Kamer blijft bij beperking huren "Kerk in impasse" Massamoord op stamledenKenia Druk VS op Van den Broek Brokx weigert garantie voor 1985 Rellen in Nigeria: 137 doden Caledonian: voor 225 gulden naar New York Vergunning inzamelaar van olie ingetrokken Kruisraket Foster Parents Cellen LAGOS (UPI) - De Nigeriaanse politie heeft meegedeeld dat isla mitische fanatici eerder deze week tijdens een moordpartij in de Noordoostnigeriaanse stad Yola 137 mensen hebben ge dood. In de stad liggen nog lijken op autowegen en in de velden. De politie in de staat Gongola zei dat 713 fanatici zijn gearresteerd in verband met de moordpartij, die maandag losbrak op de ope- p-luchtmarkt van Yola. Het do dental is meegedeeld nadat het nieuwe Nigeriaanse staatshoofd, generaal-mjgoor Mohammed Buhari, de getroffen stad op 1.000 km ten noordoosten van de hoofdstad Lagos had bezocht. Volgens de politie zijn er 50 ge wonden gevallen. De inwoners van Yola zijn nog bang naar hun woningen en hun werk terug te keren. Het econo mische leven ligt er nagenoeg stil, al is de rust in de stad weer gekeerd. Boehari, die gister avond naar Lagos terugkeerde stelde de slachtoffers federale hulp in het vooruitzicht. Voor de moordpartij worden aan hangers verantwoordelijk ge steld van Al—Hajji Muhammadu Maitasene, een islamitische lei der die drie jaar geleden met honderden islamieten gedood werd bij godsdienstrellen in het noorden van Nigeria. In Gongola woont het grootste aantal chris tenen van alle 10 staten in het noorden van Nigeria. DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) heeft gisteren tijdens het huurdebat opnieuw niet de garantie willen geven dat hij de huurverhogingen in 1985 zal beperken tot minder dan vier procent. Alle fracties, ook het CDA en WD hebben op die beperking aangedrongen. De drie grote partijen CDA, WD en PvdA, hebben alledrie een ei gen motie (voorstel) ingediend waarmee zij de regering dwingen zich nu al vast te leggen op de beperking van de huurstijging. De staatssecretaris wil echter niet verder gaan dan de belofte dat hij in kabinetsoverleg zal proberen daarvoor financiële ruimte te krijgen. De staatssecretaris wees er giste ren nogmaals op dat elk procent minder huurverhoging grotere tekorten op zijn begroting ople vert. De bewindsman wil niet dat dat leidt tot minder nieuwbouw of minder stadsvernieuwing. In het bijzonder de minister van fi nanciën zal daarom moeten in stemmen met een stijging van de uitgaven voor volkshuisvesting. Die stijging is niet voorzien in het regeerakkoord. Dat zou dan moeten worden bijgesteld. De PvdA en de WD vinden dat het kabinet die ruimte moet scheppen. Het CDA wil niet zo maar het regeerakkoord aantas ten en is daarom op dit punt veel Bewoners die nu voorzichtiger. Woordvoerder Wolters sluit niet uit dat Brokx binnen zijn eigen begroting nog ruimte vindt om de huurstijging beperkt te houden. Tijdens dit huurdebat deed zich het merkwaardige feit voor dat drie grote facties elk een eigen motie indienden die in feite alle maal hetzelfde bepleiten, name lijk: beperking van de huurstij ging in 1985 en latere jaren. Toch zal geen van de fracties eikaars moties steunen, ook CDA en WD onthouden elkaar steun. Het was voor de staatssecretaris Op een detailpunt echter lijkt staatssecretaris Brokx een ne derlaag te gaan lijden. De grens voor het aanvragen van huursub sidie wordt per 1 juli verlaagd van 735 gulden naar 650 gulden per maand. duur huis wonen en al huursubsidie ont vangen, houden dat recht nog wel maar nieuwe bewoners niet meer. De WD-fractie wil dat huidige bewoners van zo'n rela tief dure huurwoning die nog nooit huursubsidie hebben aan gevraagd door plotselinge inko mensachteruitgang (door bij voorbeeld scheiding of werk