WIEL Mutlangen in greep van vredesactivisten Synode ziet 'brede stroom van ongenoegen' contactlenzen, das pas fijn. van der Gereformeerden krijgen dit jaar 'pastorale brief DINSDAG 6 MAART 1984 Varia PAGINA 13 „I feel the strange urge to keep you alive..." Dat zei ik vorige week don derdagmiddag tegen Virginia en Martin, toen Untul en ik met hen van Hotel L'Europe in Amsterdam naar het Waterlooplein liepen. Nu alle trottoirs in Amsterdam door zogeheten 'Amsterdammertjes' zijn afgezet, waardoor parkerende au to's niet meer op het trottoir kun nen staan, is er op de middenweg zo weinig ruimte voor voetgangers overgebleven dat ik voortdurend de neiging had Virginia en Martin voor aanstormende auto's of achteropkomende brommers weg te trekken. Virginia is de blonde, intelligente, 24-jarige vrouw van Martin Gray, die u gisteren wellicht bij Ruud ter Weijden hebt gezien. In 'Uit naam van al de mijnen' verhaalt Martin Gray van het getto in Warschau, het concentratiekamp Treblinka waaruit hij ontsnapte maar zijn hele familie omkwam, zijn huwe lijk met Dina, hun vier kinderen, en hun aller dood bij een bosbrand in Zuid-Frankrijk. Hier houdt het boek op. Daarna ontmoette hij Vir ginia, zij hebben inmiddels drie kinderen en zijn nog steeds ver loofd-verliefd op elkaar, dus is het wonder dat ik „de vreemde aan drang voelde hen in leven te hou den"? Martin Gray kon daar nog wel om grijnzen, hij is geen versomberd man, ondanks alles ivat hij in zijn bijna zestigjarige leven heeft mee gemaakt. Ik heb ook nooit eerder ie mand ontmoet die beide kanten van de medalje (volslagen succes en volslagen vernietiging) zozeer in zich verenigde. Tegenover die ver nietiging, eerst van zijn familie, daarna van zijn gezin, staat de mi raculeuze wijze waarop hij alles overleefde, maar ook het geluk met zijn huidige vrouw en kinderen. Maar ook zakelijk is hem alles ge lukt. In Amerika kwam hij berooid aan, hij begon als antiquair, kwam in het onroerend goed terecht, en was op zijn 35ste in staat met werken te stoppen. Hij droeg al zijn zakelijke belangen over aan een zaakwaarnemer, die hem elke maand vanuit de States een cheque stuurt naar zijn adres in Zuid- Frankrijk. Dat is pas leven! Op het ogenblik bewoont hij een 'dorpje' in Zuid-Frankrijk, een groot huis dat hij gekocht heeft, met daaromheen vier huisjes die hij heeft laten bouwen, en waarvan hij hoopt dat zij later als vakantie huisjes voor zijn kinderen dienst zullen doen. De royalties van zijn boeken hoeft hij voor zijn levenson derhoud niet aan te spreken, die gaan allemaal naar het Dina Gray Fonds, waarmee hij tot nu toe pro- jekten heeft gefinancierd voor her bebossing en de bestrijding van bosbranden. Nu van dit boek, waarvan al zo'n 13 miljoen exemplaren in de hele wereld verkocht zijn, zowel een bio scoopfilm als een televisieserie is gemaakt die beide, naar het zich laat aanzien, een even verplette rende indruk zullen maken als 'Ho locaust', heeft hij nog grotere, we reldomvattende plannen met dat fonds. Maar daarover een andere keer. Toen we naar het Waterlooplein lie pen hadden we wel degelijk een doel: de twee sieraden, en. de kleren terugvinden die uit Untuls auto waren gestolen. Untul Kiekens be geleidt buitenlandse schrijvers die hier een korte promotietoernee ma ken. Zij had, komende uit de pro vincie en Amsterdam een beetje ontwend zijnd, een uur lang haar spullen in de auto achtergelaten, en natuurlijk waren die er, door ver breking van dat kleine achter ruitje, op klaarlichte dag uitge haald. De Amsterdamse politie had haar aangeraden even op het Waterloop lein te kijken, want die autodief stallen worden