Kamer wil verzet bij medici breken Juridische strijd tegen kruisraketten 'Norminkomens nog dit jaar vaststellen' t J- Ruim 200.000 jaar oude mensensporen gevonden C» DONDERDAG 1 MAART 1984 DEN HAAG (GPD) - De drie grote fracties in de Tweede Kamer vinden dat minister De Koning (sociale zaken) zo nodig dit jaar eenzijdig de norminkomens voor medische specialisten moet vaststellen. De Koning kan hiertoe besluiten indien de specialisten hun verzet tegen het verstrekken van inlichtingen over hun inkomenspositie niet sta ken. De PvdA'er Toussaint riep de minister zelfs op om eventueel met een machtigings wet het verzet van de specialisten te breken. Binnenland Dat bleek gistermiddag tijdens een commissievergadering naar aan leiding van de brief van De Ko ning over het mislukken van zijn overleg met de Landelijke Spe cialistenvereniging (LSV). Ver der ging het debat over het be sluit van de minister om de spe cialisten een douceurtje van on geveer f5000 voorlopig te laten houden. In een motie eiste de Kamer onlangs dat deze meeval ler wel moet worden teruggege- De Koning zei dat het verzamelen van gegevens erg moeilijk ver loopt, omdat het aantal antwoor den op een enquête te gering is om daarop het beleid te baseren. Vandaar dat hij wel wat voelde Instellingen voor beeldend kunstonderwij s moeten fuseren DEN HAAG (ANP) - De zeventien academies voor beeldende kunst moeten fuseren tot een beperkt aantal regionale centra voor beel dend kunstonderwijs. Daarbij moeten de opleidingen, die nu vijfjaar duren, tot vieijarige wor den teruggebracht. Elk regionaal centrum moet tenminste 600 stu- denten omvatten en moet alle drie studierichtingen hebben. Afgestudeerden wordt het met geld van het ministerie van WVC wat gemakkelijker gemaakt als kunstenaar te beginnen. Dit blijkt uit een voorlopige be leidsnotitie die de ministers Deetman (onderwijs) en Brink man (cultuur) gisteren hebben gepubliceerd. Zo'n notitie is ook te verwachten voor de overige sectoren in het kunstonderwijs: het muziekvak- en theateronder- wijs. De voorstellen gaan verder dan de samenerkingsverbanden die het onderwijs zelf heeft geopperd. Ze vormen volgens Deetman en Brinkman geen bestuurlijke een heid, terwijl de opleidingen ook te ver uit elkaar liggen om onder wijskundig een eenheid te vor men. De bestaande academies kunnen na bestuurlijke fusie nog een tijdje blijven waar ze zijn. De nieuwe regionale centra kunnen wel meteen deel uitmaken van grote hbo-instellingen. Volgens de notitie kunnen aan de nieuwe instituten in principe voorzieningen worden verbon den voor onderzoek, opleidingen voor de tweede fase en voor na het hbo. Opleidingen van de tweede fase blijven uitzonderin gen. Het beeldende kunstvakon derwijs na de gewone opleiding wordt uitgebreid: Reeds werkza me kunstenaars kunnen ook nieuwe impulsen opdoen bij ate liers '63 in Haarlem, het Kera misch Werkcentrum in Heusden, de Jan van Eyck-akademie in Maastricht en de Rijksakademie in Amsterdam. Deze vier instel lingen worden door het ministe rie van WVC betaald. Uit de notitie blijkt niet dat het de bedoeling is minder studenten tot de kunstvakopleidingen toe te laten. Wel wil Deetman een be perking van de nog steeds toene mende aantallen. Hij zegt de in stellingen die bereid zijn de om vang van het studentenbestand per studierichting te beheersen, toe afspraken te willen maken over bekostiging op de middel lange termijn. De instellingen zullen dan gemiddeld niet meer studenten moeten toelaten dan er gemiddeld de instelling