loosheid) ook nog recht op subsi die moeten kunnen laten gelden. Volgens de staatssecretaris is het lastig om die uitzonderingsbepa ling in de regelingen op te ne men. De Kamer steunt echter in meerderheid de WD-motie. De pastorale raad van het rooms- katholieke bisdom Haarlem het adviesorgaan, dat de gelovi gen vertegenwoordigt - stemt in met de oproep van de 'Mariën- burggroep' om in de Nederland se kerkprovincie meer ruimte te maken voor nieuwe ontwikkelin gen. De brochure van deze groep 'vooraanstaande katholieken', getiteld "Getuigen van de geest die in ons is', wordt 'evenwich tig' en 'weloverwogen' genoemd. "Ze kan wellicht een beweging op gang brengen, die de impasse in de kerk van Nederland zou kunnen doorbreken". Bisschop Bomers en hulpbisschop Lescrauwaet zullen de brochure binnenkort bespreken met de ondertekenaars uit hun bisdom. De Haarlemse pastorale raad heeft zich gisteren ook beziggehouden met een nota over de plaats en de taak van de vrouw in de kerk. In dit stuk wordt de houding van de kerk tegenover de vrouw 'onge loofwaardig' genoemd. Veel vrouwen worden meermalen ge schokt door uitspraken die uit een bepaalde visie voortkomen. "Door hun ervaringen met dit onderdrukkende, bedreigende en discriminerende instituut hebben veel vrouwen met de kerk gebroken". Overigens zijn in de plaatselijke geloofsgemeenschappen meer vrouwen bij het kerkewerk be trokken dan van hogerhand wordt erkend. Zij hebben zitting in parochieraden, houden pre ken en vervullen pastorale taken. De pastorale raad van het bisdom Haarlem vraagt het bisschoppe lijke bestuur (bisschop, hulpbis schop en vier dekens), eraan mee te werken, dat de 'discriminatie van vrouwen' in de kerk wordt uitgebannen, en steun te geven aan de oprichting van een werk groep 'vrouw en kerk'. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Tiendeveen-Nieuw-Balinge (Dr.) kandidaat S. Jumelet Zeist, te Noordwijkerhout kandidaat mevrouw A. van der Meij Oud- Beijerland, te Winschoten (bui tengewone wijkgemeente) kan didaat mevrouw J. F. van der Steen Ede; bedankt voor streek- gemeente 'Fivelland' (omgeving Loppersum, Gr.) W. van Buuren Schoonoord. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Bunschoten T. Wendt Urk. Gereformeerde Gemeenten in Ne derland: bedankt voor Vlaardin- gen F. Mallan Rhenen. Afscheid. Ds. H. J. van Leeuwen (hervormd) hoopt op zondag 20 mei afscheid te nemen van de oe cumenische geloofsgemeen schap in de Leidse Merenwijk, waar hij zeven jaren heeft ge werkt. Hij maakt gebruik van de pas ingestelde vut-regeling voor predikanten. Na zijn afscheid verhuist hij naar het oosten van het land. Financieel is het de hervormde ge meente van Leiden niet moge lijk, de volledige predikants plaats voor de Merenwijk te handhaven. In die zin komt er voor ds. Van Leeuwen dan ook geen opvolger. De centrale ker- keraad probeert in overleg met de wijkkerkeraden dit op te los sen door de kerkelijke gemeente opnieuw in te delen. Een van de wijkpredikanten zal de Meren wijk erbij moeten nemen, zoals de gereformeerde predikant Hor- tensius dit doet. Hij verdeelt zijn tijd tussen de wijk rond de Petra- kerk en de Merenwijk. Ds. Van Leeuwen (63) kwam in 1977 naar Leiden. Hij was toen predikant in Nieuwerkerk aan de IJssel. Daarvóór werkte hij achtereenvolgens in Roswinkel, Sint Annaparochie en Almen. Gesprek De kerken en het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) zullen op 22 maart proberen, de onenigheden over acties tegen de plaatsing van kruisraketten uit de weg te ruimen. Dan wordt het gesprek dat op 19 december is begonnen voortgezet. Voorzitter Jan ter Laak van de IKV-werkgroep 'Kerken' deelde gisteren na afloop van een verga dering van de werkgroep in Utrecht mee, dat bij het