Gemayel in Syrië met eer onthaald Amerikaanse folklore: Reagan wordt winnaar f J Trudeau treedt na zestien jaar terug Israël waarschuwde Gemayel tegen reis Omhelzingen van 'aartsvijand' Assad Brennerpas weer vrij DONDERDAG 1 MAART 1984 Buitenland BEIROET - De Libanese preisdent Amin Gemayel is gisteren in de Syrische hoofdstad Damascus als een volwaardig staatshoofd met alle eer ontvangen. President Hafez al Assad was zelfs op het vliegveld van Damascus aanwezig om Gemayel te begroeten en na een rit langs straten die met de Libanese vlag opgevrolijkt waren, zijn vrijwel direct de eerste onderhandelingen tussen de twee staatshoofden van de buurlanden begon nen. LONDEN - De Britse roodhari ge kater Marmaduke - of heet hij Sunny? - zal voorlopig nog wel een tijdje bij de dierenarts moeten logeren. Een rechter in Noordoost- Londen is er na een proces, dat drie volle dagen heeft ge duurd, niet achter gekomen van wie het dier nu eigenlijk door Henk Dam Sinds september is de kater nu al bij een dierenarts, waar hij op bevel van de rechtbank is ondergebracht. Dat komt omdat hij inzet is van een ge schil: de familie Se well denkt dat het om hun weggelopen huisdier Marmaduke gaat, terwijl Monty Cohen (57) er vast van overtuigd is dat 't zijn kater Sunny is. Alle ellende begon toen politie man John Sewell en zijn vrouw Anne in augustus van het vorige jaar op vakantie gingen. Een goede vriend zou voor hun kater Marmaduke Ruzie rond kater voor de rechter zorgen. Dat ging mis, want de vriend kon Marmaduke al spoedig nergens vinden. Rond dezelfde tijd trof een buurvrouw, mevrouw Smy- the, steeds een roodharige kat in haar tuin aan. Ze begon het beest, waarvan ze dacht dat het een zwerfkat was, te voeden. Enkele dagen later evenwel meldde zich een man die zei de eigenaar van de kat - „Hij heet Sunny" - te zijn, de heer Cohen. Die nam het, volgens mevrouw Smythe hevig tegenstribbe lende, dier mee naar huis. Toen de familie Sewell van vakantie terugkwam en in de buurt naar de vermiste Mar maduke ging vragen, stuitte het echtpaar al gauw op me vrouw Smythe, die hen het hele verhaal vertelde. John en Anne Sewell meldden zich prompt bij Cohen, waar een wild gevecht om het dier ont stond. Op een gegeven moment hield Cohen de achterpoten van de kater beet, terwijl Anne Se well aan de voorpoten van het dier stond te trekken. Toen John Sewell zijn poli- tiekaart trok, en zei: „Politie! Geef op dat dier!", kreeg hij een klap van Cohen, die het echtpaar vervolgens met be hulp van een vriend de straat op schopte. De Sewells maakten er een zaak van, en zo kwam het cor pus delicti, Marmaduke alias Sunny, op bevel van de recht bank bij een dierenarts te recht, in afwachting van het moment dat zijn zaak zou voorkomen. Met de kat in de getuigenbank is dat proces maandag begonnen. Ieder een is gehoord, en de rechter deed gisteren zijn uitspraak. Hij zei eigenlijk het ook niet te weten en de zaak zal nu aan een andere rechter worden voorgelegd. De kat is het ech te slachtoffer: hij blijft opge sloten bij de dierenarts tot uitgemaakt wordt, wie echt zijn baasje is. De kosten van de opsluiting zijn inmiddels al opgelopen tot 1400 gulden. Dissidenten SU in inrichting MOSKOU (Reuter) - Een echtpaar uit Moskou dat de nieuwe partij leider Konstantin Tsjernenko een brief had gestuurd waarin hem toestemming werd ge vraagd om te emigreren, is opge nomen in een psychiatrische kli niek. Dit hebben vrienden van het echtpaar in Moskou ver klaard. Nikolai en Nadezjda Pankov wer den twee jaar geleden geleden ontslagen bij een staatsfilmbe- drijf. Zij hadden het bestaan ont huld van een speciale biblio theek met films uit het westen die voor privégebruik