Gemayel in oyrie verwacht Delors opvolger Franse premier Mauroy? 'Olie-eiland Charg niet aangevallen door Irak' Nieuw Delhi treedt hard op tegen geweld Punjab Zuid-Afrika veroordeeld WOENSDAG 29 FEBRUARI 1984 DAMESCUS (Rtr) - De Libanese president, Amin Ge mayel, gaat naar Damascus voor overleg met de Syrische president Assad. Er zijn tekenen die wijzen op een door braak in de Libanese crisis. Het zal Gemayels eerste bezoek aan Syrië zijn sinds hij in sep tember 1982 werd gekozen. Hij zou met president Assad bespre ken hoe de annulering van het Libanees/Israëlische akkoord er troepenterugtrekking moet wor den geregeld. Beëndiging van het verdrag zou door alle Libanese fracties geza menlijk kunnen worden aange kondigd bij de te hervatten ver zoeningsbesprekingen in Genè- ve. Hervatting van de besprekin gen over hoe de Islamitische op positiegroeperingen meer in vloed in de Libanese overheid kunnen krijen is een van de voor naamste eisen van de Libanese oppositie. Een tweede hindernis een tijd schema voor de terugtrekking van Israëlische en Syrische troe pen - zou later kunnen worden weggenomen, zo verluidde. Sy rië heeft er grote bezwaren tegen dat terugtrekking van de strijd machten wordt gekoppeld. De secretaris-generaal van de Ara bische Liga, Chadli Klibi, is gis teren al in Damascus aangeko men voor besprekingen met As sad om te komen tot "gezamen lijke Arabische actie". Het was gisteren nog onzeker of de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties het eens zal worden over de stationering van een VN- macht in Beiroet. FÏankrijk heeft gisteren op aandringen van de niet-gebondeo landen wijzigin gen aangebracht in zijn ontwerp resolutie die voorziet in het stu ren van blauwhelmen naar de Li banese hoofdstad. Tegenover journalisten verklaarde de leider van de Sowjet-delegatie bij de VN, Richad Owinnikov, dat ook de gewijzigde Franse tekst "onaanvaardbaar" blijft voor de Sowjet-Unie. "Als het de Fransen ernst is, zullen zij niet aandringen op een stemming" zo voegde hij eraan toe. Zoals het voorstel er nu ligt, zijn er nog grote verschillen met de voorwaarden die door Moskou zijn gesteld aan goedkeuring. De belangrijkste Russische eis be treft het definitieve vertrek van de landen van de multinationale vredesmacht in Beiroet en de verwijdering van de Libanese kust van alle westerse schepen. Brand vernielt woning van oom Desi Bouterse PARAMARIBO/DEN HAAG - In Paramaribo is zaterdagavond een woning van een oom van le gerleider Desi Bouterse deel af gebrand. Dat is vernomen van een familielid van de legerleider. Het vermoeden bestaat dat de brand is gesticht, maar concrete aanwijzingen daarvoor zijn er nog niet. De brandweer gaat er vanuit dat kortsluiting de oor zaak is geweest. Tijdens de brand was niemand in het huis aanwezig. De afgelopen weken is Paramaribo herhaaldelijk opgeschrikt door pogingen tot brandstichting in regeringsgebouwen. Vorige maand werd een poging tot brandstichting gedaan in het ge bouw van het Surinaams planbu reau. Ruim een week geleden ging een archief in een gebouw van het ministerie van financiën door brand verloren. In beide ge vallen zagen bewakers verdachte personen wegrennen. In Para maribo gaat men ervan uit dat de brandstichtingen het werk zijn van tegenstanders van het regi me Bouterse. Eind vorig jaar werden enkele per sonen gearresteerd, die beken den brand te hebben gesticht in een gebouw van een van de mi nisteries en de zender van de staatsradio SRS. Zij werden er ook van beschuldigd een coup poging te hebben voorbereid. NIEUW DELHI (RTR) - De rege ring van India heeft het parle ment gisteren beloofd "meedo genloos" te zullen optreden om het bloedige geweld te beëindi gen tussen sikhs en hindoes in de noordelijke deelstaten Punjab en Haryana. Het geweld tussen de religieuze groeperingen heeft de afgelopen twee weken het le ven gekost aan bijna 70 mensen. Meer dan 300 werden gewond. De regeringsverklaring van de mi nister van binnenlandse zaken werd in zijn afwezigheid voorge lezen door zijn plaatsvervanger. "Het is tragisch dat dit geweld opzettelijk wordt aangewakkerd