'Gezonde' patiënt ziek van verveling Interview -C Onderzoek naar verblijf in ziekenhuis DE TIJD EISEVIERS DONDERDAG 1 MAART 1984 Varia Erik de Vries stelt er prijs op viede te delen dat 'On borrowed time' van Laurence Edward Watkin niet een van de 548 boeken was die hij in de Japanse concentratiekampen heeft gelezen, maar 1 van de 555. Dat getal spreekt meer tot zijn ver beelding. Toen ik, getipt door vele lezers, kon melden dat Watkin de schrijver was, vond hij het pocket- book dat hij meteen na de oorlog van 'On borrowed time' kocht om zijn kampexemplaar te doen verge ten, ook keurig terug tussen de W- auteurs. Maar ik kan getuigen dat het een heel dunne en verfomfaaide pocket was waarvan de rug geheel was afgesleten, zodat het geen won der was dat hij het niet tussen de andere boeken had zien staan toen hij er al zijn boekenkasten op nage- vlooid had zonder de schrijver te weten. „Bovendien ben je al zo moe tegen de tijd dat je bij de W bent", zei hij tot zijn verdediging. Los daarvan heeft hij nu van mevrouw Ouborg uit Middelburg precies de gebonden uitgave van Doubleday uit New York gekregen, die hij zich nog zo goed herinnerde uit het kamp in Tjihami! 'Ik moet nog iets corrigeren. Ik heb met het Fingerspitzengefühl dat een goed journalist nooit in de steek laat aangenomen dat 'Jantje Kaas en zijn makkers' een kinder boek was (tenslotte las Erik ook Karl-Mayboeken in de kampen, als het zo uitkwam), maar van ver schillende kanten werd ik er op merkzaam op gemaakt dat Jantje Kaas een boek was over soldaten- jargon in Nederlands Oost-Indië. Belangrijker is intussen, dat het verhaal over 'de Dood in de appel boom', dat door Watkin in 'On bor rowed time' tot een roman is ver werkt, ook door andere schrijvers is gebruikt. In 'Het verhaal van een oude zeeman' laat Alfred Shep- pard iemand in een kersenboom ge vangen zitten, en ook de gebroeders Grimm schijnen het in een van hun sprookjes verwerkt te hebben. „Het is een thema dat over de hele we reld (met variaties) in volksverha len voorkomt", schrijft de heer E. Groeneveld uit Nuenen. Daar heeft hij gelijk in, want een lezeres belde op dat Watkins verhaal haars in ziens een bewerking is van 'de le gende van het Tobameer' een meer op Sumatra). In die legende is ook sprake van de Dood die in een vruchtboom gevangen zit. Alle mensen die daardoor niet sterven verzinken in de grond en worden met het water toegedekt (zo ont stond dus het Tobameer). De klein zoon stak toen een tak met een steen eraan in de grond aan de rand van het meer, zodat de mensen die dreigden weg te zinken zich daar aan zouden kunnen optrekken! De oud-leraar Nederlands Brands- ma uit Groningen maakte me ten slotte opmerkzaam op 'Het esbate- ment van den appelboom', dat in geleid en toegelicht door W. Water schoot bij Martinus Nijhoff in Den Haag in de reeks Klassieken Neder landse letterkunde is uitgekomen. Het wordt 'een volksvertelsel omge werkt tot esbatement' genoemd, waarbij esbatement het woord is voor 'een toneelstuk bij de rederij kers van vrolijk, vaak satirisch ka rakter' (Kramers Groot Woorden boek). 'Het esbatement van den ap pelboom' wordt in het eerste kwart van de 16de eeuw gesitueerd, dus omstreeks 1500-1525. Het spel telt 515 regels. „Eij geijtken, u melcx- ken wast datmen sochte. Ghij suit so beclaecht sijn", enzovoort, dus dat kunnen we maar beter verge ten. Ik zal u de inhoud vertellen. GOET RONT, een man schamel ge- cleet, en DEUCHDLIJCK BE TROUWEN, twijff, klagen dat zij hun geit, kalf, lam en gans verloren hebben. De vrouw troost haar man dat zij toch van de opbrengst van hun prachtige appelboom kunnen leven. Deuchdlijck Betrouwen doet een beroep op Ons Heer God, die be looft dat de boom altijd appelen zal dragen en dat elke onverlaat die er in klimt zal moeten blijven zitten tot Goet Ront hem vrijlaat. De marskramer Donversaedige klimt in de boom om een appel te stelen, het verliefde paartje Ongereet Le