c AUTO Space Wagon: veelzijdige Mitsubishi SA 310: Suzuki's tweede 'troefje' y=l Tweewielers heersen in de RAI Gloednieuwe dieselmotor in drie kleine Fords Stellar van Hyundai start vanuit een concurrerende positie Toyota heeft ook Carina van top tot teen vernieuwd mEER j Van morgen tot en met zaterdag 10 maart Evenementen op de RAI DONDERDAG 1 MAART 1984 Varia Samengesteld door Koos Post Mitsubishi heeft het niet han dig gespeeld. Want het ligt voor de hand dat de drasti sche 'verbouwing' van de Colt en de Lancer wat on dersneeuwt als die vernieu wing naar buiten wordt ge bracht gelijk met het ver schijnen van een splinter nieuw revolutionair model als de Space Wagon. Dan gaat als vanzelf de meeste aandacht naar dat aparte ontwerp: een zeer compac te wagen die voor velerlei doeleinden geschikt is. Enige tijd geleden was dit nieu we trio van Mitshubishi al te zien op het Autosalon in Brus sel. Dezer dagen staat het ook op de autoshow van Genève, maar inmiddels is het ook tot ons land doorgedrongen. Colt II De Col* II heeft evenals zijn voorganger drie of vijf deuren. Het gewijzigde motorgamma omvat nu een wat lichtere en zuiniger 1,2 liter krachtbron (55 pk), een krachtiger ander halve liter motor (75 pk), een 1,6 liter turbo-versie van 125 pk en een geheel nieuw ontwik kelde 1,8 liter dieselmotor (58 pk). Vlotte, pittige en redelijke rustige motoren in een modern gelijnde wagen met veel glas rondom. Geen spectaculair model, maar passend in de lijn van de hedendaagse kleine Ja panners. De goedkoopste Colt II is de 1200 EL, die bijna 17 mille kost. De diesel gaat vanaf 2OV2 mille in de prijskrant, de turbo versie reikt natuurlijk heel wat hoger: niet minder dan 31 mille. De oude Colt blijft in één versie nog beschikbaar. Op verzoek van de Europese importeurs zet de fabriek de produktie voort van wat tot nu toe Colt EL heette, maar in de toe komst Colt Eterna zal worden genoemd. Met drie deuren en een 1200 cc motor. Te koop voor 15 V2 mille. De nieuwe vierdeurs Lancer-se- rie is technisch identiek aan de hierboven genoemde Colts. Dat zal niemand verbazen die weet dat deze Lancers in feite Colts met een kofferbak zijn. Mitsubishi past zijn aanbod dus aan aan de nieuwe trend: men kan een model kiezen met of zonder kofferbak. De prijs lijst van de Lancer begint bij 19 mille en eindigt bij de 1800 GL diesel: bijna 24 mille. Er is van de Lancer geen turbo. Space Wagon 'De Space Wagon is een compac te auto, die de gebruiksmoge lijkheden van verschillende voertuigen in zich verenigt', zo kondigt Mitsubishi zijn novi teit aan. In feite een op maat gemaakte auto. Al enkele jaren geleden ging een prototype in het geheim de wereld rond. Hij deed ook Nederland aan. Auto mobilisten, dealers, autojoür- nalisten en medewerkers van de Sassenheimse importeur Hart Nibbrig en Greeve kon den er even in rijden en er hun mening over geven. Al die meningen uit Westeurope- se landen en de Verenigde Sta ten gingen de computer in en toen rolden er de richtlijnen uit volgens welke de Space Wagon ten slotte werd gebouwd. De afmetingen van een ruime sta tionwagen: 4,29 meter lengte, 1,64 m breedte en 1,52 m hoog te. Wat comfort betreft echter een luxueuze sedan. Stoelen en banken voor maar liefst ze ven personen, maar dankzij de vlakke bodem (voorwielaan drijving) zijn de delen van al die stoelen en banken zo te vouwen dat er voor allerlei doeleinden ruimte is te schep pen. Voor zitten, vervoeren en zelfs voor slapen. Deze Space Wagon is uitgerust met een volgens de fabrikant zuinige 1,8 liter benzinemotor van 90 pk, gekoppeld aan een vijfversnellingsbak of een au tomaat. De topsnelheid be draagt om en nabij de 160 km per uur. De wagen blijkt in de praktijk uiterst gemakkelijk te besturen en tot op de uiterste achterbank heel comfortabel. Er zijn vele mogelijkheden te be denken, waarbij deze Space Wagon zijn nut kan bewijzen. Als men er emplooi voor weet te vinden is de investering van 30 mille en meer zeker verant woord. Zevenpersoons Space Wagon: voor veel te gebruiken, zelfs voor slapen. Ford Europa heeft een gloednieuw ontwikkelde dieselmotor van 1,6 liter