EIDSCH DAGBLAD Kortingen niet onaantastbaar Voor een tientje véél wijzer Verzoeningsconferentie Libanon wellicht hervat IDA: verbiedt '£{4deogeweld —oor kinderen ^lemp valt ™3^alesa af gevelreiniging 225 m2 WINKELRUIMTE Andere bezuinigingen mogelijk Groot alarm voor Leiden en omgeving Ruis blijft bij VARA-tv Spel over kernoorlog valt slecht Vergiftigde spijsolie eist weer levens Tsjernenko: beleid Andropov voortgezet Camavalszondag 4 maart zijn wij de gehele dag geopend LEIDSCH DAGBLAD ERDAG 3 MAART 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37336 i'gende t* nale proaw: G. Koopman edacteur: drs J. W. E. Metselaar echteraojdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 A3 Leiden Voor tetnrs. zie colofon Wat hebben hamburgers met een verjaardagsclub te maken? Onze Nationale Reserve - kortweg Natres genoemd - bestaat uit vrijwilligers die op vreemde uren oefeningen houden. Onlangs waren ze in de Katwijkse duinen. We waren erbij. De beerput van het Belgische voetbal is met de zaak Standard weer een stukje verder geopend. Jef Jurion (foto), de 'rommelaar' van het eerste uur, geeft de malversaties nu openhartig toe. il gen de i «jVERSUM (ANP)- Videoban- en met geweld en sadisme moe- fen niet worden verhuurd aan anderen. Dat zou verboden J3 Roeten worden. Aldus de me- 3ff De videofilms len daarom eerst moeten wor- len gekeurd. Van der Sanden zei lurendiit gisteren voor de VARA-radio. Stads eerste verantwoordelijkheid ader tejgt hier bij de ouders, aldus Van Djer Sanden, maar via sluipwegen ïmeencomen kinderen toch met dit soort produkties in aanraking. CDA'er vindt dit schadelijk. te^cfv'Het geweld in de samenleving al meer dan genoeg. We moe- Moten onze jeugdige mensen er niet confronteren". 32 en usserPIl 1- |werpA0 PAULO (AP) - De Poolse f^en primaat kardinaal Jozef Glemp vl j heeft in een gisteren gepubli- "O'lceerd vraaggesprek gezegd dat iven- verboden vakbond Solidari teit niet langer "de werkende ■Bi klasse verdedigt" en dat Lech Walesa "de controle over de or- ganisatie heeft verloren". t 'Op het hoogtepunt van de kracht van Solidariteit zei ik dat de kerk C de bond zou steunen, zolang zij vasthield aan haar oorspronkelij ke doelstelling, de verdediging van de arbeiders. Maar, op een gegeven moment, liet Solidari- gn(j teit haar doelstelling in de steek en verdedigt zij niet langer de ge_ werkende klasse," aldus Glemp. BEIROET (GPD) - Er bestaat een kans dat eind volgende week de Libanese verzoeningsconferen tie wordt hervat. De naaste advi seur van Libanons president Amin Gemayel verwacht dat alle partijen in het conflict er aan zul len deelnemen en dat er binnen enkele dagen een definitief be stand geregeld zou kunnen wor den. De vorige nationale verzoe ningsconferentie, in het Zwitser se Genève, werd in november van het vorige jaar zonder succes voortijdig afgebroken en opge schort. De nieuwe conferentie zou ook in Zwitserland gehou den worden, in Montreux. Deze stappen zouden het gevolg zijn van het tweedaags bezoek dat president Gemayel aan Syrië bracht. Daarover is nog steeds niets officieel bekend, maar vol gens de adviseur heeft Gemayel de toezegging gedaan het om streden Libanees-Israëlisch ak koord van mei vorig jaar op te heffen. Dit is altijd een van de voornaamste eisen geweest van Syrië, dat de belangrijkste steun pilaar van de Moslim-oppositie in Libanon is. Volgens diplomatieke bronnen in Beiroet houdt het akkoord ook een toezegging in, dat Libanon zich van nu af aan internationaal als een neutreaal Arabisch land zal opstellen, met daarnaast spe ciaal nauwe banden met het buurland Syrië. Dat komt er vol gens diplomaten op neer dat de Libanese regering zich in het vervolg nauw aan de bevelen uit Damascus zou moeten houden. Volgens de regeringsadviseur zal Gemayel de details van de rege ling die hij met Syrië heeft ge troffen, pas bekendmaken nadat hij de resultaten van zijn bezoek aan Damascus heeft besproken, met de andere leiders van zijn ei gen Christelijke gemeenschap. Voor zijn bezoek aan Damascus stond Gemayel onder hevige druk van de meer extreme ppliti- MILIEU AKTIE! Natuurlijk kunt u zoals reeds meer dan 30 jaar met al uw oude batterij en naar ACCU SPECIALIST GROENEN vochtwering/ impregneren injecteren Milieu Technische Service/ Leiderdorp Eerst opklaringen Q71 - 89 65 95 In de nacht opklaringen en minimum temperatuur ongeveer min 1 graad. Overdag geleidelijk toenemende be wolking maar droog. Middagtempe- ratuur ongeveer 5 graden. Tot matig afnemende wind draaiend van noord naar west. 4 maart 1984 Zon op: 07.18 uur, zon onder: 18.26 uur. Maan op: 08.22 uur, maan onder: 20.12 12.50 uur. 5 maart 1984 Zon op: 07.16 uur, zon onder: 18.28 uur. Maan op: 08.35 uur, maan onder: 21.20 TE HUUR NOORDWIJK AAN ZEE Op eerste stand in de Hoofdstraat in direkte omgeving van Hema en Blok ker. Ook geschikt voor Horeca. Eventueel in twee delen van 65 m2 en 160 m2 te huur. Brieven onder nummer 49509 van dit blad. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal niet onder alle omstandigheden vasthouden aan de kortingen op de hogere uitkeringen per 1 juli. Na de wekelijkse ministerraad verklaarde premier Lubbers dat het kabinet bereid is de voorgenomen bezuinigingen ter discussie te stellen, mits alternatieve voorstellen in de komende jaren net zo fors doorwerken als bij de huidige plannen het geval is. Het kabinet heeft in de Miljoenen nota voorgesteld de hogere uit keringen (wwv, wao) per 1 juli te verlagen tot 70 procent van het vroegere loon. Daarmee wil het kabinet dit jaar 760 miljoen be sparen, en elk volgend jaar 1,5 miljard. Zowel de vakbeweging als de beide regeringsfracties CDA en WD hebben inmiddels andere bezuinigingen voorge steld, zodat de uitkeringsgerech tigden na de korting van 1 janua ri niet opnieuw fors hoeven in te inleveren. Lubbers zei desgevraagd op zijn wekelijkse persconferentie dat het kabinet voorlopig vasthoudt aan het bedrag van 760 miljoen gulden. Hij sloot echter niet uit dat het kabinet tijdens de ko mende onderhandelingen bereid is een deel van dit bedrag te laten vallen, mits de overblijvende be zuinigingen 'structureel' door werken. Incidentele maatregelen, die uit sluitend tot doel hebben om een bepaald bezuinigingsbedrag te bereiken, wees hij van de hand. Het kabinet is niet van plan eventuele meevallers voor de rijksoverheid in mindering te brengen op het te bezuinigen be drag. Voorlopig gaat het kabinet ervan uit dat er geen nieuwe te genvallers te verwachten zijn. - STOCKHOLM - Een Zweedse marine-man hangt aan een helikopter terwijl hij met een lijn twee rendieren uit het ijs probeert te redden. De dieren waren vlakbij het Zweedse Soderhamn op een bevroren zee door het ijs gezakt. Beide elanden konden in veiligheid worden gebracht. (foto:AP) Uit vrees voor vliegramp Een delegatie uit het kabinet heeft deze week voorlopige gesprek ken gevoerd met afvaardigingen van werknemers en werkgevers. Daarbij is gebleken dat slechts een beperkt aantal alternatieven voor mogelijke bezuinigingen in aanmerking komt. Het kabinet vindt dat eventuele nieuwe voor stellen in elk geval moeten lei den tot dalende premies voor so ciale voorzieningen en tevens een fors bedrag moeten opleve ren. Wel bevestigde Lubbers dat de vakbonden zich, in tegenstelling tot de werkgevers, niet gebon den achten aan het vastgelegde bezuinigingsbedrag. Na de ge sprekken van deze week wil het kabinet eerst het komende ad vies van de Sociaal-Economi sche Raad afwachten, voordat het overleg officieel begint. Pas tijdens het overleg binnen het kabinet over de begroting voor 1985 zal een besluit worden ge nomen over de vraag of de voor keur gegeven moet worden aan verlaging van het overheidste kort dan wel aan lastenverlich ting in 1985, zei Lubbers. HILVERSUM (ANP) - Willem Ruis zal voor de VARA de ko mende twee jaar amusements programma's blijven presente ren. De VARA en Ruis zijn het alsnog eens geworden over de opzet van het nieuwe program ma dat Ruis het volgende televi sieseizoen op de vaste VARA-za- terdagavond zal presenteren. Twee weken geleden besloten de VARA en Ruis de samenwerking voorlopig te beëindigen omdat ze het niet eens konden worden over de opzet van een nieuw amusementsprogramma. Ofc] Het Motorhuis iVondellaan80. Lelden Tel 071-769313 (Van een c r verslaggevers) ci en militieleiders binnen de christelijke gemeenschap geen toezeggingen te doen die de Syri sche macht in Libanon zouden vergroten. Volgens de meeste waarnemers in Beiroet had de belegerde presi dent echter nauwelijks een ande re keuze dan de Syriërs en de moslim-oppositie tegemoet te komen na de overname begin fe bruari van West-Beiroet door de oppositie en na de ineenstorting van het Libanese leger. LONDEN (AP) - Twee socialisti sche Britse parlementsleden hebben aangedrongen op een verbod van