ven en Jonge Lustige idem dito, en alle drie kunnen niet meer van hun tak af. Dan komt De Doot om Goet Ront te halen, deze vraagt haar (De Doot is een vrouw) een appel voor hem te plukken, en ook De Doot zit in de boom gevangen. Vervolgens ver schijnt Die Duvel, die op zoek is naar De Doot, want doordat er geen mens meer sterft is de toevloed van zondaren naar de hel plotse ling gestopt. Die Duvel wil De Doot uit de boom sleuren, raakt daar door ook gevangen, waarna Goet Ront al zijn gevangenen op de vol gende voorwaarden verlost: Die Duvel zal hem niet meer bekoren. De Doot voegt nog veertig jaar toe aan zijn levensloop, Donversaedige verbeurt zijn handel, Ongereet Le ven zijn overkleed, en Jonge Lusti ge haar sluier. Met een vermaning van de laatste drie aan de toe schouwers om toch maar het rechte pad te blijven bewandelen, nemen ze afscheid... Ik vind Pisa leuker, maar dat heeft dan ook van viereneenhalve eeuw extra beschaving kunnen profite ren. Waar het om gaat is dat de Ne derlander Erik de Vries in 1943 in een Jappenkamp op Java een Ame rikaanse roman las die zowel op een Sumatraans als een Vlaams- Brabants volksverhaal geïnspi reerd kan zijn geweest. Zo interna tionaal waren die kampen toen! door Saskia Stoelinga "Als mensen het ziekenhuis in gaan kunnen en mogen ze niets meer. 'Gezonde' en zieke mensen worden als één groep benaderd. Het verhelpen van bijvoorbeeld spataderen of een liesbreuk worden daardoor hele grote gebeurtenissen. Mijn advies: breng verschillen in het zorgsysteem aan". Deze uitspraak is afkomstig van arts J.F. Wendte (39), die als wetenschappelijk medewerker is verbonden aan het Instituut voor Sociale Geneeskunde van de universiteit van Amster dam. Hij vroeg aan bijna 300 ziekenhuispatiënten op de ze vende dag van hun verblijf naar hun ervaringen geduren de de eerste week van opname. Als belangrijkste problemen kwamen naar voren "verve ling" en "isolement". Wendte schreef hierover in zijn proefschrift waarop hij giste ren aan de Leidse universiteit promoveerde tot doctor in de geneeskunde. "Na dertig jaar zijn de ziekenhuizen er niet in geslaagd op dit terrein enige verandering te bewerkstelli gen", zegt hij. Die dertig jaar zijn door Wendte niet uit de lucht gegrepen. De Arnhemse internist Schalm was hem in dit onderzoek naar het welbevinden van patiënten in een ziekenhuis reeds voor gegaan. In 1950 schreef deze man in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde dat 'het ziekenhuisregiem hoofd zakelijk is afgestemd op 'werkelijk zieke' patiënten en veel minder op 'gezonde', vaak lopende patiënten'. En - zo blijkt uit het onderzoek van de promovendus - nog steeds heb ben patiënten met geringe klachten en minder ernstige ziekten meer problemen met hun verblijf in het ziekenhuis dan_ patiënten met ernstige klachten of ziekten. Zij vinden het verblijf eentonig en de con tacten met de medepatiënten saai. Zo op het oog lijkt me uw conclu sie een zeer tragische. Er is der tig jaar voorbij en men is nog steeds geen stap verder. Wendte: "Ja, dat is me al meer gezegd. Je moet het toch iets anders zien. In vergelijking4 met de jaren vijftig is er, afge-' zien van de veel betere moge lijkheden tot herstel, natuur lijk toch veel veranderd. De artsen leggen meer uit en de patiënten zijn mondiger. Dat is een goede ontwikkeling. Des ondanks is er weinig oog ge weest voor de gevoelens van de patiënt. Misschien ligt dat vandaag de dag anders". "We staan nu voor de vraag: hoe kunnen de kosten in de ge zondheidszorg omlaag. Ik ver moed dat daardoor het accent wat minder zal komen te lig gen op de technische vooruit gang en dat er wat meer gelet zal worden op andere moge lijkheden, zoals de opvang van de patiënt. De lopende patiën ten geven in het onderzoek in feite zelf al een handreiking: betrek ons bij de zorg. Minder kosten, minder verpleging, handig en goedkoop. Een heel simpel voorbeeld: laat ze koffie en thee