komen de gesprek het accent zal liggen op het voorkómen van plaatsing. Groeten. Het dagelijks bestuur van de hervormde synode heeft de kerkelijke gemeenten opge roepen, ook dit jaar paasgroeten te sturen naar gewetensgevange nen. Men kan de kaarten (in ver scheidene talen) nu bestellen. Op de lijst met namen staat aangege ven, naar welke landen de kaar ten beter aangetekend kunnen worden verzonden. Libanon. In een telegram roept secretaris-generaal dr. Philip Potter van de Wereldraad van Kerken de christelijke en isla- mitsche leiders van Libanon op, door gezamenlijke krachtsin spanning een eind te maken aan de burgeroorlog, en te streven naar een veilige terugtocht van alle buitenlandse troepen van Li banees grondgebied. Gebrek. Om te voorzien in een nijpend gebrek aan zielzorgers is de rooms-katholieke bisschop Hubertus Brandenburg van Stockholm een rondreis door Po len begonnen. Hij wil priesters en ordeleden ertoe bewegen, in Zweden te gaan werken. Daar heeft de Rooms-Katholieke Kerk voornamelijk immigranten als lid. Onderscheiding. Michael Bour- deaux, directeur van het Keston College in Londen, krijgt dit jaar de Templeton-prijs 'voor de vooruitgang van de godsdienst'. Daaraan is een geldprijs van ruim f. 600.000 verbonden. In 1973 ontving Moeder Teresa de prijs en vorig jaar de verbannen Russische schrijver Solzjenitsyn. Ook de Amerikaanse evangelist Billy Graham werd ermee begif tigd. Het Keston College - in 1969 door de anglicaanse priester Bour- deaux opgericht - bestudeert de godsdienst in communistische landen. Het staat bekend om zijn betrouwbare informatie daar over. Laatste nieuws. De gereformeer de predikant C. M. Boerma (52) is benoemd tot perschef van de We reldraad van Kerken. Als direc teur van de communicatie-afde ling van de Wereldraad volgt hij per 1 mei de anglicaanse geeste lijke John Bluck uit Nieuw-Zee- land op, die op eigen verzoek vertrekt. Boerma werkt sinds 1982 bij de Wereldraad als secre taris van de afdeling voor ont wikkelingssamenwerking. - Hervormde Kerk: beroepen te Egmond aan Zee en Egmond- Binnen kandidaat N. K. Eiker bout, te Bilthoven C. den Boer Woudenberg. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te St. Catharines (Cana da) C. Vogelaar Benthuizen. LONDEN (GPD) - De Britse luchtvaartmaatschappij British Caledonian heeft aangekondigd per 1 april 1985 tussen Londen en New York te willen vliegen voor een laagste tarief van 50 pond (225 gulden) enkele reis. Dat is aanzienlijk lager dan het huidige goedkoopste tarief (110 pond) dat de Amerikaanse maat schappij People Express bere kent voor een vlucht tussen het Londense vliegveld Gatwick en het Amerikaanse vliegveld New ark, om maar te zwijgen van het bij de grote luchtvaartmaat schappijen geldende goedkope economy-tarief van 199 pond en kele reis. Er is echter een voorwaarde ver bonden aan het uiterst lage tarief waarvoor British Caledonian wil vliegen: de maatschappij doet dat alleen als een nieuwe maat schappij die zich op de transat lantische route wil bewegen, Vir gin Atlantic Airways, geen toe stemming om te vliegen krijgt. Virgin Atlantic Airways is opge richt door een Brit die schatrijk is geworden van het opzetten van een keten grammofoonpla ten-zaken, Virgin Records. Hjj wil voor 99 pond enkele eis vanaf Bintsh Caledonian wil één vlucht nu nog niet tussen Londen en New York vliegt, maar al wel toe stemming heeft om vanaf 1 april 1985 (tot zolang geldt een tussen Engeland en de Verenigde Sta ten overeengekomen stop op nieuwe vluchten op deze route) te vliegen, wil dat voorkomen. Dat doet de maatschappij door het voorstel te lanceren met de uiter mate goedkope vluchten te ko men. Dat kan, aldus British Cale donian, alleen gerealiseerd wor den als er niet meer concurrentie op de Transatlantische route bij komt, met andere woorden: als de plannen van Virgin Atlantic Airways geen doorgang vinden. 