Aanpak fraude via banken moet beter L Kalkarverdrag: nooit meer zonder parlement Onzekerheid blijft Wilton kwellen Rekenaar geen politieman wet plezier Kamer kritiseert 'herenakkoord' Cent blijft hangen bij verzamelaar CFO eist snel cijfers voor '85 van Rietkerk Stichting aast op legerorders Relatie geschenk 9sluitpost Loonvordering op bv's steeds vaker de mist in' DONDERDAG 1 MAART 1984 DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer is ontevreden over de afspraken die minister Ruding (financiën) heeft gemaakt met de banken over het verstrekken van inlichtin gen ten behoeve van de belastingdienst. De Kamer wil dat de bevoegdheden van de belastingdienst om gegevens over cliënten te verkrijgen worden vergroot. Ruding echter wil de bestaande situatie handhaven. Economie Daarom heeft Ruding ook geen nieuwe afspraken met de banken gemaakt, maar slechts het be staande „herenakkoord" in een feEdagKamlr.edhefU& XFa. Geheime rekeningen Ook vindt Kombrink dat de belas tingdienst dè mogelijkheid moet hebben steekproeven bij banken te doen, ook al is tevoren de of het rekeningnummer legd. Kamerleden van PvdA, CDA, WD en D'66 stelden giste ren in een commissievergade ring dat de belastingdienst daar mee onvoldoende mogelijkhe den heeft voor het bestrijden van de belastingfraude. De kritiek richt zich vooral op de beperkingen die voor de belas tingdienst gelden bij het opvra gen van gegevens over rekenin gen van cliënten, waarvan men vermoedt dat zij bij belasting fraude betrokken zijn. De be voegdheden van de dienst zijn vrij ruim, maar er zijn naar de mening van de kamerleden nog te veel ontsnappingsmogelijkhe den. Zo vond vooral de PvdA'er Kom brink het onjuist dat de belas tingdienst eerst de benodigde ge gevens bij de cliënt moet opvra gen en pas daarna inzage van die gegevens bij de bank kan vragen. Op die manier wordt kwaadwilli ge belastingplichtigen de gele genheid gegeven het zwarte geld Horeca In de horeca zijn dit jaar ruim 650 leerplaatsen voor jongheren ge schapen dankzij het gebruiken van de prijscompensatie en over heidssubsidie voor een leerplaat senfonds. Het aantal leerplaatsen in de horeca is daarmee gestegen tot bijna 2600. Dat is gisteren be kend gemaakt opo een bijeen komst van onderwijscentrum van de bedrijfstak horeca in Zeist. Flessemelk De Melkunie hoeft geen flessemelk te leveren aan een aantal melk handelaren in Noord-Holland, die weigeren om de volle prijs te betalen. Dat is uitgesproken door de Utrechtse rechtbank in een kort geding, dat de melkhan delaren hadden aangespannen tegen de Melkunie. Volgens rechtbankpresident Van der En- de handelt de Melkunie niet on rechtmatig. Melk in de fles was vorig jaar nog zeven cent goed koper dan melk in een pak; het verschil is nu nog maar drie cent. De melkboeren zien goedekope flessemelk als een belangrijk wa pen in de concurrentieslag met de supermarkten. niet bekend, een zogenaamd „ac tief inzagerecht". Ruding voelt daar niets voor. Engwirda (D'66) zei dat zo wel de geheime reke ningen buiten schot blijven. Volgens Kombrink is sprake van een „bankvriendelijke regeling" bestendigt, terwijl de belasting fraude de laatste jaren toch sterk is toegenomen. Spaarbrieven Volgens Ruding is de bestrijding van het zwart-geldcircuit zeker niet zonder succes. Hij wees erop dat de verkoop van zogenaamde „spaarbiljetten aan toonder", een bekende manier om zwart geld op te bergen, tot vrijwel nul is te ruggelopen sinds de koper zich moet legitimeren. Ruding zegde de Kamer toe de ervaringen met de nieuwe gedragscode over een jaar te zullen evalueren en de Tweede Kamer daarvan op de hoogte te houden. hij concludeerde dan ook dat Ruding lijkt op meer bijval te kun- een vorig jaar door de Tweede Kamer aanvaarde motie, waarin om scherpere controle werd ge vraagd, niet is uitgevoerd. De CDA'er Couprie drong aan op een vergroting van de „pakkans" voor frauders, en de VVD'er De Grave