zetten". Deze laatste opmerking van Wendte staat bol van cynisme. Want ook hij weet dat er nog heel wat moet gebeuren voor dat een structuur van een zie kenhuis kan veranderen. "Het systeem is heel moeilijk te wij zigen", zegt hij gelaten. "Kijk maar eens naar de bouw; be tonnen kolossen die zestig jaar mee gaan. Ziekenhuizen die de laatste twintig jaar zijn ge bouwd tonen onderling nau welijks verschil. Experimen ten met laagbouw of ander soortige afdelingen schijnen uit den boze te zijn. Ziek is ziek, patiënten zijn patiënten". Deugt weinig Een ander punt waar Wendte mee zit, is de opleiding. Als af gestudeerd arts (1971) heeft hij zelf ervaren hoe weinig aan dacht er wordt besteed aan de psycho-sociale aspecten van de patiëntenzorg. "Zelden kom je een medicus tegen die zich daarmee bezighoudt. Zolang het ook niet in de opleiding zit, zolang er op dit onderwerp geen onvoldoendes kunnen worden gescoord, zal er geen verandering in komen", voor spelt hij. Niet alleen de artsen die in de greep van de techniek zijn ge komen, krijgen de schuld. De schuld ligt ook bij de overheid en de directies van de zieken huizen. Wendte: "Als de direc tie geen beleid voert op dit punt zal er niet worden geëx perimenteerd met andere zorg systemen. En de overheid zou bijvoorbeeld bij het afgeven J. F. Wendte: 'Laat lopen de patiënten koffie en thee zetten' van vergunningen veel meer voorwaarden kunnen stellen". Uit zijn verdere betoog blijkt dat er nog veel meer niet deugt. Vergelijkend onderzoek tus sen de ziekenhuizen is er nage noeg niet. "Men vraagt zich niet af hoe werkt men hier en hoe werkt men daar en wat kan er worden verbeterd. En on danks de toenemende mondig heid moet, denk ik, de eerste patiënt nog opstaan die durft te zeggen dat hij niet vrijdag middag komt voor opname, maar pas zondagavond. Zo on tstaat de paradox dat, terwijl de gezondheidszorg uit is op, het welzijn van de patiënt, de patiënt zich steeds meer tegen die zorg verzet, omdat hij die voelt als strijdig met zijn wel zijn". Het gevolg daarvan is weer, schrijft Wendte in zijn proef schrift, dat patiënten die pro blemen hebben met met het verblijf in het ziekenhuis zich ook vaak negatief uiten over hun medische en verpleegkun dige behandeling. 'Isolement wijst op het zich gescheiden voelen van gezin, familie en werk, het onpersoonlijk con tact met anderen en de geringe mededeelzaamheid van de staf. De cirkel is op deze rond Wendte: "Eigenlijk hoop ik dat de resultaten van dit onder zoek zullen worden gebruikt om veranderingen in de zorg verlening te bewerkstelligen". Wat weifelend zegt hij: "Het onderzoek levert toch directe aanknopingspunten?" Duide lijk worden door hem nog eens de patiënten aangeduid die bij het huidige ziekenhuisregiem in de knel komen: "niet-zieke patiënten, waarbij vooral de jongere leeftijdsgroepen goed zijn vertegenwoordigd". De medicus die, enkele jaren heeft gewerkt als arts in hel Diaconessehuis in Voorburg en als districtsarts in Malawi, is in 1977 aan de opleiding tot so- ciaalgeneeskundige begonnen. In 1982 kon hij worden inge schreven in het specialistenre- gister. Hij wil graag serieus worden genomen. "Net zoals de patiënten", verklaart hij. De artsen en specialisten stonden vroeger steeds klaar met het verwijt dat al die mensen uit de 'zachte' sector niets snapten van medische problemen. Eh, ik ben arts, specialist en onder zoeker. De t{jd dat een profes sor de ideeënbus opende en al lezende enigszins hautain uit riep: 'merkwaardig genoeg kunnen patiënten ook waarde volle suggesties geven' is echt voorbij". Leiden Misschien dat er over enkele maanden iets te verwachten valt van het Academisch Zie kenhuis Leiden. Na langdurige besprekingen (jaren) met de di- rektie heeft het bureau Ar- beids- en Organisatiepsycholo gie van het AZL vorig jaar april zowaar toestemming gekregen een enquête toe te sturen aan 1200 patiënten boven de acht tien jaar, die zijn ontslagen