actief in I vrije tijd I Klachtenlijst over gerenoveerde flats W. de Zwijgerlaan 'Geen spreidingsbeleid buitenlanders voeren' 'Gemeente moet snel tegen De Nobel maatregelen nemen' Naast problemen huurverhoging Agenten raken gewond bij vechtpartij Man betrapt bij stelen van autoradio Raadsleden bij bespreking migrantennota: En eigenaar bromfiets ook... Betrapte dief springt water Nieuwe Rijn in Uitbreiding van kantoor hhhhJ Raadslid: bedrijf overtreedt voorwaarden Expositie van natuurfoto's LEIDEN Tocht, vocht en schimmel. Miserabel behangwerk en slecht schilderwerk. Ziedaar de belangrijkste klachten die het Actiecomité Plan Negen opsomt wat betreft de renovatie van de flats nabij de Willem de Zwijgerlaan (Pieter Bothstraat, J.P. Coen- hof en Van Riebeeckhof). De belangrijkste klachten, want volgens Ena van der Giessen van het actiecomité omvat de klach tenlijst ook vele kleinere zaken, zoals een klemmende toegangs deur, kapot gesprongen tegels enzovoort. Kortom, te veel om op te noemen. De hoofdzaak is vol gens het comité toch wel het vocht. De schimmel staat op de muren. Niet bij één, maar wel bij tien adressen. En niet alleen bij de Coenhof, maar ook in de Pie ter Bothstraat, aldus Van der Giessen. Niet alleen het behang gaat eraan ten gronde, ook komt weer in de gordijnen en het bed- degoed. Huurverhoging De klachten over de renovatie ko men nog eens bovenop de pro blemen, die er toch al bestaan rond de verbetering van de 243 flats, die worden aangeduid als plan 9. De bewoners wisten op het moment dat het renovatie- plan bij het ministerie werd inge diend niqt beter, dan dat de huurverhoging 48.50 zou bedra gen. Achteraf blijken de kosten zo hoog te zijn geworden, dat de huurverhogingen gemiddeld 88 gulden moet bedragen. Het actiecomité wil de klachten graag bespreken in het bouw team dat de renovatie begeleidt. Maar de gemeente weigert het comité als bewonersvertegen woordiging te erkennen. Van der Giessen wijst erop dat de vorige bewonerscommissie in de ogen van de bewoners heeft gefaald en dat het comité daarom niet ook de beladen benaming 'commis sie' wil krijgen, zoals de gemeen te eist. Dat het comité maar uit een paar mensen bestaat, allen woonachtig in de Pieter Both straat, dat bestrijdt zij evenzeer. "We zijn nu met ongeveer twin tig personen en uit elke straat is er tenminste wel iemand". Onder druk De hele discussie over de bewo nersvertegenwoordiging is niet het enige dat het comité dwars zit. Er wordt, aldus Van der Gies sen, door de gemeente valse in formatie verspreid over het krij gen van huursubsidie. De ge meente staat op het standpunt dat de bewoners eerst een nieuw huurcontract moeten tekenen (en dus akkoord gaan met de ho gere huur), voordat er huursubsi die aangevraagd kan worden. Volgens het actiecomité, dat hiernaar informeerde bij het mi nisterie, is dat volkomen onjuist. De bewoners worden op deze manier onder druk gezet. Onder druk zetten gebeurt volgens het comité ook met het verstrekken van de sleutels. Men krijgt pas de sleutel van een gerenoveerde wo ning, wanneer men - ongezien - het huurcontract tekent. Van re De schimmel staat op de muur van de slaapkamer in de pas gerenoveerde woning J.P. Coenhof 39. In de badkamer en de keuken rukt de schimmel ook op. (foto Holvast) novatie-contracten zou nog altijd geen sprake zijn. En dat is nog lang niet alles. Het actiecomité wil meer vragen beantwoord zien: hoe staat het met de vergoedingen die de be woners beloofd is voor de eigen domsoverdracht van door de be woners zelf aangebrachte voor zieningen, zoals een eiken keu ken? Waar blijft dat geld? Hoe staat het met de stookkosten? Sommige bewoners zaten in de zomermaanden in een onver warmde wisselwoning in de Me ren wijk, maar betaalden wel nor maal voorschotten