van leiders in het Kremlin zijn bedoeld. De Pankovs zijn al eerder opgeno men geweest in een psychiatri sche inrichting. Nikolai Pankov werd in oktober vorig jaar 15 uur in een kliniek opgesloten. Hij had een ingezonden brief naar de Prawda gestuurd waarin hij pro testeerde tegen een bewering in het partijblad dat er in de Sow- jet—Unie geen schendingen van mensenrechten plaatsvinden. Maandenlang heeft de Syrische staatspers de Gemayel gehekeld om zijn pro-Amerikaanse hou ding en om, wat omschreven werd als zijn kortzichtige en anti- Arabische politiek ten opzichte van Israël. Gemayel was volgens de kranten in Damascus een fa- langistische president, een mili tieleider die slechts de belangen van de christelijke minderheid in Libanon behartigde. Dit, in Europese ogen opzienba rende gedrag, is een typisch Ara bisch gegeven. Twee leiders, die door Aernout van Lynden maandenlang eikaars aartsvijan den zijn geweest, omhelzen el kaar. Niet zozeer omdat zij nu op eens vriendjes zijn geworden, maar omdat een van de partijen de overwinning heeft binnenge haald en men niet meer kinder achtig wil doen maar gewoon een politieke regeling treffen. En natuurlijk moet de „arabische eenheid", althans in de ogen van de Syrische massa, hoog gehou den worden. In de afgelopen drie weken heeft de Libanese president moeten toezien hoe eerst Beiroet weder om in tweeën werd verdeeld, hoe daarna het Libanese leger, dat hij opnieuw had opgebouwd, langs confessionele lijnen uiteen viel en hoe op het laatst zelfs zijn Amerikaanse bondgenoten zich uit Beiroet terugtrokken. Gemayel had verloren, stond al leen. Ondanks hevige kritiek vanuit zijn eigen christelijke ach terban had hij geen andere keuze dan zich naar Damascus te ke ren, zowel om een einde te ma ken aan het dagelijkse geweld als om zijn eigen positie te redden. Assad eist dat Gemayel onmiddel lijk het akkoord met Israël op heft en wil daarnaast tijdens een nieuwe ronde van de Libanese nationale verzoeningsconferen tie, die in november werd opge schort, belangrijke concessies doet aan de moslim-oppositie. Concessies in de vorm van poli tieke en sociale hervormingen. Tijdens die verzoeningsconferen tie zal dan een nieuwe regering van nationale eenheid gefor meerd moeten worden. Een rege ring waarin de macht van Ge mayel sterk beperkt wordt en al le partijen garanderen dat van nu af aan Damascus het uiteindelijk in Libanon voor het zeggen heeft. Als Gemayel deze voorwaarden aanvaardt, en hij lijkt gezien de omstandigheden weinig keuze te hebben wat dat betreft, is er weer enige hoop dat de huidige strijd in Beiroet beëindigd kan wor den. President Assad van Syrië was persoonlijk naar het vliegveld gekomen om zijn Libanese ambtsgenoot Ge mayel bij diens aankomst in Damascus te verwelkomen. <f0to api. JERUZALEM - In Jeruzalem wordt gesproken over een com plete Syrische overwinning in de Libanese oorlog. Voordat presi dent Gemayel besloot naar Da mascus te gaan en zich door pre sident Assad te laten kussen op beide wangen, heeft hij in Jeru zalem geïnformeerd of hij op een kus van premier Shamir, en be langrijker nog, op Israëlische mi litaire steun kon rekenen in ge- door Jaap van Wesel val hij naar Jeruzalem zou ko men en niet naar Damascus. Het Israëlische antwoord was ne gatief. Israël voelt er niets meer voor ten behoeve van de christe nen in Libanon te interveniëren, te meer niet nu - volgens de Is raëlische staatstelevisie - Syrië langs diverse kanalen heeft laten weten bereid te zijn tot arrange menten in Zuid-Libanon ter be veiliging van Israëls noordelijke grens. De opheffing van het Li- banees-Israëlische akkoord is een eerste vereiste voor een der gelijke