c vnt 'Sportboycot tweeslachtig' Belgisch trio leidt interland 5^1 i-uit Jeugdplan Nederland is een middel, geen doel Cooman specialiste ultra-korte sprint D- Beckers uit kritiek Dé Stoop voorzitter Den Haag? Sundström verrast Scanion Ook Studio Sport bij FC Lisse Lerby toch tegen Nederland NEDERLANDS ELFTAL DINSDAG 6 MAART 1984 Sport DOOR RUUD PAAUW Leids elftal Er is enig rumoer geweest rond de samenstelling van het Leids voetbalelftal dat morgen als oe fenpartner aantreedt voor het I Oranjeteam. Keuzeheer Freek Filippo heeft niet alles op haren en snaren gezet om het sterkste Leidse team binnen de lijnen te krij gen, als afdelingstrainer van het Jeugdplan Nederland heeft hij zijn oog laten gaan over de spelers die uit het het Jeugd plan zijn voortgekomen "tot een jaar of vijf geleden". "Die spelers ken ik, die spelers kennen elkaar. Dat is mijn drijfveer geweest bij de selec tie". Een vreemd criterium. Wie om wat voor reden ook nooit bij het Jeugdplan Leiden heeft gezeten en toch een goede voet baller is geworden, valt er dus buiten. Filippo volgt de lijn-Rijvers, zo lees ik, en geeft steeds dezelfde groep zijn vertrouwen. Nou ge loof ik niet dat de bondscoach het zover drijft dat hij bij het ontdekken van een kei van een speler hem eerst vraagt gf hij wel van de bevoegde autoritei ten zijn voetbalopvoeding heeft genoten. Maar dat even terzij de. Ook laat ik maar even buiten be schouwing of die jongens el kaar na vijf jaar nog wel zo goed kennen en of ze nog de door hem zo geroem.de "een heid" vormen. Wat mij in de opvatting van Fi lippo tegenstaat is de heilig- Omkoping Wat een opwinding in Belgen- land. En ver daarbuiten! Standaard Luik blijkt in de laat ste wedstrijd van de Belgische voetbalcompetitie de titel te hebben zekergesteld door tegen stander Waterschei een bedrag van ruim 20.000 gulden in han den te stoppen. Een diep treurige zaak, zeker, maar ik ben toch in onbedaar lijk gelach uitgebarsten toen ik las hoe het zaakje is uitgeko men. Bij Standaard Luik schijnt men dat bedrag gewoon in de boek houding te hebben opgenomen met tussen haakjes de bestem ming (Waterschei) erbij. Het werk dus van een soort slap stick-flessetrekker. De dagelijkse praktijk zorgt zo voor een Belgenmop waarop een compleet elftal gerenom- verklaring van een systeem. Dat Jeugdplan is mooi en nut tig, maar het is alleen een m i - d del om goede voetballers te kweken. Meer niet. Wie de ogen sluit voor wat daarbuiten tot bloei is gekomen, is op een te beperkte manier bezig. En dat kan brokken gaan geven. Als het Leidse elftal wordt gefor meerd, moet dat in principe al tijd het sterkst mogelijke zijn, al zal er over de opstelling of niet-opstelling van bepaalde spelers altijd wel verschil van mening zijn. "Ach", zegt Filippo, "het is maar eenmalig". Juist dddrom. meerde moppentappers zelfs in zijn wildste fantasie nog niet zou komen. Arie Haan, die in die tijd even eens voor Standaard Luik uit kwam en nu in Hongkong voet balt, heeft intussen ook iets kluchtigs aan de affaire bijge dragen door het "meer als een vriendendienst dan als omko ping" te beschouwen. Ja, zo lust ik er nog wel eentje. De Belgische politie (op zoek naar zwart geld, niet naar om koping) laat er in dit soort ge vallen ook geen gras over groeien, hoor. Men wachtte de voor de deur staande interland België-West-Duitsland niet eens af (dat had toch gekund met "stillen" op de tribunes en rond de kleedkamer), nee, één der hoofdrolspelers, de befaam de Eric Gerets, werd meteen in het trainingskamp van de Ro de Duivels bij de kladden ge pakt en naar de onderzoeks rechter gevoerd. Naast slapstick dus