c Onbegonnen Werk Rugklachten: mensen moeten leren hun hersens te gebruiken Vink (CDAterug in raad: return of the pink panther Fysiotherapeuten geven cursus Dief vlucht per trein; toch gepakt Palen geramd Leiden VRIJDAG 2 MAART 1 Roze panter De CDA'er Cees Vink (65), bloed groep CHU, keert terug in de Leidse gemeenteraad. Bij de laatste verkiezingen had zijn partij hem op een dusda nig matige plaats gepoot dat hij uit de boot viel toen de stemmenoogst van het CDA nogal tegenviel. Volgens het bloedgroepen-sys teem had Vink eigenlijk al eer der zijn rentree moeten maken (bij het vertrek van Karstens), maar dat bleek toen afgeschaft. Vandaar dat hij nu in de plaats van de oud-KVP'ster Margreet van Akkeren de loka le politieke wei in mag. The return of the pink panther. Het is een publiek geheim dat de CDA-fractie niet onverdeeld staat te juichen bij de terug keer van Vink. Geen "heja Ceessie" dus. Oh nee. In de jaren dat hij in raad en commissie zijn werk deed, toonde hij zich een nauwgezet, om niet te zeggen minutieus man. Maar zelfs zijn eigen fractie leed er onder dat hij op zo veel onbeduidende slakjes zout legde. Voorts bleek zijn ge voel voor humor tamelijk geda teerd. Dus vrolijker werd het er niet op. De oud-wethouder van finan ciën, Hans van Dam (PvdA), die gold als een man met een onwankelbare overtuiging, zag je in discussies met Vink over pakweg het brandschade fonds of de stoomleverantie van het energiebedrijf ineens gaan twijfelen aan de eindig heid van het heelal. Toen oud-wethouder Van Aken destijds tegen de zin van de PvdA-fractie zijn come-back in de raad maakte, gedroeg hij zich tot opluchting van zijn partij als een zwijgzame, broe dende boeddha. Maar dddr hoefje bij Vink niet op te reke nen. Hij zal weer pal staan en zijn vinger zal rusten bij élke komma. Wil iedereen weer even afgedrie- duivekaters goed bij de les we zen? Franciskanen Het missiebureau van de Neder landse Franciskanen, tot dus ver in Haarlem gehuisvest, komt naar Leiden. Het trekt straks in het pand Haagweg 13. Pastoor Pot van de Leonardos- parochie schetst luchtig de voordelen voor de Fransciska- nen. "Een mooi huis met een prachtige tuin; je zit vlak bij de autoweg naar Schiphol en bovendien is er een parkeerge legenheid". Als je het zó aanprijst, is het maar zeer de vraag of de Fran ciskanen dddr wel in mogen. Want is dat niet de orde die in het voetspoor van de grote Franciscus van Assisi al eeu wen de prijscompensatie ne geert en de uiterste soberheid, ja, de drmoede voorstaat? Barbaraschool Weer verdwijnt een markant ge bouw uit het hart van Leiden. De Barbaraschool aan het Le vendaal, daterend uit de jaren twintig, valt onder de slopers hamer. Een stad is een levend organisme en dat houdt na tuurlijk in dat dingen verdwij nen om plaats te maken voor andere. Je kunt niet alles vast houden wat vorige generaties, hoe liefdevol ook, hebben neer gezet. Toch baart het vlot verdwijnen van tal van wat we maar zul len noemen eigentijdse monu menten de nodige zorgen. Er zijn er al wat gegaan! Gebou wen kunnen nóg zo'n opval lend uiterlijk en innerlijk heb ben, als ze niet kraken van ou derdom blijken ze soms onthut send slecht beschermd te zijn. Dat is maar weer gebleken met de panden aan de Stationsweg. Monumentenzorg is in feite het geven van een afgewogen beeld van het verleden en daar hoort déze eeuw straks natuurlijk ook bij. Het is dus aanzienlijk méér dan het conserveren van een aantal Anton-Pieck-achtige taferelen. Architecten We moeten in Leiden af van het bouwen van truttige en kneute rige huisjes of woonbuurten. De baan dient weer vrij te wor den gemaakt voor grootse pro jecten. Die mening werd on langs geventileerd door archi tecten en een wethouder in de serie "Mooi of Lelijk - moderne architectuur in een beschermd stadsgezicht". Vandaar dat er op de plaats van het voormalige fabriekscom plex Nieuwenhuizen maar eens een woontoren moet komen. Er schijnt al een prijswinnende architect voor te zijn gepolst. Wethouder Waal: "We denken aan