meestal gepleegd door verslaafden die geen minuut kunnen wachten met het omzetten van buit in geld, en geld in stuff, of horse, of grass, of hoe dat spul alle maal heten mag, dus de kans was niet klein dat zij er linea recta mee naar het Waterlooplein waren gelo pen. Gevieren speurden we alle kraampjes af, maar lauw loene, we vonden niets. Martin Gray voelde zich intussen prima thuis op deze vlooienmarkt, met het afstruinen van vlooienmarkten was hij zijn loopbaan als antiquair in Amerika begonnen tenslotte. Hij vond alles bovendien redelijk goedkoop. Waar hij naar zocht, behalve naar de spullen van Untul (een Perzische naam, haar vader reisde veel), was een slabak, maar die vond hij niet. Niet dat hij thuis geen slabak had, hij heeft er vele, maar Virginia en hij zijn gezondheidsfreaks, vooral wat het eten van de kinderen be treft: geen suiker, geen zout. Dus veel sla, en veel slabakken. We vonden de zilveren broches van Untul niet, evenmin als haar kle ren, maar het was wel een geslaag de middag. Bij de kop van de Wa- terloopleinmarkt bleven we even staan en werden toen aangespro ken door een Joegoslaaf, die meteen tegen Martin zei: 'Jij bent een Pool'. Hij zei dat hij van de KGB was en toonde ons een boekje met adressen. We geloofden hem niet zozeer, 's Avonds zie ik er heel anders uit, dan trek ik een frak aan en ben ik een diplomaat, zei de Joegoslaaf. Laten we gaan, zei Martin. Zulk soort mensen gelooft echt dat je een ander mens wordt door iets anders aan te trekken, zei hij later misprij zend. In het getto droeg ik de gele ster, maar als ik het getto uitsloop om voedsel te halen droeg ik een swastika, en kreeg ik alles gedaan. De mensen dachten dat ik een an der was, maar ik niet. Ik bleef die ik was. Zijn de groeiende meningsver schillen binnen de Gereformeer de Kerken in Nederland nog te rug te brengen op een gemeen schappelijk fundament óf wordt de afstand in geloofsbeleving zo groot, dat je haast moet gaan spreken van 'geloof in verschil lende goden'? Met die indringen de vraag heeft de synode van de ze kerken zich op de eerste dag van haar maart-zitting in Lunte- ren uitvoerig bezig gehouden. In twee ronden gaven maar liefst 35 synodeleden hun mening over de verscheidenheid in geloofsbe leving waarmee de gerefomeer- den in deze tijd worstelen. Aan leiding tot de discussie waren brieven van kerkeraden en clas ses (regio's) die moeite hebben met het beleid van de synode, hetzij in onderdelen, hetzij als geheel. Veel van die brieven wa ren geschreven naar aanleiding van de 'open brief, die de Haag se jurist mr. H. C. Visser vorig jaar naar alle kerkeraden stuur de, en het daaropvolgende ver zoekschrift 'Geestelijk Leven' van een dertiental predikanten en gemeenteleden uit de kring van de 'verontrusten'. Zowel de open brief van Visser als het verzoekschrift van de veront rusten levert zware kritiek op be paalde ontwikkelingen in de Ge reformeerde Kerken, vooral waar het interkerkelijke organi- Nieuwe uitgaven - 'Onbekende kanten van bekende plan ten', Hans van den Bosch en Dick Scheps geven veel extra informatie over geloof, bijgeloof, geneeskracht en het keukengebruik van vaak over bekende planten. Bigot en Van Ros- sum, prijs 18,65. - 'Atlas van oorlog en vrede', Michael Ki- dron en Dan Smith hebben feiten en cijfers over militaire krachtsverhou dingen, oorlogen, oorlogsvoorberei dingen en oorlogsgevolgen helder en overzichtelijk in kaart gebracht. Wol- ter-Noordhoff, prijs 29,80. - 'Sociale verzekeringen '84', de beteke nis van de sociale wetten en de rich ten en plichten voor iedereen. Een uitgebreide sociale vraagbaak. Else vier