Kamer: snel orde op zaken bij ABP Betalingen uit Amerika sneller via de Quick Cheque Service van de Rabobank. Rabobank Q 'Inkoopbeleid van overheden chaos' Wijsmuller wint in slepersruzie Successen Océ op kopieermarkt FS Quick Cheque Service U.S.A. 'Vertrouwen herstellen' AbvaKabo spuit grieven over FNV Smit Internationale boos EG trekt 4 miljard uit voor informatica Meer werk in Nederland WOENSDAG 29 FEBRUARI 1984 DEN HAAG (ANP) De fracties van CDA en PvdA in de Tweede Kamer menen, dat op zo kort mogelijke termijn wijziging moet worden gebracht in het toezicht op het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP). Dat blijkt uit een eerste reactie van beide frak- ties op het gisteren verschenen rapport van de commissie-Polak over de gang van zaken bij het fonds. Naar de mening van de PvdA blijkt daaruit hoe gebrekkig de toe- zichts- en goedkeuringsorganen van het ABP hebben gefunctio neerd. In het PvdA-commentaai wordt gesproken van een uiter mate ongelukkige en onhoudba re situatie, waarin snel wijziging moet worden gebracht. Naar het oordeel van het CDA is het ge wenst, dat thans reeds - vooruit lopend op een grondige aanpas sing van de opzet van de organi satie van het fonds - toegewerkt wordt naar een raad van toezicht, een centrale beleggingsraad en een ministerie van binnenlandse zaken dat meer toegerust is als coördinatiepunt voor het ABP,. De PvdA-fractie constateert dat op grond van de nu gedane aanbe velingen orde op zaken moet worden gesteld en dat het ver trouwen in het ABP moet wor- ciën) zullen op korte termijn met hoofddirecteur Van der Dussen en directeur beleggingen Masson van het algemeen burgerlijk pen sioenfonds overleg voeren en zich daarna beraden op verdere stappen. Wat de afdeling onroerend goed betreft, wijzen Rietkerk en Ru- primaire belangenbehartigers in de raad wil, noemen de centrales te afstandelijk. Zij vinden dat juist de belangenbehartiging van de leden, die hun pensioenpre mies betalen, direct toezicht rechtvaardigen, zo valt uit reac ties van ACOP, CCOOP, het Ambtenarencentrum en de CMHA op te maken, ding erop dat zij toestemming De uitbreiding van de toezichthou- Iedere gelijkenis met het getouwtrek van Smit Internationale en Wijsmuller rond het noodlijdende slepersbe- drijf Willem Muller berust op louter toeval: de foto (ANP) toont slechts een ongelukje, dat zich gisteren in de Rotterdamse Rijnhaven voordeed. Twee slepers schoten daar een collega te hulp, die was gezonken in het woelige schroefwater van een zeeschip. hebben verleend om externe deskundigen in te schakelen bij de reorganisatie van de afdeling. Ook mag de ABP-directie een adjunct-directeur aanstellen, die onder de directeur beleggingen leiding geeft aan onroerend- goedzaken. Aldus zijn de voor waarden geschapen om een snel le voltooiing van het reorganisa tieproces, zoals door de commis sie aanbevolen, ook feitelijk mo gelijk, als de bewindslieden. den hersteld. Van de zijde van de De ambtenarencentrales willen WD-fractie in de Tweede Ka mer werd geen commentaar ver strekt. De ministers Rietkerk (binnen landse zaken) en Ruding (finan- zelf hun leden in de (nieuw op te zetten) raad van toezicht kunnen blijven benoemen. De visie van de commissie-Polak, die onaf hankelijke deskundigen en geen dende taak (benoeming en ont slag directieleden, algemene aan- wijzigingen aan directie en der gelijke) krijgt wel instemming van het Ambtenarencentrum. Maar de feitelijke directe invloed dreigt kleiner te worden als de centrales geen eigen mensen mo gen benoemen in de raad. Het Ambtenarencentrum is tevre den over Polaks voorstel de zeer grote zeggenschap van ht minis terie van financiën in de beleg gingsraad terug te brengen. De nieuwe beleggingscommissie moet een bijstandscommissie van de raad van toezicht worden, zodat het zwaartepunt van de ABP-organisatie daar berust. Leliveld (economische zaken) Parenco Het Duitse papierconcern Haindl heeft zoals eerder aangekondigd een meederheidsbelang van 69 procent verworven in de papier fabriek Parenco. Dat is gisteren bekendgemaakt De aandelen Parenco waren tot nu toe in bezit van de Nationale Investerings bank (NIB)'en twee stichtingen, die werden gecontroleerd