met of zonder diploma verlaten. voor het uitoefenen van druk op de specialisten om alsnog met antwoorden over de brug te ko men. Vaststelling van de normin komens moet leiden tot een be zuiniging op de kosten van de volksgezondheid. Voorlopig houdt de bewindsman vast aan zijn voorstellen om de verdere groei van de inkomens te beperken door invoering van een 'degressiesysteem', waarbij ver dere uitbreiding van het aantal verrichtingen niet leidt tot een even grote groei van het inko men. Verder wil het kabinet de specialisten korter laten werken, zodat zo'n 200 werkloze specia listen een baan kunnen vinden. Deze 'instroom' zou moeten wor den betaald uit de opbrengst van de 'degressie'. In totaal moeten deze drie maatre gelen leiden tot een bezuiniging van f 165 miljoen. Ongeveer f 100 miljoen hiervan moet ten goede komen aan de schatkist, terwijl f 50 miljoen beschikbaar zou moeten komen voor de afkoop van de zogenoemde goodwill op een praktijk. Vijftien miljoen zou dan voor de instroom van nieu we specialisten beschikbaar ko men. CDA en WD steunen dit beleid van minister De Koning in grote lijnen. Volgens de PvdA gebeurt er nog veel te weinig. Toussaint vergeleek het optreden van de minister in dit geval met diens optreden tegen andere groepen. In vergelijking met het 'procedu rele gemak' waarmee het kabinet grote groepen weet te onderwer pen aan het bezuinigingsbeleid noemde hij het verbijsterend om te zien hoe moeilijk het is om te komen tot aanvaardbare inko- mensniveus voor de meeste vrije beroepen. Dat laatste is volgens De Koning niet waar. Hij wees erop dat het kabinet in 1982 is begonnen met het vaststellen van norminko mens voor de grootste beroeps groepen en met die groepen waar zeer hoge inkomens voorkomen. Met de huisartsen (de grootste groep) is het overleg inmiddels vrijwel afgerond. Nog dit jaar zullen ook de norminkomens van andere groepen medici wor den vastgesteld. Hij betwijfelde echter of dat ook zal gelden voor de medische specialisten. De Koning vindt de vertragings tactieken van de specialisten niet onbegrijpelijk. Hij zei dat het in het algemeen gaat om inkomens dalingen van f 20.000 tot f 80.000 in twee jaar. De LSV weigert ook nog in te stemmen met de 'good- wih'-afkoop. De vereniging vindt dat dit eerst geregeld moet wor den, voor dat andere maatrege len getroffen kunnen worden. De Koning heeft van de Kamer toe stemming gekregen om de sys- teemfout bij het vastsellen van de norminkomens voor huisartsen en tandartsen, die een gevolg is van te hoog vastgestel de premies sociale voorzienin gen, voorlopig te corrigeren. Als gevolg van deze misrekening hebben de specialisten in het verleden te veel betaald. Dat be drag krijgen ze nu uitgekeerd. DEN HAAG (ANP) - Met behulp van twee onafhankelijke date ringsmethoden hebben archeo logen uit Leiden kunnen vast stellen dat de bij Maastricht ge vonden oudheidkundige voor werpen ten minste 200.000 jaar oud zijn. Ruim drie jaar na de ontdekking van de eerste sporen van menselijke activiteiten in de voorgeschiedenis van ons land beschikken de onderzoekers nu over gegevens die van wezenlijk belang zijn voor het beeld van de vroegste bewoning van West-Eu ropa. Behalve delen van werktuigen van onze vroege voorouders hebben de archeologen van het Instituut voor Prehistorie in Leiden (IPL) een rijke fauna aangetroffen, die duidelijk de klimaatschomme lingen in de laatste kwart mil joen jaar van de geschiedenis van de aarde weerspiegelt. Fossielen van een mammoet, wol- harige neushoorn, rendier