Commissie moet plannen toetsen ArievanDuyn op schot Betonrot herstellen -c Houtbranden een oeroude techniek Cursus machinale houtbewerking' Slotronde valt in het water Haalbaarheid Spelen Leiden Lions winnaar van C-toernooi Coetzee bokst niet tegen Evangelista Zandvliet in finale Vertical rolhordeur DINSDAG 6 MAART 1984 Sport LEIDEN - In de interregionale zaalvoetbalcompetitie bewees Silva Boys de Leidse vertegen woordiger VWL een zéér goede dienst door FC Datarex met 4-6 te verslaan. Door deze neder laag van Datarex is VWL gelijk gekomen met de ploeg uit Moordrecht. Ceverbo, dat gis teravond met 1-4 won van Huug van Es, kwam eveneens op gelijke hoogte met Datarex. De strijd aan de kop van de ranglijst belooft derhalve nog het één en ander. Onderaan is het lot van Huug van Es beze geld nu de ploeg verloor van Ceverbo. Van der Plas werkte zich uit de gevarenzone door FV Snoekie met 6-3 te ver slaan. De Rozet won gister avond met 7-3 van Rotterdam se Studenten. In de hoofdklas se hielp Glasbergen koploper Ju/De Singel door THB Boys te verslaan. Van der Plas-FV Snoekie 6-3 Door deze overwinning zie de toekomst voor de Katwiikers er weer rooskleuriger uit. Hele maal veilig is Van der Plas nog niet, maar de ploeg zette in elk geval een stap in de goede rich ting. In de eerste helft hielden beide ploegen de weegschaal in evenwicht. Arie van Duyn scoorde tweemaal voor de thuisclub, terwijl ook de Haag se club tweemaal produktief was. Na de rust evenwel liep van der Plas over FV Snoekie heen. Opnieuw Arie van Duyn scoor de snel twee doelpunten. De gasten kwamen nog wel terug tot 4-3, maar Ron van der Kolk en Koos Schoonewille beslis ten de strijd hierna in het voor deel van de Katwiikers. Glasbergen-THB Boys 6-1 De Rijsburgers kenden geen en kel probleem met THB Boys, dat toch boven Glasbergen stond. Vlak voor de pauze be paalde Jan Hogewoning de ruststand op 2-0. Huug Aande- wiel maakte er hierna 3-0 van. Via Gert Jan van der Valk kwa men de Lissenaars nog op 3-1, maar Arie van Dijk, Marcel van der Blom en opnieuw Jan Ho gewoning brachten het klasse- verschil hierna in de stand tot uitdrukking. LEIDEN - Het besluit van de schaakteams van Phi- lidoT 3 en Alphen 1 om de gezamenlijke slotronde in de promotieklasse van de Leidse competitie aan hun laars te lappen, heeft inmiddels bij an dere ploegen navolging gevonden. Ook de team leiders van Voorschoten 1 en LSG 2 kwamen na melijk tot de conclusie dat het wachten met spelen tot de 16e maart weinig zin had. Competitieleider Van der Pol had deze datum ge prikt, om in Katwijk een collectief slot van de competitie te houden. Daar lijkt nu weinig van terecht te zullen komen. De teamleiders van LSG en Voorschoten besloten immers om zich niet aan de beslissing van het LSB-bestuur te storen. De wetenschap dat zij pas laat en achteraf in het voornemen van de competitieleider waren ge kend, gaf daarbij voor de beide coaches de door slag. LSG 2 en Voorschoten spraken vervolgens af om hun, voor het kampioenschap beslissende, treffen conform het oorspronkelijke programma te verspelen. Gevolg is dat beide rivalen nu van avond om half acht tegen elkaar aantreden in de kantine van 3M, de speelzaal van LSG. Katwijk lijkt ondertussen als organisator van de slotron de met de gebakken peren te zitten. DEN HAAG (GPD) - Vermoedelijk pas in de loop van de maand mei wordt bekend of en zo ja welke Nederlandse stad in principe kandidaat wordt gesteld voor de organisatie van de Olympische Spelen in 1992. Zowel Amsterdam als Rotterdam zien na bestude ring van het NOC-rapport weliswaar afzonderlijk mogelijkheden voor het houden van die Spelen, maar een commissie van wijze mannen zal voor die tijd eerst moeten beoor delen of dit financieel wel verantwoord is en aan welke stad in dat geval dan de voor keur moeten worden gegeven. Pas als op die vragen een bevredi gend antwoord is gegeven zal de Nederlandse regering in samen spraak met het NOC bepalen of er tijdens de Olympische Spelen van Los Angeles een beginsel verklaring wordt afgelegd over het voornemen om een Neder landse stad kandidaat te stellen voor de organisatie van de Zo merspelen van 1992. De kans echter dat