gentlemen's agreement met rode lijnen en geheime af spraken. Het heeft er alle schijn van dat Israël onder de huidige omstandigheden eieren voor zijn geld kiest en een dergelijke rege ling met beide handen aan vaardt. De betrekkingen tussen Israël en de verschillende Libanese partij en worden niet afgebroken. Er zijn momenteel' twee Libanese delegaties in Jeruzalem. Een christelijke en een druzen-dele- gatie van de Jumblatt-mensen. Met de hernieuwing van het ma- ronitisch-Syrische verbond lijkt Walid Jumblatt, die Steeds het verdwijnen van Gemayel heeft geëist, enigzins in de knel te ko men, hetgeen zijn ondergrondse betrekkingen met Israël moge lijk ten goede zal komen. Wel betrekkingen met de verschil lende Libanese partijen dus; geen interventie. Israël concen treert zich uitsluitend op Zuid- Libanon. Als de nietigverklaring van het Libanees-Israëlische ak koord officieel een feit is, zal de Israëlische regering waarschijn lijk besluiten tot een verdere ge deeltelijke terugtrekking op de Zaharani-rivier. Dit voorname lijk om bevrijd te zijn van de da gelijkse guerrilla-acties tegen Is raëlische militairen in de stad Si- don en omgeving. Het is verder de bedoeling met een minimum aan militaire aanwe zigheid te volstaan. Maar die mi litaire aanwezigheid zal voor lan ge tijd zijn. Want de gang van Ge mayel naar Damascus betekent een de facto-deling van Libanon in een Syrische en Israëlische in vloedssfeer. Officieel heet het dat Israël in Zuid-Libanon blijft totdat er een Libanese regering is die de veiligheid van Israels noordelijke grens kan waarbor gen. Intussen worden in Jeruzalem met spanning de gebeurtenissen in Beiroet afgewacht. Verwacht wordt dat er een breuk zal ko men tussen president Gemayel en een deel van zijn eigen christelijke kamp, onder leiding van oud-president Chamoen. De militaire afdeling van de Kataeb partij, de 'Forces Libanaises', blijven tegen Israel aanleunen en verzetten zich met kracht tegen een opzegging van het Israëlisch- Libanese akkoord. De kans wordt groot geacht dat de Forces Libanaises zullen proberen de christelijke 'provincie' tot een soort onafhankelijke kanton te maken. Dat zou er op neerkomen dat er naast een Israëlische en Syrische invloedszone twee on afhankelijke kantons zouden ko men van druzen en christenen. In Jeruzalem verzucht men dat het voortaan de zorg van president Assad is hoe Syrië orde rust en stabiliteit kan verzekeren tussen de nog lang niet verzoende par tijen in Libanon. Unesco opent de boeken voor VS PARIJS (UPI) - De boeken van Unesco, de VN-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cul tuur, zullen worden gecontro leerd door een commissie van het Amerikaanse congres. De di recteur-generaal van de Unesco, de Senegalees Amadou Mahtar M'Bow, is hiermee akkoord ge gaan, zo deelde een Unesco-func- tionaris gisteren mee. Hij beves tigde daarmee een bericht in het Franse satirische blad "Le Ca nard Enchaine". De VS willen eind dit jaar uit de VN-organisatie treden uit protest tegen de wat ze noemen politise ring van Unesco, haar afkeer van een vrije pers en de vrije markt en haar superhoge uitgaven. M'Bow heeft volgens de functio naris ingestemd met een contro le van de boeken. Van een ac countantsonderzoek is geen sprake. Nadere bijzonderheden zullen morgen in Parijs worden bekendgemaakt. OTTAWA (AFP/Reuter/UPI) - Pierre Trudeau, die gedurende bijna 16 jaar premier van Canada geweest is, heeft op een voor hem typerend tijdstip aangekon digd dat hij de actieve politiek verlaat en meer tijd wil besteden aan de opvoeding van zijn drie De 64—jarige liberale eerste—mi nister deelde gisteren tijdens het reces van het parlement mee, dat hij