inhoud met vermogen van 54 pk geïntroduceerd en met een maar geplaatst in drie voorwielaandrijvers: de Fiesta, de Escort en de Orion. In deze modellen levert de dieselmotor een topsnelheid van onge veer 150 km per uur af. Als acceleratie wordt opgegeven: van 0 tot 100 km per uur in 17 tot 18 seconden. Maar het meest slaat Ford zich op de borst als het gaat om het verbruik van deze diesels. Bij een constante snelheid van 90 km per uur zou een verbruik van 1 op 26,3 binnen het bereik liggen. Daarmee zou deze diesel in de lichte Fiesta Europa's zuinigste zijn. De prijslijst van deze diesels begint bij de Fiesta diesel op 19V& mille en loopt naar gelang model en uitvoering op tot rond de 27 mille. Greenib Car in Heemstede, de importeur van de Zuidkore- aanse Hyundai-personenwa- gens wil dit jaar 5.000 auto's verkopen. Vorig jaar werden er 3.276 Hyundai's aan de man ge bracht, maar toen had men nog niet meer te bieden dan één model (de Pony), zij het in een groot aantal Het aanbod is nu verruimd door de komst van de grotere Stel lar, een ook met behulp van Mitsubishi (techniek) en Giu- giaro (vormgeving) ontwikkel de middenklasser, van 4,42 me ter lengte en 1,72 meter breed te. Een zeer eigentijdse wagen, die in diverse uitvoeringen zal worden geleverd met de uit de Pony bekende 1400 cc motor van 90 pk of een nieuwe ont wikkelde krachtbron van 1600 cc (100 pk). Daar Zuid-Korea ontwikkelings land is en de Hyundai's dus nog vrij van invoerrechten kunnen worden geïmporteerd, ligt het voor de hand dat de prijzen meer dan concurrerend zijn. De goedkoopste uitvoe ring is de Stellar 1400 L met vier deuren en een vier-ver- snellingsbak. Die gaat 17.795,- kosten. De meest lu xueuze versie is de 1600 GSL met automatische versnel lingsbak. Daarvoor moet men op een paar gulden na 24 mille neerleggen. Maar daar zit dan ook alles op en aan, inclusief koplamp sproeiers, centrale vergrende ling, elektrisch bedienbare rui ten voor en achter en zelfs een radio-cassette met vier luid sprekers. De Hyundai-Stellar kan ook wor den geleverd met een aange paste Vialle lpg-installatie. Overigens wordt het Pony-pro gramma ook uitgebreid met de keuzemogelijkheid van een vijfversnellingsbak op de 1400 GLX- en GLS-modellen. Hyundai Stallar 'Grote schoonmaak' in Huize Toyota: het ene model na het andere wordt onderhanden ge- Nu heeft de Carina weer een grondige beurt gehad. Van top tot teen vernieuwd. Een auto van 'Europese' snit geworden. Volgens de fabriek qua tech niek, vormgeving en comfort volledig de evenknie van zijn Europese concurrenten. Maar van de leuke prijzen, waar mee Toyota (evenals andere Japanse merken) in den begin ne furore maakte, is niet veel meer over. De Carina II is dui zenden guldens duurder dan de Carina I was. Carina is in de Toyo- (in de buurt van de 22 V2 mille) en eindigt met bijna 30 mille even voorbij de hoogte, waar de Camry-reeks begint. (Deze Camry-reeks is overigens kortgeleden nog uitgebreid met een zeer zuinige turbo-die sel en een supersnelle Camry GLi, met een 2 liter motor met computer gestuurde benzine inspuiting. Wat goed is voor een topsnelheid van 190 km per 1 Toyota Carina II Liftback talijn duidelijk geplaatst tus sen de Corolla en de Camry in. Natuurlijk is er wel enige over lapping, r de Carina daar waa: naar de prijslijst van begint toch ongeveer r de Corolla eindigt De Carina II is leverbaar in twee carrosserievarianten: een vier deurs sedan of een vijfdeurs liftback. Naar keuze een 1,6 li ter benzinemotor van 84 pk (top 170 km per uur) of een nieuwe 2 liter dieselmotor van 75 pk (155 km per uur). Natuur lijk met de nodige gradaties van luxe en comfort. Vrijwel alle versies hebben standaard een vijfbak. De automaat heeft vier versnellingen, waarbij de overdrive (mechanisch en slip- vrij) heel zuinig met de brand stof omspringt. Trouwens, de constructeurs hebben er alles aan gedaan de wagens zo zui nig mogelijk te maken. De wagens zijn rondom onafhan kelijk geveerd en hebben een variabel tandheugelsysteem voor de besturing, dat werkt als een zich aan de omstandig heden aanpassende bekrachti ging- De kleine Japanse auto's