de commissie LEIDEN Het C-juniorenteam van Leiden Lions is het afgelo pen weekeinde winnaar gewor den van het door SIJ Amsterdam georganiseerde C-juniorentoer- nooi in de Jaap-Edenhal. Het eer ste optreden werd door de Leid se jeugdploeg gewonnen met 3-2 van GIJS Groningen. Arthur Faas opende de score voor Lions. Bas Dickhof zorgde voor de tweede Leidse treffer, maar Gro ningen kwam terug tot 2-2. Wes- sel Buis, die in het nationale ka- dettenteam (14-15 jaar) is opge nomen, zorgde voor de 3-2 eind stand. In de voor het toernooi afgestemde speeltijd bleef het tegen GIJS Rotterdam 0-0. Tegen SIJ Am sterdam trok Leiden Lions weer aan het langste eind door een krappe 1-0 door Buis gemaakt. In de finale werd GIJS Rotter dam op de tweede plaats gezet door de 1-0 (Wessel Buis) en de het goede doelwerk van Coen Hensing. van wijze mannen bestaande uit oud-Shell-directeur Wagner (aangewezen van regeringszijde), oud-minister van economische zaken Langman (vertegenwoor diger van de stad Rotterdam) en oud-RAI-directeur Van der Meer (namens de stad Amsterdam) tot de conclusie komt dat het raad zamer is om de plannen van Am sterdam (met Almere) en Rotter dam op elkaar af te stemmen moet intussen bepaald niet uit gesloten worden geacht. „Het probleem is echter", zo ver klaarde NOC-voorzitter Van der Krol gisteravond na een bijeen komst met vertegenwoordigers van de regering en de betreffen de steden, „dat de Spelen toege wezen worden aan een stad. Dat betekent dus, dat er een keuze moet worden gemaakt. Het Olympisch Handvest laat echter wel een eventuele samenwer- De burgemeesters Peper (l) en Van Thijn (r) overhandigen hun rapport aan mr. Van der Krol (NOC) en staatssecretaris Van der Reijden. (foto anp> In de praktijk zou dat betekenen dat de Spelen bijvoorbeeld toe gewezen worden aan Amster dam, maar dat een aantal sporten wordt afgewerkt in de buurt van Rotterdam. Volgens Van der Krol zal een dergelijke oplossing op weinig verzet stuiten. „Zowel Amsterdam als Rotterdam heb ben in hun haalbaarheidsonder zoek reeds het nationale belang voorop gesteld. Zo zijn ze er al ook bij voorbaat van overtuigd dat ze eikaars hulp hoe dan ook nodig hebben". Eensgezindheid bestaat er bij de betrokken partijen ook over de rol van de overheid met name voor wat betreft het veiligheids aspect. Over de eerder gemaakte kosten-baten analyse van het NOC en die van zowel Amster dam als Rotterdam bestaat even wel nog enige onduidelijkheid. Volgens burgemeester Van Thijn van Amsterdam is dat vooral een gevolg van het feit dat de inkom sten uit de verkoop van munten etc. veel te rooskleurig wordt voorgesteld, terwijl de kosten post voor veiligheid en reiniging veel te laag is ingeschat. Ook volgens burgemeester Peper van Rotterdam bestaan er over de financiële kant van de zaak bij hem nog de nodige twijfels, „maar wij hebben net als Am sterdam voorlopig alleen gerea geerd op het verzoek van het NOC om de haalbaarheid van de organisatie van de Spelen in 1992 te onderzoeken. Daaraan hebben we voldaan", aldus Peper, „en het is nu verder aan de commis sie om onze rapportage en die van Amsterdam aan het nationa le belang te toetsen". NEW YORK (RTR/SID) - De Zuidafrikaanse wereldkampioen' boksen in het zwaargewicht Ger- rie Coetzee (volgens de versie van de World Boxing Associa tion) heeft zijn titelgevecht van 5 mei in Johannesburg tegen de Spanjaard Alfredo Evangelista afgezegd. Coetzee wil geen risico lopen door een eventuele blessure de voor hem veel belangrijkere partij te gen de Amerikaan Larry Hol mes, wereldkampioen volgens de versie van de nieuwe Interna tional Boxing Federation, mis te löpen. Dit gevecht zal vermoede lijk in juni of juli worden gehou den. LEIDEN - De Leidse bokser Ro bert Zandvliet heeft zich gister avond geplaatst voor de finale van de strijd om het kampioen schap van Zuid-Holland. Zand vliet, die uitkomt in het welterge- wicht C-klasse, versloeg de pugi list Euser op punten. De pupil van Chris Lantrok komt volgen de week maandag in de finale uit tegen Van Egmond van boks school Schildkamp uit Hoog vliet. Erik Honsbeek (vliegge- wicht), die zich al eerder voor de finale had geplaatst, zal boksen