merkte op dat deze ge dragscode de bestaande situatie DEN HAAG (ANP) Er zijn op de postkantoren tweehon derdduizend centen ingele verd. Gisteren was het de laatste dag dat deze munten ingeleverd konden worden. Een woordvoerder van het ministerie van Financiën noemde het aantal betrekke lijk weinig, gezien de 1,75 miljard stuks die sinds 1948 zyn geslagen. De centen konden bij de post kantoren in hoeveelheden van vijf stuks ingeleverd wor den. De centen worden ont waard (doorgeknipt) en gaan vervolgens naar de grond- stoffenhandel. Volgens de woordvoerder is de metaal- waarde bijna een cent per cent. rekenen voor zijn afwijzing een legitimatieplicht, waar door de cliënt zich voor alle bankhandelingen zou moeten le gitimeren. Ruding wijst zo'n plicht af. Legitimatieplicht bij geldtransacties zou slechts kun nen indien zo'n plicht ook op an dere terreinen geldt, meende hij. Alleen de woordvoerders van PvdA en D'66 willen zo'n wette lijke legitimatieplicht. De Grave (WD) vindt net als Couprie (CDA) dat de banken op dit punt zelf een rol moeten spelen. De Grave bepleitte een afspraak met de banken om legitimatie te vra gen voor het openen van een nieuwe rekening of het huren van een kluis. Dan kunnen reke ningen onder valse naam worden voorkomen. Registratie Verder wilde hij echter niet gaan. Het moet regel worden om de naam of het adres te registreren met de zorgvuldigheid die in het maatschappelijk verkeer gebrui kelijk is, zo meende hij. Als het de bank duidelijk is dat iemand een valse naam opgeeft, dan zou verdere medewerking geweigerd moeten worden. Ruding voerde behalve privacy- overwegingen ook aan dat een le gitimatieplicht vergaande finan ciële consequenties kan hebben. Hij waarschuwde voor kapitaal- vlucht omdat mensen dan hun geld wel in het buitenland, waar geen legitimatieplicht bestaat, gaan onderbrengen. NIJKERK (ANP) - De Christelij ke Federatie van Overheidsper soneel (CFO) wil van minister Rietkerk van Binnenlandse Za ken voor medio dit jaar weten wat de bewindsman in petto heeft voor het overheidsperso neel en de trendvolgers. Voorzit ter Ton de Jong zei op de algeme ne vergadering van zijn organisa tie vandaag in Nijkerk ervan uit te gaan, dat de minister zich aan de toezegging houdt om met de centrales van overheidsperso neel de komende maanden te praten over de uitgangspunten voor de op te stellen rijksbegro ting voor 1985, althans waar het gaat over de positie van ambte naren en trendvolgers. ROTTERDAM Op de Maasvlakte zal dit jaar een reusachtige windmolen verschijnen naast het kantoor van het Rotterdamse Energiebedrijf. De molen zal bestaan uit zes turbines, gemonteerd op een zestig meter hoge „Al met al wacht ons geen wen- <roto gpd» kend perspectief voor de nabije toekomst. Voor zover nu kan worden overzien blijft het kabi net aansluiting zoeken bij de uit gangspunten van het regeerak koord", zo luidde zijn verwach ting. De Jong zei echter bij de stelling te blijven dat het kabinet zich geen herhaling van eind 1983 kan per mitteren. „Van ons zal de bereid heid worden gevraagd - als wij dan echt willen onderhandelen over de arbeidsvoorwaarden om oplossingen te zoeken." De bondsvoorzitter zei dat de poli tici zich uiterst terughoudend op dienen te stellen met betrekking tot het bepalen van de financiële ruimte voor de arbeidsvoorwaar den in het kader van het overleg nieuwe-stijl. „De politiek kan fraaie verhalen af steken over een meer gelijkwaar dige positie in het overleg van ambtenaren en trendvolgers. mast, die voldoende stroom leveren t Accountants weigeren aangifte bij oplichting AMSTERDAM (GPD) - Er mag van accountants niet worden geëist dat zij uit eigen beweging grote belasting of premiefraudes, als zij die in hun werk ontdek ken, bij de justitie aangeven. Hun geheimhoudingsplicht staat hun dat niet toe, aldus de voorzit ter van het Nederlands Instituut van Registeraccountants (Nivra), drs. A. J. Bosman, gisteren