en lemming, behorende tot de fami lie woelmuizen, duiden op een Leidse archeologen in Maastricht koude periode, terwijl die van weekdieren en de moerasschild pad wijzen op een warmer tijd perk, mogelijk iets warmer dan ons huidige klimaat. Deze war me fase loopt van 200.000 tot 300.000 jaar geleden. Opgraving, die nog in volle gang is, wordt gedaan in de lóss- en grint- groeve 'Belvedere' ten noord westen van Maastricht. In het voormalige jagerskampement troffen de onderzoekers tot nu toe vele vuurstenen, botresten, houtskoolfragmenten en stukjes hematiet aan. Hematiet is een ro de kleurstof, die onze voorvaders uit de oude steentijd (paleolithi- cum) waarschijnlijk in de omge ving van de Belgische stad Na men hebben verzameld. De ongeveer 3.000 gevonden voor werpen en brokstukken bevin den zich vry diep onder de grond. In de voorlaatste en laat ste ijstijd zijn ze door een onge veer tien meter dik pakket löss overdekt. Het eerste door mensenhanden be werkte stuk vuursteen werd eind 1980 in de groeve gevonden. La ter zijn er nog veel meer aange troffen. Microscopisch onder zoek van de vuurstenen werktui gen leert wat de mensen uit de voorgeschiedenis ermee hebben De voetballer Ruud Gullit, die gisteren in het Anne Frankhuis de tentoonstelling 'Zwart-Wit '84'opende. ADVERTENTIE öpie AMSTERDAM (GPD) - Het Open baar Ministerie neemt geen en kel initiatief op het gebied van de bestrijding van bij de wet verbo den racisme en discriminatie. Tot die conclusie komt de Anne Frank Stichting in Amsterdam. „Racisme moet principieel vast houdend maar ook creatief be streden worden", aldus Janrense Boonstra van de Anne Frank Stichting. Hij is de samensteller van een nieuwe tentoonstelling die onder de naam 'Zwart-Wit '84' met uitzondering van vier zo mermaanden tot eind van dit jaar in het Anne Frank Huis is inge richt. Gisteren werd deze ten- Gullit opent tentoonstelling over racisme toonstelling geopend door voet baller Ruud Gullit, die opmerk te: „Dit is een goede gelegenheid om te laten zien waarvoor ik ei genlijk op de wereld ben geko- Gullit zei dat hij zelf weinig merkt van discriminatie. „Maar ik leef een beetje in een grijs gebied. Ie dereen vindt me een aardige jon gen omdat ik een goede voetbal ler ben. Ik ben al sinds mijn 14e jaar door mensen meegetrokken en alle deuren gingen voor mij open. Ik zal pas merken of dit po sitieve discriminatie is wanneer ik 37 jaar oud ben en niet meer voetbal". Voor duizenden anderen is het ra cisme in Nederland een snel groeiend gevaar. Op de tentoon stelling 'Zwart-Wit '84' wordt met foto's en kranteknipsels een beeld gegeven van het toene mende racisme in Nederland, dat zich uit in politieke bedreiging in achterstelling van etnische groe pen maar ook in de dagelijkse omgang \jefV ■YvatfS. Per dag sterven twee soorten planten uit ROTTERDAM (ANP) - Het uitstervingsproces van plan- tesoorten is door toedoen van menselijk handelen zo ern stig versneld, dat op dit mo ment gemiddeld twee plante- soorten per dag uitsterven. Dit sombere gegeven ver strekte het Wereld Natuur Fonds in Rotterdam bij het begin van de internationale actie "Red de planten, red het levén". Het Wereld Natuur Fonds be schouwt het uitsterven van tienduizend wilde plante- soorten, nu en in het reste rende deel van deze eeuw, als een van de grootste bedrei gingen voor het leven van dieren en mensen op aarde. Tandarts zou ziekenfonds voor V2 min. hebben geflest HAARLEM (ANP) De Haarlemse recherche heeft dinsdag een 45-jarige Haarlemse