tegen Ruuck van de Hoogeband. Ger Gorree (veder, C-klasse) miste de titel gisteravond. De Leide- naar verloor in de eindstrijd van Jairam. Het houtbranden - of eigenlijk moeten we zeggen „het inbran den van hout" - is een zeer oude techniek, die meestal als versie ring maar ook wel om praktische redenen werd toegepast. Inge brande merktekens in houten (of lederen) voorwerpen zijn van dat laatste een voorbeeld. Bij dat „brandmerken" maakt men ge bruik van metalen stempels, in tegenstelling tot het „vrije" hout- brandwerk, waarbij met een hete naald of stift uit de vrije hand lij nen getrokken worden. Deze ver- siertechniek staat ook onder de naam „pyrogravure'bekend, en in een aantal Oosteuropese lan den is deze handwerkkunst net zo populair als bij ons het volks schilderen. De laatste jaren is er bij deze in Duitsland veel beoefende hobby een derde (tussen)vorm ont staan, namelijk het vrije hout branden met motiefstempels. Het principe is heel eenvoudig, maar de mogelijkheden bijna on beperkt. Voor deze elektrische brandstift (o.m. van het merk Prandell, ver krijgbaar bij hobby- en handen- arbeidwinkels) heeft u geen transformator nodig. De stekker kan direct in het stopcontact en na enkele minuten is het ding ge bruiksklaar. u kunt er dan uren lang mee doorwerken, zonder dat er iets te heet of te koud wordt. De houtbrandstift is het beste te vergelijken met een elektrische soldeeibout: hij bestaat uit een (koudblijvende) handgreep, met daaraan een metalen „buisje" dat gloeiend heet wordt. Het appa raat wordt standaard geleverd (prijs circa f 47,50) met een punt vormige brandstift, die verwis seld kan worden door diverse an dere brandstempelstiften. Deze zijn te koop per setje van vijf ver schillende motieven (prijs ong. f 19,50). Werkwijze: Schuur het kistje waar nodig met heel fijn schuurpapier glad en rond de hoeken en ran den goed af. Trek de hulplijnen, die bij het betreffende ontwerp noodzakelijk zijn, met dun pot lood langs een liniaal over op het hout. Vooral bij een regelmatig, strak patroon is het van groot be lang, dat het beschikbare opper- De Nederlandse importeur van een bekend Zwitsers fabrikaat hout bewerkingsmachines heeft een uitstekend initiatief genomen: hij organiseert cursussen voor doehetzelvers. Tot dusver zijn er in verschillende plaatsen in Ne derland al enkele van die cursus sen afgesloten. De opzet is om mensen die het plan hebben zich een stationaire hout bewerkingsmachine aan te schaffen, vooraf helemaal weg wijs te maken in de techniek. Daardoor worden ze vertrouwd met de werking van zo'n (vaak veelzijdig) stuk professioneel ge reedschap en leren er vooral ook veilig mee te werken. De Zwitserse Inca-fabriek organi seert zelf al geruime tijd dergelij ke amateur-opleidingen. De gro te belangstelling daarvoor in hpt buitenland deed de Nederlandse importeur besluiten dit voor beeld over te nemen. Aan het slot van zo'n cursus krijgen de deel nemers een diploma. De cursus wordt ondersteund door een erg praktisch handboek, waaruit men ook later nog veel kan opsteken over de fijne kneepjes van het zagen, schaven, boren, frezen, enz. Het initiatief wordt, nu voortgezet, om zoveel mogelijk belangstel lenden in het hele land in de ge legenheid te stellen een vakbe kwame machinale-houtbewer- ker te worden. Aan deelname wordt in het geheel geen koop verplichting opgelegd; het is een vrijblijvende zaak. Informatie over de toekomstige cursussen is verkrijgbaar bij B en F Agenturen, Postbus 339, 3360 AH Sliedrecht, tel. 01840—18144. Al met één stempel zijn leuke re sultaten te behalen. (foto gpd> vlak in volkomen gelijkvormige en-of evengrote afstanden ver deeld wordt. Zet de houtbrand stift aan en leg het metalen ge deelte op een apart werkplankje, zodat er geen schroeivlekken in het werkblad ontstaan. Na het opwarmen van de stift werkt u rustig achter elkaar door; eerst de rechte lijnen met de puntstift, daarna de overige figuren. Werk alle inbrandingen van hetzelfde motief eerst helemaal af, voordat u van stift verwisselt. Maak er een gewoonte van de stempel- stiften alleen met een combina tietang op te pakken, dus ook als ze koud zijn! Op die manier is de kans