bij de presentatie van het beleidspro gramma van het Nivra voor 1984. dere gevallen dient de accoun tant zich op zijn geheimhou dingsplicht te beroepen". Die plicht rust volgens drs. Bos man ook op hem „indien hij een bewuste wetsovertreding bij een cliënt constateert, waaruit een fi nancieel nadeel voor de overheid (belasting of premiefraude) voortvloeit". „De accountant zal dan van de ondernemingsleiding moeten verlangen dat de overtre ding ongedaan wordt gemaakt. Indien deze eis niet wordt inge willigd behoort de accountant zijn opdracht te beëindigen" De kwestie van de geheimhouding is onlangs weer actueel gewor den door een arrest van de Hoge oeeinaigen Raad, die de accountants niet in Volgens drs. Bosman dient de alle gevallen een verschonings recht toekent. De Hoge Raad oordeelde dat „het aanzienlijke belang van een goede straf rechtspleging in gevallen waarin de daarvoor noodzakelijke waar heidsvinding mede afhankelijk is van het getuigenis van de re gisteraccountants, zwaarder moet wegen dan de belangen waarvoor de geheimhoudings plicht (op grond van de gedrags regels voor accountants) geldt". accountants te worden doorbro ken. „Zij behoren zich te houden aan hun maatschappelijke func tie: controleur van jaarrekenin gen. Zij moeten geen verleng stuk worden van commissaris sen of van de Nederlandsche Bank". De Nivra-voorzitter meent dat de accountants wel adviezen kun nen geven die zij gewenst achten op grond van hun kennis van de gecontroleerde onderneming of op grond van hun controlebevin dingen. „Zij dienen er daarbij echter voor te zorgen dat zij niet op de stoel van de bestuurder of op die van de toezichthouder plaatsnemen". Volgens de Nivra-voorzitter zal een accountant zich „als behoorlijk staatsburger te houden hebben aan uitspraken rechtscollege in ons land". „In dien justitiële autoriteiten heb ben laten weten dat een strafzaak tegen een van zijn cliënten is ge opend en zijn medewerking Voor de waarheidsvinding van belang kan zijn, dan zal hij die medewer king moeten verlenen. In alle De Wereld De leden van de Nederlandse Ver eniging van Levensverzekeraars (NVL) zullen drie miljoen gulden beschikbaar stellen om een aan tal verzekerden van de vorig jaar failliet gegane levensverzeke ringmaatschappij 'De Wereld enigszins schadeloos te stellen. Dit bedrag komt overeen met 25 a 30 procent van de tot het tijd stip van faillissement opgebouw de waarde van de polissen met spaarelement, aldus de NVL. Voor zover de opgebouwde waarde van een of meer polissen op een leven de f 100.000 over schrijdt wordt dit niet in aanmer king genomen. Uit het faillisse ment van de 'De Wereld' zullen de polishouders te zijner tijd voorts vermoedelijk kunnen re kenen op een compensatie ter grootte van 10 a 15 procent van de opgebouwde waarde. UTRECHT (ANP) - Er zijn vorig jaar minder relatiegeschenken verkocht dan in 1982. De precie ze omzet op deze markt is echter niet bekend. Dat meldde voorzit ter J. Norp van de Vereniging van Groothandelaren in Relatie geschenken Verecla gisteren tij dens een presentatie van de nieuwtjes op de beurs Relatie '84, die begin april in Utrecht wordt gehouden. Volgens Norp beschouwt het be drijfsleven relatiegeschenken ten onrechte als sluitpost op de begroting. De Verecla verwacht dat de relatiegeschenkenmarkt dit jaar, bü iets gunstiger econo mische vooruitzichten, weer zal aantrekken. De premiums (vergoeding voor een tegenprestatie zoals het aan brengen van een abonnee), doert het volgens Norp steeds beter. De omzet in deze artikelen groei de vorig jaar. Hetzelfde geldt voor kleine "weggevertjes" met de naam van de schenker. DEN HAAG (ANP) Binnenkort wordt de stichting Nederlandse industriële inschakeling defen sie-opdrachten opgericht, die streeft naar het besteden van meer defensiegeld in Nederland. Iedereen is het erover eens dat nu te veel defensie-geld naar bui tenlandse industrieën gaat. het