ook een stuk- kie wild-west. Die onderzoeks rechter heeft trouwens de bij naam van "de sheriff'. Moeten we nu verbaasd zijn dat zulke dingen zich in de voetbal lerij voordoen? Nauwelijks. In Duitsland en Ita lië hebben we in het nabije verleden soortgelijke schanda len beleefd. Het gedoe rond Groningen-Inter staat ons ook nog helder in het geheugen ge grift. Betaald voetbal is nog maar ten dele sport. Het is ook (en voor al) een bedrijfstak, (vermaaks industrie, handel. Er gaat veel geld in om en bepaald niet al tijd volgens de door de wet voorgeschreven route. De ERIC GERETS transfer van spelers komt niet zelden tot stand in een troebel, mafia-achtig sfeertje. Waarom zou de manipulatie dadr op houden, waarom zou die zich op bepaalde momenten niet uitstrekken tot wedstrijden en uitslagen? We kijken al niet meer op van schandalen in bank- en bouw wereld of op andere terreinen van het commerciële leven. Maar waarom is dan nog al tijd een groot aantal mensen verbijsterd als het zich voor doet in de beroepssport? Zou men nog altijd verwachten dat het hier zuiverder toegaat dan elders? Kom nou. Boksen, wielrennen, paarde- sport, voetbal daar kun je toch het Ave Maria niet naast leggen. Met dit alles wil ik overigens be paald niet zeggen dat er niet stevig moet worden gestraft. Natuurlijk, anders wordt het helemaal een zootje. Waar het mij hier even om gaat is dat het fraude is zoals andere fraude in de maatschappij. Weigering Het is onduidelijk wat het Ameri kaanse ministerie van binnen landse zaken heeft bezield om na twee maanden nadenken geen visum te verstrekken aan Oleg Vermisjkin, die door de Sowjet-Unie was aangewezen als attaché voor de Olympische Spelen in Los Angeles. De bedoeling was dat hij op 1 maart met zijn werkzaamhe den zou gaan beginnen. Zo'n man heeft een soort ambassa- deursfunctie. Hij regelt allerlei zaken voor zijn land met het or ganisatiecomité. De Amerikanen zullen, naar ik aanneem, hebben uitgevogeld dat hij een pion is van de KGB. Nou en? Die man heeft voorlopig handenvol werk om alles voor de grote sportploeg van zijn land. in orde te brengen. En als je bang bent dat hij nog andere dingen gaat doen, zet je ge woon een peloton doorgewin terde lieden van de FBI (met regenjas, gleufhoed en koele blik in de ogen) dag en nacht op zijn spoor. Die Amerikaanse weigering is nou weer onnodig spanning kweken rond de Olympische Spelen. De Russen toezeggen dat hun attaché op 1 maart kan beginnen en dan op pre cies die datum aankondigen dat de voorgedragen functio naris niet welkom is. Een potje pesterij, waar niemand en niets mee gediend is. Nu zijn ze in het Kremlin door- eengenomen nogal pragma tisch. Zelf hebben ze trouwens ook een reputatie op het gebied van het weigeren van visa. Meestal houden ze hoofdzaken (in dit geval: in Los Angeles aantonen dat ze de sterkste sportnatie ter wereld te zijn) wel gescheiden van allerlei hin derlijke bijzaakjes. Dus hopelijk nemen ze het Ameri kaanse besluit niet al te hoog op. Als ze dat wel doen kunnen we nog wat beléven. Dan wordt het een prestigegevecht, dat het organisatiecomité in Los Ange les én de Olympische beweging nog heel wat koppijn kan be zorgen. Het is ook niet duidelijk wat het Amerikaanse ministerie er bij te winnen heeft, behalve het ge noegen dat de politiek beleeft aan banale dwarslig gerij. Als Vermisjkin niet komt dan zal een andere KGB-er zijn op wachting maken. Ze hebben er echt wel een paar in voorraad die nog niet op de zwarte lijst van de Amerikanen voorko- Hockey Voor het eerst dit een wedstrijd van de Leidse Mixed Hockeyclub "Leiden" geweest op het fraaie Oegst- geester