LEIDSCH DAGBLAD Minder kern raketten is NAVO-zaak Twee hoofdverdachten in Parijs gearresteerd Voor een tientje véél wijzer SS-burgemeester weer in opspraak Weinberger komt dag in Nederland Cel niet uitbraak vrij' Voorzitter en trainer van Standard Luik treden terug Rechter twijfelt niet aan verleden eerste man in Mayerhofen Premier Lubbers: 40$ Russisch veto over VN-macht Libanon Nicht premier keert terug naar de DDR Nachtelijk uitstapje met de bus Politie in zelfde uniform Kettingbotsing in mist LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 1 MAART 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37334 Directeur. G. Koopman Hoofdredacteur drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon Spijlen staan te ver uit elkaar HAZERSWOUDE - Voor de tweede maal binnen halfjaar is een verdachte ontsnapt uit de passantencel van het Hazerswoudse politiebureau. Evenals de vorige keer wist ditmaal een 23- jarige Lissenaar zich tussen de spijlen van de cel door te wrin gen. Die spijlen staan 17,5 centimeter uit elkaar. Lang heeft de Lissenaar, die een auto had gestolen in Zoeter- woude, niet kunnen profiteren van zijn vrijheid. In Oegstgeest liep hij toevallig in de armen van een in burger geklede poli tieman uit Lisse. De politieagent die wist dat zijn plaatsge noot opgesloten behoorde te zitten, herkende de man en arres teerde hem ter plaatse. Na de eerste ontsnapping heeft de Hazerswoudse politie de Rijksgebouwendienst gevraagd om dikkere spijlen of een ex tra exemplaar. Een reactie bleef tot nu toe uit maar er bestaat goede hoop bij het Hazerswoudse korps dat er ditmaal snel iets aan gedaan zal worden. LUIK (BELGA) - De bekentenis sen van de Belgische voetballer Eric Gerets ten overstaan van on derzoeksrechter Guy Bellemans hebben geleid tot het vertrek van twee prominenten bij Standard Luik. Voorzitter Roland Petit van de Luikse club, tevens plaatsvervangend - voorzitter van de Koninklijke Belgische Voetbal Bond, heeft met onmid dellijke ingang beide functies neergelegd. Trainer Raymond Goethals, voorganger van Guy Thijs bij het nationale elftal, heeft zijn werkzaamheden over gedragen aan oud-international Leon Semmeling, die bij Stan dard zijn assistent was. AC Milan, de huidige werkgever van Gerets heeft als eerste maat regelen genomen. De club, zelf betrokken bij het omkoop- en totoschandaal in het Italiaanse voetbal, heeft Gerets met ingang van gisteren op non-actief ge steld en overweegt ontslag op staande voet. WENEN (GPD) - De leider van de voormalige Oostenrijkse verzets beweging, Franz KI ar, is vrijge sproken van een aanklacht we gens smaad, waarvan de omstre den burgemeester van Mayerho fen, Franz Hausberger, hem had beschuldigd. Hausberger, die als SS-officier dienst heeft gedaan in Neder land, had de verzetsleider aange klaagd na de publikatie van een pamflet waarin vroeger uitge brachte beschuldigingen tegen de burgemeester - het doodtrap pen van een Nederlands kind en het pronken met foto's waarop Hausberger onder een galg met drie opgehangen joden staat - werden herhaald. In Nederland gingen enkele jaren geleden stemmen op dat tour operators niet langer reizen naar Mayerhofen moesten boeken zo lang Hausberger daar burge meester zou blijven. Tot zo'n boycot is het nooit gekomen. De rechtszaak tegen de verzetslei der loopt al enkele jaren en is bij herhaling uitgesteld. De rechter, mr. Bruno Weiss, heeft Franz Klar nu vrijgesproken ofschoon deze geen onomstotelijk bewijs kon geven dat alles juist is wat in het pamflet staat over Hausber ger, ex-lid van de eerste SS-in- fanterie-brigade. Het geschrift heeft als titel 'Van moordbrigade tot burgemeester'. Wat de rechter wel bewezen achtte, was dat de burgemeester heeft geprobeerd getuigen te beïnvloe den en persberichten over de af faire heeft proberen