tandarts aangehouden. De man wordt ervan verdacht het ziekenfonds Spaarneland voor meer dan 500.000 gulden te hebben opgelicht door het indienen van onjuiste de claraties. De fraude kwam aan het licht door een controle bij zeventig pa tiënten, die door de tandarts zijn behandeld. Het ziekenfonds deed aangifte daarvan. De administratie van de tandarts is in beslag genomen. De man, die de fraude ontkent, is in verzeke ring gesteld, aldus de politie. W erkonderbreking UTRECHT (ANP) - Het FNV-be- stuur wil de leden oproepen tot een korte werkonderbreking als protest tegen de dreigende komst van de kruisraketten naar ons land. De FNV-top denkt aan de 'symbolische' werkonderbre king van ongeveer een kwartier op donderdag 10 mei. De actie zou onderdeel kunnen gaan vor men van de actieweek die het Komitee Kruisraketten Nee (waarvan de FNV deel uitmaakt) van 7 tot 12 mei op touw zet. gedaan. Zo is nu al bekend dat er op de vindplaats indertijd huid is bewerkt. Het prehistorische jagerskamp was gelegen op een hoger bebost deel van een vochtig tot zeer nat oeverland. In het open terrein moet een dichte vegetatie van kruiden en grassen aanwezig zijn geweest. De vindplaats is slechts zeer kort bewoond geweest. Het is volgens dr. W. Roebroeks van het Leidse instituut voor prehis torie mogelijk dat het kamp werd gebruikt voor de verwer king van in de omgeving gedode dieren, wellicht om ze vervol gens naar een basiskamp te transporteren. Voor drs. M. van Kolfschoten van het instituut voor aardweten schappen in Utrecht is de meeste spectaculaire vondst een stuk hoektand van een nijlpaard. Ook zijn fossielen van de bosolifant, het wilde zwijn, de neushoorn, herten, runderen, paarden, vis sen, insecteneters en knaagdie ren gevonden. Aantal raketten nauwelijks van invloed op mening bevolking DEN HAAG (ANP/GPD) - De po- litieke discussie over het aantal kruisraketten dat in Nederland zou kunnen worden geplaatst, is nauwelijks van invloed op de mening die mensen over de plaatsing hebben. Voor 90 pro cent maakt het aantal raketten geen verschil; slechts 6 procent van de tegenstanders van plaat sing zegt dat hun bezwaren min der worden als het aantal raket ten wordt teruggebracht. Dit blijkt uit een enquête die de Nederlandse Stichting voor de Statistiek in opdracht van de Rijksvoorlichtingsdienst in ja nuari heeft gehouden. Daaruit kwam naar voren, zoals wij giste ren al in enkele edities meldden, dat 63 procent van de Nederland se bevolking de komst van de Amerikaanse kruisraketten af wijst. Slechts een kwart steunt een eventueel positief plaat- singsbesluit. Een ruime meer derheid verwacht dat het kabinet komend voorjaar een dergelijk besluit zal nemen. Premier Lub bers heeft de resultaten van de enquête gisteren op verzoek van PPR-fractievoorzitter Ria Bec kers naar de Tweede Kamer ge stuurd. De Gemeenschappelijke Persdienst, waarbij ook onze krant is aangesloten had de en quêteresultaten eerder losgekre gen door een beroep te doen op de wet openbaarheid van be stuur. Lubbers weigerde vorige week vrijdag nog meldingen te doen over het onderzoek. Uit de enquête blijkt dat de tegen standers van plaatsing bij het CDA talrijker zijn dan de voor standers. Van de CDA-stemmers is 45 procent tegen en 37 procent voor plaatsing. Van de VVD-aan- hang is 34 procent tegen plaat sing en is 55 procent voor. Bij de linkse partyen ligt het percenta ge tegenstanders ver boven de 80. De onderzoekers concluderen uit de antwoorden van de onder vraagden dat, mocht het kabinet besluiten