iets hoog en rond, of mis schien wel driehoekig. In elk ge val een gebouw dat kwaliteit heeft. Ik gun de wijk Transvaal graag ook eens iets bijzon ders". Hier passen enkele tellen rust om ons in staat te stellen uit en ver volgens weer in ons vel te sprin gen. Hoog, rond of driehoekig. Of het déar om gaat. De eerste zorg zou moeten zijn dat er iets komt waar de men sen zich thuis en plezierig voe len. Het is wel te begrijpen dat architecten er genoeg van krij gen om een huis te zien als een ding met vier muren en een dak er op, maar dat verdient toch te verkiezen boven het ma ken van ingewikkelde spinsels met veelzeggende namen als De Peperklip en De Ponskaart, waar de mensen zo snel moge lijk weer uithollen. Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon LCC Het Leids City Centrum is niet meer, maar Leiden Leeft, zo vernemen wij. De grootste winkeliersvereniging van de binnenstad wist slechts tien leden naar haar sterfbed te lokken, maar daarom niet getreurd: Leiden Leeft is in aantocht. Een organisatie die alle winkeliersverenigingen gaat overkoepelen en voortdu rend zal uitroepen dat het pri ma winkelen in Leiden is. Dat wordt even wennen. Het geweeklaag van het LCC was jarenlang zo hardnekkig, dat wij eraan gehecht zijn geraakt. Vooral in de jaren waarin bont handelaar Joop van Egmond voorzitter was, reikte de gram storigheid naar een niet te evenaren niveau. Het ergst zijn over het algemeen de architecten die prijzen be halen. Vrijwel zonder uitzon dering lijken hun werkstukken te zijn ontworpen terwijl ze in grote dronkenschap achter hun tekentafel stonden dan wel met de naweeën van het innemen kampten. Nieuwe woonvormen? Natuur lijk, maar dan wel van de men sen en de aarde uitgaan. Het hoogste ideaal moet niet zijn of er mogelijk een prijs mee te be halen is op een concours voor erkende goochelaars. Heeft u wel eens opgemerkt waar het merendeel van de architec ten zélf woont? In solide pan den in gedegen buurten. Hui zen, waarin het door de eeuwen heen goed wonen is. Niet hoog, niet rond, niet driehoe kig. De keihard werkende midden standers als slachtoffer van rooie rakkers en verdwaalde WD'ets, wier grootste hobby autootje pesten is. Een rolver deling die zo vast stond als een parkeergarage. Dachten we. Weemoedig bladeren we in ons archief. Om daarin dit, bijna cabarateske bericht aan te tref fen. Kop: 'Benzineleiding auto voorzitter LCC twee keer door gesneden'. Bericht (ingekort): LEIDEN - De eigenaar van een bontzaak aan de Nieuwe Rijn, de heer J. van Egmond, heeft bij de Leidse politie aan gifte gedaan van het feit dat de afgelopen dagen tot tweemaal toe de benzineleidingen van zijn auto werden doorgesne den. Volgens de politie heeft de heer Van Egmond bij zijn aan gifte het vermoeden uitgespro ken dat een raadslid mogelijk de dader zou kunnen zijn. Des gevraagd ontkende de heer Van Egmond vanochtend der gelijke vermoedens te hebben geuit". Een bericht uit 1977. Wordt het geen tijd dat dat raadslid ein delijk eens een bekentenis af legt? Op 24 juni 1974 verscheen een in terview in deze krant met Van Egmond, toen enkele maanden voorzitter. Kop: LCC: BLIJ VEN PRATEN. Daarbij een fo to van een bedachtzaam kij kende man met een sigaret tus sen de vingers. Echt iemand met wie niet te spotten, maar dus wel te praten viel. Op 18 september 1976 kwam dezelfde voorzitter in de krant aan het woord. Kop: "PRATEN HEEFT GEEN ZIN...." Bij het artikel exact dezelfde foto als twee jaar eerder, maar het is toch net alsof dat hoofd veel bit ser is gaan staan: iemand met wie te veel is gespot en te wei nig gepraat. Het was in de tijd dat de LCC- winkeliers in affiches met het beleid van twee PvdA-wethou- ders afrekenden en hun eigen centrum in de aanbieding de den. Midden op straat of aan geplakt op etalageruiten stond te lezen: "TE KOOP bij voort gang huidig leids binnenstads- beleid. Te bevragen bij: Van Aken Waal, stadsontwikke laars". Een bericht uit de krant van 14 mei 1977: "Het college van B en W heeft een boze brief geschre