c Zieltogend Leids City Centrum heft zichzelf op Steeds 'Veel wetenschappers realiseren zich politieke gevolgen van hun werk niet' (Ex)-student: geen recht op uitkering Verder als Leiden Leeft9 Kort Rapenburg twee dagen gedeeltelijk voor verkeer afgesloten Beroving of een grap? Sen meï hefenei btaefaheeld Steegje krijgt naam William Brewster DONDERDAG 1 MAART 1984 LEIDEN - De voorzitter van de universiteitsraad, R. Kouijzer, heeft vanmorgen de universitai re vredesdag officieel geopend. De Leidse universiteit die hier aan dit jaar voor het eerst mee doet, staat niet alleen in het uiten van bezorgdheid over de vraag stukken van oorlog en vrede. In zowel binnen- als buitenland worden op universiteiten en ho gescholen rond 1 maart vredes- dagen georganiseerd. Kouijzer bracht de veronderstel ling van het Stockholm Interna tional Peace Research Institute dat een kwart van alle weten schappers op een of ander ma nier zou zijn betrokken bij mili tair onderzoek, nog eens onder ieders aandacht. Volgens dit in stituut zijn dat niet alleen de we tenschappers die door hun we tenschappelijke bijdrage betrok ken raken bij de nucleaire en conventionele wapenindustrie, maar ook wetenschappers die Leiden Voorzitter universiteitsraad bij opening eerste vredesdag in Leiden: onderzoek doen ten behoeve van de chemische- en biotechnische oorlogsvoering. De voorzitter vroeg zich af waar dergelijk on derzoek precies wordt uitge voerd; zonder nu direct te insi nueren, sloot hij Leiden daarbij niet uit. Hij wees er wel op dat de universi teitsraad na 1973 nooit meer het besluit heeft genomen dat 'van elk voornemen om subsidie aan te vragen bij een militaire instan tie en van elk aanbod tot het ver lenen van een subsidie gedaan door een militaire instantie me dedeling gedaan dient te worden aan de universiteitsraad'. Koudijzer liet weten ervan over tuigd te zijn dat er ettelijke we tenschapsbeoefenaren zijn die zich bijzonder slecht de politieke gevolgen van hun bezigheden realiseren. Als voorbeeld nam hij een zaak die volgens hem uitein delijk op onfrisse wijze in de doofpot is beland. Hij legde uit dat het hier ging om een samenwerkingsverband tus sen Nederlandse en Indonesi sche psychologen met als doel om psychologische testinstru menten op de Indonesische be volking en met name op politie ke gevangenen uit te proberen. Hoewel de rol van de Nederland se psychologen daarin nooit pre cies duidelijk is geworden, bleek volgens hem uit een verslag van deze affaire in het blad Psycholo gie en Maatschappij dat de Ne derlanders wèl op de hoogte wa ren van de activiteiten van hun Indonesische collega's. Tot slot sprak Kouijzer hij wilde niet al te veel ach en wee klagen over het politieke onbenul van sommige wetenschapsbeoefena ren - de hoopvolle verwachting uit dat deze vredesdag een sti mulans zal zijn voor toekomsuge vredelievende activiteiten voor onderwijs én onderzoek binnen de Leidse universiteit. Elckerlyc overtuigend kampioen schoolschaken LEIDEN- Omdat hij als enige zon der kleerscheuren (puntenver lies) uit de strijd om de titel voor schoolteams van het basisonder wijs in het rayon van de Leidse Schaakbond tevoorschijn kwam, verdient Oscar van den Berg, de vierde bordspeler van de Elcker lyc uit Leiderdorp, tot ridder ge slagen te worden. Hoewel.... hij was niet galant, want als hij een dame van zijn tegenstander kon veroveren, dan deed hij dat. En genade kende hij ook niet, want om remise smekende koningen riep hij zonder één enkel pardon onverbiddelijk op het matje. Door maar liefst tien keer in evenzovele partijen met succes op koningsjacht te gaan nam hij het leeuwedeel voor zich in de uiteindelijke overtuigende pro longatie van het kampioenschap van de Elckerlyc. Van alle eerste bordspelers was echter Fred Slingerland met ze ven zeges en twee remises de on gekroonde koning, maar daar mee hielp hij het