om tot plaatsing van de kruisraketten over te gaan, „daadwerkelijk verzet op zeer brede schaal tegemoet kan wor den gezien". Initiatiefgroep van Oegstgeestenaar bereidt proces voor tegen Staat OEGSTGEEST - Een initiatief groep is bezig te onderzoeken of het mogelijk is de Staat der Ne derlanden voor de rechter te da gen in verband met de plaatsing van Amerikaanse kruisraketten in Woensdrecht. Volgens de groep, die nauwe banden onder houdt met een deel van de Vre desbeweging, zijn er in diverse internationale verdragen aan knopingspunten te vinden om de plaatsing door de rechter te laten verbieden. Men wil aan de rech ter de uitspraak ontlokken dat de plaatsing een onrechtmatige daad is, die de Nederlandse ijve- raars voor de vrede schaadt in hun belangen. ADVERTENTIE a l^v'v-èv^ door Wim Wirtz Morgen verschijnt er in een aantal landelijke bladen een adverten tie waarin de initiatiefgroep een financiële bijdrage vraagt om de kosten van het juridische onder zoek en het proces te kunnen be talen. De kosten worden geschat op zo'n f 200.000, ofte wel twee kwartjes per deelnemer aan de grote Vredesdemonstratie vorig jaar in Den Haag. Tot de initiatiefnemers behoren de Amsterdamse advocaten P. In- gelse en Ph. van den Biesen en P. Kruithof in Oegstgeest. Zij heb ben contact gezocht met het Ko mitee Kruisraketten Nee (KKN) om steun te verkrijgen voor hun initiatief. Maar het KKN, of schoon wel sympathisant, be sloot de actie om uiteenlopende redenen niet te steunen. Inmiddels heeft de initiatiefgroep wel ondersteuning gekregen van het Landelijk Overleg Vredesor ganisaties (LOVO), met uitzon dering van het Interkerkelijk Vredesberaad. Het IKV is te rade gegaan bij de Groningse polemo loog prof. Röling, die ervan over tuigd is dat de rechter de vorde ring van de initiatiefgroep zal af wijzen. Om die reden heeft het IKV voorlopig afgehaakt. De initiatiefgroep van Kruithof (59) heeft ook bij de PvdA nul op het request gekregen omdat deze partij de strijd tegen de kruisra ketten niet via de rechter maar langs politieke kanalen wenst te voeren. De PPR en de PSP daar entegen hebben wel hun steun toegezegd. Wettten De initiatiefgroep is voorlopig nog bezig met een vooronderzoek om te bekijken of een vordering bij de rechter enige kans van slagen heeft. Zij wil zich daarbij baseren op het landoorlog-reglement, het Protocol van Genève met betrek king tot de bacteriologische en chemische oorlogsvoering, de Resolutie van de Volkenbond van 1938, een aantal resoluties van de Verenigde Naties en een resolutie alsmede een protocol van het Rode Kruis. Wat Kruit hof betreft ligt het uitgangspunt voor de hand: „Er zijn allerlei verdragen die het gebruik van bacteriologische en chemische wapens verbieden. Men heeft de kans gemist om dat ook bij nu cleaire wapens te doen. Als er dan geen wetten zijn die deze wa pens verbieden, dan moeten ze er komen". Kruithof zegt de opvattingen van de polemoloog Röling te respec teren, maar vindt het voorbarig om daarop te reageren omdat zijn initiatiefgroep de juridische obstakels nog moet onderzoe ken. Volgens Roling zijn sommi ge, door de initiatiefgroep opge voerde verdragen te beperkt en Kruithof: er zijn ook sprankjes hoop. (foto Holvast) hebben andere geen juridische kracht. Zijn algemene kritiek is dat een negatieve uitspraak van een Nederlandse rechter ten op zichte van de kruisraketten niet haalbaar zal blijken te zijn zolang een internationaal verbod op het bezit en het gebruik van atoom wapens ontbreekt. Maar Kruithof