af te kopen of tegen te houden. Op de laatste dag van het proces trad een van de getuigen, een vroeger lid van het politiekorps van Mayerho fen, naar voren om te getuigen. Hij bevestigde het bestaan van een foto met de burgemeester onder een galg met drie opge hangen mensen en dat hij deze foto trots heeft laten zien op ver jaardagen en recepties, waar veel leden van het politiekorps aan wezig waren. r BERLIJN Elf passagiers werden gedood en 46 reizigers raakten gewond bij een treinbotsing bij de Oostduit- se stad Halle. De exprestrein van Oost-Berlijn naar het Westduitse Saarbrücken botste bij Halle op een stoptrein. Vermoedelijk heeft de machinist van de sneltrein een stopsein door de dichte mist niet gezien. De meeste doden vielen in een rijtuig dat uit de rails liep nadat de locomotief van de sneltrein daarop was ingereden. (foto AP) DEN HAAG (GPD) - Pas wanneer de NAVO zou besluiten een geringer aantal dan de in 1979 afgesproken 572 Pers- hing 2- en kruisraketten in West-Europa te stationeren, bestaat voor Nederland de mogelijkheid in 1986 minder dan 48 kruisraketten in Woensdrecht te plaatsen. Met die opmerking maakte premier Lubbers vanmorgen in de T\veede Kamer duidelijk dat de NAVO-bondgenoten niet meer raketten zullen plaatsen om een geringer aan tal aan Nederlandse kant te compenseren. 26 PAGINA'S Schandaal ramp voor voetbal in België PAGINA'S 13 en 15 Kamer wil verzet van medici breken Ontvoeringszaak-Heineken stap verder PARIJS/AMSTERDAM (GPD) - De twee nog voortvluchtige hoofdverdachten in de ont- voeringszaak-Heineken zijn gisteren in Parijs gearres teerd. De 25-jarige H. kon worden ingerekend toen hij een appartement in het acht ste district van Parijs wilde verlaten. IEW YORK (DPA/AFP) - De Sowjet-Unie heeft in de Veilig heidsraad een veto uitgesproken over het Franse voorstel om een VN-troepenmacht te sturen naar het gebied rond de Libanese hoofdstad Beiroet. Dit VN-leger zou de multinationale vredes macht moeten vervangen. Vloskou heeft geen moeite met een VN-vredesleger ter plaatse, maar heeft wel bezwaar tegen het ont breken van garanties dat de Amerikaanse beschietingen voor de Libanese kust worden stopge zet. Zolang dat niet is beloofd, blijft de Sowjet-Unie bij haar ve to. Vanuit de kring van overige leden van de Veiligheidsraad, die het voorstel wel steunden, is de afgelopen weken tevergeefs druk uitgeoefend op de Russi sche vertegenwoordigers om met een compromis akkoord te gaan. Direct daarop verrasten leden van de Franse anti-terreurbrigade in de flat ook zijn vriend Van H. (25). Tijdens de politieactie, waarbij Nederlandse recher cheurs waren betrokken, werden ook een Fransman en de Franse eigenaresse van het flatgebouw aangehouden. In de woning, waarin het voort vluchtige duo zegt elf weken lang te hebben vertoefd, is een klein deel van het nog vermiste losgeld teruggevonden. Het gaat in totaal om dertigduizend gul den. Van het totaal uitbetaalde losgeld van circa 33 miljoen gul den is nu nog zes miljoen zoek. Nederland zal om uitlevering van de Heineken-ontvoerders vra gen. De juridische afwikkeling van de zaak kan volgens de Am sterdamse politie versneld wor den omdat het tweetal gister avond te kennen heeft gegeven zo snel mogelijk naar Nederland te willen. Onderzoek van de Amsterdamse recherche leidde naar het bewus te appartement in de Franse hoofdstad. De Amsterdamse po litie spreekt van een „gouden tip", die in ieder geval niet uit de paardenwereld afkomstig is. Wel heeft de politie voortdurend re kening gehouden met de moge lijkheid dat de twee Heineken- ontvoerders in verband met hun hartstocht voor het gokken bij paardenraces zouden kunnen opduiken in de buurt van de be roemde renbaan van Vincennes, een voorstad van Parijs. Afgelopen zaterdag werd duidelijk dat beide voorvluchtige