Informatief, prijs 7,90. saties als IKON (omroep) en IKV (vredesberaad) betreft. Ook de geschriften over homofilie, mo derne samenlevingsvormen en maatschappelijke vraagstukken worden aan de kaak gesteld. Mr. Visser vroeg van de synode een drastische koerswijziging. Dat zou onder meer betekenen: geen deelneming meer aan de IKON, intrekking van het rapport over het gezag van de bijbel ('God met ons'), opschorting van uitspra ken over homofilie en het rap port 'In liefde trouw zijn' (over relaties) tot de kerkeraden daar over zijn gehoord, geen deelne ming en steun meer aan IKV en ICTO (comité tweezijdige ontwa pening). Daarentegen 'bijbelge- trouwe initiatieven', zoals de Evangelische Alliantie, juist wél steunen. Omdat de toon van de meeste brie ven duidde op een brede onder stroom van ongenoegen, was be sloten, de klachten niet zakelijk te behandelen, maar het hele ver schijnsel van de verontrusting onder de loep te nemen. Een commissie uit de synode had daartoe een 'discussienota' ge schreven, waarvan later dit jaar mogelijk een tweede versie ver schijnt, gekoppeld aan een 'pas torale brief. De boer op De synode had lof voor het rapport van de commissie, maar slechts weinigen verwachten, dat een pastorale brief veel zal uitrich ten. Welke sociologische, psy chologische of zelfs cultuur-his torische verklaringen je ook op een rij zet, het probleem van de groeiende meningsverschillen los je daarmee niet op. Er zal, zo zeiden verscheidene sy nodeleden, veel met de veront rusten gesproken moeten wor den, zowel in de kerkelijke ver gaderingen als in de gemeente. "De synodeleden moeten de boer op", vond ouderling Dalma uit Wageningen. Haar ambtge noot Bleijenberg uit Emmen be pleitte meer zorgvuldigheid van de synode bij het nemen van be sluiten en het samenstellen van werkgroepen ('deputaten'). Evenals de predikant Bakker uit Amstelveen vroeg hij zich af, of de beleidsorganen wel een af spiegeling zijn van het kerkvolk met zijn verschillende opvattin gen en gevoelens. De commissie bespeurde in veel brieven teleurstelling, vervreem ding en ontgoocheling. Enkele synodeleden zagen achter de verontrusting een terugverlan gen naar de oude 'nestgeur', angst voor verandering en wan trouwen jegens andersdenken den. Ouderling De Groot uit Drachten meende, dat mensen als Visser alleen maar symptomen willen wegnemen. Hij vergeleek de pro blemen in zijn kerk met die in de CPN. Veel gereformeerden ver trouwen hun synode niet.meer. Mevrouw Hamminga uit Hein- kenszand noemde de brief van Visser 'onchristelijk'. Het gaat er, volgens haar, niet om, of de gere formeerde kerken wel gerefor meerd blijven maar of zij van daag aan hun roeping voldoen. Zij wilde, dat in een antwoord aan Visser de verontwaardiging van vele synodeleden over diens brief tot uitdrukking zal komen. Losgeslagen De open brief kreeg steun van de Nunspeetse predikant Van der Wefj. De kerk moet zich niet door allerlei culturele veranderingen laten meezuigen, zei hij. De gere formeerde kerken zijn te veel los geslagen van hun anker. "Weten we nog wel, wat vroomheid, bid den, schuldbelijdenis en gebon denheid aan de bijbel beteke- Een van de conclusies was, dat de gereformeerden zich in een 'overgangssituatie' bevinden en dat niet alle kerkleden in dezelf de fase van dat proces zitten. Volgens de commissie moet met die verscheidenheid geleefd wor den. Enerzijds door verschillen van mening de ruimte te geven, anderzijds door ook de grenzen van die verschillen aan te geven. Er moet een verbinding worden gelegd tussen het erfgoed van de Reformatie en de meer open ma nier van kerk-zijn in de samenle ving. Het