uit het ziekenhuis. De vragen in deze enquête hebben niet al leen betrekking op de materië le aspecten van het verblijf in het ziekenhuis, zoals voeding, accommodatie e.d., maar ook op de bejegening van diverse beroepsbeoefenaars waarmee de patiënt te maken krijgt. De bedoeling is dat er op deze ma nier een wat diepgaander in zicht wordt verkregen in de er varingen van patiënten dan tot dusver het geval was. Wendte, die hier overigens niet van op de hoogte was (weten schappers weten weinig van el kaar), juicht het initiatief toe en wacht met spanning af wat er daarna gaat gebeuren. L/m VRU NEC IERLAND De in Nederland verblijvende Suri naamse balling André Haakmat en legerleider Desi Bouterse lij ken hun wederzijdse vijand schap binnenkort met een grote hoop zand te zullen bedekken. Volgens Vrij Nederland is Haak mat, tot voor kort nog des leger leiders 'volksvijand nummer één', door Bouterse gepolst om zitting te nemen in een 'denk tank' die de politieke richting van Suriname zou moeten uit stippelen. Het Surinaamse hoofd veiligheids- en politieke zaken heeft volgens VN in februari op de Surinaamse ambassade in Den Haag een ontmoeting gehad met Haakmat, die daar zijn voor waarden voor een hereniging heeft overgebracht. Legerleider Bouterse zou intussen positief op die voorwaarden hebben ge reageerd. Joop van Tijn en Max van Weezei reconstrueren in het eerste deel van een serie, 'het regeren anno 1984' door het kabinet-Lubbers. Een blik in de betrekkelijk kort stondige vergaderingen van de ministerraad aan de hand van ge sprekken met bewindslieden en andere mensen die het weten kunnen. Het is geen gezellig ka binet: nauwelijks humor, nage noeg geen relativering, wel veel karnemelk, yoghurt en broodjes kaas. En vooral: bezuinigen. Wat dat betreft zitten Deet- (onder wijs) en Brinkman (WVC), die zelf al stevig in hun onderwijzers en gezinsverzorgsters hebben ge sneden, op het vinkentouw: "Als De Ruiter zegt dat hij onmogelijk twee procent kan bezuinigen omdat de duikboten dit jaar weer duurder worden, dan zegt Brink man ijskoud: dan moet je maar zorgen dat je het geld ergens vindt, Job". Ook in VN een reconstructie bij het afscheid van de popgroep 'Doe Maar': de ongewenste in vloed van de commercie, het hysterische gehuil van steeds jonger wordende fans en de op luchting achteraf. Verder be steedt het blad aandacht aan het ABP, een cursus 'anti-Centrum- partij-strategie' bij de PvdA en het congres van de CPN. De bij lage gaat over de crisis in het in ternationale bankwezen. Veel liefs uit Woensdrecht, luidt de boodschap van de Tijd deze week, die daarmee vooruitloopt op wat een 'hete zomer' moet worden. Een uitgebreid bericht uit het kamp der actievoerders, die nog geen concrete plannen op papier hebben gezet om de eventuele plaatsing van kruisra ketten te (ver)hinderen. Want "op een agenda kan je tegenstan der ook gemakkelijker inspe len", aldus een actievoerder. Hij kondigt weliswaar geweldloze maar 'puur effectieve' sabotage acties aan: bouwbedrijven het werken onmogelijk maken, bij voorbeeld. "Van 500.000 man in Den Haag gaat geen invloed meer uit", verklaart hij. Hoe gevaarlijk is het verpleeghuis? Het aantal ongelukken met be jaarden die vallen, naast stoel, bed of wc gaan zitten, die uitglij den over een plas of het slachtof fer zijn van een agressieve mede bewoner neemt toe. Een onder zoek bij Mariahoeve in Den Haag meldt in één jaar ruim 900 onge vallen en 170 bfjna-ongelukken op 250 bewoners. Deskundigen spreken van 'onvermijdelijke tol'. In bed ('het grootste risico op vier poten') dreigen andere gevaren als longontsteking, in fecties en apathie. "Het verzor gen van demente bejaarden be hoort tot de zwaarste opgaven die er zijn", zegt de Nijmeegse hoogleraar Michels. Geneesheer- directeur Mulder van Verpleeg huis Oudshoorn in Alphen aan den Rijn meldt dat er voortdu rend wordt gewerkt aan verbete ringen: "We willen onzelf en el kaar