met het doel bitterheid te zaaien tussen hindoes en sikhs", aldus de verklaring, die het begin in luidde van een parlementair de bat over de kwestie. "De rege ring zal elke mogelijke stap ne men om het geweld meedogen loos uit te roeien, wat de kosten ook mogen zijn. Terrorisme en geweld mogen geen rol spelen bij het oplossen van conflicten", zo werd er aan toegevoegd. Premier Indira Gandhi riep de op positie op zich te verzetten tegen het sektarische geweld en het land verenigd te houden on danks de meningsverschillen. Gandhi mengde zich in het debat toen de oppositie haar regering voor de voeten wierp niets te hebben gedaan om de crisis te bezweren. "Er is geen dag dat ik geen contact heb met functiona rissen om de crisis op een con structieve manier tot een oplos sing te brengen". Op de vraag waarom de regering de sikh-extremisten, die zich ver borgen houden in de gouden tempel in Amritsar (hun belang rijkste heiligdom), niet door de ADVERTENTIE politie laat oppakken, zei pre mier Gandhi: "Wij moeten aan de gevolgen denken". De politie heeft de tempel nog niet betre den uit respect voor de religieuze gevoelens van de sikhs die alleen in Punjab een meerderheid vor men. In de regeringsverklaring stond voorts dat de sikhs om garanties was gevraagd religieuze gebou wen niet te gebruiken als wapen opslagplaatsen of als wijkplaat sen voor degenen die worden ge zocht door de justitiële autoritei ten. "Tot nu toe hebben de sikhs dergelijke garanties niet gege ven", aldus de verklaring. Verkenners VS in Golf: PLO-aanslag in Jeruzalem JERUZALEM (UPI) Bomexperts van de Israëlische politie bekijken nauwkeurig de stoep van een kledingwinkel in Jeruzalem waar gisteren een bom tot ontploffing kwam. Bij de explosie raakten 21 mensen gewond. PLO-leider Jasser Arafat heeft in Amman de verantwoordelijkheid voor de bomaayislag genomen. In een toespraak tot strijders van het Palestijnse bevrijdingsleger PLA zei hij dat de aanslag toonde dat het verzet van het Palestijnse volk zal voort duren. Arafat zei dat zijn naaste medewerker Chalil (Abou Jihad) hem kort geleden op de hoogte had gebracht van een militaire operatie in Jeruza lem. (foto UPI) WASHINGTON/TEHERAN/BAG DAD (UPI/DPA/RTR/AFP) - Uit Amerikaanse verkenningsge- gevens is gebleken dat het be langrijke Iraanse olie-eiland Charg niet is getroffen door een luchtaanval zoals Irak maandag meldde. „Er staan geen olietan kers in brand, er is geen rook te zien, er worden geen tankers ver mist en er is geen schade aan het eiland Charg", zo werd gisteren uit bronnen van de Amerikaanse inlichtingendienst vernomen. De regering in Bagdad voert meer een oorlog met woorden dan met daden, zo werd er aan toege voegd. Irak meldde maandagavond* dat zijn gevechtsvliegtuigen olietan kers hadden aangevallen en „vernietigd" die voor anker la gen bij de olieterminal Charg in het noorden van de Perzische Golf. In een militair communi qué maakte Bagdad tevens be kend dat de aanvallen op het ei land Charg zouden doorgaan en dat het gebied rond de olietermi nal vanaf maandag zou zijn afge sloten voor alle scheepvaartver keer. Iran sprak echter tegen dat er een aanval had plaats gehad op het zeer belangrijke eiland vanwaar 90 percent van de totale Iraanse olie—export wordt getranspor teerd. Ook het Britse verzeke ringsconcern Lloyd's, waarbij de meeste schepen zijn verzekerd, zei geen berichten te hebben ont vangen dat er olietankers zouden zijn gezonken of beschadigd. Toch bleef er ongerustheid over de bedreiging van de westerse De uitlatingen van Chomeini volg den op de bekendmaking in Was hington dat een Amerikaanse torpedobootjager in de buurt van de Straat van Hormoez zondag waarschuwingsschoten afvuur de op een Iraans patrouillevlieg tuig en een fregat, die beiden binnen een veiligheidszone van 8 km van het Amerikaanse schip kwamen. Ruim een maand gele den lieten de VS weten dat sche pen en vliegtuigen van andere nationaliteiten Amerikaanse oor logsbodems tot op 8 km mochten naderen. De maatregel werd ge zien als voorzorg tegen mogelijk Iraanse (of door Iran geïnspireer de) zelfmoordaanvallen op Ame