Kans op zeehaven blijft gering Hillegom krijgt lading boomschors van Milieudefensie Wethouder geeft startsein bouw arbeidsbureau Lisse Werkbezoek Kamerlid Leerling aan bollenstreek Lege sokkels langs beeldenroute gevuld Discussie weer opgerakeld in economisch rapport Vrachtwagen rijdt door spoorbomen Lissenaar vernielt na ruzie politieauto Restauratie molenliuisje nog deze lente REGIO - De fractie-voorzitter in de Tweede Kamer van de Refor matorische Politieke Federatie (RPF), Meindert Leerling, brengt 23 maart een werkbezoek aan de bollenstreek, 's Morgens om half negen begint Leerling bij de vei ling Flora in Rijnsburg. Om kwart over tien heeft de RPF voorman een onderhoud met burgemeester en wethouders van Katwijk. Na zijn besprekingen met het Kat- wijks college neemt Leerling een kijkje in het gezinsvervangend tehuis aan de Rijnstraat 20 in de badplaats. De lunch wordt 's middags gebruikt in de Van den Berghstichting in Noordwijk. Om half twee hervat Leerling zijn werkbezoek in Katwijk met een kijkje bij het visverwer- kingsbedrijf Ouwehand. Het be zoek van Leerling aan de bollen streek wordt besloten in Lisse. In de bloembollengemeente wordt het bejaardencentrum 'Rustoord' bezocht. Zaterdag 24 maart houdt de RPF een grote regionale gezinsmid dag in 'Triodia' in Katwijk. Om twee uur opent de voorzitter van de RPF-katwijk dit samenzijn, dat rond half vijf wordt afgeslo ten. Sprekers zijn J.J. ten Hove, RPF-fractievoorzitter in Kat wijk, A.W. Biersteker uit Maars- senbroek en Meindert Leerling. De muzikale omlijsting wordt die middag verzorgd door het kwar tet 'Familie De Gier' uit Hille- gom. Hans van Gelder van de Vereniging Milieudefensie feliciteert wethou der C. Manshande (rechts) met de aanmoedigingsprijs, een vrachtwagen met boomschors. Links milieuwethouder B. de Graaff die voelt of de boomschors van goede kwaliteit is. (foto anp> HILLEGOM - Een vrachtwagen met boomschors. Dat is de prijs die de gemeente Hillegom heeft gekregen voor haar ge wijzigde inzicht dat onkruid niet langer bestreden moet worden met giftige stoffen. In een periode van drie jaar zal het spuiten met giftige stoffen worden afgebouwd en daarna zal hinderlijk onkruid alleen nog maar op natuurlijke wijze worden bestreden. Bestrijden van onkruid kan bij voorbeeld door er een laag boomschors op te storten. Als aanmoedigingsprijs heeft de gemeente van de Vereniging Milieudefensie dan ook een grote vrachtwagen vol met boomschors gekregen. Die vrachtwagen loste de vracht gisterochtend voor het ge meentehuis. "Boomschors in de grond, milieu in Hillegom langer gezond", onder die leus werd de boom schors gisteren gestort. De Vereniging Milieudefensie ver zet zich tegen het gebruik van giftige stoffen bij de bestrij ding van onkruid omdat die stoffen een gevaar zijn voor de volksgezondheid. Steeds meer gemeenten gaan er toe over on kruid op andere manieren te bestrijden. De boomschors die hiervoor wordt gebruikt is een afvalpro- dukt van de papierindustrie. Of het bestrijden van onkruid goedkoper is, moet de praktijk uitwijzen. Er zijn berekenin gen gemaakt dat het in ieder geval niet duurder is. De gemeente is volledig bereid mee te werken aan deze nieu we ontwikkeling. "De ambte naren zijn ook bereid mee te werken. Ik ben blij met deze prijs", zo zei milieuwethouder B. de Graaff van de gemeente Hillegom nadat hij samen met collega-wethouder C. Mans hande de boomschors in ont vangst had genomen. Volgens De Graaff is de prijs een belo ning voor de inzet van de Hille- gomse werkgroepen op gebied van milieu. De wethouder be sloot zijn toespraak met het uitspreken van de hoop dat meer gemeenten het voorbeeld van Hillegom zullen volgen. )NDERDAG 1 MAART 1984 S.re* Op de lege sokkels langs de beeldenroute zijn gisteren vier bronzen kunstwerken geplaatst die de gemeente heeft gekocht van de stichting Perspektief Op de foto de 'Cellospeler' van Paulus Reinhard die een plaatsje heeft gekregen aan het Aarplein. (foto Wim Dijkman) ALPHEN AAN DEN RIJN - De lege sokkels langs de beelden route zijn gistermorgen gevuld met vier bronzen beelden. Deze zijn in de plaats gekomen voor vier andere kunstwerken die in woonwijken zijn neergezet. Het beeld met de titel 'Negerin' van de hand van de Brabantse kunstenares Josje Riemdijk heeft een