er mee ophoudt. Hij verklaar de dat hij „er naar uitkijkt wat meer vrijheid te hebben", en zei geen doelen voor de toekomst te hebben. De man die jaren als vrijgezel door het leven ging, maar in 1971 op 51-jarige leeftijd in het huwelijk trad met de toen 22-jarige Margaret Sinclair, is een toegewijd vader sinds zijn huwelijk in 1977 op de klippen liep. Trudeau is de zorg toegewe zen voor de zoons Justin (12), Sa- cha (10) en Michel (8). In de bijna 16 jaar dat hij ministe r-president was, heeft Trudeau enkele mijlpalen in de Canadese geschiedenis bereikt. Zo gaf hij het land, een voormalige kolonie van Groot—Brittannie, een eigen grondwet, en voerde hij de twee taligheid (Engels en Frans) in. De van oorsprong Frans sprekende Trudeau vocht tegen de drang tot afscheiding van de provincie Quebec en hij probeerde een eenheid te smeden onder de 25 miljoen Canadezen. Maar zijn populariteit daalde naar mate de conjuctuur verslechter de. Op dit moment geldt de libe rale partij als gedoodverfde ver liezer bij parlementsverkiezin gen die vermoedelijk vóór het eind van het jaar worden gehou den. In zijn ontslagbrief aan partijvoor zitster Iona Campagnola geeft Trudeau te kennen dat hij als premier en als leider van de libe rale partij wil aanblijven tot een spoedig bijeen te roepen congres een opvolger heeft gekozen. De ze wordt dan automatisch pre mier tot aan de verkiezingsdag. Op het terrein van de buitenlandse politiek was Trudeau de laatste tijd buitengewoon actief. Hij on dernam een eenmansmissie ten einde de ontwapening tussen de nucleaire mogendheden in een stroomversnelling te brengen. BONN (DPA) - Met de steun van in totaal 3,8 miljoen mark voor de verkiezingscampagne van Helmut Schmidt wilde de Westduitse in dustrie in 1980 bereiken dat de sociaal-democraat voor een nieuwe ambtsperiode als bondskanselier gekozen zou worden. Gisteravond bleek in de commissie van onderzoek van het parlement in Bonn dat de vroegere penningmeester van de SPD, Alfred Nau, destijds talrijke industriëlen tot stortingen in het verkiezingsfonds had weten te bewegen. ADVERTENTIE Spanie. Denia/Costa Blanca. Bus- retour Hs 410.- Ls 290.-. Gezellig bungalowpark. Geschikt voor kin deren. Bungalow max. O 6pers) P.n. Hs 110.- Ls Z*D Spanje. Tossa/Costa Brava. Busretour Hs 290- Ls 200- Knus hotel logies/ontbijt. Per persoon per nacht 1 C Hs 25-Ls JLJ." BOEK BU DE ANWB. DAT VOORKOMT VERRASSINGEN. Spanje. Tossa de Mar/Costa Brava. Bungalowtent op luxe camping aan het strand. 4 Pers. Per week vanaf O /TA Hs840.-LsJO\Jr Spanie. Lloret de Mar/Costa Brava. Busretour Hs 290.- Ls 200.-. Eenvoudig ontbijtpension Per persoon per nacht. 1 O Hsl8.-LslJr Spanie. El Arenal/Mallorca. 15-daagse vliegreis. Volpension. Vanaf Hs 1499.- Lx866." Spanie. Blanes/Costa Brava. Busretour Hs 290.- Ls 200.-. Goed hotel,halfpension.Per persoon per nacht OA Hs40.-LsZ\Jr Canarische Eilanden. Puerto de la Cruz/Teneriffe. 15-daagse vliegreis. 4-sterrenhotel. Logies/ontbijt. Per persoon 1 A^A vanaf Hsl244.-Ls 1UZU." Frankrijk. Antibes/Cöte d'Azur. Busretour Hs 290- Ls 250.-. Caravan op 4-sterrencamping max. 4 pers.). C A Per nacht Hs 117- LsDZ*~ Spanie. San Antonio/Costa Brava. Busretour Hs 290.- Ls 200.-. Appartementen (max. 5 pers.) Per nacht QA vanaf Hs 82.- LsU\J~ Italië. Dia no Marina /Ital. Rivièra. Busretour Hs 290.- Ls 250.-. Familiehotel, halfpension. Per persoon per nacht C O Hs82.