Twente obstakel voor Groningen Platirii velt Engeland Fortuna echte cupfighter Leids elftal "misschien niet het beste, wel het best ingespeelde" Enkeloperatie Olsen geslaagd Wgffi I WW Duitse winst in België Tukkers kunnen bekerkarwei nu in thuishaven afmaken Standard 'kocht' titel van Waterschei Problemen bij FC Lisse TRAINER DONDERDAG 1 MAART 1984 Sport PAGINA 13 LEIDEN - Verbazing alom na het bekend worden van de selectie voor het 'Leids' voetbal elftal, dat op 7 maart als sparringpartner fungeert van Oranje. Niet alleen Roodenburg- trainer Laurens Mouter sprak zijn verwondering uit over de samenstelling van de groep die volgende week woensdag (aanvang 18.30 uur) op het veld van FC Lisse de interna tionals partij moet geven in de voorbereiding op de vriendschappelijke interland met Denemarken. Waarom staat bijvoorbeeld de zo opvallende middenvelder Henny Koet er niet in? Waarom Bert Jansen niet, zoals die sterke libero van UVS ook zelf, lachend overigens, kwam vragen. De ex-prof heeft al zoveel meege maakt dat hij er niet wakker van ligt dat hij niet is gekozen, "maar zo'n Henny Koet speelt op dit moment bij Roodenburg zo goed dat hij het gewoon verdient. Zijn selectie zou een beloning en een stimulans voor hem zijn", weet Jansen uit ervaring. Het is slechts een détail, de centra le vraag blijft: was er voor de ge legenheid nou echt geen sterker vertegenwoordigend team te be denken? Beker "Misschien wel", antwoordt Freek Filippo ("ik kan Koet er altijd nog bij nemen als er iemand af valt") als verantwoordelijke man voor de selectie, "er zal mis schien best een beter elftal te be denken zijn, maar dat wat er nu staat is in elk geval wel het meest ingespeelde. De groep bestaat uit jongens die allemaal uit het jeugdplan Nederland zijn voort gekomen tot een jaar of vijf gele den. Daar heb ik voor mezelf zo ongeveer de scheidslijn getrok ken en uit die jongens heb ik een keus gemaakt. Die spelers ken ik, die spelers kennen elkaar. Dat is mijn drijfveer geweest bij de selectie. Ik heb blind vertrouwen in die groep; daarmee durf ik voor de dag te komen". Met die laatste opmerking wil Freek Filippo beslist niet tornen aan de kwaliteit of mentaliteit van andere 'Leidse' voetballers; hij wil er alleen mee zeggen dat hij kiest voor 'eenheid'. Als afde lingstrainer van het jeugdplan Nederland, dat toch is opgezet om de beste spelers uit de regio's vanaf dertienjarige leeftijd te se lecteren en die tot hun achttien de te 'begeleiden', volgt hy de lijn Rijvers. Dus geeft hij steeds dezelfde groep zijn vertrouwen en in die groep komen nu een maal wel de namen van Hans van Leeuwen en Mario Faber voor, maar om uiteenlopende redenen niet die van bijvoorbeeld Jansen en Koet. "Er zijn zat spelers die goed voetballen, maar het jeugd plan net niet halen, of de clubs doen het verkeerd bij hun opga ve en je kunt er maar zestien kie zen", zegt Filippo. Beleid Dat een niet geselecteerde nu beter presteert, dan een wel gekozen voetballer, maar toch het Leidse elftal niet haalt, is dus een conse quentie van het beleid, of liever door Paul de Tombe van de overigens logische keuze voor Filippo als keuzeheer. Na dat hij was gevraagd, toen afde lingsadministrateur Cor van Steyn uiterst slagvaardig had ge reageerd op het persbericht dat Rijvers in de provincie wilde gaan oefenen, meldde Filippo onmiddellijk dat het jeugdplan zijn criterium zou zijn bij de team-samenstelling. Temeer om dat de KNVB, bij monde van voorlichter Wim Jesse, vroeg om een sparringpartner die de kans op blessures van de Oranjeklan ten tot een minimum zou beper ken. Ook dat speelde mee bij de keus