1 april volgend jaar één maal per week tussen Gatwick en Newark vliegen, en zal daarover vandaag door de Britse autoriteiten wor den gehoord. Van die zitting zal afhangen of hij toestemming krijgt voor deze vluchten. British Caledonian, dat per dag van Gatwick naar Ken nedy Airport maken. Het duur ste tarief zal het normale econo my-tarief zijn, met daaronder nog drie goedkopere tarieven. Hoeveel stoelen per vlucht goed koop of supergoedkoop zijn, hangt af van het passagiersaan bod. DEN HAAG (ANP) - Minister Winsemius van milieubeheer heeft de vergunning voor het in zamelen van afgewerkte olie en bilge-olie (water-oliemengsel uit de machinekamers van schepen) van oliehandel Citamm in Oos- terwolde (Friesland) met onmid dellijke ingang ingetrokken. Het is voor het eerst dat de minis ter een inzamelvergunning van een nog functionerend bedrijf in trekt. Volgens de ministerie heb ben de overtredingen onder meer betrekking op het niet of onjuist melden aan het ministe rie van ontvangsten en afgiflen van afgewerkte olie en bilge-olie. dan ook heel makkelijk om alle moties van de hand te wjjzen. De onenigheid die zich tijdens dit debat voordeed tussen CDA en VVD op dit punt gaat overigens niet echt diep. De fracties zullen zich de komende dagen, nog voor er gestemd wordt over het huurbeleid, onderling beraden over het al dan niet aanhouden van hun moties. De Tweede Kamer blijkt in meer derheid te staan achter de overi ge onderdelen van het huurbe leid van Brokx. De bezuinigin gen op de individuele huursubsi die, inclusief de forse achteruit gang op huursubsidie voor al leenstaande ouderen en bejaar den, wordt aanvaard door de re geringsfracties en de kleine rechtse fracties. NAIROBI (UPI) - Soldaten en po litiemannen hebben in het dis trict Wajir in het noordoosten van Kenia ruim 300 leden van de degodia-stam vermoord en dui zenden huizen in brand gestoken tijdens een vijf dagen durende actie tegen een van de kleinste stammen van Kenia. Dit hebben een gemeenteraadslid uit Wajir, Ushur, en een plaatselijk parle mentariër, Sjeikh, woensdag meegedeeld. Er zijn meer dan 1.000 vermisten van wie ge vreesd wordt dat zij de dood von den bij de massamoord die zich WASHINGTON (GPD) - Minister De vs hebben, zo zou men daaruit van buitenlandse zaken Hans van den Broek heeft gisteren in de Amerikaanse hoofdstad te ho ren gekregen dat de VS een zo groot mogelijke bondgenoot schappelijke solidariteit wensen bij de uitvoering van het NAVO- kunnen afleiden, de Nederlandse regering te verstaan gegeven geen steun te zullen geven aan plannen om in Nederland min der dan de aanvankelijk afge sproken 48 kruisraketten te plaatsen. besluit in West-Europa kernwa- Van .den Broek bracht een beleefd- pens voor de middenlange af- 1 stand te plaatsen. De VS zien het bewaren van die eensgezindheid bij het wapenoverleg met de Sowjet-Unie als een voorwaarde om tot resultaten te komen, al dus Van den Broek. heidsbezoek aan president Rea gan, sprak uitvoeriger met vice- president Bush en ontmoette voorts minister van buitenlandse kaanse beleid in Centraal- en La- tijns-Amerika, Zuidelijk-Afrika en het Midden-Oosten. De Nederlandse bewindsman noemde de gesprekken vertrou welijk. Hij vermeed een antwoord op de vraag of hij met de Amerikanen heeft gesproken over de plaat sing van minder kruisraketten in Nederland dan het oorspronke lijke NAVO-besluit voorschreef. zaken Shultz, onderminister Van den Broek zei geen pleidooi te Eagleburger, diens collega voor Europese zaken Burt en de top functionarissen voor het Ameri- hebben gevoerd voor plaatsing van minder kruisraketten