een Amerikaans ge zelschapsspel, waarin de deelne mers als nationale leiders moe ten proberen eikaars bevolkin gen met kernwapens te vernieti gen. De fabrikant van het spel, "Nu clear Escalation", beweert dat het spel iedereen aanspreekt die gevoel voor humor heeft. De twee Lagerhuisleden Bruce George en David Winnock noe men het spel echter "walgelijk en aanstootgevend". "Het is niet te geloven datje plezier kunt scheppen in het simuleren van de dood van miljoenen men sen?" zei Winnock. LEIDEN - Luchthaven Schip hol heeft gisteravond om kwart over acht groot alarm geslagen bij onder meer de Leidse politie voor een lijn- vliegtuig van Air France uit Parijs dat onbestuurbaar zou zijn. Dit betekent dat men rekening moest houden met het neerstorten van het vliegtuig bij de landing en dat in dat geval alle wegen naar ziekenhuizen in de om geving voor ambulancever voer moesten worden afge zet. Volgens een woordvoerder van de Leidse politie is het de eerste keer dat een dergelijk verzoek door de luchthaven werd ge daan. Het betreffende vliegtuig is even later toch veilig geland. Hoeveel inzittenden het toestel had, kon een woordvoerder van de luchthaven vanmorgen niet meedelen. Uit voorzorg waren naar de lan dingsbaan, waarvan het vliegtuig gebruik moest maken, inmiddels ook brandweerauto's en ander hulpmaterieel gedirigeerd. Uit de discussie tussen de ver keersleiding op Schiphol en de piloot van het vliegtuig, werd niet duidelijk wat de besturings problemen waren. "Het toestel trok naar links, dat was alles wat de piloot ons kon meedelen", aldus de woordvoer der van de luchthaven. Het ge sprek tussen verkeersleiders en piloot werd bemoeilijkt door het feit dat de laatste zijn problemen niet goed in het Engels onder woorden kon brengen. De technische mankementen aan de Boeing 727 zijn later op de avond op Schiphol verholpen. MADRID (AFP) - Het schandaal rond de vergiftigde spijsolie in Spapje heeft afgelopen maand weer twee levens geëist. Dit is gisteren van officiële bron in Ma drid vernomen. In totaal zijn in Spanje nu 349 men sen overleden aan de gevolgen van het gebruik van vergiftigde spijsolie. Het eerste slachtoffer viel bijna drie jaar geleden, in mei 1981. Er liggen nog 46 men sen in het ziekenhuis met vergif tigingsverschijnselen. MOSKOU/WASHINGTON (UPI/ Reuter/Tass) - De Russische partijleider Tsjernenko heeft gis teren in zijn verkiezingstoe spraak gepleit voor een gedecen traliseerde leiding en planning van de economie in de Sowjet- Unie. Op die manier zou de Rus sische economie kunnen worden verbeterd. Ook de strijd tegen laksheid, alco holisme en werkverzuim moet worden voortgezet, evenals mis bruik van positie en corruptie, verklaarde de partijleider. Deze campagne is door de voorganger van Tsjernenko, Andropov, op gang gebracht. In zijn eerste grote rede sinds And ropovs begrafenis beschuldigde Tsjernenko de Verenigde Staten van een streven om de wereld te overheersen door een "openlijk militarisme". Als voorbeelden van "inbreuken op de rechten en vrijheden van de volkeren" noemde hij de invasie in Liba non, de bezetting van Grenada en de verhulde oorlog tegen Ni- caragua. Maar Tsjernenko stelde dat de Sowjet-Unie altijd bereid is tot wederzijds aanvaardbare, prakti sche oplossingen van concrete problemen van wederzijds be lang en in het belang van de vre de. Hij herhaalde het voorstel voor een wederzijdse bevriezing van kernwapens en voor een ver bod op chemische wapens. Een overeenkomst over chemische wapens zou mogelijk een keer punt kunnen markeren in de Amerikaans-Russische betrek kingen en in de internationale si tuatie als geheel, aldus Tsjernen ko. "Wij zouden zo'n drastische verandering toejuichen. Het is nu aan Washington om daden te stellen". De verkiezingstoespraak van de Russische leider Konstantin Tsjernenko houdt de hoop le vend, dat tussen Washington en Moskou een nieuwe dialoog kan worden geopend, aldus woord voerder Larry Speakes van het Witte*Huis. Dankzij een speciale vergunning is Bakker voor de Tuin zondag 4 maart open! Die dag kunt u supervoordelig uw tuin- en kamerplanten kopen. Bovendien is er 1.600 m2 tuinmeubelshow en een gratis attentie voor iedere Ja, ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land graag 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Adres Tel. I iI i alVfi'f" "ML>IÊ Qt: 111

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1