plaatsje gekregen bij de bibliotheek in de Pieter Doel manstraat. Voorheen stond daar het beeld 'Vrouw op een stoeltje', dat is verhuisd naar de Zeewin de. Aan de Thorbeckestraat is 'Pierrot' van Paulus Reinhard te. bewon deren. Voor het beeld 'De balspe- lers' dat eerst op die plek stond heeft de gemeente een plaatsje gevonden in Zwammerdam. Joop Hekman is de schepper van het beeld 'Bison', dat aan het Aarplein staat. Het tweede beeld van Josje Riems dijk, 'Kip', dat aanvankelijk aan het Aarplein zou worden ge plaatst, heeft moeten wijken voor een beeld van Paulus Rein hard. De gemeente vond de kip achteraf bezien toch niet zo mooi en besloot toen Reinhards 'Cello speler' een plaatsje langs de rou te te gunnen. De beelden zijn afkomstig van de stichting Perspektief. De ge meente zal elk jaar een paar beel den van deze stichting kopen. KATWIJK - "Zeg nooit nooit". Luidt het devies van A. de Ruiter, be stuurslid van de stichting Jachthaven Katwijk. Met die uitspraak geeft hij aan dat, hoe klein de kans ook is dat Katwijk ooit nog eens over een zeejachtha ven zal beschikken, hij de hoop nog niet heeft opge geven. De discussie over aanleg van een zeehaven in Katwijk is weer aan gezwengeld na het verschijnen van een rapport naar aanleiding van- het regionaal-economisch- structuur-onderzoek in de duin en bollenstreek. In die nota wor den enkele passages aan een zee haven gewijd. Letterlijk wordt zelfs gesteld dat de aanleg van een haven in Katwijk, voorname lijk bestemd voor het zeejachten, tot de mogelijkheden moet beho ren om het toerisme te stimule- Een aantal jaren geleden opperde de plaatselijk stichting Jachtha ven Katwijk al het plan een uit gang naar zee voor jachten te ver wezenlijken. De stichting liet in samenwerking met de gemeente zelfs een rapport opstellen door het Sliedrechtse bureau Hydro- namic om de mogelijkheden op een rijtje te zetten. "Dat gebeur de in feite omdat wij eindelijk wel eens duidelijkheid wensten omtrent de haalbaarheid van een dergelijke haven. Er werd toen al veel over gesproken, maar over concrete gegevens beschikte nie mand", verklaart De Ruiter. Uniek De conclusie in dat in 1978 opge stelde rapport luidde dat de aan leg van een haven wel degelijk tot de mogelijkheden behoorde. En dat is, ondanks de bouw van een nieuwe buitensluis en de verlegging van de Uitwatering, nog steeds mogelijk, aldus De Ruiter, die als plaatsvervangend directeur openbare werken enig recht van spreken heeft. In feite liggen er nog altijd drie va rianten op tafel. De aanleg van een zeejachthaven kan worden verwezenlijkt door een stuk strand ten zuiden van de nieuwe sluis op te offeren, datzelfde te doen ten noorden van de sluis of gebruik te maken van de be staande Uitwatering. De voorkeur van De Ruiter gaat uit naar die laatste mogelijkheid. "Wanneer je ten noorden of ten zuiden van de Uitwatering een zeejachthaven aanlegt kost dat een behoorlijk stuk recreatie- strand. Beter is het om bij de Uit watering een jachthaven aan te leggen en zowel bij de nieuwe buitensluis als bij het gemaal twee sluizen te maken. Je creeërt in dat geval een directe verbin ding met het achterland. En juist dat zou uniek voor Nederland zijn. Dan kun je met de boot bij voorbeeld van zee naar de Kager- plassen varen". Volgens De Rui ter wordt in een gemeente als Katwijk nog wel eens te klein schalig gedacht. "Zo van: dat is voor onze gemeente toch niet haalbaar. Maar waarom? Het kan natuurlijk wel". De bestaande jachthaven van Katwijk. De discussie over de aanleg van een zeehaven is weer aangezwengeld. De haalbaarheid wordt echter betwijfeld. tfoto Dick Hofwoning) Prijskaartje Het prijskaartje dat aan het plan zal worden gehangen vormt niet temin op dit moment nog een on- overkomenlijk struikelblok. Ru we schattingen gingen in 1978 al uit van 28 miljoen gulden voor de aanleg een jachthaven waarin plaats is voor 500 boten. Een groter probleem nog is, aldus De Ruiter, de exploitatie van de nieuwe haven. Wie is bereid die kar te trekken en de risico's te dragen, zo vraagt hij zich af. Mocht het het plan ooit worden uitgewerkt dan acht hij de stich ting jachthaven Katwijk daar in de huidige vorm niet toe in staat. Overigens prijkt de aanleg van een jachthaven bij Katwijk ook altijd nog op het streekplan voor