relativeert die stel ling. Hij wijst erop dat Roling deel uitmaakt van de Lawyers for Nuclear Disarmament, een internationaal gezelschap van ju risten tegen kernwapens, die de Groningse polemoloog als een dissident beschouwen. Volgens deze juristen zijn atoomwapens in strijd met het oorlogsrecht en dus verboden. Kruithof wijst bovendien op een reeks andere initiatieven die er op zijn gericht de atoomwapens langs juridische weg tot verbo den goed te verklaren. Zo is er een groep rondom de Amster damse advocaat Smeets en het Eerste-Kamerlid mevrouw Tie- sing (D'66), die probeert aan te tonen dat er voor een plaatsings beslissing volgens de Grondwet een twee derde meerderheid van het parlement vereist is. Ver der wordt er gewerkt aan de voorbereiding van een Russell Tribunaal in 1985, waar zal wor den gepoogd de onrechtmatig heid van atoomwapens te bewij zen. Bovendien is een weten schappelijk medewerker van prof. Th. van Boven, voormalig voorzitter van de VN-mensen- rechtencommissie, bezig juri disch materiaal te verzamelen te gen het nucleaire wapentuig. De bedoeling van de initiatief groep is het nu lopende vooron derzoek te laten uitmonden in een zogenoemde verkorte proce dure bij de rechtbank in Den Haag of Breda. Daaraan zou eind maart - begin april een voorlopig getuigenverhoor vooraf moeten gaan, aan de hand waarvan de rechter zich een objectief oordeel kan vormen over onder meer de aard, de plaatsing en dreiging van kernwapens. Dat is volgens Kruithof mede van belang met het oog op de openbare discussie over de atoomwapens. Quaker Kruithof rekent zich tot de radi caal-pacifistische stroming, waarmee hij een diepe verbon denheid voelt vanuit zijn geloof sovertuiging als Quaker. De Qua kers (met slechts 150 leden in Ne derland) vormen een actief ge nootschap dat zich over de gehe le wereld mengt in conflicthaar den om hun vredesboodschap uit te dragen. Kruithof heeft dat zelf ook jaren lang gedaan, eerst als vrijwilliger voor de Interna tionale Vrijwilligers Hulpdienst, later voor Unesco. Zo kwam hij in Bolivia, Somalië, Laos en Me- Als vrijwilliger en ook bij Unesco hoefde hij geen belasting te beta len, maar dat veranderde toen hij op zijn 42e jaar een hoge post kreeg bij het toenmalige ministe rie van CRM. Omdat 'het chris ten-zijn zich niet verdraagt met militarisme' besloot Kruithof geen belasting te betalen, omdat die via de algemene middelen voor een deel bij defensie terecht komt. Als ambtenaar op de alge mene secretarie van de gemeente Amsterdam - zijn latere en huidi ge baan - kreeg hy het daardoor aan de stok met de belasting dienst en de verantwoordelijke wethouder. Eind vorig jaar kwam hij in het nieuws omdat hij weigerde een deel van zijn verschuldigde be lasting over 1981 te voldoen. Het rijk verzocht de gemeente Am sterdam de belasting in te hou den op zijn loon, wat ook prompt gebeurde. Intussen heeft Kruit hof zijn geschil met de fiscus voorgelegd aan de ambtenaren rechter, die er nog steeds geen uitspraak over heeft gedaan. Kruithof zegt zich ervan bewust te zijn dat het weigeren van defen siebelasting 'vechten tegen de bierkaai is'. „Maar het effect van die strijd is belangrijk omdat het mensen kan aanzetten om erover na te denken. Dat geldt ook voor ons initiatief tegen de atoomwa pens. Er zijn zeker redenen voor pessimisme, dat is zeer terecht. Maar er zijn ook sprankjes hoop. En dan denk ik: je moet toch ac tie blijven voeren, blijven praten, anders gebeurt er niets".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5