van Filippo voor de jongens die hij al zolang kent en volgt of laat volgen en die ook tegen de jonge re spelers van Oraiye hebben ge voetbald in het jeugdplan. "Als Mouter of Raboen de opstelling hadden moeten maken, zou er natuurlijk een andere selectie uit de bus zijn gerold", beseft de oud-prof. "Maar je moet er ook i'fft - PARIJS (AFP) Dankzij Michel Platini, de Europese voetballer van het jaar, heeft Frankrijk gisteren voor 48.000 toeschouwers in Parijs Engeland met 2-0 geveld. Platini tekende voor beide treffers. In de 59ste minuut zette hij een voorzet van Giresse met het hoofd om in een doelpunt. Dertien minuten later schoot hij vanuit een vrije trap raak. Voor Engeland, dat zich sinds de nederlaag met 5-2 in 1963 zich niet meer in Parijs had laten zien, viel de hernieuwde kennisma king goed tegen. Het Franse elf tal combineerde beter en over speelde Engeland na de hervat ting. Voor rust was daar nog niet veel van te zien. Matchwinnaar Platini: "We misten de frisheid. Taktisch zat het allemaal niet zo goed in elkaar. Onze mentaliteit hield ons op de been". Toch ge bruikten de Britten heel wat energie en de gevolgen daarvan bleken na rust. Steeds vaker ont kwamen de Franse aanvallers aan de charges van hun tegen standers. Het tempo ging om hoog. In die fase bewees aan voerder Michel Platini zijn grote kwaliteiten. De kopbal waarmee hij de openingstreffer op zijn naam bracht, was een juweeltje. niet te zwaar aan tillen; het is ten slotte maar eenmalig". Juist dat echter zou ervoor kunnen pleiten het sterkst mogelijke team te formeren. "Maar wat is het sterkste team?", vraagt Filip po zich af. "In de groep die ik heb gekozen lopen toch ook jon gens rond die lekker kunnen voetballen. Goed, soms spelen ze bij hun club als een krant en er vallen af en toe ook spelers af, maar ik kan niet op momenten afgaan. Als ze bij elkaar komen, groeien ze vaak boven zichzelf uit, in een sfeer van oude jongens onder elkaar. Dat heb ik liever dan een groep waarin spelers verloren rondlopen. Nogmaals, dit is dus misschien niet het bes te elftal, maar wel het meest in gespeelde. En dat is mijn drijf veer". GRONINGEN (GPD) - FC Groningen heeft zichzelf danig in de problemen gebracht. In het eigen Oosterpark verzuimde de noordelijke ere-divisieclub het eerste bekerduel in de kwartfinale tegen FC Twente met een winnende score af te sluiten. Het werd 2-2 in Groningen en de consequentie van die uitslag is dat beide clubs op 21 maart in Ensche de op herhaling gaan. Grove defensiefouten werden de thuisclub fataal want Twente verspeelde wel twee keer een voorsprong, maar niet de wedstrijd. BRUSSEL (Belga) - Het ver horen van international Eric Gerets, Raymond Goet- bais, Roger Petit en Roland Janssen beeft dinsdagavond geleid tot de bekentenis van dat viertal van omkoping door Standard Luik. Vol gens de verklaring, die de rechtbank in Halle woens dag deed uitgaan, beeft oe- fenmeester Goetbals er aan bet einde van bet seizoen 1981/1982 bij voorzitter Petit op aangedrongen geld ter beschikking te stellen om de laatste wedstrijd van de competitie tegen Waterschei te kopen. Aanvoerder Eric Gerets, die tegenwoordig in Italië (AC Milan) speelt, zou de contacten leggen met een vertegenwoordiger van de ploeg van Waterschei. Op de laatste speeldag moest Stan dard gelijkspelen om kam pioen te worden. Bij verlies van de club van Simon Ta- bamata en winst van Ander- lecbt, zou de titel bij de Brusselaars terecht komen. Standard won van Water schei. Corruptie Volgens de rechter van onder zoek zou door de Luikenaars ongeveer twintigduizend gulden zijn betaald. Er werd nog aan