door de NIB. De NIB houdt een be lang van 31 procent. Welk bedrag met de gehele transactie is ge moeid willen NIB en Parenco niet bekend maken. Parenco is de voortzetting van een deel van de failliete Van Gelder Couran tenpapierfabriek. Het bedrijf produceert met 530 werknemers 200.000 ton papier per jaar voor kranten en telefoongidsen. Haindl Papier, gevestigd in Augsburg, heeft in Duitsland drie papierfabrieken met een to tale produktie van 760.000 ton per jaar. Er werken 2400 mensen. Garnalenprijs Op de vismijn in het Zeeuwse Co- lijnsplaat is gisteren de record- prijs van 16,22 per kilo betaald voor garnalen. De prijs was al vrij hoog door het geringe aan bod van de laatste tijd (sinds de voedselvergiftiging waaraan in januari veertien bejaarden overleden). Gisteren groeide de vraag sterk. Vooral exporteurs meldden zich voor-de maandag gevangen garnalen. Brede banden De brede autoband, steeds meer in de mode, is wel duurder maar niet altijd beter. Dat meldt de ANWB, die de brede banden on derzocht. In geen van de onder zochte types voldeed een band op alle punten. Tegenover gun stige eigenschappen (zoals een groter contact met de weg) staan ongunstige: door de lagere druk op het wegdek is de kans op 'aquaplaning' op een nat wegdek groter. De profilering speelt daardoor een belangrijke rol. De uitslag van het onderzoek staat in de jongste ANWB-uitgave van 'Konsumenten Voorlichting'. Gezinsinkomen VS Het gemiddelde gezinsinkomen in de Verenigde Staten heeft in 1981 - het recentste jaar waar ge gevens over beschikbaar zijn - 17.495 dollar na belastingen be dragen, 465 dollar minder dan het jaar daarvoor. Voor blanke gezinnen daalde het inkomen na belastingen met 2,4 procent tot 18.146 dollar, voor zwarte gezin nen met 4,4 procent tot 12.083 dollar en voor Spaansamerikaan- se gezinnen bijna één procent tot 14.816 dollar. In 1981 nam de werkloosheid toe en deed de eco nomische inzinking zijn intrede. Communicatiecentrum Het Amerikaanse bedrijf Western Union Telegraph en de gemeente Amsterdam onderhandelen over de bouw van een telecommuni- catiecentrum in de hoofdstad, dat bedrijven van informatie uit de hele wereld moet gaan voor zien. Het is de bedoeling dat sig nalen van satellieten worden op gepikt en via een glasfiberkabel aan de aangesloten bedrijven worden doorgegeven. In Ameri ka en Engeland zijn al dergelijke centra. DEN HAAG (GPD) Eigenwijsheid van de overheid kost bedrijven stroppen. Met name een jong computerbedrijf ziet er op het ogenblik een groot deel van een order door verdwijnen. De directeur-generaal industrie van het ministerie van economische zaken, drs. H. Leliveld, beklaagt zich daarover vandaag in een bijeenkomst van de Nederland se Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Den Haag. Groot probleem is volgens Leliveld „de autonomie, de zelfstandigheid die bij de diverse aanschaffers krampachtig wordt bewaakt. Onze op roep destijds aan lagere overheden om, waar mogelijk en doelmatig, Volvo's aan te schaffen, heeft bijvoorbeeld ook al weinig concreets opgeleverd", aldus Leliveld. Hij constateert echter ook, dat de rijksoverheid eveneens vaak moeite heeft om „alle neuzen in dezelfde richting te zetten". Als voorbeeld noemde hij de aanschaf van kleine computers. Daarover werd al enige tijd geleden overeenstemming bereikt, na deskundig advies van de Rijks Kantoormachine Centrale. Het werd wenselijk geacht, waar mo gelijk en doelmatig, een computer aan te schaffen van een klein en jong bedrijf, dat voor zijn prestaties nog onlangs de Koning Willem I Prijs (voor uitmuntend ondernemerschap) had verdiend. „Dit kleine bedrijf kan een technisch geavanceerder produkt brengen dan zijn grote multinationale concurrenten en het kan dat bovendien doen tegen een concurrerende prijs. De circa twintig aanschaffende instanties wilden echter alsnog een eigen visie op de keuze ontwikke len". Door al het geharrewar zal de order die het computerbedrijf al meende te mogen verwachten nu ten minste 25 procent lager liggen. Voor zulk soort industrieën zijn dergelijke vertragingen „funest voor de ontwik keling". UTRECHT (ANP) - De Abva Kabo is teleurgesteld over de opstelling van een deel