vijftal van de Petrusschool, dat vier weken ge leden zo glorieus kampioen van de stad Leiden werd, niet aan de LSB-titel. Zyn zus Caroline won wel vier van de vijf finalepartij en, maar Jan Snelderwaard was volledig van slag, terwijl Guido Niesing zijn ongeslagen record kwijtraakte (14V& uit 16 blijft knap). Die terugslag, wellicht te wijten aan schaakmoeheid, bracht de Petrusschool niet verder dan een vierde plaats, want zowel de Zijl- wijk als de Eerste Leidse School vereniging (ELS) namen wraak LEIDEN - Het Leids City Centrum (LCC) heet voortaan 'Leiden Leeft'. Deze nieuwe organisatie heeft zich tot taak gesteld de verscheidene winkeliersverenigingen, onder nemers en het grootwinkelbedrijf in Leiden onder één noemer te brengen en de stad als koopcentrum te gaan promoten. Het team van de Elckerlyc uit Leiderdorp, dat de schoolschaaktitel van de LSB prolongeerde, nog nagenietend van de vele gevlochten 'matten': zittend Ramon-Félon Venne met de beker, geflankeerd van links naar rechts door Joost Erades, Victor van Koolwijk, Oscar van den Berg, Feiko Logtenberg en Jorrit Schreuder onder het toeziend oog van hun coach Sjoerd van Ketel. (foto Holvast) op de Petrusschool voor het weg kapen van de Leidse titel een maand geleden: beide teams wonnen gisteren met 3-2. Achter de Karpovs van de LSB, het vijftal van de Elckerlyc, was uiteraard voor de Kortsjnois, het team van de Zylwyk, de twijfel achtige eer van 'eeuwige tweede' weggelegd. De erelijst van de Zijlwyk vermeldt twee jaar gele den een half punt tekort in de strijd om de LSB-titel en zowel vorig jaar als dit jaar een half punt tekort in de kampioensrace van de stad Leiden. Een pleister op de wonde had een plaats in de strijd om de landelijke titel moe ten zijn, maar helaas reikte de Elckerlyc vorig jaar in dat ge vecht niet hoger dan een vierde rang en alleen de eerste drie stek ken geven een onderbond het. recht het jaar daarop met twee teams uit te komen. In de troostfinale legde de Poele- waij uit Lisse beslag op de vijfde plaats, hoewel Maarten Luther King uit Alphen alle drie duels met 3-2 won. Omdat de Poele- waij ondanks zo'n 3-2 nederlaag toch meer bordpunten verzamel de, viel het Alphense team met een zesde plaats net buiten de prijzen. De onbetwiste topscorer in de troostfinale was Edwin van der Horst van M.L. King met 9V2 uit 10. Opvallend was dat in de troostfinale geen Leidse vijftal len zaten, zodat de conclusie moet zijn, dat het niveau stijgt. De persoonlijke resultaten van kampioen Elckerlyc: bord 1 Ra- mon-Félon Venne 8V2 punt uit 10 partijen; 2 Feiko Logtenberg 9; 3 Viktor van Koolwijk 8; 4 Oscar van den Berg 10; 5 Joost Erades 4 uit 6 en Jorrit Schreuder 2 uit 4. Achterliggende oorzaak van de naamsverandering, zo bleek gis teravond tijdens een buitenge wone LCC-ledenvergadering, is dat het met het Leids City Cen trum snel bergafwaarts is ge gaan. "De belangenvereniging van winkeliers is de afgelopen ja ren ongeveer een derde van haar leden kwijtgeraakt", zei voorzit ter A.J. Verberg. Het LCC zou thans nog tweehonderd leden tellen. Als gevolg van de snelle afkalving dreigden financiële problemen en heeft het LCC al geruime tijd te kampen met een gebrek aan mankracht. De afbrokkeling van het LCC heeft reeds de nodige gevolgen gehad voor de Stichting Leidse Binnen stad (de overkoepelende organi satie van alle economische be langen in de binnenstad). Deze stichting zag de subsidie van het LCC inmiddels met de helft ver minderen. En ook de vertegen woordiging van het Leids City Centrum in de Stichting Leidse Binnenstad was gebrekkig. Volgens de secretaris van het LCC, mevrouw M.M. Bus-Saeij, klinkt de naam LCC veel winkeliers in de stad Leiden "niet prettig in de oren". Bedankjes maakten dui delijk dat de LCC tot "een soort boeman" is verworden die voort durend met het gemeentebe stuur in de clinch ligt. Tien leden