Zuid- Holland-west. Landelijk gezien bestaat er eveneens behoefte dergelijke havens. De provincie en het rijk houden tot nu toe de 'boot' echter af. Zowel de provin cie als (destijds nog) het ministe rie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk plaatsten al vraagtekens bij de kosten Voor de gemeente Katwijk is het niet haalbaar een dergelijk groot project in haar eentje op te zet ten, weet ook De Ruiter. Het regionaal-economisch struc tuuronderzoek zal binnenkort in de verschillende gemeenten van de duin- en bollenstreek aan de orde worden gesteld. Het voor stel een zeejachthaven aan te leg gen zal daarmee opnieuw te spra ke worden gebracht. Dat geldt niet voor de aanleg van een vissershaven. Aan die dis cussie is rond 1960 een eind ge maakt toen de Katwijkse ge meenteraad het besluit van der gelijke plannen definitief af t€ stappen en IJmuiden aan te wij zen als de vaste thuishaven var de Katwijkse vissersschepen. NOORDWIJKERHOUT - Een 23- jarige chauffeur uit Haps heeft gistermiddag rond een uur met zijn vrachtwagen de spoorbo men bij de overweg bij 'Piet Gijs' aan de 's Gravendamseweg in Noordwijkerhout vernield. Op het moment dat de bomen naar beneden gingen en de man wilde remmen, weigerden de remmen. Vol gas reed de chauffeur daarop door de bomen heen. De cabine van de auto werd beschadigd. LISSE - Een 30-jarige inwoner van Lisse is door de politie aangehouden. De man heeft in de wijk Meerenburgh een politieauto vernield, nadat hij eerder zijn vrouw had lastiggevallen. Op het moment dat een gewaarschuwde politiepatrouille bij de echtgeno te van de man binnen kwam, verliet de man spoorslags de woning. Op een gegeven moment hoorden de agenten lawaai en zagen zij dat de man met zijn personenauto op de politieauto was ingereden. Daarna sloeg de man de ruiten van de politieauto stuk. vernielde zwaai lichten en mobilofoon van de auto. Door de ijlings toegesnelde politie mensen werd hij vervolgens ingerekend. De Lissenaar is in afwachting van zijn overdracht aan de officier van justitie opgesloten in het politiebureau in de bloembollengemeente. LISSE Loco-burgemeester A. de Kort heeft gistermorgen in Lisse het officiële startsein ge geven voor de bouw van het nieuwe gewestelijk arbeidsbu reau aan de Vuursteeglaan. De wethouder deed dit door de laatst geslagen paal voor de fundering van het gebouw te 'ontkoppen'. tende gebouw in november wordt opgeleverd. Het nieuwe pand voor het arbeidsbureau komt in de plaats van het ge bouw aan de Heereweg, dat veel te klein is geworden om de werkzaamheden van het bu reau naar behoren te verrich ten. Na de plechtigheid werd in res taurant 'De Engel' in het bloembollendorp een kleine bijeenkomst gehouden. Archi tect E.L.M. van Huiten van de Rijksgebouwendienst zei dat er op plaats van de oude boer derij een technisch, bijna in dustrieel gebouw met veel me taal wordt neergezet. Loco-burgemeester De Kort gaf een kort overzicht van de jaren van plannen maken. Hij merk te in zijn toespraak op blij te zijn dat het arbeidsbureau in Lisse is gebleven. AARLANDERVEEN De restauratie van het zomer huisje bij de Aarlanderveense molenviergang begint de komende lente al. De stichting Molenviergang heeft weliswaar nog niet genoeg geld om de kosten te dekken, maar een belangrijke subsidiegever, het Anjerfonds, heeft deze tijdslimiet gesteld. "We hebben goede hoop dat we dan genoeg geld heb ben ingezameld om de restauratie dan in één keer af te maken", zegt de secretaris en penningmeester G. van Kesteren van de stichting. De kosten voor die verbouwing zijn geraamd op 85.000 gulden, a nu ruim de helft binnen is. Wanneer voor de zomer nog niet is begonnen met de restauratie, zal het Anjerfonds geen bijdrage in de kosten leveren. Dat is een van de voorwaarden ge weest die het fonds enkele maanden geleden stelde by de toekenning van een bedrag van vijfduizend gulden aan de stichting. In de afgelopen tijd is het zomerhuisje als stal ge bruikt en geheel vervallen. Bij de restauratie zal het gebouwtje tot de grond toe worden afgebroken en vervolgens weer in zijn historische staat worden herbouwd. De stichting wil er een expositieruimte in vestigen, alsmede een informatiepunt voor bezoe kers aan de molenviergang.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21