-Ls Jur ANWB-Lciden. Stationsweg 2. tel. 071-146241. ANWB UW STRANDVAKANTIE IS BELANGRIJK GENOEG OM 'M TE BOEKEN BIJ HET REISBUREAU VAN DE ANWB. (Hs Hoogseizoen. Ls Laagseizoen) 40253 De Mita blijft Leider van Italiaanse DC ROME (GPD) Het landelijk con gres van de Italiaanse christen democraten heeft gisteren met tweederde meerderheid Ciriaco de Mita tot partijleider herkozen. Hiermee werd hij vrijgesproken van de verantwoordelijkheid voor de verkiezingsnederlaag van vorig jaar juni. De Mita zelf legde uit, in zijn ruim vijf uur durende openingsrede, dat hij voor de verkiezingen te weinig tijd had gehad om de par tij te vernieuwen, en de kiezers onvoldoende gelegenheid om iets van die modernisering te merken. Zijn voornemen om de vernieuwing verder door te voe ren en de traditionele interne partijstromingen definitief bui ten spel te zetten, werd geestdrif tig ondersteund door die stro mingen zelf, en door de partijno tabelen die hen leiden, als Amin- tore Fanfani en Giulio Andreotti, die al veertig jaar, en Arnaldo Forlani, Riccardo Misasi en an deren, die toch minstens vijfen twintig jaar meegaan. (Foto AP) WASHINGTON - De Democrati sche kandidatuur voor het Wit te Huis is na de voorverkiezin gen in New Hampshire voorna melijk nog een kwestie van kiezen tussen Walter Mondale, ex-vice-president, en Gary Hart, senator voor Colorado. Als de politieke folklore stand houdt, betekent dit dat Ronald Reagan de verkiezingen wint. Nog nooit sedert deze 'prima ry' in 1952 zijn huidige vorm kreeg, heeft Amerika een pre sident gekozen die niet eerst in New Hampshire had gezege vierd. door Henk Kolb De verkiezingen van 1984 echter lijken al in hun prilste stadium onberekenbaar. Volgens de opinievorsers, die in New Hampshire met even rode hoofden het strijdtoneel heb ben ontruimd als een week eer der in Iowa, krijgt Mondale na tionaal gemeten de voorkeur van niet minder dan 57 procent van de Democratische kiezers. Ongeveer een derde van de on dervraagden wist niet eens wie Hart was. Hij kreeg maar 10 procent. Na deze dolle dinsdag moet dat veranderen, zelfs al gelooft behalve Hart zelf, geen mens diens stellige verzeke ring dat hij uiteindelijk tegen Reagan in het strijdperk zal worden gezet. En zal winnen. John Glenn is vooralsnog in de draaideur van de Amerikaanse politiek blijven steken. Zijn campagne verkeert in ernstige financiële en organisatorische nood. Indien de voortekenen niet bedriegen, schiet hij niet veel meer op met zijn triomfan telijke verklaring dat Harts ze ge een eind maakt aan de my the van Mondale's onaantast baarheid, omdat hij niet meer bij machte is daarvan nog te profiteren. Het verkiezingsgebeuren ver plaatst zich nu naar het Zuiden. Op 13 maart, de zoge naamde 'Superdinsdag', wordt daar in twaalf staten slag gele verd om de stemmen van gede legeerden. Binnen drie weken maken kiezers in 25 staten hun voorkeur kenbaar. De marges tussen winnaars en verliezers worden van lieverlee kleiner. Grote blokken afgevaardigden naar de nationale partijconven tie staan op het spel. In het Zuiden moet Jackson 'bewijs' leveren. Daar zou Glenn zijn grote slag slaan. Mondales be grijpelijke tactiek om zich nog voordat er een beslissing van betekenis was gevallen te ge dragen als de enige echte De mocratische tegenvoeter van Reagan, verdraagt nauwelijks zo'n nederlaag die hij nu te slikken heeft gekregen. De uit slag heeft de verdenking groter gemaakt, dat Mondale aantrek kingskracht mist om in een open verkiezing stemmen te krijgen uit alle sectoren van de Democratische partij en van onafhankelijke kiezers. Bij alle verzet tegen Reagan blijken vele Democraten tevens een gezonde argwaan te koesteren tegen de gevestigde machten in de eigen partij. De 69-jarige Democraat Alan Cranston heeft zich als eerste teruggetrokken als gegadigde voor het presidentschap van de VS. Twee zware nederlagen in Iowa en New Hampshire hebben duidelijk gemaakt dat hij geen schijn van kans had om de