Tijdens een buitengewone leden vergadering gisteravond, die slechts door een tiental leden werd bezocht, is besloten tot op heffing van het LCC. De belan genvereniging gaat samen met de reeds bestaande commissie Asfaltering wordt voltooid LEIDEN - Het Kort Rapenburg is maandag en dinsdag gedeeltelijk afgesloten voor het doorgaand verkeer. De weghelft aan de zijde met de even huisnummers wordt dan geasfalteerd. Op het gedeelte tussen Bostelbrug en het kruispunt Breestraat/Ra- penburg wordt eerst de nog aan wezige oude bestrating verwij derd. De werkzaamheden begin nen in de nacht van zondag op maandag om twaalf uur en zullen tot dinsdagavond duren. Maandag zal er op het Kort Rapen burg alleen doorgaand verkeer mogelijk zijn van de Prinsesse- kade naar het Noordeinde. De kruispunten met Breestraat/Ra- penburg en met de Boommarkt zijn dan beide opgebroken. Doorgaand verkeer dat van het station komt, kan via het Noord- einde naar de Witte Singel. Ver keer dat in de binnenstad moet zijn, zal via de andere kant moe ten gaan, bij de Zoeterwoudse Singel, en verkeer in de richting van het station wordt via de city- ring, Hooigracht-Langegracht, omgeleid. Ook de bussen van en naar het sta tion zullen rijden via de routes Noordeinde-Witte Singel en Hooigracht-Langegracht. Maan dagavond zal het kruispunt Kort Rapenburg/Breestraat weer wor den opengesteld. Dinsdag zal het verkeer, komend van het station, net als eerder in één richting door de Breestraat kunnen rijden. Het verkeer in te genovergestelde richting zal dan nog via de cityring moeten gaan. Dinsdagavond, zo is de bedoe ling, zal de asfaltering, inclusief het kruispunt Kort Rapenburg/ Boommarkt, achter de rug zijn en kan ook de marktenroute weer worden gebruikt. De omleidingen zullen met borden worden aangegeven. LEIDEN - Een tot nu toe onbekende man liet gistermorgen via een praat paal aan de politie in Pijnacker weten te zijn bestolen op de parkeer plaats van het Shellstation bij de Europaweg. Aan twee mannen op een zware motor zou hij zijn portefeuille gedwongen hebben moeten af staan. Toen de Leidse politie, geïnformeerd door de collega's uit Pijnacker, een kijkje ging nemen troffen ze niemand meer aan. Volgens de voorlichter van de politie wees niets erop dat het hier om een grap zou gaan. LEIDEN De Leidse theoloog Freek Boon krijgt definitief geen bij standsuitkering over de maanden januari tot en met augustus 1982. De Raad van State, het hoogste beroepsorgaan voor dit soort zaken, beslis te dat vorige week. Eerder legde zowel de Leidse sociale dienst als het college van gedeputeerde staten van Zuid-Holland Boons bijstandsaan vraag naast zich neer. Freek Boon studeerde in 1982 af aan de Leidse universiteit. Niet lang voor hij zijn studie beëndigde, bereikte hij de 27-jarige leeftijd. Daar mee kwam hij niet langer in aanmerking voor kinderbijslag en deed een beroep op de sociale dienst voor een rww-uitkering. Hij dacht daar recht op te hebben omdat hij vele malen vergeefs had gesolliciteerd, ingeschreven stond bij het arbeidsbureau en zijn studie in de avondu ren en de weekeinden kon voltooien. De aanvraag van Boon Werd echter afgewezen omdat hij 'heeft nagelaten ook uit te zien naar een werkkring buiten de sfeer van zijn opleiding'. Ook werd aangevoerd dat 'Boon begin 1982 niet als werkloze werkne mer maar als student moest worden beschouwd'. Redact»: BartJungmarm Jaap Visser Ontmaskerd Het duurde ettelijke maanden, maar uiteindelijk gingen Nico en Marcella Rosier voor de ho- mosexuelen door de knieën. Aanstaande zaterdag bieden zij in hun zalencentrum 't Parle ment aan de Nieuwstraat voor de eerste keer onderdak aan de besloten 'Club Incognito'. Sinds zeven weken organiseert het beheerdersechtpaar Rosier avonden voor alleenstaanden onder de noemer 'Club '84'. "We zijn daar mee begonnen omdat de club voor alleen staanden in de Lange Schei straat niet meer naar behoren functioneert". 