van de eigen vakcentrale tijdens de ambtenarenacties tegen de korting van 3 procent, het afgelopen najaar. In een in terne notitie van de FNV-ambtenarenbond, waarin de reacties van de rest van de vakbeweging en de media op een rijtje worden gezet, wordt wat bitter vast gesteld: „Er is zonder het di rect met bewijs te kunnen aantonen een onbehaaglijk gevoel over de houding van de FNV". De AbvaKabo verwijt met na me de FNV en de industrie bond, maar ook de PvdA en de andere ambtenarencentra les, dat zij te weinig steun hebben gegeven aan de ver geefse strijd tegen de extra korting op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers en de uitkeringen. De indus triebond heeft een „rot stuk" over de kwestie geschreven in haar blad, en de FNV heeft in woord en daad soms ook weinig bijgedragen aan het welslagen van de acties, zo is de teneur van de vertrouwe lijke notitie. De notitie is door vijf beleids medewerkers van de Abva Kabo opgesteld. Het stuk is nog niet behandeld in het bondsbestuur of de bonds raad van de ambtenaren bond, zo heeft AbvaKabo-- voorlichter Peter Noorder- meer, één van de opstellers, dinsdag desgevraagd meege deeld. Het is volgens hem niet de bedoeling om aan de hand van de notitie de relatie met de FNV of andere bon den 'op scherp' te zetten. „Wij betreuren het dat dit is uitge lekt". TERNEUZEN (GPD) - Het sleep en bergingsbedrijf Willem Mul ler in Terneuzen wordt overge nomen door grotere broer Wijs muller in IJmuiden. President mr. G. R. André de la Porte van de rechtbank in Middelburg legt die twee bedrijven in ieder geval verder geen strobreed in de weg. Maar hij vindt wel dat de Muller- onderhandelaars verre van zorg vuldig te werk zijn gegaan bij de onderhandelingen. Hij spreekt wat dat betreft van onzorgvuldig handelen van de Muller-directie. Nadat met Wijsmullers grootste concurrent Smit Internationale een principe-akkoord was be reikt opende Muller (zonder dat aan Smit te vermelden) toch on derhandelingen met Wijsmuller, die bereid was niet alleen de ha vensleepdienst, maar ook de zee sleepdienst over te nemen voor een bedrag van bijna negen mil joen gulden. De aandeelhouders die toch al niet veel voor ber gingsgigant Smit voelden gingen direct akkoord en Wijsmuller be krachtigde de koop door alvast maar 1.2 miljoen uit eigen mid delen aan Muller toe te stoppen. Rechtbankpresident mr. André de la Porie vondt de aanpak van Muller niet bepaald netjes. „Het is wel begrijpelijk dat Smit zich bedrogen voelt. Tussen de on derhandelingsdelegaties was im mers op de essentiële punten overeenstemming bereikt en die overeenstemming was er in zo ver gaande mate dat alles wat nog niet geregeld was met be hulp van te goeder trouw inge vuld zou kunnen worden", aldus André de la Porie, die het echter zinloos achtte om Muller te beve len weer met Smit om de tafel te gaan zitten. „De aandeelhouders hebben im mers voor Weismuller gekozen en een bevel tot verder onder handelen met Smit kan dan ook alleen maar tijdverspilling bete- keneen. Smit zal moeten accep teren dat zij de strijd om het be drijf van Muller verloren heeft en haar rest alleen nog de mogelijk heid eventueel schadevergoe ding te vorderen", aldus de ui- spraak. De Smit-directie kwam dinsdag avond in spoedberaad bijeen. Sa men met de advocaten werden de consequenties van de uit spraak op een rij gezet. Smit overweegt niet alleen hoger be roep aan te tekenen maar onder zoekt ook de mogelijkheid een schadevergoeding te eisen. BRUSSEL (GPD) - De Europese Gemeenschap gaat het technolo gisch onderzoek een extra stimu lans geven. De Europese indus trieministers gingen gisteren ak koord met een speciaal program ma voor onderzoek op het terrein van de informatie-technologie. Het gaat om computers etc. Daaraan zal de komende vijfjaar 3,75 miljard gulden worden uit gegeven, de helft uit de Europese kas, de ander helft voor rekening van deelnemende Europese be drijven. Minister Van Aardenne (economi sche zaken) noemde het akkoord „een groot winstpunt". Het be sluit werd unaniem genomen na dat Duitsland en Groot-Brittan- nië eerdere financiële bezwaren hadden ingetrokken. Zij deden dit nadat de Europese Commis sie had beloofd