rikaanse doelen. olie-aanvoer uit de Perzische Golf, omdat in Londense finan ciële kringen het gerucht de ron de deed dat een of meer tankers in de Golf waren aangevallen. De Irakese krant Al Thawra (revo lutie), het orgaan van de regeren de Bath-partij, schreef gisteren dat de aanvallen tegen de Iraanse scheepvaart tot doel hadden de internationale aandacht te vesti gen op het grootscheepse Iraan se landoffensief bij de Irakese grens. "Irak heeft besloten de Iraanse havens te blokkeren we gens het internationale stilzwij gen ten opzichte van de misda den van het Iraanse regime tegen het Irakese volk", aldus Al Thawra. In Teheran dreef ^jatollah Chomei ni de spot met de belofte van de Amerikaanse president Reagan dat de Verenigde Staten de Straat van Hormoez, de nauwe toegang tot de Perzische Golf, met alle middelen zullen open houden voor het scheepvaartver keer. "De Amerikaanse president denkt dat alles hetzelfde is als in het verleden toen hun toestemming invloed had. Er is echter geen su permacht die Iran het hoofd kan bieden, omdat Iran een natie is die alles heeft opgeofferd voor de zaak van de Islam", aldus de in spirator van de Iraanse revolutie. Chomeini zei verder dat de Irakese president Saddam Hoessein "op het punt staan te vallen, en noch Amerika noch enige andere macht kan hem redden". DDR reageert op vlucht nicht premier OOST-BERLIJN (DPA) - De Oost- duitse autoriteiten hebben giste ren tegengesproken dat er een relatie bestaat tussen premier Willi Stoph en „de handelingen van een familie Berg". Het was de eerste reactie van de DDR op de vlucht van de nacht van pre mier Stoph en haar gezin uit Oost-Duitsland naar de West- duitse ambassade in de Tsjecho- slowaakse hoofdstad Praag. Stoph wijst alle veronderstellingen hierover van de hand, aldus een door het officiële persbureau ADN verspreide verklaring van het bureau van Stoph. In de ver klaring wordt kritiek geleverd op een „door media in de Bondsre publiek geësceneerde en tegen de DDR gerichte lastercampag ne". Kennelijk willen krachten in de Bondsrepubliek die de ont spanning vijandig gezind zijn „met middelen van de koude oorlog" de betrekkingen tussen beide Duitse staten verder belas ten, aldus de verklaring, gezegd wordt dat dergelijke pogingen tot mislukken zijn gedoemd. „De DDR zal ook in de toekomst haar streven voortzetten naar norma lisering van de betrekkingen tus sen DDR en de Bondsrepubliek, vermindering van de spanningen en verzekering van de vrede". In de verklaring" wordt slechts kort verwezen naar de familierelatie tussen Stoph en mevrouw Berg, geboren Stoph. Verder vermeldt de verklaring dat de familie nu „gast" is in de Westduitse ambas sade in Praag. Over de 35-jarige Hans-Dieter Berg, echtgenoot van Stophs nicht, zegt de verkla ring, dat hij ondanks zijn jeugdi ge leeftijd een „veel bewogen le ven" achter zich heeft. NEW YORK (AFP) - Een DC-10 van de Scandinavi sche luchtvaartmaatschappij SAS is gisteren van de landingsbaan op het vliegveld van New York geraakt en in ondiep water terechtgekomen. Het toestel met 163 mensen aan boord, raakte van de baan af op het moment van de landing en schoot door in ondiep water langs het John F. Kennedy vliegveld. Volgens een woordvoerder van de luchthaven verlie ten de meeste passagiers kort na het ongeluk het toe stel. Acht personen raakten licht gewond. Het ongeluk gebeurde bij zeer slechte weersomstan digheden. Een zware winterstorm raasde over New York met windstoten van bijna 80 km per uur en 2,5 cm regen in de stad. (foto upd 'VS mengen zich in verkiezingen Manilla' MANILLA (UPI) - Functionaris sen van de Amerikaanse ambas sade in de Filippijnse hoofdstad Manilla bewerken leden van de oppositie om hen te bewegen deel te nemen aan de parle mentsverkiezingen van 14 mei. Deelname aan de verkiezingen houdt de schijn op dat er een de mocratie bestaat waardoor de Amerikaanse steun aan de rege- ring-Marcos kan worden voort gezet. een vraaggesprek met het Ameri kaanse persbureau UPI. Volgens hem hebben de VS zich bij vroe gere gelegenheden ook gemengd in de Filippijnse verkiezings strijd. Maar "ditmaal is het open lijker en uitgebreider dan ooit". Hij zegt informatie te hebben waar uit zou blijken dat de VS-functio- narissen leden van de opositie steun hebben toegezegd. Daar toe zou ook financiële ondersteu ning horen. Hij en andere oppo sitie-kandidaten overwegen de parlementsverkiezingen te boy cotten uit protest tegen het be wind van Marcos. De verkiezingen worden algemeen beschouwd als een kritiek mo ment voor de Filippijnse presi dent. Marcos is in grote proble men gekomen na de moord, in augustus vorig jaar, op zijn be langrijkste politieke tegenstan der Benigno Aquino. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade verklaarde in reactie op de beschuldigingen van Diokno dat het niet in de lijn van de VS ligt om commentaar te leveren op de verkiezingen. GENEVE (UPI/DPA) - De commis sie voor de mensenrechten van de Verenigde Naties, die in Ge neve haar jaarlijkse zitting houdt, heeft gisteren evenals voorgaande jaren elke onder steuning van het apartheidsregi me in Zuid-Afrika veroordeeld. Zij beschuldigt westerse landen en Israël ervan steeds meer Zuid- Afrika te steunen op „politiek, economisch, financieel en met name militair gebied". De veroordeling werd aangeno men met 31 stemmen vóór, 7 te gen en 5 onthoudingen. Tegen stemden Nederland, de Verenig de Staten, Canada, West-Duits- land, Italië, Engeland en Frank rijk. Ierland, Japan, Spanje, Fin land en Costa Rica onthielden zich van stemming. In een andere resolutie, aangeno men met 39 stemmen vóór en vier onthoudingen, geeft de com missie uiting aan haar „diepe verontwaardiging" over schen dingen van de mensenrechten in Zuid-Afrika als martelingen en gedwongen verhuizingen van grote groepen zwarten. Ook wor den de recente grondwetswijzi gingen verworpen. Mozambique tot niet-aanvals verdrag bereid MAPUTO (reuter) Mozambi- kaanse leiders hebben hun goed keuring gegeven aan de princi pes van een niet-aanvalsverdrag met buurland Zuid-Afrika. Dat heeft het officiële persbureau van Mozambique, AIM, bekend gemaakt. Volgens het persbureau werd inge stemd met een dergelijk verdrag in een gezamenlijke vergadering van de raad van ministers, de permanente commissie van de volksassemblee en het politburo, en het secretariaat van het rege rende Frelimo. De vergadering volgde, nadat Mozambikaanse en Zuidafrikaanse functionaris sen vorige week maandag in Ma puto overeenstemming bereik ten over een officieel veiligheids akkoord. Volgens een regerings woordvoerder zijn in de vergade ring de richtlijnen vastgesteld voor de voortzetting van de be sprekingen en zijn de principes van een niet-aanvalsverdrag una niem goedgekeurd. Deze zullen spoedig aan Zuid-Afrika worden gepresenteerd met het oog op de totstandkoming van „betrekkin gen van vrede, stabiliteit, goed nabuurschap en-vooruitgang in het gebied". Aller ogen zijn weer op Delors gericht. De Franse minister voor financiën en economie scoort het ene punt na het an dere en er wordt al gesugge reerd dat hij maar eerste mi nister moet worden. Dat komt op een moment dat de kaarten voor premier Mauroy bepaald niet goed liggen. De Fransen krijgen kennelijk ge noeg van zijn eeuwige bezwe ringsformules en zijn steeds lachwekkender klinkend op timisme. door Rudolph Bakker Het is voor de tweede keer dat Delors wordt genoemd als opvolger van de eerste-minis- ter, die het als burgemeester van Lille beter deed. Delors is ongetwijfeld een van de po pulairste ministers in een ka binet dat niemands enthou siasme meer kan oproepen. Er is echter één groot be zwaar: Jacques Delors 'be hoort tot het schaarse ras der Franse sociaal-democraten en dat past helemaal niet bin nen een kabinet van louter socialisten en communisten. Delors' ster steeg opnieuw ra zend snel toen hij door zijn optreden in een televisie-uit zending van de ene dag op de andere een einde maakte aan de woede van de vrachtwa genchauffeurs, die met hun „camions" zowat heel Frank rijk hadden geblokkeerd. De onderhandelingen met de wegvervoerders werden ge leid door de minister van transport Fiterman. In deze minister hadden de kleine ondernemende vrachtwagen- ondernemers