complex. (Wanneer gaat die vereniging zijn naam nu eens aanpassen. Voorzitter Goslings overwoog dat toch toen hij van de gemeente Oegst- geest steun kreeg voor het kunstgrasveld? Het sterke HGC uit Den Haag was de tegenstander. Na een dorre eerste helft, waarin Lei den weinig doelmatig van zich afsloeg, ontspon zich een zeer enerverende tweede helft. Ge nóten. In geen tijden meer zulk spannend hockey gezien. Pluim op de hoed van de mannen van Oltmans voor de inzet. Twee keer op achterstand gezet en twee keer teruggekomen. Af en toe ook een heel hard duel en dan werden er dingen geroe pen waar ze bij de EO zo voor waarschuwen. Misschien niet de beste, maar wel de meest in het oog lopende spe ler bij Leiden vond ik Hans- Willem Croll. Een soort voor stopper als ik het met mijn leken ogen goed heb gezien. Hij wurmde overal dat stuk hout van hem tussen, irriteerde de HGC-ers hogelijk met zijn charges, was veel aan de bal en als dat niet het geval was stond hij vaak protesterend met zijn stick omhoog. Mooi tiep. Een speler a la Neeskens. Hard en tomeloos. Mijn buurman langs de lijn noemde hem een kami kaze-piloot, maar dat gaat mij wat te ver. Die keurige Haagse heren von den op zeker moment dat een kleine correctie op haar plaats was. Terwijl hij jachtig op weg was naar de HGC-cirkel staken zij hem de stick tussen de be nen, waarna hij een smak maakte waarvan het zien al pijn deed. "Bijten, Croll, bij ten", mep de aanhang hem toe. Dat deed hij ook, hoewel geluk kig niet letterlijk. Ik mag die jongens wel die kun nen geven en nemen. Croll is student rechten, naar men mij vertelde. Als hij straks aan de balie dezelfde inzet ten toon spreidt, kunnen we nog héél wat meemaken. Hopelijk laat hij die stick dan thuis. DEN HAAG (GPD) - Ria Beckers, de fractievoorzitster van de PPR in de Tweede Kamer, heeft gisteren felle kritiek geuit op het regeringsbeleid ten aanzien van de sportboy- cot van Zuid-Afrika. Tijdens een bijeenkomst in Den Haag, waar staatssecretaris Van der Reijden van WVC en voetballer Ruud Gullit van Feyenoord het boekje „Zuid- Afrika Buitenspel" kregen overhandigd door de auteur Sam Ramsamy, deelde Beckers mee dat zij de „twee slachtigheid van dat beleid" donderdag in de Kamer aan de kaak zal stellen. Sam Ramsamy (midden) overhandigt het boek "Zuid-Afrika Buitenspel" a en Feyenoord-speler Ruud Gullit. De kritiek van de fractievoorzitster richt zich met name op Joop van der Reijden. Volgens Beckers doet de bewindsman momenteel afbreuk aan de oproep van mi nister De Boer in 1982 om alle sportcontacten met Zuid-Afrika als gevolg van het apartheidsre gime te verbreken. Van der Reij den blijkt zich namelijk het „lot" van veel Nederlandse organisa ties te hebben aangetrokken, die zich erover beklagen dat het stringentere visumbeleid voor Zuidafrikaanse sportlieden, zo als dat vanaf 1 januari 1983 in Ne derland wordt gehanteerd, zeer nadelige gevolgen kan hebben. De organisatoren vrezen dat hun toernooien door de internationa le organisaties van de lijst van er kende officiële evenementen worden geschrapt, aangezien Zuidafrikanen niet deel kunnen nemen. Met het ABN-toernooi voor de boeg, heeft staatssecretaris Van der Reijden de tennisbond in middels schriftelijk laten weten DEN HAAG (GPD) - De kans bestaat dat Dé Stoop bin nenkort voorzitter wordt van eerstedivisieclub FC Den Haag. Deze week voert Stoop een eerste oriënterend gesprek over zijn kandida tuur met P. Huber, de woordvoerder van de groep zakenlieden die FC Den Haag in de toekomst finan cieel wil ondersteunen. Stoop, die sinds zijn ge dwongen aftreden als sectie- bestuurslid geen