hoogste Dit heeft W.C.J. Cuypers, directeur defensiezaken bij Philips, giste ren desgevraagd bevestigd. Cuy pers is tevens voorzitter van de adviesraad militaire produktie, waarin naast de overheid, de krijgsmacht en de industrie zijn vertegenwoordigd. Volgens Cuy pers is in de adviesraad gebleken dat de overheid en het bedrijfsle ven behoefte hebben aan een dergelijke stichting. De overheid kan aan de stichting informatie kwijt over toekomstige defensie- projecten en activiteiten. Het be drijfsleven kan daar dan op in spelen. Aan de industriële kant bestaat vooral behoefte aan meer samenhangend optreden van kleinere en grotere industrieën, zodat op Nederlandse defensie behoeften optimaal kan worden ingespeeld. Alle bedrijven die geïnteresseerd zijn in defensiewerk kunnen zich aanmelden bii de stichting. Daar in zijn vertegenwoordigd de elektronische-, transportmidde len- en textielindustrie, de scheepsbouw, de machinebouw, de vliegtuigbouw en de werk- Volgens De Jong kan de overheid tuigbouw. De stichting kan ook met haar 1,2 miljoen werkne- Maar wanneer dit betekent dat die ruimte alleen maar wordt be paald op grond van budgettaire motieven, dan zal blijken dat ook het nieuwe overlegmodel waarover nu met de minister wordt gesproken - bij voorbaat als een lege huls moet worden gekwalificeerd." een belangrijke rol spelen bij het verwerven van compensatie-op drachten bij plaatsing van defen sie-orders in het buitenland. zich geen afwijkende beidsvoorwaarden ten opzichte van het bedrijfsleven permitte ren. UTRECHT (ANP) - Loonvorderingen die de rechter heeft toege wezen kunnen steeds vaker niet worden geïnd. Het district Zuid-Holland-noord van de rechtskundige dienst van de FNV zegt in zijn jaarverslag-1983 dat de betrokken werknemers er door slimme constructies voor zorgen dat er niets meer te halen is. Dat komt vooral voor als de voormalige werkgever een beslo ten vennootschap is. Volgens het jaarverslag blijkt bij een faillissement achteraf soms dat de hele inventaris en het pand geen bedrijfsbezit waren maar dat ze alleen maar waren gehuurd. Ex-werknemers voor wie met succes is geprocedeerd, zijn daar de dupe van. Desalniettemin haalde het kantoor in Den Haag voor de leden van verschillende FNV-bonden vorig jaar bijna vier miljoen gulden binnen, anderhalf mijjoen meer dan in 1982. Belofte Van Aardenne Deze 'skistoel', een soort hangmatje tussen twee ski's, is uitgeroepen tot de 'leukste nieuwigheid' op de relatie-geschenkbeurs, die van 2 tot 5 april in de Utrechtse jaarbeurs wordt gehouden. (foto anp» ROTTERDAM (ANP) Er is voor lopig geen definitieve beslissing te verwachten over de toekomst van de Schiedamse scheepswerf Wilton Fyenoord. Bewindvoer ders van RSV en directeur K. Da- men van de gelijknamige Gor- kumse scheepswerf hebben gis teren op het ministerie van eco nomische zaken verslag uitge- ADVERTENTIE 7[S/1 Het adres van de dichtstbijzijnde Zareska-winkelier vindt u in de Gouden Gids. Katoen is de grote mode En Zareska heeft een pracht collectie inde mooiste voorjaarstinten. Breipatroon i krijgt u gratis. bracht van de gevoerde onder handelingen over de overname door Damen van Wilton. Volgens een woordvoerder van het ministerie is gebleken, dat ver der overleg tussen de partijen onderling en met economisch za ken nodig is. Minister Van Aar denne heeft steeds 1 maart ge noemd als de dag waarop uiter lijk een beslissing over Wilton moest worden genomen. Vol gens de woordvoerder van eco nomische zaken wil de minister zo goed mogelijk worden geïn formeerd en houdt hij niet meer zo strikt de hand aan 1 maart. Inmiddels stijft de spanning onder het ruim 2000 man tellende per soneel van Wilton met de dag. Dit komt volgens W. van Schelle- beek, secretaris van de onderne mingsraad, door de geheimzin nigheid rond de onderhandelin gen. Tot nu toe wil geen van de betrokken partijen vertellen hoe de zaken ervoor staan. Districtsbestuurder