in Ne derland. van 10 tot 14 februari afspeelde maar waarvan de omvang pas gisteren bekend werd. De degodia-stam is een etnische Somalische stam die in het verle den werd beschuldigd van vee roof en banditisme in het gebied Sommige Keniase stammen na men wraak en er doen zich veel vuldig botsingen voor. Unshur zei dat mannen van de de godja-stam werden doodge schoten, doodgeknuppeld of le vend verbrand. Hij was getuige van sommige moorden en toon de vijf kleurenfoto's van opeen gehoopte, in de bossen verbor gen lijken in staat van ontbin ding. Hij zei dat zich op 10 februari in Wsjir, 510 km ten noordoosten van Nairobi, politie en militairen hadden verzameld en ruim 5.000 mannen hadden opgepakt. De mannen werden overgebracht naar een voetbalstadion en een kamp 15 km verderop. Zij moes ten naakt op hun buik gaan lig gen. Degenen die verzet boden, werden ter plaatse doodgescho ten. De rest kreeg geen water en voedsel van het veiligheidsoper- soneel dat de mensen dwong in de felle zon op hun buik te blij ven liggen. Van dag tot dag wer den de wreedheden ernstiger en werden sommigen doodgeknup peld of in brand gestoken. Uns hur zei dat het bevestigde aantal doden nu meer dan 300 is. Lezers schrijven In de krant van 23 en 25 februari j.l. werd vermeld, dat het besluit be treffende de plaatsing van kruis raketten bepaalde politici een kabinetscrisis waard is. Uit de verdere berichtgeving kan wor den opgemaakt, dat zij elkaar nu reeds de schuld daarvan in de schoenen trachten te schuiven. In een dergelijk geval kan men zich echter afvragen, of men daarbij slechts het eigen- of groepsbelang, of het algemeen belang op het oog heeft. Het is zelfs de vraag, of in deze tijd het begrip 'volksvertegenwoordiger' nog enige betekenis heeft. Dat dit valt te betwijfelen blijkt uit het feit, dat sommige politici, on danks dat zij uit hun fractie zijn getreden, van mening zijn recht te mogen behouden op hun plaats in de Tweede Kamer. In feite hebben zij echter de regels van ons kiesstelsel overtreden. Want men wordt niet als persoon in de volksvertegenwoordiging gekozen, maar daarin afgevaar digd door een bepaalde partij die bij de verkiezingen een aantal ze tels heeft behaald. Uit de ge noemde gang van zaken kan de gevolgtrekking worden ge maakt, dat dit soort politici niet het algemeen belang, maar slechts hun eigen belang wensen te dienen. In wezen plegen zij een onrechtmatige daad. Men kan er zich slechts over verwon deren, dat tegen dit soort praktij ken niet sterker wordt geprotes teerd. Dit soort praktijken kan slechts ontstaan wanneer het natuurlij ke feit van broederschap uit het oog wordt verloren of niet meer wordt aanvaard. Wanneer men zich niet meer realiseert, dat men voor en met elkaar leeft, dus van elkaar afhankelijk is. Met andere woorden, dat elke daad die men pleegt de samenleving beïnvloed en eventueel schade kan berok kenen. De oplossing van dit soort problemen kan slechts worden gevonden in een oprech te samenwerking, waarbij het ei gen belang aan het algemeen be lang wordt opgeofferd. Tenmin ste, als men daartoe bereid is. Op grond van deze zienswijze komt het besluit inzake de plaat sing van kruisraketten in een ge heel ander licht te staan. Dan dient namelijk eerst de vraag te worden beantwoord, of men een ander mens als zijn broeder of als zijn vijand wenst te beschouwen. De uit deze keuze voortvloeiende gevolgen dient men wel voor ei gen rekening te nemen. Anders gezegd, men kiest voor een voortdurende staat van oorlog, of voor overleg waarbij zelfs de ei gen mening ter discussie wordt gesteld. Broederschap een feit in de natuur. Wanneer men dit feit in gedachte neemt, dan kan men er zich slechts over verwonderen dat, waar iedereen overal en tegen al- les