van de ener gierekening. In sommige wonin gen zijn complete eiken keukens verdwenen. Domweg gejat. Wie draait daarvoor op? Hoe komt het dat de oplevering bijna drie maanden achterloopt op het schema? Tijdelijk Gemeente-ambtenaar Van der Plas van de afdeling renovatie zegt bekend te zijn met de klachten over vocht en schimmel. Volgens hem is het "een beetje inherent aan deze flats. Er is immers geen centrale verwarming". Daar komt bij dat de tijd van opleve ring, de herfst- en winterperiode, wat vocht betreft nou eenmaal moeilijk is. Volgens Van der Plas is het een tij delijk verschijnsel. Het wegtrek ken van het vocht dat in de wo ningen is gebracht door het stu- cadoorwerk en het afstomen van behang duurt wat langer dan was gedacht. Maar Van der Plas ziet geen andere mogelijkheid. De flats zouden anders maanden lang leeg moeten staan, met alle kans op vandalisme vandien. "Doordat de flats goed geïsoleerd zijn, moet men nu juist de ramen openzetten om te ventileren. Dat lijkt nogal tegenstrijdig, energie besparing en de ramen openzet ten, en niet iedereen is dat ge wend. Bij vijftig flats bestaat het probleem niet, bij de andere tien wel. Daarvan zijn er inmiddels drie verholpen", aldus Van der Plas. DONDERDAG 1 MAART 1984 LEIDEN - Twee agenten liepen gisteravond bij een vechtpartij in de Smitsteeg een dikke neus en een gekneusd scheenbeen op. De twee hadden door een takelbe- drijf een auto van een invalide- parkeerplaats laten verwijderen. Op het moment dat de wagen in de takels hing, kwam de 25-jarige bestuurder met zijn vriend opda gen. Hij was het niet helemaal eens met de gang van zaken en vroeg of de auto weer uit die takels kon. Vol gens de agenten was dit tegen de regels en zij nodigden beide mannen uit Leiden uit om dit maar op het bureau te komen be spreken. Daarna volgden enkele beledigende woorden van de kant van de bestuurder. Toen de agenten wilden wegrijden wer den ze tegengehouden en ont stond de vechtpartij, waarbij ook de vriend van de bestuurder zich niet onbetuigd liet. Nadat de agenten assistentie kre gen van twee collega's, konden de twee Leidenaars hun woede bekoelen op het bureau. LEIDEN - Een 36-jarige Leidenaar is gisteravond op heterdaad be trapt bij het slopen van een radio uit een geparkeerd staande auto aan de Oude Vest. Op het het po litiebureau vertelde de man geld nodig te hebben voor het kopen van verdovende middelen. t, Vergeer (SP): 'Verhoudingen StOOTd'. (foto Wim Dijkman) het vaststellen van een dwang som van tienduizend gulden per dag zouden beginnen, als het be drijf toch werkzaamheden zou verrichten in strijd met de ver gunningsvoorschriften. LEIDEN - De gemeente Leiden mag geen spreidingsbeleid voe ren ten aanzien van de huisves ting van buitenlanders. Bij het toewijzen van woningen mag, wanneer wijk of soort huizen moeten worden bepaald, geen enkel onderscheid worden ge maakt tussen Nederlanders en buitenlanders. Zoveel werd gis teravond wel duidelijk bij de be spreking van de nota migranten door alle raadscommissies. De hoofdstukken huisvesting en on derwijs kwamen aan de orde. 'Wethouder Tesselaar verzekerde overigens dat ook op dit moment zeker geen spralce is van een spreidingsbeleid in Leiden. Dat er toch concentraties van buiten landers in bepaalde wijken op treden, komt doordat Nederlan ders eerder een huis in een be paalde wijk weigeren dan bui tenlanders. Van Akkeren (CDA) vroeg nog eens om de precieze LEIDEN - Op weg naar huis, na net aangifte te hebben gedaan van het verdwijnen van zijn brommer, zag een 19-jarige Leidenaar op de Hooi gracht een ander met zijn vervoermiddel lopen. Kordaat vatte hij die ander in de kraag, maar op het moment dat hij om opheldering vroeg, stortte deze - later bleek het hier te gaan om een 16-jarige