Dick Nas van de Industriebond FNV is ervan overtuigd, dat minister Van Aar denne zijn beslissing over Wilton zal uitstellen tot half maart. Op 14 maart behandelt het college van beroep voor het bedrijfsle ven het beroep dat Wilton heeft aangetekend tegen de weigering van de regering om een export vergunning te geven voor de le- vering van onderzeeboten aan Taiwan. Mocht het college de re gering in het ongelijk stellen, dan zal Wilton een schadevergoe ding eisen van een half miljard. „Daar kan Van Aardenne dan ge lijk de 40 miljoen voor de repara tie-afdeling aftrekken", aldus NAS. Overigens zijn die 40 mil joen gulden die de minister aan de reparatie-sector heelt toege zegd steeds harder nodig. Door de geruchten over een eventueel faillissement komt er de laatste weken geen schip meer binnen. DEN HAAG (GPD) - Volgens mi nister Van Aardenne (economi sche zaken) zullen er nooit meer verdragen zoals de „Kalkarsa- menwerking" met andere landen worden gesloten zonder dat eerst het parlement om goedkeuring wordt gevraagd. Dat zei hij giste ren in een debat met de Tweede Kamer over verhoging van de bijdrage van ons land aan het snelle kweekreactorproject. Een meerderheid staat daar overi gens achter. De PvdA diende een motie in, waarin (opnieuw) wordt geëist dat Nederland uit deze samen werking stapt', die volgens de so cialisten geen formeel verdrag tussen staten is. Maar deze motie zal het niet halen; CDA, WD en de kleine confessionele fracties zullen er tegen stemmen, naar te verwachten is. Deze partijen leg gen zich bij de bestaande situatie neer, maar bepleitten wel de fi nanciële verplichtingen te be grenzen. Belangrijk punt in deze discussie blijft de vraag of het aangegane samenwerkingsverband tussen West-Duitsland, Belgie en Ne derland volkenrechtelijk gezien een verdrag is. Op aandrang van de Kamer heeft de regering dit laten uitzoeken en haar juristen spraken uit dat dit het geval is. PvdA en andere oppositiepartij en blijven dit ontkennen; het te gendeel zou ook blijken uit een vertrouwelijke briefwisseling tussen de regeringen uit 1972 die de kamerleden ter inzage blijken te hebben gehad. Van Aardenne bleef op het ingeno men standpunt staan. Maar hij toonde zich (opnieuw) minder gelukkig met de ontwikkeling van dit miljardenverslindende project, aan de Rijn in West- Duitsland, niet ver van Nijme gen. Het Westduitse parlement heeft vorig jaar na lange debat ten besloten de plutoniumkwe- kende centrale af te bouwen. Daarvan moet Nederland als ver- Van Aardenne, gisteren tijdens het Kalkardebat. «foto anp» dragspartner uitgaan. Maar tech nisch en bestuurskundig is de zaak niet vlekkeloos verlopen. Van Aardenne erkende dat het, achteraf gezien, beter was ge weest dat de regering in 1972 een wetsontwerp tot goedkeuring van een verdrag met twee andere staten bij het parlement had in gediend. In plaats van, zoals het nu is gegaan, een wet tot finan ciering van de snelle kweekreac tor, die na felle acties werd ingetrokken. Daarna is de rege ring overgegaan tot het begren zen van de Nederlandse financië le deelneming. Op de begroting van deze minister is f 59 miljoen uitgetrokken als meerdere bijdrage in de bouw kosten van 6,5 miljard mark. De WD gaat akkoord met de stel ling dat ons land volkenrechte lijk is verbonden, zo liet me vrouw Rempt weten. Daarover heeft het CDA nog wel „enige twijfels", aldus Lansink. Beide regeringspartijen gaven wel een positief politiek oordeel over de voortzetting van de samenwer king. Op aandrang van het CDA zegde Van Aardenne jaarlijkse voort gangsrapportage toe. Dat de tota le kosten, met exploitatieverlie zen, ontmanteling van de reactor en alle onderzoek mee, straks op 15 miljard mark komen (zoals de PSP'er Van der Spek berekende) kon de minister niet bevestigen De stroomprüs zal tussen de 8 en 9 Pfennig per kilowattuur zijn, meent Van Aardenne.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9