protesteert en demonstreert, slechts weinigen hun stem ver- positief, omdat er van alles met een sneltreinvaart is aangepakt. heffen tegen de uitholling van dit Subsidie binnen twee weken, be J. Carton, Pr. Mauritslaan 60, Voorschoten Naar aanleiding van een artikel in de krant van zaterdag 18*februari over Foster Parents Plan, het volgende. Als 'pleegouder' sta ik ook niet steeds onkritisch tegen over het doen én laten van de FPP, getuige mijn uitgebreide correspondentie en telefoonge sprekken met deze organisatie over de vorm van briefwisselin gen met de geadopteerde kinde ren, Maar het is één ding om sa men met de verantwoordelijke mensen proberen verbeteringen aan te brengen en een ander ding om voortdurend een hetze te ont- stekklaar restauratieplan binnen twee weken, allerlei procedures er met een ongekend gemak doorheengejaagd, er snel een la ge huur uitgesleept en ten slotte de bewoners binnen de kortste keren verhuisd oftewel uitge- plaatst. Wij kunnen ons voorstel len dat deze formidabele aanpak er wel toe moest leiden dat de be woners voor het blok werden ge zet. Zoals u leest in het onderha vige artikel is het wél zeer goed mogelijk om als alle instanties samenwerken er een groot (huur- voordeel aanwezig is; en men daardoor de huren niet onzinnig omhoogschroeft, zoals in het verleden is gebeurd. Hierdoor kwamen bewoners met meestal een aow plus eventueel een klein pensioentje, mede door de auto matische huurverhoging via de Rijksoverheid, op een niet meer op te brengen huurpeil. ketenen tegen een organisatie Omdat er in ons overleg een verte- Wij vragen ons af welke wensen en verlangens van de bewoners in het restauratieplan zijn ver werkt; of ging men er van het be gin al vanuit dat zij niet meer te rug zouden keren in het hofje? Het is dus niet te hopen dat de ambtelijke bestuurders van de Stichting tot Exploitatie van Be jaardencentra hun werkwijze met betrekking tot de inspraak en invloed van bewoners op res tauraties aan regenten van nog te renoveren hofjes zullen aanprij- Wat goed is voor het binnenhalen van subsidie en het binnen de perken houden van de restaura tiekosten is nog niet goed voor alle bewoners. Was een flinke in- haalbeurt van achterstallig on derhoud voor hen niet beter ge weest? Waren de huren dari niet nóg lager gebleven? Het Óverleg Hofjesbewoners, Hooglandsekerkgracht 32, Leiden. die uiteindelijk goede bedoelin gen heeft. Dat het allemaal niet zo perfect gaat dat is mogelijk en misschien zelfs niet te voorkomen. Maar voordat men zoveel kritiek uit, zou het beter zijn de hand eerst in eigen boezem te steken. Hoe staat het met ontwikkelingshulp van onze eigen regering? Hoe goed worden onze (ja, onze, die van u en van mij) financiële bij dragen aan deze hulp besteed? Altijd doelmatig? De voorbeel den dat dit niet het geval is, zijn legio. Ik verwijs in dit verband ook naar de rapporten van Unes- co-uitgaven en de recente artike len van Carolijn Visser in de NRC over Nicaragua. Maar het ergste vond ik nog de in sinuatie van de kant van de twee het artikel genoemde studen- genwoordiger zit van de Wijk Ouderen Raad Binnenstad/Zee- heldenwijk, is ons bekend dat er op 17 juni 1983 aan de wethouder voor volkshuisvesting dhr. Tes- selaar een brief is verzonden over de gang van zaken rond de renovatie van het St. Janshofje aan de Haarlemmerstraat. Dit hofje is ook in beheer bij de zelfde gemeentelijke stichting als het Brouchovenhofje; de aanpak schijnt dezelfde wat be treft de inbreng van de bewo ners. Van verschillende kanten was er nogal wat kritiek op de re novatieprocedure die werd ge volgd in het St. Janshof. In de bewuste brief werd o'.a. ge pleit voor: -. vroegtijdig inschakeling van de bewoners bij de plannen en mo gelijke