functie meer in bet voetbal be kleedt, Iaat het van de uit komst van dat gesprek af bangen of bij zich officieel kandidaat stelt voor het voorzitterschap van de Haagse vereniging. Pieter den Duik stelde twee maan den geleden zijn functie als voorzitter ter beschikking nadat hetzelfde consortium dat nu met Dé Stoop gaat praten had laten weten het niet meer in hem te zien zit ten. er een voorstander van te zijn om in de toekomst een soepeler toe latingsbeleid voor Zuidafrikaan se sporters te hanteren. Zeker waar het gaat om toernooien als het Melkhuisje in Hilversum en het toernooi in Rotterdam, dat aanstaand weekeinde van start gaat. Het is in dit licht bezien dan ook niet verwonderlijk dat de be windsman zijn collega van Bui tenlandse Zaken inmiddels posi tief heeft geadviseerd over de (nog niet ontvangen) visumaan- vraag van de Zuidafrikaanse ten nisser Kevin Curren voor Rotter dam. En aangezien ook het college van B en W van Rotterdam zich niets meer schijnt te herinneren van de in eerste instantie geopperde bezwaren tegen de deelname van Curren aan het toernooi, is het dus zeker dat hij in de Maasstad zal spelen. Een slag in het gezicht van de Stichting VN-jaar voor Sancties tegen Zuid-Afrika, maar ook voor Ria Beckers. Steun „Minister De Boer was van mening dat sportcontacten met Zuid- Afrika uitgelegd konden worden als steun aan de apartheidspoli tiek van de Zuidafrikaanse rege ring", aldus de PPR-fractieleid- ZEIST (ANP) - De Belgische scheidsrechter Marcel van Lan- genhove (39) leidt de interland wedstrijd Nederland-Denemar- ken, die volgende week woens dag in het Ajax-stadion te Am sterdam wordt gespeeld. Zijn landgenoten Charles Magerat en Jean-Pierre Gernay assisteren hem. Van Langenhove heeft 55 interna tionale ontmoetingen geleid waarvan negen A-interlands. Vo rige week woensdag floot hij in het Pare des Princes te Parijs de wedstrijd Frankrijk-Engeland. De eredivisiewedstrijd FC Gro- ningen-FC Den Bosch, die was vastgesteld op 18 maart is een dag vervroegd. De clubs zullen ster. „Vandaar dat Nederland zich in 1982 definitief aansloot bij de Internationale Verklaring van '77 tegen Apartheid in de Sport. Deze lijn werd voortgezet door het huidige kabinet, toen minister Van den Broek van Bui tenlandse Zaken in januari '83 een restrictief visumbeleid te genover Zuidafrikaanse sportlie den aankondigde. In zijn toelichting op de begroting '84 heeft hij dit nog een keer be vestigd. Van den Broek sprak destijds zelfs van een „zéér re strictief toelatingsbeleid voor Zuidafrikaanse sportlieden- en ploegen". Ria Beckers betreurt hét dan ook dat Van der Reijden „bang" is voor de gevolgen die een boycot voor de Nederlandse sportwe reld kan hebben, omdat Zuid- Afrika nu eenmaal lid is van de internationale sportfederatie. De praktijk wijst namelijk uit dat dit niet het geval is^ Ria Beckers: „Enkele jaren geleden werd Zuid-Afrika in de Europese afde ling van het Davis Cup-toernooi geplaatst. De Scandinavische elkaar nu zaterdag 17 maart in Groningen ontmoeten. John Toshack, de voormalige aanvaller van Liverpool en het nationale elftal van Wales, is gis teren door het bestuur van voet balclub Swansea ontslagen als speler/manager. Toshack leidde Swansea van de vierde Engelse divisie naar de eerste. De club degradeerde vo rig seizoen echter weer en de ex- international bood in oktober zijn ontslag aan. Twee maanden later keerde hij terug als speler/ manager. Zonder veel succes, want dit jaar behaalde Swansea slechts één overwinning in ne gen wedstrijden en staat onder aan de ranglijst van de tweede di- landen weigerden daarop het team toe te