toegevoegd, dat de ze corruptie geen aanleiding is tot strafvervolging. Het enige verwijt, dat de gerech telijke macht zou kunnen maken is dat er voor de om koping zwart geld is ge bruikt. In het kader van bet onderzoek naar het Belgi sche voetbalschandaal zijn in tegenstelling tot Jurion en Wauters geen van de dins dag ondervraagde personen in staat van beschuldiging gesteld. (zie ook de tweede sportpagi na) De ruim 13.000 toeschouwers in Groningen zijn overigens talrijke details van de wedstrijd ontgaan, want door de dichté nevel kon niemand het hele veld overzien. Scheidsrechter Blankenstein was de man, die had kunnen be- 'sluiten de wedstrijd af te gelas ten, maar liet het zover niet ko men. De arbiter kort na afloop: „Alle omstandigheden in aan merking genomen vond ik het verantwoord te laten spelen". De belangen van het publiek wer den door Blankenstein dus on dergeschikt gemaakt aan andere overwegingen. Welke dat waren maakte hij echter niet duidelijk. Zichtbaar Wat wel zichtbaar werd van de par tij droeg een spectaculair karak ter. FC Groningen had het over grote deel van de wedstrijd de overhand, maar FC Twente zorg de voor een krachtig en af en toe grimmig verweer. Met gele kaar ten voor Sorensen, Bleuming en Vreijsen betaalde de Twentse ploeg voor de toch opmerkelijke remise. „Eigen schuld" oordeelde de Gro ninger trainer Han Berger later over het in gebreke blijven van zijn ploeg. De oefenmeester doel de op de beide momenten dat zijn verdediging het zwaar liet af weten. Binnen twee minuten hadden de Tukkers al geprofi teerd van de eerste black-out bij de tegenpartij. De doorgaans links georiënteerde Bleuming had de rechterkant van het veld gekozen voor zijn eerste aanval lende actie en dat bracht de Gro ninger verdedigers kennelijk zo in verwarring dat de dekking nergens op leek. De voorzet van de Twentse aanvallen werd door Sorensen nog gemist, maar Ash- croft maakte het verzuim van zijn ploeggenoot goed (0-1). Wakker De thuisclub was vanaf dat mo ment wel zo wakker dat een overwicht werd bewerkstelligd waarbij Fandi, die in een nieuwe rol achter de voorhoede viel te bewonderen, zich onderscheid de. Bij de gelijkmaker van FC Groningen na een half uur was de Singaporees echter niet be trokken. Hiddink zette voor, McDonald kopte terug en de achterom gesloten Koeman maakte het karwei onberispelijk af (1-1). In plaats van door te drukken ma noeuvreerden de Groningers zich vervolgens opnieuw in een moeilijke positie. Tien minuten voor rust behandelde Waalder- bos een voorzet van McNulty zo onnozel, dat zijn terugspeelbal door Bleuming moeiteloos kon worden onderschept en toen was er voor doelman Schellekens ook niets meer te redden (1-2). In de tweede helft ontketende FC Groningen een enorm offensief, dat echter niet meer opleverde dan de gelijkmaker en dat was te weinig. Die treffer viel al zes mi nuten na de rust via McDonald, die alert reageerde nadat Broc- Bij de vrije trap zag hij Shilton naar de verste paal, waarna hij voorlangs inschoot. Voor het duel was al het nodige gebeurd. Op de veerboot naar Frankrijk bra ken gevechten uit tussen de 550 Britten, die de overtocht mee maakten. De vier begeleidende politie-agenten konden niet veel uitrichten. Dronken supporters gooiden flessen stuk, lichtten deuren uit de hengsels en sloop ten de bekleding van de banken. Een supporter kreeg een klap met een fles op het hoofd en raakte licht gewond. Strafschop Dankzij een door de Nederlandse scheidsrechter Thomas toege kende strafschop heeft West- Duitsland gisteravond de vriend schappelijke voetbalwedstrijd tegen België in het Heizelstadion met 