echter geen vertrouwen. Premier Mauroy had het be staan op het hoogtepunt van de crisis voor een officieel be zoek naar Wenen af te reizen. En de vervoerders vertrouw den Jacques Delors wèl. Ze geloofden wat hij zei, al was hij nota bene de minister die verantwoordelijk was voor de Franse douanemannen, die de directe aanleiding voor de gramschap van de chauf feurs waren geweest. Deze week verscheen Delors opnieuw voor het Franse volk, ditmaal in een lang ra dio-interview en hij zorgde opnieuw voor voorpagina nieuws. Hij kondigde aan dat volgend jaar de extra belas tingen, die sinds april '83 worden geheven in het kader van versobering en econo misch herstel in '85 met één procent zullen worden ver minderd. Het is niet zeker dat minister Delors deze maatre gel zelf heeft genomen, dan wel dat ze uit de koker van president Mitterrand komt. Vast staat wel dat minister De lors met het succes ervan kan weglopen. Dat kan ook om dat hijzelf de man van de ver soberingsmaatregelen is ge weest en hij ondanks niet af latende kritiek uit eigen kring kans heeft gezien die politiek door te zetten en te doen slagen. De weinige politici waarin de Fransen nog vertrouwen heb ben, vallen op door hun eer lijkheid en hun gebrek aan ideologische overdrijving. Dat geldt zowel voor mada me Simone Veil, de vroegere minister voor gezondheid van president Giscard die Europees kandidaat voor de hele oppositie is, als voor de huidige minister van land bouw en eens presidentskan didaat Michel Rocard, en voor Jacques Delors. De minister voor economie en financiën stamt uit een talrijk en fel-katholiek gezin, waar van de vader een bescheiden baantje bij de Banque de France had. Jacques door loopt de goede scholen en is actief in de vooruitstrevende vleugel van de katholieke jeugdbeweging. Na een steile carrière wordt hij opgemerkt door de toenmalige eerste- minister Chaban Delmas, met wie hij het project voor een nieuwe sociale orde ont werpt, dat echter door presi dent Pompidou als te voor uitstrevend wordt verwor pen. Delors is dan verder voor „rechts" verloren en president Giscard doet ver geefse pogingen hem tot mi nister in een van zijn kabinet ten te benoemen. Voor de pas gekomen presi dent Mitterrand is Delors de vertrouwenwekkende vlag die tegenover de buitenland se geldwereld de wel wat avontuurlijke socialistisch- communistische lading van de kabinetten-Mauroy moet dekken. Delors vecht als een leeuw tegen de hartstocht waarmee de houwdegens proberen de economie van het land volgens het rode par tijboekje om te vormen. Hij is fel tegen de nationalisaties voor 100 procent, wil ze maar voor 51 procent, al laat hij naar buiten toe van dit essen tiële verschil van mening niets merken. De eerste keer dat men over Delors als de nieuwe eerste- minister praat is als hij in Brussel de devaluatie van de franc in goede banen houdt, de Westduitsers met bluf concessies weet te ontlokken en president Mitterrand er voor behoedt op de influiste ringen van ultra-links in te gaan om uit de „slang" te tre den en protectionistische maatregelen door te voeren. Delors rekent er dan zelfs een beetje op dat hij Mauroy zal opvolgen. Die heeft zich in zulke tegenstrijdige verkla ringen verstrikt dat zijn ge loofwaardigheid er ernstig door is aangetast. Op dat mo ment echter ziet de president nog niet van Mauroy af. „Als sociaal-democraat is De lors te realistisch voor de linkse dogmatici en te idea listisch voor de conservatie ven", aldus een van Delors' biografen. Hij is de constante zondebok van de socialisti sche linkervleugel en van de communisten' in" regering en partij. Stappen de commu nisten op als Delors eerste- minister wordt? Het is de vraag of dat het grootste pro bleem zou zijn. Het grootste probleem van De lors als premier zou zijn dat een idealistisch-romantisch streven, zoals dat sinds de verkiezingen van mei'81 op gang was gekomen, het sym bool van zijn definitieve schipbreuk zou vinden in een nieuwe regeringsleider, die het symbool is van gematigd heid, realiteitszin en werkelij ke competentie.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7