ven aan het bestuur van het Leids City Centrum, naar aan leiding van uitlatingen die LCC-voorzitter Van Egmond heeft gedaan tijdens de jaar vergadering afgelopen maan dag. Bij die gelegenheid be schuldigde voorzitter Van Eg mond de gemeente ervan notu len van hoorzittingen te verval sen. Bovendien werd beweerd dat de adjudant-directeur ci viele werken van de gemeente, ir. L. Barendregt, leugens zou hebben verteld". In 1978 schreef het LCC in zijn jaarverslag: "De partijen staan weer uiterst scherp te genover elkaar. Nu het be- stuurs- en de raadsleden van de Partij van de Arbeid in Lei den vrijwel unaniem hebben verklaard tegen een parkeer garage Galgewater te zijn en dus zonder aanziens des per- soons - het gehele Leids City Centrum de nek dreigen om te draaien, is het (jammer ge noeg) wederom tijd het zwaard uit de schede te trekken". Dié parkeergarage is er nog niet, maar: Leiden Leeft. De kentering kwam in 1983. Toen bestond Van Egmond het, hij werd koninklijk onderschei den, om zich de bijbehorende versierselen te laten opspelden door, of all people, de boeman van de middenstand, de pij prokende autohater, de wolf in schaapskleren (want: socialist met corpsballen-uiterlijk), de palenplanter bij uitstek, wie weet snijdt hij 's avonds stie kem benzineleidingen van au to's door: wethouder Waal. En die prikte niet eens in Van Eg- monds pels. De PPR deed nog even een poging om de oude verhoudingen te herstellen door schriftelijke vragen aan B en W over de koninklijke onder scheiding te stellen ("voor wel ke verdiensten dan?"), maar dat mocht niet baten. Korte tijd. later werd het Andere Geluid in een interview in deze krant met de nieuwe voorzitter Verberg in deze krant al ge hoord. Onder de kop "PRATEN OVER PARKEREN IS NOOD ZAKELIJK KWAAD", was on der meer te lezen: "De nadruk van het LCC zal in de toekomst meer moeten liggen op de pro motie-activiteiten dan op het kritisch volgen van de gemeen telijke plannen, waar tot nu toe zoveel tijd en geld in gestoken is". Dat wordt dus voortaan van de daken schreeuwen dat Leiden zo'n prachtige stad is en er mag op zijn hoogst onhoorbaar achteraan worden gemompeld: "Maar je kunt er je auto niet kwijt". LEIDEN - Rugpijn blijkt één van de grootste veroorzakers van het ziekteverzuim in Nederland te zijn. Aan deze kwaal lijdt één op de vijftig Nederlanders. Een juis te diagnose is vaak moeilijk te stellen. Een reden waarom velen denken er nooit meer vanaf te zullen komen. Een aantal fysio therapeuten, orthopaeden en psychologen in Nederland pro beert daar iets aan te doen. Ook in Leiden gaat men volgende week beginnen met de uit Cana da overgewaaide cursus 'Rugge steun', een educatief programma ter bestrijding van rugklachten. Twee Leidse fysiotherapeuten, Luuk Aelvoet en Lenno van Gaa ien, vertellen door Saskia Stoelinga "Met onze ruggegraat is het slecht gesteld. Rugpijn ontziet jong noch oud en mensen uit alle be roepen klagen erover", zegt Ael voet. De helft van de patiënten van de twee fysiotherapeuten, werkzaam by Van der Stegen/ Pans aan de Langegracht, komt voor een behandeling aan de rug. En meestal lopen ze daar dan al een aantal maanden mee. De twee proberen samen met or- thopaedisch chirurg E. van Lan- gelaan en psychologe C. Linssen de strijd aan te binden tegen het groeiend aantal mensen dat lijdt aan rugpijn. "Dat leger moet een halt worden toegeroepen", meent Van Gaaien. Hij legt uit dat het heel moeilijk is om de oorzaken van rugklachten precies te achterhalen. "Die kun nen variëren van een slechte houding tot een hernia. De mees te mensen denken als ze niet meer op of neer kunnen onmid dellijk aan dat laatste en een gro te operatie. Slechts in minder dan vijf procent van de gevallen gaat het werkelijk om een echte hernia". De meeste rugpijnen worden aan geduid als 'niet-specifiek' omdat ze geen duidelijke oorzaak heb ben (en er bestaat ook geen dui delijke en gemakkelijke gene zing voor). De pijn is vaak het ge volg van niets anders dan over werkte of slecht geoefende spie