1-0 gewonnen. In de 76ste minuut werd de buitenspel staande Uli Stielike door Ples- sers ten val gebracht. Thomas wees meteen naar de stip, van waar Rudi Voeller onder schelle fluitconcerten de bal onder de lat liet inslaan: 0-1. Voor de Rode Duivels betekende dat de eerste thuisnederlaag in meer dan zes jaar. Een nogal on verdiende ook. De Belgen deden bepaald met onder voor de West duitsers, die nauwelijks over een behoorlijk spelconcept beschik ten en zich beperkten tot een ste riel risicoloos spelletje. Het Spaanse voetbalelftal, dat zich ten koste van Nederland via een monsterzege op Malta plaatste voor de eindronden van het Eu ropese kampioenschap, is de oe fencampagne voor Frankrijk zwak begonnen. In Luxemburg werd tegen het elf tal van het groothertogdom, dat toch niet doorgaat voor één van de Europese grootmachten, slechts met 1-0 gewonnen. Het enige doelpunt viel in de 65ste minuut. De maker was Maseda van Sporting Gyon. LISSE (GPD) - Rob de Bakker, de veiligheidsman van de KNVB, zal vanmiddag beslissen of het verantwoord is dat 1500 jongeren tijdens de volgende week woens dag in Lisse te spelen ontmoe ting tussen het Nederlands elftal en het Leids KNVB-elftal binnen de afrastering plaatsnemen. Het bestuur van FC Lisse wil deze jeugdige voetbalsupporters op twee rijen banken neerzetten. Dezelfde procedure werd door de Lissense voetbalclub vong jaar gevolgd voor het oefenduel tegen Ajax. Moeilijkheden heb ben zich toen overigens niet voorgedaan. Op het veld aan de Spekkelaan in Lisse worden volgende week 6500 kykers verwacht. De huidi ge toeschouwerscapaciteit wordt uitgebreid met een nood-zittri- bune, die plaats biedt aan 600 mensen, met pallets, waarop on geveer 1200 bezoekers kunnen staan en met de banken binnen de afrastering, mits de veiligheid van de spelers daardoor in de ogen van De Bakker althans niet in gevaar wordt gebracht. ken hard op de lat had gescho ten. FC Twente wankelde in de reste rende tijd nog verschillende ma len, maar doelman Snelders, die zich herstelde van een mindere periode, hield veel tegen en zag bovendien Hidding en McDo nald in goede positie overschie ten. De Twentse trainer Frits Korbach was uiteraard erg blij met het resultaat, dat voor beide ploegen in elk geval een finan cieel interessant vervolg krijgt, maar onthield zich van een uit voerig commentaar. „Wat moet ik er van zeggen, ik heb de helft niet gezien". In elk geval richtte FC Twente zich op na een tweetal zwakke com petitieresultaten in de eerste di visie. FC Groningen liet de En- schedese ploeg echter verder ko men dan nodig was geweest en dat kan de noordelijken straks in Enschede wel eens duur komen te staan. SITTARD (ANP) - Fortuna ontwikkelt zich dit seizoen steeds meer tot een echte cupfighter. Terwijl de ploeg in de competitie de ene neder laag op de andere stapelt, staat Fortuna na de 5-0 zege van gisteravond op AZ'67 wel in de halve finales van de strijd om de nationale voetbal- beker. De hoogte van de overwinning zegt niet zoveel over de kracht van Fortu na, maar des te meer over de zwakte van de Alkmaarders. Afgelopen weekeinde moest de ploeg vijf doelpunten toestaan aan hekkesluiter Helmond Sport in de eredivisie, dat met 5-3 zijn eerste zege van het seizoen behaalde. Gisteravond was het de beurt aan Fortuna om vijf maal uit te halen en dat terwijl de Sittardenaren in de competitie uit de laatste vijf wedstrijden slechts één punt hadden behaald en drie maal scoorden. Het bar slechte duel kantelde, tussen de 35 en 45ste minuut voor Fortuna Door die gebeurtenissen vlak kwijt. Twee minuten later, toen hij op rechts wegsnelde en