'Club '84' hanteert een pasjessys teem. Rosier: "Dat werkt uit stekend. Nieuwelingen kun nen de eerste avond vrijblij vend rondkijken. Daarna be kijken we of zo'n nieuweling voor een pasje in aanmerking komt. Discrimineren doen we niet, buitenlanders kunnen ook een pasje krijgen. Maar we willen wel voorkomen dat zij in aantal de overhand krijgen anders lopen de Nederlanders weg". Nou en? "Nou, dat is natuurlijk niet de bedoeling. De sfeer zou dan minder leuk worden. Want la ten we eerlijk zijn, de meeste buitenlanders bezoeken zo'n avond wel met een bepaalde bijbedoeling. Als het even kan, willen ze wat versieren. Maar hou me ten goede, wij hebben volstrekt geen moeilijkheden met buitenlanders hoor". Nico Rosier, die waarschijnlijk zijn ogen sluit voor de bijbe doelingen van de Hollanders, voorziet met zijn Club '84 ken nelijk in een grote behoefte. Zijn ledenlijst telt op dit mo ment tachtig namen. "We zit ten propvol. Pas als we kunnen verhuizen naar de bovenzaal kan ik er veertig nieuwe leden bijhebben. Maar die zaal moet eerst van geluidsisolatie wor den voorzien". Aanvankelijk voelde Rosier er weinig voor om naast een so ciëteit voor alleenstaanden op vrijdagavond op zaterdag avond ook nog een 'homosoos' in huis te halen. "Collega's waarschuwden me dat ik de naam van m'n zaak er mee om laag zou halen. Maar uiteinde lijk heb ik toch maar toege stemd. Ja, waarom ook niet. We leven nu in een tiid dat we Nico Rosier ging uiteindelijk door de kniëen voor de homosexuelen: "Ja, waarom ook eigenlijk niet. Die vooroordelen moeten we va. adaag de dag al die vooroordelen maar eens moeten vergeten". Aanstaande zaterdag is het zover. Dan opent 'Club Incog nito' voor de eerste keer haar deuren. Maar wel op een kier. Want deze club met haar nogal obscure naam krijgt een beslo ten karakter. Bij de deur zal een portier staan die de eerste weken rugdekking krijgt van een paar erkende homo's die in één oogopslag kunnen zien of nieuwe bezoekers wel de Griekse liefdesbeginselen zijn toegedaan. Rosier verwacht zaterdagavond meteen al zo'n vijftig homose xuelen met een gratis koud— buffet naar de Nieuwstraat te lokken. Rosier: "Vooral ho mo's van tussen de dertig en de veertig, die zich niet meer thuisvoelen in de bestaande clubs voor homosexuelen om dat ze de sfeer daar niet meer zo prettig vinden". Of de sfeer in 't Parlement voor die ontheemde homo's wél zo prettig is, zal nog moeten blij ken. In elk geval is het geïnte resseerden aan te raden zich wat nichterig te gedragen om te voorkomen dat zij door de 'keuringsmeesters met hun ene oogopslag' weer naar huis worden gestuurd. J.V. Over je bol Een persiflage wil LVC-staflid Ferry Rigault het niet noemen, maar de modeshow, die mor gen in het Vrijetijdscentrum aan de Breestraat wordt ge houden, is in elk geval wel be doeld als een luchtige imitatie van een 'echte' show. Het heen en weer gedribbel van mannequins in het LVC vormt een onderdeel van een thema—avond over uiterlijk, 'Als je haar maar goed zit'. De stafleden Ferry Rigault en Ca- rola Eppink, die het thema met enkele vrijwilligers hebben uitgewerkt, willen een groot aantal kleine bedrijfjes de kans geven zich morgenavond aan het grote publiek te presente ren. Zo werken aan de modeshow, die als een rode draad door het uitgebreide programma loopt, vier winkeltjes mee die zijn ge specialiseerd in kleding die je niet direct bij C&A en P&C aantreft: het pas op de Haar lemmerstraat gevestigde pun kwinkeltje 'So What', de in tweedehands en jaren vijfti g—kleding gespecialiseerde zaakjes 'Alles is anders' uit de Vrouwensteeg en 'Jimmy's' van de Lange Mare en het Haagse new wave/punk—win keltje 'Uit je bol'. Rigault: "We hebben bewust kleinschalige bedrijfjes bena derd, meestal opgezet door werklozen die hun uitkering behouden, keihard moeten zwoegen om