alternatieven, ten, dat ik (en anderen) mijn za- - hulp van deskundigen voor de be- ligheid en een plaats in de hemel wil verzekeren, mijn "eigen ge weten kan afkopen" door een kind te adopteren. Om zoiets te suggereren is gewoon misselijk en heel goedkoop. De geciteerde brief van een van de woners om tot het formuleren van individuele en gezamenlijke wensen te komen, vroegtijdige informatie van de be woners zowel individueel als ge zamenlijk (dus op een bewoners- vergadering), adoptie-ouders is natuurlijk oer- bewoners niet al vanaf het begin it i - al voor voldongen feiten plaatsen (hetgeen hier weer gebeurd is!), 45 gulden bezien welke andere oerdomme per maand gedurende langere tijd en wat doen zoveel anderen? Ze doen niets maar wel vertellen ze je voortdurend hoe het alle maal moet. Gertrude M. Doeleman Rijnzichtweg 13, Oegstgeest Brouchovenhof Het Overleg Hofjesbewoners wil hiermee reageren op een artikel in uw krant van 31 januari 1984 over het restauratieplan Brouc hovenhof aan de Papengracht in Leiden. Hoewel zij van mening zijn dat het bewuste hofje op zijn minst een grondige opknapbeurt nodig had, willen wij toch enige kanttekeningen maken bij het nogal positief geschreven artikel. Zo lijkt het een en ander nogal gen er noodzakelijk zijn naast tij delijke of andere huisvesting, - nadrukkelijk rekening houden met gegroeide sociale kontakten, - voor wat betreft de renovatie van hofjes, rekening houden met de ervaringen en wensen die elders op tafel kwamen. Dit kan door bijvoorbeeld in overleg te treden met (ex-) bewoners van reeds ge renoveerde hofjes. Onze indruk is dat dit allemaal niet of nauwelijks is gebeurd. Dezelf de fouten die bij diverse andere renovaties/restauraties werden gemaakt, hebben zich dus hier herhaald. Men wil of kan kenne lijk niet van elkaar of andere re novaties leren. Het enige postie- ve verder is, dat er een goede be roepsmatige individuele begelei ding is geweest bij de verhuizin gen (allemaal "vrijwillig?") van de bewoners. Met stomheid was ik geslagen toen ik in uw blad van vandaag las dat de minister van justitie bij zijn collega van Financiën aan de bel wilde trekken voor een bedrag van 79.000.000. Dit bedrag was nodig om enkele bestaande en niet meer gebruikte gevangenis sen en tehuizen in ordentelijke staat te brengen om 200 gevange nen hotelruimte, natuurlijk van alle gemakken voprzien, te ver schaffen. Tweehonderd cellen voor een be drag van 79.000.000. Er zal na tuurlijk wel meer voor gedaan worden, maar je hoeft geen re kenwonder te zijn om te kunnen uitrekenen dat zo'n grapje 400.000 per gevangene gaat kosten. Je zet er een grote villa voor. Dan moeten het toch wel hele zware jongens zijn om er een dergelijk bedrag voor uit te trekken. Gaarne wil ik de heer Korthals Al- tes een goedkoper plan aan de hand doen, een plan dat zeker de instemming zal hebben van alle vrouwen die om welke reden dan ook de straat niet meer op dur ven, of van de familieleden van heroïneslachtoffers. Waarom van de Staat der Neder landen niet ergens een flink stuk grond gepacht? Rondom dit stuk grond drie afrasteringen van be tonnen palen en prikkeldraad, waarvan de middelste afraste ring onder stroom gezet kan wor den. Zet binnen deze afrastering de nodige barakken, stop de ge vangenen daar in, maak een ap pèlplaats, desnoods met een vlaggemast en je krijgt ongeveer een zelfde kampement als waar veel militairen na de oorlog ver plicht werden zich er te huisves ten. Met niet al te veel bureaucratie kan een dergelijk kampement er bin nen twee maanden staan. Wilt u mijn voorstel desnoods doorstu ren naar de desbetreffende mi nisters. Mijn vriendelijke dank. L.G. Nijssen Prinsen weg 11 Voorhout

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 16