laten. Zuid-Afrika werd vervolgens verplaatst naar de Amerikaanse zone van het toernooi, maar ditmaal sloten Ar gentinië, Brazilië en Mexico hun grenzen af. Het gevolg was dat de Internationale Tennis Federatie Zuid-Afrika uitsloot van deelna me aan het toernooi". De bestraf fende vinger van de ITF voor de landen die Zuid-Afrika boycot ten bleef uit. Strak Schema Overigens was de staatssecretaris niet in de gelegenheid te reage ren op de kritiek van Beckers. De bewindsman bleek gebonden aan een strak tijdschema, waar door hij de bijeenkomst na een korte toespraak alweer had ver laten toen Beckers het woord kreeg. De bewindsman was nog wel aan wezig toen Sam Ramsamy, de voorzitter van het South African Non-Racial Olympic Comité (SAN-ROC), een beroep op de Nederlandse regering deed om Kevin Curren een visum te wei- BRUSSEL (Belga) - De pas 20 jaar geworden Zweed Henrik Sunds tröm heeft op de openingsdag van het internationale tennis toernooi in Brussel voor de eer ste verrassing gezorgd door de als zesde geplaatste Amerikaan Bill Scanion uit te schakelen. Sundström, die vorig jaar drie toernooien op zijn naam schreef, zegevierde in drie sets: 7-6 2-6 7- 6. geren. „Curren is een vertegen woordiger van het apartheidsre gime in Zuid-Afrika", benadruk te de uit zijn land verbannen Ramsamy. „Hij is lid van de Zuidafrikaanse tennisbond, die volledige erkenning geniet van de regering. Curren is derhalve betrokken bij het racisme in mijn land. Speelt Curren in Rot terdam, dan wordt dat in Zuid- Afrika gezien als steun aan het racisme". Maar ook de KNLTB moet volgens Ramsamy beseffen dat het de te genstanders van het Zuidafri kaanse apartheidsbeleid niet is te doen om een strijd tussen blank en zwart. „Het is een kwes tie van juist en onjuist", aldus Sam Ramsamy. „Waarom be schikt mijn land niet over een zwarte toptennisser? Omdat tachtig procent van de tennisba nen in Zuid-Afrika is voorbehou den aan blanke spelers. Aan zwarten worden geen faciliteiten verleend, dus zullen zij ook nooit tot de internationale top door dringen. Daar zou de KNLTB ook eens bij na moeten denken". LEIDEN - Niet alleen van de zijde van supporters, trainers en be stuurders van betaalde clubs, maar ook van de kant van radio en televisie bestaat er veel be langstelling voor de wedstrijd van het Nederlands voetbalelftal tegen de Leidse selectie die mor genavond wordt gespeeld. Studio Sport wilde aanvankelijk flitsen uitzenden van het duel, maar omdat het licht op sport park "Ter Specke" niet aan de ei sen bleek te voldoen moest daar van worden afgezien. In plaats daarvan maakt Studio Sport nu een zogenaamde rand-reportage met daarin een aantal interviews. Uit het betaalde voetbalwereldje reizen clubbestuurders van Ajax, Feyenoord en zelfs FC Gronin gen af naar Lisse, waar ook Thijs Libregts, Jan Reker en Aad de verrichtingen van hun pupillen zullen vol een. GOTHENBURG/DEN HAAG (ANP) Nellie Cooman is er nog niet van overtuigd dat zij mo menteel de beste vaderlandse sprintster is. De verrassende winnares van het brons tijdens de Europese indoorstrijd op de 60 meter erkent dat de laatste veertig meter van het kortste re guliere onderdeel in de open lucht niet haar sterkste punt is. De negentienjarige Rotterdamse beschouwt zich voorlopig als een specialiste op de ultra-korte af stand. "Die veertig meter maakt een groot verschil uit. Ik kan het tempo niet vasthouden, laat staan op schroeven. Volgens mij is dat geen kwestie van kracht". Nellie Cooman troefde zondag op de Britse Beverley Kinch en de Bul gaarse Anelia Noenjeva na, de in Gothenburg aanwezige sprint sters af. Bij de verliezers mocht