fundament moet niet de 'leer aangaande Jezus Christus' zijn, maar de persoon van Christus zelf. "Hebben wij niet te veel heil verwacht van min of meer water dichte uitspraken, besluiten en formuleringen? Geeft dat geen krampachtigheid?" Zo vroeg de commissie. Gereformeerden moeten maar wat meer naar hervormden en rooms-katholieken kijken, vond de Kamper hoogleraar Weyland. Die kunnen meer geduld met el kaar opbrengen en die leven ster ker vanuit de gedachte dat de mens uiteindelijk van Gods ge nade afhankelijk is. De synode zal in november van dit jaar de definitieve tekst van de pastorale brief vaststellen. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Bleskensgraaf W. C. Hovius Apeldoorn; aangenomen naar Egmond aan Zee en Egmond- Binnen kandidaat N. K. Eiker bout Bovensmilde, naar Zoeter- meer E. F. Vergunst Ridderkerk; toegelaten tot de evangeliebedie ning J. L. Schreuders Groenekan en J. van Winkel Utrecht; toege laten en beroepbaar K. de Graaf De Krim en J. Mostert Ouwster- haule. Gerefomeerde Kerken: beroepen te Dordrecht M. P. van der Kruk Leeuwarden; aangenomen naar Kampen (docent godsdienston derwijs aan de christelijke acade mie voor expressie door woord en gebaar) W. H. Zuidema Hil versum. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Rotterdam J. M. de Jong Pieterburen. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Hilversum W. Nijdam Klundert. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Moerkapelle L. Blok Nunspeet, voor TYicht-Gelder- malsen A. B. van der Heiden Enkhuizen. De Vastenactie in het rooms-ka- tholieke dekenaat Leiden is dit jaar bestemd voor twee projek- ten op de Filippijnen. Het ene steunt een onderzoek naar de si tuatie van culturele minderhe den op Mindanao, het andere komt ten goede aan slachtoffers yan dé toenemende militarisatie op de Filippijnen. Als de synode met een desbetref fend voorstel akkoord gaat, krijgt de Nederlandse Hervorm de Kerk een vervolg-opleiding voor catecheten en pastorale werkers. Enkele raden hebben een leerplan ontwikkeld op der degraads, tweedegraads en eer stegraads niveau. Op 16 maart zal de synode een nota hierover be spreken. De anglicaanse bisschoppen van Engeland gaan een regeling ont werpen voor de kerkelijke inze gening van een tweede huwe lijk. De synode wil het voorstel in juli op tafel hebben. De vertegenwoordigers van de anglicaanse wereldkerk die in oktober vorig jaar een bezoek brachten aan Namibië roepen nu de anglicaanse kerkgemeen schap op, zich te verzetten tegen het beleid van Zuid-Afrika met betrekking tot dit buurland. 'Al les moet worden gedaan om de aftocht van Zuidafrikaanse troe pen uit Zuid west-Afrika te be vorderen". ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 MUTLANGEN (GPD) - Aan een hek is een stuk karton beves tigd met de tekst: „Ami's go home and take your Pershings with you" (Amerikanen ga naar huis en neem jullie Pers hings mee). We staan om drie uur 's middags voor de ingang van de Amerikaanse basis in Mutlangen in het Schwaben- land, waar inmiddels de eerste Pershing-II-raketten over eenkomstig het NAVO-dubbelbesluit gestationeerd en ope rationeel zijn. Aan de ene kant van de met gigantische rol len prikkeldraad afgeschermde basis zit een eenzame vre- desdemonstrant op een houten krukje en leest een geschrift over de gevaren die de wereldvrede bedreigen. Aan de an dere kant, op het terrein van de basis, Amerikaanse solda ten met machinegeweren en Westduitse politieagenten, die voortdurend patrouilleren. Officieel heet het dat zo'n 800 man afwisselend worden inge zet om ervoor te zorgen dat het verkeer van en naar de