hoofd verdachten in de Heineken-zaak in Parijs moesten zitten. Hoofd inspecteur Van Beek vloog naar de Franse hoofdstad om, zoals de politie het formuleert, „de zaak voor te bereiden". Onder meer werd een arrestatieteam gefor meerd van tien leden van de Franse anti-terreurbrigade. Toen H. gisteren tegen het midda guur de flat uit kwam werd hij direct gearresteerd. Enkele ogen blikken later onderging de eige naresse van het flatgebouw het zelfde lot. Zij overhandigde de politie de huissleutel, waarna een aantal rechercheurs de wo ning binnen ging. Daar trof men Van H. aan die zonder proble men werd ingerekend. De huis meester van het appartement omschreef het duo als „zeer be leefde mensen". In totaal zijn in verband met de ontvoering en gijzeling van Al fred Heineken en zijn chauffeur 24 personen aangehouden. De twee hoofdverdachten die al kort na de bevrijding zijn opge pakt zouden aanvankelijk op 9 maart voor de rechter moeten verschijnen. Door de arrestaties in Parijs bestaat er volgens mr. Wooldrik een extra reden om de behandeling van de zaak uit te stellen. BERLIJN (DPA) - Radio Vrij Ber lijn heeft vanmorgen de terug keer gemeld van Ingrid Berg en haar gezin naar de DDR. Me vrouw Berg is een nicht van de Oostduitse premier en was vrij dag met haar man, twee kinde ren en schoonmoeder de West duitse ambassade in Praag bin nengegaan met het verzoek naar het Westen te kunnen reizen. Volgens de radio, die zich baseerde op bronnen in Praag, zou het ge zin waarborgen hebben gekre gen voor een spoedig vertrek uit de DDR. De Oostberlijnse advo caat Wolfgang Vogel heeft in de kwestie bemiddeld. RAALTE (ANP) Vier inwo ners van Raalte hebben de af gelopen nacht om twee uur in hun woonplaats een bus van de VAD gestolen en zijn daar mee naar Zwolle gereden om een horeca-gelegenheid te bezoeken. Toen het viertal met de bus vanochtend om vijf uur op de terugweg was naar Raalte, kregen surveillerende politie agenten argwaan en probeer den de bus tot stoppen te dwingen. De bestuurder ne geerde echter alle stoptekens en zag zelfs kans in zeer dich te mist een blokkade van po litiewagens te ontwijken. Uiteindelijk slaagde de politie van Raalte, Zwolle en rijks politie erin de bus in Raalte klem te rijden. De 25-jarige chauffeur bleek een ontzeg ging van rijbevoegdheid te hebben en was bovendien onder invloed van alcohol. Evenals de andere drie daders (25, 23 en 17 oud) werd hij gearresteerd. Een eenzijdige Nederlandse beslis sing - na consultatie binnen de NAVO - is daarmee uitgesloten, zo liet Lubbers blijken. Hij zei ook dat het kabinet de beslissing over plaatsing niet zal uitstellen. De resultaten van een in op dracht van de regering gehouden enquête geven het kabinet even min aanleiding om nu al 'nee' te gen plaatsing te zeggen, aldus Lubbers. Lubbers beantwoordde vanmor gen vragen van het PPR-kamer- lid Beckers over de enquête van de Rijksvoorlichtingsdienst, waaruit blijkt dat 63 procent van de Nederlandse bevolking tegen de plaatsing van de kruisraket ten in Nederland is. Lubbers gaf toe dat het kabinet de uitslag van dergelijke onderzoeken laat mee wegen bij zijn beslissing, maar tekende daarbij aan dat „rond vragen naar defensiepolitiek, en meer speciaal naar kernwapens, nooit tot veel instemmende reac ties leiden". Het kabinet legt verantwoording af tegenover het parlement, zei de premier. Hij bevestigde dat het nog steeds mogelijk is in juni 'nee' tegen de plaatsing te zeg gen. De premier voelde er niets voor een zogenoemd consultatief refe rendum te houden voordat de kabinetsbeslissing valt. Het re sultaat van een dergelijke volks- raadspleging zou het kabinet dan tot advies kunnen dienen. Overi gens brengt volgende week de staatscommissie-Biesheuvel, die verdere wijzigingen van de grondwet onderzoekt, een eerste tussenrapport