doen het bijzonder goed op de Ne derlandse markt. Een merk als Suzuki kon vorig jaar - vooral dankzij de kleine Alto - van 7.424 stuks naar een verkoop van 11.355 auto's stij gen. Subaru kon met de Mini Jumbo in zijn pakket ineens van 1.070 naar 3.598 verkopen groeien. Andere merken als Nissan en Honda hebben zich gehaast concurrenten aan te dragen als de Micra en de Jazz. Stuk voor stuk ongecompli ceerde kleine karretjes, die een goede toekomst voor de boeg lijken te hebben, Datzelfde geldt natuurlijk ook voor het nieuwe, iets grotere model dat Suzuki nu naast de Alto heeft neergezet: de SA 310, een weinig aansprekende naam voor een wagen, die ei genlijk zelf ook weinig aan- sprekends te bieden heeft. Het model is geen uitschieter. Het lijkt op zo vele andere, maar het is wel uitgekiend. Anders zou het niet zo'n leuke lage luchtweerstand (cw-waarde van 0.38) hebben. Ze hebben in Japan bij Suzuki de zaken meteen groots aange pakt. Er werd voor deze zoge naamde 'compactcar' een ge heel nieuwe fabriek uit de grond gestampt en daarin kre gen niet minder dan 137 zelf ontwikkelde robots een plaats. Dat alles in de hoop dat de klei ne kar het half miljard aan in vesteringen snel kan terugver dienen. De kans is groot dat het zover het Nederland betreft lukt. Het succes van die kleine ja panners komt immers niet als een donderslag bij heldere he mel. In een tijd, dat velen hun bestedingen wat moeten terug draaien kan zo'n lichte (en dus in de wegenbelasting goedko pe), meestal zuinige en aan vaardbaar comfortabele kleine kar een zeer redelijk alternatief bieden. Temeer, omdat zij in de loop der jaren een faam van betrouwbaarheid hebben we ten op te bouwen. Dan zal het de meeste mensen een zorg zijn dat zo'n wagen een wat minder spectaculair uiterlijk heeft. Daarvoor koop je deze Suzuki SA 310 toch ook niet: een wagentje van maar 675 kilo en niet langer dan 3,58 meter. Geen royale limousine derhalve, maar de hedendaagse con structeurs weten te woekeren met de ruimte, al zat ik in de periode dat ik zo'n wagen ter beschikking had nog wel eens met het hoofd tegen het pla fond. Ook de bagageruimte is pietepeuterig, maar dat is op te vangen door de achterbank neer te klappen. De stoelen zit ten echter goed, door het grote glasoppervlak is er ruim zicht naar buiten en door de rust in de cabine mede door de vijf de versnelling - biedt het to taal redelijk comfort. Die rust is natuurlijk ook te dan ken aan de knappe drie cilin dermotor die in het vooronder is opgehangen. Een licht ge wicht krachtpatsertje van am per 60 kilo, die met zijn geza menlijke inhoud van nog geen duizend kubieke centimeter (993 cc om precies te zijn) toch vijftig paardekrachten eruit weet te persen. En dat is dan weer goed voor een topsnel heid van om en nabij de 145 ki lometer per uur. Een op zichzelf niet beroerde en goed bereikbare top, maar be slist niet aanbevelenswaard. Want op de piek van hun krachten komen bij zulke klei ne karren de ondeugden bo ven. Dan ervaart men duidelijk dat de lichte starre achteras (vóór onafhankelijke McPher- son-ophanging) beperkingen oplegt, omdat alle wegoneffen- heden vrijwel ongecorrigeerd de cabine binnenkomen. En dat is zeker bij zo'n snelheid geen pretje. De vering is toch al verre van gelukkig, maar op topsnelheid niet te harden. Wie zo'n wagen koopt zal die be perkingen op de koop toe moe ten nemen. Zulke auto's zijn ook niet gebouwd voor lange tochten. Het zijn stadswagens bij uitstek, die wat zorgvuldig gereden met een laag verbruik toe kunnen. De importeur geeft op 1 op 17, maar met 1 op 14 was ik al dik tevreden. En met wat scheur- en jaagwerk lag het verbruik aanzienlijk ho ger. Dan blijkt een benzine tank van 31 liter niet zo groot. Deze Suzuki SA 310 is verkrijg baar in twee uitvoeringen: de standaard kost 14.245, de completer uitgeruste De Luxe duizend gulden meer. Daar voor krijgt men o.m ser op de achterruit, een dag teller, een aansteker, een inter val op de ruitenwisser, een rembekrachtiging en zulke leuke snufjes. Technisch is er tussen de twee versies geen verschil. Dezelfde één liter motor, dezelfde vijf versnellingsbak