steeds weer een spiegel voorhouden". De Tijd bericht voorts over de VOC-storm die woedt in de scheepvaartwereld naar aanlei ding van de plannen om en ze- ventiende-eeuwse oostindievaar- der te reproduceren. Ook aan dacht voor 'filosoof in praktische zaken' en diens kruistocht tegen de 'onzin van de zachte sector', alsnog een bespreking van Jan Cremer's Hunnen en een ge sprek met Huub Janssen, wiens boek over wijlen Wim Sonneveld deze week verschijnt. Hans Dor- resteijn, auteur van het Anti- Hondenboek, kreeg opdracht be geleidende tekst te schrijven bij hondenfoto's van Ad van Dende- "Politico Babble", heet HP's om slagartikel deze week. John Jan sen van Galen analyseerde het taalgebruik in politiek Den Haag en stuitte op "een moeras aan nieuwe woorden, kromme beeld spraken en retorische trucs die de luisteraar onherroepelijk op een dwaalspoor brengen" ofwel: veel zeggen zonder iets te zeg gen. Aan de orde komen onder meer: zorgen aan het woord te blijven, het veroveren van het initiatief, het gebruik van jargon, het dat-hebt-u-mij-niet-horen- zeggen-effect. Om met minister De Ruiter te spreken: "Intussen gaat het niet om taalkundige lo gica, maar om politieke reali teit". Een handige gids kortom voor aspirant-parlementariërs. Emma Brunt vertolkt het ongenoe gen en vooral ook de verbazing van vele vrouwen (en mannen) over de artikelenreeks in VN van Germaine Greer, waarin voor vrouwen een tocht terug naar 'af wordt bepleit. "Het leven is er se dertdien niet leuker op geworde nd..Iedereen doet net alsof het werkelijk ergens over gaat... Een raadsel... Greer geeft een nieuwe dimensie aan het woord afge zaagd". Jan Brokken sprak met minister Brinkman. Een greep uit diens woordenstroom: "Het CDA heeft nog geen echte leiders, maar het CDA is nog jong. Die leiders ko men vanzelf'. Over zijn Franse collega Lang: "Mijn vrouw zegt altijd: hij is de keerzijde van wat jij bent. Hij is voor het grote ge baar. Joyeus. Extravert". Ook in HP een discussie tussen Aantjes en Mateman over het CDA en een reportage over de spij belbus MAGAZINE Hoeveel raketten wil Nederland? Deze vraag het EM door het NI PO onderzoeken. Uit de enquête komen opmerkelijke cijfers te- voorchijn. Zo wil 28 procent van de WD-stemmers liever 32 dan 48 kruisraketten, bij het CDA wil 25 procent slechts 32 kruisraket ten. Op de vraag of als er zou kunnen worden gekozen tussen geen kruisraketten, 16 kruisraketen of de oorspronkelijke 48, antwoordt 64 procent van de ondervraag den: "Helemaal geen". Voor 16 raketten stemt 17 procent en slechts 14 procent gaat akkoord met het volledige aantal van 48 raketten. Conclusie van het onderzoek: de gemiddelde Nederland is van mening dat als er dan toch raket ten moeten worden geplaatst, dan liefst zo weinig mogelijk. EM geeft ook een analyse van de 'nieuwe verzorgingsstaat'. Eco nomische achteruitgang hoeft, volgens het weekblad, niet het einde van de verzorgingsstaat te betekenen. Maar die wordt dan in een andere vorm gegoten. "De crisis daagt ons uit te bouwen aan een samenleving waarin de mensen elkaar vrij laten maar el kaar niet laten vallen". Was het gymnasium (tot nu toe?) een school voor klassieke fijn proevers, in Deurne wordt bewe zen dat deze opleiding wel dege lijk meer te bieden kan hebben dan dode taal alleen. Het Sint Wilhbrord Gymnasium daar heeft de moderne informatica- technologie binnengehaald. En in de toekomst hoopt men te be wijzen dat moderne techniek en klassieke waarden niet zonder el kaar kunnen. Verder in EM: een inventarisatie van de 'Europese eenheid' naar aanleiding van de vrachtwagen- blokkades, een interview met oud-Cobraschilder Corneille en 'de comeback van het Amster damse Rokin' als stapelplaats van kunst. Hervormd Nederland was niet tij dig verkrijgbaar. - 'De sollicitant' en andere absurd hu moristische verhalen, waarmee Tom Panhuijsen debuteert. Nijgh en Van Ditmar, prijs 24,90. - 'Julius Blom' van Bo Carpelan