uit over het vraag stuk van de volksraadpleging. Prof. Franken, lid van die com missie en van het CDA, heeft al laten weten voorstander te zijn van het nu door Lubbers afgewe zen idee. (zie ook pagina 5) Gemayel in Syrië met eer onthaald PAGINA 7 Aanpak fraude via bank moet beter PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Rijks- en gemeentepoli tie krijgen volgend jaar een- en hetzelfde uniform. Slechts de verchroomde knopen, waarin de wapens zijn geperst, zullen van elkaar verschillen. Hoewel de rijkspolitie nog even dubt of zij de blauwe broek met zwarte streep wel kan inleveren, zijn er al 30.000 nieuwe unifor men (kosten ruim vijf miljoen gulden) besteld. De kledingcommissies van beide korpsen zijn na langdurig onder handelen tot het inzicht gekomen dat rijks- en gemeentepolitie als mede de onderdelen (Porsche- groep, motorpolitie enz.) die af wijkende kleding dragen, zich voortaan als een eenheid aan het publiek moeten tonen. De uniformen hebben een nieuw tje: de pet, die nu uit een geheel bestaat, wordt opvouwbaar. Regen lalf tot zwaar bewolkt en perioden met regen. 'Minimumtemperatuur omstreeks 2 en middagtemperatuur ongeveer 4 gra den. Wind draaiend van west naar noordwest en toenemend, in het bin nenland tot vrij krachtig en aan de kust en op het IJsselmeer tot hard. 2 maart 1984. 'xm op: 07.23 uur, zon onder: 18.22 uur. laan op: 07.54 uur, maan onder: 17.54 Dode en zwaargewonde in Bemmel BEMMEL (ANP) - Bij een ketting botsing in dichte mist op de rijksweg A 52 tussen Arnhem en Nijmegen is vannacht de 69-jari- ge mevrouw H.C. Makkaampoh uit Nijmegen om het leven geko men. Een andere vrouw, de 49- jarige M. Monster eveneens uit Nijmegen, raakte zwaar gewond. Volgens de politie van Bemmel gebeurde het ongeluk even na half drie, toen de auto van de twee vrouwen defect raakte en zij de wagen naar de kant wilden duwen. Zij werden aangereden door een achteropkomende auto. Later reden nog eens drie auto's op de chaos in. Het ongeluk ge beurde ter hoogte van het ver keersplein Ressen. DEN HAAG/WASHINGTON (GPD) - De Amerikaanse minis ter van defensie Caspar Weinber ger brengt 29 maart een bezoek aan Nederland. Dat is vernomen uit betrouwbare bronnen in Den Haag en Washington. Officieel heet het dat Weinberger een te genbezoek brengt op uitnodi ging van minister De Ruiter (de fensie), die vorig jaar een visite aan Washington bracht. Belangrijkste gespreksonderwer pen zijn ongetwijfel de aanstaan de beslissing van het kabinet- Lubbers over de plaatsing van kruisraketten en eventuele ver mindering van kernwapentaken. Overigens stellen onze zegslie den in Den Haag dat Weinberger niet speciaal voor de kruisraket- kwestie naar Nederland komt. Weinberger, die wordt vergezeld door onderministers Perle en Delauer, zal zeer waarschijnlijk ook met premier Lubbers en mi nister van buitenlandse zaken Van den Broek spreken. Hij wordt ook door de koningin ont vangen. Weinberger vertrekt 30 maart, na een bezoek aan het Amerikaanse squadron op de vliegbasis Soesterberg. Het be zoek werd tot nog toe geheimge houden vanwege mogelijke ac ties van de vredesbeweging. PARIJS - Na afloop van de vriendschappelijke voetbalwedstrijd tussen Engeland en Frankrijk raakten supporters uit beide landen slaags in de buurt van het stadion in het Pare des Princes. Twee Engelse suppor ters belandden met verwondingen in het ziekenhuis. Een viertal werd aangehouden wegens openlijke geweldpleging. In de omgeving van het stadion werd flinke schade aangericht. (foto afp> Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land graag 4 weken lang op proef in de bus onvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement Noteer mi| voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Adres Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1