basis ongestoord verloopt. Erg moei lijk is dat niet, want het aantal mensen dat sinds 1 september van het vorig jaar meedoet aan de blokkade van het Ameri kaanse steunpunt in Mutlan gen, bedraagt door de week nog maar hooguit een dozijn. In de weekeinden loopt dat ge tal soms op tot een paar hon derd. Geschat wordt dat er in totaal circa 675 demonstranten voor korte tijd zijn gearresteerd om dat ze, op de weg zittend of lig gend, de autoriteiten hebben „uitgelokt", „bedreigd met ge weld", wat volgens paragraaf 240 van het Westduitse wet boek van strafrecht 240 verbo den is. De gearresteerden, onder wie ve len die tot negen keer zijn aan gehouden, worden met een po- htiebusje naar het acht kilome ter verder gelegen Strassdorf vervoerd, waar een extra bu reau voor hen is ingericht. Daar worden personalia geno teerd en legitimatiebewijzen gekopieerd. Meestal staat een voertuig van de vredesbewe ging klaar om ze naar Mutlan gen terug te brengen. Een paar atoompacifisten zijn inmiddels veroordeeld tot geldboetes van enkele honderden marken. Ze zijn in hoger beroep gegaan en gaan onverdroten voorf met hun verboden activiteiten. Donderdagmorgen 1 september 1983. Bijna vijf maanden gele den formeerden zich 's och tends om kwart voor zes vele honderden aanhangers van de vredesbeweging, onder wie prominenten als de schrijvers Heinrich Böll en Günther Grass, de theologen Heinrich Albertz en Helmut Gollwitzer en de politici Oskar Lafontai- ne, Petra Kelly en Gert Bastian voor de ingang van de basis. Het was destijds precies 44 jaar geleden dat Adolf Hitier, nadat SS-soldaten in Poolse unifor men de radiozender Gleiwitz zogenaamd hadden overvallen, het bevel gaf: vanaf nu wordt teruggeschoten. Dat was het begin van de Tweede Wereld oorlog. Om een Derde Wereld oorlog, alles verwoestend van wege het gebruik van atoom wapens, te voorkomen, moest, zo wilde de vredesbeweging, de opstelling van Amerikaanse middellange-afstandsraketten in West-Europa worden ver hinderd. Mutlangen was het symbool van die beweging ge worden. Ondanks openlijke protesten van circa twee miljoen West duitsers zijn de eerste Pers hing-II-raketten inmiddels in Mutlangen gearriveerd. Promi nente vredesactivisten ver schijnen al lang niet meer in het 5000 zielen omvattende dorpje op de Schwabische Alp. Maar ook bijna alle andere de monstranten zijn verdwenen, tot op het handjevol in de zoge naamde „Pershut". Dat is een vroegere stal van een gepensio neerde 73-jarige kanariefok ker, die het goed meent met de vredesactivisten. In de hut heerst de opgeruimde sfeer van idealisten, schoenen moe ten uit. Er wordt veel getelefo neerd met gelijkgezinden. Strategieën worden uitgestip peld te midden van slaapzak ken, thee- en koffiekannen, ei gen gebakken brood. Aan de wand de gebruikelijke posters, gelijksoortige literatuur op een wankel plankje. De hut wordt permanent be woond door jonge mensen die er niets tegen hebben zichzelf beroepsdemonstranten te noe men. Een van hen is de 26-jari- ge Hinrich Olsen uit Olden burg in Noord-Duitsland. Hij was acht en een half jaar kel ner, „restaurant-vakman" heet dat tegenwoordig, heeft sinds vier en een halve week zijn baan opgegeven, leeft nu van een werkloosheidsuitkering („het leven hier is heel, heel Zo tevreden is de pachtbaas van de kantine van de plaatselijke voetbalclub TSV Mutlangen niet. En dat ligt niet aan de sportieve prestaties van de Mutlangers, maar, juist, aan de demonstranten. Ludwig Brachmann is woordvoerder van het anti-demonstratie- front. In zijn kantine, waar een „Flughafen-Topf mit Brot" 3,50 mark kost en de carnavals- versieringen al