemaal voor niets gekomen. Op het plein dienden zich namelijk toch enige belang stellende kooplustigen aan. Een zakenman informeerde gister middag bij omstanders waar de notaris bleef. Hij had de vuurto ren 's ochtends al bekeken. "Er is niet zoveel ruimte", vond de za kenman, maar hij wilde blijkbaar toch tot zaken komen. Overigens hadden wel meer mensen 's och tends een kijkje genomen in de vuurtoren, vertelde vuurtoren wachter D. van Dee. Hij was teleurgesteld dat de stunt voortijdig doorzien was. "Daar heb ik nou drie dagen voor moe ten liegen". NOORDWIJKERHOUT - Een aantal illegale woonsche pen in de Leidsevaart in de gemeente Noordwijkerhout moet op last van de provincie verdwijnen. Deze week is de eerste aanschrijving bij de provincie de deur uitge gaan, gericht aan de heer L. van der Lans uit Lisse die ter hoogte van de Hogeveense poldermolen een kleine woonboot heeft afgemeerd. ALPHEN AAN DEN RIJN - 'Bezint eer ge begint'. Een ge zegde dat de dierenbescher ming in Alphen wel levens groot zou willen aanplakken. "Elk jaar rond de schoolvakan ties hebben we hetzelfde pro bleem. Dieren worden, zoals ik dat noem, opgeruimd als men met vakantie gaat. Een dieren- pension is voor veel mensen te duur en dan kiezen ze er voor hun dieren maar het huis uit te gooien". De Alphense Nel Drieduite weet waarover ze praat. Zij is, als be stuurslid van de Alphense die renbescherming, nauw betrok ken bij het noodasiel van de vereniging (gevestigd in het dierenpension 'Hoeve Bees tenspul' aan het Rietveldse pad) en heeft daardoor een goede kijk op het jaarlijkse aanbod van zwerfdieren. Dat aanbod is hoog en de op vangmogelijkheden zijn schaars. Het noodasiel heeft een opvangcapaciteit van acht plaatsen: twee voor honden en zes voor katten. "Dat is te wei nig, zeker nu het aantal zwerf dieren dat nooit meer wordt opgehaald gestaag toeneemt", zegt ze. "Vorig jaar hebben we in het asiel zeventig katten en zeventien honden gehad tegen tweënvijftig en elf in 1982". "We wilden daarom aanvanke lijk een uitbreiding van het noodasiel. Vooral in de zomer kampen we met plaatsgebrek. Maar dat plan is definitief van de baan. Een uitbreiding bete kent een investering van enke le duizenden guldens en dat is niet op te brengen. Je kunt ook niet zomaar wat hokken neer zetten, die moeten aan bepaal de wettelijke eisen voldoen". Wel heeft de Alhense Dierenbe scherming betere afspraken kunnen maken met het stree- kasiel in Gouda. "Daar kunnen we nu meer dieren kwijt dan vroeger. Bovendien nemen de mensen van de dierenbescher ming zelf ook nog al eens een tijdje een dier in huis". Toenemen De Alphense dierenbescherming is dus wel enigzins uit de pro blemen. Maar het ziet er naar uit dat, wanneer men de cijfers mag geloven, het aanbod van zwerfdieren elk jaar zal toene men. De vraag naar meer op vang zal dan nog meer stijgen. Niemand komt onder de huidige crisis uit en ook veel huisdie ren voelen aan den lijve dat de mensen minder te besteden hebben. Samen met de krant en de telefoon moeten ze het huis uit. Velen kunnen het houden van een dier gewoon niet meer betalen, is de erva ring van Nel Drieduite. "Wel zijn die meestal nog fatsoen lijk, die bellen zelf op met de mededeling dat ze hun dier kwijt willen en zetten hun hond of kat niet gewoon op straat". Opvallend is ook het groeiend aantal mensen dat hun huis dier wel als vermist opgeeft, maar bij vondst niet meer te rug wil. Nel Drieduite: "Ik maak wel eens mee dat ik bij voorbeeld met een kat, die vol ledig voldoet aan de opgege ven beschrijving, naar iemand toe ga en dan zegt zo iemand, vaak zonder goed te kijken: Nee hoor, dat is hem niet. Die willen hem gewoon niet meer terug". Wat doet de dierenbescherming in zo'n geval? "Je kunt mensen niet dwingen om hun dier weer terug te nemen en soms, als ik even in zo'n gezin heb rondge keken, is dat wel eens beter ook. Voor de dieren zelf vind ik net nog het ergst. Vooral hon den hechten heel sterk aan hun baas, veel meer dan de baas aan hen". "Mensen weten vaak niet waar ze aan beginnen. Ik krijg wel eens telefoontjes van mensen die een hond willen. Zoiets van: Mijn man is werkeloos en nu willen we een hond zodat hij wat te doen heeft. Dan zeg ik: Weet u wel wat zo'n dier kost? Aan eten, verzorging en inen tingen? Daar schrikken veel mensen toch wel van, denken daar vooraf niet goed over na". Met lede ogen ziet de dierenbe scherming de komende zomer vakantie tegemoet. Menig hond en kat zal dan weer met het vuil worden buitengezet. Voor al die zwerfdieren moet de dierenbescherming maar weer een oplossing vinden. "En dat is een trieste zaak", al dus Nel Drieduite. hatéma kwaliteit op z'n mooist

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15