werd in 1982 bekroond als het beste Zweedse jeugdboek. Een boek over een 'boe kenwurm' van negen, die heel wat meemaakt. Om zelf te lezen, maar de korte hoofdstukken kunnen ook goed worden voorgelezen. Lemniscaat, prijs 19,50. - 'Gegijzeld' door Evert Hartman. Twee mannen dringen een schoollokaal binnen en gijzelen een aantal kinde ren, dat net bijles kreeg. Waarom Niet alleen een verslag van een gijze ling, maar ook een poging de motie ven van de terroristen te begrijpen. Lemniscaat, prijs 24,90. - 'Een kaart, niet het gebied', bundel van tien verhalen over de psychologische ontwikkeling van jonge vrouwen, door Hermine de Graaf. Meulenhoff, ~rys 26,50. - 'De verhalen', drie verhalenbundels van Nobelprijswinnaar Gabriel Gar- cla Mdrquez in één boek bijeenge bracht. Meulenhoff, prijs 29,50. 'De wereld van anderen' door Zibby Oneal. Anne kan niet accepteren, dat haar vader is hertrouwd na de dood van haar moeder. Die was immers volmaakt. Maar het leven gaat verder. Lemniscaat. 'Bijbel voor de basisschool', vertaling van de door de Westduitse bisschop penconferentie opnieuw uitgegeven 'Blijde Boodschap'. Kok, prijs 24,50. ^Het kruisstckcnboek', samengesteld door Masano Onoe. Kok, prijs 24,50. 'Na regen komt zonneschijn', door Gerda van Wageningen. Historische streekroman, die zich afspeelt in Zee land in het laatst van de vorige eeuw. Mingus, prijs 25,15. 'Bloemen achter de horizon', roman van Dolf Kloek over de jonge onder wijzeres Els. die een nogal gevaarlijk spel met de liefde speelt Zomer en Keunmg, prijs 19,50. - 'Niemand is volmaakt', doorTruus van der Roest. De eeuwige vragen, die een huwelijksbreuk omgeven, in roman vorm opnieuw gesteld. Zomer en Keuning, prijs 19,50. - 'Het rode ultimatum', Donald Lmd- quist, de schrijver van "Tunnel 21' en 'Een moment van overgave', geeft nu een beeld van de spanningen die ont staan na het rode ultimatum: overga ve of kernoorlog. De Kern, prijs 30,20. 'De Billings-methode', dr. Evelyn Bil lings en Ann Westmore schrijven over een nieuwe methode van ge boorteregeling. Zonder pil of andere middelen: 'Luisteren naar het natuur lijk vruchtbaarheidssignaal'. De Kern, prijs 28,75. 'Libelle 50'. Libelle-redactrice Marjan de Groot schreef samen met Trudy Kunz een boek over vyftig jaar Libel- Ie. Het is een weliswaar bepaald, maar toch belangwekkend tijdsbeeld. Spectrum, prijs 29.90. Tweeverdieners'. Er zijn nogal wat vragen overgebleven rondom de fis cale regelingen die voor tweeverdie ners van kracht zyn geworden. Wil lem Vermeend geeft op vrijwel al die vragen antwoord in een uitgave van Kluwer. Prijs 7.95 'Verslik u niet' door Rolf Boost. Het jaarboek 1984 licht een groot aantal van de meest gebruikte medicijnen door en beoordeelt ze op nut en on- ho- j. - 'Sluipjacht op zee', thriller van Duncan Kyle. Spannend verhaal uit de twee de wereldoorlog. Hoe de Duitsers een naar Amerika gevluchte piloot dwin gen voor hen geheime operaties uit te voeren. Elsevier, prijs 24,90. - 'De tien plagen van Egypte', dr. J Broekhuis, hervormd predikant, on derzocht of de bijbelteksten van het verblijf van Israél in Egypte harmo niëren met de historische context van dit land. Kok, prijs 13,95. - 'Vreugde om de Tora', vier joodse en drie christelijke auteurs schrijven over de Tora als bron van vreugde Voor de joden een uitgemaakte zaak. maar kunnen christenen dat meebele ven? Kok. prijs 14,90. - 'De geldschieters' door Anthony Sampson. Het boek ziet er uit als een avonturenroman, maar het geeft een gedegen analyse van het functioneren en de daaruit voortvloeiende macht van de grote wereldbanken. Sampson laat een stoet kleurrijke bankiers aan de lezer voorbij trekken. Van Holke- ma en Warendorf, prijs 41,20. - 'Spaanse vlieg'', vier reële verhalen in een vertrouwd, maar exotisch kader, zo kondigt de uitgever het boekje van C.C. Krijgelmans aan. De Bezige By, prijs 27,50.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11