hangen, hangt ook een oproep: „Demonstra- tievrije zone voor Mutlangen". „De vrede moet weer terugke ren", staat daarin en vele Mut langers hebben hun handteke ning gezet. Waard Brachmann, zo wordt geloofwaardig ver teld, is in feite minder be droefd over de „verloren vre de" dan over de vermindering van de omzet. Want terwijl de sportvrienden vroeger in de kantine ongestoord konden ge nieten van de alcohol, moeten zij er nu rekening mee houden regelmatig gecontroleerd te worden. En de kantinebezoe kers laten de auto niet graag thuis. In de pershut wordt toegegeven dat de meerderheid van de in woners van Mutlangen zich bij de raketten heeft neergelegd. Maar wij, journalisten, moeten ons, zegt Hinrich Olsen, niet in de luren laten leggen. Ook bij de oorspronkelijke bewoners zijn hartgrondige tegenstan ders van de Pershing-II's, die blij zijn dat er gedemonstreerd en geblokkeerd wordt. Dat de heer Radke een opgewon den ingezonden brief naar de plaatselijke krant heeft ge stuurd, waarin staat dat „show- masters, toneelspelers, op sen satie belustigden en andere vredesvrienden" in Mutlangen niet gewenst zijn, omdat zij „onrust" brengen, is niet zo vreemd. De heer Radke is na melijk makelaar in onroerend goed en wil uiteraard dat „Mut langen weer dat wordt wat het eens was: een bevoorrechte en zeer gunstig gelegen gemeen te". De meerderheid van de gemeen teraad heeft besloten dat de pershut weg moet, omdat die niet voldoet aan de bouwvoor schriften. Daar wordt nu druk over gepraat en geschreven, maar volgens de demonstran ten staat één ding vast. Als de hut echt moet worden afgebro ken, wordt terstond een nieu we gebouwd, die wel aan de ei sen voldoet. Zo gemakkelijk krijgt de gemeente de vredes activisten niet weg. goedkoop") en wil de rest van zijn bestaan wijden aan de strijd tegen de onmenselijke atoomwapens en ander wapen tuig. Of hij niet teleurgesteld is dat nog maar zo weinig vredes activisten in Mutlangen aan wezig zijn? Olsen: „Wij zijn de voorlopers en zitten hier plaatsvervangend voor miljoe nen anderen. We moeten de vredesbeweging een beetje tijd gunnen om zich te bezinnen. Maar het gaat goed. Met Pasen verwachten we zeker duizend mensen voor een zomervredes-' kamp. Er zijn aanwijzingen dat de Amerikanen hier strate gieën veranderen". Terwijl in de hut alleen maar over vrede wordt gepraat, ook over de vrede met de inwoners van Mutlangen, heerst daar buiten op zijn minst ergernis. Langs het prikkeldraad wan delen drie bejaarde heren. Een van hen zegt desgevraagd dat het „verdammt noch mal" nu maar eens uit moet zijn met die demonstranten. Die verstoren de rust in het dorpje: je kunt niet eens meer op de hei lopen zonder voortdurend gecontro leerd te worden. En hoe die de monstranten eruit zien: lange haren, smerige kleren. Die worden toch betaald door de communisten. En de man be grijpt al helemaal niet wat er nu precies tegen die Pershing- II-raketten is. Al jarenlang lig gen immers Pershing-I-raket- ten in Mutlangen en daar heeft geen mens zich ooit over opge wonden. Een wandelende collega is min der boos: ,Ach, ik ben totaal a-politiek. En er is toch niets aan te doen als de Amerikanen wat willen. Duitsland heeft toch niet eens een vredesver drag". Hij vraagt, kennelijk af gaand op ons Nederlands ac cent, hoe het met Ajax gaat en constateert tevreden dat de VFB Stuttgart op dit moment de Bundesliga aanvoert. Heinrich Böll (foto boven) en Gnther Grass: al lang niet meer gezien in Mutlangen. (archieffoto's) Een Amerikaanse Pershin Il-raket, zoals die al in Mutlangen is. gestationeerd. (archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13