ook Els Vader zich rekenen. Voor de tweede keer in haar nog prille loopbaan versloeg de atlete van AVR haar concurrente, die houdster is van de Nederlandse records in de open lucht op 100 meter (11,25) en 200 meter (22,81). Twee jaar geleden was de uit Suri name afkomstige Cooman Vader tijdens een landen wedstrijd in Cosford al eens te rap af. Tevens ontfutselde Cooman de wegens een knieblessure niet in de fina les gestarte Vader de nationale toptijd op de kortste binnenaf- stand: 7,23 seconden. Vader, die problemen met haar meniscus vreest en haar knie nu een week rust gunt, lijkt te wor den overvleugeld door haar vijf jaar jongere tegenstandster. In Gothenburg ontbraken overi gens onder meer de Oostduitse atletes Marlies Göhr en Ingrid Auerswald, die dit seizoen al 7,12 seconden hadden geklokt. "Limiet" Als beste tijd op de 100 meter heeft Cooman 11,54 staan. Die tijd ver wezenlijkte de voor haar mid denstandsdiploma studerende atlete na zeer beperkte trainings- arbeid. Inmiddels heeft Cooman de oefenfrequentie van twee naar vier vijf keer per week op gevoerd. "Los Angeles lokt mij wel, maar het moet lekker blij ven gaan. Ik voel er niets voor krampachtig naar de limiet (het IOC eist een sprinttijd van 11,33 seconden) te moeten streven". In 1981 eindigde Cooman als zesde tijdens het toernooi om het Euro pese jeugdkampioenschap in Utrecht. In datzelfde jaar bracht zij in Santander het Nederlandse jeugdrecord op 11,74. Het sei zoen daarna knabbelde zij twee- tiende seconde van die tijd af. Vorig jaar stagneerde haar ont wikkeling min of meer omdat zij naar studie aan de detailvak school wilde afronden. Cooman het in 1983 de klokken niet eer der stopen dan 11,58. Tijdens het korte indoorseizoen bracht zij haar toptijd, die begin dit jaar op 7,45 seconden stond, terug met 22-honderdste. Eerst noteerde zij in Zuidlaren on danks een "weekje griep" de ek- limiet van 7,35. In Gothenburg ging er opnieuw twaalf-honderd ste af. "Aardigheid" Cooman, die zich na haar serie zelfs een aardige kans gaf op het Europees kampioenschap, is niet zo verbaasd over die progressie. "Dat komt er van als je er aardig heid in hebt. Dit is grandioos. Op die manier is het helemaal niet moeilijk die training vol te hou den". Met Vader, Marjan Olijslager en Martha Derby zijn er voor het eerst sinds lang weer mogelijk heden een redelijk succesvolle estafetteploeg te vormen. Voor een dergelijk kwartet lijkt Coo man de ideale openingsloopster. "Ik heb daar best zin in, al gaat het individuele nummer voor", zegt de donkere atlete, die in zo'n gezelschap voor een uitstekende stemming kan zorgen. De Rotterdamse atlete laat haar starts steevast voorafgaan door een uitgebreid ritueel. Zij slaat kruisjes, lijkt het hoofd naar Mekka te richten en kust de baan. "Dat is helemaal geen gein tje", zegt ze lachend. "Ik ben ka tholiek opgevoed". ZEIST (ANP) De Deense bonds coach Sepp Piontek heeft Sören Lerby (Bayern München), Jan Mölby (Ajax) en Ivan Nielsen (Feyenoord) in zijn selectie opge nomen, die woensdag 14 maart in het Ajax-stadion in Amster dam vriendschappelijk tegen het Nederlands elftal speelt. Aanvankelijk had Piontek van Bayern geen toestemming gekre gen om Lerby te selecteren, aan gezien de Bundesligaclub een dag eerder zijn competitieduel met Kickers Offenbach moet af werken. De ex-Ajacied zal nu pas op de dag van de wedstrijd naar Amsterdam reizen. ADVERTENTIE Woensdag a.s. aanvang 18.30 uur Sportpark F.C. Lisse KAARTVERKOOP: vanaf 17.00 uur op 7 maart aan de kassa voor de wedstrijd. Goede parkeergelegenheid aanwezig

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11