het kleinst, dat u zich tij dens het wisselen vergist en een hete stift vastpakt. Houd de stempelbrandstift altijd loodrecht op het houten werk stuk, en vooral niet te lang op een plaats, want dan verschroeit het hout en is het motief niet meer herkenbaar. Werk het kist je na het branden (en weggom- men van de eventuele potlood lijntjes) af met enkele lagen blan ke lak. In sommige gevallen geeft transparante kleurbeits een erg mooi resultaat. De hout- brandstiften zijn nog niet overal te koop; mocht u bij u in de buurt geen winkel kunnen vin den, bel dan naar Kars en Co te Ochten (tel. 03444-2864) voor het dichtstbijzijnde adres. 1. Beton van slechte kwaliteit kan, doordat het wapeningsijzer gaat. roesten, als het ware uit elkaar gedrukt worden. 'Betonrot' noemt men dat. Wat ertegen te doen is, ziet u aan de hand van dit voorbeeld: een door betonrot aangetaste hoek van een balkon- vloer, waar stukken uitgebroken zijn. Verwijder eerst de nog wel op hun plaats zittende, maar min of meer los zittende delen. 2. Borstel de roestlaag van het bloot gekomen betonijzer met een staalborstel weg. Het hoeft niet volkomen blank gemaakt te worden, maar wel dienen alle losse roestdeeltjes verwijderd te worden. Dit is wel even een prutskarweitje, maar neem toch die moeite, om te voorkomen dat het kwaad zich herhaalt. 3. Strijk nu het ijzer in met een roestomvormende verf, om het tegen verder roesten te behoe den. Verschillende produkten zijn hiervoor geschikt. Ook zijn sinds kort complete materiaal- pakketten voor bestrijding van betonrot verkrijgbaar. Het uitge hakte betonvlak kan met een speciale primer ingestreken wor den, om de hechting van het vul materiaal te bevorderen. 4. Als vul-reparatiemateriaal kun nen diverse produkten gebruikt Een hordeur is soms een belemmering en kan montageproblemen geven. Daarvoor is, zagen we op de onlangs gehouden vakbeurs Karwei, een handige oplossing bedacht: een verticaal beweegbare hordeur, die niet 'zwaait' zoals een normale deur, maar opgerold zit in een aluminium koker die zowel links als rechts van de deuropening kan worden beves tigd. In opgerolde toestand vormt hij dus geen lastig obstakel. Behalve voor de keukendeur is de rolhordeur ook een goede oplossing voor dubbele tuindeuren en schuifdeuren. Hij kan zowel aan de binnen- als aan de buitenkant geplaatst worden. Hij past overal tot een maximale breedte van 105 cm, en hoogten van 205 en 215 cm. De montage is erg simpel: met twee schroeven zet men de koker waarin het horregaas zit opgerold tegen de deurpost vast. Soepe le glijrails geleiden de hor aan boven- en onderkant. Aan het eind van het 'insektenseizoen' hoeft de rolhordeur niet gedemon teerd te worden. Onder de naam Fikszo is deze nieuwe vliegen- en muggen-tegenhouder verkrijgbaar bij dhz-zaken, bouwmarkten, e.d., voor ongeveer f 235. worden: bijvoorbeeld epoxy- mortel (twee bestanddelen men gen), mortel op basis van kunst hars (direkt gebruiksklaar), of gewoon specie van 1 deel cement en 3 delen zand, Als het ijzer heel dicht aan het oppervlak van het beton ligt, gebruik dan bij voor keur een epoxy-mortel. Deze le vert een volkomen water-on- doordringbare reparatie op. 5. In een situatie als deze is voor het aanbrengen van de reparatie- massa een hulpbekisting nodig. Zet plankjes met lijmtangen vast, samen met een stukje wa tervast multiplex aan de onder kant. Breng dan de massa aan en strijk deze aan de bovenkant vlak. Laat de bekisting op zijn plaats tot het vulmateriaal vol doende is uitgehard. Na het ver wijderen kan de uitgeharde mas sa nog even geschuurd worden. 6. Betonverf of een speciale latex verf voor buitentoepassingen werkt het gerepareerde deel weer netjes af. Het is dan wel ver standig om meteen het hele op pervlak van bijvoorbeeld een balkonvloer te schilderen. Maak het grondig schoon en vetvrij, dicht eventuele putjes en scheu ren met vulmiddel op kunsthars basis en breng minimaal twee la gen betonverf aan. Dit geeft het beton een langdurige bescher ming tegen rotverschgnselen. De cursist leert veilig omgaan met b.v. een stationaire houtbewerkings machine. (foto gpd)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 12