Leiderdorper - zich in het water van de Nieuwe Rijn. De eigenaar liet het daar niet bij zitten. Ook hij dook 's avonds om half negen het koude water in. Vlak voor de overkant kon de Leidenaar de jongen opnieuw grijpen. Omstanders hadden inmiddels de politie ge waarschuwd, zodat beiden door hulpvaardige agenten op het droge konden worden getrokken. Op het bureau werden de klappertandende heren in schone kleren ge huld en bekende de 16-jarige de brommer te hebben gestolen. Hij had dat niet alleen gedaan. Zijn vriend, een 17-jarige jongen uit Leiderdorp, was zo onder de indruk van het gebeuren dat ook hij zich een kwartier daarna meldde op het bureau. cijfers over het aantal buitenlan ders in verschillende Leidse wij ken. "In sommige wijken is het percentage wel erg hoog". Voorlichting Van der Ham (D'66) vond gister avond dat de gemeente meer voorlichting moet geven aan bui-" tenlanders die een huis willen kopen. "Vaak hebben buitenlan ders geen gemeentegarantie aan gevraagd of er wordt hen een hy potheek aangesmeerd die te zwaar is. Op die manier wordt buitenlanders vaak een oor aan genaaid". De Vries (WD) voerde aan dat buitenlanders meer be moeienis moeten krijgen met de woningbouwverenigingen. Hij wilde van dit punt een beleids aanbeveling maken. Op het gebied van onderwijs acht te De Vries het leren van de Ne derlandse taal van het grootste belang. Ook Van Dongen (PvdA) onderstreepte het belang van in tercultureel onderwijs. "Maar dat betekent niet alleen af en toe een verkleedpartijtje of buiten landse hapjes op school. Het be langrijkste is de mentaliteit van de leerkracht. Er zou daarom bij scholing moeten zijn voor leer krachten die ook aan buitenland se kinderen les geven". Wethou der Peters gaf toe dat het inter cultureel onderwijs tot nu toe een vrij 'folkloristisch gedoe' is geweest. "Maar het is een kwes tie van vallen en opstaan". Eindexamenvak Van Dongen wees er ook op dat met name buitenlandse meisjes gestimuleerd moeten worden om voortgezet onderwijs te volgen. Bovendien wilde ze de mogelijk heden onderzocht zien van de ta len Marokkaans en Turks als ein dexamenvak in het voortgezet onderwijs. De la Mar (PSP) wilde weten of het wel voorkomt dat buitenlandse kinderen door het bijzonder onderwijs worden ge weigerd. Volgens wethouder Pe ters zijn daar geen bewijzen van. Het optreden van raadslid Vergeer (SP) wekte ook gisteravond weer de nodige irritatie op bij de ande re raadsleden en de publieke tri bune. Vergeers standpunt dat de buitenlanders moeten kiezen, aanpassen of teruggaan naar het eigen land, riep afwisselend de lachlust en wrevel op. LEIDEN - De uitbreiding van een kantoorgebouwtje op de hoek van de Carneoolstraat en de Aquamarijnstraat mag doorgaan, ook al wordt daarmee vooruit ge lopen op de herziening van het bestemmingsplan. Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland heb ben de bezwaren van omwonen den afgewezen. Een snelle uit breiding van het kantoor is vol gens GS van belang, omdat het personeel nu kampt met ruimte gebrek. Het bouwplan is volgens de pro vincie planölogisch aanvaard baar en de bezwaren onvoldoen de zwaarwegend. De eigenaar van het hoekpand Aquamarijn- straat 1, die vreest voor waarde vermindering van de woning, kan altijd nog een beroep doen op de gemeenteraad voor het verkrijgen van schadevergoe ding, aldus GS. Het kantoortje is enkele jaren gele den met eeh bouwvergunning, maar in strijd met het bestem mingsplan gebouwd. De provin cie vindt dat burgemeester en wethouders in het verleden wel iswaar onjuist hebben gehan deld, maar dat nu bij de uit breiding van het kantoor - wèl de juiste weg is bewandeld. Vrouwenhuis In het Vrouwenhuis, Hooigracht 79, wordt vanavond om acht uur een presentatie gegeven van een aantal workshops. Er