ook. Wellicht was het haperige van 'mijn' versnellingsbak aan het exem plaar te wijten, bij een collega heb ik namelijk gelezen dat de SA 310 weer met zijn 'Japans soepel' glijdende bak was uit gerust. Mijn ervaringen waren anders. Maar alles bij elkaar is deze Su zuki een misschien weinig op vallende, maar wel pittige wa gen. Als men bereid is enige beperking te accepteren, moet men bij het aanschaffen van een wat goedkopere auto be slist eens naar deze Japanner kijken. ADVERTENTIE LEIDEN-TEL 071-125259 OOK EEN SHOWROOM VOL BOVAG-OCCASIONS! TWEEWIELER RAI Tijdens de Tweewieler RAI zullen er elke dag evenementen wor den georganiseerd. Trialdemonstraties - op een circuit in de Westhal toont Frans Verhoeven staaltjes van zijn trial-kunnen. Fietscrossdemonstratie - op hetzelfde parcours worden ook fietscrossdemonstraties gegeven. Mike Buff en R.L. Osborne, het Trick Team uit Californië zullen er speciaal voor uit Amerika overvliegen. Simulator-races - op het Shell-wedstrijdpodium kan men zijn racecapaciteiten testen, presentatie Will Luikinga, Chiel van Praag, Annette van Trigt en Erik de Zwart. Modeshows - ook op het Shellpodium zes keer per dag een show van kleding voor de tweewielers. Fietscross - op het parcours in de Westhal kan men ook zelf cros- Play-back Show - woensdag 7, donderdag 8 en vrijdag 9 maart, steeds om 2 uur, brengt Henny Huisman deze televisieshow van de KRO. De Tweewieler RAI die van morgen tot en met zaterdag 10 maart in Am sterdam wordt gehouden zal drie hallen van het RAI-gebouw beslaan. Meer dan 150 exposanten uit achttien landen tonen er fietsen, brommers, mo toren en alles wat verder op tweewielers betrek king heeft, zoals tal van accessoires en veel aange paste kleding. Vorig jaar kwamen ruim 157.000 belangstellenden naar de RAI voor deze tentoonstelling, maar gezien de groeiende belangstel ling vooral voor de fiets rekenen de organisatoren op meer bezoe kers. De cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek wijzen het na melijk uit, elk jaar leggen we met z'n allen weer meer kilometers op de fiets af. De laatst beschik bare cijfers dateren uit 1982, toen fietsten we in twaalf maanden tijd voor het eerst meer dan tien miljard kilometer bij elkaar. En dat betekende dat in vijf jaar tijd het gebruik van de fiets met een kwart was gestegen. De verkoop van fietsen daarente gen blijft vrij constant, elk jaar worden er ongeveer 1,1 miljoen fietsen verkocht. In totaal rijden er zo'n elf miljoen fietsen in ons land rond. Het concept van de fiets is in de loop der jaren eigen lijk weinig veranderd, wel wor den er steeds verbeteringen aan gebracht. De laatste tijd: meer kunststof, geen scherp uitste kende delen meer, betere rem men en versnellingen en vooral ook verbeterde verlichting. Bromfietsen De verkoop van bromfietsen zit daarentegen weer in de lift. In 1982 werden er 38.600 bromfietsen verkocht, vorig jaar waren het er ongeveer 42.500. Kennelijk heeft de noodzaak tot bezuiniging een fiks aantal per sonen ertoe gebracht te kiezen voor de in het verkeer ongetwij feld uiterst handige, maar helaas ook kwetsbare bromfiets. Motoren De somberste noot uit de wereld van de tweewielers komt uit de hoek van de motorfietsen. Voor zitter P.Nagtzaam van de afde ling gemotoriseerde tweewielers van de RAI onderstreept dat zijn in het verleden gedane voorspel ling, dat de aankoopbelasting op motorfietsen fataal zou worden voor de branche, volledig is uit gekomen. sen verkocht, een jaar later nog 13.000. In 1982 zelfs 14.300, maar toen kwam de klad erin. Vorig jaar werden niet meer dan 9.800 verkopen gehaald! 'Deze overheidsmaatregel heeft dus heel wat kwaad berokkend. De branche heeft veel schade ge leden, wat vooral geldt voor de motordealers. Eigenlijk stelbaar als je nagaat hoe weinig die heffing oplevert. Naar schat ting vijf tot zes mi(joen in 1983*. Het feit, dat de scooter weer wat in het straatbeeld terugkeert, kan niet voor voldoende tegenwicht zorgen. 'Er is duidelijk meer be langstelling, maar de verkoop aantallen zijn beslist niet specta culair'.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19