ren door verkeerd gebruik van de rug. De vatbaarheid voor pijn in de rug wordt, in vergelijking met andere gewrichten, ver hoogd door het feit dat het rug- gemerg, een belangrijk onder deel van het centrale zenuwstel sel, in de volle lengte van de wer velkolom door het ruggemergka- naal loopt. Ook zijn er nauwe openingen aan de zijkant waar door zenuwen van of naar andere delen van het lichaam lopen. Daardoor kunnen problemen met een wervel, de banden of de tussenwervelschijf druk uitoefe nen op één van de onderdelen van het zenuwstelsel. Bovendien zijn er mensen die rugklachten krijgen als ze onder stress staan, net zoals andere mensen hoofd pijn krijgen. Hersens ot zover deze hele globale uitleg. Terug naar de cursus 'Rugge steun'. Wat valt er nu aan rugpijn te doen? Aelvoet: "In deze cur sus die bestaat uit vijf lessen wordt ingegaan op een heleboel oorzaken". Hij noemt er wat: "Slechte houding, verminderde conditie, veel zitten, zwaarlijvig heid, foutief tillen, ga zo maar door. Om maar eens een voor beeld te geven: veel rugklachten kunnen worden voorkomen als de mensen eindelijk eens hun hersens gebruiken. Bijna ieder een wee' dat we met doorgezakte knieën een zwaar voorwerp moe ten optillen. Echter, geen mens denkt verder wanneer er een bed of stoel moet worden gekocht. Het zitmeubilair is vaak om te huilen". "Eigenlijk is de cursus zo ontwik- kèld", vult Van Gaaien zijn colle ga aan, "dat de mensen na afloop in staat zijn hun rugproblemen zelf aan te pakken. De elkaar aanvullende praktijk en theorie zijn daarop geheel gericht". Van Gaaien en Aelvoet weten uit ervaring dat mensen met rugpijn een heleboel dingen laten, omdat ze bang zijn er nog meer last van te zullen ondervinden. "Depres siviteit", het is een modewoord - hij weet het, maar toch wil Ael voet deze term laten vallen. "Rugklachten beïnvloedt het ge drag". Hij komt de mensen die door die 'rotte' rug in de put zit ten dagelijks tegen in de prak tijk. In landen als Canada, Zweden en China wordt veel meer aandacht geschonken aan de rug. Niet al leen tijdens de werkuren worden de houdingsoefeningen doorge nomen ook zijn daar mogelijkhe den om bij de minste of geringste klachten aan de rug een zoge- Fysiotherapeuten Luuk Aelvoet en dat lijdt aan rugpijn. naamde 'rugschool' te bezoeken. Het aloude spreekwoord 'voor komen is beter dan genezen' wordt door de heren weer even van stal gehaald. Geen preventie Aelvoet moet helaas vaststellen dat in Nederland daarvan nog wei nig sprake is. "Integendeel zelfs", zegt hij, "er is een ongun stige verschuiving aan het optre den van oud naar jong. Mensen in de leeftijd van 30 tot 50 jaar hebben het meest met rugklach ten te kampen. Nee, aan één van de grootste ziekteveroorzakers wordt heel weinig gedaan. Zelfs deze cursus wordt niet gesubsi dieerd", vertelt hij wat veronge lijkt. Hoewel de fysiotherapeu ten zelf zoveel mogelijk voorlich- Lenno van Gaaien binden de strijd aan tegen het groeiend aantal (foto Hol< ting geven, merken ze dat een pa tiënt die is doorgestuurd naar de fysiotherapeut maar één ding voor ogen heeft: hoe kom ik zo snel mogelijk van de pijn af. Van Gaaien: "Er dringt op die manier heel weinig tot ze door". De twee fysiotherapeuten die al meerdere keren zo'n cursus hebben bege leid moesten echter constateren dat de rugpijnlijders die zich toen opgaven met een heel ande re instelling deze avonden volg den. Van Gaaien: "Ze zijn bijna fanatiek. Ze leerden niet alleen veel van ons en de andere des kundigen, maar ook van elkaar". De resultaten worden nauwlettend in de gaten gehouden. De vijfde avond van de cursus wordt daar om pas een half jaar later gehou den. "Een soort herhalings avond. We kijken dan of de theo rie in het cursusboek en de oefe ningen zijn aangeslagen. En of de mensen het ook daadwerke lijk toepassen". En wat blijkt dan? In meer dan de helft van de gevallen zijn de klachten aan merkelijk verminderd/ En wat nog verheugender is, vinden de begeleiders, dat bijna iedereen ook weer wat aan sport, hobby's