wordt een 'inspringtheater- stuk' opgevoerd en er zijn re sultaten te zien van de work shops 'gips en klei' en 'zeef drukken'. Alle(en) vrouwen zijn welkom. Dat geldt ook voor zaterdagavond. Dan staat er een swingfeest op het program ma met medewerking van Dis- ko Fame. Aanvang tien uur. Swingen Jongeren die willen swingen kunnen vanavond terecht bij de Jongerenbeweging, Koppen- hinksteeg 2. Begin om half ne gen. Volksmuziek In muziekkamer Aniba, Heren straat 1, treedt vrijdagavond de Leidse band Tijdverdrijf op. De groep brengt oude volkslie deren en eigentijdse teksten het repertoir is geheel in het Ne derlands. Samenstelling van de groep: Rein Dool (zang), Jer ry Gout (gitaar, banjo, mando- lien en zang) en Peer van der Burgh (gitaar, accordeon en zang). Aanvang negen uur. Racisme De Stichting Surinamers Leiden (SSL) organiseert vrijdag in samenwerking met de Stich ting Slaaghbuurt een informa tie-avond over het opkomend racisme. In het clubgebouw van de SSL, Valkenpad 2, wordt om half acht de film 'Wie strijdt tegen fascisme, verliest nooit' vertoond en verder zijn er sprekers: Semih Berrak van de Stichting Slaaghbuurt, Wil fred van de Wal van het Anti fascisme Komité en Carlo Joemrati van de SSL. Baby op komst? De Kruisvereniging Leiden orga niseert bijeenkomsten voor aanstaande ouders die voor het eerst een kind krijgen en zes d zeven maanden in verwach ting zijn. Het is de bedoeling ervaringen uit te wisselen en praktische adviezen te geven. Dat gebeurt in het Gezond heidscentrum Merenwijk, Ros molen 2, voor het eerst op 7 maart. Inlichtingen: Kruisver eniging Leiden, tel. 121753. Hengelsport Het kampioenschap bij hengel sportvereniging DGV seizoen 1983-1984 is behaald door W. Kluivers met een vangst die in totaal 4697 cm. lang was. Ver dere uitslag: 2 J. Kluivers jr. 3789 cm., 3 W. Blom 3685 cm., 4 H. Kluivers 2571 cm., 5 F. Landwaart 2474 cm., 6 J. Klui vers sr. 2150 cm. en 7 J. Ouwer- kerk 1319 cm. Slaapcursus De Stichting voor Toegepaste Psychologie (STOEP) organi seert in Leiden een cursus voor mensen die lijden aan een of andere vorm van slapeloos heid. Deze 'slaapcursus' be staat uit acht wekelijkse bij eenkomsten van anderhalf a twee uur. Door oefeningen en huiswerkopdrachten gaan deelnemers ook thuis aan de slag. Doel is het gebruik van slaapmiddelen te verminderen of te stoppen. De cursus begint op dinsdag 27 maart. Voor ver dere informatie: drs. A. Ooster huis, tel. 015-613787. Vegetarisch In het eethuis van de ecologisch- vegetarische vereniging Repel- steel, Breetstraat 19, worden vrijdagavond tussen half zes en half acht Afrikaanse vegeta rische gerechten geserveerd. Dit is de zeventiende buiten lands-vegetarische vrijdag in Repelsteel. Postzegelbeurs I.V. Philatelica, afdeling Leiden, houdt zaterdag een postzegel- beurs in de kantine van het Visser 't Hooft lyceum aan de Kagerstraat 1. Aanvang tien uur. Er wordt ook een verloting gehouden. Informatie: tel. 071- 762265. Jazz De nieuwe formatie 'De groep der aantrekkende spieren' komt zaterdagavond naar jazzzol- der Hot House. Deze band speelt eigen composities met veel improvisaties in verschil lende stijlen, van tamelijk mo dern tot zeer eigentijds. Het kwartet bestaat uit Theo Bode- wes (drums), Sander Hoving (elektrische viool), Frank Jon gen (saxofoons) en Pieter Meurs (bas). Het optreden be gint om tien uur. Hot House is gevestigd op de zolder van het LVC, Breestraat 66. Punk In het Leids Vrijetijdss Centrum, Breestraat 66, treedt zaterdag avond de Canadese punkband D.O.A. (Death on Assault) op. De groep bestaat sinds 1978 en geniet vooral aan de westkust van Canada en de Verenigde Staten bekendheid. De D.O.A. bestaat uit Joey 'Shithead' Keighley (gitaar en zang), Da ve Gregg (bas), Brian Goble (bas) en Gregg