dat de uitgaven voor het onderzoek niet bovenop de totale Europese begroting zouden komen. Philips Van Aardenne: dit onderzoek is een aansporing om elkaar over de grenzen heen te vinden en om de Europese interne markt dich terbij te brengen. Het onderzoek programma is in Europa Esprit gedoopt. Het Nederlandse Phi lips-concern zal bij de Neder landse inbreng een overheersen de rol spelen. Philips doet in de huidige aanloopfase al mee aan zes projecten. Andere Neder landse deelnemers momenteel zijn de universiteiten van Nijme gen en Amsterdam, het Mathe matisch Rekencentrum in Am sterdam en de firma Consuldata. Minister Van Aardenne waar schuwde echter: „Esprit moet niet het Nederlandse streven on dermijnen om de achterstand die wij hebben op industrieel onder zoek, in te lopen". Minister Van Aardenne vindt ook dat Europa zich met Esprit niet moet afslui ten voor de samenwerking met bedrijven buiten Europa. VENLO (GPD) Het afgelopen jaar is voor Océ van der Grinten (kopieermachines en materialen) een succes geweest. Dat blijkt niet alleen uit omzet en winstont wikkeling; als een van de weini ge bedrijven in Nederland is het aantal personeelsleden in Neder- ADVERTENTIE Wanneer u exporteert naar de Verenigde Staten en per cheque in U.S. Dollars betaald wordt, kunt u profiteren van een nieuwe dienst van de Rabo bank de Quick Cheque Service U.S. A Dat heeft twee voordelen: —een snellere signalering van onbe taalde dollarcheques, waardoor u eerder maatregelen kunt nemen en -een snellere incassering, zeker één week vlotter dan het 'oude' systeem Deze nieuwe service is moge lijk door het kantoor van de Rabo bank in New York. Elke Rabobank geeft u graag alle details over deze service, die u tijd, geld èn onzekerheid bespaart. Thuis in elke bedrijfstak. land toegenomen. Eind 1983 had het concern in Nederland 3556 mensen in dienst, tegen 3482 in 1982. Ook dit jaar zit er groei in de werk gelegenheid bij Océ. Tijdens een toelichting op het vandaag ver schenen jaarverslag zei voorzit ter van de raad van bestuur, ir. J. J. Kaptein, in het bedrijf in Ven- lo een groei te verwachten van circa 200 arbeidsplaatsen. Ook de komende jaren zal dat, zo is de verwachting, door gaan. Een deel van die arbeidsplaatsen is het gevolg van de activiteiten die Océ samen met de Maatschappij voor Industriële Projecten (MIP) in de Verenigde Staten ontwik keld. Dank zy het feit dat de MIP (waarin de staat een bedrag van meer dan een half miljard gulden heeft gestopt om industriële pro jecten aan te zwengelen) aan het project meedoet kan het sneller en op grotere schaal worden op gezet. De apparaten die Océ in de Ver enigde Staten hoopt te verkopen of te verhuren zullen in Venlo werden gemaakt. Dat levert de komende jaren nog eens 200 ex tra arbeidsplaatsen op. Daarnaast heeft Océ mensen nodig voor de afdelingen research en ontwikkeling. Die afdelingen, die eind 1983 724 medewerkers telden, zullen met nog eens hon derd worden uitgebreid. Pro bleem is dat Océ daar vooral in fo rmatica-specialisten, soft-wa- re-deskundigen en elektronica- ingenieurs nodig heeft. Omdat die in Nederland maar beperkt beschikbaar zijn, zal het werven van die mensen ook in buurlan den gebeuren. Volgens ir. Kaptein is de opleiding op deze gebieden in Nederland bepaald onvoldoende. Een be langrijk deel van de nieuwe werkgelegenheid zal straks juist te vinden zijn in bedrijven die op deze gebieden opereren. Overi gens geldt dat achterblijven niet alleen voor Nederland. In het al gemeen loopt Europa op infor- maticagebied achter bij de Ver enigde Staten. „Belangstelling is er wel", aldus Kaptein, „we schieten tot nu toe alleen te kort in capaciteiten". De omzet van Océ groeide in het afgelopen jaar van f 1654,2 mil joen naar f 1661 miljoen. De winst nam toe van f 43,3 miljoen naar f51,2 miljoen. In de omzet van Océ vindt een verschuiving plaats van tekenkamer naar kan- toormarkt, hoewel de eerste met f790 miljoen nog steeds de be langrijkste is. De kantoormarkt activiteiten ontwikkelen zich gunstig, de tekenkameractivitei ten blijven sterk afhankelijk van de bedrijvigheid in de investe- ringsgoederenindustrie.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9