Democratische kandi datuur te krijgen. „Ik ken het verschil tussen droom en werkelijkheid", zei deze senator voor Califomië woensdag in New Hampshire. Hij vindt dat zijn korte kandi datuur van nut is geweest, om dat zij de aandacht van de De mocraten heeft gevestigd op de grote gevaren van de kern wapenwedloop. Verwacht wordt dat ook de kandidaten Hollings en Askew binnenkort zullen afhaken. De man die ooit pleitte voor een kleinere internationale rol voor Canada, qua oppervlakte na de Sowjet-Unie het tweede land ter wereld, verdiende in de laatste maanden van zijn mammoetcar rière een nominatie voor de No belprijs voor de vrede. De betrekkingen met de machtige zuiderbuur de Verenigde Staten waren soms wat geïrriteerd. Het ministerie van buitenlandse za ken in Washington verklaarde dat "premier Trudeau nauwe be trekkingen heeft onderhouden met vier Amerikaanse presiden ten gedurende de 16 jaar dat hij minister-president van Canada Al is Trudeau bijna 16 jaar premier geweest, voor een duidelijke op volger heeft hij niet gezorgd. De namen doen de ronde van John Turner, een 54-jarige advocaat die in 1975 de politiek de rug toe keerde nadat hij als minister van financiën ernstige meningsver schillen had gehad met Trudeau, van Jean Chrétien, die minister van energie is, en van Donbald MacDonald, die ook onder Tru deau minister van financiën is geweest. Velen houden het op Turner, die vakantie houdt op Jamaica. Vandaar stuurde hij een telegram naar Ottawa waarin hij Trudeau al het goede wenst en aankondigt dat hij binnen twee weken een verklaring zal af leggen. VS-satelliet LOS ANGELES (UPI/ANP) - De Verenigde Staten lanceren van daag een nieuwe satelliet voor het verzamelen van gegevens over natuurlijke hulpbronnen en het weer op aarde. De lancering van de Landsat 5 is 15 maanden vervroegd omdat er problemen zijn met de sinds juli 1982 om de aarde draaiende Landsat 4, waarvan sinds vorig jaar februari de energievoorzie ning en de werking van de radio zender terugloopt. Men vreest dat de satelliet over een aantal maanden geheel de geest geeft en dan moet de 250 miljoen dol lar kostende opvolgster op haar plaats zijn om de taken over te nemen. ROME (GPD) De blokkade door vrachtwagenchauffeurs van de Brennerpas, de belangrijkste verkeersader tussen Oostenrijk en Italië, is gisteren beëindigd door het internationale comité van Europese vrachtrijders, dat de protestactie had georgani seerd. Zij eisten onmiddellijke toepassing door Italië van de EG- douanenormen. De Duitsers en Oostenrijkers had den zich dinsdag al tevreden ge steld met de verzekering door de Duitse regering dat zij alle in vloed bij hun Italiaanse collega's zouden aanwenden om deze aan passing zo spoedig mogelijk door te voeren. „Uiterlijk zaterdag hopen we een eind te maken aan het wachten". Dit zei woensdagmorgen Giorgio Rosati, hoofd van de italiaanse douane aan de sinds vorige week donderdag geblokkeerde Bren nerpas. De delegatie van Ita liaanse chauffeurs wachtte tot woensdag, toen zij van de Ita liaanse minister van financiën Bruno Visentini, een soortgelijke toezegging kregen. Zo kwam gisteren eindelijk bewe ging in de lange rijen vrachtau to's die langs de Oostenrijkse we gen stonden geparkeerd. Een van de problemen is de sanitaire controle op de talrijke vlees transporten, die na het lange op onthoud moeten worden onder zocht. Een andere moeilijkheid is de sneeuwval van de afgelopen dagen. Tientallen vrachtwagens gaan verscholen achter soms me tershoge wallen van stuifs neeuw. De Italiaanse wegen wacht rüdt af en aan om de uitge putte accu's weer op te laden en andere hulp te verlenen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7