de zaak een beetje draaiende te houden en in elk geval nooit in staat zijn zelf de Stadsgehoorzaal af te huren voor een modeshow". Behalve een in vier delen gesplit ste modeshow, wordt morgen avond in het LVC ook een kle- dingmarkt gehouden waar de geshowde modellen te bezich tigen en te koop zyn. Op het podium in de grote zaal wordt een professionele fotostudio ingericht waar twee fotografen een reportage van de mode show ontwikkelen, afdrukken en ten toon hangen. Verder worden er in de pauzes electric boogie-demonstraties gegeven en zullen er op ver schillende plaatsen in het LVC foto-, dia- en filmvoorstellin gen over mode en uiterlijk worden gehouden. Het Vrijetijdscentrum zelf wordt volgens de huidige trend in een jaren vijftig-jasje gestoken. Zo zal er een echte, zij het soft- alcoholische cocktailbar wor den ingericht. De uiterlijk vertoonavond in het LVC begint rond de klok van tien uur en in de cocktailbar 'shaken' ze tot een uur of twee. J.V. 'Leiden Promotion' op in de nieuwe organisatie 'Leiden Leeft'. 'Leiden Promotion' geldt nu al als de drijvende kracht ach ter diverse evenementen, zoals de jazzweek, de modeweek e.d. De taak van de nieuwe organisatie zal, volgens Verberg, in hoofd zaak gaan bestaan uit promotie- activiteiten: het 'verkopen' van de Leidse binnenstad. "Er moet niet langer alleen naar buiten ko men dat het een zooitje is in Lei den", aldus de LCC-voorzitter. Een andere taak voor 'Leiden Leeft' zal zijn om de midden- standsbelangen op juridisch ter rein te behartigen. Met dat laat ste heeft het Leids City Centrum zich in de twaalf jaar van zijn be staan reeds beziggehouden door regelmatig de strijd aan te bin den met de gemeente. "Het pak ket blijft dus hetzelfde", meent Verberg. "In feite betreft het slechts een naamsverandering bedoeld om de bestaande organi satie nieuw leven in de blazen". Het is verder de bedoeling dat 'Lei den Leeft' een overkoepelende organisatie wordt van alle winke liersverenigingen die in de afge lopen jaren in de verschillende winkelstraten zijn ontstaan. Voor een aantal van deze be staande winkeliersverenigingen was ook een voorwaarde dat de naam LCC zou verdwijnen, zei secretaris Bus-Saeij. Voorzitter Verberg erkent dat 'Lei den Leeft' in de poging alle win keliersverenigingen onder één noemer te brengen concurrentie ondervindt van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Ver bond (KNOV) dat, met een daar toe opgerichte KNOV-Vereni- gingsraad, dezelfde bedoelingen heeft. Unaniem De leden van het Leids City Cen trum zijn gisteravond unaniem akkoord gegaan met de omvor ming van de winkeliersvereni ging in de nieuwe organisatie 'Leiden Leeft'. Wel bleken enke le leden die nog aan de wieg van het LCC hadden gestaan, enige moeite te hebben met de naams verandering. Volgens één van hen had het LCC-bestuur het hoofd in de schoot geworpen. Over ongeveer zes weken zal de op richtingsvergadering plaatsvin den van de nieuwe organisatie 'Leiden Leeft'. Er is reeds een voorlopig bestuur gevormd be staande uit zestien personen waarvan ondernemer H.J.A. Wel ling voorzitter is en de tot gister avond als LCC-voorzitter funge rende Verberg vice-voorzitter. Verberg zei, naar aanleiding van de slechte opkomst gisteravond, er van overtuigd te zijn dat de op richtingsvergadering van 'Lei den Leeft' een eclatant succes zal worden. LEIDEN William Brewstersteeg. Dat is de naam die B en W heb ben gegeven aan het steegje tus sen de Pieterskerkchoorsteeg en de Arend Roelandsteeg. Dit steegje wordt binnenkort door gaand, doordat een metalen schutting die het nu nog scheidt van de Arend Roelandsteeg, zal worden afgebroken. Ook wordt er openbare verlichting aange bracht. William Brewster was eigenaar van de drukkerij van de Pilgrim-Fa thers, die in de zeventiende eeuw in het steegje was gevestigd.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3