James drums). De zaal gaat om negen uur open. Film Zaterdagmiddag wordt in het Open Café van het LVC de film 'Who dares wins' vertoond. Een verhaal over de gevreesde anti terreurbrigade S.A.S. Het café (Breestraat 66) is van twee tot vijf uur geopend. Jong K& G De dertigjarige muziekvereni ging Jong K G verzorgt za terdagmiddag van kwart over twaalf tot kwart over twee een openbare repetitie. Dat gebeurt in het verenigingsgebouw aan de Oosterstraat (nabij de Zijl singel). Belangstellenden zul len van half een af worden rondgeleid langs de verschil lende instrumentgroepen tam boer groep, trompet-, trombone en tubagroep, picollo- en dwarsfluitgroep). Ook wordt er in de kantine een videoband gedraaid met daarop hoogte punten uit het bestaat van Jong K&G. Voor nadere infor matie: Bram Bekooy, tel. 894680 en Ron Favier, tel. 765336. Expositie Van fotograaf Ben Bekooy is tot 15 april werk te zien in Het Leidse Beleg, hoek Hooigracht Nieuwstraat. Fryslan Selskip Fryslan foar Leiden en omkriten laat weten: "Us joun mei de hear Hylke Speerstra is tige goed dlagge. Wij noegje jimme dérom ek graech ütfoar freedtojoun 2 moert, jouns 8 tire yn it sealtsjefan 'e chr. ger. tsjerke, Steenschuur 9, Leiden. De hear B. Bijlsma ut Hearren- fean komt nei üs ta mei syn foardracht oer 'staten en stin- zen'. Hy sil ien en oare fordüd- likje mei syn dia's". LEIDEN In de hal van de vestiging van de AMRO-bank aan de Stationsweg is tot en met 21 maart het resultaat te bezichtigen van een natuurfotowedstrijd die was uitgeschreven door het maandblad Gras duinen. Uit de ingezonden foto's is in samenwerking met Kodak en het Wereld Natuur Fonds een expositie samengesteld die bestaat uit tachtig op groot formaat afgedrukte foto's die facetten tonen van de bedreigde natuur, zoals bijgaande prent van twee jonge vosjes. De expositie is van maandag tot en met vrijdag tijdens kantooruren te bezichtigen en op donderdagavond van half zeven tot acht uur. LEIDEN - Het gemeenteraadslid Vergeer (SP) vindt dat de ge meente op korte termijn duidelij ke maatregelen moet nemen te gen de firma De Nobel aan de Zoeterwoudseweg. Deze handel in oud papier, lompen en oude metalen handelt volgens het raadslid nog altijd in strijd met allerlei voorserhriften. "De ver houdingen tussen de buurtbewo ners en het bedrijf dreigen danig te worden verstoord" aldus Ver geer. Het raadslid schrijft dit in een brief aan B en W, waarin hij een groot aantal voorbeelden geeft waaruit blijkt dat De Nobel niet aan de voorwaarden voldoet die de ge meente het bedrijf heeft gesteld. Daardoor is de overlast voor de buurtbewoners, waarover zij her haaldelijk hebben geklaagd (door middel van allerlei proce dures bij de gemeente én de Raad van State) nog niet vermin derd, aldus het SP-raadslid. Zo zou er in het gebouw Zoeter woudseweg 9 nog altijd zonder vergunning worden gewerkt met een cirkelzaagmachine, is er nog geen draadglas in de wanden en de schuifdeuren aangebracht en evenmin zijn er roosters gemaakt in de muur en de deur. Er zou zonder vergunning een telefoon- verklikker buiten de bedrijfshal zijn aangebracht, de verwerking en transport van lompen en schroot zou tegen de voorschrif ten in gebeuren en er waaien los se stukken papier de straat op, zonder dat ze worden opge ruimd. In het pand Zoeterwouse- weg 11 zou door storten en aan stampen van oude metalen ge- luids- en trillingsoverlast voor de omwonenden worden veroor zaakt. Vergeer wijst erop dat de gemeen te in een brief van 11 november 1983 een aantal voorwaarden heeft gesteld aan De Nobel; de termijn waarbinnen het bedrijf daaraan moest voldoen, is ver streken. In de brief stond onder meer dat B en W een procedure tot sluiting van het bedrijf of tot

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4