Tiktak in het centrum vrijstond, haalde hij opnieuw dezelfde „stunt" uit. Een minuut later faalde Talan opnieuw, toen Van Gerven een schot van Tol niet klemvast kreeg. Dit keer schoot Talan voorlangs. Zoveel onkunde kon niet onbestraft blijven. In de 42ste minuut zette Huub Smeets, de laatste wedstrijd nog uit de basisgroep gelaten, zijn ploeg op 1—0 na een vrije trap van Dekker en een doorkopbal van Hoyer. Nog voor rust werd het duel definitief beslist mede dankzij de hulp van AZ-doelman Eddy Treytel. Het afstandsschot van Van Well in de 43ste minuut, waarbij de bal nog vlak voor de doelman stuiterde, was nog enigszins houdbaar. De mislukte voorzet van Ruys, die in blessuretijd over hem heen dwarrelde in de lange hoek, had Treytel echter gemakkelijk moeten stoppen. KOPENHAGEN (GPD) - Jesper Olsen is gistermorgen in het Gentofte-ziekenhuis in Kopen hagen door de chirurg Eüef An dersen aan de enkel geopereerd, waaraan hij op 1 juni vorig jaar in de interland Denemarken-Hon- garije geblesseerd raakte. Aange zien zich tijdens de operatie geen enkele complicatie voordeed, mocht de Deense aanvaller van Ajax nog dezelfde dag het zie kenhuis verlaten. Olsen zal enkele weken bij zijn moeder in het onder Kopenha gen gelegen Faxe verblijven. Daarna zal hij naar Amsterdam ADVERTENTIE rust. r de goede kant. Aan AZ—zijde, waar zonder Loggie en Arntz werd gestreden, was Talan door zijn drie treffers van zondag in Helmond kennelijk ervan overtuigd geraakt dat hij ineens goed kon voetballen en alle tegenstanders uitspelen. Anders waren zijn acties in de 35ste en 37ste minuut niet te verklaren. Eerst mocht hij over de linkervleugel doorgaan, terwijl in het centrum Tol wachtte op de voorzet die AZ op voorsprong zou zetten. Talan meende echter ook nog de laatste Fortu na—verdediger te moeten omspelen en raakte op simpele wijze de bal de tweede helft gedegra deerd tot een formaliteit. De Fortuna-supporters wonden zich daar niet al te zeer over op omdat hun ploeg in de slotfase nog twee keer scoorde en de overwinning zo nog meer cachet gaf. Theo van Well knalde zeven minuten voor tijd vanaf de strafschopstip raak nadat Su- vrijn gevloerd was. Bux maakte de vyf vol met een schitterend doel punt. Van zo'n 25 meter afstand plaatste hij de bal over de voor zijn doel staande Treytel op knappe wijze met de binnenkant van zijn schoen in de kruising. MVKV, uitkomend in de eer ste klasse zaterdag van de LVB, vraagt voor het komende seizoen, een voor de seniorenselectie. Sollicitaties richten aan A. van Sin- deren, Frankenburg 89, 2235 AN Valkenburg. terugkeren, waar hy verder zal revalideren. Olsen hoopt dit seizoen nog een of meer duels voor Ajax te kunnen spelen. De kans daarop is overi gens klein. „In het ziekenhuis heb ik te horen gekregen dat ik twee-en-een-half drie maanden niet zal kunnen voetballen, maar misschien valt het allemaal nog wel mee. De operatie is in ieder geval goed verlopen. Uiteraard moet ik afwachten hoe het ver der gaat, maar op dit moment ziet het er goed uit", zo merkte Olsen gisteren op. Omdat Ajax op 13 mei de competi tie afsluit met een thuiswedstrijd tegen DS'79, ziet het er niet naar uit dat Olsen nog voor de Am sterdamse club in actie zal ko men. Het komend seizoen zal hy waarschijnlijk uitkomen voor Manchester United, zodat het er op lijkt dat hy afgelopen zondag tegen Feyenoord zyn laatste duel voor Ajax heeft gespeeld. Daar entegen lijkt hij wel te kunnen worden opgesteld in het Deense elftal, dat op 12 juni in Parys het openingsduel van het Europees kampioenschap tegen Frankryk speelt.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13