of iets dergelijks is gaan doen. De anderen staan er na afloop misschien wat minder rooskleu rig voor dan ze zelf hadden ge hoopt Aelvoet: "Zij houden veel pijn, maar geven desondanks aan er beter mee te kunnen om gaan". Opgave en informatie: Fysiothera pie Van der Stegen/Pans; tel 216525. Eerste cursusdag don derdag 8 maart. Wandeltochten 'De 24ste Sleutelstad Wandeltoch ten worden zaterdag en zon dag gelopen. De start is bij het restaurant van de IJsbaan aan de Vondellaan. Deelnemers kunnenkiezen uit de afstanden 5,10,15,25 en 40 kilometer; de start is tussen negen en twee uur. Organisatie: de Leidse Wandelkring 'Willen Is Kun nen', die bovendien dit week einde de zevende Internationa le Sleutelstad Tweedaagse houdt. De start daarvan is eveneens bij de IJsbaan, voor wat betreft de veertig kilometer tussen negen en tien uur en voor wat betreft de twintig ki lometer tussen negen en twee. De Ratel Werkgemeenschap De Ratel houdt zondagochtend een bij eenkomst in het Leidse Volk huis aan de Apothekersdijk. In originele klederdracht zal de Scheveningse vissersvrouw L. Taai-Bal vertellen over haar ervaringen. Leiden kent haar: zij stond veertig jaar lang met haar karretje bij het station en in het centrum. Aanvang: half elf. Pijproken In het auto- en scootermuseum aan de Vlietweg 2c wordt za terdag 17 maart een pijprook wedstrijd gehouden. Deelne mers kunnen hun eigen stenen pijp gebruiken, maar er ook een kopen. Het museum gaat die dag om twaalf uur open; de wedstrijd begint om twee uur. Voor inlichtingen: tel. 122339. Groene cursus Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie (IVN) af deling Leiden begint binnen kort met de jaarlijkse 'Groene cursus'. Een cursus voor men sen die meer willen weten van landschappen, planten en die ren. De cursus wordt gegeven in de periode 2 april - 21 juni en zal bestaan uit zes theorie! praktijkavonden in de Sterre- wacht en uit zes excursies die meestal op zaterdag zullen worden gehouden naar gebie den rond Leiden. Voor nadere inlichtingen: IVN 'Groene cur sus', p/a T. Renniers, Fluite- kruidzoom 12, 2353 RD Leider- dorp. LEIDEN - Een 29-jarige Rotter dammer is gisterochtend aange houden nadat hij in de trein de portefeuille had gestolen van een 30-jarige Leidse vrouw. De dief wekte de aandacht toen hij de portefeuille in het toilet van het Leidse station doorzocht. Ook bood de man bij hetgrenswissel- kantoor twee girobetaalkaarten aan van een dame. Voordat de politie echter ter plaats was, wist de dief op de trein te stappen. Uiteindelijk kon hij toch in Den Haag worden aange houden. Tegenover de Leidse politie verklaarde de Rotterdam- ,mer dat hy van de diefstal leeft. Hij krijgt geen uitkering en heeft dagelyks honderd gulden nodig om zijn verslaving aan de heroï ne te bekostigen. Dezelfde man is in Rotterdam ove rigens al 24 maal aangehouden voor diefstal van portemonnees en diefstal met geweld. Ook in Leiden viel hij al eerder op toen hij een vrouw in de trein een schep op de hals zette en toen hij zijn behoefte in de stationsres tauratie wilde doen. Vrouw aangereden LEIDEN - Een tachtigjarige vrouw is gisterochtend gewond geraakt bij een aanrijding op de Rijnzichtbrug. De bejaarde vrouw wilde juist oversteken toen een 28-jarige automobiliste uit Zoetermeer de brug naderde. De vrouw dacht dat de automo biliste wel even zou stoppen, maar deze merkte haar te laat op. Een aanrijding kon daarna niet meer uitblijven en de tachtigjari ge belandde op de motorkap van de auto. Met onbekend letsel moest zy worden overgebracht naar het AZL. LEIDEN - Op het Rapenburg zijn gisteren een aantal paaltjes en drie geparkeerde auto's geramd door een automobilist die onder invloed van alcohol verkeerde. De man, 43 jaar en afkomstig uit Den Haag, tufte na zijn brokken- makery vrolijk verder. Een ge tuige wist echter het kenteken van de auto op te nemen en gaf dat door aan de politie. Even la ter kon de Hagenaar in Roelofa- rendsveen worden aangehou den.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4